Žralokodlak
Autor: | UnknowN |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 18 |
Skupina: Lykantrop
Životaschopnost: 8+2
Útočné číslo: +3 + zbraň (lidská podoba); (+3 + 8/+2) = 11/+1 (zuby) (zvířecí podoba)
Obranné číslo: +4 + zbroj (lidská podoba); (+4 + 4) = 8 (zvířecí podoba)
Odolnost: 15
Inteligence: 14 (lidská podoba); 8 (zvířecí podoba)
Velikost: B (lidská podoba); C
Zranitelnost: lykantrop
Pohyblivost: 12/humanoid (lidská podoba; 26/vodní tvor (zvířecí podoba)
Přesvědčení: neutrální
Poklady: viz níže
Zkušenost: 1450 (lidská podoba); 2010 (zvířecí podoba)
Bojovnost: 8 (pouze ve zvířecí podobě)
Síla mysli: -
Popis:
Žralokodlak
Pokud někdy potkáte rybáře, žijícího osamělý život na mořském pobřeží v chatrči sestavené z naplaveného dřeva, nebo ostříleného námořníka - ať už poctivého nebo piráta - a pokud na vás vrhne zářivě bílý úsměv plný špičatých zubů, můžete si být téměř jisti, že jste potkali žralokodlaka.
Žralokodlaci milují moře a pokud mohou, jsou mu tak blízko, jak to jen jde. Právě proto se z nich často stávají rybáři a z těch dobrodružněji založených námořníci a piráti. Mnohdy se dokonce i jako rybáři / námořníci / piráti narodili a stačilo, aby přežili útok jiného žralokodlaka (což mimo jiné i znamená, že se často mohou pochlubit velmi působivými jizvami). Bydlí nejčasťeji na pobřeží v chatrči vlastní výroby (ti zámožnější si mohou nechat postavit honosnější příbytek), případně tráví většinu svého života na lodi. Jsou však známy i případy, kdy se žralokodlak rozhodl žít už navždy pod mořskou hladinou.
V lidské podobě vypadají prakticky stejně jako lidé, až na namodralý odstín kůže a špičaté zuby. Nikdy se nejedná o žádné sádelnatce, všichni jsou výhradně atletické postavy s dobře vyvinutými svaly. Sami o sobě necítí potřebu se od lidí odlučovat, byť tak zpravidla činí, jelikož lidé k nim chovají obvyklé předsudky.
Jsou-li rybáři, pak většinou sídlí pár mil od nejbližší vesnice/přístavu, kam jednou za čas odnáší svůj úlovek. Jakmile se ale dají na námořnický život, stávají se z nich záhy velmi zkušení námořníci, dobří lodivodi a nezřídka i kapitáni. Znají moře jako své boty, vědí kde je jaký útes a mělčina. Tu jdou předsudky ostatních námořníků stranou, neboť žralokodlak si u nich velmi rychle vydobyde respekt. To vše díky podobě, kterou na sebe mohou vzít a díky které mohou být ve vodě v jednom kuse a díky které mají ony ohromující znalosti o moři. Mnohdy dokonce vědí o vracích potopených lodí a o pokladech, které se nacházejí v jejich útrobách a v jejich majetku se pár takových pokladů může nacházet, sklony k hromadění velkého majetku ale nemívají. Povahově jsou žralokodlaci bodří, rádi se napijí a zazpívají si - prostě jako námořníci. Mnohdy i nějakou vylovenou cenností zaplatí i všem v hospodě pivo, čímž si kupují přízeň obyčejných lidí.
Co se potravy týče, jsou to téměř výhradně masožravci se zálibou v rybách. V lidské podobě si rádi ryby tepelně upraví a klidně si k nim dají i nějakou přílohu, ale ke stoprocentně nemasitým jídlům mají odpor a nechutnají jim. Není-li možné si jídlo tepelně upravit, nevidí v tom problém a klidně snědí maso syrové. Ve zvířecí podobě se pak živí výhradně dravě.
Smysly:
- Sluch: Žralokodlak pod vodou dokáže zachytit i zvuky, jejichž zdroj je několik mil daleko. Na suchu je jeho sluch srovnatelný z humanoidním.
- Čich (Chuť): Žralokodlaci jsou stejně jako žraloci "vyladěni" na krev - ve vodě jsou schopni ji ucítit už od koncentrace 1:1000000. V praxi to znamená, že pokud je do sta sáhů nějaký zdroj krve, žralokodlak to ucítí a bude schopen zdroj vypátrat. U větších množství krve může být dosah i mnohem větší. V lidské podobě je tato schopnost omezena na rozpoznávání přítomnosti krve ochutnáním. Žralokodlak v obou podobách dokáže rozpoznat lidskou krev od zvířecí (to je dáno jeho lykantropí podstatou).
