Alchymista

Démon stálé teploty Hodnocení: Vítěz soutěže Vítěz ZD

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 25


Démon stálé teploty


(aneb démon klimatizace, jak někteří satyrové vtipně podotkli…)

„Ty malá pozemská nicko! Ty bys chtěl, abych ti sloužil!“ ozval se hrozivý hlas ze sféry.
„Ano prosím,“ pípl theurg.
„Aha, tak fajn. Asi mám jít támhle do toho svetru, že?“
Theurg jen přikývl.
„A chceš, aby ti v něm bylo teplo nebo zima?“


Tento démon je obvykle zaklínán do různých druhů a částí oděvu (de-facto jakéhokoliv dutého předmětu) a má za úkol udržovat teplotu oděvu a v tomto oděvu na zadané úrovni. Dá se samozřejmě zaklít i do předmětu, který není dutý – kamene, knihy apod. – poté udržuje teplotu daného předmětu.

„Z ohromující výhně požáru velké knihovny v Sorpigalu se kupodivu zachovalo několik cenných svazků. Údajně to bylo díky velmi silnému očarování těchto knih místními alchymisty, kteří měli dané tituly velmi v oblibě. Z přeživších lze jmenovat „Věčný plamen lásky“ nebo „Jak sbalit elfky pomocí hypnózy“. Akademie mágů byla zaujata nápadem a chce si objednat očarování všech knih ve své knihovně.“

Jak je to s tou teplotou:

Teplotu předmětu, kterou má démon udržovat neurčuje theurg jen tak svým slovem nebo přáním („Chci aby to mělo -300°C“, „Ale to je pod absolutní nulou“ na to PJ, „Tak ať!“…). Přesto může theurg tuto teplotu ovlivnit. Démon totiž v předmětu udržuje teplotu, kterou předmět měl ve chvíli, kdy do něj byl démon zaklet (tato teplota je mu příjemná). Alchymista tak může předmět podchladit či zahřát právě pro tuto chvíli. Pozor však! Alchymista může např. chemicky upravit nějaký kabát, aby vydržel teplotu přesahující jeho teplotu vznícení a následně do něj zaklít démona. Pokud tato úprava nějak vyprchá a démonovi se podaří navodit teplotu, kterou má, kabát se pak nejspíše sám vznítí.
Další omezení vyplývá ze situace, kdy je předmět ve chvíli zaklínání teplotně nevyvážen. Do takového předmětu se démon neusadí..

„Hm, poušť jsem přešel bez kapičky potu na tváři. To úmorné vedro zabilo i mého velblouda a já se tomu smál. No, a pak si na mě plivl drak!“ – duše mrtvého bojovníka

Schopnosti těchto démonů.
(aneb, není každý stejně teplý…)

Tento démon se poprvé vyskytuje ve sféře Mahasiah (5.) a jeho schopnosti rostou s pořadovým číslem sféry. Obecně lze říci, že démon z vyšší sféry dokáže udržovat větší rozdíl teplot mezi tou, kterou chce a tou která je v okolí a navíc to dokáže v těžším předmětu.

SféraRozdíl teplotVáha
510°C40mn
620°C80mn
730°C120mn
840°C200mn
950°C300mn
1060°C500mn
1170°C700mn
1290°C1000mn
13110°C1500mn
14130°C2000mn
15200°C3000mn
16270°C4500mn
17350°C6000mn
18450°C8000mn
19500°C10000mn
20700°C15000mn
211000°C20000mn

Démoni stálé teploty je jistě nalézají i ve vyšších sférách, ale dosud se nestalo, že by někdo takového démona povolal a můžeme pouze odhadovat a domýšlet si jaké báječné schopnosti tito démoni asi mají. V běžném životě však alchymisté nevyvolávají démona z vyšší než 8. sféry, protože by to bylo drahé a není to potřeba.

