Bestiář

Mamut Hodnocení: Něco to má do sebe

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Skupina: Prehistorické nestvůry

Životaschopnost: 22

Útočné číslo: (+8+6/+2)=+12/+2

Obranné číslo: (-1+9)=+8

Odolnost: 21

Inteligence: 1

Velikost: D

Zranitelnost: zvíře, ale A

Pohyblivost: 21/zvěř

Poklady: 150zl kly

Zkušenost: 1200

Bojovnost: 8/12

Popis:

Úvod

Tuto nestvůru jsem se rozhodl stvořit, protože jsem zde už jednoho mamuta viděl, ale jeho zpracování se mi rozhodně nezdálo dostatečné Měla by to být velmi vzácná nestvůra(konec konců vyhynula a měla by se vyskytovat jen na zvláštních místech). Jeho chování a způsob života jsem čerpal ze života slonů, pouze to může být mírně změněno.

Popis

Je asi tak o 1.5 sáhu vyšší, a o 2 sáhy delší než slon. Má velmi hodně hustou a dlouhou srst, která mu zvyšuje KZ. Na hlavě má umístěny 3 sáhy dlouhé, bílé a hlavně velmi tvrdé kly. V průměru váží kolem 15000 kg. Největší kusy mají až 22000 kg.

Reakce na družinu

Pokud se bude družina zdržovat v jeho blízkosti, nezaútočí pokud nemá v blízkosti mládě, nebo se nepáří. V takovém případě okamžitě útočí a jeho bojovnost stoupá na 12.

Způsob života

Žije v chladných, severských oblastech, kde je ještě dostatek trávy a stromů, které může pojídat. Až 50% potravy tvoří tráva, zbytek tvoří kořínky, bobule a listí stromů. V zimě, kdy napadne sníh, který zakryje trávu, putuje na jih, až tam, kde je nějaká strava, kde stráví zimu, a potom opět putuje na sever, kde přežívá léto. Tyto každoroční putování jsou životně důležitá pro některé kmeny, které vždy pár mamutů uloví a tím si zajistí stravu na celou zimu. Jsou známy případy, kdy kmen vyhynul kvůli tomu, že z nějakého důvodu kmen neulovil žádné mamuty.

Život ve skupině

Mamuti žijí ve stádech o desítkách kusů, ve kterých také každý rok putují na jih. Pouze když se samici narodí mládě, opouští i s mládětem stádo a vrací se asi po roce a půl, když už mládě má na výšku asi 1,5 sáhu. Samice mají vždy jedno mládě(a další potom mají až poté, co je mládě dospělé(asi 7 let)) a nemají stálé partnery, kteří vždy o samici tvrdě bojují. Samice je březí 24 až 28 měsíců, což je ze zvířat vůbec nejvíce.

Popis lovu mamutů

Je mnoho různých způsobů lovu mamutů, popíšu zde ty nejrozšířenější. V první řadě způsob lovu mamuta záleží na podmínkách, kde kmen žije a kudy procházejí trasy mamutů. Pokud prochází trasa mamutů po skalách, kmen se je snaží zahnat na útes, odkud mamuti spadnou dolu a zabijí se. Kmen první naplánuje trasu, kudy mamuty požene, poté počká na noc, vezme si pochodně a nástroje se kterými potom dělá co největší hluk a zahání mamuty, kteří nezaútočí, protože je tma a neuvědomují si, že jsou zaháněni na útes. Potom mamuti spadnou s útesu, ve většině případů si zlomí vaz a pokud ne, dole je zbytek kmene dorazí.

Další způsob je podobný tomu prvnímu, ale neprovádí se v noci, protože domorodci nezahánějí mamuty k útesu, ale do bažin a potřebují vidět (domorodci), aby sami nezapadli do bažin a taky aby mamuty kamením a oštěpy zabili dřív než zapadnou do bažiny úplně. Problém je potom vytáhnout mamuty ven. Někteří domorodci na mamuty naskáčou, naváží jim za kly provazy, potom skočí zpět na zem(stává se, že se někdo utopí). Celý kmen chytí provazy a táhnou, táhnou dokud nevytáhnou.

Kmen potřebuje obvykle ulovit od 6 do 8 mamutů, to mu pak vystačí na celou zimu. Z mamutů se využije úplně všechno: maso a orgány se sní (mozek jí vždy šaman vesnice aby byl chytřejší), kůže se použije na stavby obydlí a kosti a kly se použijí buď na stavbu obydlí nebo na výrobu zbraní.

