Články&Eseje

Andělé Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 15

Slunce zapadalo a rozlévalo se po zasněžené pláni jako tekuté zlato. Po sněhových čepicích borovic stékalo stříbro. V dáli, uprostřed tìché pustiny ostře kontrastoval s okolními závějemi temná skvrna.


Ve sněhu ležela téměř lidská postava. Oděna v černý šat, dlouhé černé kadeře jí padaly do krásného obličeje nyní zkřiveného bolestí do masky připomínající vlka.Určitě by byl vysoký, kdyby se jen mohl postavit. Pod tělem ochable visící na zádech ležela zlámaná černá křídla. Stěží dýchal a hruď se zvedala s čím dál většími potížemi. Pramínek krve mu pomalu vytékal z koutku rudých rtů.


Klížily se mu oči. Hleděl na tu krásu a věděl, že vlci jsou už blízko, že spatří hvězdy a podlehne chladu. Zaťal zuby při pokusu pohnout se a z úst mu unikl bolestný sten.


Slunce zašlo za obzor a sníh zářil proti temnotě nočního nebe, na kterém se objevovaly hvězdy. Vlci vyli stále blíž a blíž. Sledoval hvězdy a kochal se tím pohledem. Hlavou se mu honily myšlenky, které tam neměly být.


Vlastně je ta obloha krásná, takto zezdola jsem jí ještě neviděl. Jedna hvězda začala padat. Usmál se, a pak se znovu rozkašlal. Mám si něco přát? Jako lidé? Ale kdo mě vyslyší? Bůh? Při té představě se mu obličej stáhl do bolestivé masky. Chtěl bít křídly do vzduchu, ale ta jen ochable vysela na zádech. Ještě chvíli se snažil zvednout, ale za chvíli zase ulehl. Ležel na znak a pozoroval noční nebe. Nevnímal vlčí vytí, které se přibližovalo, nevnímal ani krutý mráz.


Že bych si přece jenom něco přál? Ani Bůh nemůže být tak nemilosrdný. Chtěl bych milovat. Sám pro sebe se usmál, a pak se zase zašklebil. Vždyť proto ho přeci vyhnali, srazili z nebe. Pro lásku. Boží trest za city, které andělé nesmí znát. Lásku, skutečnou lásku k ženě.


Zavřel oči a poddal se laskání větru. Pyšná a unavená tvář se ostře rýsovala proti jiskřícímu sněhu.


Zatímco tak ležel nebe se rozestoupilo. Pláň zalila zář mnohem jasnější než kdy mohl vydat měsíc v úplňku. Otevřel oči a hleděl na siluetu rýsující se proti hvězdami poseté obloze. Z nebe se snášela postava ne nepodobná té na zemi. Dlouhé plavé kadeře, krásná tvář. Jen křídla a háv byly bílé a nad hlavou se rýsovala svatozář. Z pod průsvitné košilky se zvedaly kopečky drobných ňader, dlouhé řasy clonily zelené oči. Sníh sladce zábl do bosích chodidel. Sklonila se k němu a dotkla se jeho čela. Usmál se na ní a ona se usmála na něj. Smutně na něj hleděla a on jí pohled oplácel. Pohled plný něhy a lásky. Bílému andělu po tváři kanuly slzy.


„Proč?“ uniklo jí z úst.
„Pro milování,“ zachroptěl.
„Copak je to hřích?“ ptala se smutně dál.
„Ne. Ne pro lidi. Šťastné bytosti ti lidé, ale my andělé,“ záchvat kašle přeťal jeho řeč.
„Pro nás láska není,“ ztěžka dýchal a díval se na ní.
„Miluji tě,“ promluvila po chvíli tíživého ticha.
„Miluji tě,“ usmál se na ní.

Naklonila se k němu a políbila ho. Dlouze a hluboce. Sál její rty a ona jeho. Cítila krev, které měl plná ústa.
Odtáhl se od ní.


„Co na to řekne Bůh?“ podíval se na ní.
„Nevím snad mě srazí k zemi tak jako tebe. Snad zemřu, a pak se s tebou zase setkám.“
„Ale andělé nemohou zemřít. Musí umírat a znovu se rodit, pořád znovu a znovu,“ usmál se na ní.
„Pak chci umírat s tebou a stále se rodit. Stále znovu s tebou…“ plakala a neskrývala své slzy.

Objal jí a přitáhl si ji k sobě. Líbal jí na šíji, hladil jí po celém těle. Jeho rty zanechávaly na bělostné pokožce krvavou stopu.


Zatímco se milovali, ponořeni do té chvíle vzájemné blízkosti a lásky, andělé, kteří chtěli mít víc než směli, rozestoupilo se nebe znovu.


Otevřeli ve své nahotě oči a prohlédli. Viděli desítky postav v bílých hávech s bělostnými křídli a svatozáří, které létaly v kruhu kolem nich. Zalila je teplá záře a oni se vznesli. Točila se jim hlava, klížily oči až se jim nakonec zavřely a oni ve vzájemném objetí usli.Přišlo chladné jarní ráno. Lesem se nesl zpěv ptáčků. Sníh již téměř zmizel ze strání a kvítka už vesele rašila. Na mechu pod kmenem staletého dubu ležely dvě nahé postavy v objetí.


Probudili se téměř současně a pohlédli na sebe. Tatam byla křídla, tatam byla svatozář. Jen dva lidé-jen dva krásní šťastní lidé.


„Ale to…“ začala, ale on jí jen položil prst na rty a políbil ji.


