Magické runy - Theurg-Čaroděj
Autor: | Master_of_Drakes |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 12 |
RUNY
Magická runa je magická značka, která je po své aktivaci schopna seslat nějaké kouzlo.
Výroba runy se značně podobá výrobě svitku. Stejně jako v tomto případě, čaroděj "předkreslí" alchymistovi tvar, který má runa zujímat a ten ho namaluje, vytesá, vyková, vyleptá (co se kování a leptání týká, měl by na to mít příslušné dovednosti). Rozdíl je zde v tom, že svitek tvoří pyrofor, ale runu theurg. Připomínám, že se jedná o výrobu podobnou svitkům, nikoli theurgským pokusům se sférami.
O něco výše je napsáno, že se runa musí aktivovat. Jak to probíhá? Při výrobě runy kouzelník stanoví podmínky, za kterých se runa spustí. Pro výpočet magenergie runy je důležitý jejich počet. Věc, kterou může rozlišit jakékoli stvoření s Int 0 zpracovaná jako podmínka, se počítá jako jedna podmínka (nějak jsem se v té větě nedokázal vyhnot opakování slova podmínka). Jedná se o podmínky typu: světlo-tma, zima-teplo, mokro-sucho... Věc, kterou může rozlišit jakékoli stvoření s Int 1 se počítá jako 2 podmínky. Jedná se o podmínky typu: rozeznání cíle (zvíře, humanoid, jeho velikost), fáze měsíce, roční období, počet bytostí (do určitého počtu), rozeznání barev. Věc, kterou může rozlišit jakékoli stvoření s 2 a více se počítá jako 3 podmínky. Jedná se o věci, na jejichž rozeznání je již potřeba myslící bytost. Příklad podmínek: Runa se má spustit v přítomnosti jakéhokoli humanoida, ale jen když bude světlo. Celkem se jedná o 3 podmínky.
Magenergie nutná pro výrobu runy je následující: za základ se bere magenergie kouzla, které má runa umět sesílat. K tomu se přičte magenergie nutná pro zachování všech podmínek (za 1 podmínku 2 magy, za dvě 4, za tři 8, atd.)
Konečná magenergie runy ještě závisí na tom, jak dlouho chtějí tvůrci mít runu v pohotovosti. Runa každý den bez ohledu na to, jestli byla spuštěna spotřebuje 1 mag (o půlnoci). Každé spuštění spotřebuje 2 magy. Sesílání kouzla spotřebuje tolik magenergie, na kolik bylo napsáno.
Vlastní výroba runy probíhá tak, že čaroděj předkreslí alchymistovi runu (je jedno na co, hlavně, aby runa byla dobře vidět) a alchymista ji nakreslí-vyryje. Umění psát runové značky je propůjčeno čarodějům od 16. úrovně. Každá runa je originální, kromě své osobní značky na ní čaroděj zanechává i záznam o čase a místě, kde byla vytvořena (prosím, nepředstavujte si jako složitou čmáranici, pod kterou je suše napsáno datum. Jedná se o změnu základní malby). Čas nutný k vytvoření samotné runy závisí na PJ. V případě, že je Runa kreslena, je to několik kol, pokud je tesána do kamene, několik hodin, pokud je leptána, několik směn.
Další důležitý bod je pohyb runy. Základní ustanovení je, že Runa se pohybovat nesmí. Pokud se tak stane, znehodnotí se (viz. níže). Pokud runa bude smět polohu měnit, počítá se tato možnost jako 3 další podmínky.
Jakmile runa změní svou původní polohu, přestává být aktivní. Její magenergie se celkem rychle vyzáří do okolního prostředí (5 magů/směna) bez dalšího efektu. Je ale potřeba si ujasnit, co je to ta změna polohy. U kamene je to jasné, ale u kreslených run je to horší. Runa v knize nesmí být z knihy vytržena. Pokud je runa obrazem, obraz nesmí být sejmut ze zdi nebo jiného místa, kde se nachází.
V případě zničení runy (roztržení pergamenu, rozdrcení kamene nějakým strojem...) nastane výbuch o poloměru 1 sáh za každých 30 magů, které v okamžiku byly v runě přítomny a zraní všechny v dosahu za 1k6, životů za každých 10 magů v runě přítomných.
Diskuze
Ako to, že pohnutie obrazom sa za pohyb počíta, ale ak niekto hýbe knihou, v ktorej je runa, tak sa nič nedeje, až kým nevytrhne tú stranu? Zišlo by sa tam napísať, že sa počíta len pohyb vzhľadom na niečo (napr. list v knihe vzhľadom na časti, ku ktorým je pevne uchytený, teda celá kniha...). Skrátka sa mi to obmedzenie na nehybnosť runy nepozdáva...
