Bestiář

Škodolibník cestovní Hodnocení: Něco to má do sebe

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 24

Skupina: Humanoid

Životaschopnost: 1

Útočné číslo: 0/-2

Obranné číslo: 5

Odolnost: 7-2

Inteligence: 16

Velikost: A0

Zranitelnost: humanoid

Pohyblivost: 10/Humanoid

Poklady: hodně(podle stáří)

Zkušenost: 150

Bojovnost: 1

Síla mysli: 0

Popis:

Družinka si spokojeně spala.Když v tom najednou je ze spánku probral strašný křik: „Kde to je? Kde jsou mé zlaťáčky?“. Celá družina se probrala a dívala se na válečníka, který zmateně pobíhal kolem tábořiště a zjevně něco hledal.Přehazoval všechny věci, zvedal všechny kameny, ale své zlaté nenašel. Na chvíli se zastavil a pak se s taseným mečem vrhnul na hobita vykřikl na něj: “Kam jsi to dal ty kryso! Řekni mi to nebo tě podříznu!. „V tom okamžiku se celým tábořištěm rozlehl hlasitý smích. Celá družina se zastavila a rozhlížela se kolem, hledajíce původce tohoto smíchu. Ale nikoho se jim nepodařilo najít. Smích se stále zesiloval a kouzelník razantně prohlásil: „Já se z toho asi zcvoknu, balíme, jde se!.“V tu samou chvíli smích utichl, ale družina se tak rychle vydala na cestu ( popravdě začali utíkat), že si toho ani nevšimla. Nikdo si však nevšiml, co se válečníkovi vloudilo do torny byl to Škodolibník.


Tak toto byl standartní příklad Škodolibníka. Jedná se zhruba 20 cm vysokého tvora, který se většinou ve městě vloudí do torny nějakého člena družiny. Vybíraní neprobíhá náhodně, Škodolibník si většinou vybírá méně inteligentní členy družiny. Dokáže velice dlouho vyčkávat a pak použije svůj zvláštní útok. Sebrání věci. Škodolibník svou oběť dlouho pozoruje, aby se ujistil, které věci si oběť nejvíce váží. Pak většinou v noci tuto věc ukradne a schová tak dobře, že ji už nikdo, vyjma jeho, nenajde. Proto je vyhledávanou kořistí pro dobrodruhy, kteří si chtějí přivydělat. Stačí ho jen chytit a dostat z něj, kde jsou jeho poklady.


Vzhled

Škodolibník je malý 20 centimetrový skřítek, který chodí ve špinavých šatech a velkém klobouku. Všechno má sladěné do hnědé barvy. Postavy je pohublé.Připomíná hodně zakrnělého, starého hobita, který má den před smrtí. Ale u něj je to přehnané,škodolibník se zásadně dožívá asi 200 let.


Život Škodolibníka

Mládě škodolibníka vypadá úplně stejně jako dospělý jedinec. Dokonce se i tak obléká. Už ve svém ranném věku provádí mládě různé menší prohřešky. Jako třeba ukradnutí dudlíku dítěti, sebrání lívanců z plotny hospodyňce a tak dále. Jen co trochu povyroste už si začíná vyhledávat svoji první obět. V drastické většině případů to jsou krolové válečníci, kteří se skutečně mohou po ztrátě své věci pořádně naštvat a udělat v družině pěknou paseku. Do svých 30 let se Škodolibník uchýlí k trvalé oběti. Většinou je to válečník trochu větší inteligence, který kvůli jedné dýce nebo pár zlaťákům nezačne honit celou družinu po lese s mečem. To pak nastávají škodolibníkům takzvaná zlatá léta. Celou dobu okrádají svou obět o její osobní věci. Takhle dokáže spokojeně vyžít až do konce svého života.

