Joshua
Autor: | cour |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 21 |
Skupina: Cizí Postava
Životaschopnost: 1
Útočné číslo: 0 + síla zbraně
Obranné číslo: 2 + 1 = 3
Odolnost: 10
Inteligence: 14
Velikost: B
Zranitelnost: humanoid
Pohyblivost: 14/humanoid
Přesvědčení: zmatené dobro
Poklady: viz. níže
Zkušenost: 15
Bojovnost: 0
Síla mysli: 0
Popis:
„Já to nechápu.“ vysvětloval zničený muž tichým, plačtivým hlasem. „Prostě vešla do kuchyně, vzala do ruky největší nůž, jaký doma máme, a bodla Martu do zad.“
„Kolik je Vaší dceři let?“ zeptal se kapitán stráží.
„Před měsícem jí bylo čtrnáct.“
- popis jedné politováníhodné události ve vsi Krásná Lhota
4 lidé mrtví, 28 lidí těžce zraněných, 145 lidí lehce zraněných, hmotná škoda 943 zlatých
- výčet škod po hromadné pranici, která vypukla během bohoslužby v kostele sv. Ignáce v Riksadu
Historie
V malém městečku se jedněm rodičům narodil krásný chlapeček a pojmenovali ho Joshua. Rodiče na něj neměli čas. Neustále byli na cestách za obchodem a svého syna viděli tak jednou za měsíc. O jeho výchovu se starala chůva. Joshua si připadal nechtěný a odstrčený, ale nedával na sobě nic znát. Byl to hodný a poslušný hoch, jak o něm chůva často prohlašovala. Chlapec byl velmi zručný a nadaný a už odmala ho lákaly všechny druhy umění. Nejvíce si zamiloval malířství; kreslil neustále - klackem do písku, uhlem na papír i barvami na plátno. A brzy začal být velmi dobrým malířem. Přestože byl mezi vrstevníky i dospělými oblíben pro své milé nenucené chování, všechno s ním nebylo v pořádku. Aniž by si to Joshua uvědomoval, ve svém nitru nenáviděl lidi. Mohly za to drobné každodenní křivdy, které už jako malý chlapec pociťoval. Své pravé pocity schovával za úsměv a žert. Když Joshua dospěl (17 let), nic ho doma nedrželo a také toužil poznat svět. Proto se vydal na cesty.
Způsob obživy
Na živobytí si vydělává, jak umí a může. Rád obchází jarmarky a trhy. Vybalí tam své nářadíčko a kreslí podobizny nebo karikatury za pár mincí. Občas je někdo jeho dílem potěšen tak, že si ho najme na namalování nějakého náročnějšího díla nebo dokonce celé sady obrazů. Ale když není co malovat, pomáhá ve mlýně, při dožínkách nebo v kuchyni v hospodě. Je mu to jedno, protože práce se neštítí.
Vzhled
Joshua je muž (člověk) středně vysoké štíhlé postavy. Má souměrný kulatý obličej, světle hnědé oči a tmavě hnědé rovné vlasy; vyšší čelo, které někdy zakrývá ofinou. Věk je velmi těžké určit. Je to takový ten typ, co neoholený a neupravený vypadá na 35 a čistě oholen a ostříhán na 20. Na sobě má obyčejné cestovní šaty (podle počasí zimní nebo letní) a obecně jde na něm vidět, že na svůj vzhled moc nedbá.
Chování
Tento chlapík umí okouzlit. Na první pohled vypadá jako umělec napůl mimo tento reálný svět někde ve svých představách a fantaziích. Ale má veliký přehled a vybrané chování. Je galantní, vstřícný, milý a vtipný. Má inteligentní smysl pro humor a spíše než nějakou *vypalovačku* od něj uslyšíte sarkastickou narážku nebo ironickou poznámku. Když má dobrou náladu, skládá pro pobavení svých zákazníků nebo spolustolovníků krátké básničky nebo epigramy. Tím, že prošel velkou část kontinentu (světa), mnohé viděl a zakusil a rád se s ostatními o své zážitky podělí. Je to výborný společník ať už na cesty nebo na trávení času v hostincích nebo při práci. Jeho životní touhy jsou dobře se najíst a napít, mít kde složit hlavu, ale hlavně poznávat nové kraje a nové lidi. Zatím se nechce usadit, a proto ani nevyhledává nějaké trvalejší vazby a vztahy. Jen málokdy někde zůstane déle než rok.
Skrytá hrozba
Ale přece jen je tu jedna vada na kráse. Aniž by si to Joshua uvědomoval, drobné nepravosti a malé i velké křivdy mu po čase začaly přerůstat přes hlavu. Po léta zadržovaná zlost a nenávist se odráží v jeho obrazech. Po zrakové stránce jsou obrazy dokonalé, ale Joshua do svých děl vkládá všechny své utajované negativní emoce, které k lidem chová. To, jak je příjemný, je jen jedna velká přetvářka před lidmi i sebou samým. Podvědomě nenávidí všechny lidi bez rozdílu a tuto nenávist nevědomky přenáší do svých děl.
