Gremal Gremálek
Autor: | Sardo |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 10 |
Skupina: Zvíře
Životaschopnost: 1
Útočné číslo: (-1+1) = 0 (kusadla)
Obranné číslo: (+3+1) = 4
Odolnost: 10
Inteligence: 1
Velikost: A0
Zranitelnost: zvíře
Pohyblivost: 6/šelma (na zemi) ; 9/šelma (ve vodě)
Poklady: nic
Zkušenost: 2
Bojovnost: 1
Síla mysli: 0
Popis:
1. zmínky: "Dnes zase přišel ten půlčík a nabízel nám nějaká zvířata. Chtěl jsem ho už zabít, protože sem leze pořád! Najednou jsem však spatřil toho malinkého tvorečka, který se krčil v té kleci. ,Co je to´ zeptal jsem se ,Malý tvoreček z jihu!´ zněla půlčíkova odpověď. Tak jsem si ho za dvacet zlatých koupil. Je to malinký zelenohnědý tvoreček. Je velice plachý a jí téměř vše, co mu dám." barbar Grord, 145 druhého zimníku.
Grord jistě tehdy netušil, že si koupil jednoho z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Gremal Gremálek nebo také Malá krása, jak zní 2 slova podle kterých jeho jméno vzniklo, je velice oblíbený tvor.
Vzhled:
Gremal je malé, asi 20 coulů široké a 15 coulů vysoké stvoření. Jsou samozřejmě známy menší i větší exempláře, ale toto je nejobvyklejší velikost. Gremal má zelenohnědou kůži a převažující barva se mění podle prostředí, v němž gremal žije. V lesích je vždy převažující zelená jinak hnědá. Nejspíše to bude adaptace na prostředí. Jeho tělo je jen o trochu delší než vyšší. Gremalova zadní část těla (asi tak od prostředku mezi končetinami) je o poznání těžší, větší a také tlustší. Je zavalitý. Má kraťoučký krk a jeho hlava vzdáleně (opravdu vzdáleně, ale hraničář to pozná od pohledu) připomíná hlavu embrya králíka nebo zajíce těsně před narozením, je v poměru k tělo o poznání menší a má protáhlou tlamu, nemá tedy hlavu tak kulatou jako králík. Má čtyři končetiny, jeho zadní jsou velice silné a dlouhé a pomáhají mu při pohybu, přední tlapky jsou slabší, ale asi jen o 3 - 5 coulů kratší a slouží mu k přidržování potravy a pomoci při odrazu od země, také se jimi myje podobně jako kočka. Gremálek má k poměru k tělu viditelně velké přední tesáky, které však nejsou žádnou závratnou zbraní, slouží mu pouze k zastrašování nepřátel a rozlouskávání ořechů a skořápek odolnějšího hmyzu, ovšem pokud se jakákoli šelma jednou dozví o slabosti těchto tesáků, gremal je ztracen. Gremal má malé a nepříliš silné tesáky, které výhradně užívá na hrabání hnízd (viz chování a způsob života). Gremal se pohybuje skákavými pohyby, podobně jako skokan. Je poměrně vytrvalý a takto hopsat dovede i celý den, avšak pouze pokud musí, jinak raději popochází. Jako jeden z mála savců gremal nemá srst. Gremal má ocásek, je sice krátký, zakrnělý, ale má ho. Tento ocásek je podobný jako ocásek srnců, jelenů a podobných lesních tvorů - tedy krátký a spíše symbolický. Gremal nemá skoro žádné maso, které by mohli jíst humanoidé. Masa je velice málo a většinu těla tvoří chrupavky.
Výskyt:
Gremal byl poprvé popsán kudůkem Felonem roku 27 třetího zimníku poblíž Isil Taurského hvozdu. Z toho plyne, že gremal žije v lesích. Nejraději má gremal lesy a hvozdy, kde alespoň trochu prosakuje denní světlo. Často žije ve hvozdech u nějaké slunné paseky. Gremalové také vyhledávají vodu, nejlépe řeku nebo potok. To je také důvod malého počtu gremalů- míst, kde by se splňovaly všechny tyto podmínky ubývá s přibývajícím počtem lidí a měst.