Bůh shlédl z nebe a zadíval se na šťastný pár a sám pro sebe se pousmál…

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Hmm, tentokrát mě tvá povídka zaujala mnohem více než ta minule, a zdá se mi, že jsi provedl i jistý pokrok :o) Už pomalu přicházíš na správný poměr sil poezie a básně :o) začíná to vypadat čtivě a zajímavě, přeji hodně dalších a stále se zlepšujicích tvůrčích nápadů...


 Uživatel úrovně 5

Makri: ObrLuda to napsal naprosto přesně, stejně to beru i já.


 Uživatel úrovně 0

Do dvou třetin se mi to moc líbí, ale pak už je to moc přeslazený. Kdyby to bylo ještě o trochu víc, tak by t toho ten cukr kapal... :)

Ale líbí se mi to téma a ten styl...


 Uživatel úrovně 0

Drahý minstrele, nerad se opakuji, proto pouze ohledně Andělů pronesu jediné slovo : Barbarela...

Je to pěkné, zajímavé, ale možná jsi se až moc zapletl do svých překrásný slov.

T.


 Uživatel úrovně 0

Makri: hodnotitelé Pj-ové?? No to mi ještě nikdo neřekl :-)) Snažil jsem se to prostě rozebrat podle toho co na mě působí špatně a to že je to krásný příběh o něčem nadpřirozeném a se šťastným koncem neznamená, že se z toho začnu rozplývat a bude: "Jéééé to je krása -buch pět hvězdiček- a nebudu se dívat na ty chyby.... Když někdo něco napíše tak to musí být tak aby se čtenář právě u takových věcí nezastavil, to mu pak kazí děj a působí to nepříjemně (teda alespoň v mém případě) Kdybych si toho nevšiml tak to nejspíš ničemu nevadí, ale já si toho všiml. Ani já si všech svých chyb při psaní nevšimnu a jsem pak rád, když na to někdo poukáže.... Jsem holt takovej a když někomu připadnu jako hodnotiltel Pj, tak budiž to ještě není tak hrozné :-)))


 Uživatel úrovně 0

ObrLuda, Shelag: asi bych s vámi v něčem v něčem měla souhlasit, třeba bych dodala to, že se tam občas nějaký výraz opakuje nevhodně za sebou, ale abych vám tak pravdu řekla, připadáte mi oba jako hodnotitelé Pj-ové... asi je to jen můj osobní pocit a máte pravdu, že nedává moc smysl, že ho bolel každý pohyb a pak se s ní miloval, ale já osobně bych nad tím nepřemýšlela... přijde mi to stejné jako u té povídky Hořící filozof přemýšlet o tom, kolik toho z příběhů zná.... no nic, to je jen můj osobní názor..
Mari: ale ta pointa je krásná, připomíná mi ještě jednu povídku, ale nemůžu si vzpomenout odkaď... na každý pád ta tvoje je určitě hezčí..:-))) ale hodnotit to nebudu, mám ten dojem, že by to někteří brali jako no řekněme jistou protekci...


 Uživatel úrovně 5

Tiara. jsem rád, že se ti to lbí...

Shelagh: jojo..co naděláš..nemůžu se strefit do stylu každému:-)))

Za chyby se omlouvám...


 Uživatel úrovně 5

Tak tohle tedy není šálek mého čaje. Je to příliš patetické až strojené.

K ObrLudovým poznámkám bych dodala:

Vyjadřování je často dost neobratné („.. obličeje nyní zkřiveného do masky připomínající vlka“, „ležel na znak“ „sál její rty“), opakuješ se (křídla ochable visela).

Logika příběhu pokulhává: proč bůh potrestal jen jeho, proč si to pak zas rozmyslel (nechci žádné vysvětlení, jako že boží záměry jsou nevyzpytatelné nebo že je bůh – poťouchlý stařík - jen zkoušel). Působí to dojmem nehotovosti – vím jak to začne, jak to skončí a mezitím je prázdno.

Pak mi ještě nesedí to míchání křesťanského chápání andělů s Tvým – a to v otázce pohlaví (andělé jsou pro křesťany bezpohlavní bytosti, nemýlím-li se) a lásky (měli by přece milovat všechny bytosti – tak co je k potrestání, když milují sebe navzájem). Jo sex, to už je něco jiného.

Máš rozhodně na víc. Tvá předchozí povídka byla o dost lepší.


 Uživatel úrovně 0

Pár dodatků:

1)Slunce zapadalo a rozlévalo se po zasněžené pláni jako tekuté zlato. Po sněhových čepicích borovic stékalo stříbro. - V první větě se mi to přirovnání líbí, ale v druhé s tím stříbrem to už jaksi postrádá význam a shazuje to přirovnání v první větě. Teda mě to tak alespoň připadne.

2).... ostře kontrastoval s okolními závějemi temná skvrna. - jen takový doplněk - mělo tam být kontrastovala že?

3) ale ta jen ochable vysela na zádech. , Sníh sladce zábl do bosích chodidel. - Tady si nejsem na 100% procent jistý, ale myslím že to visela má být s měkkým i a bosých tvrdé

4) Zatímco se milovali,..... Milovali? No podle předchozího popisu je jasné, že ten anděl je na pokraji smrti a i pohyb byl pro něj bolestivý, takže z tohohle hlediska se mi to zdá poněkud nereálné :-)

Jinak je to docela pěkné, sice se to přímo nestrefilo do mého stylu, ale i přes to musím uznat, že je to kvalitně napsáno, jen tak dál.

S přáním nekonečné inspirace ObrLuda

 Uživatel úrovně 0

Ok, dobre napisane, koniec trochu necakany, cakal som nejaku melancholiu. Ja si vsak osobne neviem predstavit pokracovanie, podla mna je to ukoncene...

Good luck. DH