Účinky
Z obrazů vyzařuje temná energie, která nahlodává vědomí každého živého tvora, který s obrazem přijde do styku. Zvířata (psi, kočky a jiní domácí mazlíčkové) se místnosti s obrazem vyhýbají. Lidé začínají postupem času cítit deprese, nenávist, závist atp. Temná energie se jim vpíjí do mysli, až jednou meze prasknou a člověk musí tu zlobu dostat ze sebe ven. Pak následují neštěstí jako sebevraždy, vraždy, rvačky a hádky.
Herní mechanismy
dosah: záleží na velikosti obrázku a plnosti obrázku. pokud je načrtnut jenom tvar (např. obličej postavy uhlem), pak dosah je 5krát velikost delší strany podkladu (papíru). Pokud je to kresba plná, pak je dosah 10krát velikost delší strany podkladu. Vliv temné energie je omezen jakýmikoliv stavebními prvky jako je dřevo, kámen nebo cihla, což znamená, že vliv jednoho obrazu je pouze v té místnosti, ve které obraz visí.
doba: negativní energie se do lidí dostává postupně. Poprvé, kdy se vůbec tento negativní vliv může projevit je jeden rok od doby, kdy si obraz vystavili. To platí u osob, které v tom roce naprostou většinu dní (5/6 roku) strávili v místnosti s obrazem více než pět hodin. (Ideální je, pokud ho má někdo nad postelí.)
past: Int + Odl ~ X ~ nic/neštěstí, kde X je součet číslic let, po které obraz lidé vlastní (př. 1 rok…X = 1; 2 roky…X = 1 + 2 = 3; 3 roky…X = 1 + 2 + 3 = 6). Osoby mladší patnácti let jsou duševně i fyzicky mnohem méně odolné než osoby starší a také hůře odolávají vlivu obrazů, proto mají základ pasti ještě o 1 větší.
obrana mysli: každá mysl se podvědomě brání tím způsobem, že člověku se obraz nějak nezdá, dalo by se říci, že se mu nelíbí. A proto se ho postava zbaví. Zda se mysl brání úspěšně, závisí na hodu proti pasti Int ~ (12 – Y) ~ odstranění obrazu/ ponechání obrazu, kde Y je počet let, kdy může obraz na majitele působit.
Využití při hře
Je jasné, že mistr může sloužit pouze jako pozadí vašeho světa – jako jeden z mnoha nadaných podivínů. Ale můžete ho využít i ke konfrontaci s dobrodruhy. Záleží, kdo si je najme. Mohou pátrat po stopách malíře, který po sobě zanechává jenom chaos. Nebo jít najisto a zajistit tohoto škůdce, protože někdo přišel na to, co způsobují jeho obrazy a chce jeho další tvorbě zabránit.
Pokud máte ve světě jasně definovány pojmy Dobro a Zlo (a jejich zástupce), může si skupinu dobrodruhů najmout jedna nebo druhá strana. Buď na zneškodnění nebo ochranu. Což se samozřejmě nebude líbit druhé straně, takže se může vyvinout pěkná přetahovaná.
Vlastnosti
Síla 11/0
Obratnost 16/+2
Odolnost 10/0
Inteligence 14/+1
Charisma 17/+3
Dovednosti (pouze ty nutné)
Malířství a jiné výtvarné umění – dokonale
Vaření – dobře
Rybaření – dobře
Skauting – velmi dobře
Čtení a psaní – dobře
Etiketa – dobře
Vypravěčství – velmi dobře
Vybavení
náčiní na malování (barvy, štětce, uhly, výkresy, palety, stojan), oblečení (2 sady), tesák v tlumoku, potřeby k rybaření a oka na lov zajíců, několik mincí (v hodnotě tří zlatých), panova flétna, celta (2 kusy), křesadlo, zánovní pánev a hrnec, hliněná miska, lžíce, plecháček
Rady pro PJ (nepovinné)
1. doba působení se přepočítává. To znamená obrazy působí i na ty, kteří v jejich blízkosti netráví pět hodin denně. Pokud například je takový obraz v jídelně obchodnické rodiny Krameriových, kde se celá rodina schází každý den na snídani, oběd a večeři (celkově denně dvě a půl hodiny), poprvé si na past hází všichni členové až za dva roky po koupi obrazu a X = 1 (v pasti).
2. obrazy působí na tvory s inteligencí alespoň 1 (tedy humanoidy, lykantropy a zvířata); nemá žádný vliv na draky, magické tvory, nemrtvé, nestvůry magického pole, neviděné a tvory s inteligencí 0 (zelený hlen, hmyz apod.).
3. zvířata, která jsou nucena být v místnosti pod vlivem energie (kanárek v kleci), chřadnou a už po měsíci si PJ hází na past Žvt + Odl ~ Z ~ nic/smrt, kde Z je součet číslic měsíců.
