Kouzelnická Kouzla

Ďábelský plyn **devil gas** Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 29

Skupina: Materiální magie

Past: Odl~5~podlehne účinku/nepodlehne

Dosah:

Vyvolání: 2 kola

Trvání: 6 kola

Popis:

Kouzelník vytvoří pomocí tohoto kouzla malou, asi 10 coulů v průměru, kouli stříbrné barvy. Vypadá to tak, že kouzelník začne rukama tvarovat kouli ve vzduchu a po dvou kolech vzniká tato stříbrná koule plná plynu. Plynová koule stojí rovných 10 magů, vyvolání se nadá žádným způsobem urychlit.

Plynová bomba: Plynová bomba je ta koule, o které jsem už hovořil, ale nyní podrobnější popis. Koule nemá žádný otvor, kudy by unikal plyn. Má hladký povrch, váží přesně 40 mincí i s plynem uvnitř. Při podrobnějším průzkumu zjistí kouzelník, že je křehká a vyžaduje opatrné zacházení, jinak by mohla kouzelníkovi prasknout přímo u obličeje. Je z lehčího materiálu magického původu, připomínající plech. Na dotyk je chladná a po prasknutí ihned zmizí.

Plyn a použití: Nejlépe ji kouzelník využije tak, že ji vrhne do davu lidí a následně raději uteče od toho veselého místa. Ano, veselého, protože tento plyn způsobuje záchvaty smíchu všem, co neuspěli v hodu proti pasti. Taky může bombu nastražit na nějaké místo a počkat, až ji nějaký kolemjdoucí rozšlápne. Bomba praská automaticky při silnějším stisku a při pádu z více jak jednoho sáhu na tvrdší povrch (zemina, písek...). Prasknutí samotné nikoho nezraní, ani v bezprostřední blízkosti ( méně jak jeden sáh), ale past tohoto nešťastníka se zvyšuje o 2. Po prasknutí bomby, se plyn začne "valit" rychlostí jeden sáh/kolo. Je-li silnější vítr, rychlost pohybu oblaku je 2 a více sáhu za kolo (zde to nechávám na PJ). Pokud ji kouzelník nevrhne včas, bomba samovolně praská po uplynutí 3 směn.

"Tak milí studenti, umíme již vyvolat plynovou kouli. Teď si řekneme, jak ji správně používat. Uchopte bombu do ruky a silou ji vrhněte na místo, kde chcete, aby bylo nebývalé veselí. Každý slabší jedinec propadne síle kouzla a začne se po dobu 1 minuty nepřetržitě smát. Společně s někým můžete hodit bomb na to místo více, aby byli zaseženi i silní tvorové a vy jste mohli pláchnout..."

Plyn má tmavě růžovou barvu, přes kterou není nic vidět normálním zrakem (max. sáh, na méně jak jeden sáh vidět je). První směnu se drží při zemi (max. výška 3 sáhy), ale po uběhnutí tohoto časového úseku, vzlétne do atmosféry a tam úplně vyprchá (tj. zmizí). Plyn po prasknutí vytváří oválný mrak, s maximálním průměrem 20 sáhů. Tento mrak se nebude jinak pohybovat, než se rozpínat a po uplynutí jedné směny, vznášet k nebi. Plyn není hořlavý, ani jinak škodlivý, pouze zajistí veselou náladu. Inteligentnější postavy nebo ti, co tento plyn už znají, mohou zadržet dech (nejpozději v dalším kole po úniku plynu), aby měl plyn větší potíže se dostat do jeho dýchacího ústrojí. Udělá-li tak postava, past se snižuje o 2. Pokud si postavy nezakryjí oči, plyn způsobí podráždění citlivých částí oka a postava začne slzet. Všichni, kdo neuspěli v hodu proti pasti, se rozesmějí. Smích je hlasitý a neustává, dokud se postavy drží v mraku plynu (nemohou se odtamtud ani dostat, protože ihned spadnou na zem a budou se jen smát). Venku se plyn vznáší směrem nahoru rychlostí 2 sáhy/kolo (jiné případy jsou popsány níže). Smějící se postavy nemohou dělat nic jiného, než se smát a smát. Nejsou-li zasaženy, každé další kolo si musí házet znova. Když plyn už vzlétne, postavy se začnou pomalu vzpamatovávat a smích ustává.

Plyn voní jako směs vonných bylin (spíše "sladká" vůně).

