Bestiář

Větvivec bukový Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 30

Skupina: Magický tvor

Životaschopnost: 3+1

Útočné číslo: 4+1(ruce); 3+3(zuby)

Obranné číslo: (3+3)=6

Odolnost: 10

Inteligence: 6

Velikost: A0

Zranitelnost: B, C, G2, H, J, K2

Pohyblivost: 10 magický tvor(na zemi); 18 okřídlenec(ve vzduchu)

Poklady: oči; magické bukvice

Zkušenost: 120

Bojovnost: 0

Síla mysli: 0

Popis:

Vzhled

Větvivec je 50 coulů vysoký lesní tvor. Jeho tělo má humanoidní tvar. Celé je pokryto kůrou a zvrásněno. Kůra jim slouží jako brnění. Je magická, ale roste společně s větvivcem, nemůžou jí napadnout nějací parazité. Hlava je kulatá o průměru 8 coulů, je na ní špičatý nos, uši a kulaté oči, ve kterých svítí malé červené světýlko. Po jeho smrti lze kameny, které mu slouží jako oči, vyjmout a alchymista z jednoho může vydestilovat 1-3 magy. Oči jsou nejvýraznější o půlnoci.Tyto kameny se dají prodat u většiny zlatníků za zhruba 15 zl (obě). Tato cena se může měnit podle místa kde se prodává. Na hlavě dominují veliká ústa, která jsou plná ostrých zubů. Hlava je porostlá mechem. Tento mech je magický, ale může normálně růst. Slouží mu kvůli maskování. Jeho ruce i nohy jsou perfektně ohebné, proto se také tak rychle pohybuje mezi stromy. Tato rychlost se mu hodí při lovu zvířat (viz níže). Ale ruce i nohy jsou velice vyzáblé a vypadají na pohled nepoužitelně. Na každé ruce má 5 prstů, které hojně využívá. Celé jeho tělo je navíc místy porostlé bukvicemi(viz níže). Jeho tělo (hrudník a břicho) je velice útlé má průměr jen 8 coulů. Jeho vzhled je velice nenápadný, skoro až nepostřehnutelný. Vyskytuje se ve dvou podobách. Přirostlé a volné. Pokud je v přirostlé podobě, tak je připjat k buku a jeho životní činnosti jsou omezeny. Pozor v této podobě je ho možno zranit obyčejnou zbraní, ale nelze ho nijak rozeznat od normální větve, protože si bere její podobu. Tuto podobu na sebe bere většinou na podzim a v zimě. Spí velice tvrdým spánkem. Když spí, tak není schopen vnímat své okolí. Na jaře se probouzí a pomalu se zase vrací zpět k normálnímu životu. Ale mohou ho probudit lidé, kteří vyrazili nasekat dříví a přitom si spletli větev s větvivcem. Pokud ho odseknou, tak se na ně snese velká spousta nadávek, ale nejsou napadeni, na to je větvivec příliš slabý. Po náhlém probuzení mu trvá 2 směny, než se zase ubere ke spánku. Ve volné podobě se pohybuje po zbytek roku. Stará se o své potomky a občas rozpravuje obecnou řečí s lidmi ( ale jen ti dobří větvivci). K řeči přišel při svém vzniku, kdy omylem tuto schopnost získal a další generace se jí již nezbavily. Proměna z jedné podoby do druhé trvá 2 směny.

Výskyt

Větvivec se vyskytuje pouze v bukovích lesích. Vždy si najde úkryt v koruně buku, upravuje si jej podle svých vlastních představ. Tahá si tam nějaké větvičky a listy. Tím si úkryt dělá pro sebe pohodlnějším. Úkryt skoro není možno objevit, na postřehnutí úkrytu je past obr-10-postřehnutí/nic. V úkrytu stráví celý svůj život. Nikdy se nehne ze svého lesa. Lesem se rozumí plocha porostlá stromy na ploše tak 40 hektarů, ale tam se vyskytuje více skupin. Pokud les postihne požár, nemůže se přesunout, snaží se ohni utéct a většinou se mu to daří (celý les většinou neshoří). Jestli jsou v lese nějaké dřevorubecké sruby, ve který stále pracují dřevorubci, snaží se je odtamtud vypudit. Při vypuzování spolupracuje s jinými větvivci, ale jen v rámci skupiny. Nejraději žije v blízkosti řeky nebo jiného vodního zdroje. Nejšťastnější je pokud žije na letitém buku u čistého pramene, někde v hloubi lesa. Je spjat s bukem kde je jeho úkryt. Pokud začne buk hořet v důsledku požáru, musí se ,ač nerad, přesunout do jiného buku. Pokud je buk napaden nějakým parazitem, který buk postupně zničí, tak se větvivec opět přesune. Snaží se však vydržet co nejdéle. Větvivci trvá 3 dny než si na nový buk zvykne. Jsou známy případy, kdy si obzvláště bohatí nechali nasadit na svůj buk ve své zahradě větvivce jako ozdobu. Pokud se mu tam vytvoří dobré podmínky, tak tam zůstává a je jedno jakého je přesvědčení. Bohatí lidé platí hodně peněz za chycení a přinesení větvivce.

