Bestiář

Padlý hraničář Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 23

Skupina: Cizí Postava

Životaschopnost: 12

Útočné číslo: (+5+11/+1)=16/+1 (meč), (+4+8/+2)=12/+2 (luk)

Obranné číslo: (+4+8)=12

Odolnost: 22

Inteligence: 16

Velikost: B

Zranitelnost: viz níže

Pohyblivost: 21/+5

Přesvědčení: zákonné zlo

Poklady: Něco kolem 300 zlatých, výzbroj

Zkušenost: 8000

Bojovnost: 0

Síla mysli: 0

Popis:

Poslední strážce padl, Gesson si utřel čepel meče o cíp pláště a namířil si to ke krytému vozu. Jeho tři kumpáni jej následovali.
„Prosím vás, nic vzácného u sebe nemáme, jen pár zlatek,“ pravil starší chlapík v kvalitním plášti s kožešinkou, vystoupil z vozu a zavřel za sebou dvířka.
„No to se ještě uvidí, kolikpak zlatek vlastně vezeš, pupkáči,“ ucedil Gesson a jal se obejít kupce.
„A ten tvůj povoz jistě skrývá i další pokládky – nevezeš náhodou dcerušku, co?“ přisadil si hubený zrzoun s ošklivou dýkou v ruce. Kupec zesinal v obličeji a zalapal po dechu.
„Ne… prosím vás, neubližujte jí… je ještě mladá.“
„Ale to my právě máme rádi, viď Barputte?“ zachechtal se zrzoun.
„Jo,“ holohlavý bručoun s nabitou těžkou kuší nervózně přešlápnul na místě.

Náhle se ozvalo zachroptění, Gesson se otočil a uviděl svého třetího přítele žuchnout na zem se šípem v zádech – jako pytel brambor. „Sakra, co se to…,“Gesson nedopověděl – na kraji lesního porostu se hnulo křoví a na cestu vyšla postava zakuklená v šedém plášti. Luk upustila na zem a od pasu vytáhla meč.

„Ty jeden zmetku, tys dostal Lordana!“ štěknul zrzoun a otočil se na holohlavého kušníka, „Barputte, sejmi ho!“

Barputt se otočil a zacílil. Zakuklenec byl od něj asi deset kroků, takže nemusel spěchat. O vteřinu později se ozvalo zadrnčení tětivy a slilo se se zazvoněním kovu o kov. Holohlavec zůstal s otevřenou pusou – nemohl uvěřit, že někdo na tak krátkou vzdálenost odrazí šipku mečem. Ve svém údivu ale nezůstal dlouho, najednou ho zvedla ze země neviditelná síla a odhodila jej několik sáhů dozadu. Křupnutí páteře bylo slyšet snad i uvnitř vozu.

„Já… já… to tak nemyslel,“ zablekotal zrzek, rozevřel prsty a ošklivá dýka spadla do hlíny. To už byl tajemný cizinec v pohybu – ladně překonal několik sáhů mezi ním a banditou, pak švihnul mečem odzdola nahoru a hubené tělo sebou mrsklo ve spršce rudých krůpějí na zem.

Gesson nebyl schopen až do teď reagovat. Zakuklenec se blížil k němu, plynule, jako by se nic nestalo. Až nyní si zbojník všiml, jak cizinci září meč zeleným světlem. To světlo jen umocnilo ten nepříjemný pocit okolo žaludku. Gesson se ho bál.

To už byl neznámý u něj a rovnou z pohybu zaútočil. Čepele se setkaly – při kontaktu vyprsklo několik jisker, které zasypaly Gessonovi kabátec. Meče se do sebe zaklesly i při druhém zakuklencově výpadu, ale Gesson nebyl žádný šermíř – neuměl využít chyby soupeře, nebo nějak vyčkávat – bojoval instinktivně. Smrt na sebe nenechala dlouho čekat. Po dvou neúspěšných výpadech změnil cizinec tempo a prudkým odseknutím zničil Gessonovu zbraň. O zlomek okamžiku později cáklo něco horkého na kupcův obličej.

