Bestiář

Dielementus Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 17

Skupina: Humanoid

Životaschopnost: 1+2

Útočné číslo: -1 + zbraň (většinou jen klacek)

Obranné číslo: (+4+1=) 5

Odolnost: 9

Inteligence: 9

Velikost: A

Zranitelnost: humanoid, ale oheň 2x

Pohyblivost: 18/humanoid na souši, 19/vodní tvor - ve vodě

Přesvědčení: zmatené dobro

Poklady: --

Zkušenost: 40

Bojovnost: 0

Síla mysli: 0

Popis:

DIELEMENTUS

Karavela se zmítala v bouři. Vítr ji hnal směrem na korálové útesy a posádka se vší silou snažila odvrátit hrozící pohromu. Marně. Na úsvitě plavalo na širé vodní planině již jen několik kusů dřeva...

VZHLED

Na jednom takovém kusu přežíval, zázrakem, který si sám nedokázal vysvětlit, jeden z trosečníků. Vítr a proud ho pomalu hnaly k jednomu z ostrovů. Byl vyčerpán, takže jen ležel na vodě, opíraje se o své dřevo. Na pláž ho příboj vynesl někdy zvečera. K smrti unaven zůstal ležet na břehu. Nevěděl, jak dlouho takhle ležel, když uviděl, že se k němu blíží jakási podivná postava. Její tělesné proporce neodpovídaly ničemu co znal, a že toho nebylo málo... Bytost přišla až k němu a sklonila nad něj svou jakoby rybí tvář. Antropolog a zoolog, profesor Gregor Tyffyn hořce zalitoval, že se mu utopil poznámkový bloček.

Dielementus je malý humanoid. Běžnému člověku je asi po pás (tj. něco kolem 150 coulů). Namodralá pokožka je zcela bez chlupů, hlava bez vlasů. Končetiny jsou proti tělu dlouhé a mohutné. Mezi prsty na rukou i nohou mají dielementové plovací blánu a prsty umí roztáhnout více, než je u humanoidů běžné. Plocha dlaní a nohou je také větší, než by člověk čekal. Výška hobitího mladíka, ale dlaň krolla. Ústa s fialovými rty jsou plná malých ostrých zoubků. Mají štíhlé, jakoby rybí tělo. Jejich oči mají šedomodrou barvu a podobně jako ryby je téměř nikdy nezavírají ani nemrkají ( s vyjímkou krátkého spánku). Na rozdíl od ryb ale mají oční víčka.
Struktura mluvidel umožňují artikulovanou řeč, ale jejich přirozený jazyk se od lidských forem dorozumívaní hodně liší.

PŘIROZENÉ PROSTŘEDÍ

"Dielementové, jak jsem se rozhodl je nazývat, se mě ujali a pozvali do své v úvozkovkách ´vesnice´. Tedy, nebylo to tak jednoduché. Jejich jazyk se vymyká čemukoli, co jsem kdy slyšel. Domlouvali jsme se tehdy spíše posunčinou. Jejich vesnice stála na břehu hlubší laguny, ve které skotačila malá dielemenťátka. tehdy jsem poprvé spatřil, jak jsou ve vodě úžsně obratní. Mohou být mezistupněm mezi rybou a humanoidem?" (Profesror Gregor Tyffyn: Můj rok mezi dielementy)

Přirozeným prostředím jsou pro dielementy korálové ostrovy. Usidlují se na březích lagun a mělkých zátok. Jejich vztah k vodě je velmi vřelý. Jsou sice schopni vydržet pod vodou i několik desítek minut, ale zpravidla nebudují sídla, na která by se nebylo možno dostat po souši. V jedné komunitě - vesnici - žije asi třicet dielementů.
Válku dielementové v podstatě neznají. Mezi sebou se téměř vždy dohodnou a na jejich území málokdy zavítá příslušník jiné rasy.

ZVLÁŠTNOSTI VZHLEDEM KE STAVBĚ TĚLA

"Asi po čtvrt roce jsem už celkem obstojně zvládl základy jejich jazyka, a právě tehdy se mi naskytla vyjíměčná příležitost k bádání. V relativně mladém věku byl usmrcen jeden z příslušníků kolonie. Zřejmě se jednalo o nějaké uštknutí. Dielementové nemají žádný pohřební ritus, takže jsem mohl provést pitvu. Měl jsem pouze improvizované nástroje vlastní výroby, ale výsledky pitvy předčily má očekávání. Oběhová soustava mnohem hustší, a tedy méně vytížená, než jsme byli zvyklí od jakékoli popsané rasy nebo živočicha. Gigantické čtyřkomorové plíce s celkem devíti laloky. Už chápu, proč vydrží pod vodou tak dlouho. Stehenní a pažní svaly jsou skutečně mohutné. Trávení uzpůsobeno k požívání ryb za syrova včetně malých kostí. Při studiu dlaní a prstu jsem objevil jakési relikty drápků, které jim zřejmě pomáhají při lovu. Úžasné! Stále si nejsem schopen vysvětlit jejich modré zbarvení pokožky. Pokud se jedná o zbytky ochraného zbarvení, potvrzovalo by to moji domněnku o mezistupni mezy rybou a humanoidem." (Profesor Gregor Tyffyn: Můj rok mezi dielementy)

