Alchymista

Útočný elementární démon Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 22

Část pro Theurga

V následujícím textu je popsána čtveřice různých démonů, kteří ale sdílejí stejné základní vlastnosti. Proto se vždy bude mluvit o dané čtveřici hromadně a název jednotlivých elementů se nahradí slovem "element". Elementy jsou oheň, vzduch, voda a země - oheň je zastoupen sám sebou, vzduch je blesky, voda mrazem a země kyselinou. Tito démoni se vyskytují nejblíže v 1. sféře.

Tohoto démona je možné zaklít do libovolného předmětu, nicméně asi nejvhodnější jsou zbraně nebo věci použité k boji (rukavice, boty) Očarovat příliš malé věci (prsteny) není možné. V dalším textu budu mluvit o očarovaném předmětu jako o zbrani.

Démon dodá zbrani elementární náboj, který se projeví při dotyku nepřítele. Je důležitá i míra dotyku, proto bude tento dotyk ztotožňován se zásahem (*). Démon očaruje zbraň elementárním útokem +1 (pozor, je to jen pomocná jednotka a nemá nic společného s očarováním zbraní útočným démonem) za každou úroveň démona. Maximální možná míra této jednotky je síla zbraně + (útočnost/2), zaokrouhleno dolu, vždy ale minimálně 1 (to je právě případ klasických bot a rukavic).

  • Podobně jako u útočných démonu si alchymista vybere, jak s touto jednotkou naloží. Nejtypičtější je, že za každé +1 bude zbraň při zásahu zraňovat za 1 kouzelným ohněm (K) / bleskem (J) / chladem (K) / kyselinou (L **) (v závorkách jsou uvedeny zranitelnosti). Minimálně musí zbraň vždy zraňovat za 1 daným elementem.
  • Dále je možné obětovat sílu útoku a část bodů dát do možnosti sesílat útočná elementární kouzla (vždy jen toho elementu, jakého je démon, kouzla jsou uvedena na konci). Za každý obětovaný bod zranění získává na den předmět 2 magy. Za každých 6 magů může seslat 1 kouzlo (je vidět, že minimálně musí mít předmět sníženo magické zranění o 3, aby to mělo smysl). Doplňování magů je vždy o půlnoci (je samozřejmě možné vymyslet i speciální doplňování ponořením do lávy, nebo jen velkého ohně, ekvivalentně pro další elementy, ale připadá mi to zbytečné a dosti nevyvážené). Platí pro ně stejná pravidla jako kouzlení pomocí démona uvedená pro sesílání kouzel útočným démonem s tím dodatkem, že tato kouzla potřebují občas speciální pohyby k seslání, což bude popsáno u jednotlivých kouzel.
  • Poslední možností je za obětování 1 bodu útoku změnit barvu vizuálních projevů daného očarování (rozebráno později).

Vizuální projev

Vizuální projev se dělí na malý, střední a velký. Malý je u zbraně, která zraňuje magickým elementárním útokem za 1, střední při zranění 2-3 a velký při vyšším. Malý projev je jen výboj dané energie či jevu při zásahu (vykřesnutí jisker u ohně, malý výboj u blesku, namražení místa zásahu na krátkou chvíli u ledu a zčernání okolí s klasickým zasyčením u kyseliny). Střední projev se již na zbrani projevuje permanentně, jakmile je aktivně používána či nošena, ale nemá velké užitelnosti. Projevuje se na zásahové části zbraně (slabé plamínky, které ale jen matně svítí, slabé nepravidelné výboje blesků, namrzlost povrchu zbraně a slabá vrstva rosolovité substance). Velký projev je již docela citelný a dá se i nepřímo využít (plameny, které slušně osvětlují okolí, přibližně jako louče, v okolí hřejí jen slabě, ale samotné zapálí cokoliv se zápalností nad 65% / výboje kolem zbraně / silná námraza / silná vrstva rosolovité hmoty, která je při dotyku schopna leptat (dřevo rychlostí coul za směnu, kov či kámen rychlostí coul za den)). Střední a silné projevy se vyskytují na zbrani jen tehdy, pokud je zbraň používána (držena). Pokud se na to bude majitel soustředit, tak pominou (například při vracení meče do pochvy). Tyto projevy nikdy nezraní toho, kdo zbraň používá, mohou ale poničit jeho vybavení (například plamenný meč může zapálit šaty).

