Bestiář

Šílená kráva Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Skupina: Magický tvor

Životaschopnost: 4 + 6

Útočné číslo: (3 + 2 /+0) = 5 /+0 (pěst); (3 + SZ) (boj se zbraní)

Obranné číslo: (0 + 1) = 1

Odolnost: 14

Inteligence: 3

Velikost: C

Zranitelnost: A/2, B, C, D, G, H, I, J, K, L

Pohyblivost: 13/Zvíře

Přesvědčení: zmatené zlo

Poklady: Nic

Zkušenost: 300

Bojovnost: 11

Popis:

Šílená kráva

Za inspiraci vděčím Diablu II. Fenk jů, Blizzarde.

Jako blesk z čistého nebe ...

udeřil blesk nacuclý magenergií do jedné dobytkářské farmy, přesněji do jejího středu. Tam stál mohutný starý dub, a ten, aniž by to majitel věděl, byl jedním z nenápadně vyhlížejících dubů posvátných. To mimojiné mělo za následek, že magenergie z blesku a magenergie z žaludů se spojila a rozlila se rovnoměrně po celé farmě do vzdálenosti sta sáhů. Všechny krávy (i býci a volové, telátka a jalovice, selata... né, selata né) v tomto prostoru se najednou nějak změnily. Postavily se na zadní nohy, v očích jim začal žhnout oheň poznání a vzteku. "Co my se tady budeme pást a dávat mléko a maso?" zamučel jeden statný býk zuřivě. Pozornost ostatních krav se obrátila k němu. "Bratři a sestry, poslouchejte mě. Dnes jsme procitli! Už žádné mléko, už žádné maso z našich nebohých příbuzných! Osvoboďme se, zničme ty proradné otrokáře a farmáře!" A krávy ho následovaly. Popadly vidle, lopaty, motyky i hole a vtrhli do domu farmáře. Ten pochopitelně celkem čuměl - aby také ne, když mu do ložnice vtrhla banda po zuby ozbrojených slintajících zabijáckých krav! Farmáře, jeho ženu, jeho děti a jeho selátka našli ráno rozsekané a roztrhané. A jeho stádo krav bylo pryč...

Poslání kraviček

Bouře metající mago-blesky odtáhla přes hřebeny hor jinam, zatímco stádo krav postupovalo krajem. Napadalo vesnice, pevnosti i samoty. A především farmy. Vojákům sebraly zbraně (nejvíce si oblíbily halapartny) a vesničanům krávy. Ano, opravdu, jak táhly krajem, vedly s sebou stále větší stádo krav. Zkrátka osvobozovaly každou krávu, kterou našli "v zajetí". Malá kraví armáda tak pod vedením statného býka, kterému se začalo říkat Spartamoos, shromaždila obrovské stádo krav a stále postupovala dál. Cílem krav tedy je osvobozovat své druhy a družky ze spárů zákeřných farmářů.

Vzhled kraviček

Kdo čekal, že Nathaka zase přihodí obrázek, nebude zklamán. Za ilustraci tedy děkuji sekci FanArt ze stránek www.blizzard.com, odkud je TENTO obrázek použit. Myslím, že k tomu netřeba cokoliv dodávat.

Vlastnosti kraviček

Krávy neumějí mluvit. Samy mezi sebou tedy ano, ovšem pro ostatní to bude znít jako mučení. Krávy jsou zdatnými sprintery a pohybují se nečekaně obratně. Jsou také poměrně dost silné. Na druhou stranu jsou velice nevzhledné, slintají, šilhají, navíc neoplývají žádnou velkou inteligencí, dokonce jsou celkem tupé. V podstatě jsou to stále zvířata, i když ovlivněná magií. Mezi zvířata by také pravděpodobně biologicky spadaly díky svým zvykům a obživě. Ty se totiž nemění, takže pokud zrovna nevraždí sedláky, pasou se a pijí vodu. Metabolismus jim též funguje stejně jako kdysi dávno ještě jako běžným kravkám. Jediné, co se změnilo,ještě je možnost rozmnožovat se. Tu totiž šílené krávy nemají.