"Vyberu si jednoho žáka, který bombu vyzkouší a podělí se s námi o své zkušenosti. Co třeba ty, Kyarro? Chtěla bys to vyzkoušet? Doporučuji ti hostinec U zuřivého barbara. Určitě se tam dnes večer strhne mela a ty bys je mohla trochu "uklidnit". Myslím, že městská garda ti bude vděčná a možná dostaneš i zaplaceno." "Ano, pane učiteli, nemám ty opilce ráda, zkusím to kouzlo na nich," následoval úsměv ve tvářích Kyarry.

Po zásahu: Zasažení lidé, tedy ti, co neuspěli v hodu proti pasti, se chápou jako vyřazené postavy i se všemi postihy. Při smíchu se postavy unavují jako při rychlé chůzi. Respektive každé 1 kolo smíchu způsobuje únavu rovnou únavě při rychlé chůzi na vzdálenost 100 sáhů. Postavy zasažené tímto plynem si už později nehází na past, jelikož plyn už ukázal svou sílu. Past se snižuje o 1 za každých 1 kolo, kdy postava plynu odolává. Zasažení mají také postih k útočnému i obrannému číslu, který činí -1 k oběma číslům.

Včera jsem navštívila ten zpropadený hostinec plný všemožných ničemů a hulvátů. Pokřikovali na mě, nadávali, prostě mě pěkně naštvali. Domluvila jsem se s hostinským. Souhlasil s mou nabídkou, ale všechno jsem mu musela několikrát opakovat, protože si myslel, že mu zničím hostinec. Zanedlouho se opravdu strhla bitka. Samý křik, rány byly slyšet až na ulici. Řekla jsem si: "Uvidíme, kdo se teď bude smát!" Během okamžiku jsem v rukou třímala stříbrnou kouli a připravila se k hodu. Mé šaty byly potříštěny pivem, protože někdo po mě hodil žejdlík, ale naštestí minul. To vážně přehnali! Vrhla jsem bombu do davu a jelikož jsem stála ve dveřích, mohla jsem rychle utéct a dveře za sebou zavřít. Přešla jsem přes ulici a během okamžiku jsem zaslechla neustávající smích. K místu činu přiběhli členové městské gardy a Kyarra je varovala. Počkali nějakou dobu a potom vtrhli do hostince a všechny pochytali. Jejich další osud neznám, ale byla jsem potěšena, protože v hostinci byl odteď klid...

Z deníku Kyarry, mladé kouzelnice

Zvláštní případy: Bomba může být hozena do vody nebo na měkký povrch (peřina, sníh...). V tomto případě, bomba vybuchuje jen za podmínky, že bude vržena velkou silou. Ve vodě nemá plyn žádné účinky a vytvoří bubliny. Vodní živočichové od nich rychle utečou, ale v případě přímého zásahu (třeba když někdo nemá prut a použije tuto bombu) je tvor zraněn, ale neutrpí ztrátu na počtu životů (samozřejmě, že někde na souši nebo když ukáže jen část těla), a plyn na ně nemá účinek. Praskne-li ve vodě, plyn ( v podobě bublin) se vznáší na hladinu. Tam vytvoří oblak, jehož účinky se řídí pravidly na souši. Je-li bomba vržena do sněhu (výška sněhu max. 0,5 sáhů) praskne a účinky jsou normální, jako kdyby bouchla někde na ulici. Je-li sníh vyšší než 0,5 sáhu, bomba nepraskne, ale zůstane ležet ve sněhu, dokud neuplyne jedna směna. Praskne-li ve sněhu, plyn se skrz sníh dostane, protože sněhová pokrývky je pórovitá. Jiné podmínky (udusaný sníh,práškový,..) nechávám na fantazii a úvaze PJ.

Kouzelník může také hodit více bomb na jedno místo. V tomto případě se plyn z jedné bomby spojí s tím z druhé a vytvoří spolu mrak, který odpovídá max. velikosti jako kdyby kouzelník hodil jen jednu bombu- past se zvyšuje o 2 za každou další bombu. Počet bomb je v tomto případě limitován na čtyři. Takže zde platí, že když kouzelník vrhne 5 koulí na jedno místo v tentýž čas, past bude max. 9 (za 4, pátá neúčinkuje), dále už se nezvyšuje. Hodí-li kouzelník dvě bomby najednou, účinek je v podstatě stejný, ale past je o je dvě vyšší. Za třetí a čtvrtou bombu je se past zvyšuje pouze o 1.

Je-li bomba vržena někde v nějaké jeskyni (dále od východu), plyn automaticky zmizí, protože je vytvořen magicky a magicky také zanikne. Je-li to blíže východu, plyn má tendenci přesouvat se směrem ven. V uzavřených budovách plyn jednoduše vyletí oknem. Nemá-li dům okno nebo je bomba vržena někde ve sklepě, po uplynutí časového limitu (6 kol) plyn prostě zmizí.

