Gremal Gremálek
Autor: | Sardo |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 10 |
Skupina: Zvíře
Životaschopnost: 1
Útočné číslo: (-1+1) = 0 (kusadla)
Obranné číslo: (+3+1) = 4
Odolnost: 10
Inteligence: 1
Velikost: A0
Zranitelnost: zvíře
Pohyblivost: 6/šelma (na zemi) ; 9/šelma (ve vodě)
Poklady: nic
Zkušenost: 2
Bojovnost: 1
Síla mysli: 0
Popis:
1. zmínky: "Dnes zase přišel ten půlčík a nabízel nám nějaká zvířata. Chtěl jsem ho už zabít, protože sem leze pořád! Najednou jsem však spatřil toho malinkého tvorečka, který se krčil v té kleci. ,Co je to´ zeptal jsem se ,Malý tvoreček z jihu!´ zněla půlčíkova odpověď. Tak jsem si ho za dvacet zlatých koupil. Je to malinký zelenohnědý tvoreček. Je velice plachý a jí téměř vše, co mu dám." barbar Grord, 145 druhého zimníku.
Grord jistě tehdy netušil, že si koupil jednoho z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Gremal Gremálek nebo také Malá krása, jak zní 2 slova podle kterých jeho jméno vzniklo, je velice oblíbený tvor.
Vzhled:
Gremal je malé, asi 20 coulů široké a 15 coulů vysoké stvoření. Jsou samozřejmě známy menší i větší exempláře, ale toto je nejobvyklejší velikost. Gremal má zelenohnědou kůži a převažující barva se mění podle prostředí, v němž gremal žije. V lesích je vždy převažující zelená jinak hnědá. Nejspíše to bude adaptace na prostředí. Jeho tělo je jen o trochu delší než vyšší. Gremalova zadní část těla (asi tak od prostředku mezi končetinami) je o poznání těžší, větší a také tlustší. Je zavalitý. Má kraťoučký krk a jeho hlava vzdáleně (opravdu vzdáleně, ale hraničář to pozná od pohledu) připomíná hlavu embrya králíka nebo zajíce těsně před narozením, je v poměru k tělo o poznání menší a má protáhlou tlamu, nemá tedy hlavu tak kulatou jako králík. Má čtyři končetiny, jeho zadní jsou velice silné a dlouhé a pomáhají mu při pohybu, přední tlapky jsou slabší, ale asi jen o 3 - 5 coulů kratší a slouží mu k přidržování potravy a pomoci při odrazu od země, také se jimi myje podobně jako kočka. Gremálek má k poměru k tělu viditelně velké přední tesáky, které však nejsou žádnou závratnou zbraní, slouží mu pouze k zastrašování nepřátel a rozlouskávání ořechů a skořápek odolnějšího hmyzu, ovšem pokud se jakákoli šelma jednou dozví o slabosti těchto tesáků, gremal je ztracen. Gremal má malé a nepříliš silné tesáky, které výhradně užívá na hrabání hnízd (viz chování a způsob života). Gremal se pohybuje skákavými pohyby, podobně jako skokan. Je poměrně vytrvalý a takto hopsat dovede i celý den, avšak pouze pokud musí, jinak raději popochází. Jako jeden z mála savců gremal nemá srst. Gremal má ocásek, je sice krátký, zakrnělý, ale má ho. Tento ocásek je podobný jako ocásek srnců, jelenů a podobných lesních tvorů - tedy krátký a spíše symbolický. Gremal nemá skoro žádné maso, které by mohli jíst humanoidé. Masa je velice málo a většinu těla tvoří chrupavky.
Výskyt:
Gremal byl poprvé popsán kudůkem Felonem roku 27 třetího zimníku poblíž Isil Taurského hvozdu. Z toho plyne, že gremal žije v lesích. Nejraději má gremal lesy a hvozdy, kde alespoň trochu prosakuje denní světlo. Často žije ve hvozdech u nějaké slunné paseky. Gremalové také vyhledávají vodu, nejlépe řeku nebo potok. To je také důvod malého počtu gremalů- míst, kde by se splňovaly všechny tyto podmínky ubývá s přibývajícím počtem lidí a měst.
Co se týče pásů, gremalové mají rádi mírný a subtropický pás. Ostatní jsou pro ně moc horké a období sucha, které je v tropech charakteristické je pro gremaly neoblíbené, protože se nemají kde mýt, nebo moc studené a vzhledem k tomu, že gremalové nemají srst, zemřeli by zimou.