„Hm, a jak to bylo s těmi knihami výše – to jako ti alchymisté vyhodili tisícovku magů, aby ochránili nějakou ohmatanou obrázkovou knížku o lidské anatomii?“ – typický PaJON.

Tak jak to je:
Theurgové poměrně brzy přišli na hodně podstatnou výhodu těchto démonů. Zjistili, že když zaklejí démona do podstatně lehčí věci, je pak schopnější zvládat větší teplotní rozdíly.

V praxi a zjednodušeně toto lze vyjádřit následovně:
„Pokud se váha předmětu sníží o polovinu, teplotní rozdíl, který je démon schopen zvládnout se o polovinu zvýší.“ – Blackwellova encyklopedie alchymistického myšlení.
POZOR – to neznamená, že se rozdíl teplot zdvojnásobí, ale že se zvedne o SVOU polovinu. Tuto úpravu lze provést pouze jednou (i kdyby měl předmět váhu daleko menší, rozdíl teplot už se dál nemění) a to pouze při vyvolávání démona.

V případě, že se někdo pokusí zaklít démona do předmětu, který je těžší, než jsou démonovy schopnosti, nebo se ho pokusí přemluvit, aby zvýšil svůj rozdíl teplot na úkor hmotnosti a výsledný předmět by měl tuto sníženou hmotost svou hmotností přesahovat, tak to skončí nezdarem.

„Hm, a co je to vlastně ten rozdíl teplot, hm že? Ono by to také, hm, mohlo znamenat cokoliv, že? To jako, hm, když bude ten rozdíl větší, hm, nebude pak vůbec fungovat, že hm?“ – nejmenovaný vládce Kocourkova.

Rozdíl teplot je číslo, o které je démon schopen teplotu předmětu a v předmětu změnit oproti teplotě okolí.

Příklad:
Je-li tedy např. démon z 11. sféry zaklet do kostky ledu (10mn, -10°C) bude rozdíl teplot činit 105°C (70°C+35°C) a můžeme tedy tuto kostku vhodit do vařící vody (100°C) aniž by se rozpustila; přestože démon nebude schopen udržet původní teplotu -10°C bude se o to stále snažit a výsledkem bude teplota -5°C (100teplota vody – 105 rozdíl teplot).

„Aha, tak teď to chápu a líbí se mi to“ – hm, to budu asi já sám co?

Rychlost:
Malá poznámka k tomu „jak rychle tento démon pracuje“. V případě, že musí démon „dorovnávat“ teplotu, pracuje na tomto rychlostí 1°C za kolo. A k čemu je toto dobré?

Příklad:
Bojovník Jablko si kráčel po poušti a vesele si pohvizdoval. Sice bylo všude šílené horko (teplota se pohybovala na slunci až kolem 70ti stupňů), ale v jeho brnění byl příjemný chládek kolem 20ti stupňů (démon v něm zakletý byl z 10. sféry, takže neměl sebemenší problém s udržením této teploty). Zčistajasna se před ním z písku vztyčil ohromný pouštní drak, kterého svým pískáním probudil. Znechuceně po něm plivl svým horkým dechem a odlétl. Jablko ani nevěděl, jak se mu povedlo ze sebe doruda rozpálenou zbroj shodit, ale už chvíli nato, co se mu vrátil tep do dvouciferných čísel, začal přemýšlet o tom, kdy bude jeho zbroj mít opět svou teplotu a on si tak bude moci opět užívat svého luxusního chladu.

Tento démon má ještě jednu vlastnost, se kterou dělá rád neplechu. Rád totiž samovolně proniká do našeho světa v místech, kde je uvolněno naráz větší množství magenergie (např. při výbuchu sopky). Vznikají tak zvláštní jevy kdy např. uprostřed sněhových polí leží palouček narcisů s velkým černým sálajícím kamenem uprostřed.