Jsou-li zasažena suchozemská zvířata, smát se sice nebudou, ale účinek to na ně mít bude. Začnou se válet po zemi a různými způsoby si krýt dýchací ústrojí. Záleží na druhu zvířete. Je-li ale zasažen pták (nebo jiný letec), ztrácí orientaci a může klidně nabourat do jiných tvorů a nemůže ani létat. Podaří-li se mu dostat ven, účinky plynu mizí (asi za 6 kol zmizí). Potom přirozeně utečou. Třeba psi budou čumák zahrabávat do země, hadi se celí pokusí zahrabat, ptáci ztrácí schopnost létat. Na hmyz nemá plyn žádné účinky. Vlastně to znamená, že plyn má normální účinky jen na tvory s inteligencí 2 a vyšší. Těm méně inteligentním působí jakési podráždění, jehož průběh je popsán výše.

Doposud jsem se zmiňoval jen o přijatelné teplotě (-15 až +40 stupňů Celsia). Nastane-li extrémní zima (-20 a méně), bomba ihned zamrzne a po jedné směně se pomalu začne roztékat a plyn nebude použitelný (vlastně nebude vůbec). Při extrémním teple (+45 a více) plyn ihned vystoupá nahoru, nebude ani vidět, ani cítit.

Poděkování

Chtěl bych poděkovat především Korhulovi, který se mě hned ujal a trpělivě mi radil společně s Lordem Gamestarem a Morterem. Noehovi, který objevil některé zásadní chyby, Maris, které vděčím za názor a ostatním, kteří se vyjádřili v dílně. Pokud jsem na někoho zapomněl, tak se omlouvám, ale myslím, že jsem ne nikoho nezapoměl.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 29

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Huh tak tady uz se kritiky asi zdrzim (LG to prostoural dukladne :o)

Souhlasim s korhulem, ze nova kouzla nemusi byt praktictejsi a delat neco naprosto noveho (to bysme mohli smazat 90% teto rubriky) staci rozmanitost.

Popis tohoto kouzla je velmi dlouhy a autor se ocividne obcas ztratil (udivuje mne ze jsem toto kouzlo prehledl v MS, asi starsi kousek :o)

Syrus: co se tyce tech dalsich smyslu, rekl bych, ze infravideni (ne)bude fungovat normalne podle toho jesti u vas (ne)funguje v huste mlze ;-)) Cich bez problemu, a ultrasluch rekl bych zastreny (nebo jako infravideni :o)

Syrus: co se tyce tebou jmenovanych kouzel (prvni skupina) tak ty prave povazuju prakticky za naprosto nepouzitelne (obvzlaste cardas) a toto kouzlo jako jejich efektivni nahradu. Popravde kdo pouziva zenerovu kartu? Past prehodi skoro kazdy, a ovlivni to tak malo postav ze je to az smesne (zabira zbytecne pozici naucenych kouzel)

LG: souhlasim prakticky se vsim, jen k tomu ucinku kdyz postava zadrzi dech, co takhle vstrebavani pres sliznici? ;-)

A jeste na autora: proc se to jmenuje zrovna dabelsy plyn? :o)
Co se tyce pohybu mraku s vetrem, pouzil bych to co je napsano u kouzla "Mrak smrti"

Jo a jes


 Uživatel úrovně 0

Nicméně ještě k té psychice. Když se někdo nadroguje extází, je jeho euforický stav pouze reakcí těla? Nevím, nemám zkušenost, ale řekl bych, že to, že se nadechnu plynu způsobí (ten plyn, jako chemická látka), že budu prožívat určité emoce. No opilí jste snad možná někdy byli. Myslíte, že to, co jste prožívali emoce nebyly, že to byl alkohol a ne váš mozek?


 Uživatel úrovně 0

Jelikož se jedná o materiální magii, pochybuji, že kouzlo působí na psychiku.

Syrus: Myslím, že jsem to psal komusi již Moudré Sově, nejspíš tobě. Svůj názor na tvorbu kouzel, která mají v podstatě stejný efekt dosažený jinými prostředky, zopakuju.