Příklad: Theurg Kyblík chce zaklít Démona ohnivého útoku do válečného kladiva. Ví, že maximální síla démona bude 6 (5 za SZ + 2/2 za útočnost = 6) Poprosí sféru Aladiah, aby mu ho dodala. Ví totiž, že hraničáři jsou schopni démony uspat a je si jistý, že démon z 10. sféry tomu bude lépe vzdorovat než démon z 6., který by měl jinak stejné účinky. Přemýšlí, zda má nechat jeho čistě útočnou variantu (která by zraňovala za 6), nebo má přidat i kouzlo. Ví, že může přidat jen 1 kouzlo (neboť na přidání 2 kouzel by se magický útok zbraně snížil o 6, což by dalo 0, ale minimální útok musí být vždy 1). Rozhodne se, že takové kouzlo je dobré, takže si chce vyrobit zbraň co bude mít na den 6 magů, bude schopná seslat jedno kouzlo a bude zraňovat za 3 ohněm při každém zásahu (6 magů /2 + 3 = 6, což je právě síla démona) . Kdyby chtěl, aby plameny nebyli klasické, ale třeba modré, musel by snížit magický útok ohněm jen na 2 (síla démona 6 - 3 (6 magů/2) - 1 (za změnu barvy) = 2).

Příklad 2: Kyblíkův první výrobek se v rukou jeho přítele válečníka osvědčil a po mnoha dobrodružstvích se už jako velmi zkušený theurg dal do výroby Žíravé zhouby, kvalitního obouručního meče s očarováním zemí. Jako základ použije velmi kvalitní obouruční meč vykovaný v žáru salamandrova ohně se silou 9/+1. Může tedy očarovat zbraň tak, že bude navíc dávat zranění +9 (9 za SZ + 1/2 za útočnost, zaokrouhledno dolů) magickou kyselinou (L). Má již ale dobré zkušenosti s doplňkovými kouzly, takže je jen na něm, zda dá sníží magický útok o 3-5 a dá zbrani 1 kouzlo, nebo o 6-8 a dvě kouzla. Snížení o 9 a tři kouzla dát nemůže, neboť by porušil pravidlo o minimálním zranění +1 magií.

Zásah kombinací zbraní

Ohledně všech těchto pravidel vyvstává problém - jak řešit očarování kombinací zbraní, kdy jen jedna je očarovaná a nebo kdy je každá očarovaná jinak?

  1. náhodným hodem (například že 1-3 na 1k6 znamená zásah magickou zbraní (primární) zbraní a 4-6 nemagickou (sekundární) zbraní)
  2. střídáním (každý 1. zásah je magickou (primární) zbraní a každý druhý je nemagickou (sekundární) zbraní).

Boj s elementály

pokud se takovýmito očarovanými zbraněmi bojuje s elementály, mohou nastat 3 situace:
  • Elementál je zasažen zbraní shodného elementu - takovýto zásah elementála vyléčí o dvojnásobek toho, co ho měl magicky zranit (pokud získá životy nad maximum, ztrácí je rychlostí - 1 nadbytečný život / kolo. Navíc démon ihned opustí zbraň a vrací se do své sféry.
  • Elementál je zasažen zbraní opačného elementu - elementál je paralyzován na tolik kol, jaký je rozdíl mezi úrovní démona a Živ elementála +2 (takže elementál, jehož Živ je alespoň o 2 vyšší než úroveň démona nemůže být paralyzován).
  • V ostatních případech nenastává žádný speciální efekt.

Pokud je očarovanou zbraní projektilová zbraň, tak bonus ke zranění neovlivní zranění jejím projektilem, ale jen čistě danou zbraní (tedy třeba když hrdina praští kuší nepřítele, očarování se projeví, ale na výstřel šipky musí být očarovaná každá šipka jednotlivě - maximální síla očarování šipky se vypočítá podle síly zbraně, ze které bude vystřelena).

Útočná kouzla

jsou brána jako kouzelnická (například pro účely Démona odsávače magenergie). Blesková jsou odlišná od klasických v pravidlech DrD, aby byla zachována jednotná koncepce předmětu, mohou být ale použita i ta z pravidel taktéž do ostatních kategorií může PJ přidat i vhodná kouzla z pravidel, pokud to uzná za vhodné. Pokud se bude chtít Theurg o kouzlech dozvědět více, bude se muset zeptat nějakého zkušeného kouzelníka.

Ohnivá - Ohnivý úder, Ohnivé střely, Salamandří dech

Ledová - Ledový šok, Ledová střepina, Ledový povrch

Blesková - Výboj, Nebeská kletba, Blesková vlna

Kyselinová - Láska kobry, Žahavé údery, Kyselinové déšť

Dodatky

* Zde je důležité brát v potaz že se nejedná o magickou zbraň (C), ale o klasickou zbraň (B) či o zápas (A), pokud je démon v botě či rukavici, oboje doplněné o magický útok (K/J/L). Tudíž, pokud je bytost nezranitelná daným kouzlem ani nemagickou zbraní / zápasem, zbraň je neúčinná. Pokud jen kouzlem, hází se na útok bez určení škod (***) - pokud je úspěšný, kouzlo účinkuje. Pokud je bytost nezranitelná daným kouzlem, počítá se útok klasicky bez magie.