Co se týče pásů, gremalové mají rádi mírný a subtropický pás. Ostatní jsou pro ně moc horké a období sucha, které je v tropech charakteristické je pro gremaly neoblíbené, protože se nemají kde mýt, nebo moc studené a vzhledem k tomu, že gremalové nemají srst, zemřeli by zimou.
Chování a způsob života:
Gremalové jsou velmi čistotní (tedy na to, že to jsou zvířata). Myjí se pravidelně asi dvakrát až třikrát denně. Gremal je všežravec, nepohrdne kořínky nebo ořechy, avšak nejraději má menší hmyz, který dokáže velice mistrně lovit svými vysokými skoky (podobně jako mláďata prehistorického Tyranosaura), jinak raději loví housenky, mravence nebo pojídá ořechy. Gremalové se od narození až do jednoho roku spoléhají převážně na ochranu matky, protože otec chodí lovit hmyz. Zhruba od jednoho roku gremalové začínají žít samostatně a odcházejí z hnízd. Gremalové se víceméně toulají od jednoho do tří let, kdy si začínají hledat partnera. Aby samečci přilákali partnerky, budují velká kruhová hnízda o průměru asi jeden a půl sáhu. Tyto hnízda vypadají na zemi jako menší připláclejší mraveniště, ale pod zemí jsou to krásná hnízda ve kterých gremalové žijí. Gremalové o samičky nebojují, pouze je lákají velikostí a kvalitou hnízda. Gremalové se ale nepáří až do čtyř let, tedy další celý rok. Pak se spáří a mládě se v matce vyvíjí asi pět měsíců. Pak dojde k porodu. Matka mláďata krmí mateřským mlékem zatímco otec chodí na lov. Pokud nějaký predátor (nejčastěji kuny, kočky a podobní) zaútočí na hnízdo, matka ho hrdě brání a neustoupí, raději zahyne spolu s mláďetem, v tomto případě má matka bojovnost 5 místo 1. Matka má každý rok dvě mláďata a vzhledem k tomu, že se poprvé spáří ve čtyřech letech, má gremal tedy zhruba dvanáct mláďat za život. Malí gremálci spolu v hnízdech spolupracují a hrají si. Moc dobře si uvědomují, jak je výhodné spojit své síly za jediným účelem. Zároveň na sebe dávají pozor. Gremálci spolupracují například tak, že se střídají ve vyhrabávání kořínků a pak se o ně rozdělí. Jejich spolupráce je obdivuhodná a zároveň účinná. Zhruba tak 3 měsíce před tím, než odejdou z hnízda, začínají gremálci trénovat stavbu hnízd. Samotní Gremalové se dožívají až deseti let, starší jedinci zatím nebyli objeveni, ale některé domorodé kmeny mluví i o staletých gremalech tyto zprávy jso však nepotvrzené.
Když už gremalové "cítí" že přišel jejich čas, se svým druhem odejdou k nejbližší řece a tam zhynou (pokud jejich partner zahyne, nenacházejí si dalšího, ale převážně hynou. Elfové tvrdí, že lítostí…). Je tomu tak zřejmě proto, že gremalové mají rádi vodu, umí plavat a nejspíše se vyvinuli z nějakých vodních tvorů. Jejich hnízdo zůstane opuštěné a nejčastěji ho zničí sám člověk (barbar, hobit atd.) nebo nějaké zvíře, cítící z hnízda stále ještě pach gremalů. Gremalovo tělo obsahuje v krvi zvláštní látku zvanou gremalin, tato látka způsobuje rychlejší rozklad gremalího těla (asi tak 1/2 roku) a hlavně na místě smrti gremala vyroste bylina zvaná Gremalí hrob (viz níže). Pokud nastane nedostatek jídla, gremalové umírají. Jsou však velice společenští a proto si různá hnízda mezi sebou dokonce pomáhají a poskytují si potravu. I v té největší nouzi gremalové nejsou kanibalští ani nejedí mladé z jiných hnízd.