Samozřejmě, že existují kouzla, která dokáží znehybnit a jiné skvělé efekty, které jsi vypsal. Jak je vidět, tohle je jen jiná cesta, jiný prostředek, jak toho dosáhnout. K čemu to tedy je? Oživí to hru, vnese zase něco jiného, dodá rozmanitost. Popřípadě můžeš zrušit kouzlo z pravidel a nahradit ho tímto.
Ve světech jistě existuje spousta různých přístupů (škol) k magii, např. i materiální, jejíž profesoři určitě nehloubali nad tím, jak vyřadit protivníka tím, že mu vlezou do hlavy.

Ale je to samozřejmě o přístupu hraní kouzelníka. Jsou lidi, kteří tvoří univerzály (asi většina), kteří si poradí v každé situaci. A jsou úchylové jako já, kteří se zaměří jen na jeden obor, a pak si nechají natéct do bot a je veselo ;-)


 Uživatel úrovně 0

Gruggi: Mohl bys to prosím trochu konkretizovat? Co se ti nelíbí/líbí atd.? nemusí to být žádná esej, stačí pár bodů. Váhal jsem totiž, jestli ti dát zápornou reputaci, ale rozhodl jsem se, že bys měl dostat šanci to obhájit.

Posláno i Gruggimu do pošty…. Zatím ho tedy prosím necejchujte červeně…

díky


 Uživatel úrovně 0

Sice jsem uveden v poděkování, ale vzhledem k tomu, že jsem s autorem tehdy (myslím) řešil jen účinky plynu na neinteligentní bytosti a tu rychlost vypařování, tak se také pokusím sepsat nějakou tu konstruktivní kritiku :-)

Tak jdeme na to… a bacha, budu šťourat:

1.) Zaklínadlo se mi nelíbí. Pokud už chceš volit cizí jazyk, tak latina se mi zdá vhodnější, než angličtina. Nedovedu si moc dobře představit, že bych při hraní vstal, „ukázal“ na bandu skřetů na hexáči a zvolal „Devil gas!

2.) Možná bych trochu přidal na magenergii. Zvláště vzhledem k tomu, že toto kouzlo v sobě má vlastnosti kouzla Dým + dokáže docela vyřadit nepřátele se slabší odolností (například kouzelníci jsou po této kouli mimo).

3.) trvání je „6 kol“ a ne „6 kola“

4.) často opakuješ jistá slova (například „koule“ hned v prvním odstavci). Také stavba spousty vět se mi nezdá nejvhodnější, ale to není tak podstatné… ne v této rubrice

5.) 40 mincí je podle mě moc. To odpovídá 2 kilům, a tolik podle mě taková malá koule vážit nemůže. I když, tady jsi měl možná napsat hustotu toho plynu. Podle toho, že nakonec vystoupá nahoru je asi míň hustý než vzduch (tím pádem mi tam už vůbec nesedí těch 40 mincí….)

6.) Prasknutí samotné nikoho nezraní, ani v bezprostřední blízkosti ( méně jak jeden sáh), ale past tohoto nešťastníka se zvyšuje o 2

- nevím proč by se ta past měla zvyšovat. Ta koncentrace toho plynu je tam sice větší, ale stejně. Já bych to tady celé vyřešil trochu jinak. Prostě bych dal vždy past na inteligenci (+obr?) (nevím, kam jinam bych zařadil postřeh a rychlé myšlení), že dotyčný stihne zadržet dech. A pokud by nastal ten případ bezprostřední blízkosti, tak bych jen zvýšil onu past. To je podle mě logičtější. A na to už se navazuje to, jak jsi vyřešil to, když postava zadrží dech. To bych taky překopal. Ty jsi dal jen to, že postava bude mít o 2 menší past. Já bych v takovém případě zrušil past úplně… plyn se přeci nemá jak dostat do plic, tak nechápu, proč by si vůbec na nějakou past postava házela.

- btw: Zvýšil bych rychlost šíření plynu. 1 sáh za kolo je bída. Takhle mají postavy spoustu času prostě odejít… a to je špatně :-)

7.) Když je vítr, tak se oblak rozpíná rychleji? Neměl by se spíš šířit jen jedním směrem (tím, kam vane vítr)?

8.) Jak je na tom kroll s ultarsluchem? Vadí mu ten plyn nějak? Když je tak hustý, že přes něj není vidět…

9.) Jakou rychlostí se plyn poté šíří do atmosféry? Má na to 3 kola, takže se asi moc vysoko nedostane (leda, že by byl OPRAVDU rychlí) – tím pádem sis mohl odpustit tu „atmosféru“.

10.) k tomu zadržování dechu jsem se už vyjadřoval. Jen mě tu zaskočilo, že to mohou udělat jen postavy, které plyn znají a ti inteligentnější. Podle mě se spíš jedná o přirozený reflex, když se na tebe řítí masa růžového plynu.

