Galerie

Oběť

Obrázek Oběť

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Sice to sem nepatří, ale ze Šášiny strany nepochopení a od Piomy žádot... budiž, příběh výjevu dle autorky. Kdo jej chce nechat jen na své fantasii, nechť dále příspěvek nečte.

******************************

Léto se přehouplo k deštivému podzimu, úroda je sklizena, osady se připravují na tradičně tuhou zimu.
Někdy stačí slůvko, aby se rozhořel oheň. Hněv a závist. Někdy musí jiskra spadnout skutečná. Obecní sýpka, když stane v plameni, rozdmýchá nenávist. Mnohý z venkovanů v předzvěsti zimy ztrácí naději, mnohý se zachová, jak páni kážou - s bezmocí jde dřít dál, modlí se ať vzývá kterékoli božstvo...ale někdy stačí slůvko a z venkovanů je dav, z davu nástroj hněvu, pomsty.
A tehdy přijde družina. Proti komu se prvý obrátí hněv? Pán je mocný, má ozbrojené jezdce, navíc ať se děje cokoli, pořád je jim záštitou proti pánům ještě vyšším. Ale neznámí dobrodruzi? Jak snadné je svalit vinu na ně... Oprávněně? Kdož dnes poví.
Každý dav má svou hlavu, svůj vztyčený prst, svého kazatele, svého slepce v čele. Je snadné ukázat prstem.
Čarodějka si je vědoma moci oběti. Její rozhodnutí uchlácholit dav, zhasit rudý běs, změnit vidle a cepy a kosy a sekery a pochodně a pouhé pěsti, změnit ty ruce odhodlané zabíjet v ruce, které budou pracovat a chovat. Její rozhodnutí učinit to vlastní obětí (ale nebyla by to čarodějka, aby neměla v rukávu nějaký ten fígl...) vzbudí odpor zbytku družiny. Elf její rozhodnutí chápe, i když je nepovažuje za šťastné (ale družiny dobrodruhů už takové bývají, za každým i bleskovým rozhodnutím v hlavách postav může být hodinová diskuze ústy hráčů), snaží se zadržet válečnici, jejíž je čarodějka jedinou přítelkyní.
Leč elf se s lidskou válečnicí silou poměřovat nemůže... Nastane krveprolití.

******************************

Tedy oheň vpředu je ohněm pouze na pochodních, jinak jde o pokus ztvárnit emoci: hněv, zášť, vzbouření. Není vydařený, vím, snažila jsem se to napravit rozmazáním, které tomu dá trochu víc šmrc a alespoň zčásti zakryje mé lajdáctví. Nemám trpělivost si hrát s detaily, piplat se s dílky. Je to mé velké minus... Pak to obcházím používáním štětců namísto hrotů ;-) S kresbou si jeden musí vyhrát daleko víc, ale pár tahů dokáže říct mnoho. Přiznávám to, kaju se, ale měnit to jde těžko...
Ruce. Ano, tomu se budu snažit věnovat úsilí k vylepšení techniky rukou. Pro mne je důležitá tvář, ale ruka může hodně pokazit. Od poměru velikosti (ani ten nezvládám, ani když kreslím před zrcadlem...), po samotnou anatomii. Sama to vidím a cítím, ale na hotovém obrázku tohoto typu se již špatně mění. Olej měnit lze, i když namíchat správnou barvu - většinou si vystačím se třemi a paletou - je pak obtížné. Bojím se abych víc nezkazila, než pomohla.
Děkuji za kritiku a rady.
Asci


 Uživatel úrovně 0

Ascella je jeden z mála lidí, řekl bych, kteří přispívají v barvě, to je samozřejmě pravda. Ale druhý a o to podstatnější plus má za to, jakými technikami barvy nanáší a jaké barvy vůbec používá, ať už je to akryl nebo olej. Já osobně do čeho přidám barvu, to zmrším a proto je nepoužívám, ale to už bych se asi po několikáté opakoval. Navíc jakékoliv znázorňování pomocí štětců mi přijde mnohem obtížnější, než nástroji s pevným hrotem, jako jsou pastelky, tužky, propisky, víme wo co gou...

Pokud je to dílko do soutěže, je jasné, že muži v pozadí jsou zraněni, nebo měli by být. Jeden chce čarodějku, pokud se tím fakt zabývá a není třeba pyrofor, zastavit, druhý mu brání, protože je to zbytečné. Žena potom tedy klidní dav. Sebeobětování, bolest, bezmoc. Dobře.... Chudáci sedláci se pečou v ohni, máme tu bolest. Jeden muž brání druhému a stejně tak chudáci sedláci trpí a asi s tím nic neudělají, to bude bezmoc. A žena vystupuje do popředí a evidentně by mohla využívat svou poslední sílu, aby zachránila své dva druhy, tudíž máme i sebeobětování.

