Alchymista

Démon stálé teploty Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 25


Démon stálé teploty


(aneb démon klimatizace, jak někteří satyrové vtipně podotkli…)

„Ty malá pozemská nicko! Ty bys chtěl, abych ti sloužil!“ ozval se hrozivý hlas ze sféry.
„Ano prosím,“ pípl theurg.
„Aha, tak fajn. Asi mám jít támhle do toho svetru, že?“
Theurg jen přikývl.
„A chceš, aby ti v něm bylo teplo nebo zima?“


Tento démon je obvykle zaklínán do různých druhů a částí oděvu (de-facto jakéhokoliv dutého předmětu) a má za úkol udržovat teplotu oděvu a v tomto oděvu na zadané úrovni. Dá se samozřejmě zaklít i do předmětu, který není dutý – kamene, knihy apod. – poté udržuje teplotu daného předmětu.

„Z ohromující výhně požáru velké knihovny v Sorpigalu se kupodivu zachovalo několik cenných svazků. Údajně to bylo díky velmi silnému očarování těchto knih místními alchymisty, kteří měli dané tituly velmi v oblibě. Z přeživších lze jmenovat „Věčný plamen lásky“ nebo „Jak sbalit elfky pomocí hypnózy“. Akademie mágů byla zaujata nápadem a chce si objednat očarování všech knih ve své knihovně.“

Jak je to s tou teplotou:

Teplotu předmětu, kterou má démon udržovat neurčuje theurg jen tak svým slovem nebo přáním („Chci aby to mělo -300°C“, „Ale to je pod absolutní nulou“ na to PJ, „Tak ať!“…). Přesto může theurg tuto teplotu ovlivnit. Démon totiž v předmětu udržuje teplotu, kterou předmět měl ve chvíli, kdy do něj byl démon zaklet (tato teplota je mu příjemná). Alchymista tak může předmět podchladit či zahřát právě pro tuto chvíli. Pozor však! Alchymista může např. chemicky upravit nějaký kabát, aby vydržel teplotu přesahující jeho teplotu vznícení a následně do něj zaklít démona. Pokud tato úprava nějak vyprchá a démonovi se podaří navodit teplotu, kterou má, kabát se pak nejspíše sám vznítí.
Další omezení vyplývá ze situace, kdy je předmět ve chvíli zaklínání teplotně nevyvážen. Do takového předmětu se démon neusadí..

„Hm, poušť jsem přešel bez kapičky potu na tváři. To úmorné vedro zabilo i mého velblouda a já se tomu smál. No, a pak si na mě plivl drak!“ – duše mrtvého bojovníka

Schopnosti těchto démonů.
(aneb, není každý stejně teplý…)

Tento démon se poprvé vyskytuje ve sféře Mahasiah (5.) a jeho schopnosti rostou s pořadovým číslem sféry. Obecně lze říci, že démon z vyšší sféry dokáže udržovat větší rozdíl teplot mezi tou, kterou chce a tou která je v okolí a navíc to dokáže v těžším předmětu.

SféraRozdíl teplotVáha
510°C40mn
620°C80mn
730°C120mn
840°C200mn
950°C300mn
1060°C500mn
1170°C700mn
1290°C1000mn
13110°C1500mn
14130°C2000mn
15200°C3000mn
16270°C4500mn
17350°C6000mn
18450°C8000mn
19500°C10000mn
20700°C15000mn
211000°C20000mn

Démoni stálé teploty je jistě nalézají i ve vyšších sférách, ale dosud se nestalo, že by někdo takového démona povolal a můžeme pouze odhadovat a domýšlet si jaké báječné schopnosti tito démoni asi mají. V běžném životě však alchymisté nevyvolávají démona z vyšší než 8. sféry, protože by to bylo drahé a není to potřeba.

