Válečník

Štíty a techniky boje s nimi Hodnocení: Nic moc

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 13

Obecně

Štíty jsou běžnou součástí zbroje pro velké množství válečníků. Pro většinu soubojů v DrD jsou však jen drobným bonusem ke třídě zbroje. Tento text by vám měl přinést několik dalších možností na jejich využití u válečníka. Některé informace zde budou jistě využitelné i všeobecně, používání těchto praktik jinými než válečnickými povoláními však nebude rozepsáno.

Štítem lze vykrýt pouze rány, které jsou vedeny z dosažitelného směru. Tj. směru, do kterého je možné pohybem štít přesunout. Při útocích z jiných směrů (např. zezadu) se štít při obraně nezapočítává (pakliže PJ nerozhodne jinak).

Ze všeho nejdůležitější jsou asi nové změny ohledně charakteristik štítů, kterých vcelku dost přibylo. Štíty lze dělit podle velikosti, materiálu, tvaru, druhu boje ke kterému jsou určeny a podobně. Všchny jednotlivé tvary štítů zde rozepsány nebudou, jelikož většina těchto typů je všeobecně známá a každý PJ si tento popis navíc může upravit dle svého uvážení a potřeb.


Tvar štítů:

Štíty mohou být kruhové, oválné, erbové, mandlové, pavézy a další a další, při čemž jejich tvar a velikost často vypovídají o jejich využití. Velké štíty jsou kvalitnější v ohledu schopnosti krytí, omezují však pohyb, proto může být jejich nošení nepohodlné a namáhavé. Malá štíty zase naopak nevykryjí velkou plochu, dají se však daleko lépe využít, v přímém souboji. Navíc by se jako štíty daly využít i předměty, které za normálních okolností vůbec štíty nejsou. Následné vytváření vlastností takového štítu je na PJ.


Materiál štítu:

Štít může být tvořen pouze několika stlučenými prkny, nebo může být důmyslně vytvořen ze vzácných materiálů. Jeho materiál ve velké míře ovlivňuje další vlastnosti a možnosti využití štítu.

Dřevo
- Dřevěné štíty bývají nepříliš pevné a pokud je náhodou štít pevnější, většinou se to odrazí v jeho hmotnosti. Jsou však levné a materiál na opravu je volně dostupný. Užitek nalezne kvalitní dřevěný štít především při obraně proti šípům.

Kov
- Kovové štíty jsou pevné, ale velice těžké. Díky svému materiálu dosahují daleko větší životnosti. Boj s nimi je však stále velice nepohodlný.

Tenké pláty
- Tvarované štíty z tenkého plátu kovu jsou daleko lehčí než běžné kovové štíty. Jejich užívání je pohodlnější a zohýbání kovu do správného tvaru dává štítu i potřebnou pevnost. Tyto štíty jsou (oproti pevným kovovým příbuzným) náchylnější na proražení.

Zvláštní
- Je mnoho dalších materiálů, ze který lze štíty vyrobit. Záleží na světě a na okolnostech. Je jasné že vlastnosti materiálu se často silně projeví na vlastnostech samotného štítu.


Vlastnosti štítu:

Pro potřeby boje je u štítu zaveden i běžný útok a útočnost. Hodnoty většinou nedosahují hodnot zbraní. Vlastnosti štítů se odvíjejí od jejich stavby. Útočnost je samozřejmě ovlivněna stejně jako u zbraní, proto štíty s ostny budou mít větší útočnost, než štíty rovné a bez hran.


Pevnost a životnost:

Každý štít může být používáním zničen. Pevnost udává, jak velké poškození je štít schopný absorbovat, než se poškodí. Životnost štítu pak udává samotnou výdrž štítu, podobně jako životy.

Určení poškození štítu je obdobné jako určení zranění. Pokud se obránci povede štítem ránu vykrýt, pojme štít celé zranění. Pevnost štítu nyní funguje jako KZ právě pro tento štít. Výsledný výpočet je tedy:

ÚČ(nepřítele bez hodu kostkou) - Pevnost + Útočnost(nepřítele) = Poškození
Dřevěné zbraně (hole, kyje) mají při útoku na štít sníženou útočnost o 2!