Vznik

Větvivci jsou výsledkem nezdařené ho pokusu dvou druidů Lýkovce a Bukomila. Ti přímo nenáviděly kácení lesů a pokusily se dát lesu dobrou věc na obranu. Věděli, že jsou nejvíce ohroženy bukové lesy a proto se rozhodli dát lesu možnost, aby se mohl sám bránit. Bohužel, při tomto pokusu, který se nezdařil, došlo k úniku velkého množství magenergie. Tato volná magenergie začala působit na buky. U 5% buků v jednom hvozdu, došlo k tomu, že se část větví odloupla a z těchto větví vznikli první větvivci. Nic se nedělo, druidové řekli, že se pokus nezdařil a podle toho co věděli říkali pravdu. Větvivci se začali rozšiřovat i do okolních hvozdů a později se u nich projevila rozdílnost jejich přesvědčení. Rozdělili se tak na dvě zhruba stejně početné skupiny. Množí se dělením.To probíhá pouze za příhodných podmínek. Těmi se myslí svit měsíce v úplňku, pramen říčky či řeky. Každý větvivec se může dělit jen jednou za rok. Probíhá to tak, že si stoupne do tekoucí vody za svitu měsíce a začne se soustředit. Po dobu 10 směn nesmí být vyrušen, jinak dělení selže. Postupně se z něj odděluje nový jedinec. Větvivec, který stál na počátku dělení je na 8 směn oslaben a musí se uchýlit do úkrytu.
Narozený jedinec musí ve svých první 10 týdnech být v úkrytu toho, z koho se oddělil. Plně vyvinutý jedinec se zněj stane v 4 letech svého života. Liší se tím, že jeho kůra je světlejší a jeho bukvice se nedají použít.

Chování

Větvivci tvoří skupiny o 5-10 jedincích. V této skupině si pomáhají a podporují se. Skupina je z větvivců, kteří žijí v bucích blízko sebe. Jak sem psal již výše dělí se do dvou skupin podle přesvědčení na zmateně zlé a zmateně dobré. Ti dobří se drží v hloubi hvozdů. Ale občas se vydávají do okrajních částí hvozdů, kde mají možnost si promluvit s některými lidmi. Tito lidé musí být povahou dobří a rozhodně ne takoví, kteří by všechno prozradily. Tyto lidi poznají podle jejich skutků v lese a nebo jim to řekne druid. Dobří větvivci jsou raději, když jsou v tajnosti. Jsou si vědomi, že vznikli omylem, ale nijak jim to nevadí. Dobří mají velmi dobré vztahy s druidy. Pomáhají jim, kde můžou. Jedna z mála věcí, které však neudělají je zabití jiného větvivce. Mnohdy jsou známy případy, kdy se skupinka větvivců přestěhovala do blízkosti druida a se vším mu pomáhala.

Ti zlí větvivci si uvědomují, že vznikli omylem v důsledku lidské činnosti. Proto se snaží lidem uškodit. Druidi se je snaží vyhubit, ale moc se jim to nedaří. Sami zlí větvivci mají z druidů velký strach a snaží se jim nelézt do cesty. Les sám je na ně krátký, protože jsou vůči jeho kouzlům imunní. Lidem škodí tak, že ku příkladu tahají kusy dřeva na cesty, které lesem vedou. Nebo se snaží vyděsit koně, kteří táhnou vozy. Proti dřevorubcům používají zastrašování a případně jim přes noc schovávají jejich sekery. Nikdy však na lidi nezaútočí, pokud to není nezbytně nutné.

Zlí i dobří větvivci jsi jdou navzájem z cesty.