„Aha – no vidíš! Já sem ti říkal, že když ten šutr odvalíš, tak pod ním nebude žádný poklad“ – Trpaslík Rama svému příteli krollovi Raamu.

Pro tohoto démona platí klasické expirační lhůty dané pravidly. Pokud je předmět zničen (byť démonovou vinou) odchází okamžitě.
Z toho také vyplývá odpověď na námitky, že by tak bylo možné vytvářet levně tavicí pece nebo ledničky následovně:
Na lednici by byl potřeba minimálně démon 8 sféry (na malou) – smysluplný kontakt s ní (tedy aby démon vydržel aspoň ty 2 roky) by mohl provést tak theurg na 17 úrovni. Stálo by ho to kolem 500 magů (převedeno kolem 4000zl). Pak vychází užívání takové lednice na 2000zl ročně + samozřejmě poplatek výrobci, který v případě takových částek taky nebude žádná sranda. Myslím, že málokdo by si takovou lednici pořídil.
Tavící pec pak vzhledem k vysoké sféře a z toho vyplývající magové náročnosti, technické náročnosti výroby takové věci, pravděpodobnosti neúspěchu a silné dočasnosti byla naprosto nepoužitelně drahá – tj. klasický způsob tavení železa by byl nesrovnatelně levnější.

Poděkování v tomto případě patří Legarovi.
T.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Syrusi - asi tě zklamu, ale nejsem ani sprostý ani arogantní a vůbec nic proti tobě osobně nemám. Jen mě opravdu dráždíš tím, že obhajuješ svou chybu a navíc se snažíš napadat mě osobně! (abys ji zastřel?)

Pokud jde o fyziku, možná bych tě překvapil. Samozřejmě, že dílo bylo do detailů promyšlené dávno předtím, než šlo do dílny (ostatně je přes rok staré).

Ad Perpetuum mobile - (za předpokladu, že moc dobře víš o čem mluvíš) je případ uzavřené soustavy. V díle je to řečeno a stále o tom mluvíme, toto nikdy není uzavřená soustava. Je zde démon, který energii dodává... Takže ne - není to proti fyzice.

Dále ad nekonečné množství tepla - (opět "už jsem ti to říkal" a tentokráte to říkal i fafrin) - démon je omezen váhou, maximálním teplotním rozdílem a rychlostí změny - má všechna nutná horní omezení - co bys ještě chtěl.

A jak ti (nejen já) stále zkouším opakovat - je to magický démon. Ber v potaz, že to je DrD - pro hru jsou zde popsaná pravidla víc než dostatečná a vyladěná.

Naposledy opakuji svou výzvu na změnu tvého hodnocení, protože se nezakládá na mém příspěvku.

S pozdravem
T.

P.S.: To, že dokážeš vymyslet řadu krásných využití ty, jakožto hráč/PJ je naprosto irelevantní - parní stroj, ač technologicky dávno dostupný, vymyslelo lidstvo až několika set letech (takže i hrdinům by to asi chvíli zabralo).


 Uživatel úrovně 0

Syrus: Některé věci je prostě lepší přisoudit magii a nezabývat se jejich konkrétním dopadem. Smyslem hry přece není co nejrealističtější fyzikální model, ale to pořádně si zahrát. Proto ostatně není v pravidlech řešeno jakou teplotu má blesk, jestli ti tohle zranění kyjem kost zlomilo nebo roztříštilo atp. Pj přece nemůže chodit s kalkulačkou.
Prostě v tomto případě je to ošetřené magii a tim to prostě končí . . . Počítat při každém závanu větru jakej že to má dopad na okolní prostředí? Myslím, že by tě to zachvíli přestalo bavit. . .
Add. Využití jako parní stroj? Nic proti pokroku, ale v našem Drd světě teda parní stroj chybí. . .
Že by mohl vyhřívat místnosti? - pochybuju,že by si každej druhej mohl pořídit takhle drahej zdroj tepla, nehledě na to, že rychlost vyhřívání by byla tak pomalá, že bys asi dříve zmrznul.
Prostě občas podle mého názoru musí jít fyzikální zákony stranou.


