Ondolie
Autor: | Megahu |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 41 |
Skupina: Ostatní
Základ: -
Trvání: -
Výroba: -
Popis:
Ondolie
Popis:
Tato rostlina je 20 - 40 coulů vysoká. Má mnoho drobných lístků vyrůstajících z rozvětveného stonku. Na konci stonku jsou modré kvítky, které se po odkvětu změní v bobule stejné barvy a velikosti. Kvete každý rok v pátém měsíci. Bobulí bývá 1k6. Pomocí bobulí se samozřejmě rostlinka rozmnožuje. V každé jsou také obsaženy 1 - 2 magy.
Výskyt:
V polích magického působení - II. pásmo (jinde hyne na nedostatek magenergie). Mírný pás.
Použité části:
Bobule, jejich šťáva (0,0005 čtvrtky).
Sklizeň:
7. - 8. měsíc.
Hmotnost:
1 mn. / 100 ks
Nalezení:
1 x 75% (nalezení keříku, když hledá v magickém poli)
Účinek:
Šťáva z plodů těchto bobulí je velice nebezpečná a jedovatá. Člověku (myšleno člověk, elf, skřet…) stačí potřísnění z jednoho plodu a už může dojít k intoxikaci. Při potřísnění se po 5-ti kolech hází past na Odl - 7 - nic / zkamenění. Při průniku jedu do krevního oběhu se past zvyšuje na 9 a účinek přichází již po 3 kolech. Pokud nějaká postava bobuli sní, nemá prakticky šanci. Past je 12 a účinek se projeví do 2 směn. Šťáva se často používá na otrávené šípy, šipky a oštěpy. Na jeden šíp (šipku) postačí 1 bobule, na široký meč 4 atp. dle úvahy PJ. Kapalina ze zbraně steče za 1 směnu. Při požití šťávy v jakékoliv podobě se počítá past jako při potřísnění. Pokud se podá dvojnásobná dávka (snězení 2 bobulí, dvě zranění jedem), tak se past vždy zvyšuje o 1/3 ze základu (čtyřnásobná dávka = dvojnásobná past). Stejně tak se past i snižuje (1/3 původní dávky = snížení o 2/3). Je proto patrné, že čtvrtinové a nižší množství dávky již není nebezpečné. Zkamenění lze odstranit patřičným hraničářským kouzlem apod.
Zařazení jedu:
Jedná se o jed přírodní, magický. Magenergií v něm obsaženou je proto deformovaný. Zranitelnost je "H".
Mechanismus a popis účinku:
Při potřísnění se v druhém kole postavě zdá, že jí znecitlivělo potřísněné místo. Ve třetím kole začíná tuhnout a postava ho již nemůže ovládat, jedná-li se například o prst, nebo jazyk. Ve čtvrtém kole zasažené místo ztvrdne v kámen a zšedne. Do konce pátého kola se kámen rozšiřuje rovnoměrně rychle od zasaženého místa po celém povrchu těla a zároveň i do útrob. Díky tomu, že tento proces je docela pomalý, tak jsou oběti často spatřeny v dosti krkolomných pozicích s děsivými výrazy v obličeji. Po průniku do krve se v prvním kole postavě zdá, že jí v okolí rány nějak nastává tlak (je to tlak v krevním řečišti). V druhém kole již jed rozšíří impuls po celém těle a postavě se zdá, že na ní něco velice tlačí. V posledním kole pak naráz (asi za 2 sekundy) ztuhne v kámen. Při snězení záleží velice na podmínkách. Musí se vzít v ohled, co již bylo v žaludku, jestli mela postava hlad, jestli to hodně zapila atp. Jsou různé aspekty, které mohou účinek uspíšit i zpomalit. Nejdéle však do dvou směn stěna bobule praskne a v tu chvíli začne v jednom kole postavě žaludek těžknout. V dalším kole se dostaví bolest břicha (tlak na střeva a jiné vnitřnosti) a ve třetím kole začne postava kamenět zevnitř a nakonec se to projeví i navenek. Při žádném kamenění nedojde k jakémukoliv poškození a pokud je potom postava odkameněna, tak na ní samostatný zkameňující postup nezanechal žádné následky.
Bobule jako potrava:
Ano, některá zvířata mohou tyto bobule jíst. Záleží na PJ, ale mělo by se jednat o zvířata z magickeho pole, nebo zvířata nějak s polem spjatá, aby byla odolná jedu. I někteří ptáci se jimi můžou živit. Fantazii ponechám na Vás. Stává se ale občas, že neznalé zvíře bobule okusí a to se pak naskytne družině podivná podívaná, když je někde v lese (u magického zřídla o kterém nevědí) zkamenělá srnka. Také se již jednomu alchymistovi naskytl žalostný pohled na jeho keřík Ondolie, který si pečlivě pěstoval ve svém osobním zřídle, když ho spatřil celý ozobaný a okolo se povalovali zkamenělí ptáci.