** Kyselina má sice v základu jiné označení, ale zde se jedná o magický zemský útok, který je kyselinou jen reprezentován a podobá se kouzlům fyzického charakteru, proto L.

*** Pokud chcete hrát na detaily, nezapočítává se do obrany zbroj. Pro detailní hru je to vhodné, pro heroičtější zbytečně komplikující.


Část pro PJe


Poznámky k pravidlům pro theurga


Dodatek k leptání pomocí očarování zemí s velkým projevem: Tato možnost leptání je velmi pomalá a hlavně je proleptána jen malá plocha. Pokud by se to snažil Alchymista obelstít (třeba speciálním předmětem s obří čepelí), platí zlaté pravidlo, že sféry nesnášejí hamižnost a snahu o přechytračení.

Síla zbraně v druhém příkladu je takto vysoká, protože theurg Kyblík již jako zkušený dobrodruh znal schopnosti železné sochy kovat kvalitní zbraně (tím základní síla stoupla na 8/+1). Navíc platí pravidlo o žáru salamandrova ohně i na tento typ démonu, což způsobuje další zvýšení.

U možnosti dozvědět se účinky kouzel samozřejmě vyvstává problém, že to nejsou kouzla pravidlová. Je tedy jen na PJi, zda je přidá do nabídky kouzelníkovi, nebo nechá theurga setkat se s CP která je zná, popřípadě nechá možnost zjištění účinku těchto kouzel jen ve sférách a ve vědomí vyšších démonů, co mohou komunikovat s tím, kdo jich využívá.

Popis kouzel


Ohnivý úder

magenergie: 3 (nebo 6) magy
dosah: 10 sáhů
rozsah: 1 tvor
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vytvoří tenoulinký plamen mezi očarovanou zbraní a cílem. Kouzlo zraní za 1k6 životů ohněm (nebo 2k6-1 při dodání 6ti magů) ohněm. Pokud je cílem nemrtvý, zranění je o 1 (o 3 při 6ti mazích) vyšší.

Ohnivé střely

magenergie: 1-5 magů
dosah: 10 sáhů
rozsah: 1-X tvorů (X je počet dodaných magů)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vytvoří 1-5 rudých jiskřiček (podle dodané magenergie), které neomylně zasáhnou cíl(e), které sesilatel zvolí. Mohou všechny zasáhnout jeden, nebo se libovolně rozdělit mezi více. Každá letí trochu jinou rychlostí a proto zasahují postupně (i jediný cíl, má to vliv hlavně proti kouzlu Zdvojení). Jakákoliv energetické ochranné pole je neškodně pohltí (například Magický štít, ale i Neviditelná zbroj). Při zásahu každá jiskra vybouchne do malé plamenné kuličky a zraní ohněm za 1k6-3 (minimálně 1) - typ zranění K, pokud má zasažený tvor zranitelnost K1/2 a či větší (myšleno větší odolnost zranění typu K), tak jej kouzlo nezraní nezávisle na hodu.

Salamandrův dech

magenergie: 6 magů
dosah: konec zbraně
rozsah: kužel 60°, 5 sáhů dlouhý i široký na konci
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Toto kouzlo z konce zbraně s démonem, který kouzlo sesílá (v případě kouzelníka by to bylo z ruky), nechá vyšlehnout magický kužel plamene - zasáhne všechny bytosti v kuželu (pokud má postava kopí s dosahem 1-2, tak kořen kužele bude od ní právě tyto 1 - 2 sáhy a konec 6-7 sáhů, podle uvážení postavy). Ty které jsou v něm plně jsou zraněny za 1k6+2, ty které částečně jen za 1k6-1 (minimálně 1).
Specialitou tohoto kouzla je, že při přidání 2 magů k ceně je možné jej seslat místo obrany (neboť samotný kužel trvá asi polovinu kola) bez nutnosti dlouhodobější koncentrace. Pokud je takto použito v obraně, tak útočník si hází Odl ~ Zranění kouzlem/2 (zaokrouhledno dolů) ~ neovlivněn / minul.