Chování kraviček

Krávy jsou opravdu šílené, fanatické, naštvané, zuřivé. Následují svého vůdce a zběsile vraždí vše živé, co se jim postaví. V žádném případě nebudou vyjednávat. Jsou ovšem také zvídavé, takže když něco upoutá jejich pozornost, zastaví se a budou na to tupě zírat třeba pět minut. Nejčastěji je zaujmou jakékoliv blýskavé a barevné předměty. Občas se zahledí na oblohu a čumí na západ slunce. To je také nejpříhodnější doba mezi nimi lítat s kosou a zbavovat některé jedince života, dokud jsou mimo. V tomto ohledu mohou připomínat zombies z béčkových hororů, kteří taky vypatlaně čumí a nereagují na ránu lopatou. Určitě by se dala použít taktika alá Úsvit mrtvých, a to sice střílení ohňostroje, takže pak všechny krávy stojí s pohledy upřenými nahoru. Pochopitelně, po pár padlých krávách se na vás zbytek stáda začne otáčet a z apatie bude vytrhnut. Krom toho se krávy vyžívají v pěstních soubojích, které si trénují mezi sebou.

Kraví vyvolávači a nové šílené krávy

Šílené krávy se nemnoží a tudíž by pravděpodobně i rychle umřely. Jenomže na každou dvacítku šílených krav ve stádu při vzniku připadl jeden kraví vyvolávač. Ten se od běžné šílené krávy nijak neliší, pouze má vyšší inteligenci (8) (a tedy již nemá bojovnost) a především schopnost učinit z krávy obyčejné krávu šílenou. Tuto schopnost může uplatnit jednou denně a vlastně na tom není nic zvláštního, vypadá to jako seslání kouzla a kráva, na kterou byla použita, se postaví se stejným ohněm v očích, jaký tam plane ostatním šíleným kravkám. Navíc je tu šance 5%, že nově stvořená šílená kráva bude také vyvolávačem. Kraví vyvolávači se většinou pohybují okolo vůdce a fungují jako jeho poradci. Označují se čelenkami s peřím, které si vyrábí z pro tento účel ulovených slepic. Kraví vyvolávači jsou navíc (stejně jako vůdce) trochu odolnější proti "oblbnutí ohňostrojem", zkrátka je obtížné je zaujmout, už nebudou tak apatičtí.

Vůdce krav - Spartamoos (řečený Cowking)

Vůdce má oproti kravám trochu odlišné parametry. Ty jsou zde:

 • Skupina: Magický tvor
 • Životaschopnost: 4 + 10
 • Útočné číslo: (4 + 3 /+1) = 7 /+1 (pěst); (4 + SZ) (boj se zbraní)
 • Obranné číslo: (0 + 1) = 1
 • Odolnost: 16
 • Inteligence: 7
 • Přesvědčení: ZkZ
 • Velikost: C
 • Zranitelnost: A/2, B, C, D, G, H, I, J, K, L
 • Pohyblivost: 14/Zvíře
 • Poklady: Nic
 • Zkušenost: 500

Krom toho, že je ze všech krav nejsilnější, je také znatelně chytřejší, i když jeho vyvolávači jsou ještě o něco inteligentnější (proto fungují jako jeho poradci). Plánuje relativně obstojné taktiky a nebude zběsile útočit na vše na co narazí, ale rozmyslí si jak, odkud a kdy na cíl své kraví vojsko navede. V pěstním souboji je mezi krávami neporazitelný, proto ho možná zaujme výzva na pěstní souboj od vašeho válečníka (měli byste mu to ale zatrhnout, boxovat s krávou není taková prča). Navíc je to také on, kdo dal krávám záminku pro jejich poslání, kterým de facto stádo ovládl; kraví náboženství.

Kraví náboženství

Kraví náboženství bylo Spartamoosem vymyšleno, aby ještě utužilo touhu krav po pomstě. Za tímto účelem chytře zařídil, aby krávy uvěřily, že jejich vznik má na svědomí Bůůůh. Těžké to nebylo, jsou přecijenom vcelku vylízané. Náboženství není nijak promyšlené, ale na kravím devateru si Spartamoos dal záležet. Mezi hlavní body devatera patří především sdělení, že Spartamoosovými ústy promlouvá Bůůůh a že Bůůůh má vždy pravdu, ergo Spartamoos má vždy pravdu. Krávy vyznávají náboženství tím, že pro Bůůůha obětují veškeré své mléko (prostě ho vycmrndají na zem). K čemu by jim také bylo, když nemají telata (pokud tedy neměly mladá telata, která je třeba živit mlékem, ještě v době, kdy byly přeměněny na šílené krávy). Kraví náboženství navíc slibuje, že až osvobodí Spartamoos se svými kravkami všechny zajaté krávy, dojdou šílené krávy i se stádem do země zaslíbené, kde se usídlí a budou žít štastně a spokojeně až do smrti.