Poškození se odečte od celkové životnosti štítu. Pakliže klesne životnost na 0, je štít zničen. Pokud klesne pod 0, bude jeho majitel zraněn o tolik životů, o kolik klesla životnost pod 0.

V případě, že klesne životnost na 1/3, sníží se pevnost štítu o 1.

Tabulka štítů
Druh štítu KZ Síla Útočnost Pevnost Životnost Iniciativa Váha Cena
Malý dřevěný 1 2 -1 3 10 0 50 2zl.
Velký dřevěný 2 2 0 3 15 -1 120 6zl.
Pavéza 4 0 -2 3 20 A 180 15zl.
Puklice 3 3 +1 2 15 0 40 32zl.
Erbový 3 2 0 4 30 -1 100 30zl.
Pěstní štítek 1 4 +1 2 7 0 15 6zl.
Mandlový 3 2 +1 4 28 -1 80 35zl.
Tepaný železný 2 1 +2 5 32 A 150 25zl.
Stará matrace 1 0 -5 1 10 A 40 2st.?

A... automatická ztráta iniciativy
pozn. štít popsaný v pravidlech je zde uváděn jako malý dřevěný štít
- tabulka je tvořena pouze pro velikost B, jiné velikosti štítů budou mít úměrné postihy především u váhy (nechám rozhodnutí na PJ). Rozhodně nejde o seznam možných štítů, fantasii se meze nekladou, tato tabulka slouží pouze jako příklad


Techniky boje se štítem:

Nyní k samotnému válečnickému povolání. Tyto techniky se může naučit každý válečník při přestupu na vyšší úroveň od učitele. Přitom dovednost útoku umí už od začátku hraní. Při každém přestupu se může válečník naučit vždy jen jednu z těchto technik. Cena výcviku se proto může zvýšit.


1) Útok štítem

- Nové charakteristiky umožní štítem útočit jako zbraní. Přitom lze útočit jen na nepřátele na opačné straně než je držena zbraň. Tzn. pokud držíte v pravé ruce meč, je možné útočit pouze na levou polovinu dosažitelné plochy (hexů, čtverců) a naopak. Přitom útok štítem musí hráč nahlásit PJ a v rozšířeném soubojovém systému se počítá jako běžný útok za jednu akci. Další průběh je jako u běžného útoku.


2) Odstrčení protivníka

- Tato technika se dá použít pouze při přímém souboji zblízka. Válečník udělá krok směrem k protivníkovi a oba si hodí na Síla+1k6. Pokud vyhraje hod, odrazí protivníka, který je potom po zbytek kola brán jako nehybná postava. Pokud se však válečníkovi útok nepovede, bude mít postih -2 na KZ a nebude se moct do konce kola bránit štítem.


3) Odražení zbraně nebo štítu

- Válečník se pokusí silným úderem odrazit protivníkovu zbraň z dosahu. To probíhá jako běžný útok ale v hráč musí nahlásit, že se pokouší o odražení zbraně. V případě úspěšného zásahu je zbraň odražena a protivník ztrácí zbytek kola (zbytek akcí), aby mohl zbraň opět přesunout do správné pozice. Mezitím ji nemůže započítat k obraně. U štítu platí stejné pravidlo.


4) Obrana proti střelám

- V případě, že je na válečníka zaútočeno z dálky, může si počítat dvojnásobek bonusu za štít. Na snahu o krytí střel musí upozornit PJ a rozšířeném soubojovém systému má postih -2 na iniciativu.


5) Oprava štítu

- Ačkoliv se nejedná přímo o bojovou techniku, patří tato schopnost do znalostí každého uživatele štítu. S touto schopností si může válečník sám obnovit životnost štítu. Maximální životnost se však automaticky sníží o 1/3 (zaokrouhleno nahoru). Pro opravu je navíc potřeba materiál a nářadí.