Co se týče zimy, gremalové se zazimovávají. Zhruba v srpnu gremalové začínají do svých hnízd nosit více potravy, než potřebují a začínají si dělat zásoby na zimu. Pak asi v září začnou do hnízd nosit listí a jiné těsnící, přírodní materiály. Když začne zimní období, gremalové už mají hnízdo utěsněné a už se "ládují" na skutečnou zimu. Gremalové však nesní všechno, jen tolik, aby měli dostatek tuku na polovinu zimy. Několikrát se totiž během zimy probudí a doplní zásoby. Poté se gremlové všichni stočí do jednoho společného klubíčka a usnou.
Rozmnožování:
Rok potom, co se gremalové sblíží a jejich námluvy skončí (do čtyř let), se gremalové spáří tak, jak je to pro savce typické - tedy pohlavně. V matce se vyvíjejí dvě mláďata 5 měsíců, pak se narodí a rodiče se o ně rok starají (což je i na savce velice dlouho) - matka je krmí mateřským mlékem (ale pouze 1/2 roku po jejich narození, pak se živí jako ostatní gremalové) a otec loví, aby nasytil matku. Mláďata se rodí po jednom a je zde riziko, že se budou rodit obě najednou. To je v podstatě nemožné a většinou přitom obě zahynou a matka je velmi oslabena. Gremal je savec a proto rodí živá mláďata, o které se stará. Gremal má najednou pouze dvě mláďata, ale výjimečně jsou známy případy, kdy se narodila i tři.
Chování v zajetí:
V zajetí se gremalové chovají téměř stejně, až na pár věcí: Čistotní jsou stále stejně (samozřejmě dle prostředků- pokud je zavřete do klece bez vody, asi jim jejich sliny nebudou stačit na to, aby se myli třikrát denně). Svému majiteli však nikdy neutečou (pokud je na ně hodný) narozdíl od koček nebo psů. Nepotřebují od majitele téměř žádné jídlo, žijí z toho, co si uloví, ale pokud je pán alespoň občas krmí (zejména v zimě, kdy je hmyz zalezlý), budou šťastnější.
Počet gremalů:
Ač se to nemusí zdát, počty gremalů ve volné přírodě neustále klesají. Za vše mohou pytláci, kteří dobře vědí, že gremal je oblíbený a prodávají je, kde se dá. Poslední útočiště gremalů tak zůstávají ve velkých hvozdech, o kterých mezi lidmi kolují všelijaké legendy a všichni se o něj bojí vkročit a krollích osadách. Krollové mají totiž gremaly v oblibě a nechávají je volně pobíhat po svých osadách a v případě, že je nedostatek jídla, krollové gremalům jídlo nosí.
Proč mají lidé gremaly tak rádi?:
Tuto otázku si kladlo mnoho mágů, hraničářů a druidů. Téměř vždy, když se procházíte po trhu, kde prodávají chycenou zvěř, můžete slyšet dětský hlas: "Mami, to je hezké zvířátko! Kup mi gremala, budu se o něj starat!" Gremalové jsou oblíbení díky tomu, že loví hmyz, který se běžně prohání po lidských (krollích, elfích) sídlech. Také z nějakého důvodu nevyvolává u některých jedinců kašel nebo vyrážku, což třeba kočka nebo pes ano (alergici na srst- pozn. pro PJ). Lidé si v mnohých částech světa gremalí páry dávají jako svatební dar, protože tím ukazují gremalí věrnost, ze které by si většina lidí měla vzít příklad a také se říká, že gremalové udržují manželství. Občas se také dávají k narození dítěte, protože jsou údajně nositelé zdraví a štěstí a hlavně si na dítě zvyknout a to s nimi vyrůstá už od malička. Nejčastěji se dávají k narozeninám, protože se lidem dává najevo, že budou mít dlouhý život (deset let, po které gremal žije je na tak malého savce dlouho).Také se dávají sourozencům, to proto, aby si z jejich dětské spolupráce vzali děti příklad. A hlavní důvod - jsou velice milí, krásní. Jsou svým pánům (pokud se o ně starají dobře) věrní a neutečou, i když se jim nechá otevřená klec. Ono ostatně jen málo lidí má gremaly v klecích - většinou je nechávají běhat po domě i v noci a spí s nimi v posteli. To, že gremal neuteče je také velice velký faktor, který způsobuje oblíbenost. A také lidé žijí s gremaly v zajetí v symbióze - dávají jim jíst a gremalové jsou zato věrní a loví hmyz. Tak jako tak, když někde uvidíte na trhu gremala - berte.