Čarodej môže runu (značku) napísať akúkoľvek alebo každé kúzlo má svoju špecifickú runu? Prípadne má každý čarodej svoju vlstnú runu, ktorú len mení v závislosti od času? Prečo to nedokáže aj mág?
Čo ak sa splní podmienka na spustenie až potom, keď má runa už o 1 mag menej, ako treba na zoslanie? Ja by som to urobil aspoň tak, že sa pokúsi o zoslanie, ale nebude mať dosť magov, takže sa jej minie magenegia a nič sa nestane.
Je tam aj možnosť zoslať jedno kúzlo viac krát? (ako písal Zombie s tými bleskami...) Dá sa do jednej runy vložiť zoslanie dvoch rôznych kúziel naraz?
Čo ak vytvaruje theurg tú runu trochu inak, ako ju čarodej nakreslil? Nebude mať efekt? Alebo bude efekt iný? (to by sa dalo použiť ako fatálny neúspech...)
Pri výbuchu iba 1k6 za každých 10 magov? Výbuch 10 magov je strašne deštruktívny, takže by som to o dosť veľa zväčšil!!!
Prečo vlastne vyrába runy netechnický theurg? Pre pyrofora by to bolo oveľa jednoduchšie (je zvyknutý na technickejšiu prácu s magenergiou) a aj prirodzenejšie, tiež vzhľadom na pravidlá...
Môže therug nastaviť čas, odkedy sa má aktivovať? (teda, ak tam nastaví, že má zasiahnuť čiernym bleskom prvého humanoida v okolí, tak to asi ten theurg neprežije, keďže on bude prvý :-))
To sú podľa mňa zásadné chyby a nedostatky celého príspevku a u niektorých aj môj spôsob, ako by som to urobil. Zatiaľ nehodnotím, počkám na odpoveď (do detajlov som tentoraz nešiel...).
S úctou Igi.
1. to je podle mě diskutabilní. Většina jemných theurgů nebývají zrovna profíci v tesání do kamene, ale nechtěl jsem k tomu připojovat ještě další systém dovedností...
3. Jedná se o alchymistický předmět, takže pravděpodobnost je shodná s tabulkou pro čaroděje je pravděpodobnost shodná s pravděpodobností seslání vybraného kouzla.
4. Je shodná s dosahem kouzla.
7. Bohužel, nezpracováno ... :-(
8. Postačí to k tomu, aby se runa poškodila a následně se stala neaktivní => vyzáření magenergie.
Omlouvám se za anotaci.
1) nesouhlasím s dobou tesání do kamene. Viděl jsem profesionálního kameníka v praxi a i do žuly by to zvládl za několik desítek sekund, podle složitosti. Postavám by to mělo trvat nejvýše jednu směnu. Hlavní roli hraje hloubka vytesání, stejně jakou u leptání.
2) Pokud budu hnidopich, pak i vibrace podkladu, způsobené kroky lze brát jako pohyb.
3) Jaká je doba přípravy runy čarodějem ? Jak dlouhý čas může uplynout, aby se nákres dal použít ? Platí zde pravděpodobnost úspěchu výroby, jak je uvedena v PPZ - Alchymista?
4) Na jakou vzdálenost se runa aktivuje ? Je tato vzdálenost shodná s dosahem kouzla ?
5) přehledněji vysvětlit podmínky, lepší by bylo zavést úrovně od I. do III.
6) příliš levné, například runa s jakýmkoli kouzlem na svitku stojí navíc pouze cca 2*2*2*2*2=32 alchymistických magů! [zlomení pečeti/rozvinutí svitku (I.)+ cíl, který vidím (I.) + pohyb (III.)] plus nějaká magenergie na trvání a případné další aktivace a máme tu svitek na chrlení blesků :o(
Například takto vyrobený svitek za 200 magů dokáže vychrlit ještě po 3 měsících od výroby 32 Modrých blesků!
Svitek: 200 magů – 100*1mag/den – 2 magy aktivace -32 magů za podmínky = 66 magů ; Magenergie potřebná na kouzlo: 3 + 2*31 = 65 magů
7) lze do runy doplňovat magenergii ? Nevidím totiž důvod, který by tomu vadil!
8) výbuch zničené runy doporučuji posuzovat stejně, jako výbuch zničeného svitku! Postačuje z kreslené runy umazat či rozpustit kousek malby ?
Anotace slouží k stručné charakteristice článku.
Vysvětlující poznámky.: každá další podmínka zdvojnásobuje magii, použitou na podmíněné spuštění runy/kouzla.
Kdykoli je v textu zmíněn Alchymista, pravděpodobně se jedná o Theurga.