Boj

Větvivci mají dva důvody proč bojovat. První je ten, že v lese je nějaké zvíře či smečka, která lesu hodně škodí. Větvivci to vycítí a pokud se jedná smečku, která se vyskytuje blízko nich, tak se vydají jí napadnout. Mají taktiku. Obvykle je ve skupině pozorovatel, který cíl najde. Ten zavolá skupinu a ta se na cíl přesune v korunách stromů. Pak seskočí a zaútočí. Při tomto skoku si přičítají +3 na útočnost. Snaží se napadeného spíše zastrašit než zabít. Jestli však napadený bude mermomocí chtít bojovat, tak větvivcům nezbyde jiná možnost než cíl zabít. Pokud je větvivec zaskočen lidmi a zahnán do kouta tak, začne strašlivě křičet o pomoc. Tento křik se nese do vzdálenosti 2 mil a všichni větvivci, kteří ho uslyší, okamžitě vyrazí na pomoc. Křik je vyslán na určité zvukové frekvenci, takže lidem nevadí. zní jim jako normální výkřik. Ale větvivcům zní jako volání před smrtí. Zatímco se pár z nich bude věnovat boji proti útočníkům, zbytek vyleze na stromy a napadne je. AVŠAK NIKDY LIDI NEUSMRTÍ! Jejich slabiny jsou oheň a sekyry. Pokud je na ně útočeno sekyrami, tak si větvivci od hodu na obranu odečítají 3.

Zvláštní schopnosti

Magická bukvice

Na větvivci roste 5-14 magických bukvic. Má je už od narození a bukvice rostou s ním. Ale už od mládí jsou použitelné. Pokud si ji utrhne a nepoužije ji, tak ztratí svou magickou moc za 1 směnu. Nikdy si nenechá své bukvice utrhnout od někoho jiného. Bukvice ztrácí svou moc se smrtí svého větvivce. Má spoustu využití. Pokud je větvivec na útěku, tak si může jednu bukvici odtrhnout a zahodit ji. Po dopadu z ní začne vycházet hustý dým, který zaplní území asi 2 sáhy vysoké, 3 sáhy široké a 3 sáhy dlouhé. Pronásledovatele to přinejmenším zaskočí a tak může větvivec získat čas na zmizení v korunách stromů. Tento dým není nějak magický a ti kteří jím proběhnou nejsou nijak omezeni. Další způsob využití jim poskytuje možnost, aby pomohli lidem. Používají ho jen ti dobří. Bukvice může vyléčit jakoukoli přírodní otravu, pokud je to nejpozději 20-ti kol od otravy. Tímto však nelze vyléčit zranění způsobené vyrobeným jedem byť s přírodním základem. A poslední způsob využití je zásoba magenergie. Můžou bukvici darovat alchymistovi. Z této bukvice lze vydestilovat 10-30 magů. Bukvice po utrhnutí ztrácí svou magenergii a to rychlostí 1 mag za 1 směnu. Po usmrcení větvivce i bez utrhnutí je rychlost stejná.

Léčba stromů a schopnost se stromy

Větvivec při spolupráci s druidy ví o nemocných stromech. Nevýhodou je, že nemůže léčit stromy, které obývají větvivci. Pokud najde nějaký neobydlený strom, který potřebuje vyléčit, tak ho začne uzdravovat. Léčba spočívá v tom, že větvivec splyne se stromem. Splynutí znamená, že větvivec vstoupí do stromu, a uvnitř začne hledat zdroj problému. Problémy s lýkožrouty mu trvají kratší dobu, něž nějaká choroba, která strom rozloží zevnitř. Větvivec je také schopen stromem procházet. Prochází rychlostí 1 sáh za 2 kola.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 30

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

=======================================
Delorian + 1 k reputaci - dle mého vzorová kritika redaktora, je věcná, stručná ale zároveň obsáhlá, dává nápady a ponechává prostor i pro ostatní uživatele.

Hasiel + 1 k reputaci - velmi se mi líbí, jak si stojíš za svým dílem i přes své chyby. Mnoho autorů jen odešle příspěvek a pak už se u něho neukáží. Na tobě je vidět, že se o svůj příspěvek zajímáš, tak to má být.

