Blantyrova kuše
Autor: | Chicken |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 23 |
Skupina: Zbraně
Síla zbraně: 6/+1; 6/+1
Délka: 65
Cena: 185
Malý dostřel: 22
Střední dostřel: 38
Velký dostřel: 60
Váha: 75 mn
Popis:
Popis:
Dvojkuše (dále jen kuše), má 2 lučiště, tj. 4 ramena, dvě nahoře a dvě dole. Kuše je horizontálně souměrná(tj. spodek je zrdcadlově stejný jak vrch), takže co je vrch a co spodek nejde poznat, protože to je jedno. Na délku má 65 coulů a na konci má menší pažbu, dělanou tak, aby si ji mohl střelec zapřít o rameno, ať již střílí z jednoho nebo druhého lučiště. Pokud by byla kuše na obou lučištích nabitá, tak zatímco by střílel střelec z jedné strany, mohla by šipka na druhé vypadnout. Proto je na obou lučištích umístěna malá záklapka, která jistí, aby šipka nevypadla, takže je jedno, kterou stranou budete střílet první. Z kuše se nestřílí tak, že se obě šipky vystřelí najednou, ale tak, že se vystřelí ta, co je na momentálním horním lučišti, po výstřelu se kuše otočí v rukou o 180° a vystřelí se druhá šipka. Díky tomu se dá s kuší střílet 2× za kolo. Střelec si dává pozor, aby rukou, kterou drží kuši zaspod, nepochroumal spodní lučiště. Proto je mírně "zasazené" do základu. Každé lučiště má svou spoušť. Po vystřelení obou šipek musí střelec nabíjet 2 kola (pokud nabíjí obě strany). Základ je dělán z pevného, ale co možná nejlehčího dřeva např. z ořechu, zatímco ramena jsou dělaná z co nejpružnějšího dřeva, jeko je ku příkladu tis. Celá kuše je dělaná tak, aby byla šipka co nejpřesnější a nejprůraznější. A aby byla průrazná, musí být rychlá a díky tomu doletí celkem daleko.
Z kuše mohou střílet pouze ti, co mají minimální sílu 13 a minimální obratnost taky 13, a to proto, aby z ní mohli střílet přesně a aby byla funkčnost kuše plně využita. Ostatní z ní mohou střílet také, ale s postihem.
Účel a použití kuše:
Jsou dva způsoby: ten první:je dobrá na rychlou a okamžitou akci, např. někde v jeskyni,kse je třeba rychle jednat, vystřelím jednou, podruhé a jdu bojovat. Lze ji také použít v momentě rychlého překvapení..
A ten druhý způsob je především v armádě: Kuše má být co nejpřesnější a nejprůraznější. Proto si klade za cíl díky jedné mohutné ofenzívní střelby (samozřejmě za použití tisíců střelců s těmito kušemi v armádě) zničit nepřítelovy nejsilnější složky, snížit morálku a vnést do jeho armády náhlý zmatek. Zbytek je na pěchotě. Tento způsob boje bývá kombinován s jízdou, takže jen co střelci splní svůj úkol, vjede do roztroušené nepřátelské armády jízda a zmatené pobíhající muže pobije. Tento kombinovaný útok lze odrazit jedině sjednocením zbylých mužů pod silným a morálním vedením a nebojácností.
Pokud jsou střelci dobře vycvičení a pokud jsou ve větším počtu, mohou s kušemi kombinovat a zasypat tak nepřítele nepřetržitou sprchou šipek.Toto zvládnou pokročilí střelci, ale má to jeden háček: velmi rychlá spotřeba šipek.
(Pro ty, co hrají s DrD - Svět je zde pár bonusů: Po úspěšné ofenzívní střelbě mají všichni vojáci bonus +2 k morálce, zatímco nepřítel postih -2 k tvrdosti a -1 k morálce, protože je rozpuštěn a zmaten.)
Historie:
Kuše, pojmenovaná po svém vynálezci a strůjci jménem Herbert Blantyre, má dlouhou historii.Byl to mladý člověk, měl okolo 27 a byl synem významného mistra tesaře Valvise Blantyreho. V jejich rodině se toto řemeslo dědilo z otce na syna po dobu dobrých 350 let. Jeho otec byl ve městě velmi váženým člověkem. Poté co umřel na neznámou nemoc, Herbert zdědil dílnu. Svému řemeslu se věnoval naplno, ale vyrábět kuše mu nestačilo. Měl také malého bratra Saurima, kterému bylo sedm. O 2 roky později jim umřela matka. Jak měl Saurimo 15, pomáhal svému bratrovi v řemesle. Herbert měl velkou vynalézavost a díky ní zdokonaloval kuše, dal se na výrobů nářadí, zdokonalil pluh a vymyslel dřevěný jeřáb, jěž umožňoval zvedat těžké předměty do velké výšky za pomocí jednoho muže. Měl však velkou lásku k pivu a tak chodil do hospody "Sladký chmel". V opilosti si sice tak dělal nepřátele, které urážel, ale druhý den si je usmířil penězi. Však co, chudý nebyl.
