Alchymistické Předměty

Ebenové dřívko Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 9

Skupina: Ostatní

Magenergie: 10

Suroviny: 15

Základ: ebenová špejle (5zl)

Trvání: 3 směny

Výroba: 10 kol

Popis:

Ebenové dřívko je špejle o velikosti krbové zápalky. K jeho výrobě lze použít odpad vzniklý při výrobě ebenové hůlky. Obdobně jako ebenová hůlka chrání nositele před magickými útoky, ovšem jedná se o předmět jednorázový, který poskytuje pouhou ochranu a to nikoli naprostou.

Nositel ebenového dřívka jej aktivuje rozlomením. Od té chvíle po dobu 3 směn je chráněn proti veškeré zraňující magii ať je cílena na osobu či plochu. Ochrana se vztahuje proti kouzelnickým kouzlům ubírajícím životy, nikoli typu Dotyk upíra, které zraňují jiné atributy. Dřívko učiní tělo nositele šástečně rezistentní vůči zranění magií: způsobí pohlcení části poškození, které by měl nositel utrpět.

Dřívko má tři stupně výroby, z nichž každý stojí o deset magů a deset zlatých v surovinách více, než ten předchozí. Zvyšovat kvalitu dřívka se alchymista učí postupně. Od 1. úrovně může vyrábět dřívko I., od 3. úrovně dřívko II., od 5. úrovně dřívko III.

V závislosti na své kvalitě pohltí určitý poměr z celkového utrpěného zranění magií:
I.: 0 + k3 (k6/2) x 10%, tj. 10-30%
II.: 1 + k3 (k6/2) x 10%, tj. 20-40%
III: 2 + k3 (k6/2) x 10%, tj. 30-50%

Utrpěné zranění se zaokrouhluje nahoru, ale aktivované dřívko vždy pohltí poranění alespoň za jeden život.

Př: Nositel ebenového dřívka I. je terčem útoku černým bleskem, který by jej měl zranit za 50 životů. Hodí si, kolik % poranění pohltí ochrana dřívkem, má šanci na odolání 10-30%. Hodí na k6 4, to znamená 2 na k3. Dřívko mu uchrání 20% utrpěného poranění, to z 50 znamená 10 životů. Je zraněn pouze za 40.
Kdyby použil dřívko III., znamenalo by to při stejném hodu, že uchrání 40% životů, to znamená 20. Byl by zraněn za 30.

Dřívko lze rozlomit před očekávanou bitvou. Použití v bitvě vyžaduje 1 kolo, či 2 akce jiná činnost v RSS, pokud je uklizeno. Pokud je umístěno tak, že jej lze rozlomit bez složitého vytahování, lze jej aktivovat během jedné akce jiná činnost.

Při interakci s jinými magickými ochranami se ebenové dřívko počítá vždy jako poslední. Tj. nejprve se započítají veškeré jiné ochrany, které mohou ovlivnit zásah kouzlem, až pokud jimi něco projde, výsledek se snižuje o působení dřívka.

Výhody

  • Pasivní ochrana pohybující se po aktivaci s nositelem – netřeba hopsat a skákat pro zachycení blesků jako u ebenové hůlky, stejně je možno se libovolně pohybovat aniž by se opustila nějaká chráněná oblast pomocí kouzel zastavující magii či svitkem Ochrana před kouzly.
  • Ochrana není ultimátní – nedegraduje kouzelníky, kouzlo vždy nějaké zranění způsobí, na druhou stranu se nejedná o pouhý hod proti pasti „všechno nebo nic“, nositel musí se zraněním počítat a připravit se na ně, není zaskočen, když u běžných pravidlových ochran typu Magického zrcadla kouzlo projde.
  • Redukuje zranění všemi druhy magického poranění včetně plošných kouzel.
  • Jednodušší mechanismus než Ochrana před kouzly nebo Magické zrcadlo – není třeba znát hodnotu sesílací magenergie nepřátelského kouzla, ani případnou úroveň pro ochrany založené na jejich rozdílu – projde/neprojde.
  • Jde o předmět, kterým se může chránit i nepřítel družiny, aniž by to naprosto znemožnilo kouzelníka.
Nevýhody
  • Jednorázový předmět, který je nutno aktivovat, aby poskytoval ochranu oproti 10 letům trvání Ebenové hůlky, nebo celodennosti Magického zrcadla.
  • Ochrana není naprostá – vždy se nějaké zranění utrpí.

Předmět vyvíjen diskuzí herní skupiny, následně testován a vyvažován v praxi do této podoby. Ve vývoji "trvalá" verze.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 9

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

zerafel:

Nevím o jaké dílo šlo (v rubrice jsem ochranné kouzlo splňující daná kritéria nenašel) a neznám podrobnosti, ale i když je to nepochybně nefér, je nesmysl předpokládat, že dvě stejná díla poslaná v různou dobu na tom budou stejně, zvláště pokud měla dotyčná tu smůlu že chytla období "největšího rozkvětu" serveru, kdy byly nároky největší a pyskovalo se kvůli kdečemu, co se někomu zdálo v díle nedostatečně podchyceno. A čím hlouběji v minulosti to bylo, tím více se projeví fakt, že dřív jsme prostě nebyli tak rozumní a vyrovnaní dospělí jedinci, ale spíše mladá pubertální pérka, která si na netu chtěla leštit svůj pocit nadřazenosti.