Chování a způsob života:
Gremalové jsou velmi čistotní (tedy na to, že to jsou zvířata). Myjí se pravidelně asi dvakrát až třikrát denně. Gremal je všežravec, nepohrdne kořínky nebo ořechy, avšak nejraději má menší hmyz, který dokáže velice mistrně lovit svými vysokými skoky (podobně jako mláďata prehistorického Tyranosaura), jinak raději loví housenky, mravence nebo pojídá ořechy. Gremalové se od narození až do jednoho roku spoléhají převážně na ochranu matky, protože otec chodí lovit hmyz. Zhruba od jednoho roku gremalové začínají žít samostatně a odcházejí z hnízd. Gremalové se víceméně toulají od jednoho do tří let, kdy si začínají hledat partnera. Aby samečci přilákali partnerky, budují velká kruhová hnízda o průměru asi jeden a půl sáhu. Tyto hnízda vypadají na zemi jako menší připláclejší mraveniště, ale pod zemí jsou to krásná hnízda ve kterých gremalové žijí. Gremalové o samičky nebojují, pouze je lákají velikostí a kvalitou hnízda. Gremalové se ale nepáří až do čtyř let, tedy další celý rok. Pak se spáří a mládě se v matce vyvíjí asi pět měsíců. Pak dojde k porodu. Matka mláďata krmí mateřským mlékem zatímco otec chodí na lov. Pokud nějaký predátor (nejčastěji kuny, kočky a podobní) zaútočí na hnízdo, matka ho hrdě brání a neustoupí, raději zahyne spolu s mláďetem, v tomto případě má matka bojovnost 5 místo 1. Matka má každý rok dvě mláďata a vzhledem k tomu, že se poprvé spáří ve čtyřech letech, má gremal tedy zhruba dvanáct mláďat za život. Malí gremálci spolu v hnízdech spolupracují a hrají si. Moc dobře si uvědomují, jak je výhodné spojit své síly za jediným účelem. Zároveň na sebe dávají pozor. Gremálci spolupracují například tak, že se střídají ve vyhrabávání kořínků a pak se o ně rozdělí. Jejich spolupráce je obdivuhodná a zároveň účinná. Zhruba tak 3 měsíce před tím, než odejdou z hnízda, začínají gremálci trénovat stavbu hnízd. Samotní Gremalové se dožívají až deseti let, starší jedinci zatím nebyli objeveni, ale některé domorodé kmeny mluví i o staletých gremalech tyto zprávy jso však nepotvrzené.
Když už gremalové "cítí" že přišel jejich čas, se svým druhem odejdou k nejbližší řece a tam zhynou (pokud jejich partner zahyne, nenacházejí si dalšího, ale převážně hynou. Elfové tvrdí, že lítostí…). Je tomu tak zřejmě proto, že gremalové mají rádi vodu, umí plavat a nejspíše se vyvinuli z nějakých vodních tvorů. Jejich hnízdo zůstane opuštěné a nejčastěji ho zničí sám člověk (barbar, hobit atd.) nebo nějaké zvíře, cítící z hnízda stále ještě pach gremalů. Gremalovo tělo obsahuje v krvi zvláštní látku zvanou gremalin, tato látka způsobuje rychlejší rozklad gremalího těla (asi tak 1/2 roku) a hlavně na místě smrti gremala vyroste bylina zvaná Gremalí hrob (viz níže). Pokud nastane nedostatek jídla, gremalové umírají. Jsou však velice společenští a proto si různá hnízda mezi sebou dokonce pomáhají a poskytují si potravu. I v té největší nouzi gremalové nejsou kanibalští ani nejedí mladé z jiných hnízd.
Co se týče zimy, gremalové se zazimovávají. Zhruba v srpnu gremalové začínají do svých hnízd nosit více potravy, než potřebují a začínají si dělat zásoby na zimu. Pak asi v září začnou do hnízd nosit listí a jiné těsnící, přírodní materiály. Když začne zimní období, gremalové už mají hnízdo utěsněné a už se "ládují" na skutečnou zimu. Gremalové však nesní všechno, jen tolik, aby měli dostatek tuku na polovinu zimy. Několikrát se totiž během zimy probudí a doplní zásoby. Poté se gremlové všichni stočí do jednoho společného klubíčka a usnou.
