Krvavý tah - bodnutí sekerou
Autor: | Dwarwen |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 26 |
Každý válečník si může nechat upravit válečnou sekeru tak, aby šla použít jako sečná i bodná zbraň. Válečná sekera je v mém světě oboustraná. U zručného kováře můžete nechat zhotovit novou hlavici, která má navíc dva hroty, které zakončují ostří. Zbraň se proto prodlouží asi o 10 coulů. Takové zbrani pak říkám Dlouhý labrys (ale nikomu nebráním zůstat u upravené válečné sekery). Nejlepší z kovářů umí vyrobit i stříbřitý labrys, ale o něm trochu později.
Dlouhý labrys :
Síla zbraně : 5 (+1 k válečné sekeře - prodloužené ostří)
Útočnost : +3
Obrana : -1
Délka : 1
Váha : 210mn
Cena : 6zl
Speciální vlastnosti zbraně:
Pro trpaslíka je tato zbraň stále rodová.
Bojovník s ní má menší výhodu oproti šermíři.
Při zhotovení této zbraně se přestává počítat válečníkovi přesnost (počítá se jako nová zbraň i když je nová jen hlava zbraně).
Každý válečník se může pokusit o provedení Krvavého tahu.
Stříbřitý labrys:
stříbro nejde tak dobře opracovat a proto se parametry trochu mění :
Síla zbraně : 4
Útočnost : +2
váha : 215mn
cena : 8zl + 10mn ryzího stříbra
ostatní je stejné.
Krvavý tah:
Může být proveden na humanoidní nestvůry velikosti A+B+C.
Ten vypadá následujícím způsobem : Válečník zaútočí sekerou jako normálně, když zasadí ránu (ubere alespoň 1 život) může provést Krvavý tah. Rychle vytrhne z protivníka sekyru obtočí se kolem něho a oba hroty mu zabodne do boku. Je to velmi bolestivá rána na protivníka, který to vůbec nečeká. (do obraného čísla se započítává jen KZ) do válečníkova ÚČ : 5/+3. Je to však celkem obtížný úkol a na jeho úspěch se hází jako na past 1k10.
obratnost - 7 - úspěch/neúspěchÚspěch: Útok proběhne v pořádku jak je výše popsáno.
Neúspěch: Krvavý tah se nepovede a postava promáchne a zapotácí se. Má 60% šanci že spadne (k%). Pokud spadne, ztrácí možnost útočit příští kolo. Nikoliv bránit se (to může i ze země), ale s postihem -1 k OČ. Pokud ne, manévr ustojí a příští kolo probíhá normálně.
Fatální neúspěch: při fatálním neúspěchu se hroty sekery zlomí (pokud padne při k% - 70,80 nebo 90% - cena opravy záleží na PJ).
Při každém dalším pokusu na stejnou postavu (nebo postavu která tento trik dobře viděla) v tomtéž souboji se síla pasti zvyšuje o +2.
Bojovníkova výhoda :
Bojovník se oproti šermíři specializuje na hrubou sílu a tato zbraň je založená spíše na síle než zručnosti. Bojovník má tedy při úspěšně provedeném Krvavém tahu ještě bonus +1 k útočnosti.
Diskuze
takže to vezmu zkrátka:
1) z hlediska šermu: bodat sekerou je poněkud nevýhodné, když to řeknu mírně, protože je, mrcha, příliš těžká a na bodnou zbaň příliž převážená dopředu.
2) z hlediska pravidel: od kdy to smí válečník použít? co to je: schopnost, finta... (důležité z hlediska herních mechanizmů)? proč ten název (tak trochu nevyplývá z kontextu)? vzhledem k velikosti pasti a dané vlastnosti (obr) pro válečníka krajně nevýhodné!!!
shrnutí: nápad nevalný, zpracování nedodělané, snaha, použitelnost minimální (viz výše)
Válečník mě nikdy moc nebavil, takže jeho pravidla nemám úplně zmáknutý, ale zdá se mi to docela dobrý. Jen se mi teda nezdá, že by se to hroty zlomily. Předpokládám, že jsou asi tak stejně pevné jako třeba dýka a ta se taky neláme s takovou pravděpodobností.
Nápad je zajmavý, ale...
- Z textu není jasné (alespoň mě) jestli sekerou mohu bodat kdykoliv, nebo jen za použití finty.
- pro případ, že mohu bodat kdykoliv Pokuď si zbraň upravým, aby mimo sečných byla schopná působit i bodná zranění, tak to nejde vyřešit tím, že navýším celkové parametry zbraně. IMHO je třeba útok sekem a bodem rozdělit. Válečná sekera je opravdu mohutná... bodat s ní nebude nijak lehké a ani na to není "konstruovaná", takže aby byl bodný paramert zbraně v ideálním případě (tzv. budu mít prodloužené ostří a budu trpaslík, bonus za sílu nezapočítávám) 7/+3/-1 je hloupost. Nebránil bych se podobnému SZ jako u Dýky, s tím že bych zvýšil útočnost.
- pro případ, že bod lze využít jen při použití finty. Když bodám špičkou, tak to není jako když sekám, tedy ty čísla u bodu by se měly výrazně snížit.
- Zeslabení stříbrného labrysu mi příjde jako hloupost. Žádná zbraň nemůže být stříbrná, byla by moc mekkou, takže pokuď chci mít "stříbrnou zbraň", tak jí postříbřím. Tím ovšem zbraň nestratí ani SZ ani útočnost. IMHO jde stříbro opracovat mnohem lépe než železo. Takže pokuď seklabrys "jen" postříbřím, tak se mu ztratilo 5mn z váhy. ;)
- Krvavý tah si nedokážu představit.. tedy dokážu. Buť skončí sekera ve štítu, nebo soupeřův meč v útočníkově hrudi. Tento trik je podle mě prostě nereálný.
