Vyšší Lazebník *Periosapar*
Autor: | cour |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 12 |
Skupina: Materiální magie
Past: Roz~7~!
Dosah: 1
Rozsah: 1
Vyvolání: 1 kolo
Popis:
- Jméno kouzla: Vyšší lazebník
- Kouzelná slova: Periosapar
- Magenergie: 2x životaschopnost cíle
- Past: Roz~7~!
- Dosah: 1 sáh za úroveň sesilatele
- Rozsah: 1 humanoid
- Vyvolání: 1 kolo
- Trvání: ihned
-- Mistr Eraxanto
Toto kouzlo, jak název sám napovídá, je co do účinků podobné kouzlu Lazebník (PPE Nová kouzla kouzelníka). Při seslání si kouzelník v mysli vybaví, jak chce terč kouzla ostříhat a/nebo oholit a kouzlo to provede. Vyšší lazebník nekoupe ani nečistí. Velký rozdíl mezi původním Lazebníkem a Vyšším lazebníkem je v tom, že příjemce kouzla s tím nemusí souhlasit. Nová vizáž terče je pouze v představě kouzelníka. Pokud terč kouzla uspěje v hodu proti pasti, oholen/ostříhán bude sesilatel kouzla.
Přestože ve všech kouzelnických knihách je tohle kouzlo vedeno jako Vyšší lazebník, málokdo ho nazve jinak než Eraxantiho smír. Při výuce učitelé kladou velký důraz na to, že Vyšší lazebník se svou strukturou mnohem více podobá kouzlu Zesměšni než kouzlu Lazebník, tedy toto kouzlo spadá do oboru magie materiální, nikoli časoprostorové.
Pozn.:
- Kouzlo patří do PPE mezi čarodějova kouzla a mág je může seslat prostřednictvím svých pomocných kouzel.
- Vyšší lazebník neumí nic jiného než stříhat a holit. Tedy pokud má například cíl kouzla upletené copánky, kouzlo je pouze zkrátí nebo ustřihne. Rozhodně je ale nerozplete. Stejně tak kouzlo nedokáže vlasy „nastavit“ ať už přirozeně (nechat dorůst) nebo uměle.
- Z popisu by mělo být jasné, že kouzlo je svým využitím podobné kouzlu Zesměšni (PPP Nová kouzla kouzelníka), ale má výhodu v tom, že jeho účinky jsou trvalé a nedají se zrušit kouzlem Rozptyl kouzla (PPP Nová kouzla kouzelníka).
- Na klasickou úpravu vzhledu je mnohem výhodnější kouzlo Lazebník.
- Jsou zprávy, že několik teoretiků pracuje na úpravách tohoto kouzla. Jedná se o zvýšení rozsahu na živé tvory (zejména zvířata) a rozšíření škály holičských schopností, tedy ne jen stříhání. Mecenášem tohoto výzkumu je prý hraběnka Vivienne Delphanque, zámožná milovnice pudlů.
Na závěr nabízím k přečtení jeden příběh, jak kouzlo Vyšší lazebník vzniklo. Založen je na zápiscích Asuryana Sapheryho - studenta a později učitele na Vysoké akademii v Lileathu.
Mistra Eraxanta Asuryan neviděl už dva týdny. I teď, když spěchal do jeho komnat po schodech, si přesně vybavil chvíli, kdy se akademií roznesla zpráva o předjednaném příměří. Eraxanto se právě domlouval na termínech zkoušky se skupinou studentů před svým kabinetem. Když přiběhl Ellyrion a udýchaný ze sebe vychrlil tu novinu, mistr se zarazil. Jedinou sekundu se dalo v jeho obličeji číst jako v dětské knížce. Příměří pro něj bylo prohrou, ponížením, popřením všeho, čemu v životě věřil a pro co se kdy obětoval. Znevážením jeho talentu, umu a úsilí. Zahozením mnoha let studia a práce. Náhle se objevila rozhodnost, vzdor, odpor vůči všem okolo. Probudil v sobě tisíciletou nenávist, kterou získal od svých předků, tak silnou, že se nedá zdědit jinak než krví. Pak jeho tvář zvážněla tak, jako vždy. „Domluvte si termíny s mými asistenty, já mám důležitou práci.“, řekl okolo stojícím studentům a s rozhodným výrazem ve tváři odešel do svého kabinetu.
Mladý elf chvíli váhal, ale nakonec rozhodně zaklepal na dveře. Možná až příliš hlasitě, napadlo ho. Slabé: „Vstup, Asuryane!“ ho přimělo otevřít dveře. Chvíli se nehýbal, aby si jeho oči přivykly šeru v místnosti. Pak vkročil do mistrovy pracovny.