Rozmnožování:
Rok potom, co se gremalové sblíží a jejich námluvy skončí (do čtyř let), se gremalové spáří tak, jak je to pro savce typické - tedy pohlavně. V matce se vyvíjejí dvě mláďata 5 měsíců, pak se narodí a rodiče se o ně rok starají (což je i na savce velice dlouho) - matka je krmí mateřským mlékem (ale pouze 1/2 roku po jejich narození, pak se živí jako ostatní gremalové) a otec loví, aby nasytil matku. Mláďata se rodí po jednom a je zde riziko, že se budou rodit obě najednou. To je v podstatě nemožné a většinou přitom obě zahynou a matka je velmi oslabena. Gremal je savec a proto rodí živá mláďata, o které se stará. Gremal má najednou pouze dvě mláďata, ale výjimečně jsou známy případy, kdy se narodila i tři.
Chování v zajetí:
V zajetí se gremalové chovají téměř stejně, až na pár věcí: Čistotní jsou stále stejně (samozřejmě dle prostředků- pokud je zavřete do klece bez vody, asi jim jejich sliny nebudou stačit na to, aby se myli třikrát denně). Svému majiteli však nikdy neutečou (pokud je na ně hodný) narozdíl od koček nebo psů. Nepotřebují od majitele téměř žádné jídlo, žijí z toho, co si uloví, ale pokud je pán alespoň občas krmí (zejména v zimě, kdy je hmyz zalezlý), budou šťastnější.
Počet gremalů:
Ač se to nemusí zdát, počty gremalů ve volné přírodě neustále klesají. Za vše mohou pytláci, kteří dobře vědí, že gremal je oblíbený a prodávají je, kde se dá. Poslední útočiště gremalů tak zůstávají ve velkých hvozdech, o kterých mezi lidmi kolují všelijaké legendy a všichni se o něj bojí vkročit a krollích osadách. Krollové mají totiž gremaly v oblibě a nechávají je volně pobíhat po svých osadách a v případě, že je nedostatek jídla, krollové gremalům jídlo nosí.
Proč mají lidé gremaly tak rádi?:
Tuto otázku si kladlo mnoho mágů, hraničářů a druidů. Téměř vždy, když se procházíte po trhu, kde prodávají chycenou zvěř, můžete slyšet dětský hlas: "Mami, to je hezké zvířátko! Kup mi gremala, budu se o něj starat!" Gremalové jsou oblíbení díky tomu, že loví hmyz, který se běžně prohání po lidských (krollích, elfích) sídlech. Také z nějakého důvodu nevyvolává u některých jedinců kašel nebo vyrážku, což třeba kočka nebo pes ano (alergici na srst- pozn. pro PJ). Lidé si v mnohých částech světa gremalí páry dávají jako svatební dar, protože tím ukazují gremalí věrnost, ze které by si většina lidí měla vzít příklad a také se říká, že gremalové udržují manželství. Občas se také dávají k narození dítěte, protože jsou údajně nositelé zdraví a štěstí a hlavně si na dítě zvyknout a to s nimi vyrůstá už od malička. Nejčastěji se dávají k narozeninám, protože se lidem dává najevo, že budou mít dlouhý život (deset let, po které gremal žije je na tak malého savce dlouho).Také se dávají sourozencům, to proto, aby si z jejich dětské spolupráce vzali děti příklad. A hlavní důvod - jsou velice milí, krásní. Jsou svým pánům (pokud se o ně starají dobře) věrní a neutečou, i když se jim nechá otevřená klec. Ono ostatně jen málo lidí má gremaly v klecích - většinou je nechávají běhat po domě i v noci a spí s nimi v posteli. To, že gremal neuteče je také velice velký faktor, který způsobuje oblíbenost. A také lidé žijí s gremaly v zajetí v symbióze - dávají jim jíst a gremalové jsou zato věrní a loví hmyz. Tak jako tak, když někde uvidíte na trhu gremala - berte.
Krollové - Krollové gremaly chrání a opatrují, ale proč? Je to dáno krollskou láskou ke gremalům a přírodě a jejím tvorů obecně (podobně jako naši pravěcí předci). Krollové uctívají některá zvířata jako bohy a gremalové v některých krollích tlupách k nim patří. Možná se zdá nelogické spojení velký kroll a malý gremal, ale je to tak - krollové se mnohdy chovají rozumněji než ostatní rasy…
Gremalí hrob (pouze doplněk a orientační věc):
Nalezení - 90% (pokud hraničář ví, že na místě gremal zemřel, jinak 10% - je to nenápadná kytička).
Vzhled - Modrozelená barva květů, má tolik okvětních lístků, v kolika letech gremal zemřel.
Místo výskytu - Tam kde gremal zemřel, většinou břeh potoku nebo řeky.
Čas utrhnutí - 3/4 roku po gremalově úmrtí (hraničář automaticky pozná).
