Bestiář

Kniho-mol Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 35

Skupina: Hmyz

Životaschopnost: 1 živ

Útočné číslo: jen zvl.(pojídání inkoustu)

Obranné číslo: 0

Odolnost: 3

Inteligence: 0

Velikost: A0

Zranitelnost: *)zviera

Pohyblivost: -

Poklady: 0

Zkušenost: 0

Bojovnost: 0

Síla mysli: 0

Popis:

*) tato zranitelnost je uvedena pro ty, kterým je lhostejný další osud knih. Vždyť jít na knihomola se sekerou, když právě svačí na knize staré 1000let...

Knihomol je malý, šedivý brouček podobný molu šatnímu. Je to největší nepřítel všech knihoven nebo míst, kde se uchovávají nějaké tiskoviny.
Knihomol sám o sobě nijak nebezpečný není. Nebezpečný je jeho způsob života.Živí se totiž tiskařskou barvou nebo inkoustem, kterým jsou knihy psány. Snadno se pak může stát, že otevřete knihu a najdete jen bílé stránky...
Pokud se v nějaké knihovně knihomol objeví, většinou nezbývá nic jiného, než ji zavřít. Knihomol se totiž velice špatně likviduje.

PŮVOD

Jedná se o magicky upravený obyčejný hmyz. Byl to vlastně alchymistický žertík namířený proti kouzelníkům a jejich magickým knihám, který k velké smůle všech knihoven přerostl v noční můru.

ZPŮSOB ŽIVOTA

Knihomolové žijí vždy v blízkosti knih.(inkoust je jejich jediná potrava).Pokud dojde k jejich přemnožení, mívá to většinou pro knihovnu fatální následky. Knihomolové dokáží i velikou knihovnu zlikvidovat během několika málo měsíců.

pohlavní dimorfizmus:
Rozdíl mezi samečkem a samičkou není žádný. Oba dva jsou stejně zbarvení i stejně velcí.(14-16mm)

rozmnožování:
Knihomolové se rozmnožují pohlavně, jeden sameček není schopen oplodnit v krátkém časovém intervalu více samiček.(Před samotným aktem sameček tři dny nepřijímá potravu, snad z nervozity, a je tím pádem velice vyčerpaný.)
Po 2-3 dnech po oplodnění, snese samička 10-15 nažloutlých vajíček. Samička je klade přímo na stránku nebo do nějakých záhybů v knize. Vajíčka jsou velice drobná (1mm), a proto je nesnadné je na papíře najít. Z nakladených vajíček se zhruba po týdnu vylíhnou malí knihomoli. Hned po vylíhnutí začínají pojídat inkoust jako jejich rodiče. Do konce dalšího týdnu jsou již plně dospělí a schopní reprodukce. Knihomolové se rozmnožují v intervalu každých 14 dni. (počátek cyklu se počítá od konce posledního rozmnožování)

délka života:
Zdravý knihomol s pravidelným přísunem potravy se dožívá přibližně 2měsíců. Pokud knihomol nemá přístup k potravě víc jak 5 dní umírá.

ZPŮSOB POJÍDÁNÍ INKOUSTU

Knihomolové mají speciálně upravený sosák, kterým na popsanou stránku vypouští své sliny. Ty jsou tak agresivní, že dokáží zaschlý inkoust naředit a knihomol ho už jen "slízne".(Je to něco jako moucha a kostka cukru)
Takto dokáže 1 knihomol naředit a "sníst" až 4cm textu za den.(To je 6-8 středně velkých písmena za den.Vezmeme-li, že stránka A4 má 21x 29cm a minus ještě cca 5cm okraje, tak máme nějakých 320cm textu. V tomto případě by 1 knihomolovi trvala 1 stránka 80 dní.)
Knihomolové nepojídají jen obyčejný inkoust, ale i z různých kouzelnických knih nebo svitků. V tom případě jim stačí jen 2cm inkoustu na den. Obsahuje-li tento inkoust magenergii, tak knihomolové slabě světélkují. Potom co se magenergie vypaří, což znamená asi 1 den bez magického inkoustu, knihmolové světélkovat přestanou.

