Alchymistické Předměty

Plášť bílé neviditelnosti Hodnocení: Průměr

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 13

Skupina: Ostatní

Magenergie: 212

Suroviny: 30

Základ: plášť

Trvání: 2 roky

Výroba: 5 dní, doma

Popis:

Sféra: 4

Moje máma je super! Dala mi kouzelný plášť, který mě udělá neviditelným.

Popis:

Plášť bílé neviditelnosti může alchymista vyrobit od 5. úrovně.

Jako základ musí použít plášť libovolné barvy a materiálu splňující tyto podmínky: nesmí být průsvitný a musí být schopen do sebe skrýt celou postavu od hlavy k patě – i s hlubokou kapucí.

Za plášť se pokládá jakýkoliv kus látky, který má kapuci a připevňuje se v oblasti krku. (Tedy ne žádná plachta nebo stan.)

Výroba:

Alchymista si připraví káď nebo vanu o dostačujícím objemu a vyplní ji mlékem (nejběžnější je kraví, avšak i u mléka jiných živočichů bude rituál úspěšný) a připravený plášť do mléka naloží. Přidá suroviny a postupně vlévá potřebnou magenergii. Jednou zamíchá a nechá den louhovat.

Po vylouhování alchymista vyndá plášť kleštěmi nebo jiným nástrojem, popřípadě s krytýma rukama, jelikož mléko je lehce magioaktivní a mohlo by alchymistovi způsobit drobné potíže. (odl ~ 2 ~ lehká vyrážka na zasažené oblasti / drobné mutace dle úvahy PJ). Stejně tak nemůže magioaktivní mléko jen tak vylít do kanálu nebo do žumpy, nejlépe uzavřené v nádobě či sudu zakope pod zem. Každopádně mléko již nemá žádnou ze svých původních chemických vlastností.

Vylouhovaný plášť je třeba vysušit, nejlépe na sluníčku hezky na šňůře na prádlo, potom je výroba hotova.

Výsledný plášť je dokonale bílý, nezávisle na předchozí barvě, a poměrně hladký (vlněný plášť přestane kousat). Nepropouští vodu, je slabě hořlavý a lehce žíravinám odolný (třetinová pravděpodobnost vzplání či poškození agresivními chemickými látkami oproti původnímu surovému materiálu), jinak si ponechává všechny původní fyzické vlastnosti.

Občas ztrácí svou kouzelnou moc, ale moje máma ví, jak ji obnovit.

Plášť bílé neviditelnosti se hrozně rychle špiní, čímž ztrácí svou kouzelnou moc (viz níže). Nečistota jde smýt klasickými prostředky (i lépe, nečistota utkví pouze na povrchu, nevsákne se do vláken), avšak umytí nečistoty nenavrátí plášti jeho tak bělostnou bílou.

Pro navrácení běloskvoucí bílé (a tedy kouzelné moci) je potřeba další mléčná lázeň. Za stejných podmínek jako při výrobě, potřeba je však toliko 12 magů.

Nejlepších běloskvoucích účinků dosáhneme praním pláště na mandlu v mléčné lázni s přispěním voňavého mýdla (2 zl surovin). (Pozor, magioaktivní mléko při praní šplouchá, pouze rukavice k ochraně nestačí.)

Každý den v hodinu dokončení výroby plášť zkontroluje, jak moc byl uplynulý den ušpiněný, a následně buď ztratí nebo neztratí svou kouzelnou moc. Z pravidlového hlediska se v tuto hodinu připočtou body vyčerpání kouzelné moci pláště (viz níže) dle velikosti ušpinění. Počet bodů závisí na PJ. (Př.: malá skvrnka od vína – 5 bodů; obrovský flek od bláta – 30-60 bodů)

A já můžu být úplně neviditelný, kdykoliv se mi zachce.

Kouzelná moc:

Pokud se postava zahalená v plášti nachází na sněhu či ledu, stává se pro okolí neviditelnou.

Z herního pohledu můžeme postavu brát, jako kdyby byla pod vlivem kouzelnického kouzla Neviditelnost. Vše, co může postava učinit pod vlivem kouzelné moci pláště, se shoduje s pravidly kouzla Neviditelnost.

Kouzelná moc – neviditelnost – působí pouze na postavu, která má plášť přivázaný (sponou zachycený atd.) kolem krku (+ věci dle pravidel kouzla Neviditelnost). Je podstatné odlišovat rubovou a lícovou stranu, jelikož kouzelná moc nepůsobí na části těla mimo kryt pláště.