Ledový šok

magenergie: 3 (6) magy
dosah: 0
rozsah: zbraň samotná
vyvolání: 1 kolo
trvání: 5 kol

Kouzlo očaruje zbraň dočasným nábojem mrazivé energie. Pokud do 5 kol není nikdo zbraní zasažen, kouzlo vyprchá. Pokud ano, tak je zraněn za 2 mrazem a navíc si hází proti pasti Odl + Roz (mezi úrovní cíle a démona ve zbrani) ~ 4 (6 při dodání 6ti magů) ~ nic / paralýza na tolik kol, o kolik cíl neuspěl proti pasti /2 (zaokrouhleno nahoru). Paralyzovaný cíl nemůže nic dělat, každé kolo je zraněn znovu za 1 mrazem a celkově pro účely souboje je brán jako nehybný protivník. Paralýza nepůsobí na bytosti s odolností vůči chladu 1/2 či větší. Past na paralýzu je o 1 vyšší pro bytosti velikosti A0, o 2 nižší pro bytosti velikosti D a o 5 nižší pro bytosti s velikostí E.

Ledová střepina

magenergie: 4
dosah: 12 sáhů
rozsah: 1 bytost (+2 sáhy doplňkový efekt)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vystřelí malou ze zbraně malou ledovou střepinu. Zásah střepinou se počítá jako střelba se zbraní síly 5 (tudíž 5 + Obr + 1k6+), cíl si do obrany nezapočítává zbroj. Pokud zasáhne, zraní cíl za 1k6 + 2 (pokud na 1k6 padne 6, tak cíl je v příštím kole zpomalen na polovinu (viz pravidla Protoplazmy)) chladem a všichni ve vzdálenosti do 2 sáhů od zasaženého cíle jsou zraněni za 2 chladem.

Ledový povrch

magenergie: 8 (6, 10) magů
dosah: 20 sáhů
rozsah: 5 sáhů
vyvolání: 1 kolo
trvání: 6 kol

Kouzlo vytvoří v kruhu o poloměru 5ti sáhů od centra určeného sesilatelem (které ale musí vidět) zledovatělý povrch. Postavy velikosti A0 - C jdoucí po daném povrchu si musí každé kolo házet na Obr ~ 5 ~ nic / pád (postavy co na daném povrchu stojí si hází proti stejné pasti se silou 2). Je možné jít jen 1/2 rychlostí, jinak nastane pád automaticky. Postavy co spadnou se mohou zvednou za 1 kolo při žádném či mírné, za 2 kola při středním a za 3 kola při velkém naložení. Postavy si na past hází i během vstávání a pokud neuspějí, musí začít vstávat od začátku.

V oblasti s teplotou nad 25°C je nutné zaplatit za kouzlo 10 magů, v oblasti s teplotou pod nulou jen 6.

Výboj

magenergie: 2, 4, 6, 8, 10 magů
dosah: 8 sáhů
rozsah: 1 bytost
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Toto kouzlo vytvoří blesk mezi zbraní a cílem. Síla a mohutnost výboje energie je závislá na dodané magenergii. Za každé 2 magy kouzlo zraní za 1k6-1 (minimálně 1) bleskem. Takže například za 6 magů zraní za 3k6-3 (minimálně 3). Vždy zasáhne.

Nebeská kletba

magenergie: 8 nebo 12 magů
dosah: 0
rozsah: dohled (při bouři má negativní efekt rozsah 15 sáhů)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

K seslání kouzla je nezbytná otevřená krajina a alespoň mírná oblačnost. Při ní stojí 12 magů, pokud je nebe mraky pokryto nad 80%, tak jen 8. Kouzelník zvedně zbraň a k nebesům z ní vyšlehne blesk. V následujícím kole je zasaženo 1k6 nejbližších bytosti v zorném poli sesilatele (které sesilatel považuje je za nepřátele) bleskem za 1k6 + 1 životů. Při bouři je zraněno 1k6+3 nepřátel za 1k6 + 3 životů, ale zároveň i 1k6+1 jiných než nepřátelských bytostí (včetně sesilatele), které jsou k sesilateli nejblíže, má 50% šanci, že bude zasaženo a zraněno taktéž za 1k6+3.

Blesková vlna

magenergie: 7 nebo 13 magů
dosah: 0
rozsah: 7 sáhů (půlkruh před kouzelníkem)
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo po seslání vytvoří energetický oblouk, který se šíří v půlkruhu před kouzelníkem do vzdálenosti 6ti sáhů (pokud je sesláno za 13 magů, tak se šíří kruhově kolem kouzelníka). Šíří se několik coulů nad zemí a přesně kopíruje terén. Díky tomu nezasahuje různé levitující či létající bytosti. Všichni ostatní v dané oblasti (kromě sesilatele) si hází na past Obr ~ (10 - vzdálenost od sesilatele) ~ žádné zranění (prostě vlnu přeskočí) / 1k6+1 zranění bleskem. Kdo už kouzlo zažil, má past o 2 nižší.