„Dě-děkujeme vám,“ pokusil se o úsměv kupec a rukávem si rozmazal krev po obličeji, „ani nevím, jak se vám odvděčíme.“

Zakuklenec prošel kolem kupce a jakoby mimochodem mu přejel mečem přes hrdlo. Starší chlapík zabublal a svezl se na zem.

Všechno tohle sledovala z vozu kupcova paní, žena ve středních letech stále dobře vypadající, zejména kvůli kosmetice z východu. Cizinec se nyní blížil k vozu, nechávajíc za sebou krvavou paseku.

„Nechápu, jak jste mohla tak dlouho vydržet s tím hlupákem, madam,“ pravil příjemným hlasem, když otevřel dvířka od vozu.

„Můj muž?“ zamrkala paní a setřepala kapky slz do klína.

„S prominutím,“odpověděla kapuce, „můj pán s vámi a vaší dcerou má jisté, hm, plány.“

Úvod a vznik

Padlý hraničář je unikátní nestvůra (unikátní = jediná svého druhu na celém světě), zčásti magického původu.

V nedávné minulosti byl čaroděj Raik odsouzen za několik zdánlivě nesouvisejících a ohavných vražd, jimiž se snažil ovládnout plnou moc černé magie a démonologie. Záhadným způsobem se mu však podařilo dostat z antimagické cely (dodnes není vyloučeno, že neměl nějakého komplice) a uprchnout daleko na západ do pouště, doufajíc, že jej nikdy nikdo nebude hledat. Mýlil se.

Po jeho stopách byl vyslán elitní chodec v královských službách – hraničář Vart. Vědom si svých kvalit, nebál se Vart vstoupit do Nekonečné pouště sužované nelidskými vedry a zrádnými písky. Po měsíci se mu podařilo Raika nalézt, ne však překvapit, a tak propukla bitva. Zřejmě tomu chtěl osud, že po vyčerpávajícím boji se podařilo čaroději stopaře zajmout a uvrhnout do nejčernější kobky, jaká kdy na světě byla k dispozici.
Raik mučil svého vězně po mnoho týdnů, promlouval k němu, našeptával, pozvolna ničil jeho mysl buňku po buňce, až – na hraně dalšího roku – Varta zlomil. Z veškeré hraničářovy osobnosti zbyla pouze tělesná schránka a zničená mysl naprosto poslušná čarodějově vůli.
S tím se však Raik nespokojil – nemohl věnovat svému novému příteli tolik vzácné energie – rozhodl se proto přenechat tělo velikého hraničáře někomu jinému. Až z hranice poslední astrální sféry s nicotou povolal Raik padlého démona Gistruua, a po dlouhém mentálním boji přinutil jednu část démonovy podstaty ovládnout Virtovo tělo, druhou pak použil k vytvoření astrálních mostů, jež mu umožňovaly snadný přístup do nejvzdálenějších sfér.
Protože Raik nemohl opustit své pouštní sídlo (jedině jeho duševní síla mohla udržet část démonovy podstaty v poslušnosti), využíval pro tyto účely ovládnuté tělo hraničáře Virta. Chodec sice ztratil mnoho svých dovedností z důvodu poničení značné části jeho mysli, ale Gistruuova podstata mu dodala zase mnoho jiných.
Později, když zpět ve společnosti plnil Virt úkoly pro čaroděje, se začalo mluvit mezi lidmi o Padlém hraničáři.

Popis a vzhled

Padlý hraničář vypadá na první pohled jako normální člověk. Asi 180 coulů vysoký, šlachovitý (tak, jak hraničáři mají být), tmavě modré oči, dlouhé světlé vlasy a světlou pleť. Při pohledu zblízka je však možno spatřit, že obličej byl kdysi dost poničený. Nese na sobě známky mnoha jizev, krevní žilky a vlásečnice na spáncích jsou tmavé a dobře viditelné, rty bledé a málo prokrvené, bělmo očí zažloutlé. Ani přítomnost tak mocného démona jako je Gisstruu nemůže zahladit všechny stopy po fyzické i psychické trýzni, kterou Virt zažil. Celkové vzezření je však více méně kladné (charisma 17/+3).
Oblečení používá Padlý hraničář různé, podle situace, v níž se nachází. Rád je nenápadný a pokud možno zapadající do společnosti. Vždy však nosívá kroužkovou zbroj, meč u pasu a luk přes rameno. Po přírodě se toulává většinou v dlouhém cestovním plášti s kapucí, v civilizaci raději bez něj – moc dobře ví, jak jsou lidé k záhadným cizincům nedůvěřiví.