4. jak si poradit s neštěstími. Je 50 %, že člověk (přesvědčení N) pod vlivem ublíží sobě a stejně tolik, že někomu jinému. Pak je to opět náhodné, komu a jakým způsobem. Pro jednoduchost si urči počet možných obětí a všechny mají stejnou pravděpodobnost, že budou napadeny. Útok trvá tak dlouho, dokud není útočník zpacifikován nebo oběť mrtvá. U lidí s přesvědčením dobrým je větší šance, že ublíží sobě (ZkD 90 %, ZmD 70 %). A naopak u lidí s přesvědčením zlo je větší šance, že ublíží někomu jinému (ZkZ 90 %, ZmZ 70 %).
5. Pokud se družině podaří Joshuu chytit, nebude věřit jejich vyprávění o vlivu jeho obrazů. Je jasné, že Joshua trpí psychickými problémy. Ty jsou léčitelné, ale chce to nějakého odborník a určitě to nezvládne nějaký hraničář na 4. úrovni. Pro jednoduchost by mohl být vyléčen při každodenní intenzívní terapii za 1 měsíc. Pak se stane obyčejným člověkem a jeho díla nebudou mít zhoubný vliv na lidi.
„Kolikpak Vám je, mladá slečno?“ zeptal se pouliční umělec brunetky.
„Pozítří mi bude třináct.“, odvětila dívka pyšně.
„Tak to bych pro Vás měl jeden dárek. Pokud si najdete čas a na chvíli si sednete sem na židli. Váš portrét bude hotový za deset minut.“
- rozhovor ze vsi Krásná Lhota v den Prvního jarního jarmarku
Vážený biskupe Jáchyme,
naše problémy s nedostatkem financí pro vymalování kostela, který mi byl svěřen, jsou zapomenuty. Nabídl se mi jeden nadaný mladík, že vše vyřeší a za práci nechce zaplatit. Pouze stravu a ubytování…
- úryvek z dopisu Otce Jana, správce kostela sv. Ignáce v Riksadu
Můj dík patří především Sukovi za obětavou pomoc úplně se vším, co se Joshuy týká a člověku, který v dílně používá nick Saman.
„Kolik je Vaší dceři let?“ zeptal se kapitán stráží.
„Před měsícem jí bylo čtrnáct.“
- popis jedné politováníhodné události ve vsi Krásná Lhota
4 lidé mrtví, 28 lidí těžce zraněných, 145 lidí lehce zraněných, hmotná škoda 943 zlatých
- výčet škod po hromadné pranici, která vypukla během bohoslužby v kostele sv. Ignáce v Riksadu
Historie
V malém městečku se jedněm rodičům narodil krásný chlapeček a pojmenovali ho Joshua. Rodiče na něj neměli čas. Neustále byli na cestách za obchodem a svého syna viděli tak jednou za měsíc. O jeho výchovu se starala chůva. Joshua si připadal nechtěný a odstrčený, ale nedával na sobě nic znát. Byl to hodný a poslušný hoch, jak o něm chůva často prohlašovala. Chlapec byl velmi zručný a nadaný a už odmala ho lákaly všechny druhy umění. Nejvíce si zamiloval malířství; kreslil neustále - klackem do písku, uhlem na papír i barvami na plátno. A brzy začal být velmi dobrým malířem. Přestože byl mezi vrstevníky i dospělými oblíben pro své milé nenucené chování, všechno s ním nebylo v pořádku. Aniž by si to Joshua uvědomoval, ve svém nitru nenáviděl lidi. Mohly za to drobné každodenní křivdy, které už jako malý chlapec pociťoval. Své pravé pocity schovával za úsměv a žert. Když Joshua dospěl (17 let), nic ho doma nedrželo a také toužil poznat svět. Proto se vydal na cesty.
Způsob obživy
Na živobytí si vydělává, jak umí a může. Rád obchází jarmarky a trhy. Vybalí tam své nářadíčko a kreslí podobizny nebo karikatury za pár mincí. Občas je někdo jeho dílem potěšen tak, že si ho najme na namalování nějakého náročnějšího díla nebo dokonce celé sady obrazů. Ale když není co malovat, pomáhá ve mlýně, při dožínkách nebo v kuchyni v hospodě. Je mu to jedno, protože práce se neštítí.
Vzhled
Joshua je muž (člověk) středně vysoké štíhlé postavy. Má souměrný kulatý obličej, světle hnědé oči a tmavě hnědé rovné vlasy; vyšší čelo, které někdy zakrývá ofinou. Věk je velmi těžké určit. Je to takový ten typ, co neoholený a neupravený vypadá na 35 a čistě oholen a ostříhán na 20. Na sobě má obyčejné cestovní šaty (podle počasí zimní nebo letní) a obecně jde na něm vidět, že na svůj vzhled moc nedbá.
