Články&Eseje

Škorpionova recenze DrD+ Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Recenze k DrD



Upozornění: Upozornění: Než se pustíme do samotné recenze, chtěl bych upozornit všechny hráče DrD+, kteří si již vybrali nějaké povolání, že v tomto článku jsou vypsány základní schopnosti všech povolání, takže, pokud si tento výtvor přečtete, přijdete o moment překvapení, až na vás bojovník vytasí nějakou fintu, o které jste v životě neslyšeli, nebo až vás čaroděj sesmahne obvzláště vypečeným kouzlem.


Pravidla jsou rozdělena na pět knih: Pravidla pro hráče (PPH), pravidla pro PJ, kněz-hraničář, čaroděj- bojovník a theurg-zloděj. V této recenzi objevíte PPH, kněze a hraničáře. Někdo se ale může zeptat, proč jsou takto pravidla dělena? Co mají například společného zloděj a theurg? Jeden se plíží nocí, aby někoho zabil, druhý zkoumá astrální svět, o kterým zloděj možná ani neslyšel. A nejsou to jen zloděj a theurg, kteří si nejsou podobní. Třeba hraničář a kněz. Hraničář, osoba oddaná přírodě, která nemá ráda města a straní se přílišnému počtu lidí se docela dost liší od kněze, který je pro změnu oddán svému bohu, v kterého bezmezně věří. Něčím si ale být podobné musí. Ano jsou si něčím podobny, ale není to v schopnostech postavy, nýbrž v jejím rozvoji. Čaroděj a bojovník- archetypy (archetyp= typická představa, který je dána kolektivním podvědomím společnosti). Způsob hraní postavy je především založen na vlastní hru, i když poskytuje dost kombinací těm, kteří si chtějí s postavou vyhrát. Způsob myšlení je především přímočarý. Zloděj a theurg- kombinace. Zloděj i theurg se snaží využít všech možných výhod, které mu prostředí poskytuje, aby dosáhl svého a vynaložením co nejmenšího úsilí. Hraničář a kněz- roleplaying. Tato povolání jsou náročná na spolupráci PJ a hráče, takže, pokud to mezi nimi moc neklape, se to ve hře jistě projeví. Jsou založená na komunikaci s okolním světem, ať už se jedná o živou či neživou přírodu (hraničář) nebo o duševní svět a bohy (kněz).





Nyní si rozebereme PPH, kněze a hraničáře.

PPH


1.) Co mě velice potěšilo, bylo zjištění, že PPH jsou ve tvrdé vazbě, která se, narozdíl od brožované, nerozpadne za jeden měsíc.


2.) Pokud bude pravidla číst začátečník, který v životě neslyšel o hrách na hrdiny, tak přesně pro něj je dobře zpracovaný úvod. Já, jako zkušenější PJ, jsem tuto kapitolku přelétl očima, ale myslím, že by neměl být problém to pochopit.


3.) Teď se trochu podíváme na rasy, které jsou zde o trochu bohatší, než je tomu v DrD. Nějaké rasy přibyly, nějaké ubyly, ale co je tu úplně nové, jsou podrasy.

Člověk
Horal
Elf:
Zelený
Temný*
Trpaslík:
Horský
Hobit
Kroll:
Divoký*
Skřet*:
Skurut*
Goblin*

*= neoblíbené rasy


Jak je vidět, nějak nám zmizet kudůk a barbar, kterého však obětavě nahradil horal. Naopak se přistěhovali zelení a temní elfové, horský trpaslík, divoký kroll, skřet, skurut a goblin.


4.) Každý pokročilejší PJ si v DrD jistě domyslel postihy a bonusy pro ženy, které mi tam chyběli. V DrD+ si nebudete muset nic domýšlet, protože tu tabulka oprav pro ženy je. Žádný postih/bonus není větší/menší než 1, což je podle mě vyvážené. Překvapil mě akorát postih -1 na inteligenci u elfek.


5.) Opravdu moc mě potěšili nové vlastnosti a vlastnosti odvozené.

Vlastnosti „hlavní": síla, obratnost, zručnost, vůle, inteligence a charisma. Jak je vidět, zmizela odolnost, která je ve vlastnostech odvozených a naopak přibyla zručnost a vůle.

Vlastnosti odvozené:
odolnost =sil opravy: trpaslík +1, elf –1
výdrž =(sil+vol)/2
rychlost =(sil+obr)/2, opravy: kroll +1. hobit -1
smysly =zrč opravy: skřet +1, trpaslík –1
krása =(obr+zrč)/2+chr
nebezpečnost =(sil+vol)/2+chr
důstojnost =(int+vol)/2+chr


V osobním deníku jsou podle mě špatně napsané bonusy/postihy, protože se liší od PPH. Tak například elf má u odolnosti +1, což je velice podivné.


6.) Než se dostaneme k vlastní hře, chtěl bych se zmínit o ilustracích, které mě doslova nadchly. Kresby vypadají jako reliéfy, jsou skvěle stínované, no prostě úžasné. Opravdu se povedli.


7.) V pravidlech přichází na scénu šest tabulek, které mě velice upoutaly: tabulka času, vzdálenosti, rychlosti, počtu, hmotnosti a zranění a únavy. Tyto tabulky slouží k převodu času, hmotnosti… na bonus. Proč jsou ale tak zajímavé? No, třeba tím, že stačí pouze vědět, kolika jednotkám odpovídá bonus +0 a můžu jednoduše spočítat ostatní bonusy. Podle mě, je to velice jednoduché, pokud to nepochopíte, přečtěte si kapitolku znova. Jednou vám to dojít prostě musí. Také je zajímavé, že v DrD+ platí: s= t+v a ne s= t*v. Chvíli vám asi bude trvat si na to zvyknout, ale je asi lepší se naučit tento jednoduchý vzoreček, než sebou neustále nosit kalkulačku.


8.) Jedna z nejsložitějších kapitol, které jsem v DrD+ četl, byla kapitola poškození čili zranění. Na zapsání zranění vám již nestačí jednoduchá „tabulka" na kraji deníku a spona na papíry, jak tomu bylo v DrD, ale nyní budete potřebovat speciální mřížku zranění. Na vyléčení jakéhokoli zranění vám již nebude stačit obyčejný lektvar, takže bude trochu složitější se léčit. poškození je dobře zpracované, ale bude trvat hodně dlouho, než si na to zvyknu.


