Dovednosti

Stará Felčařina Hodnocení: Něco to má do sebe

Obtížnost: Těžká

Ověřování: Po každém léčení

Totální úspěch: Postava perfektně vyléčila zranění/otravu/nemoc. Pokud se jednalo o bolestivé zranění, tak co nejvíce minimalizovala bolest oběti. Zotavení zraněného bude rychlejší. Pokud to bylo možné, tak se také snížila spotřebu materiálu.

Úspěch: Postava vyléčila zranění/nemoc/otravu. Léčbu mohly provázet menší komplikace, které ovšem nijak neovlivnily léčbu jako takovou. Zotavení bude normální. Využito bylo pravě tolik materiálu, kolik bylo zapotřebí či o něco málo více. (var. Využito bylo přiměřené množství materiálu, či o něco málo více)

Neúspěch: Zranění/nemoc/otravu se nepodařilo vyléčit. Pokud se jednalo o zranění, tak se doba zotavení zvýší o šestinu či v nejhorším případě až jednu čtvrtinu. Materiálu bylo vypotřebováno stejně jako při úspěchu. U citlivějších zranění léčící postava způsobila zraněnému bolest.

Fatální neúspěch: Postava nevyléčila zranění/nemoc/otravu a stav zkomplikovala. V případě bezmoci průběh léčby prodloužila a zhoršila situaci. Pokud léčila zranění, tak ho zhoršila (dorazila nalomenou kost; sečnou ránu rozšířila apod.), a prodloužila tak dobu zotavení a připravila léčeného o navíc jednu čtvrtinu životů, k obvyklému postihu u zranění, které léčila (léčila-li sečné zranění, které způsobilo zranění za 8 životů, tak je nyní léčený zraněn navíc o další 2 životy). Jednalo-li se o otravu, tak její průběh není nijak pozměněn, jen bude na další léčbu potřeba více protijedu.

Popis:

Stará felčařina je spíše dovednost starých podivínů(ek) (např. poustevník, babka kořenářka), kteří podobně jako druidi žijí v souladu s přírodou, znají ji a rozumějí jí.

Na léčbu se při staré felčařině využívají všechny možné byliny, odvary, které z nich vyrábějí, a celkově "dary" přírody (převážně letní a jarní - v zimě by felčaři mohli mít docela problém s hledáním některých bylinek.). Používá se též obvazů, nicméně to není použití obvazů, jak je známe my, spíše se kusy látky namáčejí v nejrůznějších odvarech, které pomáhají s léčbou otevřeného zranění.

Jak již bylo řečeno výše, tak felčařina zahrnuje: Léčení zlomenin, sečných a bodných zranění, nemocí, otrav, občas i šití rozseknutých tváří apod., ale i třeba odřenin a dalších lehčích zranění všeho druhu.

Množství materiálu se odvíjí od zranění - tedy pokud se jedná o menší zranění, vypotřebuje se minimum bylinek, stejně jako u zlomenin, kde se nepoužije nic léčebného, leda někdy u slabších povah omamné bylinky tlumící bolest.


V případě otravy nebo v dané oblasti neznámé nemoci nemusí felčar znát potřebný lék anebo ho nemusí zrovna mít (to záleží na tom, kde se daná rostlina vyskytuje a v jakém období ji lze nalézt).


Poznámka:
Po delším přemýšlení jsem se rozhodl zde nedělat tabulku; bylo by to zbytečné, jelikož jsou různé situace apod., proto zde alespoň uvedu věci kterými by se měl PJ řídit: stupen znalosti, inteligence felčara, náhoda (hod k10 či k6), zeměpisná poloha, počasí v oblasti (byl špatný rok a ta a ta bylinka se vyskytuje minimálně), známost nemoci či otravy atd.

Na závěr bych rád poděkoval těm, co mi pomohli s tvorbou a to uživatelům: Keydža a Lord Gamestar. A také Apee za korekci.


Tento příspěvek jsem napsal, po přečtení Hispaniusovi Felčařiny - tímto mu děkuji, že mi jeho dílo bylo inspirací.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 23

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Já bych řekl ,že je to využitelné jen pro družiny ,které nemají žádného hraničáře, protože to je hraničářská schopnost tak mu to zasahuje do řemesla. Proto ho to aspoň minimálně zastoupí ,ale proč ne.


 Uživatel úrovně 8

Rad bych zde podotkl ještě jednu věc, rozšiřující, rpoč jsem hodnotil jak jsem hodnotil:

Je možné psát příspěvek dvěma způsoby:

Buď pro pravidlovou hru - pak musí být vše stanoveno a nastaveno, udělány příklady a celkově to má být takové, aby to člověk pochopil. Nechci zbourat Alfíkovi ideje, ale sem chodí i ne úplně skvělí a světa znalý PJové a ti to potřebují napsáno právě takhle - ty které ty zmiňuješ, že si to předělají, josu ti opravdu zkušení, ale těch zase tolik není.

