Alchymistické Předměty

Lektvar žízně Hodnocení: Něco to má do sebe

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 15

Skupina: Lektvary

Magenergie: 3

Základ: Dehydrátník zelený

Nalezení: níže

Trvání: níže

Výroba: níže

Popis:

POTŘEBNÉ SUROVINY: voda,dehydrátník zelený,kůra dubu (rozdrcená)

Popis

Tekutina má tmavězelenou až hnědou barvu.Když si přičichnete tekutina nádherně voní.Vůně se slovy nedá popsat.Lektvar je bez chuti (někdy mírně hořký).

Příprava

Do mísy nalijeme 200ml vody a přidáme rozdrcenou kůru DUBU.Všechno nalijeme do kotlíku a přivedeme do bodu varu.Pak přidáme Dehydrátník zelený.Necháme to vyluhovat a počkáme dokud roztok nevychladne.Po vychladnutí roztok nalijeme do lahvičky a zazádkujem - lektvar je hotov.

Účinek

Osoba, která lektvar vypije bude mít nesnesitelný pocit žízně.Tento pocit nelze zahnat ničím.Může vypít sebevětší množství vody, ale pocit žízně jenom víc naroste.Tento pocit trvá 5 minut.Co bude dál si každý může domyslet sám.

Dehydrátník zelený

Tato rostlina roste převážně na louce.Dosahuje délky cca 30cm.Má modré květy a světlezelené listy a stonek.Okraje okvětních lístku jsou červené.Její květ vypadá jako květ fialky.Listy mají klasický tvar.Je to jednoletka

Dávkování

Stačí jedná dávka 3mn.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 15

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Corwin45A: To ale pořád mluvíme jen o vodě. A pokud voda není vyloženě nebezpečná, neznamená to, že alkohol nebude. Takže pokud bude mít postava strašlivou a neuhasitelnou žízeň a kolem bude jen alkohol, tak se nejspíš otráví (nepřehodí-li právě třeba nějakou past na inteligenci a tu nepřehodí, když se ožere). Pokud je žízeň vyvolaná Lektvarem žízně opravdu hooodně strašlivá, tak do sebe může postava nalít všechno tekuté, co najde kolem, včetně čistého lihu, lampového oleje a jiných jedovatých/neznámých látek. Problémy jsou na světě.

Ale to můžeme asi brát jen jako další námět na využití, než že by to něčemu vadilo. Každopádně, chtělo byt o specifikovat.


 Uživatel úrovně 8

Nathaka: Pokud se podaří nějak vypít opravdu moc tekutin v krátké době, jediná vážnější následek bude zvracení (dost záleží na tom co piješ, třeba mléka ani tolik být nemusí). Je možné se otrávit vodou - zředí se elektrolyty v těle a metabolismus (první asi mozek) přestane fungovat jak má. Ale to chce vypít hodně vody v trochu delším časovém horizontu než 5 minut. Krk má přece jen omezený průtok, ať už je žízeň sebevětší. Otravy vodou se objevily třeba u dálkových běžců, maratonců, kteří do sebe v průběhu vody nalili moc tekutin, nebo u lidí kteří se nalévali vodou protože se o něco vsadili, závodili kdo toho víc vypije a podobně. Pití je ale třeba rozložit do nějaké doby, protože když se do žaludku narve moc hmoty, prostě jí zvrátí, tělo není zase tak hloupé.


 Uživatel úrovně 0

Tak, cítím se velice zmateně.

Dílo na mne působí dojmem, že se jednalo a rychlý nápad ihned přepracovaný do slov a nebyl brán zřetel na otázku: "K čemu mi to bude?" Chybí mi zde nápadnost, která by měla být u všech lektvarů. Chybí mi zde výroba v kolech/směnác Tak trochu mě dráždí trvání v nepravidlových jednotkách. Dodatek Dávkování už mi přijde jako zbytečnost.

Líbí se mi rozšíření fauny o Dehydrátník, ale zase mi tu chybí pravděpodobnost nálezu v přírodě, na louce apod. Taky mi docela vadí cena tří magů. Přece jenom od toho, aby lektvar způsoboval žízeň, je tam ten Dehydrátník ne? takže dodatečné magy bych zrušil.

Lektvar na mne působí laciným dojmem a ve své hře bych ho zařadil do kategorie Kanadské žertíky nebo Na odpoutání pozornosti.

Sumasumárum si tohle dílu u mne zaslouží 1 hvězdičku a to kvůli malé použitelnosti, nedopracovanosti a chybám, které tak nějak nedělají z tohoto lektvaru lektvar, ale spíše solný roztok, po kterém mám žízeň.

Danixxx


 Uživatel úrovně 5

Nathako slyšel jsem případ, kdy umřela žena po tom, co v poměrně krátkém časovém intervalu do sebe vyklopila asi 5 litrů čisté vody. Rozhodně to je nebezpečnějši v případě alkoholu, nebo těch jedů. Inu tyto pasti tu asi chybí taky. Kdyžtak si počkám na autorovo osvětlení, protože po tvém příspěvku začínám uvažovat o 2*


 Uživatel úrovně 8

Stručné, docela originální. Mám ale pocit, že se tady zapomíná na něco, co je v příspěvku naznačeno a přitom to není ošetřeno. "Co bude dál si každý může domyslet sám" podle mě naznačuje, že postava toho vypije tolik, že bude mít fyzické problémy. To je tedy skutečný účel lektvaru, IMHO, je to v podstatě zákeřnější forma jedu.