Uchování a skladování:
Pokud se bobule rozmačká (např. za účelem pomazání zbraně), tak šťáva vydrží cca 6 - 12 hodin, pak se zkazí (únik magenergie) a již neúčinkuje. Bobulky (pokud se nepoškodí kožovitá slupka) lze uchovávat asi 1 týden, jinak ztrácejí na účinku - opět z důvodu úniku magenergie. Zakonzervovat se dá šťáva z bobulí dvěma způsoby:
Obecně se jed uchovává ve skle. Pokud se zakonzervovává tak malé množství, jako je šťáva magenergicky, tak se jed plní zpravidla do malé ampulky, nebo do pipety, jejíž konec se poté zataví (pozor na teplotu).
Manipulace:
Jelikož je kapalina obsažená v bobulích extrátě nebezpečná, tak se při manipulaci zpravidla používají rukavice a ochranné pomůcky.
Stálost:
V jakékoliv podobě, kromě magického konzervátu tento jed nesnese vysoké teploty a již při zahřátí na cca 60°C na dvě kola ztrácí účinek. Magicky konzervovaný vydrží teploty do 80°C. V nízkých teplotách se vede o něco lépe a snese teploty do -10°C, pak zamrzá. Jako magický konzervát snese -15°C, alkoholový extrakt až -80°C a vodné uchování je pouze do 0°C. Lehce kyselé prostředí mu nevadí, ale silné kyseliny ho ničí.
Protijed:
Jediným dosud známým protijedem je žluč Huňáče modrého, která vcelku úspěšně eliminuje účinky. Při potřísnění kůže se musí zasažené místo potřít alespoň 0,01 čtvrtkou žluči na jednu dávku jedu. Past se díky tomu sníží na 2. Pokud není podán dostatek, tak se sníží o tolik na co stačí. Při vniknutí do krevního oběhu se musí postupovat obezřetně. Vpravíme do krevního oběhu cca 0,001 čtvrtky žluči/ dávku jedu, ovšem pozor! Má to vedlejší účinky past na Odl - 4 - 1-3/ 2-7 životů. Past se tímto sníží na 5. Poslední případ je nejjednodušší. Postava musí vypít alespoň 0,1 čtvrtku/ dávku jedu. Pokud se nepozvrací - past na Odl - 5 - 1-3 životy/ zvracení, tak má vyhráno, protože žluč úplně eliminuje bobule a nemusí si házet proti pasti. Pokud postava bude chtít bobule vyzvracet, tak je zde pravděpodobnost, že se jejich natrávená slupka poškodí a dojde k intoxikaci potřísněním. Po šesti kolech se tato pravděpodobnost za každých dalších šest kol zvyšuje z 0 vždy o pět procent. Huňáčova žluč je velice odporná, tmavě modrá hustá kapalina, páchnoucí zkaženým masem (95/80/80). Vystupuje jako slabý jed (viz výše). Z jednoho dospělého jedince dokáže hraničář či alchymista získat 0,5 čtvrtky žluči. Díky autokonzervaci pomocí vlastní obsažené magenergii (10 - 20 magů) se nekazí a vydrží neomezeně dlouho. Samozřejmě pokud tuto magenergii alchymista oddestiluje, tak žluč ztrácí své účinky.
Námět na dobrodružství:
Alchymista se najme družinu, aby mu donesla keřík, nebo bobule. Družina narazí na podivnou paseku, kde je několik zkamenělých zvířat okolo zvláštního keříku. Skupinu napadne domorodec a někoho poraní a ten zkamení. Zbytek družiny ho musí ochránit a přivést zpět k životu. Nějaký hodnostář ve městě zkameněl a je na družině, aby vypátrala proč. Dalo by se jich vymyslet i více…
Závěr:
Žluč huňáče jsem si vymyslel. V pravidlech je uvedeno, že zdrojem magenergie jsou játra. Nechám to na každém PJ zvlášť, ať si určí, který že živočich bude obsahovat protijed a v jaké formě, nebo jestli vůbec nějaký protijed existovat bude. Pro hráče Asterionu doporučuji tuto vlastnost přidat nějaké myšlenkové bytosti, jelikož huňáči se na Asterionu nevyskytují. Mnoho zábavy při hře s touto rostlinou přeje Megahu.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 41
Autor: Megahu
Diskuze
Vytkl bych jen drobnosti, některá nešikovná slovní spojení, která však nemají vliv na kvalitu příspěvku.
Z toxikologického hlediska jsou uvedena téměř veškerá fakta, ještě by byly zajímavé údaje o tom, zda jsou nějaké následky otravy i pokud postava uspěje v hodu proti pasti, synergickém působení s nějakými jinými jedy, o možných mutacích tohoto jedu vlivem utilizace tohoto jedu v organismech odolných živočichů (případně jejich nebezpečnosti), dobu, po kterou se ještě jed v těle zdržuje (pokud postava uspěla) než je vyloučen (či přetvořen na neškodné látky). Podmínky snižující odolnost organismu (zima, špatný zdravotní stav) - a pak už by snad nikdo ani nemusel přemýšlet, jak takovou bylinu aplikuje do svého světa... (čili to už není podstatné, jen jsem si říkal, jestli nás příště zahltíš i takovými údaji...)