Nebo jako RP pomůcku - pak by se to ale mělo zaměřit na reálné materiály a zpracovat nějaké podklady.

Alfík zvolil nejhorší možnou variantu - mix obojího, kde z každé té části vynechal to důležité, takže výsledek je opravdu nevalný a nepoužitelný - nezkušenému PJi nepomůže, zkušený ho v této podobě nepotřebuje. Což mi dává důvod ještě pouvaovat o změně hlasování, ale asi to neudělám.


 Uživatel úrovně 4

Po reakcích a dalších kritikách jsemse přece jen rozhodl jak hlasovat. Znovu jsem si přečetl celý text a došel k závěru že takhle bych to asi hrál i bez pravidel a bez toho abych to vůbec četl. To také znamená že mě to ničím neobohatilo a to ani nápadem protože ten už tu minimálně jednou byl. Na druhou stranu ale chápu co autor zamýšlel a plně s ním souhlasím že pokud by to natáhl na 10 A4 tak je to vehře opět nepoužitelné ale hlasování by dosáhl vyššího, to znamená samoúčelnost jen pro servr, což taky není zrovna nejlepší.

Proto po zralé úvaze jsem se rozhodl vzdát se hlasování. Podobná pravidla používám a i sám dělám ale vím že zde na srvru prostě neprorazí.


 Uživatel úrovně 3

Vše jsem pročetl a musím konstatovat, stejně jako Mavev, že bych hodnotil též nula hvězdiček. Ale aby nedošlo k nedorozumění, zdržuji se hlasování z osobních důvodů.


 Uživatel úrovně 5

Tak jsem si přečetl diskuzi, pečlivě přečetl diskuzi. Můj názor je naprosto identický s tím, který má cour. Vše co napsal, bych psal i já. Takže to nemá cenu.
Líšíme se jen v jednom, on dal 1*, já dám stejně jako u minulého Felčarství 0*...


 Uživatel úrovně 0

myslim, ze by si sa mal viac priblizit k zavaznosti zraneniu, ktore je dany clovek schopny vyliecit....
dalsia vytka ide k tomu, ze sa mi pri neuspechu tusim, nelubilo to , ze postava straca presny pocet zivotov... bolo by to myslim lepsie keby si to uviedol v lomenych vyrazoch(ako si to spravil,za co chvalim, napriklad v spotrebe materialu...
a posledna vec je myslim to, ze si sa mohol tiez trochu viac zamerrat na vyhladavanie tich biliniek... nieco ako hranicar ma stopovanie... v urcitych terenoch a pocasi, atd.. aj ked si naznacil, ze to da kazdy PJ podla svojho uvazenia, myslim ze priblizne pre orientaciu by nebolo zle napisat tam aspon nejake tie okruhle percenta... ale asi ani mne by sa s tym nechcelo natolko babrat takze 3*
vcelku je to dobre!


 Uživatel úrovně 0

Nevím co vám furt baví. Bylo toho už řečeno spousta, já bych pouze dodal...jednoduché, použitelné, bez zbytečných detailů.

4*


 Uživatel úrovně 0

cour
1 - Jak jsem již psal: nemám rád zlouhavé a příliš konkrétní příspěvky, příjde mi to k ničemu. Proto jsem nerozepisoval: Chřipka dtrvá týden Angína dva a mor tři.
2 - máš pravdu... ty pomůcky se strašně liší, ale jo máš pravdu, tohle je chyba, moje chyba, měl jsem gtamd át více příkladů.
3 - podmínky jsou vpodstatě irelevantní - záleží na materiálu, který má danný sebou, což by měl být věčinou prooublém, jde spíše o dovednost, kterou využiješ ve sví kořenářský chaloupce.
4 - "píše se kusy látky namáčejí v nejrůznějších odvarech," - nepřímo to ukazuje na to, že na ránu nedám čerstvě utrženou konvalinku. ;-)
5 - Tady jde o to, co je stará felčařina schopná vyléčit, ne o to, co bude léčit více.
6 - No u tzěch podivínů přeci.
7 - jo, v tomhle ohledu jsem byl konkrétní a zapoměl jsem na tyhle věci, máš rpavdu.

Fire
1) Ne, byla by moc dlouhá a takový věci já rád nemám.
2) Taky to původně bylo na inteligenci a obratnost, ale pak jsem to po domluvě s Igim změnil na (dle něj. :-) ) lepší Obratnost.

