Dovednosti

Výroba luků Hodnocení: Geniální

Obtížnost: Střední

Ověřování: každý luk

Totální úspěch: Postavě se povede luk, který by koupil u mistra.

Úspěch: Postava vyrobí luk s SZ o 1 horší, než ten normální. Také lze snižovat dostřel.

Neúspěch: Postava zkazí materiál a luk se jí (překvapivě) nepovede.

Fatální neúspěch: Postava zkazí materiál, řízne se a ještě ke všemu zkazí náčiní; nebo si bude myslet, že výrobek je perfektní, ale luk při prvním natažení praskne.

Popis:
Tato dovednost může být i těžká (dle úvahy PJ).

Postava k výrobě potřebuje dostatečně místa a potřebné nástroje. Nejvhodnější je truhlářská dílna, nebo přímo v budově, ve které se luky vyrábějí. Materiál pro výrobu luků je různý (dřevěný luk má největší životnost). Luky lze také vyrábět z oceli, nebo kostí (popřípadě z rohoviny). Rozvedl bych hlavně ocel. Na luk se musí použít kvalitní pružná ocel, která bude asi o 1/3 dražší, než ocel obvyklá. Výroba luku bude trvat o 1/2 déle a je to již spíše kovářské umění. No nechám to na posouzení PJ. Možná by mohl spolupracovat výrobce luku s kovářem. Tyto luky však nejsou z jednoho odlitého, nebo vykovaného kusu. Průřez ramen má profil zploštělé trubky (těžké na výrobu - drahé). Nevýhoda kovových luků je v jejich malé životnosti a vyšší ceně. Často praskají a mohou tak majiteli způsobit zranění. Při každém výstřelu z kovového luku si PJ musí hodit na k% a při hodu 00 luk praskne (nepovinné pravidlo). To ber jako past na obratnost - 3 - nic/ zranění za 1-6 životů. Jinak mají kovové luky stejné vlastnosti (možná mohou být o trochu těžší). U dřevěných luků se nejvíce hodí jasan, javor a tis (popř. nějaké exotické dřeviny). V rámci této dovednosti umí dobrodruh uplést i tětivu. Cenu materiálu opět nechám na PJ, ale měla by se pohybovat okolo 1/10 celkové ceny luku. Dále se budu zmiňovat o lucích, který nejsou v pravidlech. Buď to ignorujte, nebo se podívejte do tabulky (níže) ve které jsou popsány. Past při výrobě luku se mění podle toho, jaký luk vyrábíte. U přímého luku je past 0, u hloubkového se zvětší o +1, u zvratného o +2 a u kladkového +4. Výrobce se také musí naučit u zkušeného mistra vyrábět každý typ luku zvlášť. Přímé luky umí vyrábět již od začátku (na nich se dovednost vyučuje). Poučení o výrobě neznámého druhu luku trvá cca 2 týdny (u kladkového 3) a mistři si za to obvykle nechávají platit. Výroba přímého luku (kr. i dl.) trvá asi 1,5 dne, hloubkového 2 dny, zvratného 3 dny a kladkového 4 dny.

Jménosilaútočnostdostřelváhacenapoužití
přímý krátký luk4 0 10/20/30 30 4 zl Vál,hra,alch,zlo
přímý dlouhý luk 5 +1 15/30/50 40 16 zl Vál,hra,alch,zlo
hloubkový krátký luk 5 -1 8/16/25 35 6 zl Vál,hra,alch,zlo
hloubkový dlouhý luk 6 -1 12/27/45 45 20 zl Vál,hra,alch,zlo
zvratný krátký luk 4 +1 15/30/50 40 15 zl Válečník,hraničář
zvratný dlouhý luk 5 +2 20/35/55 50 25 zl Válečník,hraničář
kladkový luk 6 +2 25/40/60 60 60+ zl Válečník

Popis luků

Vycházel jsem z PPZ 1.5, protože mi luky podle verze 1.6 přijdou velice lehké.
Od každého luku se vyrábějí dvě varianty, krátká a dlouhá. Vyjímku tvoří pouze kladkový luk, který se vyrábí pouze pro velikosti B a větší. Tím již narážím na jejich odlišení. Dlouhý luk kteréhokoli typu smí používat pouze postava velikosti B a větší. Nelze z něho střílet za jízdy (na koni apod.), ale z plošiny přidělané na hřbetu slona už ano. Přesněji řečeno se z těchto luků střílí pouze ze stoje.

Přímý luk: je luk z pravidel. Označení přímý jsem mu přiřadil podle tvaru ramen v nenapnuté podobě. Tento typ luku je nejjednodušší. Dlouhá verze tohoto luku je rodovou zbraní elfů.

