Downloady

Generátor počasí

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 14
Popis: Excelovský sešit, který vygeneruje náhodné počasí.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Hele, tohle je moc dobrý nápad...

Už na první pohled je to velmi dobře zpracované. Autor si s tím očividně dal velkou práci a vymýšlel takové věci, jako oblasti nebo momentální měsíc... líbí se mi to. A i když to samozřejmě nemůže být úplně přesné, pro účely hry to stačí a velmi ji to zpestří. Jen málo PJ řeší, jestli je zrovna sychravo nebo svítí slunce... počasí se většinou řeší jen pokud je důležité pro hru (takže se o něm dozvíme když je spalující vedro nebo krutý mráz).
Teploty se dají jistou kombinací vygenerovat na opravdu hodně (a to hlavně pod nulou). Možná by to šlo nějak omezit... ale na druhou stranu - málo postav se dostane do situace, kdy bude na místě nastavit nadm. výšku "nad 8000 m", "polární oblasti", měsíc "leden" a hodinu "0-2hod" :-) Pro obyčejné účely to stačí. Já bych to s autentičností tak nehrotila a velmi přehledně a jednoduše zpracovaný prográmek bych s radostí použila ke zpestření hry.

Toť vše
Samantha


 Uživatel úrovně 0

Moc hezky.urcite to pouziju


 Uživatel úrovně 0

Velmi pekné, praktické, použetelné a to je hlavné.
Určite to muselo dať vela námahy, ale výsledok stála za to.
Keby som stihol, tak by som dal 5*, ale prihádzam s krížikom po funuse.
Jediné "mínus" je, že sa mi tam podarilo vygenerovať aj -89°, čo mi pripadá trochu (príliš) extrémne. (ale to už záleží os sveta...)


 Uživatel úrovně 0

Generátor používám a jak už bylo řečeno, chtělo by to verzi Mk II s možností volby pár parametrů navíc (bez biozátěže se obejdu).


 Uživatel úrovně 0

velmi pěkné. fakt škoda, že to neumí vygenerovat třeba celý týden za sebou všechny hodiny atd. zasebou a podle logiky.


 Uživatel úrovně 0

pro PJ je generátor velmi užitečný, neboť poskytuje objektivitu a rychlost. i když zobrazení teplot v časovém rozmezí hodin či dní by bylo užitečné, objektivní určení pro účely hraní nemá moc smysl. krom toho v herním světě je narozdíl od našeho nejpodstatnější faktor ovlivňující počasí právě PJ.


 Uživatel úrovně 0

Vedro: nejde o nic nabeton přesného, spíš o to, aby před tím, než tvůj gemerátor vyplivne výsledky, bylo možno nějakým způsobem navolit možnosti světa a krajiny v níž se družina nachází: např: alesoň průměrná teplota v tom světě (aby to nezacházelo do těch extrémů), kontinentální (nebo přímořstý na západě či na východě) mírný pás, vysoké horsképásmo podél jižní hranice (odtud vítr foukat spíše nebude)... pak nechť se tvůj generátor činí...


 Uživatel úrovně 5

Dobrý den

Děkuji všem za názory, tipy a rady. Už když jsem tento excelový list tvořil, říkal jsem si zda není příliž složitý, ale chtěl jsem tam zahrnout všechny nejzákladnější podmínky ovlivňující chod počasí. Jak tak ale pročítám diskusi, je zde silná potřeba něčeho 100% přesného, co počasí určí "nabeton". I když vše na této planetě má svoji příčinu a důsledek, motiv a čin, nebo nějakou zpětnou vazbu, u mého generátoru je asi nejpodstatnější proč byl vůbec vytvořen. Pokud hrdinové cestují přírodou, může jim říci jak právě je. To je všechno. Počasí je věc křehká, nevyzpytatelná, a natolik pro laika nepředvídatelná, že nemá smysl se zatěžovat tvorbou programu který zpracovává zakřivení pobřež, počty a výšky okolních hor, tlakovou níž a já nevím co všechno, když výsledek bude pouze PJem verbálně podané "je hezky" nebo "je ošklivě". Proto bude k potřebám DRD vždy stačit počasí přibližné. Tvorba něčeho výkonějšího by byla k výsledku vždy neúměrná.

S díky za tipy
VEDRO


 Uživatel úrovně 0

vesměs většina už byla řečena... podle mě je tohle tak maximálně dobře zpracovaný pokus o pomoc PJ. Já jsem geograf a tohle nikdy nemůžu přijmout. Počasí je dost složitý systém závisící na příliš mnoha faktorech, které je třeba zohlednit: např. poloha (kontinentalita + východní + západní okraje pevnin), zemepisná šířka, podnebí, tvar reliéfu (orografie!!!), urychlující síla zemské rotace... a mnoho dalšího... nadruhou stranu je třeba tento příspěvek ocenit zhlediska snahy pomoci, prtože se osobně domnívám, že vytvořit alespoň modelový systém počasí pro jiný svět než Zemi by dalo dost zabrat i meteorologům profíkům. Pak si vezměte ještě koniny jako více než jeden měsíc a tak podobně... ale dále musím vytknout i nemožnost nastavování zeměpisné šířky pro dané počasí, což mi přijde opravdu docela chybějící i přes to přese všechno... a dále bych taky zmínil nesmyslně vysoké (i do mínusu) dosahované teploty (kór pro mírnou šířku), které značně přesahují maxima planety Země (nechci nijak vyloučit existenci těchto teplot, ale , ale takovýhle prográmek by měl mít něco jako možnost nastavování parametrů světa a odvozovat hodnoty z toho...)

to je snad vše... jsem dost na rozpacích jak hodnotit, vim, že nebyla sranda tohle stvořit a vidim, že to je udělaný pěkně, ale na druhou stranu to nemůžu přijmout jako celek principů, protože počasí je všechno, jen né náhodné...


Zdendál: tlak atmosféry a cyklonální činnost by se zobecnit dala na nějakou pravděpodobnost výskytu na daném místě v danou roční dobu... není třeba vědět, jaký tlak je na každém hexu světa, tady jde o to, jaký bude vát vítr a jestli bude kupříkladu pršet + nějaká ta katastrofka by se dala určit pravděpodobností výskytu


 Uživatel úrovně 0

Počasí je velice složité, logické a pracuje na spoustech fyzikálních zákonů to už zde řekli přede mnou ostatní. Počasí ovlivňuje spousta věcí, jako poloha na planetě, velikost planety, vzdálenost hvězdy (slunce), ale i místní záležitosti jako vzdálenost od moře, deštný stín (nebo tak nějak se to jmenuje), zemětřesení, síla větru, teplé a studené fronty, tlak - ten hlavně a spousta dalších podmínek (to co autor uvedl nepočítám). Tudíž myslím, že udělat program na dělání počasí by bylo opravdu velice složité (a taky by to nemusel každý počítač zvládnout), a ještě, aby si tam každý uživatel dělal vlastní svět - pohoří nížiny ....
Ovšem spousta těchto věcí není ve světě DrD důležitá a zbytečně složitá. Proto by měl každý PJ spoléhat na svoji logiku.
K programu samotnému: chybí mi tam, jak už říkal Alcator, počasí pro celý den, a možná export do textového souboru ( např. *.txt) na to by to bylo lepší udělat jako normální program a ne v excelu a také, možná to zde již zaznělo, jeden nedostatek či chyba: když vyberete např. velehory jde zadat nadmořská výška třeba i 150 - 500 m.n.m. což je blbost , to nejsou velehory.

Podtrženo sečteno je to dobře vymyšlené, provedené i to usnadní práci, pokud nejste puntičkáři proto dávám 4*