Dokud Gistruu neopustí Virtovo tělo, zůstane hraničář věkově nesmrtelný.

Meč, luk a zbroj

Démon Gistruu využívá všech prostředků, které měl k dispozici Vart – to znamená i meč a luk.

Meč je jednoruční, s čepelí dlouhou něco málo přes sáh, s rukojetí potaženou rudou kůží a záštitou tvarovanou do dračích krků s hlavami. Čepel je za normálních okolností tmavě šedá (při jeho výrobě byla použita ruda i z trpasličích ložisek daleko na severovýchodě) a neustále ostrá.

S mečem se ale stala podivná věc – v momentě, kdy tělo Virta ovládl Gistruu, démon meče opustil materiální svět a vrátil se do mateřské sféry. Jeho místo v meči zabrala opět část Gistruuovy podstaty a celou duši meče znetvořila. Dovoluje sice používat nadále Virtovi schopnosti chodcova meče, dokonce nyní funguje i jako zbraň proti démonům z 11. sféry (pokud je na blízku démon – do 60 sáhů, tak meč světle zeleně září. Protože ve Virtovi sídlí část Gistruua, meč září stále – pokud se tedy nějakým nedopatřením nedostane dále než na 60 sáhů od Virta), bere si však za to i jistou daň – životní sílu (celkem úr*3 životů denně, Virt je na dvanácté úrovni, takže se jedná o 36 životů za den). To znamená, že meč musí zranit živého tvora aspoň za tento počet životů, aby byl nasycen. Pokud tomu tak není, donutí meč vlastníka pořezat sama sebe (je to past Odl-16-nic/pořezání). Pokud dojde k tomu, že meč vlastní neživý tvor a nedostane se mu tohoto přídělu energie (a nemůže se ani pořezat – respektive může, ale bez požadovaného účinku), ztrácí zbraň své kouzelné vlastnosti dokud se mu odporné choutky nenaplní. Meč nezajímá žádný pud sebezáchovy, prostě donutí majitele pořezat se, i kdyby měl zemřít.

Parametry: jednoruč., 11/+1, OZ: +1 (proti démonům 15/+5), kapacita magů pro chodce je zvýšena o 10. Meč má také 8 vlastních magů na den.

Další zbraní je luk. Jedná se o dlouhou, skládanou a vyřezávanou elfí verzi, kterou Virt vyhrál na střeleckém turnaji v hlavním městě. Dřevo je naoranžovělé, ze stromu Alas, rostoucího jen ve vysokých nadmořských výškách. Není kouzelný a tak je Gistruuem nedotčen.

Parametry: dlouhý luk, 8/+2.

Kroužková zbroj je rovněž nekouzelná, avšak vykována nejlepšími trpasličími řemeslníky na světě. Má matnou stříbrnou barvu.

Parametry: KZ = 8, velikost B.

Zvláštní a mimosmyslové schopnosti

Virt dokáže používat všechny schopnosti a kouzla chodce (i jeho meče) na 12. úrovni. Protože na místě jeho duše sídlí část démona Gistruua, je zranitelný pouze kouzelnou zbraní s démonem alespoň ze 7. sféry, kouzly (proti psychickým a vitálním má bonus +5) a bílou střelou. Je poměrně odolný i proti mentálnímu útoku (SM 30), podrobit jej nelze.
Mimosmyslové schopnosti má rozvinuty lépe než kterýkoliv jiný hraničář – ovládá všechny na 12. stupni znalosti.
Kouzla Úder varování, Úder zloby a Úder nenávisti umí zformovat do skutečného úderu, kdy místo zranění může protivníka odhodit na vzdálenost rovnou počtu životů, které by kouzlo ubralo. Terč kouzla pak může být pohmožděn, při velké vzdálenosti (např. 15 sáhů) hrozí i nějaké zlomeniny (např. odl-8-nic/zlomenina, past s každými dvěma sáhy roste o 1). Toto ponechávám na zdravém úsudku toho kterého Pj.
Meditovat pro magenergii může po 5-ti hodinovém odpočinku (přítomnost démona mu zajistila vysokou odolnost).