Dielementové nemají žábry, takže nejsou schopni života ve vodě, ale vzhledem k velkému objemu svých plic a kyslíkové nenáročnosti svého těla, jsou schopni vydržet pod vodou skutečně dlouho. Přesné údaje chybí, ale povídá se, že až hodinu. Zdravý dielementus se rozhodně neutopí téměř nikdy (nepočítáme-li případy násilného utopení nebo nemožnosti pohybu pod hladinou). Potápění zdéli patnácti minut není vyjímkou. (Pro PJ: Dielementus vydrží pod vodou tolik směn, kolik je počet jeho životů lomený dvěma. Až po dalších 1k10 kolech se začne topit, a to ještě poloviční rychlostí, než běžný suchozemec.)
Velké dielementí oči jsou velmi dobře uzpůsobeny k vidění pod vodou. Běžný dielementus vidí ještě celkem slušně v místech, kde postavy už dávno vidí jen černou prázdnotu. (pro PJ: Pro dielementy platí podobná tabulka postihů za hloubku jako pro běžné suchozemce s tím, že ale dostávají postih až při hloubce 30 sáhů. Tam je postih -1, při 40, -2 atd...)
Další velkou zvláštností je, že dielementové jsou trojpohlavní. Tedy pro vznik nového jedince je potřeba "spolupráce" tří dielementů různého pohlaví. Je tomu tak zřejmě proto, že genom dielementů je tak složitý, že by v případě reprodukce dvěma jedinci neúměrně vzrostlo riziko chyb. Zřejmě proto tři pohlaví.

"Je smutné, že profesor Tyffyn, zřejmě kvůli prudérnosti doby v níž žil, více nerozepsal o rozdílech mezi třemi pohlavími dielementů. Velká škoda." (Ediční poznámky ke čtvrtému vydání Roku mezi dielementy)

OBŽIVA A MÍRA ŘEMESLNÉHO ROZVOJE

"Blížilo se datum prvního výročí katastrofálního konce naší plavby a já se rozhodl nějakým způsobem se od dielementů dostat. Nejjednodušším řešením byl vor. Dielementové se zájmem pozorovali mé snažení. Nejsem žádný řemeslník, ale oproti nim mám o dost obratnější ruce. Asi po měsíci snažení jsem konečně mohl vyplout. Srdečně jsem se rozloučil s náčelníkem a celou osadou a nstoupil jsem dlouhou pouť k domovu." (Profesror Gregor Tyffyn: Můj rok mezi dielementy)

Dielementové se nejčastěji živí rybami. Jsou díky své rychlosti ve vodě schopni rybu ulovit vlastníma rukama. Ryby požívají syrové, oheň ostatně nepoužívají vůbec. Nesvědčí jim. V nějakém větším řemeslném rozvoji jim brání stavba jejich rukou. Prsty jsou uzpůsobené spíš k plavání, než ke vládnutí jemné motoriky. Dielementové si umí vyrobit jakési přístřešky z palmových listů, které jsou však velmi chatrné a musejí být často stavěny znova (přibližně po každé větší bouři). Nedělejte si o nich iluze, je to jen několik vzájemně o sebe opřených klád, pokrytých palmovými listy. Umění používat provazy, či jiná pojiva dielementové dosud neovládli. Dál řemeslný rozvoj v podstatě nesahá.

PŘIROZENÍ NEPŘÁTELÉ

Dielementové se vždy potápějí jen vlastní silou, nikdy nepoužívají závaží nebo jiné pomůcky. Hlubinné stvůry tedy jejich nepřáteli nejsou. Dielementové loví v relativně malých hloubkách (tak do 25 sáhů). Jejich nepřáteli jsou tedy spíše dravé ryby vyskytující se na mělčinách, tedy například obligátní žraloci. Na zemi jsou nebezpečí dravců ušetřeni. Na korálových ostrovech velcí dravci nežijí, takže maximálně občas nějaký dielementus padne za oběť hadům nebo pavoukům.

EPILOG: Profesor Tyffyn nikdy neprozradil zeměpisné souřadnice ostrovů na nichž zkoumal dielementy. Vždy s odkazem na nešetrné zacházení s nově objevenými druhy.

Poděkování

Děkuji všem, kteří mi pomohli v Moudré sově, to jestl Hasielovi, Elwinovi a zejména Spiritovimortovi (nevím, jestli je to takhle správně... Prostě 3. pád od spiritusmortis). Díky

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 17

author_nick:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5


Čísla: Píšeš, že mají velkou sílu, ale ve skutečnosti to odpovídá postihu - 1 , takže ta síla asi nebude zas tak zázračná, že?

Úč - zbraňe - většinou jen klacek? Škoda, zrovna u této rasy se velice nabízelo vytvoření nějaké té harpuny z kostí a podobně.

