Galerie

Kamenný strážce

Obrázek Kamenný strážce

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Asi budu muset uvézt na správnou míru některé termíny, aby nebyla galerie nařčena z toho, že meleme hlouposti ; )
Slovo gotika se tu nejpíš nevztahuje k historické středověké periodě, nýbrž spíš k neogotice, k tomu, co vidíme v hororových filmech dneška, v atmosféře, která připomíná gothic revival – styl architektury Gotham city z Batmana.

(Gotické sochy andělů vypadaly určo jinak, málokdy se dávaly na hřbitovy a – pokud bych chtěl hodně šťourat, kdyby byla socha celá z kamene, asi by těžko křídly vydržela a nezlomila se.)

Tak a konečně se můžu pustit do užitečných poznámek k obrázku : ) Vypíchnul bych tyhle technické problémy:

Když už se rozhodneš používat Photoshop (PS), měla by sis ujasnit, jestli to bude celé v PS, nebo celé v ruce; ale raději ne napůl. Socha, její obličej a záhyby jsou rovnýma, otře řezanýma linkama, křídla ale roztřesená a nečistá. Buď tak, nebo tak, ale na od každého napůl.

Nevím, jak jsi dělala vybarvování, ale neměly by ti po něm zůstávat ta bílá místa, která se na dosti místech kolem černých linek objevují.

A chvíli jsme přemýšlel, jestli zkopírování křídla a jeho zrcadlení na druhou stranu je "fér" nebo ne, ale nakonec jsem došel k závěru, že to je věc každého a když to pak vypadá hezky… tak asi není proč to hrotit. Pokud by ale šlo světlo z jiné strany než přímo zepředu, nedopadlo by to kvůli stínům dobře ; )


 Uživatel úrovně 5

- současný věk autora 18
- věk autora v době vzniku obrázku 18
- jak dlouho obrázek vznikal: tak asi pul hodky ruční práce a pak takové 2,5 hod ve photoshopu
- technika, kterou jste obrázek tvořili: kresba tenkou fixou, photoshop
- co má dílko vlastně vyjadřovat: Taková představa sochy anděla ze starého gotického hřbitova.
Inspirovala mne nudná hodina dějepisu xD. A jistý obrázek z netu.


kritika od anariona

Další z velmi zajímavích obrázku již od známé přispěvatelky Tfot, tedy hurá do kritiky :o)

Autorka se snažila zachytit sochu, která by nejspíše vyzařovala v gotickém stylu, možno použít na nějaký náhrobek významné osoby třeba i do Dračího Doupěte. Myslím si že se to autorce docela povedlo.

Gotika se vyznačovala psychologickou podstatou hnát všechno co nejvícer nahoru, lidé se těmi vysokými stavbami a vežemi snažili dosáhnout jisté duchovní velikosti *s nadsázkou* Tedy již pro všechny známá gotická vysoká vytrážová okna, křížové klenkby, vysoké věže... jednoduše se jejich stavby vyznačovali výškou a útlostí. ... Promítlo se to i na obrazech, kdy jsou proporce ještě nedořešeny. Téma gotiky by jsem ale už nechal ležet... je toho totiž moc co by jsem mohl povědět a také dost toho víte vy. Ovšem autorce se něco z tohoto povedlo zobrazit.
Socha je goticky protažená v místě kde se nachází trup a tělo a změnila se defakto v sloup. Právě tento důležitý prvek nám může naznačit že ta podivná vytáhlost, tak podobná gotice značí autorčin záměr. Ovšem pokud by jsem chtěl zajíždět do větší hloubky, osobně by jsem protáhl i křídla této sochy. Pokud se kouknete po starších gotických hřbitovech, nebo obrazech, andělé té doby měli křídla tenčí, taková dlouhá, s dlouhými perutěmi, které byli skoro vždy ztažené k tělu, tedy kopírovali a opticky prodlužovaly tělo anděla. Tudíš by autorka mohla zdůraznit gotický prvek soše tak, že by jí křídla spjala k tělu a klidně by perutě protáhla. Ovšem to jako chybu nevidím.
Podle mne je jenom dobře že to autorka neudělala/nebo si to neuvědomila, nevím. Pokud by se stryktně držela gotiky a jejího zobrazení, výsledný obrázek by ztratil mnoho z autorčina vlastní iniciativy a tak by jsme nemohli vidět i její prvky. Tfoft tedy vzala něco z gotiky a něco od sebe. Možná že to nakreslila prostě tak jak se jí to líbí, což není vůnec špatné, protože obrázek je to pěkný.