Chování
Tento chlapík umí okouzlit. Na první pohled vypadá jako umělec napůl mimo tento reálný svět někde ve svých představách a fantaziích. Ale má veliký přehled a vybrané chování. Je galantní, vstřícný, milý a vtipný. Má inteligentní smysl pro humor a spíše než nějakou *vypalovačku* od něj uslyšíte sarkastickou narážku nebo ironickou poznámku. Když má dobrou náladu, skládá pro pobavení svých zákazníků nebo spolustolovníků krátké básničky nebo epigramy. Tím, že prošel velkou část kontinentu (světa), mnohé viděl a zakusil a rád se s ostatními o své zážitky podělí. Je to výborný společník ať už na cesty nebo na trávení času v hostincích nebo při práci. Jeho životní touhy jsou dobře se najíst a napít, mít kde složit hlavu, ale hlavně poznávat nové kraje a nové lidi. Zatím se nechce usadit, a proto ani nevyhledává nějaké trvalejší vazby a vztahy. Jen málokdy někde zůstane déle než rok.
Skrytá hrozba
Ale přece jen je tu jedna vada na kráse. Aniž by si to Joshua uvědomoval, drobné nepravosti a malé i velké křivdy mu po čase začaly přerůstat přes hlavu. Po léta zadržovaná zlost a nenávist se odráží v jeho obrazech. Po zrakové stránce jsou obrazy dokonalé, ale Joshua do svých děl vkládá všechny své utajované negativní emoce, které k lidem chová. To, jak je příjemný, je jen jedna velká přetvářka před lidmi i sebou samým. Podvědomě nenávidí všechny lidi bez rozdílu a tuto nenávist nevědomky přenáší do svých děl.
Účinky
Z obrazů vyzařuje temná energie, která nahlodává vědomí každého živého tvora, který s obrazem přijde do styku. Zvířata (psi, kočky a jiní domácí mazlíčkové) se místnosti s obrazem vyhýbají. Lidé začínají postupem času cítit deprese, nenávist, závist atp. Temná energie se jim vpíjí do mysli, až jednou meze prasknou a člověk musí tu zlobu dostat ze sebe ven. Pak následují neštěstí jako sebevraždy, vraždy, rvačky a hádky.
Herní mechanismy
dosah: záleží na velikosti obrázku a plnosti obrázku. pokud je načrtnut jenom tvar (např. obličej postavy uhlem), pak dosah je 5krát velikost delší strany podkladu (papíru). Pokud je to kresba plná, pak je dosah 10krát velikost delší strany podkladu. Vliv temné energie je omezen jakýmikoliv stavebními prvky jako je dřevo, kámen nebo cihla, což znamená, že vliv jednoho obrazu je pouze v té místnosti, ve které obraz visí.
doba: negativní energie se do lidí dostává postupně. Poprvé, kdy se vůbec tento negativní vliv může projevit je jeden rok od doby, kdy si obraz vystavili. To platí u osob, které v tom roce naprostou většinu dní (5/6 roku) strávili v místnosti s obrazem více než pět hodin. (Ideální je, pokud ho má někdo nad postelí.)
past: Int + Odl ~ X ~ nic/neštěstí, kde X je součet číslic let, po které obraz lidé vlastní (př. 1 rok…X = 1; 2 roky…X = 1 + 2 = 3; 3 roky…X = 1 + 2 + 3 = 6). Osoby mladší patnácti let jsou duševně i fyzicky mnohem méně odolné než osoby starší a také hůře odolávají vlivu obrazů, proto mají základ pasti ještě o 1 větší.
obrana mysli: každá mysl se podvědomě brání tím způsobem, že člověku se obraz nějak nezdá, dalo by se říci, že se mu nelíbí. A proto se ho postava zbaví. Zda se mysl brání úspěšně, závisí na hodu proti pasti Int ~ (12 – Y) ~ odstranění obrazu/ ponechání obrazu, kde Y je počet let, kdy může obraz na majitele působit.
Využití při hře
Je jasné, že mistr může sloužit pouze jako pozadí vašeho světa – jako jeden z mnoha nadaných podivínů. Ale můžete ho využít i ke konfrontaci s dobrodruhy. Záleží, kdo si je najme. Mohou pátrat po stopách malíře, který po sobě zanechává jenom chaos. Nebo jít najisto a zajistit tohoto škůdce, protože někdo přišel na to, co způsobují jeho obrazy a chce jeho další tvorbě zabránit.
Pokud máte ve světě jasně definovány pojmy Dobro a Zlo (a jejich zástupce), může si skupinu dobrodruhů najmout jedna nebo druhá strana. Buď na zneškodnění nebo ochranu. Což se samozřejmě nebude líbit druhé straně, takže se může vyvinout pěkná přetahovaná.
Vlastnosti
Síla 11/0
Obratnost 16/+2
Odolnost 10/0
Inteligence 14/+1
Charisma 17/+3
Dovednosti (pouze ty nutné)
Malířství a jiné výtvarné umění – dokonale
Vaření – dobře
Rybaření – dobře
Skauting – velmi dobře
Čtení a psaní – dobře
Etiketa – dobře
Vypravěčství – velmi dobře
Vybavení
náčiní na malování (barvy, štětce, uhly, výkresy, palety, stojan), oblečení (2 sady), tesák v tlumoku, potřeby k rybaření a oka na lov zajíců, několik mincí (v hodnotě tří zlatých), panova flétna, celta (2 kusy), křesadlo, zánovní pánev a hrnec, hliněná miska, lžíce, plecháček
Rady pro PJ (nepovinné)
1. doba působení se přepočítává. To znamená obrazy působí i na ty, kteří v jejich blízkosti netráví pět hodin denně. Pokud například je takový obraz v jídelně obchodnické rodiny Krameriových, kde se celá rodina schází každý den na snídani, oběd a večeři (celkově denně dvě a půl hodiny), poprvé si na past hází všichni členové až za dva roky po koupi obrazu a X = 1 (v pasti).