Účinky - Pokud se bylina užije na otevřenou ránu, která byla způsobena sečnou nebo bodnu zbraní, tak bylina uzdraví 1k6 životů (za 1/2 hodiny = doba působení)
Tak to je vše. Dělal jsem na tom docela dlouho, proto doufám, že se vám to bude líbit.
S úctouSardo
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 10
author_nick: Sardo
Diskuze
Rožťomilé žvižáťko :-)
Hodně se mi to líbilo, kdybych mohl, dal bych 5*.
Post scriptum: Co kdybys udělal Gremala coby kouzelníkova pomocníka? :-)
Dádoslav:
1. Pokud se příliš nepletu, skokan opravud může popocházet (je možné že ne, ale ptal jsem se üčitelky přírodopisu a ta mi řekla, že to některé žáby umí).
2. Jen tak teoreticky. Až uvidíš tučňáka v lese, dej mi vědět :-), ale teď vážně: Pokud tam těch tučňáků bude víc, proč ne? Je to prostě jejich přirozené prostředí kde žijí.
Přesto Ti děkuji za hodnocení a doufám, že jsi vše z mých odpovědí pochopil.
S úctou Sardo
Pročetl jsem si kritiku ostatních - vytkli jste skoro všechno, co se mi nelíbilo, ale i přesto jsem našel pár nesrovnalostí (možná jenom pro mě)
Pohyb - Gremal skáče nebo chodí? Píšeš, že může popocházet, ale Skokan (kterého dáváš jako příklad) nepopochází. Předpokládám, že je schopen se pohybovat skoky, nebo hopsáním (malé skoky, přískoky).
Výskyt - "Gremal byl poprvé popsán kudůkem Felonem roku 27 třetího zimníku poblíž Isil Taurského hvozdu. Z toho plyne, že gremal žije v lesích." - To znamená, že když budeš průzkumník a budeš úplně první kdo potká tučňáka a čirou náhodou ho potkáš v lese, tak automaticky všichni tučňáci žijí v lesích?
Gramatika - jsem rád, že tam nejsou, žádné větší gramatické chyby, i když ten slovosled by mohl být lepší.
Já si Gremala dokážu představit docela dobře (i když mi vrtá hlavou, jak by mi asi učarovalo roztomilé zvířátko s velkými tesáky..) a v mém světe se pro něj určitě místo najde. Zpracovaní dobré. Hodnocení je u mě mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale spíš se to naklání ke 4*.
Sardo
1. 1-6 zivotu to je taka originalna vlastnost ako ...
Skus si predstavit keby to bolo v reale co by sa ti stalo kuzelnik podla pravidiel 1.5 myslim ze ma 6 zivotov takze povedzme ze mu zranili srdce a za par minut zaomrie a ma 0 zivotu teraz pride hraniciar polozito na jeho srdce on si hodi 6 hrac a ho to celeho vylieci ? Mozno je to dako zaopatrene 1.6 ale v 1.5 myslim ne a tak preto by som uvital nieco ine jedine ako hraci posudzuju rastliny aspon co som videl je 1k 6 zivotu alebo 2k 6 zivotu no este nekedy alchymysta to pudil ci tam nie su niake magy a to je vsetko takze moj osobny nazor je ze by sa tie liecive ucinky malitrochu upresnit ...
2.Bolo by to urcite obvzlastenie napriklad ked budu mat ukol hrdinovia aby zachranli Gremala a zacne boj a oni nesu cojaviem nepojde im vytiahnut mec z pochvy alebo kusa sa zasekne tych moznosti vela a bude to prijemne obzvlastenie tej priserky ...
Tím Tě nechci urazit ani tvé názory. Jen si nejsem jistý, jestli jsem Tě správně pochopil.
S úctou Valaraukar
valaraukar: Děkuji Ti za hodnocení. Nyní:
1. Doporučoval bys, aby měl Gremalí hrob nějaké léčivé účinky, ale on je již má. Léčí za 1-6 životů. Takže nevím, co tím myslíš, možná něco jiného, ale...
2. Proč by se měli věci kazit nebo ničit? To je jako, kdyby jsi řekl, že když si koupíš psa, tak by si měl mít sedm let neštěstí.
Mě osobně gremal přijde vyvážený: Je oblíbený, milý, hezký, užitečný X Není to nějaká nestvůra. Je slabý, plachý...
Tím Tě nechci urazit ani tvé názory. Jen si nejsem jistý, jestli jsem Tě správně pochopil.
S úctou Sardo
Tak jak by som asi zacal ...