(+ teď je navíc děl tak málo, že každé nové dílo vzbudí nadšení už jenom svou prostou existencí)


 Uživatel úrovně 5

Naprosto živě si pamatuju, jak místní uživatelé, kteří si říkali odborníci, sepsuli začínající autorku (kterou znám a proto tohle takhle píšu) u jejího kouzla, které snižovalo zranění podobným principem (jen nenšlo o procenta, ale o jednorázové snížení hodnoty zranění o 1k10, přičemž pro X blesků je to pořád 1k10). Uživatelé si stěžovali, že za relativně pevně danou magenergii vztaženou na počet kol (cca 3 magy za kolo) je kouzlo schopno snížit zranění třeba od sta kouzelníků střílející kouzlo modrý blesk celkem o 100k10. Tohle pak bylo neskutečným trnem v oku všem rádoby teoretikům, že takhle magie nefunguje a že bychom se měli držet (jednoho doporučeného) pravidla, že 1 mag = 2 životy...

I zde vidím onen "problém", že za pevně dané magy můžu získat ochranu od zranění, jehož velikost vyplyne ze situace. Pokud budu mít 100 kouzelníků sesílající třeba modrý blesk, budu mít snížení opět 100x větší nehledě na magenergii ochrany. Jak mám tedy, vážený servere, hodnotit díla, když se (zřejmě) hraje na známost a profláklost autora více než na samotná pravidla? Nebo, lépe, že se pohled na pravidla s časem mění...?

Úvodní dva odstavce jsou pouze k zamyšlení. Dle mého názoru by magie neměla stát na axiomu 1 mag = 2 životy takhle dogmaticky. Magie by měla být tak silná, jak vhodně je použita => dle mého je dílo v tomhle ohledu v pořádku. Jako silné se mi jeví "zeslabení kouzelníka", kterému na druhou stranu rozumím. Čistě pravidlový kouzelník je strašné zlo, protože je dělán na jednokolový burst. I tak bych ale asi volil nějakou past zohledňující úroveň sesilatele. Přecejen zkušenější kouzelník se už s tímhle setkal mockrát a určitě si mohl najít způsoby, jak tuhle bariéru projít bez zeslabení...

Vzdávám se práva hlasovat.

S pozdravem a úctou... zerafel


 Uživatel úrovně 0

My pravidlofilové bychom ocenili informaci, že ebenové dřívko pohlcuje pouze zranění způsobená EU magií. (Možná ještě materiální a časoprostorovou, i když si nejsem jist, jestli ty někdy působí přímo zranění.)

Má to nápad, je to dobře použitelné, není to přesílené, snad je to i vyvážené. (Zdá se to trošku drahé, možná.) A je to kvalitně zpracované.


 Uživatel úrovně 8

Do příspěvku doplněna informace o ceně vyšších stupňů dřívka:

Dřívko má tři stupně výroby, z nichž každý stojí o deset magů a deset zlatých v surovinách více, než ten předchozí. Zvyšovat kvalitu dřívka se alchymista učí postupně. Od 1. úrovně může vyrábět dřívko I., od 3. úrovně dřívko II., od 5. úrovně dřívko III.


 Uživatel úrovně 8

...a dávám si dva bludišťáky za to, že jsem si sám pro sebe předem uhodnul autora díla ;-)

BTW:

Do systému mi nedorazily výrobní náklady pro stupeň II a III - Prosím o jejich dodatečné doplnění.


 Uživatel úrovně 8

Ebenové dřívko je elegantně jednoduchým předmětem, jehož fungování lze velmi snadno pochopit a během vteřiny ho buď rovnou použít, nebo lehce pošťouchnout balanční tyčí pro účely konkrétního světa.

Fakt, že stabilně odstiňuje určité procento kouzelného zranění je ale kromě vůdčího činitele v jednoduchosti příspěvku také jedním možným stinným mráčkem - Dělá to z ebenového dřívka předmět který si zachovává svou užitečnost i na vysokých úrovních a tudíž pro postavy bude vždy výhodné ho použít, když jdou zrovna na nějakého toho čaroděje.

To je na jednu stranu samozřejmě dobře - na druhou stranu je ale třeba se zamyslet, proč vlastně existence něčeho takového je ve hře žádoucí.

Vzato čistě z pohledu logiky světa to smysl dává - magie se ve světě používá, každou chvíli někdo někoho smaží bleskem - je logické, aby proti tomu existovala nějaká taková ochrana.

Po stránce herní mechaniky potom záleží na tom, jak moc má být dřívko dostupné:

Pokud je k dispozici vždy, když "se jde na čaroděje", tak tím v zásadě nedělám nic jiného, než že postavám dávám "Meč +1 proti čarodějům" - Jestli to dělám proto, že moje družina dostává od mých čarodějů příliš často na prdel, nebo proto aby moje družina dokázala porazit o něco silnější čaroděje, dříve nebo později to skončí tím, že jim ze stejného důvodu dám meč, co bude mít proti čarodějům +2.

Zajímavější by byla situace v případě, kdybych se přítomnosti/absence dřívka dalo využít ke tvorbě specifických herních situací - "Máme jenom jedno dřívko, takže se musíme rozhodnout, kdo se pokusí proběhnout skrz ty blesky a přivést pomoc", nebo "Bez dřívek ho neporazíme, musíme utéct" apod...

...tohle je však obecný problém všech obdobně jednoduchých bonusů napříč všemi RPGčky, a nedá se to tudíž brát jako vada příspěvku samotného ;-)

Vzhledem k jednoduchosti a snadno použitelnosti dávám dílu 3*, + 1* na základě informace, že se jedná o dílo testované hrou - autor tedy nemá pouze "mlhavou představu" o tom, jak by to ve hře mohlo fungovat, ale vyzkoušel si to "na vlastní osobní deník", a to se cení ;-)