9.) Konečně jsme se dostali ke kapitolce, která je, podle mě, nejvíce očekávána a to je kapitola boj. Soubojový systém v DrD se mi opravdu nelíbí. V souboji v tváří v tvář záleží jen na síle, inteligence, obratnost se vůbec nezapočítává. Tohle vše se s příchodem DrD+ změnilo a to je dobře! Počítá se i z inteligencí, charismatem obratností a zručností. Tabulka zbraní se trochu rozrostla, ale nenašel jsem ani jeden obrázek zbraní, což je škoda. Například jsem nepřišel na to, co je to těžký perlík. Stejně jako se rozrostla tabulka zbraní, zvětšila se i její sestra, tabulka zbrojí. Na výběr máme šest zbrojí a také šest přileb! Soubojový systém je dobře propracovaný a docela přehledný. S jedním přítelem jsem si zkoušel zabojovat a je to opravdu dobré!


10.) O dalších pravidlech se zmiňovat nebudu, protože jsou to víceméně „drobnosti", takže by jsme tu strávili pár hodin, než bych je všechny popsal.



Pravidla pro hráče jsou velice kvalitně zpracované, vyskytují se tu sice nějaké překlepy, ale není to tak hrozné, jak tvrdí ostatní.





Kněz


1.) Co mě nejvíce zklamalo na příručce pro kněze bylo zjištění, že ilustrace kreslil jiný autor, než v PPH. Kresby již nejsou „reliéfní", nejsou tak dobře stínované, prostě se mi vůbec nelíbí. Škoda.


2.) Kdo je to vlastně kněz? Kněz je osoba, která se rozhodla vést svůj život cestou víry v boha/bohyni. Čím bude v družině užitečný? Čaroděj manipuluje s magenergií, bojovník se zbraněmi a kněz s city a pocity. Osoba tohoto povolání je mistrem v ovládání citů a pocitů lidí (elfů…), což se může družině velice hodit. K jeho schopnostem se ale dostanu později.


3.) Každý bůh se snaží vyvolat ve svých věřících nějaké emoce a snaží se u nich pěstovat určité povahové vlastnosti. Tyto pocity a vlastnosti jsou rozděleny do šesti směrů: Dobro, Řád, Smrt, Zlo, Chaos a Život. Těmto šesti směrům říkáme Principy bohů. Každý princip má své charakteristické pocity a energii.

Principy: pocity: energie:
Dobro láska, tolerance, soucit pozitivní
Řád klid, stálost, pokora klidná
Smrt pasivita, uzavřenost, smutek dostředivá
Zlo nenávist, opovržení, sobectví negativní
Chaos hněv, nestálost, zpupnost chaotická
Život aktivita, otevřenost, radost odstředivá



4.) A nyní si již ukážeme základní schopnosti kněze a to jsou: empatie, jasnozřivost, exorcismus a trans.
Empatie je schopnost vcítit se do druhého, poznat a pochopit jeho pocity. Každý (většina) z nás je schopen empatie, ale jedině kněz může u této schopnosti dosáhnout mistrovství. Kněz může pomocí této schopnosti uhodnout, „vidět" a najít pocit, který přísluší principu jeho boha.
Jasnozřivost je schopnost např. „vidět" prorocké sny, boží znamení, vize za bílého dne… To ovšem neznamená, že se kněz rozhodne, že teď zrovna uvidí to, co se mu stane zítra v poledne, vize, sny… přichází nečekaně, takže kněz musí být vždy na pozoru. Jakou podobu bude mít vize, sen… kněz nikdy neví, toto tajemství zná jen PJ.
Exorcismus je schopnost nalézat a vymítat démony usídlené v předmětech nebo přisáté na duši bytosti. Kněz může démona uspat, najít, spoutat, určit jeho schopnosti, přemístit, zahnat a zničit.
Trans slouží knězi ovládnout své pocity, vniknout do svého nitra a „uklidit" si v něm, co potřebuje.


5.) Aspekt je zázračné kouzlo osobnosti, které knězi propůjčuje neustálí kontakt s bohem, umožňuje manipulovat s pocity lidí (elfů…) a využívat síly těchto pocitů. Pokud kněz získá nad osobou dostatečný vliv, může využívat těchto schopností: posílení pocitu, utlumení pocitu, utlumení citu, přesměrování pocitu, přesměrování citu, rozšíření pocitu a rozšíření citu. Myslím, že není nutné popisovat tyto schopnosti. Kněz ale nemusí manipulovat jen s jedincem, ale i s celými davy lidí. Schopnosti využívající aspekt, které působí na dav jsou zhruba stejné, jako schopnosti již zmíněné.


6.) Velice silné schopnosti jsou schopnosti zázračné. Zázračné schopnosti jsou schopnosti, kterými kněz dokáže probudit v mysli pocit a nechat plně zapůsobit jeho skrytou sílu. Díky ní pak kněz, respektive osoba, kterou takto povzbudí, dokáže provádět opravdu zázračné věci. Každému principu boha přísluší tři zázračné schopnosti. Nebudu zde popisovat všechny schopnosti, napíši jen některé: halucinace, uzdravení, dar zdraví, neviditelné brnění, děs, upíří polibek, sršící zlo, žár vášně, rychlost ….


7.) Každý kněz může svého boha požádat o zázrak. Pro tuto „schopnost" neexistují žádní pravidla, takže záleží jen na PJ, co si vymyslí. Proto se o zázracích nebudu již dále rozepisovat.



Povolání kněze je podle mě nejlepší volbou pro ty, kteří si dají záležet na roleplayingu, protože je na to kněz jako dělaný. Pravidla neobsahují přesná čísla, takže povětšinou záleží na PJ. Bohůmžel jsem PJ, jinak bych si rozhodně vybral kněze. Všem vřele doporučuji.