Jednim slovom povedane najmilsie zvieratko v bestiari :)
Kritka je dost obsiahla a ja ani neviem čo k nej poriadne dodať .... Sice trend na tomto servery je pisat prispevky dlhsie co vo vetsine pripadov znamena aj kvalitnejsie ale sa mne zda ze sa ta asi najzakladnejsie vec straca cize originalita ja viem ze je to tazke ked je tu 500 bestii ale vetsina prispevkov poslednou dobu vynika spracovanim alebo obsiahlostov ani tvoj prispevok nie je vynimka a ja mam taky pocit ze tu chyba davka nieco zvlastneho aby nezapadla tato bestia (no bestia lepsie asi povedane zvieratko ) medzi sedi priemer ....
Tak doporucoval bych aby sa rozviedol Gremalí hrob napriklad tak aby mal nejake liecive ucinky alebo by blahodarne vplival na traviaci trakt ...
Potom sa mi zda ze je ta priserka daka nevyvazena ze je len dobra tak by som tam navrhoval nejaku taku vec ze pri blizkosti jej by sa zacali nicit alebo kazit veci ....
Hodnotenie no davam tomu 3* za to ze to nie je len priserka za ktoru hraci chapaju ako zdroj expov ale aj celkove obohatenie sveta i ked neviem jak sa to da v celku prakticky vyuzit v drd ...
Na zaver chcem len povedat nehrajme sa tu na biologov ... a suhlasim s Medovinou ktoreho citujem :
Skutočne si myslím, že nie je vôbec na škodu, ak sa občas zapojí fantázia a predstavivosť. Dáva to voľnú ruku PJ a jeho svetu.
Ospravedlňujem sa za dĺžku môjho nasledujúceho príspevku, ale je pravdepodobne potrebné trochu ozrejmiť dôvody môjho hodnotenia u tohoto diela.
Dovolil som si preto vypísať hlavné upuzornenia, ktoré sa vyskytli pri jeho hodnotení a moje pohľady na ne.
1.) Usporiadanie textu - nie som si istý čo konkrétne je na mysli. Ak logické usporiadanie odstavcov ( Vzhľad, výskyt, chovanie a spôsob života, rozmnožovanie, chov v zajatí, počet gremalov, dôvod obľúbenosti, gremalí hrob ) tak v tom nevidím problém. Ak oddeľovanie jednotlivých odsekov enterom, tak tu je menší problém, avšak našťastie vo väčšine prípadov vychádza posledná veta odsekov do pol riadku, takže tento problém tu nie je taký viditeľný ( a ja osobne som na túto vec dosť citlivý ).
2.) Veľké/malé nepríliš silné tesáky - tu nevidím žiaden problém. Raz sa totiž píše z pohľadu gremala ( veľké v porovnaní s jeho telom ) a raz z pohľadu iného tvora ( predátora, človeka ...)
3.) Zastrašovanie tesákmi/dozvedenie sa šelmy o ich slabosti - tu taktiež nevidím žiaden problém. Je veľa tvorov, ktoré sú omnoho menšie ako ich predátori a predsa ich svojim správaním dokážu zastrašiť. Samozrejme nie vždy to účinkuje, a ak má predátor veľký hlad, tak má gremal jednoducho smolu.
4.) Malý, zavalitý avšak bez mäsa - malý a zavalitý ( má väčší zadok a tak vyzerá zavalito. Ak sa vykrmuje na zimu, tak jeho objem nemusí tvoriť mäso ).
5.) Chýbajúci opis nory - mne osobne stačil ten náznak, ktorý tam bol. Koniec koncov, to že je zlatý a loví sa, nemusí hneď znamenať, že je známy celý jeho životný cyklus a spôsob života.
6.) Gravidita 5 mesiacov, bojovnosť 5 - dĺžka gravidity nezávisí od veľkosti, ale od stupňa vývoja, v ktorom sa mladé rodia. Ľuďom to trvá 9 mesiacov a napriek tomu stále nie sú dokonale vyvinutý. Zrak, sluch a mozog sa stále vyvíja ďalej. Psom to trvá tuším 9 týždňov a mláďatá sú vyvinuté iba sčasti. Slony sú gravidné omnoho dlhšie ako ľudia, mláďatá sa však rodia plne vyvinuté. Bojovnosť - no možno mohla byť trochu vyššia.
7.) Počet mláďat - No je tam napísané dva. To, či môže mať aj jedno alebo tri mi pripadá samozrejmé. Áno môže mať. Aj človek zväčša má jedno dieťa, avšak môže mať aj dva tri, štyri ... avšak iba výnimočne.