LA + 1 k reputaci - rozvíjíš diskusi, která má své opodstatnění a která jistě může pomoct doodstranit chyby a chybišky. Pro lidi, kteří budou chtít bukvivce užít, pro ty je to velmi důležitá činnost, nejen kvůli tvé kritice, ale zároveň i kvůli tomu, že tím nutíš Hasiela odpovídat na další a další otázky. Tak by to mělo být.
=======================================


K příspěvku:

Řekl jsem si k němu dost věcí v Dílně, bohužel mám pocit, že autor opravil jen věci nejzásadnější a zároveň ty, které nedaly moc práce. Např. oslabil bukvice aj. (čímž neříkám, že nyní jsou slabé, ale byly mnohem horší).

Za velký klad celého příspěvku bych ozanačil popis příšery. Dle toho, co nám autor napsal si ho dokážu velmi dobře představit. S čímž mám u některých děl velké problémy.

Naopak se mi nelíbí slohový (chaotický) styl psaní a malá komplexnost celého díla. Již v sekci vzhled se totiž můžeme dočíst o spoustě věcí, které nemají se samotným vzhledem naprosto nic společného.

Čísla:

Jsou věru vysoká, ale to se dá vysvětlit magickou podstatou, není to zvíře. Pokud jde o magické tvory, tak by neměl být problém stvořit magického tvora, který bude na první pohled vypadat neohrabaně, ale bitelně a ve skutečnosti bude mrštný a křehký. To např. u zvířat napsat nejde. Ale zde ano. Čímž narážím na tenké ruce a velké Úč a na to, že je to vlastně stromovitá příšera a jako taková by zřejmě měla mít nízkou obratnost, leč nemá, obratonost +3 je hodně vysoká. Tedy - vypadá to nelogicky, ale dá se to pochopit.
Zranitelnost: nikdy jsem nechápal, proč může být něco zranitelné obuškem, ale ne lidskou pěstí.
K2 - zřejmě to mělo být K2 jen u ohnivých kouzel, ale u ledových to mohl být normální jednonásobek - přišlo by mi to logičtější.

Zkušenost - v porovnání s ostatníma bestiema si myslím, že vzhledem k jeho nebezpečnosti by stačilo např. i 70, ale tohle je vždy těžká otázka.

Boj.

Při skoku z větve by asi neměli mít bonus na útočnost, ale na úč... alespoň tomu tak je u skoků medvědů, tygrů atp.

Co se týče seker, tak tam by zas neměl být postih na obrané číslo, ale spíše bonus na útočnost zbraně.

Trošku se mi nelíbí, že jsi z nich udělal ohromnou farmu na alch. mag. ... můžeme těžit z očí a z bukvic a to velké množství magenergie. To bych skoro řekl, že by se druidé domluvili s alchymisty a vzájemně by se podporovali v honech na zlé bukvivce - druidé by měli klid, alchymisté magenergii a všíchni by byli spokojení.

Co se týče okamžiku, kdy bukvivec přiroste ke stromu a žádný jiný ten strom pak nemůže léčit, tak tam se přímo nabízelo dát stromu nějakou imunitu vůči škůdcům v okamžiku, kdy je na něm přisátý bukvivec.

Průchod živými stromi mi zas tak přehnaný nepřijde, když to zvládne druid, tak proč by to stejně dobře neměl zvládnout bukvivec. Jediná poznámečka by pak byla, že to nemá být průchod stromem, ale živým dřevem.

Bukvivci se nikdy nechtějí dostat mimo svůj les, ale přesto se rozšířili z hvozdu původního. Pořád mi nejde do hlavy jak? Ano, mohlo dojít k souběhu několika náhod či omylů, ale lepší by bylo proto vymyslet nějaký opodstatněný důvod.

Magický dým - neškodilo by napsat, že zvířata a obecně tvorové s nižší inteligencí se budou bát do dýmu vstoupit. (podobně jako do dýmu od kouzelníka)

Bukvivec je vlastně chodící dřevo má mech na hlavě aby se mohl maskovat, přesto jsem v textu nenašel žádnou zvl. šchopnost maskování se v lese.

Bukvivec také mohl získat nějakou schopnost, která by ho chránila před divokou lesní zvěří. Nějakou auru nebo něco v tom stylu. Je to lesní magický tvror a tak je logické, že by na něho zvěř neútočila.

V případě že ano, pak mohl mít bukvivec nějaký bonus na boj se zvěří.

Vznik:

U 5% buků se odloupl bukvivec? To znamená z každého dvacátého stromu, když si vezmu na jak malém území se v lese nachází 20 stromů a že se hned všichni mohli jít rozmnožit, tak si myslím, že ten původní les jimi musel být doslova zamořen.


