Fotogalerie

Noli me tangere

Obrázek Noli me tangere

Autor:

Přidáno:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Pouze doplňuji, že tato fotografie jako ostatní co tu mám, je též publikována na webu: http://anari.rajce.idnes.cz/


 Uživatel úrovně 8

Název: Noli me tangere
Nick: anarion
Věk autora: 20 let (fotografie je stará max. 1 rok)
Fotoaparát: Nikon D 60
Zdroj inspirace: Jedná se jedno sousoší v podloubí Chebské Lorety.

Poznámky: Noli me tangere je latinský název jedné ze slavných fresek renesančního malíře Fra Angelica. V překladu znamená: Nedotýkej se mne.
Názvem jsem chtěl zdůraznit onu lehkost ústřední postavy. V sousoší se zdá, že ústřední postava jakoby "pluje", vznáší se, stoupá směrem k oblakům a dva andělé (jeden v zákrytu) se jí v tom snaží pomáhat. Větou: "Noli me tangere" se postava snaží odpoutat od pomoci andělů a nahoru k Bohu se dostat sama.
Samozřejmě že název obrazu, i scenérii sousoší jsem značně překroutil ku obrazu svému. A v tom je dle mého ono kouzlo fantasie. Přesný návod co má sousoší znamenat vám dnes stejnak nikdo nedá :)

Ps. Fotku jsem chtěl nejprve pojmenovat: "Zasloužená lehkost bytí", ale latinský název, kort pro tak jasně bílou scenérii (která je volena záměrně), se mi zdál příhodnější.Ráda bych anariona pochválila za umístění ústřední postavy na zlatý řez, čímž docílil příjemného zdůraznění a současně harmonie ústředního motivu.
Přestože je fotografie laděna do světlých tónů, kresba se neztrácí, ba naopak jsou plastiky světly a stíny modelovány, mají tedy objem. Možná by ale stálo za úvahu, zda nepřidat trochu kontrastu, jelikož by pak byl snímek kapku "šťavnatější". Zde bych ale byla velmi opatrná, protože přílišným kontrastem by byla zničena poklidná, až snová atmosféra, kterou nyní fotografie bezesporu má.
Jediné, co, mne poněkud dráždí je výklenek (viz. dolní okraj vpravo), který bych nemilosrdně odretušovala a zvážila bych, zda mírně neupravit úhel pohledu tak, aby se nám odkryl i druhý anděl, který je pro scénu důležitý stejně jako anděl první.