Rozvoj DrD

Universální návod pro kombinování jednoručních zbraní Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 13

Kombinování zbraní

Zde uvedený způsob kombinování zbraní vychází z pozorování vztahů mezi jednotlivými zbraněmi v pravidlech a jejich kombinacemi. Dospěl jsem k závěru, že jedna ze zbraní v kombinaci je "hlavní", druhá je vedlejší. Klíčem ke zjištění je určit, o kolik "vedlejší" zbraň "vylepší" hlavní zbraň, přičemž platí, že hlavní zbraň je vždy ta těžší. Jsou-li zbraně stejné, záleží poté na jejich kategorii.

Pozn.:
- U kombinací lehkých zbraní bylo možné z pravidel vyčíst poměrně jasné zákonitosti, u středních už bohužel ne, tudíž jsem při určování paramatrů středních zbraní vycházel z podobností s lehkými zbraněmi.
- nelze kombinovat zbraň "žádná"
- kombinování těžkých zbraní se středními případně s dalšími těžkými už nepřináší uspokojivé výsledky a proto se jím nebudeme zabývat a ani ho nebudeme doporučovat.


Nejprve hodnoty pro pravidlové zbraně:
lehké zbraně:

dýka
kombo s lehkou: +1/+1/+4
kombo se střední: 0/-1/+2
kombo s těžkou: -1/-2/+1

tesák
kombo s lehkou: +2/0/+4
kombo se střední: +1/-2/+2
kombo s těžkou: 0/-3/+1

krátký meč
kombo s lehkou: +3/0/+5
kombo se střední: +2/-2/+3
kombo s těžkou: +1/-3/+2

obušek
kombo s lehkou: +2/-1/+4
kombo se střední: +1/-3/+2
kombo s těžkou: 0/-4/+1

palcát
kombo s lehkou: +2/+2/+5
kombo se střední: +1/+1/+3
kombo s těžkou: 0/-1/+2


střední zbraně:

šavle
kombo se střední: +4/-4/+2

široký meč
kombo se střední: +2/-3/+2

sekera
kombo se střední: +1/+1/+3

kyj
kombo se střední: +1/+2/+3


Pro nepravidlové zbraně:

U lehkých zbraní by mělo stačit charakteristiku zbraně ve formátu ÚČ/ÚT/OČ upravit o -1/+1/+6, je-li "hlavní" zbraň lehká, případně o dalších -1/-2/-2, je-li "hlavní" zbraň střední, případně o dalších -1/-1/-1 je-li hlavní zbraň těžká. U středních zbraní již podobné zákonitosti jako u lehkých nebylo možné vysledovat, kvůli rozdílnosti charakteristik širokého meče a šavle. Nicméně by mohlo být postačující upravovat charakteristiku středních zbraní kombinovaných s další střední zbraní (kromě těch dvou výše jmenovaných) o -2/0/+4.


Kategorie:

Kategorii výsledné kombinace určujeme z větší části podle kategorií vstupních zbraní, u kombinací lehkých zbraní je směrodatná i jejich celková hmotnost.

lehká + lehká celkem do 15 mincí = lehká kombinace
lehká + lehká nad 15 mincí = střední kombinace
střední + lehká = těžká
střední + střední = těžká
těžká + lehká = těžká


Délka:

Délka kombinace dvou zbraní je dána průnikem jejich délek - například kombinace "dlouhý meč a dýka" má délku 1, ačkoliv délka dlouhého meče je 1-2. Pokud někdo zrovna v rukou drží výše uvedenou kombinaci, může na vzdálenost 2 útočit pouze dlouhým mečem, bez kombinačního efektu dýky.


Vliv démonů:

Je-li do zbraně zakletý démon, tak se jeho efekt přičítá podle okolností k charakteristikám hlavní zbraně, nebo ke kombinačním charakteristikám vedlejší zbraně. Přitom je třeba mít na paměti, že omezení úprav démonem se vztahuje ke skutečnému ÚČ/ÚT/OČ zbraně a ne k jejich kombinačním ekvivalentům.


Příklady:

dvě sekery:
- jedna sekera: 3/+1/-1
- úprava druhou sekerou: +1/+1/+3 (charakteristiky 3/+1/-1 upravené o -2/0/+4)
- výsledná kombinace: 4/+2/+2

sekera s útočným démonem +3/+1 a obyčejná sekera
- sekera s útočným démonem: 6/+2/-1
- úprava druhou sekerou: +1/+1/+3
- výsledná kombinace: 7/+3/+2

dvě sekery s útočným démonem +3/+1
- sekera s útočným démonem: 6/+2/-1
- úprava druhou sekerou s útočným démonem: základ (+1/+1/+3) + démon (+3/+1/0) = +4/+2/+3
- výsledná kombinace: 10/+4/+2

všechny uvedené kombinace spadají do kategorie "těžké".


Příklad pro nepravidlové zbraně:

Nová zbraň XY a Nová zbraň YX:
Zbraň XY = střední 4/+1/0
Zbraň YX = lehká 3/-1/+1
- z toho vyplývá: zbraň XY = "hlavní", zbraň YX = "vedlejší"

Výpočet kombinační charakteristiky zbraně YX:
Základní charakteristiky: 3/-1/+1
Úprava za kombinaci se střední zbraní: (-1/+1/+6) + (-1/-1/-2) = -2/0/+4
- z toho vyplývá: Kombinační charakteristika zbraně YX = (3/-1/+1) + (-2/0/+4) = +1/-1/+5

- z toho všeho vyplývá: charakteristiky kombinace zbraní XY a YX = 5/0/+5 a spadá do kategorie "těžké".

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Z hlediska toho, že tento příspěvek spadá částečně do kompetence mé rubriky, válečníka, bylo břímě hodnocení uvaleno na mě…

1) Líbí se mi, že se autor snaží stanovit poměrně jednoduchý princip kombinování zbraní. Tento princip však vychází čistě z teorie a čísel v pravidlech. Tím ho nechci nijak hanit. Touto cestou nám tu však vznikají různá podivuhodná čísla u některých ne úplně standardních kombinací (řečeno mírně). Např.: kombinace šavle a palcát 5/+3/+4 atd. Pomineme-li to, že obranné číslo za výzbroj by nikdy nemělo překročit +3 (ve standardním případě bez účinku démonů), a podíváme-li se na problém komplexněji, je jasné, že autor narazil ve snaze našroubovat systém na uměle a nesystematicky (nikoli však nesystémově) vytvořené parametry zbraní… Problém je zejména v tom, pomineme-li chybu v pravidlech, že rozdílné vlastnosti zbraní nelze ani reálně příliš systematizovat.

2) Ale abych jen nekritizoval, oceňuji zejména odstavce týkající se rozdělení kategorií daných kombinací, problematiku délky kombinací i to, jak si autor poradil s démony.

3) Celkově a obecně vzato nejde v tomto případě o žádný závratný nápad, pouze o ne úplně zdařilý pokus o systematizaci problematiky kombinování zbraní. Použitelnost tohoto kombinování je, dle mého soudu, špatná, nicméně nepopírám, že může sloužit jako pomůcka při vytváření vlastních parametrů. A to zejména v případě toho, co jsem uvedl v 2).

4) Příspěvek není zbytečně dlouhý a na příkladech je názorně ilustrován popsaný postup. Rozhodl jsem se též ocenit práci a přístup k této problematice.

Pozn. na závěr: pro kombinování zbraní doporučuji posuzovat každou kombinaci zvlášť. (toto moje stanovisko nemá vliv na hodnocení příspěvku.

Erlandil