„Hm, a jak to bylo s těmi knihami výše – to jako ti alchymisté vyhodili tisícovku magů, aby ochránili nějakou ohmatanou obrázkovou knížku o lidské anatomii?“ – typický PaJON.

Tak jak to je:
Theurgové poměrně brzy přišli na hodně podstatnou výhodu těchto démonů. Zjistili, že když zaklejí démona do podstatně lehčí věci, je pak schopnější zvládat větší teplotní rozdíly.

V praxi a zjednodušeně toto lze vyjádřit následovně:
„Pokud se váha předmětu sníží o polovinu, teplotní rozdíl, který je démon schopen zvládnout se o polovinu zvýší.“ – Blackwellova encyklopedie alchymistického myšlení.
POZOR – to neznamená, že se rozdíl teplot zdvojnásobí, ale že se zvedne o SVOU polovinu. Tuto úpravu lze provést pouze jednou (i kdyby měl předmět váhu daleko menší, rozdíl teplot už se dál nemění) a to pouze při vyvolávání démona.

V případě, že se někdo pokusí zaklít démona do předmětu, který je těžší, než jsou démonovy schopnosti, nebo se ho pokusí přemluvit, aby zvýšil svůj rozdíl teplot na úkor hmotnosti a výsledný předmět by měl tuto sníženou hmotost svou hmotností přesahovat, tak to skončí nezdarem.

„Hm, a co je to vlastně ten rozdíl teplot, hm že? Ono by to také, hm, mohlo znamenat cokoliv, že? To jako, hm, když bude ten rozdíl větší, hm, nebude pak vůbec fungovat, že hm?“ – nejmenovaný vládce Kocourkova.

Rozdíl teplot je číslo, o které je démon schopen teplotu předmětu a v předmětu změnit oproti teplotě okolí.

Příklad:
Je-li tedy např. démon z 11. sféry zaklet do kostky ledu (10mn, -10°C) bude rozdíl teplot činit 105°C (70°C+35°C) a můžeme tedy tuto kostku vhodit do vařící vody (100°C) aniž by se rozpustila; přestože démon nebude schopen udržet původní teplotu -10°C bude se o to stále snažit a výsledkem bude teplota -5°C (100teplota vody – 105 rozdíl teplot).

„Aha, tak teď to chápu a líbí se mi to“ – hm, to budu asi já sám co?

Rychlost:
Malá poznámka k tomu „jak rychle tento démon pracuje“. V případě, že musí démon „dorovnávat“ teplotu, pracuje na tomto rychlostí 1°C za kolo. A k čemu je toto dobré?

Příklad:
Bojovník Jablko si kráčel po poušti a vesele si pohvizdoval. Sice bylo všude šílené horko (teplota se pohybovala na slunci až kolem 70ti stupňů), ale v jeho brnění byl příjemný chládek kolem 20ti stupňů (démon v něm zakletý byl z 10. sféry, takže neměl sebemenší problém s udržením této teploty). Zčistajasna se před ním z písku vztyčil ohromný pouštní drak, kterého svým pískáním probudil. Znechuceně po něm plivl svým horkým dechem a odlétl. Jablko ani nevěděl, jak se mu povedlo ze sebe doruda rozpálenou zbroj shodit, ale už chvíli nato, co se mu vrátil tep do dvouciferných čísel, začal přemýšlet o tom, kdy bude jeho zbroj mít opět svou teplotu a on si tak bude moci opět užívat svého luxusního chladu.

Tento démon má ještě jednu vlastnost, se kterou dělá rád neplechu. Rád totiž samovolně proniká do našeho světa v místech, kde je uvolněno naráz větší množství magenergie (např. při výbuchu sopky). Vznikají tak zvláštní jevy kdy např. uprostřed sněhových polí leží palouček narcisů s velkým černým sálajícím kamenem uprostřed.

„Aha – no vidíš! Já sem ti říkal, že když ten šutr odvalíš, tak pod ním nebude žádný poklad“ – Trpaslík Rama svému příteli krollovi Raamu.