Hraničář



1.) Hraničář vyrůstá celá život mezi živli, při průtrži mračen se setkává s vodou, při sesuvech půdy zase se zemí. Proto se hraničář naučil využívat tyto elementy pro svojí potřebu. Po krátké době se hraničář naučí tyto živly rozpoznat, najít je a nakonec se naučí s jejich pomocí zraňovat či léčit.


2.) V příručce pro hraničáře se objevuje tabulka „dělení živých tvorů", což je tabulka, která rozděluje jednotlivá zvířata či rostliny na druhu, poddruhy… Názvy jsou jak v češtině, tak ve slovenštině, což nejspíše potěší naše bratry Slováky. Nějak jsem ale nepochopil, k čemu vlastně tabulka je.


3.) Co si představíte pod pojmem totem? Nó, nevím jak vy, ale já si představím velký pomalovaný klacek, který je zapíchnutý to země. Pokud jste si představili to samé jako já, jste vedle jak ten troll. Totem totiž v DrD+ neznamená nic jiného, než hraničářův přítel. A máme dokonce na výběr ze čtyř zvířat: vlk, medvěd, sokol a pes. To je pro mne potěšující zpráva. Konečně může mít jiného přítele, než je pes.


4.) Jednou z nejvýznamnějších schopností hraničáře je léčení. Jak jsem již psal výše, v DrD+ je léčení zranění trochu složitější, než tomu bylo v DrD, takže pokud se budete chtít vypravit na nějaké dobrodružství, nezapomeňte si přibalit hraničáře, bude se hodit! Hraničář se naučí sestavovat lékárničku a bylinkovou truhličku, což jsou velmi užitečné věcičky. Jak jsem již napsal, hraničář je mistrem v ovládání živlů, což také poměrně hodně využívá na léčení zranění či nemocí. Každé zranění či nemoc lze vyjádřit nadbytkem či nedostatkem určitého živlu. Tak například, pokud vám někdo usekne půlku hlavy, chybí vám země, pokud vás sesmahne drak, máte nadbytek ohně, pokud trpíte obezitou, máte nadbytek země…. Přehledně to zobrazuje tabulka nemocí a zranění.


5.) Další schopnosti nejsou příliš důležité, proto se o nich nebudu dále zmiňovat.



Hraničář se mi v DrD+ líbí mnohem více, než v DrD, ale přesto si nemůžu pomoci. Tohle povolání se mi prostě nelíbí. Není to tím, že jsou pravidla špatně napsána, to vůbec ne, prostě to není nic pro mě.





Čaroděj


1.) Ve světě DrD+ se magenergie získává stejně jako v DrD a to zaostřením vůle. Co je tu ale jiné, je maximální počet magů. Zde již není tabulka, podle které by se magenergie vypočítávala, ale jednoduchý výpočet magenergie=vůle+5. Z toho vyplývá, že magenergie na vyšších úrovních již nepřibývá. Teď se asi spousta lidí zeptá: „Takže až se čarodějovy přestane zvyšovat vůle, přestane se mu zvyšovat magenergie, tudíž přestane mít silnější kouzla?" Ne. Čarodějovi se sice přestane zvyšovat počet magů, ale na každé vyšší úrovni bude moct mít silnější kouzla. Je to dáno tím, že čaroděj získává magenergii z astrálních sfér. Čím je čaroděj na vyšší úrovni, tím jsou jeho magy z vyšší sféry. Proto na nějaké dobré kouzlo potřebujete sice jen deset magů, ale ty magy musí být z desáté sféry, tudíž čaroděj musí být nejméně na desáté úrovni.

2.) Každý čaroděj si již od počátku své kariéry vybírá směr, kterým se bude ubírat. Má na výběr ze šesti oborů magie, ale je samozřejmé, že se nemusí specializovat na jeden obor, ale třeba na všechny, takže z něj bude takový „universál". Obory magie jsou: mentální, vitální, investigativní, časoprostorové, materiální a energická. já myslím, že není nutné jednotlivé obory popisovat, snad jen investigativní obor by mohl být někomu neznám. Investigativní obor magie je nejvíce podoben oboru mentální magie. Zaobírá se shromažďováním a vyhodnocováním informací jako takových, hledá v lidských myslích odpovědi na otázky, které klade sám čaroděj.

3.) Pokud se bude chtít čaroděj naučit nějaké nové kouzlo, nebude mu stačit pouze jeden pergamen se zapsaným kouzlem, který přečte za jedno kolo, ale bude muset pročíst spousty stránek nudné teorie, což mu zabere určitě víc, než jedno kolo.

4.) Typickým znakem čarodějů je hůl. Není to ale obyčejná násada od koštěte, nýbrž krásná, mírně zakroucená hůl, která budí respekt. Je samozřejmé, že pokud chce čaroděj vypadat důstojně, nemůže s sebou tahat kus klacku, který sebral v lese. Hůl ale není je k tomu, aby zvýšila čaroději důstojnost. Hodí se mu také při sesílání kouzel a to hlavně blesků a jim podobných kouzel.

5.) Jako má hraničář svého věrného vlka, psa medvěda a sokola, má čaroděj své pomocníčky. Je to vlastně to samé, jako kouzelníkův přítel (v DrD) s tím rozdílem, že si čaroděj může vybrat jakékoli zvíře, kterého chce za svého pomocníčka. Poté stačí jen požádat sféry o vydání bytosti a máte nového přítele.

6.) Pokud chce čaroděj někoho zabít či zranit, nemusí na to použít jen kouzla. Může využít>b> mentálního souboje. Je to de facto to samé, jak v DrD. Útočné číslo se vypočítá: (int+úroveň)/2 + 2k6, obrané číslo (pevnost mysli)= úroveň. Z toho vyplývá, že ÚČ roste pomaleji, než OČ, takže ment. souboj na vyšších úrovních je velice složitý.

7.) Na následujících stranách se nalézá grimoár, čili výpis kouzel, které se mi opravdu nechce vypisovat. Takže co dodat? Kouzel je zde 240 (od každého oboru 40) a jsou napsána na 70-ti stranách, takže si opravdu počtete. a ještě jsem zapomněl na jednu věc: Počet kouzel= úroveň * 4.