Mamuti se rozhodně nedají ochočit, pár lidí, který to zkoušeli, to odnesli přinejlepším s několika zlomeninami. Teoreticky by se daly použít ve válečnictví, stejně, jako používali staří kartáginci slony: První je zajali, potom je opili a potom je splašili a vehnali mezi nepřátele. Je tu ovšem riziko, že se splašení mamuti rozběhnou mezi vlastní vojska a to potom není dobré.

Boj

Mamuti bojují málokdy, pouze pokud je někdo napadne nebo jsou ohrožována jejich mláďata. V takovém případě bojují svými kly, nebo se snaží protivníka zadupat do země. Pokud si dobrodruzi nedej bože znepřátelí celé stádo, stádo se je snaží zadupat do země společně.

  • Zvl. útok: zadupání do země past na obr. 8 nic/zadupání a ztráta 22-40 životů + past na odl. 9 nic/mdloby na 9- výsledek hodu kol. Pokud dobrodruh omdlí, mamut se ho pokusí zadupat do země znovu(bonus za obratnost se nepočítá) pouze pokud boj vznikl kvůli ohrožení mláděte nebo při páření.
  • Zvl. útok: zadupání do země stádem past na obr. 14 nic/zadupání do země a ztráta 70-88 životů+ past na odl. 15 nic/mdloby na 15-výsledek hodu kol. Tímto zvláštním útokem doporučuji PJ neplýtvat, protože je zde velká šance smrti postav.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 23

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Takže zaprvé bych chtěl vyjasnit onu zranitelnost A. Jelikož jsem zrovna půjčil na delší dobu pravidla, nevěděl jsem přesně, jakou má zaranitelnost zvíře, takže jsem chtěl projstotu napsat A0, jenomže mi utekla ta nula. Poté velikost mamuta podle toho, co jsem četl byla právě o něco větší než slona, ale je možné, že mám chybný zdroj.Pohyblivost jsem dal záměrně vysokou, protože mamut je putovní zvíře. Slon je sice také putovní, ale zdaleka ne v takové míře. KZ jsem zvýšil jen o málo kvůli tomu, že se mi nezdá, že by srst který má tak tlustou kůži hrála takovou roli. Žijí v desítkách kusů znamená, že stádo má od 10 do 99 kusů. Co se týče klů, neváží 15 až 22 tun, omlouvám se za chybu v popisu, 15 až 22 tun má vážit mamut. Co se týče nahánění s útesu, tak v noci mamut nevidí, že je kousek od útesu a kromě toho oheň je něco, co nezná případně zná se spomínkou na bolestivé popáleniny, takže se ho s inteligencí 1 pochopitelně bojí. Samci o samici bojují, v díle je to jasně napsáno. Útok chobotem mi připadá zbytečný, je to jako kdybyste útočili rukou i když máte meč.


 Uživatel úrovně 0

Tady není o hodnocení třeba moc přemýšlet. Dílo je napsáno dostatečně, strohý popis, který je jen o torchu delší než v pravidlech, podobné zvíře si dokáže každý vytvořit sám a možná mu to zabere méně času než to hledat tady na stránkách. Takže pomoc PJ to zase moc není, ke stylu lovu by se dali připsat i pasti (které nastraží kmeny).
Ještě menší poznámka, když píšeš že kmenu stačí na půl roku ulovit cca 6 - 8 mamutů (tím, že většinou přes území kmene šel jeden, či dva "konvoje mamutů" z kterých se ulovil jeden, při štěstí dva, se zabývat nebudeme, je to fantasy :) ) by nebylo od věci říct kolika členný je kmen, zhruba.

Prostě 2* jsou zde jasné.


 Uživatel úrovně 5

Od nadprůměrného díla bych očekával více informací, které pomohou PJ. Nebýt kapitolky způsob lovu, hodnotil bych ještě méně hvězdičkami (způsob lovu může například PJ použít, když družina dostane od mamuta na frak a pak bude sledovat, jak na mamuta jdou domorodci).

Většinu problémů, které na díle vidím, již vypíchl Hamster, kerému za věcnou krtiku dávám +rep.


 Uživatel úrovně 0

Syrus:

Achtak... ale i tak si myslím, že samotný způsob skolení zvěře je výhradně věc družinky či lovce (V tomto případě spíše skupinky hrdinů)


 Uživatel úrovně 8

Sephitan:
způsob lovu jsem po autorovi vyžadoval já. Převážně z toho důvodu, že jde o lovné zvíře.


 Uživatel úrovně 0

Jedna věc se mi líbí: autor si vybral zajímavé prehistorické stvoření, jež se dá v dobrodružství skvěle využít, a navíc užil relativně pěkného, tak říkajíc přijatelného zpracování. To je fakt.