 Uživatel úrovně 8

Tuvy:
předně bych si vyprosil sprostý a arogantní způsob, jakým se mnou komunikuješ. Obraty typu "to snad nemyslíš vážně" nebo "to je úplná pitomost" si nech odcesty.

Dále jsem velmi rád, že moje kritika Tě přiměla nahlédnout alespoň do Wikipedie. Ale ještě poznámka - já si ten výzkum provádět nemusím. Já nejsem autor příspěvku. Ten máš provádět ty, abys napsal fungující a smyslupné dílo. Což se nestalo.

Ad Tebou proklamovaná kompatibilita s fyzikálními zákony: perpetuum mobile podle tebe není proti fyzice?

Mně přece vůbec nejde o to, jak démon přesně mění teplotu. Samozřejmě, že tebou posaný systém je dost nešikovný. Protože pokud pracuje na atomární úrovni, kdy magicky mění přímo rychlost kmitu, pak je úplně lhostejno, jakou rychlost jim dodá. Tedy celá operace s tepelným rozdílem mírně pozbývá smyslu...

O co mi jde je nekonečné množství tepla, které vyprodukuje. Pokud vezmu cenu démona a způsob, jakým pracuje, pak úplně vidím naprosto úžasný parní stroj. 24/7 naprosto nevyčerpatelný. Náklady na údržbu? 0.

Fafrin:
ten balón uděláš snadno: vezmeš kus železa, do něho zakleješ démona a použiješ ho jako topné těleso. Nicméně teto démon má mnohá a ještě zábavnější použití. Může třeba pohánět ten parní stroj.


 Uživatel úrovně 0

Fafrin...: Děkuji, asi bych to lépe neřekl.

Zombie: Jak řekl Fafrin Vok atd. - v předmětu vůbec fyziku neřeším (to jste si vyžádali až v diskusi), naopak se snažím apelovat na vaše schopnosti teleologického výkladu (též "selský rozum"), kdy si hráč prostě vymyslí, že chce brnění "ve kterém mu bude ok" a PJ se rozhodne (radši, než půl hodiny počítat s hráčem, jaké přesné parametry by to mělo a do jaké vrstvy vycpávek pod brněním je nutno jakého démona zaklít atd.), že toto hodí za hlavu, řekne mu jakého démona potřebuje a řeší dále dle PPP-Theurg. Proto je také démon popsán podle sfér se "stupni" a ne kontinuálně.
Naprostá většina userů toto zvládla :-)

Ad P.S.: Občas ten pocit mám. Děkuji, že v tom nejsem sám...

S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 0

Zombie: předmět je "složitý", jak složitý? S obyčejným útočným démonem se dají při zaklínání provádět daleko složitější věci (snižování SZ, zvyšování útočnosti, magy na den, + zaměření proti nějakým tvorům) Pokud například pak zaútočíš mečem proti nemrtvým na nemrtvého, který nebude zranitelný běžnou zbraní ale pouze kouzelnou(a to třeba jan za stínové) nebudeš se stačit divit, jak složitě se to počítá.

Věčnou mongolfiéru vytvoříš jak? kam zakleješ démona a na jakou teplotu ho přednastavíš (a jak této teloty dosáhneš) - pak prosím udej výdaje.

Jediný zásadní problém, který se tu řeší a vyřešen nebyl a není, je otázka přenosu tepla mezi předmětem s démonem a nějakým jiným. Upozorněme však, že démon není schopen vyprodukovat víc jak 1°C za kolo a to svého předmětu. Vynásobením měrnou tepelnou kapacitou materiýlu a objemem tedy získáte teplo vyprodukované (nebo odebrané v jednom kole) - co s ním uděláte je na vás. Můžete s ním pracovat podle něžných kalorimetrických rovnic dle libosti. Když vás to bude bavit.