Kouzelník je typické povolání, které se moc neliší od čaroděje a mága (z DrD). Povolání je vhodné pro hráče/hráčky, kteří mají rádi/rády přímočařejší jednání.





Bojovník


1.) Tak, jako má čaroděj na výběr ze šesti oborů magie, má bojovník na výběr ze šesti stylů boje a to jsou: rytíř, šermíř, gladiátor, bijec, barbar a kondotiér. Nyní si popíšeme jejich myšlení a styl boje:
Rytíř je odhodlaný bojovník plný vnitřní síly, jejíž zdrojem je jeho přesvědčení, ať už je jakékoli. V boji rytíř často sedí na svém oři, ale boje na zemi se nikdy nezalekne. Často bojuje s mečem, přičemž je oděn do těžké naleštěné zbroje.
Styl, grácie a dokonalá technika- to jsou rysy šermíře. Pro bojovníka tohoto stylu je boj taktickou hrou, ve které je třeba přesně vyhodnocovat situaci a volit správnou fintu, kterou soupeře s překvapivou lehkostí porazí. Pro šermíře je boj uměním, které je třeba stále zdokonalovat. Šermíř bojuje vyváženými zbraněmi jako jsou meče, šavle a dýky. Zbroj je pro něj nutným doplňkem, která mu pomáhá přežít při případné chybě.
Gladiátor bojuje s každým protivníkem trochu jinak a vždy dokáže použít nějakou novou fintu. Z toho vyplývá, že nemá žádný vyhraněný styl, proto pokaždé improvizuje. Gladiátor ovládá velké množství zbraní- dýky, sekery, meče nebo halapartny, používá zbroj i štít.
Bijec nepotřebuje žádné finty, spoléhá se na svojí sílu a prudkost. V boji používá těžké, pádné povětšinou obouruční zbraně. K obraně používá velké štíty a těžké zbroje.
Barbarský styl boje je netechnický, je spíše instinktivní a intuitivní. Barbaři nejraději bojují s obouručními zbraněmi všeho druhu. Jejich nejoblíbenější zbroje jsou lehké, neboť neomezují v pohybu.
A zbývá nám poslední typ bojovníka, který vám asi nic neříká, a to je kondotiér. Bojovník tohoto směru přistupuje k boji chladně logicky. Kondotiér bývá povětšinou velitel vojenských jednotek, zpravidla bojuje jednoruční zbraní, v druhé ruce má štít.

2.) Příručka pro bojovníka obsahuje mnoho fint a dovedností, které se v boji budou velice hodit. Stejně jako jsem u čaroděje nepopisoval žádné kouzlo, nebudu popisovat ani žádné finty.

3.) Na konci příručky je rozšířená tabulka zbraní, která mne svou objemností velice potěšila, ale absence obrázků, stejně jako v PPH, zase hezky schladila. Ach jo.





Theurg


1.) Jedna z věcí, která se u theurga hodně změnila, je to, že již nepotřebuje žádnou magenergii. Místo magů totiž používá náklonnost. Náklonnost se nedá žádným způsobem někde najít, ukrást atp., každý theurg má svojí náklonnost, která se mu doplňuje každou půlnoc. Náklonnost vyjadřuje to, kolik služeb již theurg požadoval a kolik mu jich sféry ještě mohou poskytnout. Hodnota náklonnosti se s rostoucí úrovní zvětšuje.

2.) Úplně nová schopnost theurga je vytváření formulí. Bohůmžel mám špatnou zprávu pro fanoušky stáje Ferrari, protože pod pojmem formule si ve světě DrD+ představujeme „věc", která popisuje, jak se bude astrální energie chovat, až se dostane do fyzického světa. Popisuje tedy samotný projev kouzla, které theurg později sešle. Na výrobu chleba je jedna z nejdůležitějších složek mouka, to znamená, že je to základ. Je jasné, že si mouku můžete udělat sami, ale vzhledem k tomu, že je to dosti náročné, je lepší si jí jednoduše koupit. Stejné je to s formulemi. Aby každý theurg nemusel složitě vymýšlet základ formule, vynalezli mistři theurgie různorodé základy na „výrobu" formulí. Theurgovi tedy stačí vytvořit základ, který už zná, a upravit ho dle svého gusta. Tyto základy naleznete v theurgickém grimoáru. Když theurg vytvoří nějakou formuli, uloží si ji do astrálních sfér, ze kterých ji může kdykoli vyvolat do fyzického světa. Je ale velice nepraktické, aby měl theurg formule jen v astrálních sférách, protože jich má jen omezený počet. Proto theurgové zaklínají formule do různých věcí, od prstenů, hůlek až po spodní prádlo. Těchto zakletých formulí můžou mít neomezený počet (pokud má neomezený počet věcí, do kterých bude formule „ukládat").

3.) A konečně tu máme naše staré přátele, démony. Ovládání a hlavně vyvolávání démonů je doménou theurgů, to asi ví každý, kdo někdy hrál DrD. V DrD+ se vyskytují jisté změny, ale nejsou nijak výrazné. Theurg umí démona zaklít do nějaké věci a také ho může požádat o hlídání formule, kterou má theurg v astrální sféře. Démon se poté stará o „svojí" formuli, aby se nijak nepoškodila. Theurg má na konci své příručky pandemonikon, což je popis nejzákladnějších démonů. Pandemonikon není nijak zvláště rozsáhlý, takže si bude muset PJ další vymyslet.


No a to je vlastně všechno. Povolání theurga se mi nikdy zvláště nelíbilo, ale v DrD+, hlavně kvůli formulím, je (dle mne), hned po knězi, nejlepší povolání. Pokud ve své družině nemáte čaroděje, theurg se bude velice hodit.





Zloděj


O zlodějovi vám asi napíši nejméně, protože není moc o čem psát, ale zkusit to můžu.

1.) Zlodějské schopnosti se (překvapivě) dělí do šesti směrů: pohyblivost, šikovnost, bystrost, komunikace, bojování a schopnosti mistrů. Jako obvykle, nebudu dále odhalovat zlodějské schopnosti, protože by to bylo na dlouho.

2.) V příručce je několik zlodějských fint, které podle mne dělají ze zloděje bojovníka.

