Galerie

Katedrály

Obrázek Katedrály

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

tak mě se také nejvíc líbí levá strana. Ta katedrála v Pravo má chybu v horizontálách věží. Propadají se a tak výsledný efekt dramatické perspektivy vyznívá spíše jako že se katedrála hroutí sama do sebe. Horizontály by zde měla být rovnoběžná, protože se zde jedná o jedno-úběžníkovou kresbu oproti levé spodní, která naopak jde do tří-úběžníkové perspektivy

ale rozhodně paráda. Já takto kreslit neumím. uď mám detailů málo, nebo zbytečně moc...


 Uživatel úrovně 5

Děkuji za cenné reakce.
Tož jak se to má… Hrady Alsaska jsem kreslila přímo v terénu, byl to pohodový vandřík od hradu k hradu po hřbítcích Vogéz. Bohužel cesty poslední doby nejsou zdaleka tak pohodové, náročný horský trekking, kdy vážím každý gram zátěže a cokoli navíc včetně kreslicích potřeb je prostě navíc, snižuje to mou výkonnost…ono i tak mám batoh na hraně svých sil :-)
Ale máme architektonické památky moc rádi, zvláště gotiku. Když cestujeme dva, tak jeden je u báglů, druhý na návštěvě památky, pak se prostřídáme. A tak to bylo i tady. V Lyonu jsem seděla v tomto pohledu na obrubníku skoro hodinu (takže na minimálně skicu v terénu by prostor byl, a chuť by též byla, jen jediným papírem byl lístek na autobus…) a vpíjela si netradiční katedrálu do paměti. Slunko chýlící se k západu, bělostná budova nažloutle nasvětlená, stále však vedro do úmoru, zcela modrá obloha…a něco pro oči Středoevropana tak nezvyklého, jako toto průčelí bez vysokých věží.
Poslední dobou se snažím hodně cvičit ruku, trénovat různé věci a napadlo mě, že jako tréning perspektivy by byla nejlepší katedrála. Takže jsem si vybrala něco „jednoduchého“ mezi katedrálami a to Clermont-Ferrand (ta vysoká vpravo), je oproti jiným gotickým skvostům velmi střídmě zdobená, až modernistická, vše je z tvrdého černého čediče Francouzského středohoří. No a když mi tak vyšla-nevyšla (perspektiva selhává, toho jsem si vědoma) a tak mě to bavilo, řekla jsem si, proč si nenakreslit aspoň takto zpětně všechny katedrály, kde jsme letos byli, potrénuju, baví mě to… Tož vlevo nahoře Lyon, vlevo dole Trento. Ještě chybí Bolzano a Šibenik. Vždy skica podle domácí fotky, pak si hraju s vnitřním zrakem a pamětí, tu a tam se znovu na fotku kouknu. Hodnotu obrázku to sice opravdu degraduje oproti tvorbě v terénu, ale co, hlavně, že to baví :-)


 Uživatel úrovně 4

Na rozdíl od postav bych tohle (po několika hodinách a kupě zkoušení )asi dokázal také. To ale nezmenšuje to, že je to zase moc krásné dílo. Na rozdíl od Nathaky mi vůbec nevadí způsob jakým jsou jednotlivé budovy poskládány na papíře. Pohledy jsou dle mého také v pořádku, protože pokud jsou to obrázky z cest tak silně pochybuji, že Ascella umí létat aby mohla zachytit některou ze staveb shora.

Pokud bych seřazoval jak se mě osobně líbí jednotlivé stavby. Nemohu se rozhodnout mezi horní nebo spodní levou stavbou. Obě jsou moc krásné a obě mají prázdnými bílými místy jasně zdůrazněné detaily. Což se mi líbí a myslím si že té černé je v obou případech tak akorát.

Oproti tomu katedrála na pravé je na můj vkus na prví pohled už dosti přeplácaná a její prohlídka tak zabere více času. Navíc se mi nelíbí už trošku přehnaná perspektiva.