Ascelly si vážím, jak pro její kresbu, tak pro psanou tvorbu a mile mne svým dílem překvapila. Líbí se mi, jen by mě zajímalo, jaký je příběh tohoto výjevu.


 Uživatel úrovně 8

Dobře... je docela fajn sem napsat kritiku až poté, co se na obrázků vyřáfdíte vy :)

Takže to trošku zkrátím, nechci vás opakovat :)

Předně by jsem chtěl obecně pochválit barvy, které jsou pěkně živé... tu již celkem slušně popsal Nathaka... tedy osobně vyzdvyhnu místo dvou rvoucích se dobrodruhý, kde mi to barevně připadá docela zajímavé :)

Osobně by jsem deporučil malovat pozadí a na něj teprve postavy... neb pak můžou vzniknout bílá místa.. která jsou u hole, levé ruky... nad ohněm.

Jinak ten oheň nevypadá zrovna ideálně.. spíš že se dole smaží ti lidé, než že by se šla tato bojovnice obětovat :D Jinak obecně asi zvětšit ruce.. to se pozná hned. No a jinak doufám že časem na něco přijdu. Tedy pokud má autorka nějaký dotaz, pokusím se pomoci.


 Uživatel úrovně 1

Ahaha, zajímavý obrázek, jen co je pravda. Moc rád se nyní pustím do jeho kritiky, protože zajímavé obrázky mě zajímají. :o)

Obrázek zaujme na první pohled. V místy šedivé, místy vybledlé Galerii Dd.cz je podobná technika vítanou změnou. Je to sice trochu nefér, nicméně jednoznačné plus pro Ascellu. Pro ni i další autory, kteří občas kreslí barevně a živě.

Rozložím si asi kritiku na body, poněvadž se mi tak tento obrázek kritizuje lépe. (A omlouvám se, pokud budu opakovat jiné kritiky.)

- Kompozice je dobrá, upoutává pozornost na čarodějku uprostřed, hned nato oko sklouzne (vlivem zlatého řezu? :-)) k jejím družiníkům. Nato upoutá i oheň. Všechno podstatné tedy je vidět dobře, nic nikde nepřečuhuje, neodpadá.
- Rozdělení do dvou částí tomuto obrázku podle mě... pomohlo. Je fakt, že ta dolní část se mi tolik nelíbí, není na tak dobré technické úrovni, nicméněž samotná vrchní část by bez ní byla trochu nudná.
- Pozadí se mi moc líbí. Má dobrou barvu a zvláť se mi líbí ty černé linky. Myslím, že to je jeden z lepších způsobů, jak ztvárnit haluze a křoví.
- Ústřední postava se mi zdá v pohodě. Je to hezky nakreslené, líbí se mi její obličej a zvlášť oblečení, to nemá chybu. Trochu horší jsou na ní spíš detaily... obě ruce mi přijdou jak hadrové, umělé, hůl by na levé straně měla ještě kousek pokračovat (vyváženost) a úplně to zabíjí to světlo z hole, to šlo rozhodně udělat lépe. (Asi nejhorší část obrázku, pro mne.)
- Dvě postavy vzadu jsou dokonalé. Moc se mi líbí jejich výrazy, jsou živé, barevné, věrohodné... perfektní, moc chválím.
- Dav vepředu se mi nezdá... atmosféricky ok, jsou hezky rozmazaní, ale zase to upadá na detailech... obličeje, zbraně i perspektiva, nevím, přijde mi, že jsou mnohem odfláknutější než zbytek obrázku.
- Oheň je podle mě taky celkem špatně udělanej. Chápu, proč je rudý, má to šmrnc, ale stejně bych doporučil dát do ohně i žlutou a zesvětlit ho, takto je moc jednolitý, neprostorový a nevěrohodný.
- Ruší mě na tom obrázku vztyčený ukazováček (i když je to třeba záměr) muže vpravo dole. Upoutává příliš pozornosti a bílo okolo něj je až ošklivé.
- Celkově se mi líbí, že obrázek má děj, je živý, dá se z něj něco vyčíst. I když to není dokonalé, je to dobré ve většině aspektů. (Něco podobného bych chtěl vidět od Vermaena.)