V textu by se dalo ještě hodně šťourat a najít plno drobností (např. oči jsou nejvýraznější v noci, ale pak není napsáno jak, proč, o kolik... prostě detaily), ale nemyslím si, že by to mělo nějaký efekt, to si jistě každý opraví sám.

Samotný příspěvek hodnotit nebudu, jelikož bych to asi nezvládl dost nezaujatě. Ale jinak bych ho viděl na 3 hvězdičky v tomto spracování, kdyby se to slohově upravilo, tak možná i na 4.


 Uživatel úrovně 0

Lord Alfik:

U těch drahých kamenů to jsem skutečně nepsal.

Bereš to podle ČR. Ale představ si šumavu před kolonizací. Byly tu smíšené, ale převážně listnaté stromy, zastoupené bukem i dubem, ale i jinými.
Ale musíme si uvědomit, že pro PJ není problém někde les vykouzlit.

Větvivec vždy pozná, že tam jiný větivec žije. VŽDY.

Ber to tak, že jsou tvořeny ze stromů, proto mi přišlo přirozené dát jim schopnost prohcázet dřevem.


 Uživatel úrovně 0

Hasiel
Ale to zvrásnění se tam objevuje kůli mravencům, jukni na mladé stromky - žádné rýhy neuvidíš, a pak jukni na velké stromy, a na jejich zvrásnění - při bliším zkoumání zjistíš, že je to od mravenců.

No, ale kameny, to už mi příjde moc.

Vůbec jsi nepsal, že jsou to drahé kemeny...

To potom může být normální..

Já to beru podle ČR, kde jich opravdu moc není, ikdyž za to může vykácení a pozdější zbrklé zalesnění jehličnany...

Já to pochopil, ale vipadá to divně. Měl by jsi psát, co nejsrozumitelněji.

jj, vím, že zlí, ale vždyt je vytvořili a to že to bylo omylem, by jim IMHO bylo jedno.

sorry moje chyba

Jak to mohou mít zakodované, když vznikli omylem a co když neví, že tam nějaký další "Větvák" žije?

Sorry, ale vysvětlení "Jsou magičtí" mi nějak moc nestačí...


 Uživatel úrovně 0

No kritiky jsou rozepsané pode mnou. Nemám co bych k nim dodal. Mě se příspěvek líbí. Dá se dobře využít a zpracování je podle mě solidní.


 Uživatel úrovně 0

Lord Afik

Pod pojmem zvrásnění si nepředstavuji cestičky mravenců, ale hrboly a nerovnosti na jeho těle.

A proč by nemohl mít místo očí drahé kameny? Vždyť je to magický tvor?

Ne nejsou to jen „šutry“. Jsou to drahé kameny. Ale uznávám svou chybu, měl jsem to rozvést.

Je magický, protože roste na magickém tvorovi, jinak magický není, a nelze z něj nic vydestilovat.
Ne zhruba dvě směny.

To záleží na názoru. Pro někoho je hodně listnatých lesů čistě bukovích, pro někoho ne…

Vím o té pasti. Jak jsem již psal v minulé kritice byla to moje chyba.

Ne hne se z něj. Myslel jsem, že každý pochopí, že to znamená, že tam bydlí, ale mýlil jsem se.

Nemůže se(nechce se) přesunout z lesa, ale ze stromu může.

Dobří ty vztahy navazují normálně, jednoduše si zajdou za druidem.

To jen ti zlí se jim snaží škodit. Uvědomují si, že vznikli omylem.

Zlí větvivci ho svým způsobem vlastně také chrání.

Ale píši ve zranitelnosti.

Už jsem to říkal, jsou vlastně původně ze dřeva a proto na ně platí sekyry.

Ten dým hodně doutná. Není skrze něj vidět.

Nemůže ho léčit, protože to tak mají zakódované.

Jsou magičtí a proto můžou dřevem projít.

Díky za kritiku.



 Uživatel úrovně 0

Píšeš, že jeho kůra je zvrásněna, ale kůru zvrásnují mravenci přičemž ty píšeš, že na ní nemohou parazité. V tom případě nemůže být zvrásněná. :-)

Kameny, jako oči?

Proč, se ty oči prodávají u zlatníků? Vždyt jsou to přeci "jen" šutry. Ta cena je hodně vysoká.

Trochu popsat mech, když je magický, tak kolik z něj Alchymista dostane magů? Když je magický tak jak je magický.