Hloubkový luk: je druh luku v pravidlech nezmíněný. Někdy se mu také říká deflexní luk. Na rozdíl od přímého jsou jeho ramena v nenapnutém stavu (bez tětivy) vychýlena za svislou osou luku. Vzhledem to může trochu připomenout bumerang. Tento druh luku má menší sílu a dostřel, než přímé luky. Na druhou stranu je střelba z něj klidnější a tím i přesnější.

Zvratný luk: je vzhledově opakem hloubkovému luku. Někdy se také nazývá jako reflexní luk. Jeho ramena jsou v nenapnutém stavu vychýlena před svislou osou luku. Pokud chceme na luk natáhnout tětivu, tak musíme ramena zvrátit proti jejich přirozenému pohybu. Síla tohoto luku je větší, než u luku přímého. Na druhou stranu se při výstřelu jeho ramena rozkmitávají, což vede k nepřesnosti.

Kladkový luk: vzhledem trochu připomíná hloubkový luk s kladkami na konci obou ramenou. Lze ho zjednodušeně specifikovat tak, že potřebná síla k natažení luku je zmenšena pomoci kladkové soustavy. Základním prvkem u těchto luků je tedy kladka. Konstrukce kladek ušetří 60 - 85% síly, která je třeba vynaložit při natahování. Tak jako kladky, tak i pomocná lanka jsou důležitou součástí kladkového luku. Pomocí těchto lanek dojde k přenosu energie s výsledkem překonání odporu síly ramen luku. Výhybka pomocných lanek se používá k zabezpečení prostoru pomocných lanek a k jejich vychýlení mimo výstřelovou linii tětivy. Pomocná lanka se spolu dotýkají a kříží v určitém bodu, čímž omezují pracovní prostor šípu. Jak je vidět, tak střelba z tohoto luku je vcelku náročná a zvládnou jí pouze válečníci. Tento druh luku se vyrábí pouze pro postavy velikosti B a větší. Menší si je možné nechat udělat na zakázku, ale velmi draho. Tento luk však umí vyrábět pouze několik málo mistrů z technicky nejvyspělejších částí světa, kteří si svoje tajemství výroby střeží. Dostupnost této zbraně je proto velmi malá.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 97

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

fakt dobry


 Uživatel úrovně 0

Fakt pěkně udělaný



 Uživatel úrovně 0

Hezká dovednost...
To Wrigley: Skládané luky se nanejvýš nazývají kompozitní, reflexní luk je to, čemu Megahu říká zvratný....


 Uživatel úrovně 0

hahihula: Celokovovy luk jsem videl (ma ho Gryf) a je normalne z listu oceli. Skladane luky se myslim nazivaji reflexni a jinak je toto perfektni prispevek. Dik moc uz jsem dlouho nic takoveho nevidel.


 Uživatel úrovně 0

melkor unlimited: Chapu. Subektivni nazor je jasny...

Sendvic: Uz je mi to jasne. Ja zae cetl, ze se k sobe slepily dve casti luku, jak bych to jen vysvetlil... Vnitrni a vnejsi cast. Jako ze mas dve ohnuty prkna z jineho dreva s jinou pruznosti a jinymi vlastnostmi a slepis je dohromady plochama k sobe... Snad to je srozumitelne. No a pak to ma lepsi strelecke vlastnosti, mnohem lepe to kompenzuje vibrace apod.

Zdar Megahu


 Uživatel úrovně 5

Megahu

Profesionálne ani amatérsky sa výrobou lukov ani lukostrelbou nezaoberám. Všetky moje (ak vobec nejaké mám) vedomosti sú čisto teoretické. Tých pár pokusov o vystrelenie šípu aspoň približným smerom k terču za pax nepovažujem.
Z tohoto pohľadu je treba pozerať aj na moj predchádzajúci príspevok. Teda nie odborný článok ku problematike, ale skor začlenenie článku do sveta DrD.

Každý z nás má trochu inú predstavu o Fantasy svete a trochu inak hráme DrD. Názory, ktoré som uviedol, sú moje osobné názory. Ako PJ ich možem max. tak aplikovať do sveta, ktorý stvárňujem pre postavy svojich hráčov. Tí to buď prijmú, alebo to budem musieť upraviť tak, aby ma nechceli pri najbližšej príležitosti podrezať :-)
Hlavná je aj tak zábava.

Snedvič = presnejšie: Sendvičová štruktúra. Spájanie vrstiev z roznymi vlastnosťami do jedného celku. V bežnom živote napr. obla Tetrapak, Lyže, ....
Pri výrobe lukov som to spomenul kvoli tomu, ze som v jedne knihe narazil na postup výroby tetivy z vrstiev rohoviny, ktoré boli spojené glejom (klíh). Tento luk mal vačšiu napínaciu silu a lepšiu pružnosť ako drevený identických rozmerov.