Čili se mi to líbí. Je tam pár nedodělků, co to v mých očích zabijí, ale to se snadno spraví. Technika autora už je celkem dobrá, ale Ascella umí hlavně zachytit barvy a život, což se cení. Ještě by to chtělo, aby věnovala více píle detailům (a speciálně rukám, které v jejím podání působí zvláštně nevěrohodně a neplasticky, bůhvíproč) a bude radost na její obrázky koukat. (Ne že bych se na ně teď rád nedíval. :-))

Takže moc dík za obrázek, musím říct, že mě potěšil a hezky se na to dívá.


 Uživatel úrovně 0

já to nepochopila.... >.> proč tam je tolik ohně když se obětuje jen ta žena? asi už sem úplně pitomá....


 Uživatel úrovně 0

Nevím moc co si o tom mám myslet...na jednu stranu mě to zaujalo díky té výrazné barevnosti a také ta spodní část díla - ten dav...vypadá dobře! Jako by byl v pohybu a ta rozmazanost tomu jen přispívá...
A také je zde trochu vidět nějaký příběh - ty dvě postavy za čarodějkou (alespoň tak se mi ta žena s černými vlasy jeví) s ní očividě mají spojitosti...nechtějí, aby se obětovala

Ale na druhou stranu myslím, že by postavám neuškodila větší pozornost autora -jsou takové "nedodělané" - například levá ruka té čarodějky. Nevím v jaké poloze ta ruka má být? A také obličeje nevypadají moc dobře a pár detailů by jim neuškodilo - ale takí to může někomu dávat prostor ke svému vlastnímu fantazírování...praávě díky té "nedodělanosti"

Osobně hodnotím tento obraz kladně a kdyby byla možnost hodnocení v galerii dal bych klidně i 4*, ale nyní se přimlouvám spíš ke 3* protože je ještě co dohánět a zdokonalovat -hlavně ztvárnění lidí!


 Uživatel úrovně 8

Oběť


Z autorova e-mailu:
Autor: Ascella
Technika: Kombinovaná (akvarel, gioconda, kontury tuší, rozmazání v corelu)

Rudý hněv si žádá oběť. Ta se nabídne sama, proti přání družiny. Leč moudří chápou význam sebeobětování... V srdci válečnice je tehdy hněv střídán bolestí.

Mějte se!Sebeobětování, bolest, bezmoc.
Téma soutěže: Téma je už takto dosti volné. Máte věru dosti volnou ruku, ale pravidla by to chtělo pro jistotu okleštit:

a) Obrázek by měl být fantasy a splňovat koncepci. Měl by zachycovat nějaký děj a nějakou bytost. Je jedno, jestli humanoidní, nebo jinou. Bytost by to měla být hmotného charakteru, nebo alespoň tvarů. Můžete já nevím, obětovat ducha, nebo spektru na slunečním světle, ale už vám asi neprojde myšlenka obětování Nexuse, v podobě barevných skvrn, nebo améby.

b) Obrázek by měl obsahovat všechny tři indicie, určující název soutěže. Pokud je pro vás problém zachytit všechny emoce současně, počítejte, že je můžete zachytit pouze 2 a to v pořadí v jakém jsou. Nejdůležitější je na výtvoru zachytit ono sebeobětování. Je na vás jaké téma si zvolíte, ale mělo by být kompatibilní s pravidly Dračího Doupěte. Motiv sebeobětování je závazný pro každé přihlášené dílko. Též musí každé dílko obsahovat alespoň špetku oné bolesti. Tedy by se mělo spíše jednat o fyzické sebeobětování, né že kamarádovy půjčím do souboje můj nejlepší meč a sám si nechám klacek. Avšak i toto téma se dá pojat ze zcela odlišného, na první pohled nefyzického sebeobětování. Vyděláním si na jídlo pro rodinu nejstarším řemeslem atd. Těchto sociálních motivů, nebo intrik.. věcí co vás napadnou se prosím jako nezkušení kreslíři snažte vyvarovat, nebo si ho pořádně zpracujte. Klíčovým prvkem do soutěže totiž je závaznost, zobrazit všechny tři indicie (stačí první dvě, ale tři jsou lepší), tak, aby byli z obrázku znát. Jedná se zde převážně o emoce a motiv vícero postav královského dvora s vyjádřením těchto prvků tak, aby bylo jasné co se děje, je docela oříšek. Pokud dílko bude pochopením, nebo zobrazením tématu rozporuplné, dám vám vědět o chybách a dílko můžete poslat běžně mimo soutěž, nebo opravit.


K obrázku se pro změnu vyjádřím později... jsem zvědav na vaše názory :)