Závěrem:

Jistě by se dalo nalézt daleko více možností jak využít štít. Štíty by se daly házet, dalo by se na ně stoupnout jako na podstavec, nebo se pod ně jen schovat při krupobití. To jsou ale už jen detaily, které si každý PJ určí sám a jejich rozepisování by možná bylo zajímavé ale zbytečné. Případné problémové situace nechávám na PJ. Tuhle větu zmiňuji dost často a dělám to úmyslně, protože on má nejlepší přehled o situaci a tudíš i nejlepší úsudek.


Děkuji Nathakovi a UnknowNovi za pomoc v MS

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Zdravím autora,

Do Tvého díla jsem šel s chutí si ho přečíst, protože, dle mého, již dlouho v této sekci nebylo něco kvalitního, čím bych mohl opeřit hraní svých bojových CP.

Musím bohužel říct, že s čtením dalších a dalších vět mě má radost opustila. Připadá mi, že jsi s dílem pospíchal do Rubriky. Kromě chyb zde již zmíněných, bych přidal, že by jsi klidně mohl přidat popisy tvarů štítů, popř. fotografii a sepsat kratší reálné použití v našem světě.

K hodnocení: nápada - v celku dobrý, zpracování - slabé, originalita - dobře myšleno, ale nedotažené, použitelnost - teď nulová. Po zapracování by byla jistě vysoká. Takže tedy 1*.

Jedna rada do budoucna: Budeš-li někdy přidávat nějaký příspěvek, je vhodné (a je-li to možné) si ho zkusit otestovat hraním. Příjdeš na mnoho nedostatků a na mnoho úprav,

s úctou

Tobša


 Uživatel úrovně 0

DragonRider: jenže film a realita jsou dvě úplně odlišné věci... pokud má štít sloužit k obraně, musí něco vydržet a 4 průměrné seky je zatraceně málo


 Uživatel úrovně 0

PinHead: Mno, neviem, ale podla mna, stity tiez nie su z ocele, tak preco by ich sabla nemala rozstiepat... v tomto by som ta odkazal napriklad na film 13th warrior, kde je jeden velmi pekny duel, kde zopar stitov znicia.
ad omracenie, neviem si pomoct, ale podla mna to zavana diablom, ono je to nejak tak, ze ked sice pretiahnes cloveka po hlave pavezou, bude asi trosku zaskoceny, ale ked ho pretiahnes rovnako tazkym kladivom, asi ho to rozhodi viac (po mistnosti :P )

naopak, mne to pride ako vcelku logicky system, kde si dal autor zalezat. sice bezne prilis vyuzitelny nie je, ale ja sa rozhodujem medzi tromi a styrmi hviezdami...
zda sa mi to ale cele take nedotiahnute do konca, preto to dnes bude za trojku, uvidime nabduce... :)


 Uživatel úrovně 0

Dvě hvězdy a to z několika důvodů. Prvním je opravdu žalostně nízká výdrž štítu. Nejběžnější dřevěný štít vydrží s souboji se skřetem ozbrojeným šavlí asi čtyři údery a to je po čertech málo.
Druhým důvodem je zbytečně vysoký bonus k OČ v souboji nablízko.
Třetí důvod je podivné zpracování Útoku štítem. Když si představím, že přetáhnu soupeře po hlavě pavézou (tj. úspěsně zaútočím štítem), tak i když ho nezraním do krve (což asi štítem nejde), tak nebude nijak omráčený nebo rozhozený? Zde by byl na místě možná nějaký postih na iniciativu pro soupeře v příštím kole.
Kdyby byla uvedena vyšší (alespoň 3x) trvanlivost štítu, dal bych tři hvězdy, takhle jsou to dvě.


 Uživatel úrovně 1

Potkal jsem se s dílem v Moudré sově a už tehdá jsem si na pár věcí stěžoval. No, Aritmo, moc jsi mě neposlouchal. Hlavně u té životnosti štítů jsem vyl za vyšší čísla, bohužel, tvé štíty mají stále výdrž talíře.