Píšeš, že ruce a nohy jsou perfektně ohybné, ale jeho tělo je pokryto kůrou, a ta je přeci tvrdá a neohebná (tedy pokud tohle nejní ta magičnost, kterou má. Ale v tom případě to tam máš napsat)

Někdo by si ho mohl všimnout, nebál bych se pasti na inteligenci, nebo nějakému hodu na postřeh.

Po náhlém probuzení mu trvá 2 směny, než se zase ubere ke spánku nebylo by lepší "Minimálně dvě směny"?

Čistě bukovích lesech? Takovích bude po skromnu.. vhodnější by bylo, v lesech, kde je větší množství buků.

Past na obratnost? Není to hloupost? Obratnost vyjadřuje schopnost postavy se pohybovat, uhíbat, a podobných věcí s viděním to nemá nic společného.

V úkrytu stráví celý svůj život. - tak to se z něj nikdy nehne? :-)

nemůže se přesunout, snaží se ohni utéct a většinou se mu to daří - když se nemůže přesunout, tak logicky ani nemůže utéct před tím ohněm.

Ten vznik je ta takovej nemastenj neslanej. Krom toho jsi tam zařadil i rozmnožování, což by tam být nemělo.

Zmateně zlé přesvěčení by jentak nespolupracovalo s ostatními (at stejného přesvěčení) a už vůbec by si navzájem nepomáhalo.

A jak ty vztahy s druidy navazují?

Proč se snaží lidem škodit za to, že je vytvořili?

Když jsem zlej jako větvivci a nemám rád lidi, tak si na ně s tou sekyrou dovolim, už jen proto, že "nás" bude víc...

I zlí budou chránit les?

Nepíšeš, jak proti nim platí ohen.

Proč mají proti sekyře nižší obranu? To by mohli mít i po meči, či jiné kovové zbrani s ostřím...

Ten dým je hustý, nebo řídký? Jak daleko v něm uvidím? Je to dým jako ze suchého, nebo mokrého dřeva?

Většina jedů je vyrobena...

Píšeš, že stratí magickou moc za směnu. tedy stratí magickou moc -> staratí magy, a nejde, aby ztrácel za směnu 1 mag.

Proč nemůže léčit strom obývaný nějakým bukovcem?

Jak může pevná hmota projít pevnou hmotou, bez užití magie?

Ještě bych se pozastavil nad stylem psaní. Je minimálně podivný.... začneš o něčem psát, pak do toho vložíš něco nesouvysejíco a pak napíšeš, že jsou známy případy vztahující se k tomu, co jsi psal na začátku.
Mnohdy ti tam chybí čárky a podobně.

Pčíspěvek se mi moc nelíbí...


 Uživatel úrovně 0

Delorian:
Tak konečně jsem se dostal na internet a můžu odpovědět.

Tabulka vlastností
No co k tomu říci. Větvivec pod svým malým vzhledem, schovává velkou sílu.

Ne nelétá, ale skáče mezi stromy a může tam měnit směr „skoku“.

Popis
Já se domnívám, že na magickém tvorovi, by normální kapradí nerostlo, a proto jsem z něj učinil kapradí magické. Nemá však žádné jiné vlastnosti.

Jsou to kamenné bulvy, zapadají přímo do důlků.

No nejdříve se odpojí od stromu, a pak se začne probouzet. Trvá to někdy několik hodin, dnů ale i týdnů. Vždy se dostane do úkrytu a tam se probouzí.

Myslím si, že kdyby šel někdo sekat dříví a viděl takhle širokou větev, tak by jsi netroufal jí přeseknout jedním sekem. A samotné zjištění že se ta „větev“ se hýbe.

Výskyt
Je většinou vytvořen vysoko v koruně mezi větvemi, jsou to větve a listy, sestavené do kruhu. Má tam také někdy zábrany proti svalení, i když mu skoky nedělají problémy.

Tak u pasti se stala chyba.

Asi jsem se špatně vyjádřil, myslel jsem, že nechce opustit svůj les. Ale je možné ho odsud unést.

Vznik
Ne nejsou bledší do bílé, jejich kůra je světlejší, ale vždy je tam nějaké hnědá barva.

Ano z dobrého může vzniknout jen dobrý větvivec, a ze zlého vznikne zase zlý.

Chování
Ne hierarchie mezi nimi není. Mezi skupinami je to tak, že si pomáhají podle přesvědčení, ale jen někdy.