3.) Co mne asi potěšilo nejvíce, byla kapitolka zlodějské pomůcky, která pojednává o různých pomůcek, které zloděj rád využije.


Omlouvám se za opravdu krátkou recenzi o zlodějském povolání, ale zde opravdu není o čem psát. Zloděj se nijak více neliší od lupiče a sicca, které známe z DrD.




Doufám, že se vám recenze alespoň trochu líbila, je to můj první výtvor, takže se nedivte, že to není úplně dokonalé. Děkuji Alcatorovi, který mi vnuknul nápad sepsat tuto recenzi.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Jako recenze mne tento článek trochu sklamal, přijde mi spíše jako stručné shrnutí a výtah z pravidel, než jako skutečná recenze, od které bych čekal podrobnější hodnocení.

Já osobně na DrD+ oceňuji lepší soubojový systém a vyřešení problému s inflací životů.

Bojovník a čaroděj jsou podle mne dobře napsaní, hodí se spíše pro začínající a netrpělivé hráče, kteří ještě nemají odvahu piplat se s herními detaily postavy.

Zloděj a theurg dávají hráči možnost dělat si s postavou co chce, i když u theurga jsem měl nepříjemný pocit, že pravidla vytvářel programátor.

Theurgovo kouzlení silně připomíná objektově orientované programování a jména některých démonů (Cron, Googl) podezřele odkazují do světa počítačů, což nepovažuji ve fantasy světě za příliš šťastné. Hráč který si theurga vybere, bude muset myslet hodně dopředu, podobně jako alchymysta v DrD.

Zloděj je podle mého názoru jednoznačný kandidát na hru jednoho hráče, přijde mi velmi univerzální a docela silný, ale to je věcí názoru. Jeho pravidla jsou jednoduchá a přehledná.

Kněz a hraničář jsou postavy, které možná nebudou mít rádi Pánové jeskyně. Je s nimi totiž nejvíce práce, kněz i hraničář vyžadují, aby PJ pečlivě sledoval jejich hru a poskytoval jim dostatek infrormací o světě.

Kněz je podle mne spracován celkem přehledně a neměl jsem s pochopením pravidel příliš práce.

Hraničář a jeho pravidla jsou ovšem napsána způsobem, který se mi vůbec nelíbí. Chápu že si autor(autoři) chtěli zjednodušit práci, ale prokousávat se v pravidlech různými zkratkami (Px, qqq a podobně) mne stálo hodně úsilí.


 Uživatel úrovně 5

Godric
Ŕád, Dobro, Život, Chaos, Zlo, Smrt, řád, Dobro, ...... a tak ďalej a tak ďalej pekne do kola. Tých 6 aspektov je poskladaných do kruhu tak, aby protiklady boli proti sebe a príbuzné veci vedľa seba.
Prečo je Život vedľa Chaosu a Smrť vedľa Poriadku? Život je predsa neustály pohyb a chaos a Absolútny Dokonalý Poriadok je mŕtvy (inak by nebol absolätny ani dokonalý).

Tvrdíš, že ti nerobí problém rozoznať od seba živly (oheň a voda), ale to sú prejavy živlov v ich "čistej" formae. Trúfaš si tvrdiť, že dokážeš rozpoznať prejavy živlov, ich nadbytku alebo nedostatku aj v menej zjavných formách?

Skorpion
Kňaz a Hraničiar sa zdokonaľujú podľa toho, akým spôsobom ich hráč hrá (to je ten RolePlaying).
Zlodej a Theurg majú možnosť priamo si vyberať zo schopností, a zdokonaľovať sa v nich. (To je tá kombinácia)
Bojovník a Čarodľj si vyberajú z "predpripravených" vzorov (to je ten archetyp).

Zbytočne zatracuješ Pravidlá pre PJ. Pre teba je to zrejme tá najdôležitejšia kniha z celej sady a ty ju odbiješ výrokom typu: "Okrem vecí pre začiatočníkov, tam toho veľa nie je ..." - Práve preto som nadobudol dojem, že je to práve pre teba :-)

Varovanie: - Ak nemáte v úmysle robiť PJ, nečítajte Pravidlá pre PJ.
PPPJ obsahujú popis sveta DrD+, princípov jeho fungovania a spôsobov, akým sa tieto princípy premietajú do jednotlivých povolaní a života obyvateľov.
Ďale obsahujú PPPJ presné hodnoty pre schopnosti povolaní Kňaz a Hraničiar. Popisy schopností (všetkých) povolaní z hľadiska fungovania sveta a popisy "tajných" schopností povolaní.
Okrem iného je možné sa tam dozvedieť, načo vlastne slúži tabuľka rozdelenia živých druhov (z príručky pre Hraničiara).

----------
Táto recenzia bola naozaj šitá príliš horúcou ihlou a je to nej nej (žiaľ) vidno.

Musím (smutno) skonštatovať, že prečítanie zhruba polovice PPPJ mi dalo o DrD+ lepšiu predstavu ako celá táto recenzia.


 Uživatel úrovně 0

promiňte, ale ještě si neodpustím poznámku k totemu - není to jen hraničářův přítel, ale také symbol přirozenosti, která bude hraničáři stále více přirůstat k srdci, až (jednoho dne) zjistí, že se v něj může proměnit... A to je podstaný rozdíl.

Také léčení bych neviděl jako hlavní hraničářovu vlastnost - zdá se, že nám autor jaksi pozapomněl, jakým způsobem je hraničář tvořen - jedná se spolu s knězem o nejvíce roleplaingové povolání a záleží JEN a JEN na hráči, jakým způsobem se bude život jeho postavy ubírat. Hráč se může na nějaké léčení úplně vybodnout a stejně z něj (jeho postavy) nebude o nic menší hraničář.

Sakra, mám takovou chuť napsat něco i ke všem ostatním povoláním, ale vůbec žádný čas. Čím více se tady v tom hrabu, tím více se mi to nelíbí... ale ty ** nakonec za tu snahu nechám.