„Dobrý den, pane. Mám pro Vás jídlo a informace, které jste si vyžádal.“
Eraxanto rychlým trhnutím odhrnul těžký brokátový závěs a do prostorné místnosti se nahrnulo světlo. Asuryan uviděl neskutečný nepořádek – poházené špinavé talíře, misky, korbele a sklenice, dva přeplněné popelníky, několik prázdných stojanů na svíce, opravdu velké množství různých svitků, malých brožur i velkých mnohasetstránkových svazků.
„Tak nejdříve ty informace.“ ozval se Eraxanto a posadil se do jediného prázdného křesla. Mistr vypadal ztrhaně, ale zároveň spokojeně. Oči měl unavené, rudé a pod nimi velké „pytle“ způsobené nedostatečným (nebo žádným!) spánkem v poslední době. Ale jeho tváři dominoval úsměv, na první pohled bylo vidět, že uspěl, ať už šlo o cokoliv.
„Tedy oficiální setkání našeho a trpasličího emisara budou pozítří na neutrální půdě ve vesnici Skočná. Za nás smlouvu podepíše první rádce Cishpi Amakar, za ně generál Tobias Liv…“
„…zvaný Krvavý Liv. Ostří jeho sekery ukončilo život stovek dobrých elfů…“ dokončil větu mistr Eraxanto tiše, spíš pro sebe. Energicky a nahlas však pokračoval: „Dobrá, chlapče, děkuji za jídlo i zprávy. Poslední věc, kterou od tebe potřebuji, je, abys mi u našeho štolby objednal ustrojeného gryfa na zítřejší úsvit.“
„Samozřejmě, pane, jen…“, zaváhal mladík: „…neuděláte něco…něco špatného?“
„Nemusíš se ničeho obávat, řekněme, že do Skočné pojedu přistřihnout pár vousů.“
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 12
Diskuze
Začnu menší výtkou na redaktora:
Nějak jsem nepobral, proč je v díle ponechána zdvojená úvodní tabulka, když mám dojem vše šlo přepsat do vyplňovacího formuláře.
Teď k dílu:
Osobně se mi kouzlo nelíbí. Jedná se o kouzlo z PPE (což fakticky na hru nemá vliv) s velkou cenou a velmi úzkou specializací. Mít kouzlo jen na stříhání vousů mi přijde poněkud zbytečné. Dle mého šlo kouzlo udělat krapet komplexnější - rozšířit účinky na více situací než stříhání trpasličích vousů. Kouzlo zesměšni možná také není úplně nejšťastněji vymyšlené, ale pro mě je mnohem lépe vytvořené než toto stříhání vousů.
Už vidím, jak je kouzlo zesměšni použito tak, aby trpaslíkovi iluzorně dorostli vousy do původního stavu.
Kouzlo může být dobrá jednorázovka, kterou najdou dobrodruzi na sesílacím svitku nebo jako rozšíření magie skřítků od zerafela. Jako kouzlo, které by se měl chtít kouzelník naučit mi to přijde slabší.
Nesouhlasím s tím, že ten vykřičník v pasti je kontraproduktivní, já to zde beru jako jeden z nejlepších nápadů - sesilatel si dvakrát rozmyslí, jak chce upravit terč, tak aby v případě neúspěchu "nepoškodil" sebe (nebo poškodil sebe zanedbatelně).
Kouzlo se mi líbí a velmi. Líbí se mi to že je použitelné i bez omáčky a že je nakonci. Použitelnost je také velmi velká prtože já jakožto hráč trpaslíka bych se asi rozzuřil k nepříčetnosti kyby mě někdo oholil můj pečlivě pěstěný vous, mou chloubu.
K ceně bych řekl snad jen jediné pokud kouzlo není příliš levné tak jakákoliv magová náročnost není chybou a dá se vysvětlit velmi jednoduše například přečtením mého dílka "Historie magie" kde je zdůvodněna řeba i cena veškerá současná. To, že vymysel dle příběhu lefí mistr magie ještě neznamená že musí být kouzo dokonalé, bezchybné a že nejde zlevnit. Třeba pozdější výzkum hraběnky vše ukáže.
Příběh se mi také líbil je celem krátký čitelný a je mimo aby nezavazel a kouzlo je použitelné i bez toho aniž bych si příběh musel přečíst.
Plž
Dakeyras:
asi moje argumenty v předchozím příspěvku zanikly v omáčce. tedy:
1. už v poznámkách kouzla je napsáno, že pro sohlasící postavy (včetně samotného sesilatele) je mnohem výhodnější Lazebník z pravidel.