Poznámka: Virt byl původně chodec na 16. úrovni, ale zničením části jeho mysli čarodějem Raikem ztratil čtyři úrovně. Poté, co jeho tělo obsadil démon Gistruu, se dále v tomto (chodeckém) řemesle nezlepšuje.

Boj a strategie

Pokud s někým (s postavami) nemá Padlý hraničář nic společného (tzn. zrovna je nehledá), bude se snažit jakémukoliv násilí vyhnout. Je sice možné, že jeho meč bude potřebovat nažrat, ale k tomu použije Virt raději někoho „poddajnějšího“ (toulavé psy, nějaký ten vesničan, ve volné přírodě zvěř). Pokud ale nechce v dané oblasti na sebe příliš upozorňovat zabíjením zvířat (či lidí), může klidně využít agrese postav a pustit se s nimi do křížku, a až se meč nabaští, uteče (toto zvolí jen za předpokladu, že bude sám napaden a navíc bude mít proti družince jakous takous šanci – jinak vycouvá).
Pokud ovšem bude mít s družinou nějaké plány (respektive jeho pán, Raik), pokusí se je nejdříve přemluvit (sice se to nezdá, ale Virt je celkem veselá kopa a pěkná slibotechna – navíc jej ovládá pekelně zlomyslný démon), pokud to nepůjde, nebo prostě dojde k ozbrojenému konfliktu, uteče a pak udeří ze zálohy.
Ve volné přírodě používá hodně luk a otrávené šípy (odl-7-1-6/2-12, jed „stříbrný štír“), v souboji jeden na jednoho pak meč a údery (zloby, varování a nenávisti). Proti kouzlům má jednak odolnost (viz výše), jednak asi bude mít aktivní Magické zrcadlo.
Taky je vhodné zmínit, že jistojistě nebojuje do posledního dechu – pokud na své soky nestačí, pokusí se je dostat příště a jinak. Možností má spoustu.

Závěrem bych chtěl podotknout, že tato nestvůra byla stvořena hlavně pro zábavu. Pokud se to někomu nezdá, klidně si může Padlého hraničáře změnit, použít cokoliv, co se mu bude zamlouvat. Nic není striktně dané.
Upozornění: tato nestvůra je smrtelně nebezpečná – ovládá několik zákeřných způsobů likvidace protivníků, disponuje velkou silou (zejména velmi omezenou zranitelností) a navíc je to defacto CP (a CP, jak nám říkají pravidla milé děti, jsou ty nejnebezpečnější nestvůry pod sluncem).

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 23

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Pokud uznám teorii, že hraničáře ovládá jiná bytost ze sfér velmi velmi vzdálených, jsou její vlastnosti naprosto v pořádku, jen životaschopnost je trošku pozadu.
Pokud "vtělení" označíme za pravidlový nesmysl, není dále o čem diskutovat. V doupěti už jsem ale vtělení použil a není to zlé.

útočnost u zbraní občas zvedám, jeli například použito unikátní metody kalení a broušení ostří. problém nevidím.
vtělení do meče je trošku podivné, spíš bych to popsal jako zotročení démona v meči, který pak třeba nemůže utéct, dokud mu to pán nepovolí.
Luk je zajímavý a pokud je to nejlepší kousek v zemi vyhraný na lukostřeleckých závodech, proč ne?

Údery: Já si úbytek životů u úderu nepředstavuji zrovna bezbolestně. Takže pokud má úder vyjádřeno zranění, je možné ho zvednout, ale proč by si měla oběť házet na zlomeniny, NECHÁPU.
Hraničář při meditaci získává magenergii z přírodních zdrojů blízkých našemu světu, to mi nějak nesedí s démonem. Proč si démon nezaostřuje do sféry? např.