Láska kobry

magenergie: 3 (4) magy
dosah: 13 sáhů
rozsah: 1 bytost
vyvolání: 1 kolo
trvání: 1 kolo

Kouzlo vytvoří malou jedově zelenou kouli, která relativně pomalu pluje vzduchem a postupně zrychluje. Svůj cíl zasáhne v následujícím kole od seslání, pokud není do té doby rozptýlena jako klasické kouzlo, popřípadě pokud se cíl nevzdálí tak, že by koule musela urazit více jak 13 sáhů. Koule zraní za 1k6+3 magickou kyselinou (zranění typu L). Pokud má cíl zbroj, tak se zranění sníží o polovinu KZ (zaokrouhleno dolů), ale zbroj se poškodí a KZ klesne o 1 (bude potřeba profesionální oprava).

Při přidání jednoho magu koule vypadá jako hlava hada s rozevřenou tlamou. Toto může mít rozličné účinky na psychiku cíle i jeho spolubojovníků (zde by měl rozhodovat PJ, pokud se jedná o zvířata, mohou pocítit instinktivní strach, naopak bytosti znalé magie to vůbec neovlivní)..

Žahavé údery

magenergie: 3 (6) magů
dosah: 0
rozsah: zbraň samotná
vyvolání: 1 kolo
trvání: 3 (6) kola

Kouzlo očaruje zbraň tak, že bude při zásahu silně pálit. Nepřítel si hází na past Odl ~ 5 + (absolutní hodnota již aplikovaného postihu) ~ postih -2 k OČ i ÚČ / postih -4 k OČ i ÚČ. Pokud již postih má, tak se o dané množství zvyšuje. Na začátku kola se postih sníží o 1. Zbraň takto působí postihy 3 kola (6 kol za 6 magů).

Kouzlo účinkuje jen při prvním zásahu v daném kole (neboť se žahavá substance se zásahem setře a kouzlo až na začátku dalšího kola vytvoří novou).

Příklad: Válečník Hurus bojuje s obrem zbraní, která je očarovaná Žahavými údery. Obr je zasažen, takže si hází proti pasti - má odolnost 19(+4), a zatím na něj postih za toto kouzlo nepůsobí, takže si hází proti pasti 5+0 = 5. Odolá (jakpak taky ne, když si počítá k hodu bonus +4), takže získá postih -2 k OČ i ÚČ. Na začátku dalšího kola je postih jen -1, ale je opět zasažen a hází si proti pasti 5+(|-1|)=6. Tentokráte jak na potvoru neuspěje a postih se zvýší o -4 k původnímu -1, takže celkem na -5 k ÚČ i OČ. Na začátku dalšího kola postih klesne na -4, díky tomuto postihu obr míjí a následně je zasažen a opět si hází proti pasti 5+(|-4|)=9. Uspěje a postih se zvýší o -2 na -6. Další kolo je jen -5, ale obr již díky postihům ztratil tolik životů, že je dalším zásahem zabit.

Dodatek: bolest je magického původu a proto by měla působit i na berserkra. Zde ale hodně záleží na výkladu pravidel, co vlastně změna v berserkra je.

Kyselinové déšť

magenergie: 10
dosah: 0
rozsah: 4 sáhy
vyvolání: 1 kolo
trvání: ihned

Kouzlo vypadá tak, že kouzelník pozvedne zbraň a otočí se na místě dokola - ze zbraně bude tryskat proud kyseliny, co zasáhne vše do 4 sáhů od sesilatele. Ze zbraně tryská kužel kyseliny hlavně do strany, takže nejsou zasaženy bytosti více jak 2 sáhy nad zemí (*). Pokud je bytost zasažena a zraněna kouzlem, hází si na past Odl ~ velikost zranění ~ nic / nemůže dané kolo provádět žádnou akci a vícekolové akce jsou přerušené. Kouzlo zraní zasažené za 1k6 + 2 magickou kyselinou (typ L).

* Platí pro postavu velikosti B, pro A zasahuje kouzlo jen do výšky 1,5, pro C až do výšky 3 sáhů, na druhou stranu nezasáhne bytosti velikosti A0 těsně u sesilatele.

Dodatek autora

Rád bych poděkoval ze neskutečnou pomoc v pilování těchto démonů a hlavně jejich kouzel Sukovi, pak bych také rád poděkoval všem ostatním, kdo v sobě našli sílu si to v dílně přečíst a svými názory mi nesmírně pomohli.