Pro tohoto démona platí klasické expirační lhůty dané pravidly. Pokud je předmět zničen (byť démonovou vinou) odchází okamžitě.
Z toho také vyplývá odpověď na námitky, že by tak bylo možné vytvářet levně tavicí pece nebo ledničky následovně:
Na lednici by byl potřeba minimálně démon 8 sféry (na malou) – smysluplný kontakt s ní (tedy aby démon vydržel aspoň ty 2 roky) by mohl provést tak theurg na 17 úrovni. Stálo by ho to kolem 500 magů (převedeno kolem 4000zl). Pak vychází užívání takové lednice na 2000zl ročně + samozřejmě poplatek výrobci, který v případě takových částek taky nebude žádná sranda. Myslím, že málokdo by si takovou lednici pořídil.
Tavící pec pak vzhledem k vysoké sféře a z toho vyplývající magové náročnosti, technické náročnosti výroby takové věci, pravděpodobnosti neúspěchu a silné dočasnosti byla naprosto nepoužitelně drahá – tj. klasický způsob tavení železa by byl nesrovnatelně levnější.

Poděkování v tomto případě patří Legarovi.
T.

Diskuze

 Uživatel úrovně 3

Žel bohu nemám čas na podrobnější zhodnocení díla, ale přeci jenom pár vět mi o více času nesebere.

Démon stálé teploty je z mého pohledu, jakožto dlouhodobého PJ, vskutku použitelný při samotné hře. Dokážu si představit X situací, kde je tímto démonem hra přinejmenším zpestřena. V jiných, více konkrétních, situací je možné pomocí démona hru pozměnit stylem posekání trávy.

Co se týče samotného zpracování, domnívám se, že Tuvy se věnoval popisu vlivu démona doopravdy více, než oněm citátům. Mimo to, že ty citáty jsou na místní poměry doopravdy vtipné a obávám se, že skupina Zombie bude v menšině oproti skupině lidí se smyslem pro humor. (Mj. mě potěšilo, že byly redaktorem zachovány ve své kurzívové podobě, děkuji, Zombie)

Po přečtení úplně první kritiky a následné reakce autora (poté i Corwina), došel jsem k závěru, že bychom si měli uvědomit, že se bohybujeme ve světě drd - vě světě, kde funguje magie. Ano, je pravda, že byla by bývala magie v reálném světě, asi by se fyzikové neuživili - proto je potřeba na dílo nahlížet z toho pohledu a ne jinak. Říkáte, že musí mít nějakou vnitřní logiku? Ale ano, samozřejmě, že musí, ale tu ono má v souvislosti s magií. Od toho se dále odvíjí následné důsledky.

Právě kvůli použitelnosti (které zcela jistě využiji) a dobrému zpracování obsahově i formou hodnotím - i přes redaktorův tradiční normál - maximálně.

S úctou
Salmar


 Uživatel úrovně 0

nevím co na to říct...Je to prostě skvělý, vynikající...I přes tu nedokončenou nebo nedomyšlenou část s dopočítáním démona ohledně váhy..


 Uživatel úrovně 0

Corwin45A: Děkuji za hodnocení. Jen bych doplnil, jak píšu níže, co mě napadlo dodatečně - pokud jde o fyzikální "zdůvodnění" démonova efektu:

Teplota jako taková je v podstatě vyjádřením kinetické energie jednotlivých částic. Démon si tedy zapamatuje tu "správnou" hodnotu a té se neustále snaží dosáhnout tím, že ji zvyšuje či snižuje (rozhýbává či zpomaluje částice).

Takto by démon neporušoval jediný fyzikální zákon, protože by výsledného efektu dosahoval pouze vlastními (omezenými) silami.
Sice škoda, že mě to nenapadlo dříve, ale stejnak bych se asi zdráhal toto do díla dávat (přecijen nepíšu odborný článek o fyzice, ale příspěvek k DrD).