 Uživatel úrovně 0

Morter:

no, moc mě to nepřekvapuje. Vypadá to, že patříš k těm, co se až zarytě brání "systémovostí" pravidel. Asi jsi nepochopil, v čem se skrývá pointa tohoto příspěvku:

- už základ s démonem ti přijede ujetý, no prosím, pak teda nevím, proč jsi to schvaloval (není to vůbec, ale vůbec pravidlové)
- povídka je tam proto, aby ukázala loajalitu Virta k čaroději Raikovi. Prostě daný úkol vyřeší za jakýchkoliv okolností - aby Pj, kteří třeba budou nestvůru používat, věděli, jak na to. Zkrátka takový obrázek. (Originality se v tom opravdu moc čekat nedá).
- NECHÁPU proč by se ČARODĚJ NEMOHL zajímat o démonologii, co je na tom proboha divného? Obecně se mu říkalo čaroděj, ale ve skutečnosti to byl třeba čaroděj/mág/theurg na 30. úrovni.Je to jedno - je to tak mocná postava, že nějaké pravidlové škatulkování je naprosto zbytečné. Nejstrašnější a nejtemnější kobka je jen slovní obrat (asi jsi to nerozlišil) a i kdyby ne, proč by měli tuto kobku použít na Raika? Vždyť ho chtěli popravit a nakonec o žádné kobce kdesi v poušti ani nevěděli.
- charisma +3 je ještě málo na tak mocného démona (BTW i tento démon má jméno, je tedy unikátní).
- meči klidně stačí jedna dávka klidně i po tisíci letech, pak nabyde zase svých magických schopností. Jenom jsem tam zapomněl dodat, že démon opustí meč spolu s Gistruuem (= Virta někdo zabije).
- meč měl už v základu (ještě před zakletím démona meče) útočnost i OZ +1, takže k žádnému nesouladu nedošlo. Meč klidně může zařit při přítomnosti démona do 60 sáhů (chová se sice jako démon z 11 sféry, ale ve skutečnosti je to Gistruuova podstata). Stejně tak (tento JEDEN) démon funguje zároveň jako démon meče a jako démon proti démonům. Gistruu je tak mocná bytost, že to klidně zvládne.

- Dlouhý luk je elfská práce a má prostě parametry takové jaké má, elfové v mém světě zkrátka umí vyrobit takové zbraně. Dostřely jsou stejné jako u dlouhého luku.
- dále se neshodneme ani na tom, že se nejedná o klasickou CP, protože to je CP, ať chceš nebo ne.

Toliko k tvým výtkám.

S úctou.


 Uživatel úrovně 5

Milý autore,

Zajímavým způsobem sepsaná postava, jejíž neschválení by byl asi hřích, i když jsem zvažoval i tuto možnost. Úvodní povídku jsem si přečetl dvakrát. Poprvé se mi velice líbila, zejména vynikající atmosféra a vtažení do děje, a také dobře vykreslený boj. Potom jsem si ji přečetl podruhé a blesklo mi hlavou, že podobných jsem čítal snad desítky. Jedná se o klasický případ přepadení vozu s tím, že se z křoví vyhrne záhadný muž a zachrání ženu. Pravda, úryvek je sice bez originality, ale jedná se o vděčné téma. Na druhou stranu je třeba zmínit jednu rozpornost a to, že celý její děj lze velmi snadno předpokládat a i s malou dávkou prozíravosti, kromě podřezání kupčíka. Velmi zajímavá a nečekaná změna děje, kterou oceňuji. Nechá to na okamžik čtenáře zaraženého.
( povídka hodnocena na 4* )

Připomínka k historii: Vím, že se jedná jen o historii a také že se od sebe různé světy různě liší ale jde o čaroděje. Píšeš že se zajímal o démonologii a snažil se bojovat s Vartovou myslí. Tohle nejsou znaky čaroděje…na práci s myslí je mág a na démony Theurg, kdybys použil jednoho z nich bylo by to asi lepí. Vím že je to vcelku nepodstatný detail ale zarazilo mne to. Ještě mne trošku zarazilo že se nejhorší kobka nachází v poušti, a pokud tomu tak je, proč nebyla využita k uvěznění čaroděje když byl tak nebezpečný. Tato připomínka je podstatě zbytečná, jen jsem chtěl vědět jestli jsi se nad tím zamyslel. Tak mě vlastně napadá že zbytečná není. Ovládat mysl by mohl podstatě mág a Vart pro něj plnit úkoly. Theurg by mohl seslat velmi velmi vysokého démona nebo démona posedlosti aby Vart změnil své chování, ale myslím že čaroděj nic podobného neumí. Ale NENÍ to můj obor proto se mohu mýlit.
( úvod a vznik hodnocen na 3* )

