Zloděj

Zlodějské krejčovství Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 22

Vítám vás, lupiči, siccové, zlodějíčkové a pouliční rváči. Nejsem z těch, které byste vyhledávali často, ale zato pravidelně. Protože, co, vy páni noci, co uděláte, když se vám dostane "omylem" do ruky třeba takový vzácný diamant. Někam ho schováte a začnete si budovat svůj dračí poklad. Blbost, že? Samozřejmě, prodáte ho. Sami? Nikdy. Jednak se v tom málo vyznáte a za druhé, obchod není pro vás, vznešené, heroické, patetické. Tehdy přicházíme na řadu my. Nenápadní, praktičtí, podceňovaní. Jsem pašerák, vážení. Hrdě se k tomu hlásím. Nejsem jako vy, silný, mrštný a elegantní. Jsem jen vychytralý, a to stačí. Přišli jste, abyste se dnes ode mně něčemu přiučili. Myslíte, že vám to k něčemu bude? To byste museli úplně změnit svůj přístup k dennímu životu. Přesto jste poprosili pašeráka, aby vás naučil něco o tom, jak využít svůj oděv lépe a skrytě ke svým zájmům. Schovejte si svoje blazeované úsměvy profíků. Seďte a poslouchejte, co vám říká praktik.

Úvod

Budu se v tomto příspěvku zabývat (cituji z PPP): "...prostředky, jež jakkoli tajemné, pocházejí z tohoto světa...", a sice o zlodějském oblečení. Zloděj samozřejmě není žádný krejčí, takže se vždy bude jednat pouze o úprvau oděvu, nikoli o jeho tvorbu.

V nadpisu je uvedeno krejčovství. Není zde tedy řeči o obuvi. To vyžaduje zcela jinou specializaci.

Nakonec musím připomenout, že tato schopnost je dostupná jak pro lupiče, tak pro sicca (i když s odlišnými tabulkami).

Schopnost nebo dovednost? - teoretická stať

V Moudré Sově jsme v souvislosti s tímto příspěvekem narazili na systémový problém. Je to skutečně schopnost? Není to jen zakuklená dovednost, takže by se k ní mělo tak přistupovat?

Osobně na věc nahlížím jako na schopnost. Dovedností by podle mě bylo prosté krejčovství, tj. zhotovení oděvu. Zde se jedná výlučně o úpravu, a to úpravu v netradičním slova smyslu. Nezavádím tedy novou dovednost, ale schopnost zloděje a teoreticky možného povolání "Krejčí".

O tomto problému bychom asi mohli dlouho polemizovat. Snažte se prosím příspěvek hodnotit tak jak je, nikoli slovy "Ale JÁ to vidím úplně jinak, takže..."

Díky

Tabulka schopnosti

ÚroveňLupičSicco
10.55
11.910
12.1315
13.1720
14.2125
15.2530
16.2834
17.3139
18.3443
19.3747
20.4051
21.4355
22.4659
23.4963
24.5267
25.5571
26.5875
27.6179
28.6483
29.6787
30.7091
31.7395
32.7699
33.79103
34.82107
35.85111
36.88115

Tabulka je stavěna tak, aby se zloděj nikdy nemohl stát skutečně velmistrem v oboru. Koneckonců, není žádný krejčí. Každý PJ si určitě dokáže vytvořit tabulku pro někoho schopnějšího.

Schopnost závisí na 3 O (Poznámka: "tři ó" nikoli "třicet".)

Základní pravdla

Zloděj tvoří úpravu oděvu jako hod k% (překvapivě).

Mohou nastat v zásadě čtyři možnosti:Fatální neúspěch Úprava není použitelná, ale zloděj o tom neví. PJ se nabízí široká paleta katastrofických scénářů. Od prostého prozrazení po nejrůznější zranění vyčuhujícími dýkami apod.

Neúspěch Úprava je nepoužitelná a zloděj o tom ví.

Úspěch Úprava je použitelná a její nenápadnost je rovna základní nenápadnosti úpravy (viz. níže) od které je odečten rozdíl hodu k% a pravděpodobnosti úspěchu. Vždy se jedná o mechanismus.

Totální úspěch viz. Úspěch, ale výsledná nenápadnost je o polovinu vyšší.

V případě fatálního neúspěchu přichází materiál nazmar. V případě pouhého neúspěchu se zachovají 2/3 ceny materiálu.

Příklad: Lupič se schopností krejčovství na 54% si chce vyrobit dvojitou podšívku na plášti. Na k% padne 26, rozdíl je tedy 28. Základní nenápadnost dvojité podšívky je 20, takže výsledná nenápadnost lupičova výrobku bude -8%. Jedná se jako vždy o mechanismus.