8.) Dĺžka života ( 10-100 + navádzanie na nezvyčajné situácie ) - No tá dĺžka 100 rokov bola udaná iba ako povesť. V tom nevidím žiadny problém, je to skôr výhoda pre PJ na rôzne využitie do hry.
9.) Umieranie partnera po smrti druha - nie je to bežné ale nie je to ani veľká výnimka. Aj v našom svete existuje niekoľko druhov, ktoré po smrti partnera hynú. ( Ešte viac je tých, čo si už nikdy nenájdu nového partnera. )
10.) Gremalí hrob/dôvod vyrastania kvetiny - dôvod je možno gremalín. Možno nie. Pravdepodobne sa ešte nenašiel nikto, kto by dokázal popísať vlastnosti tejto látky a dôvod vyrastania tejto kvetiny. Je to dané. Chcelo by to nejakého theurga, aby sa spýtal niektorej z astrálnych sfér.
11.) Spôsob prezimovania bez stavania hniezda - kto bude hľadať samostatných jedincov, aby to popísal, ak ich môže nájsť podľa brlohu. Ako lovec by som typoval že prezimujú v jednoduchšej verzii brlohu ( nie v tej určenej pre lákanie partnera ).
12.) Početnosť zdvojených pôrodov/uživenie viacerých mláďat, uhynutie matky - Nepredpokladám, že by niekto viedol štatistiku zdvojených pôrodov. Vie sa iba to, že pár takých prípadov sa objavilo. Uživenie - no je to cicavec, takže zhruba dvojnásobok bežného počtu mladých bez väčších problémov uživí. Uhynutie pri zdvojenom pôrode matky - ak sú si partneri blízky tak si zrejme navzájom pomáhajú a k uhynutiu matky by nemuselo dôjsť. Ak mladé zahynú, tak samec pravdepodobne pomôže samici zbaviť sa mŕtvych plodov. Ale v určitej časti týchto pôrodov by mohlo prísť o úmrtie.
13.) Zistenie majiteľa/prezimovanie v zajatí - Aj pes pozná svojho majiteľa. Kŕmi ho, je v jeho blízkosti, mazná sa s ním, kričí naňho. Prezimovanie v zajatí mohlo byť rozpísané viac. Je tam však poznámka o kŕmení v zime ( "protože hmyz je zalezlý" ).
14.) Klesajúce stavy gremalov/možnosť rozmnožovania v mestách - Klesajúce stavy gremalov sú popísané pre voľnú prírodu. Zdomácnené zvieratá sa dosť ťažko budú umelo navracať do prírody.
15.) Dôvody pre lásku ku Gremalom/uctievanie krollmi - Nezdá sa mi, že by bolo treba viac rozpisovať dôvody pre lásku ku nim. Prečo máme radi papagáje, psy, mačky, kone, škrečky ... Uctievanie krollmi - prečo nie. U nás sú štáty, kde je krava posvätné zviera. Dotkni sa jej a zlynčujú ťa.
16.) Popis komunity - neviem, ale pre mňa bol dostačujúci. Gremalovia sú samostatný. Po nájdení partnerky spolupracujú spolu s mláďatami. Vytvárajú rodinnú komunitu. Tento spôsob je bežný aj v našom svete.
17.) Chuť mäsa - toto je podľa mňa skutočne irelevantné. To akože chutí ako 80% hydiny, 10% diviny, 5% mrkvy a 5% kapusty ( zelí )?
18.) Dôvody lovu gremalov - myslím že boli dostatočne popísané. Peniaze, peníze, peneži. Okrem toho radosť blízkym.
19.) Počet v smečke/vodca - taktiež bolo dostatočne popísané. Smečku tvoria Otec, matka, deti.
20.) Spôsob plávania - Neviem k čomu by to bolo dobré, ale povedzme že to mohlo byť popísané.
21.) Kde žijú - žijú v lesoch a hvozdoch. V lesoch prevažuje zelená. Vo hvozdoch ( sú o niečo tmavšie ) prevažuje hnedá.
22.) Čo robí celý deň samec - To čo väčšina cicavčích samcov. Chodí na lov, kontroluje teritórium... Nemyslím, že by toto bolo treba viac rozpisovať.
23.) Obdobie a počet rozmnožovania za rok - Počet rozmnožovania bol popísaný. Každý rok má dve mláďatá. Bežný počet mláďat v jednom vrhu je dva. To znamená, že sa pária jedenkrát za rok. Obdobie rozmnožovanie - je to cicavec. Takže asi tak ako väčšina cicavcov žijúcich podobným spôsobom.