2. situace čaroděj vs. 10 trpaslíků. někde v horách, když čaroděj (s družinou) stojí proti deseti duergarů, je určitě užitečnější spousta jiných kouzel. VL je situační. třeba když se v hospodě ve městě skupinka přiopilých trpaslíků začne slovně navážet do skupiny elfů třeba kvůli jejich slabosti, křehkosti, sexuální orientaci atp., tak tohle kouzlo dokáže trpaslíky pěkně zpražit (a naštvat). v této situaci je mnohem účinější. mágův velký mix skrdí oběšením.
už jsem ho měl v hlavě dlouho a byla jen otázka času, kdy to sepíšu ;-) mám vrozený odpor k malým rasám a na tohle jsem přišel asi při sledování pána prstenů jedničky :-)
ps: prvně tě napadla situace a k ní dotvořil kouzlo, nebo naopak vytvořil kouzlo a k němu hledal situaci?
coure, podívej se na to i z druhé strany - je to primitivní kouzlo, které někteří kouzelníci prostě jednou za týden použijí, aby ostříhali sebe... tohle je podle mě mnohem častější důvod použití tohoto kouzla a tomu by měly odpovídat i hodnoty nutné magenergie a pasti. Protože tohle kouzlo umíš hypoteticky použít na tuhle situaci, nemusí znamenat, že kvůli ní to musíš nutně zdražit a ztížit. Přeci jen kouzlo o jeden jediný mág levnější, než mágův velký mix, který je smrtelný. Rovnou použiji mágův velký mix a nemusím se starat o případnou nebezpečnou reakci protivníka.
Podle mě je právě tohle kouzlo, které by mělo být pro kouzla primitivní na seslání, aby to taky nějak dokázalo moc kouzelníka, přeci jen kouzelník na 15. úrovni sesílající toto kouzlo na 10 trpaslíků válečníků do 6. úrovně, nebo jen pouhých vidláků, jen aby je naštval a vyprovokoval a pak je všechny zpražil blesky mi přijde zajímavější a reálnější, než že to sešle jednou a už musí rozmýšlet jak rozdělit zbytek magenergie...
Kouzlo je pěkné, nápadité, inspirující a použitelné.
Připojím se ovšem k těm rejpalům, kterým vadí cena. Zvláště, je-li kouzelník přes takto vysokou cenu nejen v nebezpečí sebeostříhání, ale navíc i v nevýhodě při hodu proti pasti. (pouhé 4/10 na úspěch.)
Čili tady prostě strhnu.
Poněkud rozvláčný popis a omáčka, ale díky kvalitě není na závadu.
Děkuji všem za vesměs pozitivní reakce a hlavně za počty hvězd v hodnocení, sám bych si dal asi méně ;-), dále děkuji Sniperovi za schválení. A taky se teď pokusím napsat svůj pohled na nejvíce kritizované body.
1. omáčka
- příběh je schválně na konci a oddělen čarou, což má naznačit, že ho nikdo nemusí číst. Já osobně mám rád omáčky, které jsou přínosem. Ať už inspirací nebo naznačením použití nebo nastíněním atmosféry.
- bod 5 v poznámkách je takové moje „rýpnutí“. Je samozřejmě úplně zbytečný a nic nevysvětluje. Ale mi se líbí. Přijde mi to celkem vtipné a opět to může někoho inspirovat. Kdyby se našel alespoň jeden člověk, co by se mu ta myšlenka zalíbila a udělal nějaké dobrodružství na pudlí farmě hraběnky Delphanque, velmi by mě to potěšilo. Ono taky nemusí jít jen o pudly, může se jednat o jakoukoli jinou psí rasu (libovolní psi ovčáčtí, bojoví nebo lovečtí), klidně se může jednat o koně. Chtěl jsem tím naťuknout milovníky zvířat a hlavně milovníky úprav zvířat. Že to není mrtvý obor dokazuje třeba současný parkur.
2. trvání stále x ihned
- no nad tím jsem nepřemýšlel. Děkuji Sniperovi za vysvětlení. Já to asi určil dle kouzla Uhas plamen (možná není úplně přesný název), kdy se taky jedná o jednorázovou nevratnou akci.