Na druhou stranu: mrzí mě, že je to jen popis mamuta, o kterém si můžeme přečíst v encyklopedii o prehistorických zvířatech nebo si najet na optimální internetovou stránku. Tohle většinou neříkám, neboť i já jsem již zpracoval dvě reálná stvoření do Bestiáře: pradávného ptáka Kodua, jehož inspirací a námětem jest skutečně žijící prehistorické zvíře jménem Titanis (či Titanus). Nadále jsem sepsal zvíře Gongo, což je fakticky "jen" gorila s bílou srstí.
Tady jde ovšem o to, že text je krátký, což však v leckterých díelch může vypadat jako banalita, jestliže je optimální zpracování a obsah díla, jenže zde nám autor doopravdy nepřinásí žádné originální informace. Jistě, jsou v díle uvedeny některé pravidlové údaje, ale to je nutné, že ano? Informace si zkrátka máme možnost vyhledat někde jinde, ježto tento výtvor pro mě není dostačující.

Co z toho tedy vyplývá? I když je to pouze můj názor, pohled jisté individua, chtělo by to rozhodně lepší zabarvení. Tím mám na mysli některé pestré informace, dobarvení, zlepšení, zkrátka okořenění. Takový mamut, jakého jsi nám tady předvedl, není nic nového.

- zranitelnost A - proč? Tento bod zranitelnosti znamená "pěstní souboj", respektive souboj jen s tím, čím tě příroda obdařila. Na mamuta s takovým KZ? To ne, to není providitelné.
- životaschopnost 22 je docela přehnaná. Tyranosaurus s velikostí E, který lovil i větší kořist, má životaschopnost 25. Třikrát hod na životy je celkem nepatrný rozdíl, ovšem velikostní rozdíl je jasný.

Co se týče dalších pravidlových údajů, připadají mi v pořádku. Očividnou chybu díla jsem zdůraznil, avšak líbí se mi, že si autor zvolil takové téma a koneckonců - hratelné to je.
Hodně štěstí s další tvorbou.


 Uživatel úrovně 0

Dle mého skromného uvážení by se Mamut mohl daleko lépe rozpracovat. Vzhledem k hmotnosti mamuta by jsem uvažoval, zda-li mu dát bonus do útoku při rozeběhu, podobně jako to mají například medvědi z PPZ či PPP. Také nevím zda je správně sem psát jejich lov, když tu popisuješ Bytost, tedy nikdy sem si nevšiml, ani v pravidlech ani nikde jinde, že by bylo napsáno u bestie, jak ji ulovit. Na techniku lovu jen ať si přijdou postavy sami.. Jak již bylo dříve psáno chybí Vytrvalost, což je asi podstatná věc, hlavně když družina před mamutem utíká a nebo naopak mamut utíká před družinou. Také nevím proč povoluješ boj proti mamutovi zbraněmi typu A (Pěstní souboj) nevidím v tom logiku, nemyslím si, že by kopanec od kohokoli (Barbara Bojovníka, Lupiče atd..) mohl něco co má přes 200Kg tuku a přes tunu těžkou kůži nějak oslovit..


 Uživatel úrovně 4

Salmar: Lovce mamutů napsal Eduard Štorch, ne Jirásek :-) Pokud tedy nemáš tím Jiráskem na mysli autorův možná rozvláčný styl v kapitolce Lov mamutů...?

jinak k nestvůře:

1) Snížení životaschopnosti by prospělo, s odolností 21 bude mít mamut i tak životů spousty.
2) Určitě bych zrušil zranitelnost A, autor možná vycházel z primitivních pravěkých zbraní, ale pěstmi či nehty opravdu takovou horu masa nesložíte.
3) U ÚČ by neuškodilo napsat, čím vlastně útočí, předpokládejme, že kly.
4) Mamut může být i běžným tvorem v daném prostředí, podmínka, aby byl "vyhynulý" se mi nelíbí. na dnešní Sibiři by taky mamut přežil (a možná tam brzy zase mamuti budou, Rusové plánují naklonovat nové kusy z DNA mláděte Dima, zmraženého v nějakém muzeu)
5) Opustit s mládětem stádo = odsoudit je k smrti.
6) Z bažiny se mamuti opravdu netahali, stejně by je sotva vytáhnuli. Prostě to maso vybrali, jak kdosi již zmińoval, shora.
7) Zmínky o kulturně podmíněném využívání orgánů nejsou nutné, každá kultura má jiné rituály a využívá jiné prostředky. To je jako by u předmětu Těžká kuše byla zmínka o tom, že existuje národ, který staví kuším chrámy :-) (přeháním)
8) Chybí něco o jejich životě v období páření, bojují samci o samice atd.?
9) Alespoň náznak popisu mláděte, velikost atd.
10) "Potravinové" údaje, kolik jídla je z něj + další využití a množství kůže, případně dalších kusů těla:-)