A tak mě napadá, co takhle udělat ten plyn bezbarvý? Je to mnohem zákeřnější… a účinnější… prostě lepší

11.) Když se postavě dostane plyn do očí, jaký to na ní má vliv po pravidlové stránce? Jak se číselně projeví to slzení?

12.) Tak mě tak napadá, je postava šťastná i po psychické stránce? Nebo jde pouze o reakci těla?

13.) Za jak dlouho po opuštění plynu jsou postavy zase v pohodě? Jak dlouho se ještě smějí?

14.) to s tou únavou už řekl PG. O těch zbytečných postizích taky.

15.) Vodní živočichové od nich rychle utečou, ale v případě přímého zásahu (třeba když někdo nemá prut a použije tuto bombu) je tvor zraněn, ale neutrpí ztrátu na počtu životů (samozřejmě, že někde na souši nebo když ukáže jen část těla), a plyn na ně nemá účinek.

- tak tady mi naprosto nedochází ta druhá závorka. A vůbec, je to celé dost zmateně napsáno… až moc.

- vzhledem k tomu, že to prasknutí nezraňuje, tak je zbytečné jsem psát, že vodním živočichům se nic nestane… je to matoucí

16.) Zbytečně tam popisuješ tu hloubku sněhu atd. Prostě pokud je to měkké, tak nepraskne, pokud není, tak praskne + nějaký příklad a šel bych dál.

17.) pokud kouzelník hodí těch více bomb, jak se to projevuje na „průhlednosti“ plynu atd?

18.) další odstavec je naprosto zbytečný. Vše je už dávno jasné…

19.) to s tou teplotou je možná už taky trochu moc velké pitvání, ale nevadí.


Závěr: Mno, nejsou tam sice žádné fatální chyby, jen nějaké věci bych řešil jinak atd. Co mi ale vadí, je celková nevyužitelnost tohoto kouzla. V pravidlech jsou na takové případy lepší. Vzhledem k tomu, že jsem s částí pomáhal, tak se zdržím hlasování, ale jinak by to byli tak 3+* :-)

Hodně štěstí do další tvorby

Life´s good
LG

PS: nevím, jestli to tagoval PG a nebo autor, ale každopádně by příště mohli být ty mezinadpisy boldované… to jen taková poznámečka


 Uživatel úrovně 8

Většinu pravidlových chyb (zejména trvání) už uvedl PardGalen...

Mě napadají jenom jedna drobnost:
-píšeš, že mrak je neproniknutelný zrakem. Předpokládám, že ostatní smysly v něm pracují normálně, ale co infravidění, ultrasluch a hobití čich?

Zajímavější mi připadají otázky spíše koncepční:
- působí plyn i na psychiku terčů nebo jde čistě o fyzickou reakci?

- je kouzlo vůbec použitelné? Pokud je totiž jeho účelem znehybnit protivníka, tak přece existují kouzla jiná (Zenerova karta, Montyho čardáš, Svaž postavu, Protoplazma). Jiná (a lepší) kouzla existují i v případě, že účelem je umožnit kouzelníkovi útěk (Dým, Hyperprostor, Rychlost) nebo mu zjednat respekt a bezpečí (Hrom a blesky, Zesměšni, Ohnivá koule).


 Uživatel úrovně 0

podle mě je tam hodně nedostatků


 Uživatel úrovně 5

Únava je zaznamenána divně. Pravidla neznají pojem rychlejší chůze. Znají akorát procházku, chůzi a spěch. Pokud to přirovnám ke spěchu, tak 1 bod únavy získá postava až po půl hodině spěchu a i ta nejpomalejší postava ujde za půl hodiny 1,4 kilometru. takže jí nějakých sto metrů nedá ani bod únavy. Možná by bylo lepší dávat za každé kolo bod stínového zranění jako je tomu u kouzla Montyho čardáš.

Zasažené postavy jsou postavy vyřazené a tak je zbytečné jim dávat nějaké další postihy. Nemyslel jsi spíše postavy obklopené oblakem?

Plyn uvnitř vydrží pouze šest kol, ale venku celou směnu. Není to divné? Proč se venku nerozpouští stejně rychle? V trvání máš uvedeno 6 kol, takže jak to tedy je?

Myslim, že pravidla o teplotě mohla být klidně vynechána, za to jsi tam mohl napsat něco o větru. zatim to vypadá, že vítr na ten mrak vůbec nepůsobí, ale nikde to není vyslověně napsáno a tak tápu.

Rozsah bude určitě jedna koule a ne nula.