Křídla má tato socha rozepjatá, obyčejnou mnišskou tógu, sepjaté ruce. Velmi hodnotný prvek, který se občas v gotice objevuje, jsou hranaté tvary. I tato socha jimi oplívá, žádné zbytečné křivky ( ruce, křídla, sloup, řasená látka). Také je socha krásně souměrná, vyjadrřuje určitým majestátem, který je též pro obrázek důležitý.

Samotné držení těla, anatomie, tady hodnotit nelze. Nemůžeme tvrdit že má postava dlouhé nohy, protože je prostě nemá. Proporce hlavy, křídel a sepjatých rukou jsou v pořádku. Tedy já jsem spokojen.

Co se uměleckého zpracování týče, obrázek je vyveden velice vkusně, krásně do sebe zapadá a je proveden nenásilnou formou. Hranatost a přímočarost obrázku je podtržena dvoubarevným stínem, který jenom podporuje a vykresluje celkovou chladnou, leč majestátnou sochu, která na nás shlíží skoro až bez emocí s kamenou tváří :o) no je to socha. Právě chladnost a nepřipuštění emocí, obrázku též pomáhá.

Samotné řešení barev, tedy linky která nám dělí obrázek v půli a určuje pozadí a stěnu, je zajímavě řešeno. Pozadí by jsem v tuto chvíli vypustil a nechal ho v podobném ladění, jako má socha... což Tfoft přesně udělala.

Ke konci když jsem psal tuto kritiku, jsem hledal co by jsem Tfoft mohl vyčíst, hledat co je špatně, ale zpracování, ačkoliv má příčku někde jinde než „složitější“ obrázky *myslím námětem* je u tohoto obrázku dobré, celkové vyznění je též silně emotivní, ale přece jenom se mi podařilo něco najít.

Opět mě nesklamala hra světla a stínu, která je ačkoliv tady dobře vyvedena, logicky si odporuje:

Socha je osvícena zepředu. Má osvícenou tvář, křídla halí spodní část sochy do stínu, což logicky ukazuje na fakt, že na sochu svítí slunce zepředu zezhora. Jsou tu dvě chyby, které se s tímto faktem neshodují:

a) Pokus světlo svítí seshora, stín se velmi zkrátí, ovšem stín u tvé sochy, je ačkoliv kratší než socha samotná, přece jenom je dosti dlouhý. Připočteme že se na stín koukáme též z nadhledu, musíme si odečíst perspektivní zkratku. Stín by tey měl být kratší, ale hlavně:

b) Pokud svítí světlo zepředu, stín by měl jít dozadu, tudíž naopak jak ho autorka nakreslila. Sochu by tedy mohla umístit dopopředí a ZA NÍ by měla umístit stín :o)

A ještě jeden nepodstatný detail, který je velmi subjektivní.

Hodně lidí tady již slyšelo o tzv. Zlatém řezu, tedy umístění motivu obrázku jinam, než do středu formátu. Bývá to tak kolem: 1:3 ve formátu, nebo prostě lehce posunouti. Skoro nikdy jsem to tady nevyčítal a sám ho také skoro nepoužívám. Obrázky které posíláme Zlatý řez podle mě zas tak nepotřebují, ale tady by jsem hlavní motiv sochy posunul více doleva, ať si klidně levé křídlo trošku ořízně a nechal tak trošku prostoru i pro stín **počítám kdyby stín byl vzadu** který by se též do formátu nevešel. Podle mě by to mohlo vypadat zajímavěji, ale jak jsem řekl, je to jenom maličkost.

Celkově tento obrázek hodnotím jako povedený. Autorce se povedlo nakreslit obrázek, který má emoce, je proveden kvalitně a je též zajímavě technicky řešen. Těším se na další výtvory Tfoft

s úctou
anarion