Diskuze

 Uživatel úrovně 4

Firefanatic:
Docela si protiřečíš sám dílo hodnotíš nadprůměrně ale přesto výbízíš redaktora aby dílo zamítl není to poněkud neobviklé?

Elementy nejsou nic jiného (alespoň většina z nich) než fyzikální jevy spojené se vzrůstem či klesáním teploty nebo elektrickým nábojem (kyselina se poněkud vymiká), tak proč by si na ně měli dávat patent pouze "Elementy"?
To by třeba znamenalo že neexistuje oheň protože to už je v rámci "Elementů" a tedy nikde jinde být nesmí. Podle mě je toto zdůvodnění poněkud zcestné, protože to by znamenalo že sféry nemají teplotu, náboj nebo v případě kyselin chemické složení. A i kdyby neměli vzhledem k tomu že mají magii a ta tyto jevy ovlivnit může tak opět docházím k závěru že nevidím důvod aby sféry nemohl používat změny fyzikálních veličin a tedy elementy.


 Uživatel úrovně 8

Firefanatic: proč jsem volil takový název? Protože daný démon se svými možnostmi elementům podobá. Prsten knížete D'Raguly (doufám že to píšu dobře, nemá po ruce pravidla) také neměl daný kníže na ruce, dokonce ani nefunguje na principu přímého vampirismu, pouze se svými projevy podobá. Jméno je přibližné zkrácené vyjádření, nikdy ale stoprocentní, pokud i daná věc není jednoduchá. A to že potřebovala několik stránek ve Wordu k sepsání svědčí o tom, že to opravdu jednoduchá myšlenka není.

Add nešťastné formulace. Ano, jsou tam, nyní vím o dvou opravdu špatných a bohužel na docela nešťastném místě. Snažil jsem se nic nenatahovat a psát stručně, jinak by to bylo asi dvojnásobně dlouhé. Bohužel se mi to vymstilo a na dílku se to podepsalo nemile. Doufám, že se z toho poučím a příště už na dané věci dám pozor.

Otázka poštou ale byla hlavně o tom, co jde proti pravidlům - takže jediné co zdůrazňuješ je použití elementů, pokud dobře rozumím?


 Uživatel úrovně 0

Sniper: (po kontaktu poštou) Zde se náš výklad pravidel rozchází. Tak, jak jsem je já pochopil, jsou elementy něco úplně jiného, než sféry. Podle mého názoru by tudíž neměli mít sféry možnost vyvolávat efekty způsobených elementy (lepší formulace mě nenapadla, doufám, že chápeš). U té pomocné jednotky jsem to nepochopil, za to se omlouvám. Vyjádření je dost nesrozumitelné a málo kdo to pochopil.
Ohledně názvu. Proč něco pojmenuješ nějak, když je to podle tebe úplně jinak? To vážně nechápu. Plavidlově je to možná O.K., ale formulace, do kterých jsi dílo zahalil, dávají tolik možností ke spekulacím a špatným výkladům, že i když je to (snad, vážně jsem toho dost nepochopil) pravidlově celkem správně, nemůžu ti dát lepší zpracování.
Použitelnost stoupá v momentě, kdy jsi vysvětlil své názory. Stále se ale čtenář musí dílem prosekávat a bez přečtení kritiky se v něm nevyzná, což pro je někoho, kdo si ho vytiskne a chce ho použít, dost katastrofální. Proto nemohu výrazně přidat ani v této oblasti. 75% budiž, ale i když se tím dílo dostane na 57%, na hvězdičce to nic nemění.

Když se nad tím zpětně zamyslím, možná jsi se zbytečně snažil o dokonalost a tak jsi to „přeplácal“ nesrozumitelnými výrazy a formulacemi, takže to málo kdo pochopí. Jádro příspěvku je kvalitní, ale tím to hasne.

Zombie: U díla s takovýmto potenciálem bych osobně doporučil zamítnutí díla a poslání autorovi k přepracování. Postup, který jsi zvolil, ti šetří práci, ale není ideální. Chápu, že redakce je vytížená, ale kdyby tohle hodnotil Terry, myslím, že by k problému přistoupil lépe.


Firefanatic


 Uživatel úrovně 3

Jinak dodám, že argument, že je chyba, když má zbraň možnost útočit ohněm za pomoci první sféry, protože má postava jak zapálit seno se mi zdá velice trapná a nedomyšlená. Samozřejmě, každého asi napadne případ, kdy by to bylo využitelné, ale přeci jenom, vyplatí se používat pochodně či zápalné šípy. Nedá se to opravdu brát jako argument hodný věcné kritiky, spíše jako perlička na doplnění. (nevím, kdo to napsal)


 Uživatel úrovně 4

I já musím poněkud nesouhlasit s redaktorem a pokusit se poopravit hodnocení celého tohoto dílka. v moha knihách se hrdinové ohání ohnivými meči a kde na ně jsou pravidla pokud to zkombinuji s démony z DrD? Odpověď zní tady. Myslím si že není co dodat a svým hodnocením se opět zařadím mezi ty co poněud zvedají průměr a rozhodně se ho nedrží.