 Uživatel úrovně 0

Skorpion:

spousta chyb, podle mě k recenzi nevhodný styl a hlavně velmi nevhodné načasování. Nejen že sepsání tohoto kousku chtělo více práce, času a méně unáhlenosti, ale také přečtení pravidel je podle všeho velmi zběžné. Pokud něco hodnotím, musím o tom mít sakra dobrý přehled, jináč ta recenze (nebo co je toto) bude stát za prd.

Já osobně mám už všechny příručky přečteny dvakrát, jen hraničář/kněz jednou, a stejně bych si asi nelajznul tu recenzi napsat.

Jde vidět, že ti tady dali někteří uživatelé pěkné kapky (cour u bojovníka a PPH, Marsia u zloděje), a to jenom proto, že si příručku přečetli lépe než ty.

Nebudu se vyjadřovat konkrétně, protože mnoho (opravdu mnoho) již bylo řečeno, ale mě se to tedy moc povedené nezdá. Hodnotím za **.


 Uživatel úrovně 0

Moje názory na tuto recenzi jsou rozporuplné. V prvé řadě oceňuji práci, kterou si s ní autor dal. Ale recenze je velmi stručná a podle mě je v ní občas kladen důraz na poměrně nepodstatné věci a naopak o podstatných tam není ani slovo. Nejvýraznější je to asi u zloděje, ale také u např. jinak pěkně psaného theurga mi velmi chybí aspoň zmínka o mentálním souboji. Recenze je ale subjektivní a proto nebudu hodnotit.

LO


 Uživatel úrovně 0

Moje poznámky se týkají pouze PPH a povolání bojovník. Zbývající jsem nečetl, takže se nebudu vyjadřovat.

Ale od začátku.

Citace:…Čaroděj a bojovník- archetypy (archetyp= typická představa, který je dána kolektivním podvědomím společnosti). Způsob hraní postavy je především založen na vlastní hru, i když poskytuje dost kombinací těm, kteří si chtějí s postavou vyhrát…

Tady si dost protiřečíš. Vlastně jsem celou druhou větu nepochopil. Ona totiž nedává smysl. Tady si nemůžeš s postavou vyhrát. Archetypy jsou jasně dané a ty si pouze vybereš, v kterém z nich se budeš zlepšovat.

K dvojpovolání zloděj a theurg jsi vybral špatnou pasáž. Nejdůležitější u nich je, že to jsou dovednostní povolání. Tady by měla být ta tvoje větička o tom, že si hráč může s postavou vyhrát. Protože na tom je to založeno.



Nyní si rozebereme PPH, kněze a hraničáře.
tak tahle tvoje věta je tam asi navíc.

PPH

Ad 2) bohužel v úvodu je také kapitolka o herních mechanismech, kterou by neměl jen tak přelétnout žádny zkušený PJ. Herní mechanismy jsou podle mě základ každých pravidel a myslím si, že jsi se měl o systému hodů 1k6 a 2k6 zmínit. Je to velký rozdíl oproti DrD.

Ad 5) podle mě tabulka odvozených vlastností je úplně zbytečná.

Ad 7) kdybych to nečetl, vůbec bych nepochopil smysl tabulek. Základ tady toho je, že se vše (délka, čas, velikost, …) přepočítává na bonusy. A s nimi se velice jednoduše pracuje. A určitě to chtělo příklad.

Ad 8) určitě jsi měl zmínit vypočítání základního počtu životů. Že je to odvozeno ze síly a už se nedočkáme žádných 150 životů u trpaslíka jako v DrD. A až potom nasadit mřížku zranění.

Ad 9) citace:... Tohle vše se s příchodem DrD+ změnilo a to je dobře! Počítá se i z inteligencí, charismatem obratností a zručností.

Opět nepřesně. Když si vezmu bojovníka, počítám jen s obratností. Žádná inteligence nebo charisma. Záleží na povolání a u všech se počítá s obratností.

Ad 10) tak to je největší fór. Zbytek jsou maličkosti? Vždyť jsi zmínil sotva čtvrtinu publikace. A co je v tom zbytku?

a) systém dovedností
b) tvorba postavy: vlastnosti, zázemí, kombinace; zázemí se ještě dělí.
c) ceník
d) tabulky, měřítko, osobní deníky, charakterník
e) to nejdůležitější u RPG. Povídání o RP a spousta skvělých příkladů a příběhů


tohle mi tam chybí.

Bojovník

Ad 2) možná jsi mohl napsat, že podobně jako v DrD se finty liší podle zbraní, ale a to je důležité, v DrD+ jsou finty pro všechny druhy zbraní včetně sekyr, kopí a kladiv.

Ad 3) jo, to je smutná pravda


Mohls něco napsat o výběru archetypů a jejich příbuznosti.

Nehodnotím, protože jsem nečetl všechny příručky. A nebudu číst všechny příručky, protože se chci nechat překvapit.
Bohužel jsem touto recenzí velice zklamán. Podle mě nevypíchla to nejdůležitější, někde jsou nepodstatné věci, někdy je to pouhý výtah místo vlastních názorů a někdy jsou tam dokonce nepřesné údaje. Úplně se vytratil popis PPJ. K pravopisným chybám jsem nepřihlížel a snažil jsem se jich nevšímat stejně jako u samotných pravidel DrD+.

Za to, co jsem četl by to u mě dostalo asi 2*.

cour


 Uživatel úrovně 0

Nebudu se nijak vyjadřovat ke kvalitě recenze,to už tady udělali jiní.Spíš mám v úmyslu napsat něco málo o Drd+,takovou malou polemiku.Můj PJ pravidla má a hodlá podle nich začít hned hrát.
Ok,nahazovali jsme si postavy.Pokud se dobře pamatuju,moje první postava v Drd byla celá hotová asi za 15 minut a hrálo se.U Drd+ jme strávili večer tím,že jsme zkoušeli(neúspěšně) udělat 2 postavy(hraničář+bojovník).Můj první dojem je,že se autoři nechali unést obrazotvorností a naplácali už od prvních krůčků schopnost přes schopnost tak,že se v tom nevyzná ani sám pánbůh.
Dál mě celkem dostalo že taková elfka má postih k int -1 oproti elfovi.Síla-ok,to se dá pochopit.Ale proč by elfka nemohla být stejně chytrá??Nebo proč má chlapec z ulice bez zázemí lepší vlastnosti a naopak horší dovednosti než synek boháče,který žije celý život v přepychu??
Celkově si myslím,že Drd+ za ty peníze nestojí.Vypadá to,že se Altar rozhodl jít cestou nesmyslného zesložitování.Někteří evidentně nechápou,že hratelnost není jenom v x kilových podrobných příručkách,ale že i v jednoduchosti,byt s chybami je krása...