Souboj

V souboji budou kravky tuhými soupeři, především kvůli počtu. Na druhou stranu nepoužívají příliš valné taktiky. Zbraně volí především dlouhé, dvouručné, jelikož se ani nekryjí štíty, ani nenosí zbroje (pravidlově je mít nesmějí). Pak mají také svůj speciální útok, kterým je Útok rohy. Aby mohla kravka zaútočit rohy, musí být na všech čtyřech a tedy u sebe nesmí míti zbraň. Útok rohy se počítá jako běžný útok se SZ 4 /+3, ale má možnost odhodit cíl na zem, takže se poté musí (cíl) jedno kolo zvedat s adekvátními postihy. Past pro odhození na zem je 2 krát Síla (krávy) - 2 krát Síla (cíle) ~ 10 ~ úspěšné odhození/běžný útok.

Dodatky

Je to sice mírně humorné, ale dá se to použít i zcela vážně. Chcete-li, aby váš válečník dostal do držky od krávy, nebo chcete-li, aby farmáře v nějaké zemi postihla zase nějaká originálnější pohroma než neúroda, pak bude armáda šílených krav pro vás jistě to pravé. Navíc se z jednoho litru mléka šílené krávy (když ho vydojíte předtím než ho vycmrndá) dá vydestilovat jeden mag.

Navíc přidávám remake Skewerova návrhu v MS, je to de facto reakce na hlášení.
"Cože? Ustupovat před mlékomilnými joudy, kteří se bez mapy a orientačních cedulí ztratí na holé louce?"
A to byla poslední věta sira Geoffreye, vůdce jednotky založené s cílem zničit kraví armádu. Nepodceňujte krávy!


Poděkování za pomoc a rady patří těmto lidem: Hamster, PinHead, Skewer, UnknowN, Falhir. Díky, hoškové :).


Bonus

Kráva Milka lze zasadit do hry jako speciální NPC-bestie. Jediná část díla, která nelze konvertovat do běžné hry a může být použita jen jako vtip. I když si dovedu představit, že šikovný vypravěč podá i tuto bestii relativně seriózně. Kráva Milka se vyznačuje tím, že je fialová, což všichni vědí. Krom toho ovšem dojí místo mléka tu nejlepší mléčnou čokoládu. Na krku má zlatý zvoneček a především je daleko mírumilovnější než její družky. Většinou se potáhne za stádem a bude nahánět zpět zatoulané krávy. Na postavy pravděpodobně útočit nebude, pokud nebudou ohrožovat její svěřenkyně, raději se bude jen poklidně pást jako ostatní běžné krávy. Krom toho většinou bojuje neozbrojena, pokud jí nehrozí opravdu velké nebezpečí, takže se pohybuje raději po čtyřech než po dvou.

 • Skupina: Magický tvor
 • Životaschopnost: 5 + 10
 • Útočné číslo: (3 + 2 /+0) = 5 /+0 (pěst); (3 + SZ) (boj se zbraní)
 • Obranné číslo: (1 + 1) = 2
 • Odolnost: 13
 • Inteligence: 3
 • Bojovnost: 2
 • Přesvědčení: ZmD
 • Velikost: C
 • Zranitelnost: A/2, B, C, D, G, H, I, J, K, L
 • Pohyblivost: 14/Zvíře
 • Poklady: Zlatý zvoneček (1 zl.)
 • Zkušenost: 400

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 23

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Oni mají svůj "malý skromný cíl" --> pomstít se všem statkářům a farmařům. Ale jo, proč by ne. Oni nemají ZkZ. Co by znamenelo, kdyby měli ZkZ? - Chtěli by ovládnout (nebo dokonce zničit) svět. Zato takhle mají jen zmatené zlo, což je předurčuje k páchání menšího zla.
Takže z toho všeho vyplývá, že jim jde vlastně o svobodu. Ano, šílené krávy jsou něco jako Skotové, kteří pod Williamem Wallacem bojovali proti anglické okupaci. A Spartamoos? Ten má ZkZ proto, že je tím největším ze šílených krav. Kdyby měl zmatené zlo, vlastně by ani nevěděl, jaký má cíl, což by vedlo veškeré šílené krávy k pomalému ústupu.