Bojovnost - 0 ... co to je? Já myslel, že se neudává až od inteligence 12 +

Zranitelnost: oheň 2 x, je sice hezké, ale tato formulace se hodí spíše až do samotného příspěvku... u výpisu bych se přeci jen raději držel klasického: např. K0 (u ohnivých kouzel)

Poklady - doslova se nabízely perly

Zkušenost: 40?? Tak to myslím, že je kapku moc - vždyť za orca je 20 !!

Některé formulace z povídeček - např. : na širé vodní planině již jen několik kusů dřeva... No zajímavé, já bych se přeci jen držel klasického: na širé vodní hladině...ale neva.

Je to malý humanoid - běžnému člověku je asi po pás... 150 coulů, tak to je dle tebe běžný člověk asi docela obr... po pás to nebude :) (ale to je také spíš detail, na který moc nekoukám).

Ústa jsou plná malých ostrých zoubků - škoda, že nepřibylo nějaké to kousnutí do úč.

Co se tlupy týče... tak 30 jedinců mi na 3 pohlaví přijde dost málo... zajímalo by mě, jak to mají s partnerským životem - mají int. 9 ... to není málo! Ale o tom už Delorian...

Nebudují sídala, ke kterým není možno se dostat po souši? Proč... vždyť i ten největší mrzák vydrží pod vodou 2 směny... Tahla možnost by jim z evolučního pohledu jistě neunikla - a tak tvé tvrzení považuji za nelogické.

Obživa a tak... jsou inteligentní - průměrně (skoro)... za léta svého vývoje by se naučili minimálně pléct sítě - i když k tomu nejsou zrovna dokonale vybaveni fyzicky - tohle by zvládli - je to pro ně otázka přežití! Přeci jen, rychlejší než ryba ve vodě asi nebudou - neměli by!

Loví v malých hloubkách - 25 sáhů... nechci tě napadat, ale to je docela dost! S člověkem by takový přetlak už mohl udělat divy - takže bych to malou hloubkou rozhodně nenazýval! Je to až až - na náhlé ponoření bez přístrojů.

Teď jednu osobní... ryby... obligátní žraloci... žralok je stejně jako rejnok paryba (má chrupavčitou kostru), ne ryba.

Na mělčině... hm... v normálním světě na korálových ostrovech žádní přirození nepřátelé nežijí - to je fakt, ale tohle je drd. Tady je spoustu stvůr, které by je mohly vyhladit... a pavouk není zrovna šťastná volba - ti jsou spíše v deštných pralesech a ne na korálech...

Závěrem - chybky považuji povětšinou za mírného charakteru a příspěvek se mi četl velice hezky. Je přehledný a bez větších chyb (sem tam ti chybí písmenko)... Hodnotím to lepší trojdkou... a apeluji na uživatele, kteří budou váhat, aby mě dorovnali a dali tu lepší známku.

Suk.


 Uživatel úrovně 0

Trochu mi tam nesedí ta velikost rukou. Přece jen si nedokážu představit postavu velikosti hobita s krollíma rukama, ale to je jen můj názor.

A vzhledem k tomu, že se se lépe orientují a loví pod vodou, bych možná zvýšil dobu, kterou pod vodou vydrží.

Až na pár maličkostí, které už vyjmenoval Delorian je Dielementus pěkně napsaný příspěvek. Zajímavé spestření na námořní cesty.


 Uživatel úrovně 5

Pekný príspevok, ktorý je dobre napísaný, a tak sa mu nedá moc vytýkať. A preto túto kritiku spravím na štýl, čo mi tam chýba:

- popis jazyka.

- absolútne si nepopísal sociálne prvky. Ako žijú, ako funguje ich spoločnosť, ktoré z troch pohlaví je najdominantnejšie. Pri takejto skoro samostatne použiteľnej rase je to veľmi dôležité.

- mal si viac rozobrať tu deviáciu v podobe trojpohlavného rozmnožovania. Rozdiely medzi pohlaviami (stačilo napísať, že pre obyčajných ľudí sú nerozoznateľní, ale oni sa vždy rozpoznajú).

- chýba tam taká maličkosť, čo by ich spravilo zaujímavejšími pre okolitý svet (ich záľuba v zbere perál a iných morských pokladov).

- nebolo by zlé dáke obmedzenie, že v prípade dlhšieho odlúčenia od mora začnú chradnúť, až umierajú.

Zhrnutie: Je to veľmi, veľmi pekný príspevok. Je to priam ukážkový príklad rasy, ktorá sa viac hodí do beštiára ako do nových rás. Spracovanie je elegantné a samotnému mu nie je čo vytknúť (čítalo sa to veľmi dobre). Avšak tie veci, čo tam chýbajú, tomu uberajú pomerne dosť (hlavne tie sociálne prvky, predsa len je to nová rasa). Je to nadpriemerný príspevok, ale neodvážim sa tomu dať 4*, ak by sa dalo dať 3+ tak by som dal. Nechám 3* a verím, že ťa to neodradí, ale naopak vyprovokuje k písaniu podobne kvalitných príspevkov.

Držím palce.