Nenápadnost ukrytého předmětu samozřejmě klesá s jeho velikostí. Nebudeme ji z praktickcý důvodů uvádět ve čtvrtkách, ale v mincích. Zlaté pravdilo říká, že pokud není uvedeno jinak, 1 mn předmětu zvedá nebezpečí odhalení o 1%, ale pozor! Pouze při hledání, nikoli při náhodném pozorování.

Příklad: Výše zmíněná kapsa má nenápadnopst -8%, pokud si někdo lupiče jen nezávazně prohlíží. Pokud by ho někdo šacoval, měla by dýka v kapse nenápadnost pouze -4%.

Úpravy

Poznámka
Jaksi z tradičních a praktických důvodů užívám pojmenování jako: "Pouzdro na dýku" a "místo na několik drahokamů". Rád bych uvedl na pravou míru, že "pozdro na dýku" znamená i prostor na kuchyňský nůž, zubaté ostří, dlouhou tenkou tyčku apod. Místo drahokamů může být samozřejmě malé množství prášku. A tak dále. Neslovíčkařme prosím. Za druhé, předtím, než začnete vymýšlet nové krkolomné úpravy, podívejte se, jestli daný problém nelze řešit nějakým netradičním použitím těch stávajících (zejména různé kapsy jsou "dvojitá podšívka").


Plášť, kazajka a košile

Pouzdro na dýku
Suroviny: 5 stř.
Výroba: 5 směn
Nenápadnost: 50

Zloděj si v plášti vyrobí pouzdro na jednu klasickou dýku. Bude schopen ji tasit během jednoho kola.

Pouzdro na hvězdici (nebo jiný malý předmět)
Suroviny: 3 stř.
Výroba: 5 směn
Nenápadnost: 45

Zloděj si vyrobí v plášti tajné pouzdro na hvězdici nebo podobný malý předmět. Myslím, že to nepotřebuje komentáře.

Dvojitá podšívka
Suroviny: 1/3 původní ceny pláště
Výroba: 3 hodiny
Nenápadnost: 20

Zlodějův plášť má dvojitou podšívku do které je možno uschovávat ploché předměty (dopisy, ploché balíčky, listiny...) do celkové hmotnosti 15 mincí.

Duté knoflíčky
Suroviny: nový knoflíček + 5 měď.
Výroba: 3 směny/knoflíček
Nenápadnost: 30

Zde se logicky nemůže jednat o žádné malé sponky apod. Musí to být pořádný knoflík (pravděpodobně se nikdy nebude vyskytovat na malých áčkách) a i potom bude prostor v něm vhodný tak maximálně na uskladnění menších drahokamů. Nic většího se dovnitř prostě nevejde.

Dvojitý tuhý límeček
Suroviny: 2 stř.
Výroba: 2 směny
Nenápadnost: 0

Co dodat? Dvojitý límeček u košile (kazajky, sutany, řízy...). Je do něj možné zastrčit plochý předmět nepřesahující rozměry 3x4 couly.

Pochva na dýku v rukávu
Suroviny: 2 zl.
Výroba: 3 hodiny
Nenápadnost: 20

Zloděj si vyrobí prostor na dýku v rukávu dlouhé košile nebo kazajky. Odtud ji může tasit během jednoho kola.

Pokrývka hlavy

Prostor v dýnku klobouku
Suroviny: 3/4 ceny klobouku
Výroba: 2 hodiny
Nenápadnost: 10

Zloděj si v dýnku klobouku vyrobí prostor pro uschování malého lanka nebo jiných lehkých věcí. Předměty nesmí být těžší, než 15 mn. Možná délka lanka se bude uvažovat podle tloušťky a váhy. Zloději bude dvě kola trvat, než předmět z dýnka dostane.

Dvojitý tuhý kšilt čepice
Suroviny: 2 stříbrné
Výroba: 4 směny
Nenápadnost: 5

Čepici s kšiltem (aniž by to byla "kšiltovka") si asi dokáže představit každý. V jejím kšiltu se vyrobí prostor pro uložení plochého předmětu (nejspíš listina). Jehop velikost závisí na velikosti kšiltu, ale věršinou nebývá větší, než 8x9 coulů.

Ostatní

Naříznutý opasek
Suroviny: měďák
Výroba: 4 směny
Nenápadnost: 5

Opasek by měl být spíš z těch mohutnějších, aby kapsa naříznutím vzniklá měla i nějaký objem. Vejdou se do ní převážně ploché předměty, vysoké jako dvě třetiny opasku a téměř neomezeně dlouhé (podle délky kapsy).