 Uživatel úrovně 0

melkor unlimited: Velmi zajimave pouceni o lucich... To s tim tisem, priklad z minulosti...

Co se tyce Kovoveho luku, tak jsem ho uvedl hlavne proto, ze se daji lukdy delat i z jineho materialu. Nekde treba nemaji k dispozici vhodne drevo...

Kladkovy luk: Technickou vyspelost jako podminku jsem nemyslel pouze ze ho umi vymyslet, ale taky to ze ho zkonstruuji a bude pouzitelny...

O kompozitu jsem se nezminoval, ale rad jsem se nechal poucit. Co je prosim "Sendvic"?

Uspech a totalni uspech je stejny jako u kovarstvi. Neni pro dobrodruha tak lehke udelat stejne kvalitni dilo, jako od zkuseneho mistra. Neni to precijen odbornik. Co bys navrhoval pro TU? Myslim, ze pokud si nekdo tuto dovednost udela jako stredni, tak by to vyrabeni luku bylo dost jednoduche....

Zdar Megahu


 Uživatel úrovně 5

Zatial som hodnotil iba veci, ktoré boli v novinkách. Tých starších je tu príliš veľa nto, aby som ich zodpovedne prešiel všetky.
Odka na túto zručnosť som našiel v Putyke u stola o hodnotení príspevkov, tak som bol zvedavý, prečo vyvolal taký rozruch.

Názorová nezhoda je veľmi nepríjemná vec, a můžu sa z toho vykľuť veci priam hrozné.

Kameňom úroazu boli pravdepodobne "kovový luk" a "kladkový luk".

Kovový luk Neviem prečo sa okolo toho rozprúdial tak ohnivá debata. Veď autor píše: "Kovový luk je drahší a má menšiu životnosť"
Ak si to niektorá postava chce zohneť pre parádu, nech si zoženie :-)

Kladkový luk Chce to zhodnotiť technologickú úroveň sveta, v ktorom sa postavy pohybujú. Problémom je kvalita použitého materiálu. Musí vydržať pnutie pri natiahnutí a rázy pri uvolnení tetivy.
Samotná myšlienka nie je tak zložitá, aby na ňu nikdo neprišiel. Veď kladky si používaly bežne v námorníctve aj na stavbách, pri studiach a pod.

Koněčne pre príklady nedostatočnej kvality materiálu na konštrukciu niečoho nemusíme chodi do stredoveku. Stačí 19. storočie.
Istý Charles Babage vynašiel počítací stroj. Mechanický. A mal s ním úspech. Tak se rozhodol vyrobiť "Diferenciálny stroj". A tam ztroskotal práve na materiáli. Liatina bola ťažká a krehká a mosadz príliš meká.
Asi pred dvomi rokmi sa briti rozhodli proverit jeho návrh za použitia moderných materiálov a stroj vyrobili. Fungoval ako švajčiarske hodinky a dosahoval rýchlosti výpočtov presne tak, ako to pan Babage predpokladal.


Kompozitný luk pod týmto pojmom sa skrýva aj niečo iného ako supermoderné kompozitné materiály s uhlíkovými vláknami. V tomto prípade mám na mysli tetivu luku vyrobenú vrstvením rohoviny.
(možno by bol lepší/presnejší názov "Sendvič")

Tis Zamysleli ste sa vobec niekdy nad tím, prečo sa za najlepšie považujú luky vyrobené práve z tisu?
Luk musí vydržať namáhanie ťahom na vonkajšej strane, namáhanie tlakom na vnútorne strane a byť pružný. Drevo má menšiu pevnosť pri posobení tlaku. V prípade luku to znamená, že praskne na vnútornej strane.
Práve tis sa vyznačuje tým, že jeho jadro má výrazne iné mechanické vlastnosti ako vonkajšia vrstva.

Výsledok činnosti
Úspech Postava vyrobí luk s SZ o 1 horší, než ten normální. Také lze snižovat dostřel. Ja osobne by som toto za úspech nepokladal.
Podľa mojho názoru by mal byť výsledko snaženia postavy luk s tabuľkovými hodnotami.
NeúspechPostava zkazí materiál a luk se jí (překvapivě) nepovede. To znižovanie parametrov by som dal sem.

Celkovo je to veľmi dobrý príspevok a som rád, že som naň bol upozornený.


 Uživatel úrovně 0

Hodne pekne, rad bych to puzil na svych www (www.sweb.cz/muffus), dyztak posli mail