 Uživatel úrovně 0

No jo, pravopisné chyby, to je moje. Jak jste si jistě všimli, na český jazyk nejsem zrovna expert. Přemýšlel jsem, jestli to nemám dát do MS, ale hodně jsem s tím spěchal, takže jsem to tam nakonec nedal. To je hodně vidět na hrubkách a na ostatních věcech, jako třeba: "Nyní si rozebereme PPH, kněze a hraničáře" a přitom popisuji všechna povolání a ne jen kněze a hraničáře, nebo hned na začátku 2krát "Upozornění".... Za pravopisné chyby se omlouvám, ale to je vše, co s tím mohu udělat, příště, až budu psát nějaké další dílko, určitě to dám do MS. Jinak ty živli, to je HRUUUZA!!


Osina: Tak na cenu jsem úplně zapomněl. Pokud si koupíte DrD+ jako celek v obchodě, stojí to 1270 kč, u Altaru 1000 kč. Příručka pro povolání stojí v obchodě 250 kč, u Altaru 200 kč,
PPH a PPPJ stojí v obchodě 300 kč, u Altaru 250 kč.

ghost_x: Kazíš průměr? Jen za ty živli si zasloužim hvězdu dolů. Jaké názory Ti nesedli?

Sargold: Příručka pro PJ, je dobře zpracovaná pro začátečníky, ale pro pokročilé jsou tam jen nějaké popisy pro povolání a hezký (ale krátký) bestiář, jinak je to vcelku k ničemu (pro pokročilé). Pokud bych popisoval hraničáře dopodrobna, bylo by to strašně na dlouho. Promiň.

Shelagh: Nezbývá mi nic jiného, než s Tebou souhlasit. Co se týká absence popisu příběhů, příkladů...: U stolu "Dračí doupě plus" jsem o tom v poněkud kratších recenzích psal, ale zdálo se, mi že je to zbytečné. Asi jsem udělal chybu, je mi líto. Pokud bych měl popisovat celý soubojový systém, bylo by to hodně na dlouho, nicméně asi napíši kratší recenzi ke stolu DrD+, takže, pokud Vás to zajímá, jukněte se tam.

Marsia: Děkuji za doplnění mé recenze. Mě se teda zdá, že s těma přaklepama to není tak hrozné. Pokud by to byla edice d, tak to by bylo něco jiného. Překlepy se vyskytují povětšinou v PPH v ostatnícj příručkách to není tak hrozné.

Godric: Ty "archetypy, kombinace a roleplaying" vymyslelí autoři DrD+. Slovo archetyp by mne v životě nenapadlo. Kapitola "poškození" je jedna z nejsložitějších, které jsem v DrD+ četl a pokud bych vám to ještě popisoval já, tak to byste už vůbec nepochopili. Principi u kněze jsou protiklady, v pravidlech je to seřazené do jakéhosi kruhu, takže je to mnohem přehlednější. Na konci recenze jsem nenapsal proto, aby jste hodnotili jinak, než u zkušených, prostě jsem vám chtěl říct, že to nebylo dokonalé, což jste jistě poznali.


Nevím, kde se stala chyba, ale celkové hodnocení jsem psal na konec, ale prostě to tam není.
Asi se mi to někde ztratilo, protože mám asi sedm souborů k této recenzi.
Pravidla DrD+ jsou velice dobře propracovaná jak po stránce "pravidlové", tak po stránce vzhledové. Četlo se mi to mnohem lépe než DrD, protože na jedné stránce není jen jeden sloupec, nýbrž dva. Jak již napsala Shelagh, v každé příručce (až na PPPJ) jsou skvěle napsané útržky příběhu o vzestupu temného pána Thurgurase, což se mi velice líbilo. Pokaždé, když jsem uviděl další úryvek příběhu, zajásal jsem a hned si to přečetl. Je to opravdu dobré. Každému tyto pravidla vřele doporučuji, pokud si DrD+ koupíte, neprohloupíte!


P.S.: Doufám, že v této diskusi není moc pravopisných chyb, pokud ano, znova se omlouvám.



Skorpion


 Uživatel úrovně 0

Bohužel mám velmi málo času na čtení diskuze, jen zběžně jsem ji přelétnul a možná se budu opakovat, ale pokusím se to nějak shrnout, alespoň co si myslím bez ovlivnění ostatními.

Za prve je nutno u takové recenze řict, co vlastně čekáme a hlavně co hodnotíme. Nabízí se dát maximální počet, ale za co bychom ho dali? Hlavně ne za DrD+ neboť to opravdu hodnotit nemůžeme. Informace, po kterých mnoho z nás tak dychtilo, se nyní dostaly na světlo světa, ale stejnou práci by mohl vykonat i zmatený a neuspořádaný výčet střihů textu. Proto se budu nanejvíš snažit oprostit se od hodnocení informací jako takových, ale hodnotit dílo.

První problém byla pro mě gramatika. Nevím jak to ostatní vidí, ale já osobně například velmi nerad čtu věty, kde se vyskytuje špatná shoda podmětu s přísudkem, nebo špatné koncovky. Ať si myslí kdo chce co chce, působí to hodně rušivě a někdy člověk úplně ztratí nit. To je veliký problém z mého pohledu.