Nic z kritiky ale nesnižuje to, že jsou to nádherné malůvky, které bych si klidně pověsil do pokoje na zeď a které já osobně považuji za profesionální kresbu.

Plž


 Uživatel úrovně 8

Tento způsob kompozice se mi jeví být poněkud nešťastným. Jednotlivé katedrály jsou sice bezva (mnohem dál než cokoliv, co bych byl schopný udělat já), ale proč, u všech bohů, musí být tahle napráskané na plochu obrázku? Neříkám, že nemohou být všechny v jednom celku (a chápu, že Ascella nerada rozděluje kompaktní díla do jednotlivostí, stejně jako já), ale tohle není list papíru nebo rámeček v galerii, tohle je internet a obrázky na internetu můžou mít i jiné proporce. Podle mě by vypadalo mnohem lépe a mnohem důstojněji, kdyby se katedrály seřadily vedle sebe do jakéhosi panoramatického pruhu.

Technicky se mi to moc líbí, a byť to není profesionální práce, působí to na mě jako velice, velice kvalitní amatérismus (tzv. amatérismus na dobré cestě). Detaily jsou skvělé, práce s perspektivou odvážná a výstižná (není lepší způsob, jak ilustrovat majestát katedrály, než dát ji do perspektivy - ani srovnání s menšími domečky kolem by nebylo tak účinné).

Nejlepší celkový dojem na mě dělá pravá katedrála, snad svou symetrií, snad dojmem hotové textury (protože neobsahuje tolik bílých prázdných ploch). Pravda, možná ujíždí do stran trochu víc, než je zdrávo, hlavně při svém úpatí, ale to se zkousne.

Levý dolní chrám je na můj vkus trochu moc jednoduchý, ale to je spíš chyba architekta. :) Perspektiva je u něj asi nejslabší, ale to odpovídá obtížnosti jeho zpracování (a ta je zase dána dost bočním pohledem). Naopak decentní stíny na pohledově levé lodi chrámu mi dost lahodí.

U levého horního chrámu bych zvolil jiný pohled - tenhle dělá z katedrály takový hřmotný pytel, majestát je nahrazen masivností a nemá to výraz. Nevím, podle čeho katedrály vznikaly (skica, fotka či snad přímo na místě?), ale té levé horní by podle mě sekl třeba pohled shora.

Moc pěkná ukázka kresby budov, a musím říct, že kdyby mi někdo coby hráči předložil takhle ilustrovaný hrad nebo kus města, padla by mi čelist. Jen tak dál, Ascello. A děkuji za ty černobílosti. :-)


 Uživatel úrovně 8

Katedrály

Technika: perokresba<p>Vzpomínka na letní cesty Evropou.

Na tomto malém triptychu je něco velmi správně. Sám nevím, co přesně, ale zatímco u Jesetů jsem se mohl ozvat s možným požadavkem pro příští větší práci s linií pro zvýraznění podstaných částí obrázku, zde toho všeho bylo v podstatě (intuitivně?) docíleno. I po zmenšení katedrál, respektive hlavně po zmenšení, jsou dobře patrné jednotlivé díly stavby, navrstvené motivy a vykreslené detaily pracují jak mají, snad až na pár míst se nic neztrácí a pokud ano, tak v zájmu výsledného estetického zážitku.

Mým favoritem je levý horní chrám, kde je dle mého nejlépe zpracovaná perspektiva a větší podíl nevyplněné plochy dává pěkně vyzdvihnout dekoracím budovy.

Ještě by mě zajímalo, toto jsou obrázky přímo z místa, nebo na místě samém vznikla skica a poté byly jednotlivé budovy překresleny? Takto detailní zpracování vypadá, že by jsi nad ním musela strávit hodně času dovolené, kterou by ostatní dovoleníci možná nemuseli dostatečně ocenit (postačí, když vzpomenu, že i fotoaparát a věta, "ještě jeden obrázek" může způsobovat alergické reakce). :)