 Uživatel úrovně 0

Poslední dobou se mi zdá, že nastřádat reputaci vlastně nemůže být tak složité. Stačí si vybrat nějaké, pokud možno "výraznější", dílo a to potom zkritizovat. Nejde ani tak o to, aby jednotlivé body kritiky dávali smysl. Spíše jich musí být hodně. viz příspěvek Zombie - velké množství ostatních hlasujících jeho posouzení příspěvku odsuzuje(ech, kostrbatá věta)... ale hned je tady kladná repka.

Docela by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby dal redaktor jiné hodnocení. Třeba by napsal, že dílo je skvělé a bezchybné... kolik lidí by také změnilo názor. Podle mě v celku hodně.

Projížděl jsem si jednotlivé body redaktorova slovního hodnocení a bohužel musím říci, že skoro s ničím nesouhlasím. Jedinou chybu v díle vidím v tom, že jsem si některé části musel přečíst vícekrát, abych přesně pochopil - je zde jistá nepřehlednost... I tak je toto ale 5* dílo.


 Uživatel úrovně 5

Alcator: Já bych sem filozofii ducha pravidel vubec netahal. Většinou se s nim lidi začnou ohánět když už neví co by. Duch pravidel neexistuje. Je to jen pocit lidí kteří si myslí že jim rozumí víc než jiní... Ale to samozřejmě neni pravda.

Co se zranění týče, nevim proč by nemohlo být zranění třeba ohněm za 1 život (třeba minipuchýř? to je uplně putna, ne? Je to zranění ohněm které se hojí stejně dlouho jako stejné zranění sečnou zbraní. Třeba. A třeba ne.)
-- žes to takhle nenapsal? že dávám tvé větě vlastní význam? ano, to dělám

Jinak zbraň něco podpaluje až od určitého stupně, teť jsem to zapoměl od kterého ale je to víc jak +1 a je to v textu... navíc neni problem si to změnit jestli ti to připadá moc, ne?

Mohl bys mi vysvětlit tuhle větu, fakt jsem nepochopil v čem je ten rozpor, myslim že to chápu dobře a žádný rozpor v tom nevidim:
Věta "Za každých 6 magů může seslat 1 kouzlo" je v přímém rozporu s tím, že u kouzel uvádíš magenergii 4, 6, 8, 10...
Rozpor vidim jedině vytrhnuli větu z kontextu pravidel, ale proč bych to proboha dělal?

Souhlasim s tim zraňováním elementálů cos napsal, napadlo mě to taky, ale Sniperovi to asi připadá lepší jinak... má nutně přitom když píše dumat nad tim jak by to řešili jiní lidi? Myslim že ne. Lidi co by to řešili jinak maji na to aby si to změnili... třeba u mě by to spočívalo v přepsání pár čísel a toho s tou zranitelností, ale musim kvuli tomu strhávat 3 hvězdičky?

Zombie: Doufám že to hodnocení byl jenom ústřel z přepracovanosti.

Firefanatic: Jo.. proti pravidlum? a v čem? Jinak, mohl bys u těch svých procentítek napsat do pošty jak vypadá přibližně u jednotlivých části hodnocení 0% a 100% příklad?

================================================ =========

Na 1* je už jenom ten nápad elementárních démonů zpracovaný na trapném příkladě s hrubkou v každém slově. V tomto zpracování to vidim jednoznčně na 5*.

Řeší co má, nic navíc, což je bezva, kdybych to psal já tak je to dvakrát tak dlouhý a řeší to půlku.

PS: Ale nehorázná chyba teda je že první dva příklady nejsou psány kurzívou. To už sem fakt dal málem nulu. Fakt. Vážně a bez smajlika.


 Uživatel úrovně 0

Dílo se pokouší o dokonalost, ale jde proti pravidlům. Všechno již bylo popsáno, takže zde není důvod, abych opakoval, co již bylo řečeno. Proto zhodnotím jen krátce:

Nápad: 55% … Lehoulince nad průměrem to je,ale nic okouzlujícího to není.
Zpracování: 40% … Oceňuji tvou snahu, ale je zde dost nedostatků, viz třeba Zombie. Navzdory tomu oceňuji pokus o kvalitu, který je z díla cítit.
Použitelnost: 60% … Tady má dílo relativní plus. Ovšem je nutno dílo dodělat v souladu s pravidly. Proto jen velmi nízko nad průměrem. V případě, že by to bylo v souladu s pravidly, bylo by to mnohem použitelnější.
Celkově: 52% … Lehce nad průměrem. Musím uznat, že dílo je propracované a i když není vůbec dovedeno k dokonalosti, 3* si zaslouží.

