Galerie

Šaman

Obrázek Šaman

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Hm, u starých lidích to tak bývá, že se "scvrkávaj" a pak mají v poměru k tělu trochu větší hlavu. Zvláště u zvláště starých lidí je to zvláště patrné. Podle mě je to ok. :-)


 Uživatel úrovně 0

Zdá se mi to, nebo má velkou hlavu v poměru k tělu? Možná jen špatně vidím. Ale dílko se mi líbí, je tam hezká ta atmosféra, šaman zřejmě věští z nějakých zvířecích kůstek, je to mystické, magické a myslím, že i velmi povedené.


 Uživatel úrovně 8

anarion: Nebo máme jiný monitor. Nebo mám lepší zrak. Nebo máš jiný vkus. Názor je až to poslední. ;)

carstin: No vida, tak to se omlouvám. Říkal jsem si, že by to mohlo být i oblečení, ale to mi přišlo divné, to by přecejenom aspoň trochu leželo, nemůže být takhle vyduté.

Stejně je celkem jedno, co to je, důležité je, jak to vypadá. ;-)


 Uživatel úrovně 8

Hulahu: Zřejmě máme odlišný názor :D


 Uživatel úrovně 0

Zvláštní je, že ve zmenšenině v nadřazené stránce je obličej vidět lépe, zhruba tak, jako ho mám já v počítači, ale taky po otevření je to takové šumivé, nekontrastní, nevýrazné...


 Uživatel úrovně 0

Zdravím všechny vespolek...musím říct, že jsem hořela nedočkavostí, než jste tady vystavili novou várku obrázků...ale to už je tou mojí netrpělivou povahou. První, co mě napadlo, když jsem na svůj obrázek tady pohlédla, bylo zděšení, jak to vypadá...Když si otevřu tu zmenšenou verzi, co jsem vám posílala a vedle toho tohleto zobrazení, je v tom zásadní rozdíl. Nevím, kde se stala chyba. Ale opravdu tady ten obrázek strašně splývá, stíny jsou plytší než na moji verzi v počítači, chybí tu ostrost linek a pod.
Hulahu Matatul: To, co ty vnímáš jako vlasy, je kožený cár hadru, kterou jsem ve svém popisu obrázku nazvala pokrývkou hlavy...a na ní následně drží "přišitá" ta lebka
Zatím, C.


 Uživatel úrovně 8

Původně schvalovací kritika. :-) //

Moc pěkné, carstin, moc pěkné!

Využila jsi sílu jednoduchosti, když jsi obrázek udělala prostý, lehký a stylizovaný. Tato (v podstatě) skica má několik nesporných kladů; věrohodnou a stylizovanou vyzáblou postavu, které dominuje především pravá ruka; nerušivé a vkusné pozadí/prostředí; dobrý kontrast; krásné ozdoby a doplňky...

Protože nic není dokonalé, i tady je pár nedostatků. Ten pařez, na kterém sedí, je hodně rozmazaný a umělý. Šamanův výraz je bez vyjádřené emoce, daleko spíše se měl třeba sklánět k těm kůstkám nebo se alespoň mračit. Nohy se zdají být krátké, navzdory pokrčení (nebo možná díky němu), ta pohledově pravá měla končit spíš před pařezem. Chodidla jsou ve srovnání s rukama málo stylizovaná, resp. malá. A nakonec ta zvířecí lebka, u které mi není jasné, jak na hlavě vlastně drží a z jakého zvířete by byla. :-)

Ale to všechno se dá prominout pro tu jednoduchost, takže promíjím. Je tu však jedna věc, kterou bych si dovolil neprominout a trochu mi vadí, a tou věcí jsou vlasy. Je dobře, že mají objem, ono se koneckonců říká, že vlasy se mají kreslit jako těleso, ne po pramínkách... Ale nesmí se to přehánět. Tady prozměnu žádné pramínky nejsou a s objemem jsi to přehnala, takže vlasy vypadají spíše jako látková pokrývka hlavy a nejsou moc přirozené.

Obrázek má hezký motiv, dobře se na něj kouká, má něco do sebe. Navíc splňuje to nejdůležitější; může posloužit jako ilustrace či inspirace ke hře. Gratuluju a věřím, že se skicou toho ještě hodně dovedeš. Budu se těšit na další obrázky. Hodně štěstí.

---

anari: Obrázek má zcela dostačující kontrast. Vyšší by mohl pokazit dojem "skicovosti" a lehkosti. Všechno je vidět, nikde se ti to neplete, tak nač ještě větší kontrast?


 Uživatel úrovně 8

No co mě ihned mrzí na tomto obrázku je celková vyšisovanost, bělost, nevíraraznost... malý kontrast. Obrázek by měl být tak výrazný, že kouknu a vidím. Měl by evokovat dojem prostoru a to jak ústřední postavy tak plenéru vzadu a pokud musí divák mžourat, není to ono.