- Postranní čára: Pomocí postranní čáry žralokodlak ve zvířecí podobě vnímá i velmi slabá vodní proudění. To mu mimo jiné usnadňuje detekci pohybujících se objektů v jeho blízkosti. V praxi to znamená, že pokud se v okruhu sta sáhů od něj něco pohybuje, tak o tom ví. V lidské podobě žralokodlak postranní čáru nemá.
- Zrak: Žralokodlaci hůře vnímají barvy (nejsou schopni odlišit podobné odstíny), zato mnohem lépe vidí za šera. Jejich oči mají tu zvláštnost, že pokud do nich posvítíte, tak začnou jakoby svítit (podobně jako oči dalších nočních dravců) - je to dáno zvláštní vrstvou buňek v oku, která odráží světlo zpět skrz sítnici.
- Vnímání elektrického pole: Žralokodlak dokáže (pouze) pod vodou vnímat slabá elektrická pole, která kolem sebe vytvářejí všichni živí tvorové. V praxi to znamená, že i v kalné vodě či naprosté tmě dokáže tyto živé tvory vidět. Dosah této schopnosti je deset sáhů.
Žábry:
Žralokodlak má žábry konstruované stejně jako žraloci, takže přes ně musí neustále proudit voda, jinak by se začal dusit. Běžně stačí, pokud je neustále v pohybu či pokud se zdržuje ve vodním proudu. Pokud by se ale například zamotal do sítě či pokud by mu byl jinak znemožněn pohyb, začíná se dusit. V praxi se pak postupuje stejně, jako u postav.
Sladká voda:
Na rozdíl od většiny žraloků (ano, existují i výjimky) může žralokodlak bez omezení pobývat i ve sladké vodě.
Ovládání žraloků:
Tak jako ostatní lykantropové, i žralokodlak má schopnost do určité míry ovládat ostatní sobě podobné - tedy žraloky. Žraloci jsou ale až příliš individualističtí a nenechají si jen tak rozkazovat, takže jediný způsob, jakým je může žralokodlak využít, je upozornit je na nějaký zdroj potravy - což většinou stačí, neboť máloco ve vodě dokáže ustát nájezd všech žraloků z okolí. Pokud ale žraloci nenajdou nic zajímavého, po 1k6 směnách odplavou.
Dovednosti:
Všichni žralokodlaci ovládají dovednosti "Plavání", "Rybaření", "Zadržování dechu" a "Lodní navigace" na stupni "dokonale".
Omezení útočení ve zvířecí podobě:
Ve zvířecí podobě dokáže žralokodlak útočit pouze v místech, kde je hloubka dva sáhy a více.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 18
author_nick: UnknowN
Diskuze
To Syrus:
To samé bychom mohli říci o speciálních zesílených podobách žraloků-bílý žralok...taky je dost možné, že dlaci nemají podobu konkrétního rodu, ale pouze obecně druhu.
Medvědi také nemají žádnou mimiku, navíc to jsou samotáři a co se pamatuju, tak je medvědodlak popisován jako bodrý chlápek...
UnknowN:
- medvěd kodiak, lední mědvěd, sněžný vk atp. jsou speciální zesílené varianty zvířat, které nejsou pro lykantropy rozhodující už proto, že jejich podob nenabývají
- pokud tam není popsáno třetí stádium, znamená to, že neexistuje
- pokud jde o charakter, tak na mě prostě žralok působí dojmem chladného a nepřístupného zvířete (což je jistě dáno i tím, že nemá žádnou mimiku)
Máš tam překlep v útočnosti a pak bych měl možná výhrady k té pohyblivosti ve zvířecí podobě...ale celkově až na detaily se mi líbí.
UnknowN: Vlci jsou všichni trochu na jedno brdo, mezi nimi nejsou rozdíly tak velké jako mezi žraloky.
Dovednosti: Píšeš "všichni žralokodlaci", to je ta chyba.
- síla ve zvířecí podobě: Není pravidlem, že by lykantrop musel být výrazně silnější než zvířata jeho druhu. Příkladem může být medvědodlak vs. medvěd kodiak a vlkodlak vs. vlk sněžný. Vycházel jsem z toho, že žralok je pro běžné postavy už tak dost nebezpečným tvorem, tak jsem žralokodlaka oproti němu příliš nezvýhodňoval (ono už ta zranitelnost "lykantrop" je dost...).
- síla v lidské podobě: Tygrodlak je na tom ještě líp: bonus za sílu +4, bonus za obratnost taky +4. Na druhou stranu je ale pravda, že v lidské podobě mívají lykantropové tyto bonusy nižší než ve zvířecí...
- velikost ve zvířecí podobě je stejná jako u pravidlového žraloka.