Jenže takhle vede stádo pomstichtivých krav veliký vůdce, který nemá ZkZ proto, aby ovládl svět. Ne, to nikoliv. Spartamoos chce šílené krávy dovést do onoho ráje, kde je rozlehlá louka a kde se může stádo po celé roky klidně pást.

Takže cíl krav (tedy hlavně Spartamoose) zní: pobít co nejvíc "farmářů - otrokářů", osvobodit mnoho krav a teprve až pak se neslyšně vytratit do onoho již zmíněného kravího ráje.


 Uživatel úrovně 0

Nathako,

prosímtě, ta slova tam podle mého prostě nezapadají :-) můj názor, Tvůj je, že zapadají. Poslání rozšiřovat své řady je sice hezké, ... ale co dál? Ovládnout svět? Nebo co? Musí mít svůj cíl...

Jinak ano. Příjde mi to málo...

s úctou,

Tobša


 Uživatel úrovně 1

Tobša: Téda, Tobšo, mám chuť ti dát vejprask. :-)

Zaprvé si myslím, že ta slova jako "čumět", "vylízané" a podobné JSOU použit vhodně.
Zadruhé, a to je důležitější, že nemají poslání?! Dyť je tam dokonce celá kapitola "Poslání kraviček"! Jejich poslání není jen vraždit, ale osvobozovat ostatní krávy. To ti přijde málo? Vždyť mají i náboženství.

K dílu: Pardon, ale kde jsou v té pasti přesně chyby? Bez ironie, to mě vážně zajímá, když už tady na to všichni odkazujete, tak jak konkrétně je špatně?


 Uživatel úrovně 0

Zdravím,

takže, milý Nathako, pojal jsem Tvé dílo vážně jako všechna ostatní v Bestiáři. Takže začnu odpichem hned zezačátku. Dílo je poměrně kvalitně zpracované, ale táhnou se jím chyby poměrně okaté a je vidětm, že jsi dílo spíchnul spíše z hecu než z myšlenky na kvalitní tvorby. Vadí mi tvary jako vypatlaně, čumí atd., pokud nejsou "vhodně" použity v textu. ... Nadále bych ještě předeslal, že jsem nečetl diskuzi pode mnou, takže možná budu někoho opakovat.

Tvé dílo má klady v tom, že lze opravdu dobře použít. Už vidím tváře hráčů, až uslyší od farmáře, že ho okradli a skoro zabila tlupa (polo)šílených krav. Skutečně dobré, vhodné k pobavení, ale i např. k zpestření hry, což je velké plus.

Bohužel dílo obsahuje i chyby:
- rec.: "... to bude znít mučení" - mručení nebo bučení, ne?
- Vadí mi, že kravičky nemají konkrétní poslání, jsou dělané jen a jen na boj. Jsou prostě tvořeny s tím úmyslem nechat je jenom masakřit.
- chyby ve zkušenosti: tak nevím, jak jsi přišel na tu zkušenost, ale za obyčejnou kravičku mi vychází 188 (tedy 190) a za jejich vůdce 300 zk. Zde se tedy poněkud lišíme.
- ad. kraví vyvolavači: nepochopil jsem tu frázi s "oblbnutí ohňostrojem", můžeš mi to vysvětlit?
- ehm, co znamená ergo? Nešlo by text psát s jasnějšími pojmy? (server navštěvují i lidé s IQ menším než 190)

Hodnocení:
Hm, nápad. Nápad je pochybný, zpracování zavání zuřivou rychlostí hlodu, použitelnost je vysoká. Můj celkový verdikt jsou 3*. Dílo je nadprůměrné,

s úctou,

Tobša


 Uživatel úrovně 5

Bez změny tělesné stavby nejsou schopny kravky chodit po zadních, natožpak držet dřevcovou zbraň v kopytech. Dle mého si autor více vyhrát s tělesnou transformací, aby to dávalo smysl i v normální hře, kdy se klade důraz i na logiku (největší zápor).

Čtivý zábavný sloh je dobrý v ČaE, u rubrikové je to okrasa. Pokud nebrání čitelnosti, jako v tomto případě, tak je to celkem příjemný bonus. Na druhou stranu někdy zdržuje (nyní nehodnotím).