Má díla bývají kolem měsíce v MS. Toto dílko vidělo dost lidí. Myslím, že v tomhle ohledu vím co a jak. ;-)


 Uživatel úrovně 0

Zdravím, Lorde. Jak se vede? Doufám, že dobře. I když má kritika tě asi nepotěší…

1.: Ta tabulka by se přece jenom šikla. Krom toho si takhle PJ musí hodně domýšlet ohledně potřebovaného materiálu.
2.: Co inteligence? Ta je kolikrát důležitější, než obratnost.

Jinak ani není moc co kritizovat, příspěvek je dost krátký, což samo o sobě není chyba, ale neobsahuje potřebné součásti. Docela mě zaráží, že dílo viděl LG a nevyjádřil se negativně… Tohle není hotová dovednost, ale nastínění, byť trošku lepší, pro PJ. Ohledně díla, kterým ses nechal inspirovat, očekával bych, že se poučíš z kritiky sepsané u něj, ale nestalo se. Doufám, že tě neurazím. Aspoň nemůžeš použít argument, že jsem tu teprve měsíc, jako naposledy. Tedy:

Nápad: 40%
Zpracování: 30%
Použitelnost: 75%
Celkem: 48% … Kvalitní 2*, bohužel, zaokrouhlování ti ubralo.

Příště nech dílo déle odležet, když je takhle krátké, zamysli se, jestli ti něco nechybí. Případně kontaktuj někoho dalšího, kdo ti pomůže. Osobně bych se bez rádců neobešel v žádném případě a podle poděkování to vypadá, že se ti k dílu jednou vyjádřili a pak jsi to poslal. To je špatný postup. Dílo by se mělo posílat teprve, když se u jeho poslední verze neobjevila žádná kritika (negativní). Klidně kontaktuj mě, rád pomůžu.

Zdraví


Firefanatic


 Uživatel úrovně 0

mě tohle dílo přijde absolutně o ničem. nic nového jsem se nedozvěděl, spíše mi to připadá, jakoby autor "mlžil" před čtenáři, protože sám o felčařině nic neví. je tu spousta obecných informací, nic konkrétního a žádný Pj to nemůže přebrat bez úprav.
1. chybí jakékoli údaje o čase nutném na léčení. to znamená, že třeba je družina pronásledovaná někde v podzemí a jeden její člen spustí past, kdy ho trefí šipka napuštěná jedem. každému je jasné, že má bodné zranění + otravu. a teď se jeden hráč zeptá svého pj, jak dlouho mu bude trvat tohle vyléčit. tedy zda se družině vyplatí teď ztratit trochu času a pak jít rychleji nebo raněného nést. no a Pj řekne, že neví:-( a ani se mu nedivím, že neví a ani není schopen to nějak přesně odhadnout.
2. chybí jakékoli údaje o pomůckách. množství bylinek, obvazů a gáz, masti apod. hmotnosti, objemy,...někdo třeba hraje na naložení a určitě by se mu hodilo něco takového vědět.
3. chybí nějaké bonusy nebo postihy dle podmínek léčení. určitě je rozdíl, jestliže se někdo pokouší léčit nějaké poranění či otravu venku za deště v močálech nebo doma v teple u krbu.
4. nejsem si jistý, ale myslím, že jenom bylinky nestačí (alespoň ve většině případů). ta léčivá látka se z nich musí dostat, proto se třeba nejčastěji dělá odvar nebo se bylinka smísí s nějakým tukem nebo něco podobného. opět chybí.
5. v textu jsou drobné nesrovnalosti. třeba pokud to dnes praktikují nejčastěji podivíni jako poustevník, tak nevím, proč v první řadě uvádíš, že se to používá na sečné a bodné rány. má představa poustevníka (nebo kořenářky) je taková, že pomáhá vesničanům při nějkých problémech. a vesničané bojují málokdy. tedy nejčastější jsou odřeniny, zlomeniny, naraženiny, výjimečně otravy (uštknutí) apod. až nakonec, výjimečně sečné nebo bodné rány.
6. taky se musím zeptat, kde se dobrodruzi tuto dovednost mohou naučit? stráví část přestupu někde v domečku na kuří nožce s babkou kořenářkou nebo v jeskyni u poustevníka? opět nedomyšleno.
7. a málem bych zapomněl na velmi podstatnou věc. co zranění kyselinou? popáleniny a omrzliny? myslím, že jsi na ně nějak pozapomněl.

od nových dovedností tohoto typu očekávám, že si autor sežene materiály, přečte si je, aby věděl, jak to chodí nebo chodilo a potom dovednost zpracuje. v tomto případě se mi zdá, že autor sedl, napsal všechno a co věděl (bohužel moc toho nebylo).
PS: velmi by mě zajímalo, co by bylo v té tabulce. ab tuto dovednost vylepšila, mělo by tam být vše, co není v textu. tedy má představa je tabulka velikosti tak 5-10 A4. dávám 1 za snahu.