Krollové - Krollové gremaly chrání a opatrují, ale proč? Je to dáno krollskou láskou ke gremalům a přírodě a jejím tvorů obecně (podobně jako naši pravěcí předci). Krollové uctívají některá zvířata jako bohy a gremalové v některých krollích tlupách k nim patří. Možná se zdá nelogické spojení velký kroll a malý gremal, ale je to tak - krollové se mnohdy chovají rozumněji než ostatní rasy…
Gremalí hrob (pouze doplněk a orientační věc):
Nalezení - 90% (pokud hraničář ví, že na místě gremal zemřel, jinak 10% - je to nenápadná kytička).
Vzhled - Modrozelená barva květů, má tolik okvětních lístků, v kolika letech gremal zemřel.
Místo výskytu - Tam kde gremal zemřel, většinou břeh potoku nebo řeky.
Čas utrhnutí - 3/4 roku po gremalově úmrtí (hraničář automaticky pozná).
Účinky - Pokud se bylina užije na otevřenou ránu, která byla způsobena sečnou nebo bodnu zbraní, tak bylina uzdraví 1k6 životů (za 1/2 hodiny = doba působení)
Tak to je vše. Dělal jsem na tom docela dlouho, proto doufám, že se vám to bude líbit.
S úctouSardo
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 10
author_nick: Sardo
Diskuze
LA:
ok, já myslel, že hnízda lepí hlínou, pískem a vodou, kterou si přinesou v zobáku.
ad otázky (jen ty, na které se dá odpověď vyčíst z textu):
vzhled
Gremal má zelenohnědou kůži a převažující barva se mění podle prostředí, v němž gremal žije. V lesích je vždy převažující zelená jinak hnědá. Nejspíše to bude adaptace na prostředí.
- myslím, že je to jasné. odstín popsaný není, ale asi do tmava
spíše je podobného významu těžší a větší.
výskyt
o temných hvozdech tam není nic. jen lesy a hvozdy. a já myslím, že i ve hvozdu jsou palouky.
je to jeden druh. a přizpůsobuje se. žije tam, kde jsou pro něj přijatelné podmínky - tedy les (mýtina+řeka) nebo blízké okolí lesa.
to globálním oteplování a vrstvě sněhu je tvá spekulace. žijí v mírném pásu, který si většina představí tak, jak funguje teď u nás.
rozmnožování
asi jaro, jako všechna zvířata.
ne
proč mají gremali rádi
je to milé zvířátko - roztomilé, asi jako kotě nebo štěně. navíc užitečné a navíc přináší štěstí - to nestačí?
cour
Ano, tedy alespon to říkali v nějakém přírodovědném filmu, kde popisovali stavbu hnízda.
LA:
ptáci mají sliny?
První Zmínky
Pokud píšeš přímou řeč, měl by jsi to odenterovat.
Vzhled
Barva kůže je mi mírně nejasná, mění kůži jako chameleon, nebo je to jaký drh (lesní či polní)? Mohl jsi napsat také odstín zelené i hnědé. Takto si ho někdo představí, jako světle zeleného, a druhý jako tmavě zeleného.
píšeš ...je o poznání těžší, větší a také tlustší. tady mi nesedí to tlustší a těžší, mě příde že je to defacto to samé.
Přirovnat něčí hlavu k embriu jakéhokoliv tvora je podle mě neštastné. Já si takovou hlavu nedokážu představit, a pokud jí připomíná jen vzdáleně, tak by jsi jí měl popsat o něco detailněji.
také se jimi myje podobně jako kočka Co já vím, tak kočka se myje svím jazykem, celá se oblíže, a tím se umyje. Že by k tomu potřebovala přední opravdu nevím.