Příště se při tvorbě dívej do pravidel na pasáže, o kterých píšeš. Jinak žádná výtka. Pokud by to bylo v souladu s pravidly, myslím, že dílo by mohlo atakovat 5*.

Zdraví



Firefanatic


 Uživatel úrovně 8

Alcator: Nehroť to tak - to není hrocení, ale flustrace - kdyby jsi svoji kritiku podal takhle konkrétně hned, mohli jsme se v klidu bavit a polemizovat, zda je to chyba nebo jen výjimka, na to jak rezolutně jsi v prvním přípěvku hlásal "svoji pravdu" jsem ale jinak než hrocením reagovat nemohl.

Proti filozofii - tam to opravdu vidíme jinak. Mě připadá jedno zranění ohněm ekvivalentní 2 zranění normálně, to zapálení... no, ano, takhle jsem na to nenahlížel, ale o co je to těžší než mít louči, kterou navíc můžeš hodit a zapálit něco vzdáleného. Ale uznávám, že tento aspekt mě nenapadl.

Věta: ano, to je chyba, má tam být "Za každých 6 magů si theurg může vybrat 1 kouzlo, které bude umět předmět sesílat." V příkladech to tak myslím už mám, ale opravdu je to chyba, díky za upozornění.

Paralýza: no, prostě mě to napadlo, je to jedna ze schopností. Pokud se někomu nelíbí, ať jí vypustí, ale statisticky jsem ji spočítal jako skoro nepoužitelnou a tudíž ospravedlnitelnou. Už jsem se o ní bavil s LA a je to opravdu takové "jádro sprou", kde se hodně projeví pohled jedince na pravidla a možnosti DrD.

Osobně tě prosím, aby jsi se takto vyjádřil kdedoliv píšeš kritiku - je to nejen daleko přínosnější, ale zabrání to sporům a zbytečným hádkám. Konkrétní věci se dají změnit, celkové abstraktní nadhledy jsou věcí názoru jedince a autor nemá šanci se pořádně hájit / uznat svoji chybu. Takže děkuji že jsi to udělal a já měl možnost na úrovni reagovat (tedy doufám, že je to na úrovni).


 Uživatel úrovně 3

Prosím, nehroť to tak. Zbytečně kolem sebe kopeš na všechny strany.

Co se toho, kde jdeš proti pravidlům, týče, tak proti pravidlům (resp. jejich filozofii) jdeš již tím, že hned z první sféry je možné získat démona, který ti dá +1 zranění ohněm, zatímco doposud bylo možné pouze si démonem nechat "zlepšit sílu zbraně o 1" nebo "nabrousit čepel tak, aby zranilo o 2 víc, když už zasáhne". Podle mě "+1 ohněm" je o dost silnější než "+1 ocelí", už proto, že oheň způsobuje popáleniny, které se hojí hůř, nehledě na kyselinové poleptání, které se nehojí vůbec. Krom toho jsi například umožnil za cenu démona "+1" vytvořit meč, který podpaluje slámu (to obzvlášť ocení bandité při vypalování vesnic)...

Věta "Za každých 6 magů může seslat 1 kouzlo" je v přímém rozporu s tím, že u kouzel uvádíš magenergii 4, 6, 8, 10...

Dalším rozporem vůči pravidlům je
"elementál je zasažen zbraní opačného elementu - elementál je paralyzován na tolik kol, jaký je rozdíl mezi úrovní démona a Živ elementála +2 (takže elementál, jehož Živ je alespoň o 2 vyšší než úroveň démona nemůže být paralyzován)."
-- tak jako ohnivá kouzla působí dvakrát silněji na ledové draky a ledová kouzla pro změnu na ohnivé draky, tak by i zde mělo platit, že zasáhne-li elementála (například salamandra) zbraň s démonem opačného živlu (například chladu), měl by být citelně zraněn (pokud vím, elementál má životaschopnost a tudíž příslušný počet životů). Ty místo toho bůh ví proč zavádíš paralýzu, která nedává smysl (salamandr je "ještěř" dosti podobný drakovi, akorát menší, proč tedy draka chlad neparalyzuje?)

Omlouvám se, že jsem v dílně tvé dílo jen zběžně přelétl očima a přesto jsem se k němu vyjádřil, byla to chyba.