Alchymistické Předměty

„Lék“ na zažívání Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 8

Skupina: Jedy

Magenergie: 25

Suroviny: 40

Základ: střeva dospělého humanoida

Trvání: viz níže

Výroba: 2 hodiny

Nebezpečnost: 10

Síla: viz níže

Barva/chuť/zápach: 10/30/15

Popis:

Trvání: Pro postavy velikosti A jed začíná účinkovat po 1,5 hodině, u B po 2 hodinách a u C po 3 hodinách.

„Lék“ je prudký a ničivý jed. Užívá se požitím, nejčastěji při jídle, čím větší množství, tím lépe samozřejmě. Ničivost jedu spočívá v průběhu otravy. Jedná se o malý výbuch uvnitř těla – ve tlustém střevě. Postava požije tento jed a až vytráví, dojde k explozi. Za smrtelnou dávku se považuje klasický flakón/zkumavka naplněná tímto jedem. Na postavy velikosti A postačí polovina, na B celý flakón a na C flakón a půl atd. (tento odstavec pojednává o množství, nikoliv o účinku s ohledem na odolnosti – kdyby někdo chtěl rýpat).

Tento jed může vyrobit pouze zkušený pyrofor a to od 16 úrovně. Dá použít pouze na humanoidy, ostatní stvoření mají povětšinou jinou zažívací soustavu (zde se jedná se o ochranu tvorstva z pohledu masivního použití jedu).

Popis, chuť, zápach atd.

Tento jed je silně nebezpečný. To jen ovšem lehce snižuje chuť, která připomíná nasládlé maso. Ovšem ta se ztratí ve spojení s chutěmi dalšími v nějakém vybraném pokrmu. Zápach je takřka nulový, jen dobře trénovaný nos by ho ucítil, ovšem, nevěděl by, co to cítí, přišlo by mu to jen jako další kulinářská vůně, která je nahořklá a těžká. Barva je čirá a průzračná.

Výroba

Při výrobě musí pyrofor postupovat velice opatrně. Už jen proto, že potřebuje lidský zažívací trakt – horní část střev, přesněji tenké střevo, nejpřesněji takzvaný dvanácterník. Nejlepší je získat to od postav kolem 25.-30. roku života. Z vnitřních stěn se setře mazivo a to se nadále zpracovává společně s magenergií a dalšími surovinami nejroztodivnějšího původu a účelu (fantazii se meze nekladou, sám to nepopisuji, jelikož to nenese zásadní úlohu jedu).

Výsledkem bude lepkavá hmota bělavé až průsvitné barvy, bez zápachu a chuti. Tu poté zahřejeme na 50°C, čímž nám vznikne čirá kapalina, kterou musíme neprodleně uzavřít ve flakónu (může se ohřívat již ve flakónu s připraveným uzávěrem po ruce), jinak vyprchají její účinky – každé kolo na vzduchu ubírá na nebezpečnosti o 1 bod.

Funkce a následek

Funkce je jednoduchá. Jisté látky reagují pouze s některými dalšími a častokrát velmi divoce. Tento jed reaguje ve dvanácterníku s látkou, která pokrývá jeho stěny (zajisté, tyto látky mohou byt i jinde, ale to je věc anatomie a ne fantasy ?). Reakce se dá popsat jako past na odolnost ~ 10 ~ 1/4 životů / 1/2 životů. Životy ztrácí okamžitě.

„Exploze“ se projeví prudkou a palčivou bolestí, které bude doprovázena křečemi v krajině břišní. Do 10-ti minut se dostaví bolest hlavy a zvracení. Otrávený má také sklon ke zmatenosti a ke zvýšeným teplotám. Další průběh se dá dělit do dvou případů dle toho, jak postava uspěla v hodu proti pasti:

V prvním případě je organismus natolik silný, že vnitřní orgány nedostanou takový šok z otřesu, nebudou tak poničené, tím pádem se to přežít a vyléčit dá. Samozřejmě je zapotřebí kvalitní léčba (lektvary, kouzla atd). Postava si poleží 30 dní v klidu (odečti bonus za odolnost, přičti postih). Pokud poruší klid a vstane, či bude bojovat může ztratit nějaké životy a její odpočinek se prodlouží. Jak moc to bude, určí PJ – ono vypisovat sem všechny možné příhody by bylo nad mojí sílu a vaší chuť číst.

V druhém případě postava okamžitě po výbuchu přichází o polovinu životů a do 2 dnů umírá na vnitřní zranění, která jsou již příliš rozsáhlá. Léčivé lektvary nepomáhají, jedině Lektvar chodce Jana. Ten ale na první použití pouze „srovná“ vnitřní orgány (nevrací životy) a tím oddálí smrt o 6 dnů. Pokud si to dobře rozvrhneme, můžeme za týden podat další lektvar a ten už léčit životy dovede, ale pouze poloviční silou. Další podané léčivé lektvary (jakékoliv) působí normálně.