Jednoho rána se mu vnukla myšlenka, kterou se rozhodl realizovat. Byl to první prototyp kuše, který byl vzápětí někým neznámým ukraden. Byl ukraden nepřítelem, který se rozhodl kuši vyrobit pro porážku Herbertova rodného království, Království Crozet.Po smrti Herberta Saurimo přišel na vadu kuše, díky níž byl Nepřítel poražen. Kuši zdokonalil, ovšem nesklidila takový úspěch jako předtím. Dnes vlastní rod Blantyrů tesařský cech ve městě. O to se zasloužil vnuk Saurima, Mercer. Dnes je starý a cech s dílnou vede Mercerův syn Lingrim Blantyre.
Výroba:
Výroba kuše není lehká a nezvládne ji žádný začátečník. Co zde popisuji, jsou spíše informace pro PJ!, protože je na to potřeba hodně dovedností, a to proto, protože je tuto kuši vyrobit těžké, takže si pravděpodobně nezačne hrdina o polední přestávce kuši vyrábět. Tuto kuši vyrábějí jen ti nejlepší z mistrů tesařů a řezbářů.
Aby mohl mohl mistr tesař vyrábět tuto kuši, musí mít dovednost Řezbářství a dovednost Truhlářství aspoň na stupni velmi dobře. Také musí mít dovednost Řezbářství kuší, kterou jsem zde stručně popsal:
vlastnost: Obratnost
Obtížnost: těžká
Ověřování: každou kuši
Totální úspěch: Kuše je unikátně vyrobena,lze prodat za větší peníz.
Úspěch: Kuše je dobře vyrobena.
Neúspěch: Postava dílo zkazí, nelze opravit.
Fatální neúspěch: Postava kuši vyrobí velmi špatně, ale neuvědomuje si to a při testování
se rozpadne ( např. vyletí rameno a trefí postavu po hlavě), postava je zraněná za 1k6 životů.
Cena odpovídá náročnosti výroby, proto se vám může zdát drahá, ale její koupě se vyplatí a určitě ji při rychlém jednání v boji využijete.
"Pane, výroba kuše byla úspěšně zahájena."
"Výborně. Není nad to porazit nepřítele jeho vlastní zbraní."
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 23
Autor: Chicken
Diskuze
Podobrá zbraň by šla snad vytvořit jako lehká kuše, ale u těžké kuše mám pochybnosti ( viz Zombieho dechberoucí rozbor ).
Přesnější kuše budou kuše na držáku, což asi tato oboustranná být nemůže.
Obtížnost výroby bych asi dal velmi těžkou - výrobci kuší byli ve střebověku nejlépe placenými živnostníky.
Nápad by to nebyl zas tak špatný, ale chtělo by to mnohem lepší zpracování díla ( přičemž většina nedostatků je vypsána ve schvalovací kritice ).
Není to sice převratný artefakt, ale dávám průměrné hodnocení za zpracování. Jinak výtky uvedli už předchozí přispěvatelé.
No, popravdě rozebíráš už starou dobrou obostranou kuši. Co k tomu říci?
1: Popis: Je v celku přijatelný, píšeš velmi přehledně, což hodnotím kladně. Ovšem co se mi nelíbí je už dole zmíněný materiál, tis se opravdu používal spíše na luky. Tis a jasan. Na kuš je lepší něco houževnatějšího. Jinak k těm šipkám. Přednosti kuše jsou velká průraznost, ovšem menší dostřel než u luku a na větší vzdálenost nejsou zas tak přesné. Proto se ve velkých bitvách nikdy nevyrovnaly anglickým lučišníkům, poněvadž než mohli kušiníci střílet, už dávno to do nich šily lučišníci, ovšem na menší vzdálenost proti plechovkám ( těžkooděncům ), neměli kuše konkurenta.
2: Historie: Tam jsem snad ani nějaké větší nedostatky nezaznamenal. K ní nemám výhrady...
3: Výroba: Bohužel jsi najel spíše na tabulkovou tématiku, než na poutavou, kdyby jsi u výroby pokračoval ve výše uvedeném stylu, mohlo to být všechno lepší...škoda.
