Bestiář

Mamut Hodnocení: Něco to má do sebe

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Skupina: Prehistorické nestvůry

Životaschopnost: 22

Útočné číslo: (+8+6/+2)=+12/+2

Obranné číslo: (-1+9)=+8

Odolnost: 21

Inteligence: 1

Velikost: D

Zranitelnost: zvíře, ale A

Pohyblivost: 21/zvěř

Poklady: 150zl kly

Zkušenost: 1200

Bojovnost: 8/12

Popis:

Úvod

Tuto nestvůru jsem se rozhodl stvořit, protože jsem zde už jednoho mamuta viděl, ale jeho zpracování se mi rozhodně nezdálo dostatečné Měla by to být velmi vzácná nestvůra(konec konců vyhynula a měla by se vyskytovat jen na zvláštních místech). Jeho chování a způsob života jsem čerpal ze života slonů, pouze to může být mírně změněno.

Popis

Je asi tak o 1.5 sáhu vyšší, a o 2 sáhy delší než slon. Má velmi hodně hustou a dlouhou srst, která mu zvyšuje KZ. Na hlavě má umístěny 3 sáhy dlouhé, bílé a hlavně velmi tvrdé kly. V průměru váží kolem 15000 kg. Největší kusy mají až 22000 kg.

Reakce na družinu

Pokud se bude družina zdržovat v jeho blízkosti, nezaútočí pokud nemá v blízkosti mládě, nebo se nepáří. V takovém případě okamžitě útočí a jeho bojovnost stoupá na 12.

Způsob života

Žije v chladných, severských oblastech, kde je ještě dostatek trávy a stromů, které může pojídat. Až 50% potravy tvoří tráva, zbytek tvoří kořínky, bobule a listí stromů. V zimě, kdy napadne sníh, který zakryje trávu, putuje na jih, až tam, kde je nějaká strava, kde stráví zimu, a potom opět putuje na sever, kde přežívá léto. Tyto každoroční putování jsou životně důležitá pro některé kmeny, které vždy pár mamutů uloví a tím si zajistí stravu na celou zimu. Jsou známy případy, kdy kmen vyhynul kvůli tomu, že z nějakého důvodu kmen neulovil žádné mamuty.

Život ve skupině

Mamuti žijí ve stádech o desítkách kusů, ve kterých také každý rok putují na jih. Pouze když se samici narodí mládě, opouští i s mládětem stádo a vrací se asi po roce a půl, když už mládě má na výšku asi 1,5 sáhu. Samice mají vždy jedno mládě(a další potom mají až poté, co je mládě dospělé(asi 7 let)) a nemají stálé partnery, kteří vždy o samici tvrdě bojují. Samice je březí 24 až 28 měsíců, což je ze zvířat vůbec nejvíce.

Popis lovu mamutů

Je mnoho různých způsobů lovu mamutů, popíšu zde ty nejrozšířenější. V první řadě způsob lovu mamuta záleží na podmínkách, kde kmen žije a kudy procházejí trasy mamutů. Pokud prochází trasa mamutů po skalách, kmen se je snaží zahnat na útes, odkud mamuti spadnou dolu a zabijí se. Kmen první naplánuje trasu, kudy mamuty požene, poté počká na noc, vezme si pochodně a nástroje se kterými potom dělá co největší hluk a zahání mamuty, kteří nezaútočí, protože je tma a neuvědomují si, že jsou zaháněni na útes. Potom mamuti spadnou s útesu, ve většině případů si zlomí vaz a pokud ne, dole je zbytek kmene dorazí.

Další způsob je podobný tomu prvnímu, ale neprovádí se v noci, protože domorodci nezahánějí mamuty k útesu, ale do bažin a potřebují vidět (domorodci), aby sami nezapadli do bažin a taky aby mamuty kamením a oštěpy zabili dřív než zapadnou do bažiny úplně. Problém je potom vytáhnout mamuty ven. Někteří domorodci na mamuty naskáčou, naváží jim za kly provazy, potom skočí zpět na zem(stává se, že se někdo utopí). Celý kmen chytí provazy a táhnou, táhnou dokud nevytáhnou.

Kmen potřebuje obvykle ulovit od 6 do 8 mamutů, to mu pak vystačí na celou zimu. Z mamutů se využije úplně všechno: maso a orgány se sní (mozek jí vždy šaman vesnice aby byl chytřejší), kůže se použije na stavby obydlí a kosti a kly se použijí buď na stavbu obydlí nebo na výrobu zbraní.

