Galerie

Nůž

Obrázek Nůž

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 4

Trošku vysvětlení a taky troška té kritiky. Ne snad že by se mi nůž nelíbil ale vždy je co zlepšovat.

Tenhle nůž je vlastně dělaný na zakázku jako náhrada za jiný nůž ztracený mým bratrem zhruba před 20 lety. Byl dělaný podle vzpomínek. Podle nich všichni pamětníci tak nějak daly dohromady původní podobu a já ho chtěl vyrobit. I když původní nůž byl úplně obyčejný s plastovou rukojetí natavenou od ohně. Tak možná proto to byla výzva.

Čepel bohužel sám vyrobit nedokáži. Snad bych zvládl ji vybrousit, ale problém by byl s kalením. Musel bych někde lítat a shánět kalírnu a kdo by dnes bral zakázku na jednu čepel? Koupit čepel přesného tvaru ale taky nešlo a tak jasem nakonec koupit tuhle: http://www.jatagan.eu/cepele-a-oceli/cepel-polar-8 2 a ze hřbetu ji zbrousil tak aby tvarově odpovídala původní čepeli. Musí se opatrně a pomalu, protože přílišné teplo by popustilo ocel což není žádoucí. Koupená čepel byla černěná a když už jsem černění na hřbetu zrušil musel jsem ho zrušit všude. A tady je první nedokonalost nože, čepel nemá zrcadlový lesk (což u většiny nožů bývá). Co se týče samotného ostří a jeho plochého výbrusu tak já osobně ho preferuji. Lépe se brousí v ruce ale zase je náchylnější na zuby. Musí se s ním řezat ne páčit do stran.

Rukojeť už potom byla hračka. Jen kus dřeva, rašple, troch řezání a nakonec broušení a broušení. Oproti vyřezávání postaviček úplná pohodička a odpočinek. Jen to nekonečné broušení už mě nebavilo.

S kůží jsem pracoval poprvé a celkem jsem se obával výsledku ale zase to není nic složitého a pokud by náhodou bylo tak papírová šablona dělá divy. Motiv lístečků se mi jen líbil a nemá větší smysl a taky je vlastně úplně primitivní. Je to totiž koupená raznice. Ale zase jeden problém. Nůž většinou držíte v pravé ruce s ostřím od sebe a tak ho i budete dávat do pochvy. Je to logičtější přirozenější a více intuitivní. Proč jsem ji tedy vyrobil opačně? Chybama se člověk učí příště už bude tak jak patří.

Celkově taková odpočinková práce, když se mi zrovna nechtělo moc myslet, kterou ale nebudu opakovat moc často, dost leze do peněz.

Plž


 Uživatel úrovně 8

Krasna, remeslna prace :-) sam to mohu posoudit, protoze jsem jich uz par vyrobil. V podstate nemam proti fotografii vytky, az na ten metr a na fakt, ze toto dilo by se spis hodilo do Fotogalerie :-)


 Uživatel úrovně 8

Nůž

Věk: hodně (36)
Čepel: Polar carbon 82mm, zbroušená a mírně vyleštěná

Rukojeť: 10 cm, hloh, napuštěno olejem a vyleštěno včelím voskem

Pouzdro: kůže, mořená, přeleštěná včelím voskem

Nůž je nastroj každodenního používání a součástí výbavy všech od úplných chuďasů až po boháče. Podobný nůž nebude pro úplného chudáka ten by měl jen kovaný nůž. Už ale takový lovec nebo hospodský by podobný nůž mohl mít a stejně tak by mohl být dobrou součástí výbavy jakéhokoliv dobrodruha. Nůž, nebo spíše dýka šlechticů by byla zase mnohem více zdobená.

Ve skutečnosti je to jen jeden z vánočních dárků.

Plž

Je skoro smutné, že to nejlepší, co jsem chtěl k fotografii napsat se týkalo použití měřítka a nikoliv exponátu samotného. Ale tak jako tak skutečně musím ocenit, že je zde uvedeno a dává tak jasné naznačení proporcí. Byť samozřejmě cosi o velikosti naznačuje už jen to, že čepel je menší než rukojeť. Nemohu se mimo to ubránit dojmu, že čepel musí bý soudě dle hloubky vybroušení poměrně široká, ale to je dost možná způsobeno tím, že celkově jde o poměrně malý nůž a tak to ten dojem vyvolává. Mimochodem, broušeno bylo kotoučovou bruskou? Nějakým jemnějším kotoučem, případně pak ručně dobrušováno? Ptám se proto, že z mé malé zkušenosti s broušením nožů jsem narazil na drobný problém, kdy hrubost broušení byla až příliš velká a zanechávala po sobě hluboké rýhy na čepeli, které pak bylo nutno vybrousit jiným způsobem.

Ale abych se přiznal, možná víc než nůž samotný se mi líbí práce s pouzdrem, ať už podélné rýhy, nebo listový motiv na pochvě. Již v minulosti jsem prokázal, že stromy a jejich znalectví opravdu nejsou mou silnou stránkou, proto se mi ani tentokrát nepodařilo identifikovat strom podle listů. Ale pokud by tento motiv měl nějakou konkrétní symboliku, rád bych se jí dozvěděl.

Na dálku si dovolím pogratulovat obdarovanému a poděkovat za podělení se s dalším produktem z Plžovy dílny.