3. velká manová náročnost
- zkušený čaroděj má na nějakém 10+ ševelu třeba 40 kouzel. Řekněme si na rovinu, že důležitých pro přežití je tak 5-10. Zbytek je svým způsobem úplně jedno, co že tam bude. S tím souvisí to, že vyšší lazebník pravděpodobně nikdo nebude sesílat na nějakém akčním dobrodružství. Je vytvořeno pro speciální situaci a tedy jsem si mohl dovolit i vyšší počet magů při seslání. Prostě si myslím, že žádný kouzelník nebude sesílat tohle kouzlo v den, kdy bude zároveň potřebovat bledý blesk, rychlost atp. na druhou stranu si myslím, že kombinace vyšší lazebník + hyperprostor I bude velmi četná ;-) a na ten „hyp“ ty magy vždycky budou. Ještě s tím souvisí bod 4. tímto jsem chtěl jen říct, že vyšší náročnost na magy u tohohle případu kouzel není na škodu.
4. v pasti !
- vzhledem k tomu, že hraju už poměrně dlouho, trochu se změnil i můj pohled na rpg. A mnohem více si užívám hraní než bojování (stručně řečeno). Je velmi jednoduché zabít člověka černým bleskem nebo mágovým velkým mixem, ale vždy to není beze svědků. A pak následuje vyšetřování, označení útočníka, vypsání odměny a pronásledování. Tedy je to lehké, ale nese to taky vážné důsledky. Určitě mnozí z vás hrají ve světech, kde jsou velmi důležité vlastnosti (VP i CP) čest, hrdost, důstojnost, krása atp. A útok na tyto vlastnosti se mi osobně velmi líbí. Někoho ztrapnit, potupit nebo ponížit je mnohdy efektivnější než ho zabít. Navíc je to soudně velmi málo postižitelné. A proto by tato kouzla měla být, dle mě, náročnější. Čemuž odpovídá magová náročnost kouzla a „vykřičník“ v pasti, tedy možnost ostříhat sám sebe. Představil jsem si třeba nesmiřitelnou rivalitu mezi milunou a blaženou v trilogii slunce, seno…převedenou do drd. Tohle kouzlo by se každé z nich velmi hodilo, ale kdyby tam byla past navrhnutá Sniperem (Roz – 7 – 0), bylo by velmi snadné je seslat při první konfrontaci. S možností ostříhat samu sebe si to čarodějka dobře rozmyslí. S tím souvisí i to, že se někdy může stát, že při odolání terče kouzlu kouzlo neudělá nic, protože sesilatel třeba nemá vlasy. To je trochu problém, ale věřím, že i méně zkušený PJ to vyřeší prostě tak, že se nic nestane.
citace Nathaka:
..."pravidlový popis, ideálně přesně popsaný ve vztahu k účinkům Zesměšnění. Je to takové nejisté a v současné podobě je kouzlo vhodnější spíš k odehrání RP, což je ne vždy žádoucí."
- nemůžu než souhlasit, ale to je dáno tím, že kouzlo je děláno hlavně pro RP. a já nemůžu (omezeno délkou příspěvku) a ani nechci nikomu psát, jak správně "hrát" za CP nebo VP. proto ten účinek ostříhání a reakci na něj nechávám na jednotlivých PJ. každý z nich si určí, zda vidí reálnou šanci kouzlo ve hře použít a tím hru oživit nebo ne.
No pokud se tedy nemýlím, nemám po ruce pravidla abych si původní kouzlo přečetl, není mezi nimi jiného rozdílu než to že cíl kouzla nemusí souhlasit ale pokud se mu to podaří odvrátí kouzlo opačným směrem....
No nicméně pokud tohle pominu, tak zpracování textu je přinejmenším dobré, je to čtivé, není to nudné, trochu mě překvapilo že povídka je delší než kouzlo samotné, ale i to by se dalo skousnout, návod jak naštvat bandu trpaslíků:-), má to + pro zábavnost, nápad hodnotit nebudu nevím jak vypadá původní lazebník v pravidlech protože je nemám po ruce.
Když to vezmu kolem a kolem, tak dílko není obaleno zbytečnou omáčkou(pozapomenu-li na poměr příběh/kouzlo) není to moc dlouhé, není to nudné....
minister: nesouhlas. Stále je vyhrazeno pro kouzla, kde magenergie je stále přítomna a kouzlo působí neomezeně po seslání (např. Orxanův zámek). To není případ tohoto kouzla, které stejně jako například útočná kouzla zaúčinkuje ihned a stálé jsou jen následky (ne kouzlo samo).
Kouzlo se mi líbí, i když název m i moc nesedí (ale to je jen detail :D). Příběh se pěkně čte, konstrukční chyby jsem nenalezl, jediné co mi trošku vadí je vyšší cena a jak tu už popsal sniper..past. Opravdu jsem se těžce rozhodoval mezi 3 a 4*, protože dílo, ač pěkně zpracované, podle mého nepřináší nic zásadního.. Nakonec jsem se rozhodl dát 4*, kvůli zpracování..být to převratnější nápad, dal bych za 5 ;-)