Mamuti se rozhodně nedají ochočit, pár lidí, který to zkoušeli, to odnesli přinejlepším s několika zlomeninami. Teoreticky by se daly použít ve válečnictví, stejně, jako používali staří kartáginci slony: První je zajali, potom je opili a potom je splašili a vehnali mezi nepřátele. Je tu ovšem riziko, že se splašení mamuti rozběhnou mezi vlastní vojska a to potom není dobré.

Boj

Mamuti bojují málokdy, pouze pokud je někdo napadne nebo jsou ohrožována jejich mláďata. V takovém případě bojují svými kly, nebo se snaží protivníka zadupat do země. Pokud si dobrodruzi nedej bože znepřátelí celé stádo, stádo se je snaží zadupat do země společně.

  • Zvl. útok: zadupání do země past na obr. 8 nic/zadupání a ztráta 22-40 životů + past na odl. 9 nic/mdloby na 9- výsledek hodu kol. Pokud dobrodruh omdlí, mamut se ho pokusí zadupat do země znovu(bonus za obratnost se nepočítá) pouze pokud boj vznikl kvůli ohrožení mláděte nebo při páření.
  • Zvl. útok: zadupání do země stádem past na obr. 14 nic/zadupání do země a ztráta 70-88 životů+ past na odl. 15 nic/mdloby na 15-výsledek hodu kol. Tímto zvláštním útokem doporučuji PJ neplýtvat, protože je zde velká šance smrti postav.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 23

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Omlouvám se předem za velice stručnou kritiku, ale tohle dílko je jen další "pravidlovkou"... ničím nezajímavou, známou nestvůru která bere základy z jiné. Dílo navíc obsahující řadu chyb a nedostatků již zmíněných níže. Prostě a jednoduše „sluneční drak“, „huňáč červený“, nebo jakýkoliv typ hada s jedem ještě silnějším než mají všichni ti předchozí pravidláci jsou jen bestie kterým člověk změní trochu parametry. Taková dílka by dle mého názoru neměla šanci získat více jak dvě hvězdy. Do stejné kategorie bohužel spadá i tvůj "chlupatý slon"


 Uživatel úrovně 3

Tak tedy pár poznámek z mé strany. Abych pravdu řekl, nemám moc rád díla do bestiáře, které nejsou ničím fantasijní a pouze popisují nějakou pravidly nezpracovanou realitu. Zkrátka řečeno – mamuta si dokáže číselně naházet každý PJ, každý ví jak vypadá i jak se asi chová. Podobně považuji za zbytečné rozepisovat Jiráskovy Lovce mamutů, aneb jak shodit kus masa ze skály. Není to nic nového a není to v podstatě nic, co by mě nějak zvláště obohatilo o rozvoj v drd. (Nebudu si také hrát na hrdinu a říkat, že to nemělo vliv na hodnocení. Zkrátka nějak musím rozlišit kvalitní fantasijní dílo od ne-tak-kvalitního nefantasijního díla.)

Následují tři konkrétní poznámky k Mamutům.
1) Nemusí to být vzácné nestvůry. Je nutné si uvědomit, že vyhynuli pouze v našem, reálném světě. Od toho jsou fantasy světy – tam může žít i něco, co je dávno vyhynulé. Záleží pouze na PJ.
2) Nezdály se mi ty tři sáhy dlouhé kly, tak jsem trochu hledal na internetu a musím říci, že to nakonec ty tři sáhy klidně být mohou, dost tam potom ale chybí zmínit, že jsou zatočené (ne tedy tři sáhy dlouhé kly-meče). U toho popisu by stálo za to psát místo 22000kg 22 tun.
3) Škoda, že je to češtinářsky tak nedodělané. Až moc se tam opakují slova a formulace vět dost pokulhává (pro příklad stálé opakování „bažina“ v popisu lovu.)


 Uživatel úrovně 5

Zdravím ...

Plně souhlasím se Syrusem. Když tvoříme podobné nestvůry těm "našim" měli bychom být informováni, pak to vypadá docela hloupě.

Nevím, jak to mají sloni, ale jestliže je tento mamut ohrožený a vzácný, přijde mi docela nebezpečné s čerstvým mládětem prchat pryč - porodit, postavit na nohy a šup do bezpečé stáda.

Pojídání orgánů v ohledu na rituály bych nechal na národech a kulturách lovící mamuty, ne na mamutovi. Ne žeby mi ta zmínka extrémně vadila. jde mi spíše o to, že takhle to vypadá jako nutnost.