Je-li tomu ale tak (jako že podle mě ano), pak tady chybí pravidlové ošetření... Třeba jednoduchá tabulka podle toho, kolik toho ta postava za pět minut vypije a jaké následky to bude mít. A tomu všemu by mohla předcházet past na inteligenci, jestli postava žízeň vydrží a uvědomí si, že toho nemůže tolik vypít a něco není v pořádku, anebo jestli se neudrží a vychlemtá toho příšerně moc.

Bohužel sám nevím, jaký účinek (pokud vůbec nějaký) by to mělo, to bude
muset povědět nějaký biolog. Třeba může člověk vypít vody sebevíc a pak ji prostě bez problémů vyloučí, nevím.

Taky je tu možnost přinutit žíznivou postavu vypít jediný zdroj vody v dosahu, i když sama ví, že je třeba otrávený, nečistý a podobně. I tady by se hodila past na Int, možná na Int + Odl.

I kdyby ale zbývaly jen možnosti využítí, které naznačuje Corwin, lektvar má určitě své místo mezi ostatními. Možná jich je ale potom trochu málo a je jedině dobře, že lektvar je velmi levný. I tak ale nevím, jak široké využití si najde.

A drobnosti: Jaká je šance na nalezení dehydrátníku? A pokud postava nemá jakým způsobem žízeň uhasit, má i samotný pocit žízně nějaký efekt?

Celkově myslím, že to je takový průměr, takže mezi 2 - 3. Chvíli počkám, ale vidím to k té lepší možnosti, hlavně protože tady v zásadě není žádná chyba.


 Uživatel úrovně 8

Dakeyras: To je samozřejmě pravda. Ale přepočet není relevantní úplně vždy. Magenergie není zpeněžitelná přímo, ve středověkém světě může být navíc peněžní obchod pořád vyvažován prostou směnou. Hospodský někde v zájezdním hostinci na pokraji divočiny může mít dostatečné zdroje magenergie (v podobě jater hojně se vyskytujících huňáčů, žaludů posvátných stromů a tak dále) bez možnosti ji přímo zpeněžit. Na druhé straně nějaký místní lovec mu možná rád dodá nějakou podobnou podivnost, výměnou za pivo a něco k jídlu, prostě proto že nemá komu jinému by to prodal. Nezná, nebo nikdo v okolí není dostupný. Záleží na světě. A samozřejmě, jídlo stačí trochu osolit a vylepšit nějakým kořením (pokud je dostupné a levné) a žízeň přijde taky :-). Jenom jsem si říkal k čemu by se to tak mohlo hodit.

Možná urychlit vypití otráveného poháru - u stolu sedí protřelý dobrodruh, který si všechno raději pečlivě prohlédne a zkontroluje, bojí se jedu. Ale když je v jídle tenhle lektvar, nenajde ho, neb on sám o sobě nebezpečný ani jedovatý není. Sní svou porci, přepadne ho náramná žízeň a neovládne se, popadne nejbližší pohár vína, patřičně vylepšený a obrátí ho do sebe. Co tohle?


 Uživatel úrovně 5

no vidíš :D to mě taky napadlo, když jsem to ze začátku četl, ale neuchoval jsem si to v paměti až do konce (aneb kolik toho snese moje paměť a to jsem týden před státnicemi).

K něčemu je to dost, k něčemu málo... pokud vezmu onen přepočet 8 zl = 1mg + práce alchymisty atp tak třeba 20-25 zl tolik piv to nepřinese, aby to zaplatilo tu cenu (obzvláště za tu dobu). Navíc to asi nemá přinést stejný efekt když to podělíš na setinky přimícháním do sudu, jako když si lokneš přímo tohoto lektvaru.


 Uživatel úrovně 8

Když o tom tak přemýšlím, 5 minut může být dost. Být hospodský, zkusím tohle namíchat do jídla a vytočit nějaké to pivo navíc. Takže by se hodilo doplnit nápadnost, protože když na to host přijde, asi se pořádně naštve.


 Uživatel úrovně 5

Je to dílo jasné, krátké a přesto dobře popsané, ale měl bych pár obsahových výtek:
- V přípravě chybí okamžik, kdy přidávám "magickou hmotu" tedy ony 3 mágy.
- Účinek je podle mě příliš krátký, aby to provedlo něco přímo zajímavého. 5 minut je doba, kdy pokud nejsem přímo u nějakého zdroje pití ve mě vlastně nic nezpůsobí. Navíc 5 minut je nepravidlová doba a chtělo by to převést na kola/směny/hodiny.

Jen takový kosmetický detail - protože lektvar způsobuje pouze chuť pít, ale nezpůsobuje žádné větší vylučování tekutin je jméno dehydrátník zavádějící a měl by to být spíš hydrátník

Přes všechny tyto výtky je dílo takřka okamžitě zařaditelné do hry.


 Uživatel úrovně 8

Tohle je poněkud zvláštní předmět. Technicky tomu není co vytknout, zpracování je přesně takové jaké je potřeba - jasné, stručné, přehledné, výstižné. Ale nějak nevím, proč by to alchymista chtěl vyrábět. Každopádně tu nejsem od toho, abych soudil jestli k něčemu bude, hráči jsou kreativní a možná se jim i takový lektvar bude hodit. Alchymista by měl (podle mého) umět vyrobit kde co, takže i podobný lektvar má své místo. V diskuzi uvítám jakékoliv návrhy na použití nebo zkušenosti autora s využitím lektvaru v jeho hře.