 Uživatel úrovně 5

Tuvy:
Nelíbí se mi, že tento předmět je zbytečně složitý - výrazně zatahuje reálnou fyziku do světa dračího doupěte s jednoduchými herními mechanizmy. Myslím si, že diskuze pod dílm tomu odpovídá. Tento fakt měl podstatnou roli v mém hodnocení.

V příkladech jsem se pokusil vysvětlit, že nezáleží na teplotě dvou předmětů, ale na tepelné vodivosti. Sálání se vztahuje k přenosu tepla infračerveným zářením, při dotyku dvou těles se energie (teplo) přenáší přímo - prostupem. Pokud démon zachová tepelnou vodivost předmětu, pak můžete zemřít na podchlazení ve zbroji, aniž by se změnila její teplota. Stačí dostatečný odvod energie z jejího povrchu.

Napadlo mne několik způsobů, jak tohoto démona využít jako perpetuum mobile pro produkci chladu nebo tepla - "věčná mongolfiéra" je dbrým příkladem.

Předměty (vlastnosti) se součinem veličin jsou v pravidlech ošetřeny - obvykle je veličina, menší než 1 brána za rovnou jedné, příkladem toho je telekineze hraničáře nebo démon nosnosti.

Ps: dělení dvěma a přičtení k původní hodnotě, což je to samé, jako násobení 1,5 (3/2) je pro většinu populace problémem. Stačí se podívat, jaká je averze vůči povinným maturitám z matematiky :o(


 Uživatel úrovně 0

Syrusi - To snad nemyslíš vážně. Pokud jde o kostku - četl jsi, co jsem na stejnou námitku odpověděl Zombiemu? Jinak v příkladu se pod vroucí vodou samozřejmě dále topí (což z něj i logicky vyplývá).

Pokud tady navrhuješ užití kalometrických rovnic, určitě víš, že když budu provádět jakékoliv z těchto pokusů, nikdy nebude tepelná soustava natolik izolovaná, abych mohl počítat s tím, že se mi sama nebude časem měnit.

Abych ti "ujasnil" fyzikální funkci démona, popíši ti, jak PŘESNĚ funguje:

1) Teplota je vyjádřením kinetické energie částic, které tvoří hmotu předmětu (vyjma pohybové kinetické energie celého předmětu)
.
2) Bod absolutní nuly je fáze, ve které se částice vůbec nepohybují - z principu tedy nemůže hmota být "studenější". Naopak horní část stupnice teoreticky tvoří bod, ve kterém se částice rozpadají na jednotlivé subatomární částice (náboj).

3) Běžné ohřívání probíhá tak, že jedna hmota ohřeje druhou, protože systém spěje k rovnováze. Stejně tak probíhá ochlazování - tedy zvyšování či snižování tepelné energie (kinetické energie částic).

4) Démon potom manipuluje vlastní omezenou silou přímo s těmito částicemi hmoty - buď je rozechvívá, nebo zpomaluje jejich pohyb.

Jaktože jde ohřívání a ochlazování stejně?

5) Démon, jelikož manipuluje se samostatnými částicemi vlastní (virtuální či magickou?) silou, vynakládá energii ať už chce částice rozhýbat či zabrzdit. Na této úrovni již nelze počítat s klasickým pojetím tepelné energie. Naopak je nutno počítat s kinetickým pojetím této energie - Máš těleso váhy 1t v prostoru (vakuu) bez gravitačních (či jiných "třetích") sil. Toto těleso roztlačíš na rychlost 1m/s a má tak svou kinetickou energii. Aby jsi ho opět zastavil, musíš ovšem opět vynaložit stejnou energii.

Můj model démona tedy neignoruje žádný z fyzikálních zákonů (což většina démonů dělá). Tepelnou kapacitu, tepelnou vodivost a všechny tyhle nesmysly si klidně můžeš řešit a počítat třeba do aleluja i s démonem.