**) samozřejmě, že pokud knihu/svitek nenapíšete inkoustem ale něčím jiným, knihomol si jí ani nevšimne pokud do inkoustu přidáte nějaký jed (jako preventivní ochrana) knihomol ho sice slízne, ale následkem otravy umře

"BOJ" S KNOHOMOLI

Knihovníci bojují s knihomoli prakticky od té doby, co se objevili. Jejich výsledky nejsou ohromující, ale přece učinili v poslední době nemalé pokroky. Na knihomoli už zkusili hodně věcí, od alchymistických lektvarů, přes bylinky až po nějaká zaříkání, ale stále nic. Jediným zaručeným prostředkem je, buď knihomola rozmáčknout mezi prsty a nebo je i s celou knihou zmrazit. Zmražení je asi jediná a celkem rychlá pomoc. Ne že by byli knihomolové tak přehnaně odolní, ale je jich mnoho. A díky tomu, že žijí jen mezi stránkami je jejich stíhání ještě obtížnější. Všechny alchymistické prostředky proti knihomolům musíte totiž nanést na knihomola.Nikoli na knihu, neboť by jí to mohlo výrazně poškodit.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 35

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

hasiel:

1 větší OČ? Proč?Kniho-mol,jak je psáno výše, je podobný molu šatnímu. Mola taky obyčejně jednoduše rozmáčkneš mezi prsty a jestli se bude bránit, tak mu to stejně nepomůže.

2.kniho-mola jsme nejprve použili v našem dobrodružství a pak jsem ho dala sem.Nejsme družina zvyklá hrát zaa až tak podle pravidel, ale pokud bez nich nedáš ani ránu, tak asi ano.

3 pokud má knihovna knih 50 nebo 100 tak to úplně stačí, ale pokud jsou v ní svazků tisíce a kniho-molů taky, většínou vítězí kniho-molové.

4 alchymisty (je to napsané v úvodu)

5 nejspíše neopatrností příslušných lidí, ale to si může vymyslet každý sám, ne?(zápletka na dobrodružství?)

6 ne v přírode nežijí, tedy pokud tam zrovna není dost inkoustu, kterým se živí

7 couly x centymetry...já mám radši cm )nedržím se striktně pravidel)

8 v mém světě zatím ne.Ale může to být zápletka pro nějakého alchymistu

Ciri


 Uživatel úrovně 0

Hasiel:
Takže - obranu příspěvku nechám autorovi, ale myslím že takové maličkosti jako záměna centimetr-coul by se snadf nemusela řešit,

A dál - viděl jsem příspěvek na sedm řádků (neměl sice žádnou hvězdičku, ale to je vedlejší) takže bych řekl, že Kniho-mol patří k těm delším. Ten zbytek už nchám na Ciri


 Uživatel úrovně 0

Zdravím autora/ku

Tak na začátek, dal bych mu větší obrané číslo, přece jen není snadné trefit, tak malého broučka.

Neměla by být zranitelnost hmyz?

Proč by se měla knihovna hned zavírat? Nestačilo yb projít knihy a ty poškozené dát pryč od těch čistých?

Jak byl magicky upraven? Kým?

Byli do knihoven vysazeni, nebo jak se tam dostali?

Žijí i někde volně v přírodě, nebo nemohou přežít jinde?

V textu používáš centimetry. Ale ve světě dračího doupěte se používají couly.

Nevynalezl za tu dobu co jsou na světě, nějaký lektvar proti nim? Vždyť by se něco takového muselo vynalézt.


Příspěvek se mi celkem líbí, akorát mě zarazila jeho krátkost.


 Uživatel úrovně 0

hmm, zajímavé (muhehe, chudáci mý hráči)...
dobrý nápad, dobré zpracování, vtipně naspáno, je vidět, že i krátký příspěvek může být dobrý...


 Uživatel úrovně 0

Malí škůdci jsou potřeba, aby byla na světě zábava. Velmi pěkné...


 Uživatel úrovně 0

Dobrá příšerka pro zpestření světa.


 Uživatel úrovně 0

Velice pěkné.


 Uživatel úrovně 0

ad *) ono by taky bylo těžký jít se sekerou na 16mm velkou potvůrku
ad boj s knihomoly: jak rychle dokážeš v DrD zmrazit celou knihu, aniž by se jí něco stalo

jinak vcelku povedené a zajímavé 4*


 Uživatel úrovně 0

Strasne jsem se u toho nasmal, jako zpestreni dobrodruzstvi je to vynikajici. Prispevek nema podle me zadnou chybicku tak si zaslouzis jedine 5*. Jen tak dal pokracuj, vidno ze napady mas dobre.


 Uživatel úrovně 0

Vcelku zábavné. Ako povedal valaraukar, predstavte, si, že sa blýži nejaký dosť nebezpečný boj, stret, kúzelník s nadnesenosťuo vytiahne knihu a zrazu, kniha je PRÁZDNA!!!
Úžastné.
Ale teraz k veci. Rozhodne velmi dobre prepracované.
Dotaz: akým jedom sa to dá zabiť? (hovoril si, že jed pridaný di inkoustu ich može zabiť').
Páči sa mi, že je to "alchymistický vtípek. Je tu tým pádom vyjadrení ten "konkurenčný"boj medzi nimi.
Rozhodne je to dobré, použitelné, a vtipné.
Toď moj verdikt.