Můj příspěvek zatím vyznívá asi dost kriticky, přesto Mamut představuje využitelný příspěvek pro hru. Poměrně stručné dílo, které nabízí bohové hodnoty a návrh zasazení do světa, ovšem bez detailů, které může někdo postrádat, nejsou však nevymyslitelné a dílo bez nich neztrácí plnou hodnotu. Drobné chyby jsou otázkou názoru: životaschopnost příliš velká? A neměl by mít naopak slon větší? Ve srovnání s podobně krátkým dílem Zaratan, které je odlišného charakteru - fantazijní nestvůra vs. převedení z našeho světa do DrD, lépe hodnotím Mamuta. Nenáročnému PJ jeho Mamut jistě stačit bude, dávám tedy 2 hvězdy...

A jsem rád, že pokud jde o první autorovo dílo (alespoň co jsem zatím od něj viděl), začal na něčem známějším, aby si osahal tvorbu nestvůr... příště to jistě bude ještě lepší:-)

S pozdravem a úctou Shadowmage


 Uživatel úrovně 8

Chybí vytrvalost.

Zajímalo by mě, proč je zranitelný soubojem? Nepřipadá mi reálné, že by šel udolat pěstním soubojem, když to nejde (pravidlově) ani s jiným, menším zvířetem.

Kly váží 15-22 tun? Doufám, že překlep, protože podle wikipedie samotný mamut vážil 6-8 tun...

Pro příště by chtělo dílo srovnávat s věcmi, které jsou dané a podle kterých bychom se měli řídit, ať už to je naše realita, nebo pravidla.
- reálný podklad vypadá poměrně v pořádku
- pravidlově to docela pokulhává... stačí si vzít do ruky bestiář a hledat... klidně listovat celým bestiářem. a jakmile narazím na podobné zvíře, hnedka se kouknout, co u něj je a co chybí u mého mamuta. (bizon, nosorožec, slon a jiné...)

Mamutí stádo je největší ochrana, jakou může mamut dostat, proto je silně nelogické a hloupé, aby vyčerpaná matka se slaboučkým mládětem ze stáda odcházela - reálný podklad

Jak už bylo zmíněno, chybí počet čenů atd - pravidlový podklad (pokud si vycházel z pravidlového slona, tak o to větší hrubka, protože ten má čeny zpracované)

Způsobů lovu mamuta je více, také mohly být rozepsány.

Zašlapání je trochu chaotické, ale nevadí mi. Každopádně mohlo být zapsáno v úč ("+ zvl.")
Hodilo by se do závorky dopsat, čím mamut útočí.

Mohl být více rozpracován život mamutů, rozmnožování a celkově rozepsat se o mamutovi jako takovém.
- Zaměření na konflikt mamuta s družinou/kmenem je sice dostačující, ale myslím si, že trend Rubriky je nastaven trochu výš.

Trochu bych se přel s tím, že kly jsou bílé : )))

Cením snahu autora a poměrně vyhovující zpracování, avšak chvíle v MS by dílu prospěla. Dílo na mě působí nedodělaně a ne vždy správně, špatně jsou některé základní údaje (chybí vytrvalost a čeny, kly váží víc než mamut)...
2*+




samurai:
- shazování ze skály je z reálného podkladu, stejně tak strach z ohně

- slon může být spolupracující, ale to je několik tisíciletí zkušeností... a koukni se třeba na slona afrického, ten moc nespolupracuje... Pokud zvíře žije v sociálně pevné skupině a brání se všemu, co se kolem mihne, logicky ochočitelný nebude. Jiná věc nastává u mláděte, ale maličké mládě lze po dohodě s Pj ochočit i u draka například, že : )

Syrus:
- pohyblivost bych viděl menší, ale úměrně tomu bych zvýšil vytrvalost, jelikož mamuti jsou migrující zvířata... ta ale bohužel chybí


 Uživatel úrovně 8

Samurai:
pokud já vím, tak slon není moc spolupracující tvor. Po odchycení se přiváže mezi několik stromů, aby se nemohl hýbat, a pak se do něho za monotónního zpěvu několik dní mlátí klackama, aby zkrotl.

Jinak:
autor mi psal, že je až do konce týdne mimo republiku, takže diskuze zřejmě bude trvat o něco dýl.