Jinak, tvrzení, že kmen potřebuje určitý počet kusů je scestné, alespoň dle mého soudu. Nejdřív musíme vedet, kolik kmen sní (počet obyvatel atd). dalším aspektem je počet kg masa, které se daji získat z mamuta. Ovsem, to tu bohužel chybí.

6ijí v desítkách kusů. to je pěkné, že víme že to jsou desítky, ovsem - kolik? 1? 2? 7?

Shazování ze skály. tohle mi přijde prapodivné, kdokoliv s pudem sebezáchovy napadne toho malého človíčka, byť má v ruce pálící pochodeň.

Lov bažinami - tady se da počítat s úspěchem jediné tehdy, ma-li bažina pevny okraj, což většinou nejsou. takže není "kam skákat". Navic, pro ne bude jednoduší ho v te bažině nechat, z vrchu otevřít a vyjíst.

Zminka o ochočení a přirovnání ke slonům. Slon je v tomto ohledu docela spolupracující tvor - podívej se do Indie. A jestliže jsou příbuzní, dá se odhadovat, že i mamut by se dal ochočit

Zvláštní útoky zadupání bych viděl spíše jako klasický útok - s velkým bonusem v podání útočnosti


 Uživatel úrovně 0

Není to zas tak špatné... jenom jsem si všiml pár drobností: "Velmi hodně hustá srst" stačilo by hodně hustá, nebo velmi hustá... takhle je to divné... ale to předpokládám není naschvál...

dále: Co to hlavní, proč se mamuti lovili, tedy kožešiny a hlavně maso, kolik masa je z mamuta? kolik čenů? Kolik může stát kožešina z mamuta? (a zřejmě jí bude pořádný kus, že?)

Způsoby lovu: to je pěkné, ale je tam těch způsobů dost málo... a napadá mě, jak převést tyto způsoby do pravidlové praxe? Nezmínil jsi ještě jeden způsob, dosti rozšířený a oblíbený: Oddělit několik mamutů od stáda, zahnat je do nějaké rokle, zezdola útočit oštěpy a shora házet kamení. No, to zas tak nevadí... je to vcelku pěkné, ale hodnotit to nebudu, nevěděl bych co dát...

A ještě něco... možná by bylo lepší ty velikosti psát ne ve vztahu ke slonovi, jednoduše vyhledat a napsat např.: Měří v kohoutku 5 sáhů, někteří velcí jedinci mohou dorůstat až sedmisáhové výšky...


 Uživatel úrovně 8

Klasická nestvůra, kterou každý zná. Toto její zpracování obsahuje některé chyby, na které bude upozorněno níže. Některé z nich jsou celkem závažné, ale jde už o druhou verzi a čekárna Bestiáře není žádný workshop.

Dále bych rád připomenul to, co někteří z vás již patrně zjistili: pokud tvoříte nestvůru, která se vyskytuje (nebo vyskytovala) v našem reálném světě, eventálně nestvůru, která je příbuzná nějakému reálně existujícímu zvířeti, nastudujte si o něm něco. Půlhodinkou strávenou na wikipedii ušetříte spoustu času sobě i mně a vaše nestvůra bude mnohem reálnější a logičtější. Bestiář samozřejmě není a nechce být odbornou zoologickou revue. Ale základní inforamce o tom, jak je tvor velký, jaky vypadá, čím se živí a jak žije si může zjistit každý autor.

- příliš nesouhlasím s životaschopností. Je skoro dvojnásobná oproti slonovi, přičemž šlo o srovnatelně velká zvířata,
- taktéž - jak lze zjistit nahlédnutím do pravidel - se u slona rozlišuje útok kly a chobotem,
- přestože by mu měla dlouhá a hustá srst dodávat vysokou KZ, ve skutečnosti je jen o jedna vyšší, než u slona z pravidel a celkové OČ je dokonce nižší,
- rovněž nerozumím tomu, proč je pohyblivost o tolik vyšší, než u slona (třídu jsem upravil na "zvěř"),
- rozměry: podle dochovaných mamutích těl lze soudit, že dosahovali zhruba velikosti slona afrického (tedy cca 4 metry výšky) a hmotnosti mezi šesti až osmi tunami,
- jde o lovnou zvěř, proto mi dost chybí pravidlový popis toho, kolik jídla a dalších surovin se dá z mamuta získat.