S pozdravem a úctou
T.


 Uživatel úrovně 8

S komentářem jsem docela dlouho váhal, přeci jen manipulace s teplotou patří z mého technokratického pohledu na věc k velmi obtížným záležitostem. Nicméně nakonec zvítězil mírnější pohled "je to jen DrD". Takže souhlasím s Fafrinem, při hře je to rozhodně použitelné, vzhledem k omezením daným způsobem zaklínání bych se použití takového démona nijak nebránil. Je fakt, že se dají vyrobit velice silné předměty, ale při nákladech na ně to není žádný problém. Jde o věci srovnatelné ceny jako třeba teleportační brány, pokud někdo chce vyhodit tolik prostředků za ledničku, je to jeho problém.

Zombie: Poněkud mne zaráží snaha o "fyzikální" argumentaci zrovna u popisu démona. Pravidla vesele porušují kauzalitu, kašlou na termodynamiku, ignorují zákony zachování a umožňují tvorbu prakticky neomezeně výkonného zdroje energie. Proč by měli být noví démoni nějak výrazně odlišní? Obávám se, že pokud má nějaký RPG systém obsahovat magii, musí se na velkou část fyziky zapomenout, jinak magie prostě nebude fungovat. Možná by bylo lepší, kdyby bylo jasně napsáno, co démon s teplem vlastně dělá, ale nevěřím že znalosti fyziky běžných PJ jsou na takové úrovni, aby si pak uvědomili všechny důsledky, které by to mělo. Je fakt, že každý technicky trochu vzdělaný člověk by s pomocí tohoto démona mohl vybudovat dokonalý zdroj energie (nebo její pohlcovač), na což pravděpodobně poukazuješ tou jehlou. Ke stejným účelům se ale dá použít i démon teleportace, jeden navíc už toho moc neznamená.

Je fakt, že kdybych hodnotil fyziku, je to jasná 0. V tomto případě ale hodnotím použitelnost ve hře, za předpokladu že si PJ ohlídá jeho zneužívání (nebo se s ním smíří a postaví na něm svůj svět, proč ne). Tohle ale platí obecně o jakékoliv záležitosti spojené s magií.


 Uživatel úrovně 0

Děkuji, až se tomu nechce věřit :-)
S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 0

Úžasné! Skvělé! Použitelné! Pochopitelné! Zábavné!
a brilantní obhajoba.
musím ovšem připustit, že úvodní vsuvka(hřát/chladit) trochu mate.

A konečně vím, kde drahé podniky berou po celý rok led do drinků.


 Uživatel úrovně 0

Zdravím

Jsem rád, že příspěvek byl schválen, třebaže si sám budu muset po těch asi 4měsících některé jeho aspekty znovu osvětlit. Po přečtení redaktorovy kritiky jsem si ji přečetl znovu ještě několikrát a předem se omlouvám, jestli mi některé pointy utekly a budu tak reagovat neadekvátně.

1) "logický závěr..." - cože? Já někde tvrdím, že by démon přímo působil na objekty v dutých předmětech? Ne - já jasně píši, že udržuje teplotu předmětu (oděvu) a v něm - je logické, že pokud do prázdného oděvu, kde je teplota oněch 20°C vložím něčí tělo, které se samovolně zahřívá, bude toto ochlazováno pouze zprostředkovaně - "sáláním" tepla či chladu (ano, i toto se označuje běžně za sálání i když je to v podstatě nesmysl).

2) Schopnosti tohoto démona nerostou lineárně. Nevím, proč by měly. Příkladem budiž pravidloví démoni - proměny předmětů, teleportace atp.

3) Použití součinu by vyvolalo extrémní případy (miliony stupňů či mincí). V pravidlech ostatní démoni (viz výše) mají své schopnosti také odstupňované.