24.) Popis gremalinu - nevidím ako chybu, že nebol bližšie popísaný. Aspoň majú theurgovia prácu.
25.) Odentrovanie priamej reči - som tiež za entrovanie priamej reči ( aj odstavcov ). V tak krátkom príspevku mi to neprekážalo a skôr mi to vyhovovalo.
26.) Farba kože/druh(lesný-poľný) - Našiel som v článku odpoveď. Ide o jeden druh. Ak žije v lese, má bližšie k zelenej. Ak v hvozde, tak k hnedej. Poľný druh neexistuje.
27.)"je o poznání těžší, větší a také tlustší" - Tu by som tlustší asi zamenil za mohutnější.
28.) Prirovnanie hlavy k embriu - nevadí mi toto prirovnanie, ale možno mohlo byť použité vhodnejšie.
29.) Umývanie sa ako mačka labami - Olíže si laby a potom si nimi utiera hlavu. ( Aspoň psy to tak robia - neviem, možno nie, ale mne tento opis nevadil. )
30.) Temné hvozdy s pasekami a vodnými tokmi - prečo nie?
31.) Kde žijú tí, čo neobývajú les - No, podľa popisu v okolí svojich majiteľov, alebo určitých krollích obydlí.
32.) Vyliezanie počas zimy - Neviem prečo nie. Zimný spánok netrvá celú zimu. Sú tam pauzy.
33.) Popis spôsobu námluv - zdal sa mi dostatočný.
34.) Čo sa stane s chyteným "ženatým" gremalom - chytajú sa pri hniezdach, takže v pároch. Predá sa teda v páre. Ak sa rozdelia, je to pre nich ako smrť partnera.
35.) Spôsob lovu gremalov - čo takto pasce?
Body ( z hore uvedených, aj to zväčša iba ich časti ), ktoré teda by u mňa mohli zasiahnuť do hodnotenia sú: 1.; 12.; 13; 20.; 25.; 27. a 28.
Delenie odstavcov mi v tomto prípade nejako zvlášť nevadilo. Uhynutie matky, prezimovanie v zajatí a spôsob plávania nepokladám za chybu. ( možno opomenutie ). Neentrovanie priamej reči v tomto príspevku neprekážalo. Bolo jej tam skutočne málo, takže nebol problém s prehľadnosťou.
Suma sumárum: v celom príspevku som našiel iba pár ( skutočne len pár ) opomenutí a nie práve najvhodnejších vyjadrení. To však v mojich očiach rozhodne neznižuje kvalitu tohto diela.
Štýl písania, rýchla čitateľnosť a pomerne dobrá opisnosť mi na diele iba pridala.
Celkovo som vďaka toľkým upozorneniam premýšľal nad hodnotením 4-5 ( v jednom okamihu dokonca 3 ). Ak som sa však nad nimi zamyslel, ohodnotil som príspevok tak ako som ohodnotil.
Skutočne si myslím, že nie je vôbec na škodu, ak sa občas zapojí fantázia a predstavivosť. Dáva to voľnú ruku PJ a jeho svetu.
Medovina
Veľmi milé.
Spracovanie sa mi páčilo, a drobné chybky mi vďaka tomu unikly.
Nie je to žiadna príšera, ale rozhodne obohacuje svet.
Pôvodne som chcel hodnotiť tak ako hodnotím. Po prečítaní diskusie som si hodnotenie trochu upravil. Lenže - cestou sem som šiel okolo trhu a... to malé zvieratko u obchodníka... hopsajúce... milé... nemohol som inak. Musel som si ho kúpiť.
Takže- hlasujem tak ako hlasujem.
Medovina
Omlouvám se, protože jsem zde dlouho nebyl a tak píši až teď, nyní se pokusím odpovědět na vaše dotazy a připomínky:
Delorian:
1. Vezmu na vědomí
2. Ne, je to jedno a to samé a to přední tesáky na tlamičce. Protože jsem se řídil jednou docela důležitou věcí (myslím u těch tesáků) a to sice: "Ne vše co je velké, musí býti silné.
3. Samozřejmě, to se mi asi trochu nepovedlo. Šelma by si to asi uvědomila hned, ale co třeba její mládě???
4. No...co říct? :-) Moje chyba
5. Mohl, ale to je samozřejmě na prostředí a prostředcích. Myslím, že to by si každý PJ mohl upravit sám.
6. V tom už za mě odpověděl cour a děkuji mu
7. Samozřejmě že může mít jedno, přirodě se nedá poručit, ale bylo to myšleno tak, že gremal má dvěn mláďata a občas se přihodí, že se narodí i tři.