- v pravidlech je to, že se postava může pokousáním nakazit lykantropií a popisují dvě stádia tohoto nakažení, kde druhým stádiem je "hlubší proměna", kdy má nakažený některé výhody i nevýhody lykantropů (ovládání zvířat, strach ze stříbra). O tom, že neexistuje žádné další stádium, tedy konečná a definitivní proměna v opravdového lykantropa, tam není ani slovo :-)
- Pakliže by se jednalo o kapitána pirátské lodi, pak by se určitě občas napil s posádkou a určitě by se přitom dokázal i pořádně rozjet...
- Žraloci podle mě nejsou o nic primitivnější než třeba tygři - prostě to jsou dravci. Navíc to, jakou mají určitá zvířata pověst, nevypovídá nic o charakteru lykantropů, kteří se jim ve své zvířecí podobě podobají...
- Dovednosti: Zde jsem myslel toliko žralokodlaky, kteří už nějakou dobu lykantropy jsou a už ve své zvířecí podobě proplavali kus moře... Nenapadlo mě, že by se postavy vlastně mohly setkat i s "čerstvým" žralokodlakem, který ještě takové zkušenosti nenasbíral...
- K absenci popisu zvířecí podoby: Zde jsem nejspíš udělal chybu, že jsem prakticky vycházel z pravidlových popisů -dlaků, kde není nic o tom, jestli třeba vlkodlak vypadá ve zvířací podobě třeba jako šedý/černý/bílý/červenomodrobílepuntíčkovaný vlk, případně jestli náhodou nevypadá jako "vlk obecný", "vlk sněžný" či "vlk pralesní"...
- Stejně tak by se u popisu pravidlového žraloka bylo lze ptát, jestli myslí kladivouna nebo žraloka tygřího... Či snad žraloka bílého? Já říkám - prostě žralok.
- Malinký metrový žraloček asi těžko, stejně tak jako nějací obři - ve zvířecí podobě je limitován velikostí C.
Souhlasím se Syrusem, plus mám dodatek k Dovednostem. Nelíbí se mi, že ovládá Lodní navigaci a Rybaření dokonale jen tak z ničeho. Ať ovládá tyto dovednosti žralokodlak, který je opravdu používá, ale připadá mi nesmyslné, aby proměna v lykantropa komukoliv zajistila um ovládat lodě.
Další celkem silný nedostatek je absence popisu vzhledu ve zvířecí formě. Že se žralokodlak při proměně do zvířecí podoby mění ve žraloka, to je jasné. Ale v jakého? Jak velkého, jakého druhu? Může to být malinký metrový žraloček stejně jako obrovšťí lidožraví žraloci?
Poměrně originální a dobře zpracovaný lykantrop. Při bližším zamyšlení ale obsahuje vady takřka koncepčního charakteru.
- jeho síla ve zvířecí podobě je v podstatě stejná, jako u obyčejného žraloka z PPP. Přičemž platí, že u lykantrop by měl být ve zvířecí podobě větší a silnější (klidně i dvakrát), než běžný exemplář toho kterého zvířete. S ohledem na snímky žraločích kousnutí si myslím, že by si čelisti zasluhovaly větší (hodně velkou) útočnost. Zhruba kolem pěti.
- naopak u lidské podoby by se mi líbila síla nižší. Útok tři a obrana čtyři z něj dělá krále mezi lykantropy,
- velikost ve zvířecí podobě je podhodnocená. Limt pro velikostní třídu C jsou tři metry. Bílí žraloci ji běžně přesahují dvoj až téměř trojnásobně,
- lykantropie získaná pokousáním od lykantropa nevede k přeměně v lykantropa. Je to v pravidlech. S ohledem na to pak chybí úprava jejich rozmnožování,
- na lykantropech mě vždycky fascinovalo to, že mají z povahy i vzhledu zvířete i v lidské podobě. Tady to trochu nesedí. Pokud by žralok vypadal jako atlet, byl by to rozhodně těžký atlet jako vzpěrač nebo koulař. Nyvíc by mohl být holohlavý atd.. Pokud jde o povahu, jsou žraloci ve své podstatě samotářští a primitivní zabijáci. Dokážu si představit žralokodlaka jako dost podivného osamoceně žijícího rybáře. Dokážu si ho představit i jako krutého kapitána pirátské lodi. Nedokážu si ho ale představit jako bodrého a družného pijáka. Rozhodně by taky měl mít zmateně zlé přesvědčení,
Suma sumárum je to příspěvek dobrý, zajímavý a dobře použitelný. V textu mohly být (jak na tomto místě často připomínám a napsal bych to i do koncepce, kdyby ji někdo četl) zmíněny příklady možných zápletek, které by se nestvůry týkaly.