2. obrazy působí na tvory s inteligencí alespoň 1 (tedy humanoidy, lykantropy a zvířata); nemá žádný vliv na draky, magické tvory, nemrtvé, nestvůry magického pole, neviděné a tvory s inteligencí 0 (zelený hlen, hmyz apod.).
3. zvířata, která jsou nucena být v místnosti pod vlivem energie (kanárek v kleci), chřadnou a už po měsíci si PJ hází na past Žvt + Odl ~ Z ~ nic/smrt, kde Z je součet číslic měsíců.
4. jak si poradit s neštěstími. Je 50 %, že člověk (přesvědčení N) pod vlivem ublíží sobě a stejně tolik, že někomu jinému. Pak je to opět náhodné, komu a jakým způsobem. Pro jednoduchost si urči počet možných obětí a všechny mají stejnou pravděpodobnost, že budou napadeny. Útok trvá tak dlouho, dokud není útočník zpacifikován nebo oběť mrtvá. U lidí s přesvědčením dobrým je větší šance, že ublíží sobě (ZkD 90 %, ZmD 70 %). A naopak u lidí s přesvědčením zlo je větší šance, že ublíží někomu jinému (ZkZ 90 %, ZmZ 70 %).
5. Pokud se družině podaří Joshuu chytit, nebude věřit jejich vyprávění o vlivu jeho obrazů. Je jasné, že Joshua trpí psychickými problémy. Ty jsou léčitelné, ale chce to nějakého odborník a určitě to nezvládne nějaký hraničář na 4. úrovni. Pro jednoduchost by mohl být vyléčen při každodenní intenzívní terapii za 1 měsíc. Pak se stane obyčejným člověkem a jeho díla nebudou mít zhoubný vliv na lidi.
„Kolikpak Vám je, mladá slečno?“ zeptal se pouliční umělec brunetky.
„Pozítří mi bude třináct.“, odvětila dívka pyšně.
„Tak to bych pro Vás měl jeden dárek. Pokud si najdete čas a na chvíli si sednete sem na židli. Váš portrét bude hotový za deset minut.“
- rozhovor ze vsi Krásná Lhota v den Prvního jarního jarmarku
Vážený biskupe Jáchyme,
naše problémy s nedostatkem financí pro vymalování kostela, který mi byl svěřen, jsou zapomenuty. Nabídl se mi jeden nadaný mladík, že vše vyřeší a za práci nechce zaplatit. Pouze stravu a ubytování…
- úryvek z dopisu Otce Jana, správce kostela sv. Ignáce v Riksadu
Můj dík patří především Sukovi za obětavou pomoc úplně se vším, co se Joshuy týká a člověku, který v dílně používá nick Saman.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 21
author_nick: cour
Diskuze
dobrej nápad
takze jsem si to precetl a musim hodnotit jednoznacne 5* protoze tam je neco cemu se rika napad. to je to nejdulezitejsi, kdyz si to clovek precte a rika si to je zvlastni...
Joshua neni zly. neni to zle cp a to je to kouzlo, da se na tom vystavet perfektni detektivni zapletka. pripadne se nekdo z druziny muze chtit Joshuovi pomstit za rodinnou tragedii. nebo si je najme sam malir protoze se boji o svuj zivot nebot ho nekdo pronasleduje. proste pokud si prectete dilo ze ktereho na vas bafne napad na 6 zapletek nemuzete dat jinak nez 5*.
priznam se ze jsem preskocil vsechny ty pravidlovy veci. nevim jestli jsou spravne nebo ne kazdopadne me to nezajima. je dobre ze to u prispevku je ale pro me je dulezite to ze to navozuje krasnou trosku hororovou zapletku. a okamziky kdy postavy stoji pred obrovskym autoportretem ze ktereho jim mrzne v zadech a maji neprijemny pocit jako kdyby nevideli malire ale demona jsou neopakovatelne a ty bych nekazil nejakym pocitanim dosahu.
taky je dobre ze to neni bestie najdi zabij. a druzina bude postavena pred zajimave rozhodovani co ze je to v nem zleho a pokud by nasla jine reseni nez ho oddelat tak si zkusenosti zaslouzi...
muj verdikt: moc pekne ocenuji originalitu a hlavne napad ze ktereho cisi namety k dobrodruzstvi... a texty psane kurzivou maji urcite kouzlo...145ranenych:-)...
irook: Myslím, že jen detaily dělí mnohá díla od dokonalosti a upozorním-li na ně, autor si je alespoň přečte a snad mu pomohou k nesmyslné cestě, kterou jde každý člověk. Ke zbytečné dokonalosti.