Tedy... prvně by jsem začal tím, co počítačová korekce neopraví a to jsou stíny, kterých jich je zde poskrovnu. Větší stín pod předměty... tedy pok kůží na hlavě, rozhodnout se kudy de světlo, aby náramen na ruce vrhal i na onu ruku stín, stín který vrhá lýtko na stehno u přední nohy... apod. Stíny buď zvýraznit, nebo doplnit. Ruku v ruce tím jde i fakt že na místech bělosti to chce oprvdu bílou. Někde i dosti blízko stínů :) Chce rapidne ztmavit přední kmen a dodat mu detaily, zrovna tak postavě. Zadní část ledsa pak klidně utop ve světlejších barvách. Perspektiva tím dostane pořádnej kopanec do žeber :D

Co by se potom hodilo, je opravit pánev a obecně zadek šamana, Je strašně malý a pokroucený. Též rouška a kost, která se v tom celém tak nějak ztrácí... působí to chaoticky.

Potom by to chtělo upravit celkový kontrast... aby dvák nemusel mžourat....

Jinak se mi moc líbí ruce.... ty jsou skvělý, ale ten loket... :D


 Uživatel úrovně 0

Zdravím.

Na neandrtálského šamana je to uplně skvělé. Výzáblí a zkroucený je dobře, dokonce tomu pomáhají i vyzáblé nohy, které na mě působí jako by měl chudák dětskou obrnu. Celkový dojem mi jen kazí jeho výraz v obličeji, mě připadá jako by mu uletěly včely a ne nějaké mystické vytržení. Souhlasím s Vermaenem, škoda té lebky na hlavě. A celková neurčitost obrázku mě spíše mrzí, přišlo mi to na první pohled jako šeivý flek a čaman se objevil až potom. Ale jestli to má být podzimní večerní mlha, je skvělá XD.

Tfoft a mé já.


 Uživatel úrovně 0

Z autorovho emailu:
Zdravím Galerii a zasílám po dlouhé době další příspěvek. Jmenuje se Šaman. Dílko vzniklo během asi dvou až tří hodin kresby při přednášce o pravěku a následně i potom. Co více k obrázku říct? Zachycuje postavu šamana při tranzu, tanci, kouzle...já nevím jak to nazvat. Akt se odehrává v lese, v kruhu stromů jehož "středem" je pařez. U každého stromu je umístěná lebka nějakého mýtického zvířete, která také zdobí šamana. Původně to měl být strašný hrbáč s pokřiveným tělem. Hrb se ale následně schoval pod pokrývku. Největší slabinou na svém obrázku vidím nohy, resp. chodidla, ale myslím si, že to tak trochu koresponduje a splývá s celkovou pokřivenou postavou.
Nicméně jsme zvědavá na vaše poznatky a připomínky.
Vaše Carstin


Milá Carstin

Tvoj obrázok mi skutočne prišiel do rany. Práve, keď si ho poslala, som čítal Pratchetovu Farbu Kúziel a Lahké Fantastično (dvojvydanie), a neviem v ktorej sa mladý adept na šamana práve chystal na obrad... Zbaštil huby, nahádzal bylinky do ohňa a žačal rozjímať, keď tu zrazu sa na čistinku prirútilo Markoplašove Zavazadlo (Kto nevie, truhla na niekoľkých stovkách nožičiek) a on ju považoval za výjav spôsobený bylinkami... Starší šaman sa vyjadril takto nejako (Mená sú len ilustračné, reálne si nepamätám): „Niektorí vidia boha Blabla, a z tých budú šamani. Iní vidia boha Tralala, a z tých búdú liečitelia. Máloktorí vidia aj boha Nanana, a z tých budú pánovia duchov. No truhlu na nožičkách vidia naozaj len dementi.“ No, to som dosť odbehol od témy... Ja len že tento výjav mi tvoj obrázok evokoval a vďaka nemu sa mi tá scéna lepšie predstavovala. Malé plus. Celkovo je obrázok dosť... Nie vyslovene atmosférický, ale má myšlienku a je využitelný pre hru. Dalšie plus. Čo sa techniky týka, tak aj napriek tomu, že pôsobí trochu špinavo a neurčito, obrázku to sekne a nekazí to dojem. Anatómiu veľmi nemá zmysel hodnotiť, kedže sa ani nesnaží byť príliš reálna, ale skôr komiksová. Akurát čo mi na nej vadí je pohľadovo pravá noha, ktorá vzhľadom k ľavej pôsobí, akokeby bolo celé chodidlo useknuté a zboku znova prišité k nohe. Čo mi ale najviac vadí a kazí dojem z obrázku, je lebky na hlave, konkrétne parohy, ktoré majú uplne inú perspektívu ako lebka a zvyšok tela. Pohľadovo pravý by mal byť väčší, ľavý zase zčasti schovaný za lebkou. Takisto briadka pôsobí podivne, akokeby sa šamanovi na bradu len zachytil list. Inak je obrázok fajn a zaslúži si byť tu v galérii.
S úctou
Vermaen