Kamenorytectví
Obtížnost: Střední
Ověřování: Každou rytinu
Totální úspěch: Rytina je perfektně zpracovaná, přečte ji kdokoliv i z velké dálky, má nějaké ozdobné ornamenty či zajímavé písmo. Postava dostane novou zakázku, za tuto práci dostane více peněz. Zákazník je spokojen.
Úspěch: Vyrytý nápis je k přečtení, svůj účel splnil a je poměrně pěkný, Zákazník je spokojen a vyplatí danou částku.
Neúspěch: Nápis je nečitelný nebo není vyryt vůbec, jsou zde klikyháky a kámen se musí buď obrousit a nebo odstranit. Zákazník není spokojen a nevyplatí postavě nic.
Fatální neúspěch: Rytina je buď absolutně nečitelná, nebo postava proryla kámen až dozadu a materiál přijde vniveč. Postava také mohla na kámen vyrýt úplně něco jiného, například zesměšňujícího a je vyhnána. Zákazník není vůbec spokojen a může požadovat i odškodné. Postava se mohla při práci zranit a nějak si ublížit.
Jeskyně již byla dobyta. Tolik let práce a teď konec. Prolomili veškerou obranu. Zbývala poslední místnost. V ní zůstalo pár odhodlaných trpaslíků připravených bránit tuto místnost jak jen to půjde. Rány duněly, jak orkové vyrážely i ty poslední dveře. Jeden trpaslík však vzal se země tvrdý kamenný kolík a začal rýt do skály. Pracoval neunavitelně, až se na skále objevil nápis: In Memoriam, zde bránilo svou vlast devět statečných hlubinných trpaslíků. Poté byly dveře vyraženy a smrt na sebe nenechala dlouho čekat.
Kamenorytectví je dovednost nejčastěji spojovaná s hrobničinou. Jde totiž o rytí (potažmo tesání) na kameny, které jsou většinou náhrobní. Na tyto kameny se ryje jméno zesnulého, datum narození a smrti dané osoby, popřípadě nějaký dovětek atd.
Pomůcky: K takovéto práci potřebuje postava tři základní věci. Za prvé věc, do které bude rýt. To musí být kámen z určitého materiálu (viz materiál). Druhá potřebná věc je rydlo v podobě například tvrdého zašpičatělého kolíku nebo jiné dobré pomůcky k rytí do kamene. Toto rydlo by mělo být tvrdší než kámen, do kterého bude muset rýt. Tento nástroj je potřeba pouze v případě, že jde jen o rytí, tedy jemnou práci. Poslední pomůckou, kterou kamenorytec potřebuje, je dláto a věc, kterou bude do dláta mlátit. Tímto nástrojem bývá nejčastěji velké kladivo nebo jemu podobný předmět. Tyto dvě pomůcky používá kamenorytec pokud se jedná o tesání do kamene, což je rychlejší, ale trochu obtížnější.
Materiál: Tím se myslí druh kamene, do kterého se bude rýt. Velmi záleží na zákazníkovi a hlavně na jeho majetku. Většina chudých vesničanů na pohřeb ani nemá peníze, nebo jim stačí pouhopouhá žula či pískovec, který lze nalézt v podstatě všude. Do takovéhoto materiálu se ryje poměrně obtížně, a proto je nevýhodné spolupracovat s podobně chudými chasníky. Naopak šlechtici a vysoce postavení chtějí mít hroby nádherné skvostné a zajímavé. Pro ně se většinou používá mramor, který je pro rytí optimální. Dá se také, byť s velkými potížemi, rýt do dřeva.
Nápis: Je dost podstatné co je na kameni napsané. Většinou zde bývá celé jméno nebožtíka, datum jeho narození a smrti a nějaký ten citát či nějaký nápis, který si zákazník přeje. V tomto je velice podstatné to, že kamenorytec musí umět číst a psát. Tuto dovednost musí umět ovládat nejméně na stupni dobře. Je také varianta, že má nápis předepsaný na kusu pergamenu, v takovém případě se ale počítá, jako by byl o úroveň v počítání profibodů níže. Také je dost podstatné, kdo je zákazníkem. Vesničané tam budou požadovat vyrýt třeba pouze příjmení bez jména a bez data, šlechtici tam naopak mohou mít i různé tituly a citáty či říkanky. PJ by v tomto měl rozhodně brát ohled. Pokud bude text dlouhý, kamenorytectví se také značně prodlouží.