Suk: Bod 3.) už jsem pochopil a jsem rád, že to bylo myšleno obecně. Jen mě ta obecnost překvapuje u cizích postav. Proč je zobecňujeme, když jsme je jasně vytvořili pro jisté prostředí? Pro nás je to práce navíc a usnadňujeme práci dalším PJ, ale měli bychom se zamyslet, zda nás to nevede k jisté lenosti.
cour: Ad 1.) Možná jsem bych lehce ovlivněn prezentací jedné stavby, kde byla mapa a k tomu příjemný hlas informoval... Návštěvníci mohou využít terminálu (1), který je dlouhou chodbou spojen s podchodem (2)... trochu se mi to vybavilo a nechceme přece tvořit nudné prezentace.
Omlouvám se za hlasování, technická chyba, bude napraveno.
irook a zavedení povolání malíř.
Už je to sice diskuse trošku OT a chtěl bych, aby byla na toto téma poslední (míněno u diskuse, můžem pokračovat poštou).
Ani já bych nezáváděl přesné rozmezí pro malíře jen kvůli tomuto příspěvku. Myslel jsem jen napsat, že je to malíř a hotovo... to by mohlo komukoli dát odpověď na ne zrovna pravidlová (v pravidlech uvedená) čísla.
Asi stejně, jak Alcator v rubrice zloděj - Tiché botičky... ten udal, že je může vyrobit švec na 3. úrovni a je to. Takže asi tak. (snad se nepletu)
Přestože poslední dobou jsem tu skoro stále:-), zrovna včera večer mi to nevyšlo (hrál jsem doupě).
Takže se omlouvám, že se k dílu vyjadřuju až teď.
Všem díky za názory a reakce. K některým se postupně zkusím vyjádřit.
Igi:
Asi se shodneme, že tohle není typický CP. Tedy ta, se ketrou se postavy nutně musí dotat do konfrontace. Měl jsem nápad – umělec, který nevědomky po sobě zanechává spásu. Tohle celé by každý dobrý PJ snadno na družinu sehrál. Ale kdybych to popsal jenom nějak halabala, hned bych dostal ceres, že: chybí dosah, chybí pasti,chybí…
Proto jsem na to začal šroubovat pravidla. Neříkám, že se to vždy povedlo.
Ad dosah: chtěl jsem tím říct, že dosah je závislý na velikosti obrazu (a zase kdybych napsal jen toto, hned se lidé ptají: „a jak je na velikosti závislý?“). snad si každý udělá základní představu: obraz působí jen v místnosti, ve které se nachází a čím větší (a plnější) obraz, tím větší dosah.
Ad past: opět problém. Popsal jsem snad dobře, že s přibývajícím časem se zvětšuje i vliv obrazu. A musel jsem to nějak exaktně určit. A nasnadě je časová jednotka 1 rok. Je jasné, že je to plynule, ale výsledek se ověřuje jednou za rok.
Josua:
1. je to CP. Prosím tě, neříkej mi, že všechny CP musí být podle pravidel. To bys mohl napadnout i tu jeho spec. Schopnost tím, že nic takového není v pravidlech. Má takové vlastnosti, protože se tak narodil, cvičil a zvyšoval si je. ((pzn. Nadstandardní je z vlastností jen obratnost a to 16/+2.) to samé z dovednostmi.
2. Prostě má nadání a cvičil. A zbytek pochytil životem. Víc k tomu nemám co říct. Tohle není VP, kde jspou profibody přesně dány, ale CP, kde je to hodně volné. Nechceš mi přece říct, že nějakej velmi zkušenej děda-zemědělec, zahradník taky nemá nějaké zemědělství dokonale, přestože je na 1. úrovni (jako správný vesničan).
3. to je fakt detail. Asi si to koupil.
Ten charakter není rozepsán dokonale, ale proto, že si myslím, že to není potřeba. Josuův úkol ve světě je jasný, družiníci by se s ním měli setkat jen na nějakou nedlouhou dobu, a to si Pj vystačí s mým chatrným popisem (je to vpoho týpek:-). Pokud s ním má někdo větší plány, určitě si ho charakterově „přibarví“.
ghost_x:
ano, je to na každém PJ:-) tedy třeba to někoho inspiruje k vytvoření CP, jehož obrazy budou mít opačný účinek. Případně by to mohla řešit nějaká církev, speciální CP nebo se to klidně může zakomponovat do systému kleteb a řešit to může chodec. Je to na každém PJ.
Velikost obrazu má vliv na dosah.
Charakter:
Věz, že jsem to konsultoval s kamarádkou, která má (téměř) vystudovanou vysokou školu obor psychologie. A ta mi řekla, že by to takhle mohlo fungovat. Tedy člověk, který je úplně vpoho jako každý jiný, ale libuje si v sarkasmu a ironii (ale umí si udělat legraci i sám ze sebe). Nenavazuje žádné pevné vazby a vztahy. A v sobě samém ukrývá nenávist tak dobře, že ji prokoukne jen zkušený psycholog.
Findred z Celenu
1. je to neobratné, máš pravdu. Ale chtěl jsem dát alespoň nějaký věkový údaj.