Tohle je zbytečnost, ale dvakrát v jedné vědtě a těsně za sebou by se neměla objevit stejná spojka či předložka "Gremálek má k poměru k tělu .." Lepší by bylo "Gremálek má v poměru k tělu...", IMHO by to znělo lépe.
Píšeš že pokud se šelma dozví o slabosti jeho zubů tak je s ním konec. Tady si asi neuvědomuješ, že pokud takovíto tvor žije v přirozeném prostředí, tak o tom ty šelmi ví, šelma ve svém přirozeném prostředí ví, jak se brání ten či onen tvor, kterého může lovit.
Výskyt
Žije v temných Hovozdech (v každém se najde nějaký ten paprsek, který proniká), blízko slunných pasek a vodních toků. Opravdu mi příjde hodně nepravděpodobné že se objeví nějaké místo, které by to splnovalo.
Psal jsi o dvou druzích, tedy že se kůže liší podle toho jestli žijí v lese či ne. Kde tedy přebývají ti, kteří neobývají les?
Píšeš že žijí v mírném pásu, a v zimě vylézají ven (to píšeš až ve spůsobu života), ale neuvědomuješ si jednu důležitou věc, že by se nemohli dostat ven, Že v jsou v dnešní době mírné zimi je zapříčiněno globálním oteplováním. Dříve bylo sněhu MNOHEM více a mnohem větší závějě, které si dnes snad ani neumíme předtavit. Svět DrD asi bude bez globálního oteplování.
Chování a způsob života
když jsem tu již jmenoval ty kočky tak by mě zajmalo jestli se myjí jako ony (tedy olizováním), nebo vodou.
Hnízda mají ptáci, jsou skládána z větviček a ptáci je lepí vlastnímy slinamy. Pokud je tento tvoreček hraboš (podle toho jak si tvoří obydlí asi bude), bude asi vystavovat brlohy(?).
Takže samičku si namluví na to jak mají velké "sídlo"? Jakmile samička vleze dovnitř tak je již rozhodnuta že zůstane u samečka, nebo si to jen prohlíží? A jak se to řeší, když by do brlohu (úmyslně nepoužívám výraz "hnízdo" [Igor :-) ] ) vleze jedna samička a po chvíly další? Vybere si sameček tu "hezčí", nebo prostě tu druhou (at je třeba hezčí) vyžene?
Rozmnožování
Nepíšeš, kdy je doba páření. Což je chyba.
Jsou i případy že by se narodilo jedno Gremálče?
Chování v Zajetí
Když chytím "ženatého" gremala tak je mu smutno po manželce? Uteče kůli tomu? Zemře?
Počet gremalů
Mohl jsi popsat jak je loví, nebylo by to od věci.
Proč mají lidé gremaly tak rádi?
Malým dětem bude upřímě jedno že loví hmyz, myslím že to ty děti ani nebudou tušit.
Píšeš tu spoustu věcí, ale to se vyvyne časem. v úvodní povídce jsi psal že se mu zalíbil od pohledu, což tětem na trhu také. Proč?
Závěr
Koukám že mám nějak, oproti ostatním, dlouhou kritiku. No snad se nebude brát jako zbytečné rejpalství.
Tohle zvíře je vcelku milé, ale příjde mi že je tam dost nedostatků (viz víše). Takže u mě máš 3+.
já musím sarda strašně moc pochválit za obrovský kus cesty, který ušel od verze 1 až k tomuto výsledku. je pravda, že na tomto díle je poznat autorův mladý věk a to, že není "vypsaný". ale snažil se myslet na všechno a tento příspěvek má nápad i jiskru.
ale má i chyb a já nechám autora, aby odpověděl sám. až na: (;-))
delorian:
6. já myslím, že to není proti přírodě. prostě to nejsou žádné myši.
myslím, že je to popsáno dobře. brání mláďata klidně za cenu vlastního života, pokud je hnízdo napadeno - popsáno popisem.
a je agresivnější - zvýšená bojovnost než obvykle. tedy když jde někdo okolo (a nechce útočit), klidně se může stát, že ho naštvaná samice napadne. stejně je to třeba u psů - fena je taky agresivnější , když má mladé.