No les si nějak uvědomuje, že zlý větvici mu škodí a jejich chování může vyústit k nenávisti od lidí.

Ano ignorují se.

Boj
Pomůžou mu všichni větvivci v okolí bez rozdílu přesvědčení. Po boji se, ale rozejdou bez dalších závazků.

Mají to v hlavě zakódováno v mysli.

Ale to není kvůli sečným zbraním, je to kvůli tomu, že jsou vlastně tvořeni ze dřeva a proto jim vadí hlavně sekyry.
Magická bukvice
Ano uznávám byla to ode mě chyba a nedomyšlenost. Tuto část jsem opravdu nedodělal.

Léčení stromů a …
To je jejich velká nevýhoda, že je nemohou léčit, byli by tím možná přesílení.

K procházení. Je to jejich vrozená schopnost a zdokonalovali se v ní po celé generace.





 Uživatel úrovně 5

Tak je tu ďalšia z celkom zaujímavých príšerok, ktorá je štylizovaná do nevyčerpateľnej ríše hvozdu. Príšerka je pekná a myslím, že sa dá použiť. Môj pohľad však je, že sa dala spracovať aj lepšie. Sama osebe má potenciál byť viac rozvedená (bukvice, život, jej úloha v lese či správanie,…) a aj to, čo si rozviedol(-dla) ty, má chybičky krásy.

Nie vždy je komplikované riešenie tým najlepším, ako príklad by mohol slúžiť popis vzniku. Píšeš, že Vetvivec je výsledkom nezdareného pokusu dvoch druidov. Mne osobne to vyznieva dosť vyumelkovano. Nebolo by jednoduchšie napísať, že je výsledkom aktivity samotného hvozdu, ktorý uvoľnil magenergiu, a tak vytvoril jedno z mnohých čudesných stvorení obývajúcich tieto lesné ríše? Taktiež píšeš, že rozprávajú len s ľuďmi dobrej povahy, toto je pomerne kontroverzná formulácia, keďže Vetvivec z pozorovania nedokáže usúdiť, akej povahy je človek (int. bytosť) a ani druid ho nemôže informovať o každom potencionálnom poslucháčovi (či je dobrý alebo zlý). Pritom jeho vzťah k ľuďom sa dal popísať jednoducho (komunikatívny, ostýchavý, nevraživý,…) a vyzeralo by to omnoho prirodzenejšie.

Predchádzajúci odstavec prosím neber ako kritiku, išlo skôr o akési zamyslenie, ktorého cieľom bolo tebe a aj iným autorom, ktorí ešte nie sú príliš vypísaní, poskytnúť drobné rady.

Tak ale teraz k samotným chybičkám:

1. Tabuľka vlastností:
Na to, že je to pol metra vysoký tvor, sú jeho vlastnosti (živ. a OČ) dosť vysoké. Pre porovnanie, taký Vlk lýty o veľkosti C má len o 1 vyššiu životaschopnosť.

Taktiež zápis UČ nepoukazuje, akú veľkú časť z tejto hodnoty tvorí bonus za silu. V koncepcii rubriky je spísané, ako sa má zapisovať UČ, tak do budúcna doporučujem pozrieť.

Pohyblivosť vo vzduchu mi príde zbytočná, voľako som nepostrehol v texte, že vie lietať.

Zraniteľnosť je divná, prečo nie je zraniteľný striebornou zbraňou, keď je zraniteľný obyčajnou? Taktiež ako magický tvor by mal byť zraniteľný bielou strelou, t.j. skupina N.

2. Popis:
Píšeš, že kôra aj mach na hlave je magický (magická), aký to má význam pre čitateľa, čo to znamená, dáva im to dáke špeciálne vlastnosti? Aké?

Ako vyzerajú tie kamene, čo má namiesto očí?

Píšeš, že väčšinou zaspáva na zimu a na jar sa budí, ako funguje mechanizmus prebúdzania, keď píšeš, že nie je schopný v tej polohe vnímať svoje okolie?

Keď ho prebudia useknutím (to sa asi nemyslí, že ho dakto rozsekne, to by už asi moc nenadával, že áno), tak nezaútočí na ľudí, lebo je slabý. Tá slabosť, to je dáka únava po prebudení? Ak áno, ako dlho trvá a ako je pravidlovo aplikovateľná (postihy,…)? Lebo sám osebe Vetvivec zas moc slabý nie je (pre porovnanie, dačo ako Ghul).