Léčba hraničářským kouzlem „Uzdrav těžká zranění“ probíhá obdobně. Poprvé pouze sebere hraničářovi všechny jeho magy a „srovná“ orgány. Nadále je ale tak silně vyčerpán, že může pokračovat až za 3 dny (i kdyby to zkusil někdo jiný, efekt to přináší až za 3 dny). Tentokrát ale přidá už polovinu vyléčených životů, a pokračovat se může již následující den.

V těchto případech se ale musí počítat s plnou znalostí průběhu otravy a hlavně s průběhem léčby. Každopádně si postavy budou lámat hlavinky s tím, „jak to že to nefunguje“. Musí si na to holt přijít sami. Alespoň si namastí kapsu zkušenostmi.

Možná ochrana

Jestli nějaká postava trpí stihomamem a doslechne se o tomto jedu, je jasné, co bude požadovat. Bude se dožadovat protijedu či snad nějakého preventivního lektvaru. Musím vás zklamat, lektvar na neutralizaci bohužel zatím není. Ovšem nějaký pyrofor, který tento jed vynalezl, vytvořil pro jistotu i prevenční lektvar, protože trpí stihomamem a myslí si, že by mu jed někdo mohl ukrást a následně podat v jídle. Proto hodinu před každým jídlem požívá sytě bílou tekutinu bez zápachu a mléčné chuti. Jejím základem je kozí mléko, možno použít ale i jiné. Pokud i vaše postavy používají denně tento protijed, nebezpečí jim nehrozí – ale myslete na předávkování a návyk. Dávkování je možné 1 za 12 hodin, ale pokud se pravidelně užívá déle než týden, hrozí postavám paranoia.

Magenergie: 25
Suroviny: 10 zl
Základ: mléko
Trvání: 2 hodiny
Výroba: 1 hodiny
Použití: požití
Barva/chuť/zápach: 80/60/00

Dostupnost jedu

Tento jed by měl být silně nedostatkové zboží. Proč? Protože účinky jsou děsivé a léčba není snadná. Je tu několik možností, kde tento jed sehnat a jak s ním přijít do kontaktu.

  • Buďto jej vynalezl Nesif Razim, který se pochlubil svému bratrovi, který nese jméno Ramad Razim. Oba dva platí za vlivné občany velkých měst – patrně nějakých hlavních ve spojeneckých zemích. Dál to šířit nebudou, jelikož už teď se bojí sebe navzájem, aby se neotrávili.
  • Další variantou je tajné společenství, které samozřejmě také bude vlastnit preventivní látku.

Možností, jak se setkat s tímto jedem, je nesčetně mnoho, ale vždy by to mělo být nenápadné a v malé míře. Jedná se totiž stále o málo rozšířený jed.

Poděkování

Závěrem bych chtěl poděkovat těm, kteří mi pomohli v MS, jsou to: UnknowN, Hamster, PinHead, Edgar, Legar a nakonec ten, kterému děkuji za korekturu - Saragon

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 8

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Jedy kupodivu mezi autory moc oblíbené nejsou, takže další příspěvek pro zákeřné vrahy potěší. Tentokrát nejde o nic elegantního, ale staré dobré "sněz a umři", likvidační ošklivost s okamžitým účinkem.

Popis výroby už je téměř standardem, ale potěší. Zajímavý nápad je nutnost uzavřít jed včas do flakónku, jinak ztratí svoji účinnost. Dává to PJ nástroj, kterým řešit neúspěch alchymisty při lučbě - a není to špatné pro inspiraci během další tvorby. Rozhodně je příjemné uvedení "protijedu", i když otrávené postavě už nepomůže. Dobrý nápad je rozdělit účinnost a dávkování podle velikosti postavy, pravidla nic takového neřeší a přitom jde o naprosto logický krok. Dávkování jedů je umění, příliš malá ani příliš velká dávka totiž nemusí vůbec účinkovat žádaným způsobem.

Trochu rozporuplné pocity mám z popisu otravy. Samotný popis je dobrý nápad, ale zavádět kvůli jednomu jedu nová pravidla pro léčení považuji za nepříliš rozumné řešení. Když to pravidla neřeší nikde jinde (probodnuté břicho a ztráta 9/10 životů se léčí podobně jako malé škrábnutí), není důvod aby měl jeden jed výjimku. Ale na druhé straně je podobný postup jistou inspirací, jak celkově upravit systém léčení.

Příliš nechápu poznámku o paranoii u protijedu. Znamená to, že jde skutečně o látku, která v člověku vyvolá paranoidní chování (nebo jinak, pokud budu někomu protijed podávat bez jeho vědomí, udělám z něj paranoika)? Nebo je to jen všeobecná poznámka, naznačující že paranoidní chování má tendence zesilovat a pokud se člověk přehnaně chrání, bude to časem horší?

Celkový dojem bohužel trochu shazuje zpracování. Formulace jsou občas nepřehledné nebo nešťastně zvolené (třeba popis chuti - nebezpečnost v DrD je pojem s jasným významem). Je zbytečné neustále opakovat "tenhle" a podobná slova. Na mnoha místech jsem věty poupravil, ale pořád jich zbývá víc, než by bylo zdrávo.