Jak jsem to tak dokritizoval, tak začínám přemýšlet, že své hodnocení ještě snížím.
Doufám, že je to co jsem napsal srozumitelné...
Mě se toto dílo líbí. Dobrý nápad, dobře popsané, snadno představitelné. Dávám ti *****
černý drak Nefarian
zdá se mi to dobré....teda až na to, že schází ten RSS ale my na to stejně nehrajeme, nicméně i tak by to tamm mělo být.....dlouho sem váhal a nakonec jsem dopsěl k závěru, že 4* by to mohli být....třeba budeš jednou shovívavější k mým dílům :-D (tohle je vtip, žádné podlézání).
LG: To nabroušení je na delší diskusi, aneb, jak to vlastně hoši od Altaru mysleli. Já to beru tak, že část ÚČ je dána schopností zbraně pronikat zbrojí (vždyť to jde proti KZ). Tahle část ÚČ se také projeví v útočnosti. Prostě je to celé nevýhoda příliš jednoduchých pravidel (jejich výhoda je v tom, že se podle nich dá vůbec hrát bez použití počítače /*úsměv*/).
Legar: Jen do mě :) Snad si to obhájím...
- díky za upozornění... tady jde vážně asi jen o nedorozumění. Každopádně jsi autorovi asi zachránil jednu hvězdičku... uvidím... ještě si to musím nechat projít hlavou a zjistit si jak to v tech starších pavidlech vlastně je :)
- (ad SZ) Tady je to asi na diskuzi no. Já to nijak kategoricky nezamítnul, jen jsem podotkl, že se mi to tak uplne nezdá.
- Od toho je utočnost. Jestli je méne nabroušená, tak se to projeví pouze na utočnosti, nikoliv na SZ. Protože SZ je od toho, aby se určilo, jak snadno utočník soupeře zasáhne (a v tomhle ti fakt, že je sekera stříbnrá, nijak nebrání) a utočnost od toho, aby se poznalo, jak ho případný zásah zraní (a v tomhle už se ta menší nabroušenost projeví).
Uff, tak na to tak koukám, pak dokonce hledám v MS a vidím, že se to zas tak moc nezměnilo. Což je ovšem velká škoda.
- Chybí použití pro RSS, což je u finty docela důležité.
- Definice fatálního neúspěchu je stejná jako u dovedností? Tady těžko říct.
- Procenta u fatálního neúspěchu jsou dost zmatená.
Přesto bych si dovolil trochu polemizovat s LGho kritikou.
- Ve starých pravidlech je váha válečné sekery 200 mn a pokud autor vycházel z této přestřelené hodnoty, tak je nedorozumění vysvětleno (tím nechci říct, že se autor (a já také) neměl lépe informovat).
- Zvýšení ÚČ je celkem logické - zbraň je trochu delší, má jiný tvar, tak proč ne?
- Stříbro nikdy tak dobře nenabrousíš jako ocel a tím pádem bude sekera hůř procházet zbrojí (v pravidlech není nic jako "průraznost" a nejjednodušší řešení je asi tohle).
Rozhodně je to dobrý nápad, zpracování také není špatné, jen toho tam docela dost chybí. Škoda.
Zdravím,
Předem se chci omluvit za trochu delší pobyt v čekárně. Obvykle se snažím schvalovat cca do týdne, ale tenhle měsíc byl nějaký… líný :-)
Ale k dílu. Rozhodl jsem se ho schválit i přes několik nedostatků (uvedu níže) a mírnou nepředstavitelnost celé této akce, a to hlavně proto, že je to rozhodně lépe zpracovaná finta, než Bodnutí sekerou, které tu už jednou máme.
Menší výhrady bych měl již k samotným parametrům sekery (labrysu):
a.) Váha 210mn – vycházím z toho, že vycházíme z válečné sekery uvedené v pravidlech :-) a ta váží 70 mincí. Tys jí přidal dva hroty a váhu ztrojnásobil. Taky bych možná diskutoval o tom, že postříbřená sekera je o 5mn těžší, ale to už jsou detaily.
b.) Nezdá se mi to zvednutí SZ o 1. Přeci jen ty dva hroty nebudu využívat k normálnímu seku, takže nevidím důvod, proč bych se díky nim měl lépe strefovat do soupeře. A zase – proč je u stříbrného labrysu menší šance na zásah soupeře?
c.) Délka. Píšeš, že se díky tomuto upravení sekera prodlouží o 10 coulů. V pravidlech má válečná sekera délku 1-2. Tudíž o 10 coulů prodloužená sekera by měla spadat minimálně do této kategorie.
Může být proveden na humanoidní nestvůry velikosti A+B+C.
- Sympatičtější by bylo možná napsat, že lze provést na humanoidy o velikosti +- 1 třída od útočníka. A nebo tam dát potom nějaký postih. On totiž takový hobit bude třeba krolla podstatně hůře.
A k samotnému Krvavému tahu: Na to, že ta sekera váží něco málo přes 10kg, je to opravdu docela složitá akce. Neříkám, že nemožná, ale složitá. Možná bych jen do toho hodu na obratnost nějak započítal i sílu, protože ta je při této akci podle mě také docela důležitá.
Celkově dílo považuji za lehce podprůměrné, každopádně něco si v něm určitě někdo najde.
LG