4) Příklad s pláštěm: Netuším, jak jsi přišel na to, že by tělo zmrzlo. Železná košile bez démona, jako tepelný výměník, ještě chápu, ale co to má společného s démonem? Ten se snaží udržet teplotu daného předmětu na stanovené hodnotě a pokud tato není nějak nárazově vychýlena (na jakoukoliv stranu), daří se mu to (medžik). V případě tvého pláště by hrdina s klidem dále kráčel, do zad by mu foukal studený vítr (který ovšem pláštěm asi neprofoukne) a z pláště bu mu sálalo oněch příjemných 20°C.

5) Ad "Pro přehlednost současné..." - Věřím, že každý uživatel zde dokáže dělit číslem 2.

6) Nastavování teploty při zaklínání démona - Opět mi není jasné, co Zombie myslel. Při zaklínání démonů proběhne nejprve 3 směny trvající kontakt se sférou, která následně (v případě úspěch) vydá theurgovi démona. Ten potom pokorně a poslušně čeká na instrukce od theurga. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem omezení této doby a navíc z pravidel dost vyplývá, že je tento interval dost dlouhý.

7) Žhavý meč by takto šel udělat poměrně těžko, protože celá kovová část by měla shodnou teplotu (tedy byla by žhavá). To by se projevilo hlavně na jílci, který by pravděpodobně ani nešel zkonstruovat.
Přimrznutí pak opravdu nehrozí ani při vyšších teplotách - hlavně protože je založené na vlhkosti stykových ploch (na suchou kůži ti nepřimrzne kovová tyč ani silně podchlazená).

8) "Vlastně stačí..." - Tedy, pokud to chápu správně, došel jsi k představě, že démon absolutizujícím způsobem mění rychlost teplotní změny předmětu, do kterého je zakletý? To pochopitelně nedělá - v textu jasně píšu, že takto pracuje pouze v případě že musí "dorovnávat" teplotu předmětu. To pochopitelně nijak neovlivňuje přirozené fyzikální vlastnosti látek (jako je teplotní výměna).

9) Prokládání textu citáty se redaktorovi možná nelíbí, jiným lidem možná zpříjemňují čtení - je zbytečné se o tomto hádat. Věřím, že pravidlové mechanismy fungování démona jsou popsané dostatečně a všechna nedorozumění vyplývající z redaktorovy kritiky jsem se zde pokusil v tomto duchu vysvětlit.

10) "Proč se démon ve..." - Dobrý bod! Je to démon z vysoké sféry, kterým si chtěl milý theurg Milíček zajistit ohnivzdornost pro nadcházející dobrodružství. Démon byl dost inteligentní na to, aby si z něj dokázal dělat legraci, což Milíčka dost rozhodilo. (Událost vychází z reálných PJ zkušeností).

11) "Jak je to s okolím" - Zase výborná otázka, bohužel na jejíž předpokládané odpovědi jsi postavil předchozí otázky a příklady. Démon nijak okolí neovlivňuje (včetně uzavřených prostor v lahvích nebo oblečení), ale teplota okolí se měnit pochopitelně může - dle standardních fyzikálních zákonů. Tvůj příklad s jehlou a hroudou ledu by však nenastal - proudění vody atd... Ale abych zase nebyl neobjektivní - pokud by jsi vytvořil teoretické uzavřené prostředí (např. dokonalý teplotní směšovač), do něj dal vodu a onu jehlu s démonem, který by měl udržovat teplotu na -1°C, po čase by opravdu došlo k zamrznutí vody.

12) Já se snažil fyzice vyvarovat (např. řešení teplotní vodivosti či teplotní kapacity látek), protože by to nebylo účelné. Ale psaní této reakce na tvou kritiku mě napadlo úžasně jednoduché vysvětlení funkce démona samotného - teplota jako taková je v podstatě vyjádřením kinetické energie jednotlivých částic. Démon si tedy zapamatuje tu "správnou" hodnotu a té se neustále snaží dosáhnout tím, že ji zvyšuje či snižuje (rozhýbává či zpomaluje částice).