9. já myslím, že v tom není problém. pes může umřít žalem, když zemře jeho pán.
13. majitel je ten, kdo je krmí.
14. myslím, že je tam někde, že v zajetí se nerozmnožují. tedy s těmi počty má sardo pravdu.
protože jsem s dílem pomáhal, nehlasuji. zatím.
Celkem pekne, vymyslene dilo s dobrym napadem.
Delorian:
9) To maji napriklad piskomilove...
10) Kvuli gremalinu - ale vice rozvest by nebylo spatne.
A ted ja:
1) Souhlasim s prakticky vsemi poznamkami dole. :-p
2) Pri rozeni se mohou rodit obe mladata najednou? To mi prijde dost divne...
3) Mohls popsat gremalin, alchymisty by to urcite potesilo ;-)
4) Vetsina naznaku je dost lehka a nerozvedena (to je takove lehke shrnuti).
Celkove jsem se rozhodoval mezi 3-4*, nakonec jsem se rozhodl pro 4*, jelikoz mi tato potvurka prijde jako dobre zprijemneni zivota postav (a hracu), a krome toho mi tolik nevadi nedostatky v oblasti zivotnich zvyku. Jen pozor na fakticke chyby!
Wolfi
Je to pěkně propracované dílo. Chválím především jedinečnost tohoto tvora. Zaujala mě ta věrnost. Není to ale bezchybné:
1)Jak chutná jeho maso?
2)Psal jsi, že Gremal je často loven. Proč? Kvůli kůži? Kvůli masu? Pro zábavu? Popsat podrobněji...
3)Kolik zvířat je smečce tohoto tvora? Jak se dostat na vrchol a být vedoucím zvířetem?
4)Nenapsal jsi jakým způsobem plave...Jako pes? Má plovací blány? Ale toto nebylo moc důležité...
5)Moc sem nepochopil proč je má každý tak rád. Kvůli jejich roztomilosti? Hrají si rádi nebo se jen mazlí?
6)Kde přesně žijí? V jeskyni nebo venku? Či snad dokonce na stromech?:-)
7)Co dělá celý den samec? Jenom loví potravu pro svou rodinu?
8)Ohledně rozmnožování, kolikrát ročně se rozmnožují? A v jakém období? (jaro, léto...)
I přes tyto nedostatky si myslím, že to je lehounce nadprůměrné dílko. Hodnotím třemi hvězdičkami. Pro jeho originalitu a celkem i dobré zpracování bych dal i čtyři hvězdičky, ale je tam poměrně dost nedostatků...
Proto tedy 3*...
S pozdravem Desaan
Takže celkom zaujímavý príspevok, tak sa vrhnime na výpis nedostatkov a slabín:
1. Nie príliš prehľadné usporiadanie textu.
2. “Gremálek má k poměru k tělu viditelně velké přední tesáky… …Gremal má malé a nepříliš silné tesáky…” V tom druhom prípade to malo byť asi myslené na pazúre na nohách.
3. “Gremálek má k poměru k tělu viditelně velké přední tesáky, které však nejsou žádnou závratnou zbraní, slouží mu pouze k zastrašování nepřátel a rozlouskávání ořechů a skořápek odolnějšího hmyzu, ovšem pokud se jakákoli šelma jednou dozví o slabosti těchto tesáků, gremal je ztracen.” Z tohto textu som nepochopil, o akých slabinách píšeš, ak ide o to, že nie je nebezpečný, myslím, že to je každej šelme jasné hneď, jak sa na neho pozrie (vzhľadom na jeho veľkosť).
4. Trochu v kontraste mi príde to, ako ho popisuješ ako malého zavalitého tvora a potom napíšeš, že nemá takmer žiadne mäso.
5. Ako vyzerá ich hniezdo? Píšeš, že si ho budujú a že pod zemou sú to krásne hniezda. Predpokladám, že sa jedná o klasickú podzemnú noru. To si mohol trochu rozviesť, či ju vystielajú dákym chrastím alebo dačím podobným.