3. Výskyt:
Ako vyzerá Vetvivcov úkryt? Píšeš, že si ho upravuje v korune buku, ale nie je mi jasné, akú má podobu (hniezdo, domček,…) ?

Na objavenie úkrytu udávaš pasť na obratnosť. Prečo obratnosť, a nie inteligencia?

Prečo nemôže opustiť svoj les, resp. prečo sa v požiari nemôže presunúť? Ďalej predsa píšeš, že si ho boháči pestujú na záhrade, a to predsa nie je žiadny les a už tobôž jeho.

4. Vznik:
Pri rozmnožovaní je jeden problém. Vzhľadom na to, že píšeš, že každý nový jedinec je o trochu bledší a jeho bukvice nie sú magické, v istom okamihu (do dákej doby od vzniku prvých Vetvivcov, ak predpokladáme, že Vetvivci aj umierajú, teda sú hubení) budú všetci Vetvivci snehovo bieli bez magických bukvíc.

Ako určíš, či má Vetvivec po oddelení dobré alebo zlé presvedčenie? Je to náhoda alebo z dobrého sa vždy oddelí dobrý?

5. Chovanie:
Píšeš, že Vetvivci sa zhlukujú do 5-10 členných skupín. Ako sú tieto skupiny organizované, funguje tam dáka hierarchia? Aké majú medzi sebou vzťahy jednotlivé skupiny? Proste ako sa líši správanie sa jedincov v rámci skupiny a dvoch jedincov s rovnakým presvedčením, ale nepatriacich do jednej skupiny?

Správanie sa k ľuďom som spomenul už v tom predslove. Neberiem ti tento spôsob formulácie, ale príde mi akýsi nasilu, akoby si hovoril, že dobrý Vetvivec sa rozpráva len s dobrými ľuďmi,…

Prečo sa snaží les vyhubiť zlých Vetvivcov?

A čo to znamená, že si dobrí a zlí Vetvivci navzájom idú z cesty? To sa akože ignorujú alebo ako sa tomu má rozumieť?

6. Boj:
Ak Vetvivec kričí o pomoc, kto všetko mu príde pomôcť? Len Vetvivci z jeho skupiny alebo všetci, resp. prídu mu pomôcť aj Vetvivci opačného presvedčenia? A ak nie, tak ako Vetvivci rozoznajú, že danému jedincovi majú pomôcť či naopak?

Prečo nikdy neusmrtia ľudí?

Postih pri boji so sekerou by som aplikoval na všetky sečné zbrane, je IMHO nepodstatné, či ťa sekli sekerou či mečom, podstatné je to, že ťa sekli…

7. Magická bukvica:
Toto je asi oblasť, ktorá sa dala najkrajšie rozviesť. A ty si ju trochu odflákol(-kla). Samotným bukviciam nie je moc čo vytknúť, akurát možno nápaditosť. Ale predsa, počet mágov v jednej bukvici je pomerne veľký na to, čo samotné bukvice vedia. Keď si vezmeš, čo za taký počet magenergie dokáže spraviť kúzelník či hraničiar...

Tu mohlo byť nádherné množstvo vecí, čo sa dá s bukvicami robiť. Napríklad sa cez ne dalo oveľa lepšie riešiť rozmnožovanie. S tým, že povedzme 2-3 bukvice by sa dali zasadiť a vyrástol by z nich malý Vetvivec. Proste nápadov by sa dalo nájsť kvantum.

8. Liečenie stromov a…:
Prečo nemôže liečiť stromy, ktoré obývajú Vetvivci? To mi príde nelogické.

Chýba popis, ako prebieha samotná liečba, to, že splynie so stromom, je pomerne málo, taktiež si mohol uviesť dáke časy, ako dlho mu asi trvá vyliečiť strom.

Prechádzanie cez stormy mi príde trochu silné, je to predsa len pomerne rýchly prechod tvrdým materiálom, keď si vezmeš, že samotný Vetvivec je tiež na pevnej báze.


Zhrnutie: Jedná sa o pekné a zaujímavé dielko, ktorého spracovanie však zaostáva za tým, čo samotný nápad poskytuje. Z diela mám pocit, že autor nie je ešte príliš vypísaný (možno sa mýlim), ale ak ho fantázia neprejde, tak je možné, že sa od neho dočkáme ešte veľa iných zaujímavých príšerok.