Osobně by mě zajímalo - je to keřík - je to tedy trvalka?
Další výtka je k myšlence potírání mečů - k jejímu principu - to považuji za hovadinu - zvlášť - pokud na hrot šípu dám 1 bobuli a na široký meč 4... Obecně - co říkáte potírání těžkého kyje, okované hole? S mečem to vypadá podobně, jak ho strčíš do pochvy, nejspíš hodně setřeš... Je to však rozšířený nešvar, tudíž ho nebudu vytýkat u příspěvku, který se konkrétně využití jedů u jednotlivých zbraní netýká.
Ad síla pasti: pokud vím, existovalo jisté pravidlo specifikace oběti, kde se většinou tyto jedy dimenzovaly na určitou úroveň, tzn. že tyto jedy měly past uvedenou v základu do určité úrovně (u nás obvykle 15), postavy na vyšší úrovni poté obvykle k hodu přičítali ještě rozdíl úrovní... pokud se pletu jistě mne někdo opraví. Nechápu, proč by to takhle nešlo řešit, pokud se vám jed zdá příliš silný. Je ale pravda, že postava na 36. úrovni by byla nesmrtelná, tedy proč nevzít jako základní úroveň 20 a přičítat rozdíl bonusu úrovní.
irook: Pravda...
Megahu:
jo, ale to co popisujes, jsou jenom podmnoziny toho, co jsem napsal ja - zabit nebo zajmout. Je jiste, ze se s tim daji delat ruzne taskarice, a pokud budes tuhle bylinku pouzivat (nebo uz pouzivas) a ona se dostane postavam do rukou, pak vez, ze urcite prijdou na desitky ruznych vyuziti...
irook: Rekl bych, ze muze byt i mnohem vice moznosti - napr. krasna divka -> soukroma sbirka (stejne jako exoticke zvire), nebo neco jako varovani - dat snist napr. dulezite osobe ve meste a pak presvedcit lid, ze to je trest bohu za neco (ve prospech druziny) apod.
Megahu
Megahu:
ano zkamenuje, vim, ze se jedna o vratnou promenu. Pokud pak nekdo pouzije bobule proti nekomu, mohou nastat dve moznosti. Chce dotycneho zabit (tak pocka az zkameni a pak je rozflaka na kousky) nebo zajmout (zkamenet a posleze zase odkamenet).
Megahu: podarený príspevok a nadmieru kvalitný.
Dart: Myslim, ze tak z ostra to zase nebylo. Past je velka jen pro nejhorsi pripad -> pozreni cele bobule. Navic takovy Amanitin z ppe, ktery s nebezpecnosti 10 pri neuspechu zrani za 50 + 3k10 mi neprijde zrovna slaby. Chci upozornit, ze jed z Ondolie neni smrtelny!
irook: Dobre vystizeno, az na to, ze to nezabiji, ale zkamenuje.
Megahu
Dart:
past tam je sice velka (pri poziti), ale je nutne si uvedomit, ze cim vyssi uroven, tim lepsi prostredky k tomu, aby predesla ujme z tohoto jedu. Ano, postavu na 36. urovni to muze zabit, proc taky ne, ze? ALe kdo by se pokusil tuhle postavu otravit? Ona sama bude o ucincich byliny urcite vedet, takze k nahodnemu pozreni nedojde a postavy na nizsich urovni bez problemu odhali driv, nez budou mit moznost jed pouzit. A pokud se rozhodne nejaka postava na urovni 33+ otravit postavu na 36., tak proc ne, to se prece stava. Tahle postava (33+) ma i spoustu jinych prostredku jak se zbavit konkurence. Nejdulezitejsi roli v otazce Zivota a Smrti hraji vzdy klicove informace. A tech ma postava na 36. urovni vzdy nejvic.
Megahu: To byl jen příklad, tak proč tak zostra?
Jak jsem řekl, zda se mi to dobře zpracované, ale ta myšlenka celkového zkamenění mi nesedí, a jak řekl hned po mě Cefeus ta past je fakt velká. Když vememe v potaz pyroforovi jedy a to i expertní nedá se to srovnat. Hodnotím 4* i po zvážení s uctou Dart
Cefeus: Ano, sanci ma. Pokud se vyzvraci vcas, pokud sezene protijed, nebo pokud ma odolnost alespon +2. Sance tu je, ale mala...
Co se tyce jakehokoli redukovani, tak pokud se v zaludku porusi slupka, tak je to problem a jed zacina fungovat skoro ihned. Enzimy tento rozklad akorat urychli. Ano, ma prudky jed. Jed je magicky a magenergii mutovany. Jedna rostlina ma take pouze k6 bobuli za rok.
Megahu