6. Gravidita 5 mesiacov mi na takého malého tvora príde pomerne dlhá. Čo sa týka toho bránenia hniezda s mladým, ak neustúpi za žiadnu cenu, tak si mal dať bojovnosť 12 alebo proste napísať, že neutečie a hotovo. Bojovnosť 5 to je stále pomerne veľký posero.
7. Čo sa sa týka počtu mláďat - píšeš, že má matka vždy dve, neskôr píšeš, že môže mať aj tri. Môže mať aj jedno? Alebo je to proste tak, že podľa prírody by mali mať dve a občas sa prihodí dáka chyba a sú tri?
8. Hmm čo sa týka toho maximálneho veku - je dosť veľký rozdiel medzi reálnymi 10 rokmi a udávanými 100 rokmi. To je trochu prestrelené, asi by som to neuvádzal (predsa len povesť v príspevku určenému pre PJ väčšinou pôsobí ako akési navádzanie na nezvyčajné situácie.)
9. To spoločné partnerské hynutie mi príde pomerne nelogické (predsa len sú to zvieratá, a tak o dákom hynuti z depresie myslím nie je na mieste hovoriť), ale dajme tomu, beriem, že to je taký romantický tvor, a tak nech umiera so svojím spoločníkom.
10. Čo sa týka tej kvetiny gremalí hrob, to si mohol viac rozviesť, prečo tam vyrastie.
11. Čo sa týka toho prezimovania, tu je pomerne veľká chyba. Píšeš, že prezimovávajú vo svojich hniezdach, ale tie si začnú stavať až v treťom roku života (píšeš, že dovtedy sa len túlajú). Ako prezimovávajú dovtedy?
12. Pri rodení si mohol uviesť, ako asi často dochádza k tomu kritickému zdvojenému pôrodu. Myslím, že ak by sa rodili naraz a obe pri tom zahynú, mala by zahynúť aj matka, ale to je len môj názor. Ak sa narodia tri mláďatá, dokáže ich matka všetky tri nakŕmiť?
13. Píšeš, že majiteľovi nikdy neutečú. Ako Gremal zistí, kto je jeho majiteľ? Podľa toho, čo píšeš, by proste pri prvom kontakte s človekom prešli k nemu a mohli by ho považovať za svojho majiteľa. Píšeš, že ich treba na zimu kŕmiť, znamená to, že v zajatí neprezimuvávajú?
14. Čo sa týka počtu gremalov, tu by som to nevidel zas tak tragicky, ako píšeš ty. Je pravda, že v prírode by sa ich počty pomaly zmenšovali (asi nie tak pomaly, je rovnako ľahko napadnuteľný dravcami ako hociktorý malý hlodavec, ale má oveľa menej výkonný systém rozmnožovania), ale vzhľadom na jeho popularitu by dosť prudko stúpal počet gremalov v mestách a dedinách.
15. Časť, prečo majú ľudia gremalov tak radi, komentovať nebudem. Ja som sa z nej nedozvedel, prečo ich majú ľudia radi, ale načo sa používajú. Taktiež obraz krolov, ktorý tu popisuješ, je v rozpore s obrazom, ktorý mám ja vo svojom svete. Samozrejem ti to neberiem, a tak to nebudem zahŕňať do hodnotenia.
Zhrnutie: Pomerne mi tam chýbal popis, ako funguje dáka komunita gremalov alebo či vôbec je. Našiel som tam narážku na to, že si hniezda medzi sebou v ťažkom období pomáhajú, ale nič viac. Príspevok má štylistické medzery, keď pomerne často opakuješ rovnaké veci v tesnej blízkosi za sebou (napríklad má malý chvost… …jeho chvost je úplne maličký). Keď som si to prečítal prvýkrát, váhal som medzi 4-5*, keď som to prečítal druhýkrát, váhal som medzi 3-4* a keď som to čítal pri písaní tejto kritiky, rozhodol som sa tomu dať 3*, aj keď som si vedomý, že sa nájdu užívatelia, ktorých to osloví a dajú tomu viac.