Charisma 17/+3 je dle mne příliš. Nejde o to, že nemá příliš dobré vzezření, charisma není krása ( pouze ) ale že celkové chování s démonem v těle, vzhled, rozhovor s ním, zanícenost pro poslání a celkově, myslím že je to příliš moc. Vem si že charismu 17/+3 neměl Vart ani za živa ( tedy předpokládám-li pravděpodobně ), natož jako padlý a to je podivné.
Proč je past na pořezání odolnost? Jen by mne zajímalo zdůvodnění. Jak dlouho vydrží meč bez krve? Resp. Dní, týdnů, měsíců? Citace:…“ ztrácí zbraň své kouzelné vlastnosti dokud se mu odporné choutky nenaplní.“…Kolik bude meč potřebovat k naplnění? Jednu dávku? Za všechny dny co trpěl bez krve, nebo první dávku podle výpočtu nového majitele? Teď narážím na kolizi s pravidly a to meč. Chodcův meč má SZ 7/0, útočnost 2x0 bude vždycky nula, útočnost nemůže být +1. OZ Chodcova meče je 0 a démon by neměl zdvihat OZ, to myslím nejde. Tvůj má ale +1. Dále pak zjišťování: světélkování, hučení apod. je základ 25 a za každou vyšší sféru od základní se zvyšuje o pět. Aby bylo 60 je třeba 60-25 = 35/: 5 = 7. To znamená že pokud je to z 11 sféry, pak 11-7 = by se tento démon musel vyskytovat už ve čtvrté sféře a to je strašně brzo. Tedy ani nevím že takový démon existuje. Takže se buď mýlím, nebo zmenši hučení, nebo zvyš sféru z které je povolán. Démon z 11.sféry proti démonům by těžko detekoval na 60sáhů. Dále pak je psáno že zbraň nemůže mít více jak jednoho démona. Zde by ale byli dva, démon meče a démon proti démonům. Démon Gistruua je povolán do Varta těla samotného a nemůže se jeho moc přelévat do předmětů které Vart používal. To je nesmysl. Muselo by být zapotřebí více démonů. Celkově mi to připadá nemožné aby čaroděj operoval z démony, to zaprve, pak je dle mého soudu i celý démon a jeho vlastnosti plavidlově chybně a překombinovaně. Slučuje se podstata životního démona Varta s démonem v meči apod. Jsem zvědav jestli jsem to celé pochopil špatně ale nevím. I vlastnosti má všechny vysoce nadprůměrné.
( zde je to bohužel za 0* )

Dlouhý luk je daleko silnější než těžká kuše a nemá žádné postihy, na rozdíl od ní. Jako obyčejná kouzelná zbraň je to přehnané. A chybí u něj dostřely. Předpokládám že když se z něj střílí jinak než z dlouhého luku / viz. Čísla / pak má i trochu odlišné dostřely.

Boj a strategie je popsáno dobře zde bych hodnotil známkou 4,5 *. Dále by nebylo špatné uvést i to jak se hraničář chová nejen v boji ale i obecně.

Celkově je příspěvek zajímavý ale nijak zvlášť originální. Nejde ani příliš o klasickou CP. Potenciál byl určitě vyšší. Připadne mi, že zde není příliš něco čím by příspěvek nějak blíže zaujal a je takový jeden z řady silných válečníků. Za celkový dojem dávám 2*.
Sečteno a podtrženo 4 + 3 + 0 + 4,5 +2 = 13,5 / 5 = po zaokrouhlení 3*. Ale nebýt průměr přiklonil bych se k číslu dvě raději.

S pozdravem Morter
( Možná že nedostatečné je to i jinde ale připadl mi podivný hned celý základ s démonem, tak jsem to nerozmazával. )