Jak to já vidím, celou tvou kritiku jsem rozebral a z mého pohledu jsi nenašel jedinou "chybu", pouze se ti nelíbí forma (prokládání textu poznámkami) a některé věci jsou jinak, než jsi je pochopil. Věřím, že tentokrát překonáš svou "zásadu" a své hodnocení změníš.
S pozdravem i úctou
T.


 Uživatel úrovně 5

Autorovi unikl logický závěr - pokud se jedná o oděv, pak do ohřevu je třeba započítat i váhu těla v něm oblečeném. Takový barbar válečník bude nahý vážit přes 100 kg (2000 mincí) + šaty + zbroj ... a hned je třeba démona z 15. sféry.

Nebylo by jednodušší použít součin váhy a rozdílu teplot ? Vlastně by to chtělo změnit celý mechaznimus chování démona. S úrovní se magenergie potřebná na vyvolání démona zvyšuje lineárně. Proč se účinky zvyšují skokově ? Připomíná to exponenciálu.

Uvažme příklad: plášť s démonem nastaveným na 20°C (v létě jistě příjemné) je z jedné strany zahříván tělem o teplotě 36°C a z druhé ochlazován jarním deštěm o teplotě 10°C. Chladu je hodně, tepla málo, tělo zmrzne, aniž by se teplota pláště byť jen o chlup změnila. Stejný jev by nastal, i kdyby nastavená teplota byla 30°C. Zdá se vám příklad postavený na hlavu ? Tak si místo pláště vezměte třeba kroužkovou košili. Lze v ní chodit i za relativně nízkých teplot cca 5-10°C). Ale s větrem začne fungovat jako tepelný výměník mezi teplým tělem a studeným okolím a přitom má stále stejnou teplotu (bez démona velice blízkou teplotě okolí).

Pro přehlednost současné závislosti démona na úrovni by pomohlo rozšířit tabulku o úpravu na poloviční hmotnost předmětu.

Nastavování teploty při zaklínání démona je docela oříšek - "ponoření do astrálu" nějakou dobu trvá a tak lze podle mne dosáhnout jen mezních stavů - tání ledu, var vody a s přimhouřením oka i nějakých 600-800°C plamenů normálního ohně.

Tímto způsobem lze vyrobit univerzální ohnivé (žhavé) a ledové (mrazící) zbraně. Už při rozdílu 10°C většina teplokrevných živočichů zemře na podchlazení (zabodnutá zbraň v těle). V kombinaci s větším rozdílem - démona z 7. sféry se nezbavíte, přimrzne vám ke kůži (zbraň do 60 mincí, rozdíl teplot 1,5*30=45°C, teplota lidského těla 36%C, teplota předmětu pod bod mrazu). A naopak, k popálení stačí teploty nad cca 70°C. I když uvážím, že mít cejchovací železa z 19.-20. sféry je luxus. Vlastně stačí jakýkoli démon tohoto druhu a věc (kus kovu), rozpálená do ruda, bude chladnout (vyrovnávat se na svoji základní teplotu) pouze o 1°C za 1 kolo! Platí to i pro ohřev – vytržení ze základní teploty předmětu ?

Pokud si autor myslí, že se mýlím, měl se více věnovat popisu vlivu démona na herní mechanizmy, než prokládání textu citáty.

-> Proč se démon ve vsuvce ptá, jestli má hřát, nebo chladit, když podle textu "jen" udržuje teplotu předmětu / uvnitř předmětu ?

Jak je to s okolím ? Mění se i jeho teplota a jak moc ? Např. kolem podchlazené jehly (stačí teplota pod -1°C)v rybníce začne narůstat hrouda ledu ...

Ps: já si z fyzikou nezačal. Ale když už byla nakousnuta, tak se snažím poukázat na problematiku hraní si s toky energií.