Teď se pokusím rozebrat celý text v pořadí, jak je napsaný. Už první strana mě zaujala jednou věcí: Archetypy, kombinace, roleplaying. Nevím jestli toto říká autor, nebo Altar. Takové rozdělení se mi zdá nešťastné a pokud je autorovou prací, zaslouží si taky náležité hodnocení. Ale myslím že je to skutečně práce Altaru a tak jen malá vítka k archtypům - není to úplně šikovně uděláno, klidně by stačilo i třeba jen dát na začátek něco jiného. Čtenář pak neví, jestli všichni jsou nějaké archetypy a autor je chce pak popisovat, nebo jsou archetypy kouzelníka a válečníka takové a makové, prostě tohle neznalému člověku dělá zmatek. pochopil jsem to až na třetí přečtení s nutnou značnou dávkou soustředění.
Na druhé stránce mi hlavně chybí zmínka o přesvědčení, v pravidlech DrD je docela důležité, a proto se mi zdá chyba se o něm vůbec nezmínit (třeba i jen větou, že v DrD+ je to jinak, ale lépe vysvětlit to).
Pak mě taky dostaly nevysvětlené zkratky, bylo by dobré do závorek za vlastnsti napsat, jak se která zkracuje. Nevím proč mi zkratka vol připomínala vola a né vůli. (i když zkratka vůl by na tom asi nebyla o moc líp :o)
Na třetí stránce mi docela chybí přesnější popis ilustrací a zmínka o tom, že jsou v každé knize jiné, mělo by to být už tu a ne až dál, protože první pocit jsem měl, když někdo říkal, že v DrD+ jsou hnusné ilustrace, že je to teda hodně věc názoru a bylo by lepší je popsat, než říct líbí nelíbí. To je hodně individuální.
Vzorce pro dráhu bych frmuloval jinak, napříkald slovně, protože i mě, který se možná chystám na matfyz chvíli trvalo, než jsem pochopil co je tím myšlteno (prvně jsem marně hledal v paměti a vlastnostech, co by měly zkratky znamenat). Když už tak si myslím, že člověku naskočí es se rovná vé krát té. Ne naopak, ale říkám, solvní veličiny by byly lepší.
O poškození se mi zdá málo informací. V podstatě jsem jen zjistil, že je složité a že k jeho zachycení služí jakási tabulka. Třeba by mě zajímalo jak je to s končetinami, poškozením věcí, zbroje atd atd. Tato část je příliš strohá.
Dál mě dostalo seřazení vlastností u kněze. Nevím jaký inteligent to vymyslel, ale opravdu se mi toto zcela nelogické seřazení nelíbí. Buď dobro, zlo, řád, chaos, život, smrt nebo dobro řád život zlo chaos smrt. Jestli to nemá působit jako protiklady, tak je to tak okaté, že to stejně zcela ztrácí smysl.
U jasnozřivosti působí špatně ty tři tečky za vize, sen..., dal bych tam atd, jinak mě to vždycky zastavilo, protože mi to přišlo jako konec věty a zamyslete se nad tím. To mě dost dekoncentrovalo.
Popis transu je stylisticky špatně. Něco slouží k něcěmu. ne něco slouží něco.
Na páte stránce mě skutečně velice nemile překvapilo tučné živli a pak taky, že se naučí živly rozpoznat (nepovažuji se za nějakého extra hraničáře, ale myslím, že vodu a ohěň od sebe poměrně bezpečně poznám i já).
Trochu mě pak zarazil osobní názor, ale je ho tam tak akorát aby neurážel a vyjadřoval. Možná je trochu zbytečný, protože je skutečně osobní.
Dál pokračuje čaroděj, u nějž mně zaskočlilo, že na začátku se píše pouze o PPH a knězi + hraničáři. Udivilo mě, kde autor tyto další informace získal. Šestá stránka je skutečně v pořádku, není tam ani gramatická chyba. Sedmá stránka také, ovšem zloděj je opravdu nedotažený. Nejsem toho názoru, že o něm není co napsat. Když autora opravdu nic nenapadá, tak třeba vypíchnout pár zajímavých schopností a napsat o nich. Toto se mi zdá skutečně příliš málo na to, aby už nešlo napsat víc.
Na konci mírně rušivě působí pasáž o prvním výtvoru, myslím si, že to skutečně do příspěvku nepatří. Snažím se měřit všechny stejným meterm a nerozlišovat mezi nováčkem a profesionálem k tomu patří. Profesionál musel obětovat dost práce, aby se jím stal, a proto by bylo nefér, dát někomu bez této věnované práce stejné ohodnocení, když by v porovnání normálně neobstál.

I přes výše uvedené chyby dílo považuju za poměrně slušné a kvalitní a tak taky hodnotím.


 Uživatel úrovně 3

Nemohu říci, že souhlasím se vším, zde řečeným.

Neprokousala jsem se sice zatím celou PPH, ale minimálně musím nesouhlasit s

Pravidla pro hráče jsou velice kvalitně zpracované, vyskytují se tu sice nějaké překlepy, ale není to tak hrozné, jak tvrdí ostatní.

S těmi překlepy to tak hrozné je, rozhodně tak hrozné, aby se dalo říct, že tak si kvalitně zpracovaná pravidla nepředstavuji. Ale to jen tak na okraj...

PPH mi přijde napsaná značně rozvlekle, nepříliš čtivě, plno pravidel mi přijde příliš složitých a příliš svazujících. Ale to je jen můj skromný názor.


Podstatnější připomínku, nebo bych řekla spíše doplnění, bych měla k recenzi zloděje.

Zloděj se mi nejeví jako zloděj v DrD. Má větší možnosti, řekla bych, že vyznívá jako kombinace Indiana Jonese, McGivera a Nia. Značně u něj postrádám boj beze zbraně. Některé zlodějské pomůcky z příručky mi přijdou značně podivné. U jediné z těchto pomůcek je poznámka, že zloděj na její výrobu nepotřebuje dílnu, když značná část z nich se dá udělat "na koleně". (Taková nepodstatná poznámka, dovede si někdo z vás představit plášť šitý na míru s dokonalým střihem? Pod pojmem plášť myšleno to, co má ta dáma na obálce příruky.)

A neodpustím si poznámku k jedné schopnosti - Neuvěřitelná střelba (střelba ze dvou kuší najednou). Nikdo mě nepřesvědší, že lze nabít dvě kuše najednou. Všechny ty zlodějovi schopnosti si dovedu, s trochou fantazie, představit, ale toto, dle mě, tvůrce kapku přepísk.

Ale celkově, příručka pro zloděje je napsaná dobře, hezky čtivě. Zloděj se mi líbí.