Cena: Uvádím zde i cenu, jakou by si mohl kamenorytec účtovat za vytesání jednoho náhrobku. Cena se u chudých vesničanů na nějaký žulový čí pískovcový kámen se pohybuje od 10 zl. až do 50 zl. Naopak pokud je to pro šlechtice na mramorový kámen nějaká litanie s pozlaceným písmem, může cena narůst až do 200 zl. to vše je ovšem na PJ.
Bonusy / postihy: Zde uvedu tabulku bonusů a postihů za různé vlivy na kamenorytce. Je to velmi podstatná část, poněvadž do něčeho se ryje lehčeji, záleží na délce textu, na pomůckách atd. Přehledně to zobrazuje následující tabulka.
Vlivy | Bonus / postih |
Rytí do žuly či pískovce | - 1 |
Rytí do mramoru | ideální materiál |
Rytí do dřeva | - 3 |
Vyrytí značky | + 2 |
Složité písmo | - 2 |
Okrasy (pozlacení, vlnovky…) | - 2 až - 4 |
Nevhodné podmínky (špatné počasí, časové preso…) | -1 až - 6 |
Nevhodné nářadí (kámen místo kladívka, jemné nebo hrubé dláto…) | - 1 až - 6 |
Tesání místo rytí | - 1 |
PŘÍKLAD: Kamenorytec Hugo umí kamenorytectví dobře, ale neumí číst ani psát. Dostane tedy od vesničanů na kusu pergamenů, co chtějí, aby bylo vyryto na hrobu jejich oblíbeného starosty. Vesničané nemají ale příliš peněz a tak se rozhodnou rytinu zkrátit a tím Hugovi ulehčí práci. Ten bude mít postih za to, že neumí ani číst ani psát (bude se počítat, jakoby uměl kamenorytectví pouze průměrně), ale bude mít na práci více času (žádný postih). Bude rýt do pískovce (- 1), ale k dispozici bude mít příliš jemné dláto (- 2). Dohromady to dá postih - 3 s tím, že Hugo umí kamenorytectví pouze průměrně. Se štěstím mu padne úspěch, takže na hrobu starosty bude úhledným písmem stát: "Zde odpočívá Slavoj Statný *124 †169".
Tato dovednost je docela zajímavá a hlavně je jednoduší najít si ve městě práci jako kamenorytec, než jako tesař nebo kuchař, kteří jsou velmi obvyklý. Na závěr jsou zde ještě příklady nápisů na kamenech: RIP (Rest In Peace), In Memoriam, zde leží, zde odpočívá, nad ním bdí bůh atd.
Diskuze
Dílko je zajímavé, chyby v něm nejsou (nebo sem si jich nevšiml) a zpracování je dobré. Trochu sem se zamyslel nad použitelností, ale asi by se něco našlo. :D
Tentokrát je tu něco pro milovníky trpaslíků a podobných hornických národů. Rytí do kamene pro ně může být stejně samozřejmé jako pro nás psaní po papíře. Rozhodně pozitivně hodnotím rozepsání pomůcek a materiálů. Nejsem v tomhle oboru natolik znalý abych posoudil realističnost, ale podle toho co vím to vypadá přesvědčivě a pro hru to každopádně bohatě stačí. Také přehledné zpracování rozhodě potěší. Ačkoliv se popis točí jen kolem náhrobků, je celkem jasné že dovednost je mnohem univerzálnější.
Co se mi příliš nezdá jsou popisy totálního úspěchu a fatálního neúspěchu. V případě totálního úspěchu dovednost "vnucuje" chování CP, která jistě má svůj rozum a dokáže se podle něj sama rozhodovat. Bral bych to jako možnou ukázku chování, ale občas se najdou hráči kteří podobné věci považují za pevně dané, zvlášť když je mají černé na bílém. Podobně u fatálního neúspěchu mi přijde představa vyrytí zcela odlišného obrazce přinejmenším podivná. Něco podobného by se snad mohlo stát kdyby rytec pracoval ve zcela cizí kultuře, nebo byl zahlcen zakázkami, ale za běžných okolností si dokážu spíš představit úplné znehodnocení materiálu nebo nějaké zranění. Nebylo by také na škodu uvést jak dlouho rytí jednoho písmene trvá, alespoň orientačně.