Galerie

Vyobrazení světa

Obrázek Vyobrazení světa

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

pěkné moc pěkné toto je možná představa od jinud ale na zemi se zemně označovala jako placka kterou nesou na zádech čtyři sloni kteří stojí na obrovské želvě která pluje na obrovském oceanu tak tomu aspon věřili 5ekové jinak moc moc pěkné


 Uživatel úrovně 0

Dobrý nápad, ač ne zrovna originální, ale zdá se mi to trochu neumělé... možná kvůli technice, o které se tady už kde kdo rozbásnil, ale prostě se zdá, jako bys to nekreslila příliš jistou rukou...


 Uživatel úrovně 1

Techniku rytí příliš neznám, mám však dojem, že to není žádná legrace. Zároveň se ale asi i vyplatí, protože si nedovedu představit docílení stejného efektu pouhou tužkou. Mně se to totiž líbí :) Má to myšlenku a je to sympatické, i když trochu roztřesené. Že by tím rytím? Alespoň je to přirozené a nepůsobí to uměle, je v tom prostě vidět kus autora.


 Uživatel úrovně 0

Tož slovo autorky:
Je to opravdu suchá jehla v mědi, toto je naskenovaný tisk. Ten nejlepší však dostala moje mamka jako dárek k narozeninám.
Výklad: Ta postava nahoře je obloha, ruce drží nebe, hlava představuje Slunce, pak jdou mraky a země, tu drží sloni a slony drží nějaké ještěrky. Je to motivované vyobrazením Zeměplochy.


 Uživatel úrovně 0

Moc pěknej obrázek. Já sice suchý jehle narozdíl od anariona vůbec nerozumim, ale prostě vim, že se mi to líbí. Akorát bych se zeptal, co znamenají ty výčnělky v horních rozích. Jsou to ruce?

Ať už je to cokoliv, fakt je to pěkný...

P.S. Abych se přiznal, tak jsem ani nepoznal, že je to suchá jehla *začervená se*


 Uživatel úrovně 5

(Já jen dodám, že jsem to nechala v téhle velikosti, aby byly vidět detaily.)


 Uživatel úrovně 8

anarion: Ha, suchá jehla, konečně něco z oboru, tady se vyřádím :o)

Milá autorko: Doslova jsi mě nadchla technikou, v jaké jsi obrázek
předložila... když jsem uslyšel suchá jehla, nadzdvyhla se nademnou
židle. Jak někdo již zpozoroval, učím se již druhým rokem na jedné
takové škole, na oboru plošné a plastické rytí kovů. Uznávám že suchá
jehla je již dnes už dosti zastaralou technologií, proto jsme přešli
rovnou k rytí, ale měď a samotná technika rytí do mědi *jakoukoliv
technikou* mě nadchla, mám k ní blízko a mohu i docela i poradit.
Nebudu se tady dlouze rozepisovat o technice atd. Nepatří to do
konstruktivní kritiky a ta má být co nejvíce stručná, tak tedy tě
nejprve pochválím a pak si jenom malinko rýpnu :o)

1. Pouštění se do rytiny je většinou otázkou dlouhodobějšího časového
intervalu a menších formátů. Tvůj formát patří k těm větším :o) Docela by mě zajímalo, jak dlouho ti rytinka trvala, rozhodně mi ještě nezapomeň něco připsat do pošty, nebo můžeš rovnou ke kritice. Tahy ryteckou jehlou už patří k těm
přesnějším, lze vidět že obloučky už ti nedělají tak veliké problémy a
šrafura patří k těm vydařenějším. *Nesrovnávám tebe se mnou, ale
obdivuji, jak jsi to vyryla... máš už s jehlou jisté zkušenosti?
Vypadá to totiž že ano* :o)
2. Bohužel si nyní lámu hlavou s tím, zdalipak se jedná o výtisk, nebo
rytinu samotnou. Taky by jsi to mohla připsat. Měď je taková oranžová,
po zahřátí červená až fialový, vyleštěná může být až zlatě lesklá *taktéž
při správném zahřátí* Ovšem na obrázku lze vidět pouze bílé a modré
stopy. Asi se jedná opravdu o výtisk. Ovšem nevidím hrany papíru, je
ořízlý? Nejspíše ano.

3. Nyní se pokusím napsat trošku něco ke zlepšení techniky, nejedná se
o podstatnou kritiku, ale spíše o rady.

K dosažení dokonalého kontrastu PLOŠNÉ rytiny, tedy vyrytých
čáreček, se postupuje trošku těžší metodou. U suché jehly se jedná o
tisk z hloubky.Na dokonale vyleštěnou destičku * tvém případě měď,
ovšem materiálů je více* začínáš dvojím způsobem. Skoro nejrozšířenější je malování podle předlohy. Autor si najde obrázek, který si namaluje, nebo od někoho převezme a potom si ho přenese na destičku *tuto metodu by jsem radši tajil. Ve škole jsme přišli na to jak to lze dělat jednoduše, ale je to takové oborové tajemstvý. Každý rytec by si měl najít svou techniku. Když je rytina hotová *velice přeskakuji, toto je na dlouhé povídání, které se může rozvinout v debatu, pokud bude někdo chtít*, vyrytá destička se namaž tiskařskou barvou. ta se zanese do vyrytých drážek a přebytečná se odstraní. Pak se vezme navlhčený papír a ten se položí na destičku. Přes lis se přejede rytinou a barva ve drážkách se vsákne do navhlčeného papíru. Proč to všechno píši? Jsem zvědav zdalipak jsi postupovala stejně a v těchto bodech ti chci poradit. Lze vidět, že se ti dostala barva i do prostor, kde by býti neměla *celá rytina je zahalena v šedomodrém éteru* Někdy je to cílem, ale věštinou pouze částečným po vytvřoření stínu. Všimni si, že důležitým bodem i při rytí suché jehly, je dokonale vyleštěná destička. V tvém případě nebyla úplně vyleštěná, protože se ti barva nanesla všude. Zkus si koupit leštící papír 2000-2500 *opravdu velmi jemný* a lešti a lešti... až se v destičce uvidíš jako v zrcadle, výsledná rytina po tisknutí bude mnohem lepší. Dále používej silnější a jemnjěší linky pro zvýraznění stínu... a a to je zatím všechno.

Je toho kvanta co by jsem mohl povísat a klidně budu, pokud budete mít zájem. Toto byli pouze nejzběžnější rady a typy, jak vylepšit rytinku. Plně Tfoft obdivuji a přeji jí mnoho zdarů v další tvorbě. Suchá jehla je dosti náročná technika a tato je ryta kvalitně... jen tak dál. Ještě by jsem chtěl upozornit, že tomuto obrazu věnuji tak velkou pozornost nejenom že má dosti společného s mým oborem, ale je to i ojedinělý výtvor tady v Galerii. pozornost si určitě zaslouží :o)
s úctou anarion