Škodolibník Darvan se narodil do chudých poměrů. Už od svých dvou let začal okrádat děti lidí ve vesnici. Mezi jeho největší úspěch patřilo uloupení pozlaceného chrastítka starostovy dcery. S tímto činem jeho společenská prestiž v rodu Škodolibníků značně narostla. Když mu bylo osm let opustil svojí rodnou vesnici a vyrazil do světa najít nějaké dobrodruhy. Ve knížecím městě si vyhlídl krola. Při první příležitosti mu vlezl do torny a tam se usídlil.Když se pak družina utábořila,schoval krolovi jeho nejcennější věc zlatý náramek.Ráno málem praskl smíchy, když viděl jak krol lomcuje s celou družinou a burcuje jí k okamžitému přiznání. Smál se tak nahlas až to celá družina uslyšela. Krol si toho však nevšímal a dál pokračoval ve škrcení hobita. Až zásahu všech členů družiny se krola podařilo přesvědčit, že oni to nesebrali. Takhle to škodolibníkovi prošlo asi ještě třikrát, ale když krolovi schoval jeho těžký kyj, tak krol uškrtil hobita a pak uprchl do lesa.Pro škodolibníka to neznamená konec žití jednoduše si skočil do torny kouzelníka a nechal se přenést do dalšího města…


Rodinný život

Škodolibník za svůj dlouhý život žije pouze s jednou partnerkou, respektive partnerem. Samice má ve vrhu obvykle dvě mláďata. Matka se o ně stará jen pár dní jejich života a pak je nechá jejich osudu.Otec se o ně také nestará, ale plní funkci kontrolora a brání je v případě většího nebezpečí. Z jednoho páru Škodolibníků může za jejich život vzniknout až 50 Škodolibníků. A přestože jsou ve velkém chytáni dobrodruhy jejich populaci narůstá slušným tempem. Jediný tvor,vyjma člověka, který je eliminuje je orel. Je vypočítáno,že 75% Škodolibníků zahyne. Buď vinou orla nebo člověka.


Výskyt

Vyskytují se převážně v tornách dobrodruhů, ve městech a vesnicích. Ve svém stáří se uchylují do vyhřátých půd starostů, nebo do obydlených hradů a zámků,kde se stávají záhadou pro majitele a prokletím pro sluhy a služebné.


Zvláštní útok-Sebrání věci

Tento útok probíhá ve třech hodech 1.hod proti pasti zda se povede věc ukrást obr-7-ukradnutí/neukradnutí. Na past si samozřejmě hází Škodolibník. Druhý hod proti pasti hází postava jestli se probere int-5-probrání/nic. PJ nesmí hráči prozradit nač si hází. A konečně třetí hod proti pasti hází Škodolibník jestli věc schová. obr-7-schování věci/věc se nepodaří schovat. Pokud se to Škodolibníkovi nepodaří schovat většinou si na past hodí ještě třikrát. Pokud se mu to podaří,tak vesele vyčkává do rána. Když se pak ráno válečník rozčílí tak má největší radost. Pokud se mu meč nepodaří schovat má celý den mizernou náladu a přináší smůlu na celou družinu hlavně na svou oběť. On to nedělá schválně je to jeho přirozená reakce.


Náš známý škodolibník Darvan se vetřel do vaku válečníka Bernana.V noci mu ukradl jeho meč, válečník se nevzbudil,ale Darvanovi se nepovedlo meč schovat. Celou noc to zkoušel,ale nepodařilo se mu to.Ráno se celá družina probudila do krásného rána.Vše probíhalo dobře,dokud si válečník nedal svůj meč opět do pochvy na záda.v tu chvíli se zatáhlo a začalo pršet.Družinka se přesto vydala na cestu,když se jim konečně podařilo najít hostinec, dozvěděli se, že je plno.A tak všichni s pořádnou rýmou museli ležet na seně. A aby té smůly nebylo málo, tak si ještě válečník, když šel ven,zlomil nohu. Po měsíčním odpočinku ve stáji. Když už se noha válečníkovi zhojila, jim přišel hospodský předat jejich účet, který se rovnal všem finančním prostředkům družiny. Po této smolné chvíli družina opustila válečníka, že jim prý nosí smůlu………

No tak takhle se projeví smůla Škodolibníka. Škodolibník není standartní nestvůra. Já jsem ho použil pouze pro zpestření. Jinak jsem vděčný za všechny připomínky.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 24

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Milý autore,

-) Ad standardní příklad škodolibníka: Po slohové stránce opravdu dost špatné. Hned na začátku píšeš dvě tejné věty o tom, že se družina probrala. Dále pak třeba místo najednou je bych napsal je najednou apod. // Také bych zde viděl jednu logickou chybu. První věc kde by asi válečník hledal své zlaťáky by byla torna a tam by přeci viděl škodolibníka. A pokud by se do ní vloudil až potom, pak by poznal že je torna těžší.