2. taky jsem tím chtěl říct, že na věku ani tak nezáleží a upravit si to může PJ dle potřeby.
3. u nás by to byl celý svět, u někoho jen kontinent.
Ardalith:
Přesně tak to bylo myšleno. On je dělaný pro zápletky družiny. Není to týpek, co by na ně vyskočil z křoví v lese:-)
Chrochtal:
Tak nějakou normální bestii napiš sám:-)
Suk, irook:
Kouzlo působí jen na ty, kteří se na obraz alespoň jednou koukli. Pak už stačí být v jeho blízkosti a klidně i spát. V podvědomí oběti je obraz nesmazatelně vryt a neustále mysl napadá.
Ještě jednou všem díky za hodnocení a kritiky.
Teda, nemam nic proti CP, ale co je to teď za novou módu? Každej si chce udělat vlastní cizí postavu a já to schvaluju, ale kam se poděly starý dobrý "normální" nestvůry? Ano, ty CP jsou sice fakt dobrý, ale chybí mi standartní nestvůry, protože mě už to prostě nebaví číst, už to postupně začíná ztrácet kouzlo. Je pravda, že konkrétně tahle CP je dobrá, možná jenom o trošku horší než Sukova hned pod tímhle příspěvkem. Ale pořád si to zaslouží 5*.
Suk:
Já myslím, že "kouzlo" obrazu je v tom, že se na něj lidé koukají. Ať už periferně nebo se zájmem, prostě na něj musí vidět. Chápu, že se to snažíš vysvětlit magií (ano, je to možné), ale věř tomu nebo ne i v dnešní době jsou malíři schopni namalovat obraz, ze kterého "dýchá" pocit deprese nebo naopak svěžesti, radosti, lásky,... A tak jsem si to představil takhle. Líbí se mi to víc. Ale o tom to je, že si každý může vzít z díla to, co se mu zamlouvá, nebo si to představit podle sebe.
U čísel vlastností bych jenom zmínil, že bych rozhodně nezaváděl termín povolání malíř - a už bych mu vůbec nedával nějaké rozsahy (rozuměj minima a maxima vlastností pro toto povolání). Prostě se Joshua narodil s těmi to vlastnostmi (dispozicemi) a využil je po svém.
Takže jsem rád, že je zde konečně toto dílko.
Díla se opět spíše zastanu, neboť co mi vadilo jsem řekl autorovi už v dílně a s některými níže popsanými kritikami moc nesouhlasím :-(
Určení dosahu - ano, Igi vymyslel další možnou variantu. Ať má dosah, na kolik je vidět. Je to možnost, ale ne moc objektivní co se působení magie týče. Žádné kouzlo ani magická schopnost totiž dosah typu: kam až dohlédne nemá. Dle mého se magie šíří vlnami podobně jako zvuk (až na to, že lépe proniká zdmi apod.) Proto je dle mého naprosto v pořádku, že postavy "nemusí na obraz ani vidět" , a přesto na ně působí. Jak by se poté rozlišovalo, kdy člověk ještě vidí a kdy nevidí např. kubistické dílo nebo nějakou abstrakci? Na tom není nikdy vidět, co tím chtěl malíř říci. Naopak nejvýhodnější by na druhou stranu bylo, kdyby malíř vzal jen štětec a na plátno namaloval velké číslo 1 ... to by poznal každý, co jen na obraz dohlédne. Možná je to můj špatný názor, ale já si myslím, že takhe magie ve světě drd nepůsobí. Je mi jasné, že sám malíř nad tím takto nepřemýšlí. Ale kdyby to bylo tak, jak píše Ig, tak mně by to do světa magie rozhodně nesedělo. Ušetřilo by se několik propočtů a celé by se to zjednodušilo (což by bylo ku prospěchu věci), ale dle mého by to prostě nebylo správně. Je to jen můj názor, nikomu ho nenutím, ale za sebe si myslím, že je správný. Leč můžete mě přesvědčit o opaku.
Ad číslo X v pasti.
...ťažko prikázať nejakej sile, aby sa jej pôsobnosť zvýšila presne po roku...
Ano, kdyby to bylo plynulejší, tak by to bylo jistě lepší - což dle mého platí o veškerém zvyšování pastí.
Jen mi přijde nelogické napsat, že těžko poručíš nějaké síle, aby se zvýšila po roce... myslím, že je to stejně těžké jako jí poručit, aby se zvedla po půl roce, pak po třetině atd... čili větší plynulost ano... ale ta změna se mi zdá zbytečná.
U dovedností bych mistrovi rozhodně nedával vyšší úroveň všeobecně - není žádný důvod mu dávad body za sílu, za odolnost atp. Já osobně to prostě beru tak, že je to třeba malíř na 4. úrovni a tak se mu zvedalo malířství jako schopnost za povolání a ne jako dovednost.
Findred z C.
1) závorka a v ní věk je naprosto vpořádku.
3) velikou část kontinentu (světa) ... autor nemohl vědět, jestli je váš známí svět jen jeden kontinent nebo ne a tak to udělal obecně - nevidím na tom nic špatného.