Dvojité dno v měšci
Suroviny: 2 stříbrné
Výroba: 3 směny
Nenápadnost: 20

Dvojité dno v měšci. Ideální zejména pro pašování a předávání malých objemů látek, které nemají být spatřeny. Zde platí vyjímka, 1 mince zvyšuje nápadnost o 2%.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Mé výtky sem s Autorem probral, nevidím důvod nedat 4*.


 Uživatel úrovně 0

cour:

Tak to mělo být ale stejně uděláno jinak - něco jako schopnost pašování v oblečení. Pak bych to bral. Jenomže my se tady bavíme o tom, jak si vyloženě upravit oblečení (trvale), aby se v tom daly pašovat drobné předměty. Bohužel, tento příspěvek je něco mezi tvou a mou variantou chápání této dovednosti.


 Uživatel úrovně 0

irook:
já si myslím, že zloděj má dost příležitostí použít tuto schopnost sám v situacích, kdy se nedostane ke svému ševci v gildě. já to beru tak, že na oblečení najde vhodné místo, kam uschovat třeba kompromitující dopis. nebo jak propašovat zbraň (šperhák) do cely na malém městě, kde jsou nedbalí strážní. podle mě největší problém je, a zmínili to jiní, že je to až od expertů. a souhlasím i s tím, že se schopnost zlepšuje po úrovních (tedy nic jistého jako u zlepšení smyslů), protože vynalézavost a maskování souvisí i se zkušenostmi.


 Uživatel úrovně 3

Požadavek na level je příliš přísný.

I obyčejný "plebz" přece dokáže přišít kus látky k jinému kusu látky... A plebz = 0., resp. 1 úroveň... Zloděj na 5. úrovni musí být bez problémů schopný vyrobit malé látkové pouzdro!


 Uživatel úrovně 0

Master_of_Drakes:

Poslední větu tvého příspěvku jsem nepochopil. Pokud ti jde o to, tak jsem neměl v úmyslu tě nijak urazit, prostě mi to tak vyznělo. Zřejmě stále nechápeš, o co mi jde. Dle mě špatně jsou tam ty procenta, to je to, co tuhle schopnost činí nepoužitelnou. Nebýt tam procenta, ale věta Zloděj od 16. úrovně muže používat tuto schopnost, tak je to ok. Dá se to použít. V této stávající formě ne. Chápu, že si to snažíš obhájit, ale zatím se ti to nedaří (aspoň v mých očích).


 Uživatel úrovně 0

irook:

Myslím, že bych tvůj příklad s chodcem dokázal obrátit i na zloděje a opačně.
Samozřejmě, že to nelze srovnávat. Uváděl jsem to jen jako příklad, že něco podobného už tu máme.

"to je jako bys porovnával hrušky s jabkama." bože irooku! Omlouvá tě jen to, že mě neznáš a nevíš, jak se jmenuju :-)


 Uživatel úrovně 0

Master_of_Drakes:

teď musím oponovat já tobě. Být zlodějem, tak tady schopnost nepoužiju, raději vymyslím jiné řešení, popřípadě si nechám "vylepšit" oblečení u nějakého i obyčejného krejčího - když mu řeknu, co a jak, tak to zvládne. Za prachy stopro. Že jej pak budu muset umlčet, to už je věc jiná.
Být chodcem, tak většinou nemáš s kletbou za kým jít, navíc tam tak nějak nemáš co ztratit. Prostě se pokusíš kletbu sejmout a buď to vyjde, nebo ne. Ale u zloděje je to otázka úspěchu či neúspěchu celé akce a proč se spoléhat na pár "usmolených" procent, když to můžu vyřešit elegantněji?

Toto nelze srovnávat (myslím chodce a zloděje), to je jako bys porovnával hrušky s jabkama.


 Uživatel úrovně 0

Teď jsem si uvědomil jseště jeden svůj prohřešek.

Děkuji všem, kteří mi pomohli v Moudré Sově


 Uživatel úrovně 0

irook

Musím ti oponovat. Je chodec nějaký vymítač? Přesto má snímání kleteb, ačkoli by o někdo nepochybně zvládl lépe.


 Uživatel úrovně 0

Jo, něco jiného je, kdyby to měl něco jako zlepšení smyslů - na 16. úrovni by si mohl vybrat, že si umí oděv upravit dle své vůle a pak by to mohl používat. Žádná pravděpodobnost, prostě umění. Pak by to bylo použitelné.