K tomu bych ale znovu zopakoval, že DrD není o fyzice a tohle počítání je nesmysl.
Ano, démon by se mohl stát neomezeným zdrojem energie. Někdo by ale nejprve ve světě DrD musel vymyslet něco na způsob termočerpadla, což je asi těžší než vytvořit kondenzátor a s ním chytat energii z kouzelníkových blesků (klidně i např. na principu ebenové hůlky) :-)

A tvoje finální "nařčení" se mě nejen dotýká (protože vše, i to co střelím z hlavy, dělám s rozmyslem), protože jsem "základní výzkum" samozřejmě udělal (a koukám, že asi lepší jak ty) a mimochodem i proto, že dílko si pěkně pobylo v dílně.
Opakuji svou výzvu na změnu tvého hodnocení, protože se nezakládá na mém příspěvku!

S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 8

Corwin:
to není ani tak případ démona teleportace, jako spíše démona nosiče. Ten je ale - pokud vím - omezen nosností a snad i rychlostí. Tento démon není omezen nijak. Respektive je sice omezen hmotností předmětu, ale v pomerech teploty to nehraje vůec žádnou roli. Protože teplo se šíří.


 Uživatel úrovně 8

Syrus: v tom případě by byl nepravidlový také démon teleportace, pomocí kterého lze získat stejně "neomezené" množství kinetické energie (jediné omezení je dáno délkou pobytu démona v herním světě. Totéž platí i pro jeho reálné ekonomické důsledky. Považuji za nerozumné v případě dračákovské magie argumentovat fyzikou, protože magie prostě stojí mimo ni, alespoň tak, jak je ve stávajícím DrD navržena.


 Uživatel úrovně 8

Nepravidlovost démona spočívá v jeho neomezenosti. Ta věc je v zásadě ekvivalentem studené fúze.

Démon je v rozporu s fyzikou. Ne svojí podstatou, ale tím, že by se v praxi choval jinak, než popisuješ. Třeba Tvůj příklad s kostkou ledu. Výsledný stav by nebyl takový, že kostka ledu by se ohřála na -5 stupňů. Ona by se totiž taky přiměřeně ochladila i ta voda. A démon by chladil dál. Ve finále by to dopadlo tak, že voda by zmrzla na -10 (pokud by se pod ní samozřejmě pořád intenzivně netopilo). Což už psal Zombie...

Také není nikde popsáno, jak intenzívně démon chladí. Tzn. jestli teplota předmětu dál klesá, i když se jí něco zvnějšku pořád snaží zvyšovat. Protože pokud ano, pak by v takovém svetru, který má chladit na 20°, klesla tělesná teplota jeho nositele rovněž na 20°.

Slovo vlak jsem použil jenom k popsání objemu. Objemu, které je takový démon schopen ušetřit.

Jiný příklad, tentokrát ze zemědělství. Ve vysokých nadmořských výškách je přes den relativní teplo, ale v noci klesá teplota hluboko pod nulu. Aby se s tím Inkové vyrovnali, budovali mezi záhony hustou síť kanálů. Voda totiž drží teplotu mnohem lépe, než půda. Takže: v jaké nadmořské výšce bych mohl pěstovak kukuřici, pokud bych k ohřevu vody použil navíc topné těleso, které dokáže ohřát vodu řádově o stovky stupňů?

Samozřejmě je pak ještě veliká chyba, že tvůj model fungování démona zcela ignoruje měrnou tepelnou kapacitu látek. Tedy to, že některé látky mění teplotu mnohem snáze než jiné.

Suma sumárum: je z toho cítit, že je to napsáno od zeleného stolu. Tedy, že autor neprovedl ani základní "výzkum". Tedy nezjistil si vůbec nic o tom, jak to ve skutečnosti funguje a prostě to nějak "napálil" z hlavy.