-) Ad odstavec níže: Jedná se zhruba o 20cm…// Píšeš že použije svůj zvláštní útok sebrání věci -> odkdy je sebrání věci zvláštním útokem? Spíše bych napsal zvláštní schopnost nebo akce.

-) Ad vzhled: Použil jsi dost špatné přirovnání. Zpočátku píšeš že je to skřítek potom hobit a přitom je postava dosti pohublá…nevím v čem by měl škodolibník připomínat hobita. K popisu bych také přidal něco o jeho obličeji, tváři vousech apod. pro detailnější popis.

-) Píšeš že jej stačí chytit a prozradí, kde má schovány své poklady. Proto je třeba také napsat , jaké ovládá jazyky, protože se jedná o speciální druh humanoida…osobně bych mu přiřknul třeba hobitštinu, kvůli tomu, že ho k nim ( ač neopodstatněně ) přirovnáváš a také obecnou řeč.

-) Bojovnost se u tvora s tak vysokou inteligencí neurčuje.

-) Chybí přesvědčení, ale podle popisu je to jasný neutrál, jelikož okrádá o majetek…

-) Ad život: Mládě zní trošku divně, jako u zvířete. Píšeš že dokáží vyžít z věcí které si naloupí, ale k čemu jim ty věci jsou? To s nimi mezi sebou škodolibníci nějak obchodují? Jsou škodolibníci samotáři nebo žijí ve společenstvích? // Dále pak se musím přiznat že nu následující chybu jsem doslova čekal, že ji objevím. Je to schování kyjů a podobných věcí…ano je to naprosto absurdní a nemožné. 20cm skřítek neunese nic podobného a je to nelogické. Navíc je ještě ke všemu velmi pohublý, jak píšeš. Kroll se píše s dvěmi L.( viz. Pravidla )

-) Nesedí mi, že jsou škodolibníci nestandardními nestvůrami, když se přitom v rodinném život můžeme dočíst o tom, že jich je na světě obrovská spousta. Jejich vývoj je také velmi nepravděpodobný > viz. Urychlené mládí…navíc pokud je lidé tolik loví, proč by je nenapadlo po několika letech ztrácení se věcí, že se jedná právě o škodolibníky?

-) Ad výskyt: Kde žijí jako rodina? Dále by mě zajímalo kam většinou ukrývá své předměty.

-) Strašně přemrštěná zkušenost…

-) Ad zvláštní schopnost – nikoliv zvláštní útok! Tohle je zcela nesmyslný a zbytečný systém hodů. Například pokud leží nějaký předmět na zemi proč by si proboha měl házet na sebrání? To jako jestli předmět uchopí do ruk nebo co? A past na schování? Také nesmysl…Spíše by si měl potom házet okradený na odhalení skrýše…Snaha o novátorství je zde dosti špatná a udělal bych to podobně jako u zloděje při vybírání kapes. Pokud uspěje v procentovém hodu pak věc ukradl a odběhne pryč. Pokud neuspěl, majitel se probudil nebo podobně. Bohužel jedná se o jeho nejvýznamnější schopnost kradení a je nejméně popsána s nesmyslným pravidlem. Nošení smůly bych ještě přidal k odečítáním jedničky od hodů…

Celkově je nestvůra využitelná a jak autor píše, slouží ku zpestření hry. Potenciál je zde dobrý ovšem příspěvek obsahuje dost chyb, zásadních i méně zásadnějších. Také mi to trochu připomíná „ohraný“ motiv zlatopavučinovských skřítků. Ačkoli mě to mrzí, musím hodnotit přísně…doufám, že se pro příště vyvaruješ svých chyb.

S pozdravem Morter