Ardalith - co se týče úvahy o iluminátech (baterkách), tak nad tím přemýšlíš velice správně :-)
irook
jak jsem psal o Igiho názoru, tak to platí obecně, ale uznávám, že tvůj názor, že to každý Pj udělá spíše dle RP je velice správná. Kdyby to tak fungovalo ve všech světech, tak by to bylo naprosto dokonalé. Přesto jsou tu ta čísla dle mého zcela namístě. Kdyby je totiž autor ostrouhal, tak by to v pravidlové rubrice vypadolo prapodivně. Po pravidlové rubrice totiž můžeme jen stěží chtít aby byla dle RP a ne striktně podle pravidel :-( .
Co se týče čísel dle zloděje, tak bych to prostě bral tak, že má to povolání malíř a to má také určité limity pro obratnost. Autora jsem na to v dílně upozornil a myslím, že když to posílal, tak dobře věděl, co dělá. No, počkáme si na jeho názor.
No, nemá cenu se v tom dále moc rýpat. Jak to pročítám, tak to irook shrnul pěkně a já souhlasím s jeho názory... i když je to velmi primitivní chování jak psát kritiku (jen přikývnout jinému), tak tady je to v mém případě zcela na místě!
Dílo nehodnotím z důvodu své zainteresovanosti při tvorbě.
Moc pěkná a originální potvora (je to sice CP, ale v bestiáři jsou všichni potvory), to se musí nechat.
Měl bych k tomu jedinou výtku (takové pomyslné smítko na zářivě čistém štítě) a to je dosah působení. Dovolil bych si souhlasit s Igim, prostě obraz může působit na toho, kdo vidí, co je na něm vyobrazeno. Je to jednodušší a dle mě použitelnější. Vůbec celé to působení je na můj vkus rozrbráno moc do podrobna a mnoha mechanismy. Pj to stejně udělá spíše role-playingově a pokud bude potřebovat, tak se mu tam ta "nehoda" prostě stane. A pokud se do vlivu obrazu dostane VP, tak bych tam určil nějakou past, podle které by citlivější jedinci mohli zjistit, že "tady něco nehraje". Samo, že se účinkům poddávají lidé až po dlouhodobém působení, takže vlastní postavy obrazy neovlivňují přímo, ale "nehodami", se kterými se mohou setkat, vyšetřit, atp.
Naopak, velmi se mi líbí to rozdělení působení dle přesvědčení (i když na něj nehrajem).
Gramaticky je dílo v pořádku, viděl jsem pouze asi dvě sporné čárky. Stylisticky rovněž povedené. Historky na začátku a na konci jsou velmi vhodně umístěny.
Teď bych si dovolil reagovat na některé připomínky:
Igi, Igi, Igi:
1) proč by, proboha, nemohl mít základní vlastnosti takové, jaké má? To se musí každý nadprůměrně obratný a charismatický člověk automaticky stát zlodějem? Kde to žiješ - společnost není rozdělená na pět povolání (potažmo 10 oborů) - co třeba takový kovář? Ten bude mít za nějakých 15 let praxe klidně sílu +3, odolnost klidně +2 (a stal se kovářem třeba i proto, že na to měl dispozice - rozuměj sílu a odolnost) a není to žádný válečník. Joshua se prostě narodil s těmito dispozicemi a rozhodl se s nimi naložit po svém. Je obratný a šikovný na kresbu, zábavný ve společnosti. Bacha na to, není charisma jako charisma (tzn. nemůžeš třeba srovnávat ani takové elementární věci jako charismu zloděje a kouzelníka). TOHLE NENÍ ŽÁDNÁ CHYBA.
2) Dovednosti - zase, proč by měl být na vyšší úrovni (a mít tím pádem více životů)? Dovednosti v pravidlech jsou řešeny speciálně pro dobrodruhy. Co ale takoví chudáci, jako obyčejní lidé? Ti nemají právo mít dovednosti, nebo co? Kuchař umí vařit dokonale, ale nemá na to body, takže je pravidly nepřijatelný. Navíc se nemůže zase kvůli bodům naučit ani číst, ani psát, ani provozovat jeho koníček rybaření. Zase jsi vedle - TOHLE OPĚT NENÍ ŽÁDNÁ CHYBA!
3) Výbava - tak tady jsi mě opravdu dojal. Odkud tu výbavu dohromady asi v hodnotě 10 zlatých sehnal? To musí být přímo v textu určeno, že se tehdy a tehdy vydělal 15 zlatých a utratil je za momentální výbavu? Cha chá. A jistě to nosí všechno v rukách - v textu není napsaný batoh nebo torna, tak ji Joshua prostě nemá.
Proti tvému hodnocení nic nemám, ale pokud vychází z "tebou výše uvedených nedostatků", možná bys to měl ještě promyslet.
Tahle potvora je ukázková CP, ať už nápadem nebo zpracováním. Ta drobnost mě nemůže odradit od plného počtu.
Findred z Celenu:
stylistika je v pohodě, nenimrej se v detailech.
irook.