Líbí se mi převod vzniku - ten je zajímavý, sice některé okolnosti nejsou zcela zřejmé, ale jako nápad je to dobrý - hodnotím kladně.

Zranitelnost je napsána zbytečně složitě, není jednodušší: Zvíře, ale A 2 (k diskuzi - zranitelnost "M" magičtí tvorové nemusí mít a takřka nikdy ji ani nemají). Past je nepravidlově - špatně (detaily).

Zajímavý způsob jak ozvláštnit hru a do crazy her (v těch se ale zase vůbec nepoužívají čísla), k délce díla je tu nemálo nelogičností, s tělesnou stavbou si autor hlavu vůbec nelámal a tím razantně snižuje použitelnost. Několik zajímavých nápadů v původu, v chování. V rozhodování mezi ** a *** jsem se nakonec rozhodl pro vyšší hodnocení (lepší průměr).


 Uživatel úrovně 0

Totálně netuším co říct, je to "Kravina." Ale vážně, tohle ode mě dostává 5 za odvahu, originalitu a pobavení. Dlouho jsem nic takového neviděl a jako takové dílo k pobavení je to úžasné. Netuším, co se tu tak řeší, ale myslím, že je nad míru jasné, že je to vážně takové zpestření a že to asi nebude klasický doplněk dobrodružství jako bývají zlí skřetíci nebo odporný zelený hlen.

Founďas ( ještě s tlemem na tváři )


 Uživatel úrovně 1

tjcombo: Reputaci máš za to, že pořádně nečteš. V úvodu jsem psal, čím jsem se inspiroval.
Ano, DrD je hra na hrdiny a je na každém, jak ji pojme. Tohle je psané pro šílené hry, pro šílené hráče.
Ty kecy o konzumní společnosti si nech k diskuzním stolům.

Aritma: Na, tu máš kladnou. Za to že jsi mě propleskl.
To nemám rád používám, protože už se nemůžu udržet. Opravdu totiž nemám rád, když někdo u díla kritizuje stylem "já bych to udělal radši takhle", to je podle mě nesmysl. Respektive nevadí mi tato kritika, pokud je to jen podání názor, ale vadí mi, pokud se za to strhává a bere se jako chyba, že něco není podle kritikových představ. Tady to tak není, ale stává se mi to často.
S pastí máte možná pravdu, ale tahle mi nepřijde protipravidlová. Ještě se snad podívám, ale snad není až tak hrozné, že je to u krávy řešené jinak.


 Uživatel úrovně 0

Nathaka: Ale Fafrin Vok má pravdu ta past by skutečně měla být asi napsaná jinak Tohle tvoje "nemám rád" už zčínáš přehánět. Snažíš se udělta z DrD jiný systém svými nekonzervativními postupy. Kdo se v tom ale pak má vyznat! Zápis by ml skutečně vypadat jinak než ho máš, takhle pravidlová podoba nevypadá. (nehledně na to, že skutečné sražení již pravidlově řešeno je proto by bylo vhodnější ho jen upravit)


 Uživatel úrovně 1

Fafrin Vok atd.: Nepřehledný slohový styl? Každému vyhovuje něco. Nepřipadá mi to nepřehledné, naopak, čte se mi to dobře. Jak říkám, vkus. Už se mi párkrát stalo, že jsem se netrefil do stylu, ale s tím nic neudělám. Je mi líto.

Špatné sražení? Nejsi trochu moc sebevědomý? Správné je říct, že "tady a tady" to je řešeno jinak a že by to "tak" bylo lepší, ale na téhle pasti, kterou jsem použil, není nic protipravidlového a technicky JE správně. A tvé výtky typu "já bych to raději takhle" jsem nikdy neměl rád.

Snad se neurazíš, ale spíš mi připadá, že ti to není líto ani trochu.

Skewer: Což, mohlo být, ale technicky a pravidlově by se vemeno hrozně špatně zpracovávalo :-)


 Uživatel úrovně 0

Co říct, jsem rád že tu krávy jsou, protože podobných děl není zas tak moc a brát se pořád vážně by byla nuda.
A na druhou stranu, uvidíme jestli se to opravdu dá zahrát i vážně.
Jen mě mrzí že neprošlo mnou navrhované majznutí vemenem :_)