Obecně jsem si pěkně početl, ale nedozvěděl jsem se nic nového, klasická oboustraná kuše, s tvojí verzí Historie. Chybí mi tam originalita, nápad, myšlenka...Neříkám že se mi tvoje dílo nelíbí, ale tyto věci opravdu postrádá, alespoň píšeš přehledně, příště by jsi se nad těmito věcmi mohl více zamyslet ( což je to nejtěžší, ale i nejlepší ), na dílech a potom by jsi napsal hodně dobré dílo...Škoda jen že to u tohoto chybí, protože jinak to celkem ušlo. S pozdravem
anarion
Mé jméno jest Vedro
Chci říci jen toliko. Jak již pan Zombie psal, je dle mého soudu nejslabším místem je popis nabíjení zbraně a použitý materiál pro výrobu. Větčinou tyto "detaily" nechávám nepovšimnuty, ale zde bych chtěl dodat: Nabíjení u kuše je natolik složitý a obtížný proces že by ve skutečnosti zasloužil vyjádřit pastí. Pákový, ruční třmenový, pasový hákový ani táhlový navíjecí mechanismus zde nevidím reálný. Jedinné co připadá v úvahu jest dle mého sodu dvojklikový kolovrat v ozubených lištách. K materiálu lučiště jen tolik, tis je naprosto nevyhovující pro svoji měkkost a křehkost. Tis je vhodný na luky, na kuše byl (vyjma již níže uvedených materiálů) používán dub a habr. Já osobně tyto připomínky nepovažuji za zvláště důležité při hodnocení díla. Hráče nezajímá z jakého dřeva střílí.
Chci ale dodat jedno. Mrzí mne že autoři nečtou hodnocení ostatních děl, a to zejména kritiku redaktora rubriky. Pan Zombie si dává s každým dílem (sice načas) práci a zkoumá pečlivě všechny aspekty, a přesto se v jeho hodnocení objevují stále stejné výtky. Jakoby mlátil suchou slámu. Projděte si schválně jeho hodnocení posledních čtyř děl.
Napsal VEDRO
Cenově podstřelená zbraň, s posílenou kadencí, silou útoku i účinným dostřelem.
Délkou se myslí délka v soubojovém systému (1, 2, 3 ...), nikoli délka předmětu v coulech. U střelné zbraně je to pravděpodobně 1, Obrana zbraní -2.
Popips zbraně si v něčem odporuje - na začátku je symetrická, na konci je část zbraně posunutá - pochopil jsem to tak, že lučiště je zapuštěné smerem k podélné ose sochy (rukojeti) kuše. Vyrobit zbraň tak, aby fungovala, je dosti nereálné, neboť pod každou kuší byla protáhlá páka, rovnoběžná se sochou, která ovládala zarážku, držící napnutou tětivu - ořech. Pokud bys spojil dvě kuše spodem k sobě, nemáš kudy vyvést tuto páku ven, i kdyby to byla spoušť, kterou najkdeš na moderních zbraních. Vepředu kuše potřebuješ místo na třmen kuše , neboť silněší kuši nenapínáš prsty, ale pomocným zařízením - hákem u pasu, případně heverem - potřeba místa na soše pro jeho umístění. Při napínání hrozí, že z ořechu sklouzne předchozí napjatá tětiva a zbraň kopne - hrozí poraní blízkých částí těla, např. pořezání prstů, pokud by se jimi napínalo.
Socha zbraně bývala dřevaná, na tom moc nezáleželo, ale lučiště bylo klížené z několika vrstev materiálu - šlachy, dřevo, rohovina, v pozdějiších dobách ocelový list. Stačí se podívat do literatury nebo na internet.
Odstavec o použití - povídání o taktice bez praktického vztaku k předmětu, hlavně co se týče použií ve hře.
Armády - příjemné, že jsi nezapoměl na použití u branných složek. Chtělo by to zohlednit výcvik: luky - obtížný, dlouhodobý, kuše - snadný, pkrátký, ovládání této zbraně - ???.
Historie: není ani tak historií předmětu, jako jejího tvůrce. Na co je PJům znalost jeho lásky k alkoholu, když nebudou vědět, co vnuklo myšlenku této zbraně, aby to mohli použít ve svých světech ?
Výroba: chybí potřeby na výrobu, byť v souhrnné formě, jako je napříkladt materiál, náředí, pníze a hlavně - ČAS! Co pro hru znamená "unikátně vyrobena" ? O kolik zlatých lépe lze zbraň prodat ?
Závěr: další zdejší pokus o výrobu něčeho, co střílí vydatněji ... jako by kuše nebyla silná i tak.