8. No tady s tebou nesouhlasím. Nějaké divošské kmeny v to například věřit mohou, nenapsal jsem, že existují, ale že některé domorodé kmeny o tom mluví
9. Jak řekl Wolfi
10. Gremalin.
11. Ano moje chyba. Ale nic není ztraceno, co třeba že gremalové by přežívali u jiných gremalů. Jsou to přece tolerantní zvířata!
12. To jsem nepochopil, myslíš jako že jsem tam měl napsat: "Při porodu je 65% šance, že se mláďata narodí obě naráz"? To opravdu ne, prostě občas k tomu dojde, jestli to opravdu chceš v procentech, tak dejme tomu, že v 20% případů
13. Jak to pozná třeba pes? A jak řekl cour, je to ten, kdo je krmí. V zajetí přezimovávají způsobem ala křeček.
14. To sice ano, ale odkud se ti gremalové v těch městech berou? Z volné přirody (doufám, že jsem tvou připomínku pochopil dobře)
15. Nevím, co jsi nepochopil nebo se nedozvěděl. Například otázka: "Proč mají lidé rádi kočky a psi?" Na tyto otázky je jednoduchá odpověď: "Jsou malí, roztomilí a koluje kolem nich zpousta pověstí"
Desaan:
1. Maso...nad tím jsem nepřemýšlel. Ale vzhledem ke "skákavému" stylu života bych řekl, že bude šlachovité. Co se týče chuti: Nejspíše bych ho typoval na podobnou chuť jako má kuře. Nevím proč, jen když si představím gremala a jeho chuť vybaví se mi kuře, jinak ale myslím, že to si může každý PJ upravit sám:-)
2. Peníze, uloví ho, ale nezabijí, jen ho prodají za třeba 3* větší cenu. (Někde může být gremal chráněn a tak se jim to vyplatí)
3. Ano, toto jsem trochu opomněl, takže dodatečně: Gremalové mezi sebou nesoupeří o vedoucí hnízd, hnízda mezi sebou pouze občas spolupracují za určitými společnými cíly, ale tím to končí. Přesto při těchto činnostech je většinou vedoucí ten nejstarší Doufám, že to stačí.
4. Blány určitě nemá, plave stejně jako krysa (ke které má asi podle mě nejblíže)
5. Roztomilost, věrnost, hravost...Co víc si přát?
6. Pokud myslíš, kde mají hnízda tak venku, pod zemí (což by asi na stromě šlo těžko)
7. Ano
8. Na jaře jako téměř každý tvor. 1* za 1 rok a 5 měsíců
Wolfi:
1. Mohou se o to pokusit, to se občas stává i u jiných tvorů.
2. Asi ano. Ale žádné magy z toho nebudou. Je to pouze něco jako bílkovina.
LA:
1. Děkuji za radu.
2. Díky coure
3. Bylo to myšleno tak, že se spokojí i s temnějšími hvozdy, ale určitě je příliš nevyhledávají.
4. Ano pravda, vzal jsem to podle ČR v 21. století, ale stejně: To záleží na světě.
5. S tím mytím: Olížou si packy a pak se jimi myjí
Se samičkami jsi mě dostal :-) Ale budiž:Ano, pouze si ho prohlíží a co se týče dvou samic, gremalové s řídí příslovím: Kdo dřív přijde...:-)
6. Jaro, určitě takové budou.
7. Zemře, proto se většinou chytají celé páry (samozřejmě ty, které ještě nebo už nemají mladé v hnízdě)
8. cour odpověděl
Všem vám děkuji za kritiku i za hodnocení.
S úctou Sardo
cour
Nevím jak by jim to voda lepila, ale sliny by asi byli podobné. Je možné že jsi to špatně pamatuji.
No máš pravdu, mění se podle prostředí, kde žije, žádné měnění jako Chameleon.
Temné hvozdy jsem sovodil od Nejraději má gremal lesy a hvozdy, kde alespoň trochu prosakuje denní světlo. z toho jsem si odvodil že to budou temné lesy, spíše hvozdy.
Ano, jsou tam i palouky, ale pochyboval bych o těch potocích a řekách.
Nojo jenže DrD se je v nepoznameném prostředí, takže by tam měli být i nepoznamenané podmínky, jako byli např. ve středověku, ne?
No ne že by mi hlava připomínající zárodek králíka připadala nějak roztomilá... tedy, ikdyž nevím jak vypadá tak bude jakoby znetvořená, jelikož ještě nebude zcela vivinutá.