Bavil jsem se s tebou i o tvarech těch štítů, víš, že jsme se mockrát neshodli, no nakonec bylo vždy po tvém. Proto je občas tak těžké si ty štíty představit v souvislosti s pravidly a jejich parametry.

Popis na začátku je dobré shrnutí, na kterém sis dal práci, horší část je ta nelogická tabulka.

Na druhou stranu celkem dobrý byl pokus o rozšíření možností boje se štítem. Ty schopnosti na konci nejsou tak zlé.

Zpracování jsi neodflákl, tím to není. Vím, že sis práci dal. Původně jsem zamýšlel dát tři, ale Erlandil má bohužel tak trochu pravdu. Nakonec máš dvě za nápad a za snahu. Pro krizové situace to ještě stále je dostatečně použitelné.


 Uživatel úrovně 0

Tak tu máme další příspěvek v rubrice…

1) začátek je takový zdánlivě zbytečný základní popis štítu, jeho druhů, tvarů a materiálů, ze kterých se obvykle vyrábí, nicméně se třeba někdo poučí

2) je tu pokus o zavedení nějakého měřítka poškození u štítu. Myslím si však, že životnost štítů je příliš nízká (takhle se mi rozlomí po třech, čtyřech průměrných obranách), nehledě na to, že určité mechanizmy pro neživé předměty a určení jejich životů už v drd víceméně existují a třeba i obyčejné dřevěné dveře by vydrželi mnohem víc než nějaký štít, jehož primárním úkolem je chránit svého nositele. Také jsem přesvědčen o tom, že další výpočet během boje krom prachobyčejného hodu na útok a na obranu bude akorát víc zdržovat. Ale to je věc názoru.

3) trochu mě zarazila poněkud nesmyslně vysoká KZ u některých štítů v tabulce. Z hlediska drd je to těžce nesystémové. Ona už jen +2 namísto obyčejné +1 udělá v porovnání s KZ jednotlivých zbrojí hodně. Navíc z hlediska bonusovatelnosti toho, že je někdo za něčím schovaný doporučují pravidla pro PJ tuším bonus 1-4, přičemž u 4 se rozumí, že dotyčný je zalezlý a téměř ani nenakukuje, co se děje (zkrátka je téměř neviditelný… ten jakoby měl +5, i když tam se to počítá opačně).

4) docela by mě zajímalo, jak si autor představuje některé štíty z tabulky (matraci nemyslim…:)… např. puklice má oproti ostatním špatným parametrům poněkud divně vysoké útočné parametry… u tepaný železný štít nějak nevím jak si představit… atd… ale to je věc názoru a PJ

5) také tu jsou malé nepřesnosti v iniciativě… jde o to, že tu autor částečně smíchal ZSS a RSS. V ZSS se v zásadě iniciativa neupravuje, maximálně může být automatická, či se ztrácí, naopak v RSS iniciativu ztratit nelze, respektive ne tak nějak samo sebou, ale pouze díky postihu, který by ekvivalentně tabulce zbraní měl být max. –2.

6) schopnost odstrčení: jsou dvě možnosti, jak něco takového systémově zakomponovat: a) jakýmsi hodem na útok, kde se neuberou životy, ale provede efekt (tam nicméně sil + 1k6+) nebo b) použitím pasti, a to na sil + odl, jako tomu je v případě např. útoků z rozběhu u některých zvířat či přímo podobně u válečníka (bojovník: schopnosti sražení, odkopnutí, odhození) atd.

celkově vzato a shrnuto přináší tento příspěvek nedotažený pokus o využití štítu i jinak něž primárně na obranu. Nicméně by raději měl být rozepsán buď do nejmenších detailů nebo zjednodušen na prostý výpočet a trvanlivost + případné „finty“. Je to škoda, ale je tu mnoho nepřesností, které kolidují s pravidly.

Erlandil