Pokud z pláště čouhá kousek boty, bude vidět pouze tento kousek boty. Pokud má postava krátkou kapuci, bude vidět ta část obličeje, která není pláštěm kryta. Obecně tedy můžeme říct, že neviditelnými se stávají takové části postavy, které jsou pláštěm kryty. Plášť zohledňuje i různé úhly pohledu. (Obličej nekrytý kapucí je viditelný pouze zepředu, zezadu není vidět, zde je týl a ten je krytý kapucí.) Viditelná část zdánlivě jen tak trčí v prostoru.

Z pravidlového hlediska lze brát postavu jako dokonale krytou, avšak každou směnu pohybu si postava hází proti pasti: Obr ~ 3 ~ postava je skrytá / vyčuhuje část těla (ruka, špička boty…) – šance na zahlédnutí vyčuhující části těla je dle úvahy PJ úměrná velikosti části jen tak „visící“ v prostoru, navíc může být ovlivněna pastí na inteligenci pozorovatele, zda mu dojde, co že to viděl. (Dále samozřejmě závisí na aspektech jako vzdálenost pozorovatele od hráče, jestli kouká přímo tím směrem atp.)

Aktivace:

Plášť aktivuje svou kouzelnou moc (démon se probouzí), jakmile se postava svými chodidly (botami; musí však být nějakým způsobem s podkladem spojena) dotýká pouze sněhu či ledu - postačuje tedy i nanesený sníh nebo i námraza na ulici (ulice musí být kompletně namrzlá, jakýkoliv dotyk dlažební kostky přeruší kouzelnou moc pláště – postava tedy bude problikávat jako špatně naladěná televize.))

Z pravidlového hlediska postačí, pokud se postava nachází na hexu, který je alespoň z jedné třetiny pokryt sněhem či ledem.

Vyčerpání:

Používáním pláště se kouzelná moc také vyčerpává, za každé kolo neviditelnosti si hráč poznamená 1 bod vyčerpání kouzelné moci pláště a jakmile nasbírá 120 bodů, plášť ztrácí svou kouzelnou moc.

Při fyzickém poškození pláště je třeba provést nové louhování, ale trhlina sama o sobě nevadí (jen vznikne nová možnost, jak ukrytou postavu spatřit). Fyzické poškození lze napravit klasickými prostředky (švadlena) – jakmile je součástí pláště nelouhovaná látka, je třeba provést louhování, jinak démon odmítá pracovat.

Po uplynutí doby trvání a návratu démona do své sféry z pláště opadá bílá vrstva a plášť má stejnou barvu i vlastnosti jako před výrobou.

Dodatky:

Magová a surovinová náročnost je stejná pro pláště velikosti A, B i C.

Za každou Mléčnou lázeň se prodlouží doba setrvání démona v plášti o 12 směn.

Plášť má takovou KZ, jako běžné oblečení (popř. dle neobyčejného základu i vyšší).


Chtěl bych (maličko : )) poděkovat Nathakovi, PinHeadovi a dokonce i UnknowNovi, i když jsem se s ním spíše hádal : )

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 13

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Nemám to sice rád, ale trochu zaprocentníkuju:

Nápad? Jen další neviditelnost. 1*
Použitelnost? Útočný démon ze 4. sféry mi přijde výhodnější. 1* (sezónní a lokační omezenost není nijak vyvážena)
Zpracování? Dobré rozepsání toho, že plášť musí krýt vše (4*). Zbytečná byrokracie. Chaotické uspořádání. (1*). Určení cen a magenergie je z patra, tj aniž by se dodržovali hodnoty předmětů z pravidel.

Aktivace pláště nemá logiku z pohledu tvaru předmětu - šlo to vymyslet lépe (čili je to chyba). Už se to pomalu blíží k aktivaci typu "Boty rychlosti se aktivují, když z nejbližšího stromu spadne žalud." (úmyslně přeháním).

Jsem předpokládal soudnost autora, jinak bych procentnické hodnocení dodal už do schvalovací kritiky.


 Uživatel úrovně 1

Neboj, já něco řeknu.

Dílo má vtipný a podle mě docela dobrý nápad. Proto jsem se taky v MS vyjadřoval, rozesmálo mě to. Ale už je to celkem doba, co to tam bylo, nepamatuju si jistě, co mi vadilo, co se mi líbilo. A možná jsem od té doby změnil náhled na díla, to je klidně možné.

K dílu mám tedy asi toto:
- Ta hrubá chyba není vůbec chybou, i když aktivace šla určitě vymyslet lépe. (Naopak, jak říká Tuvy, je to spíš hrubá chyba schvalujícího redaktora.)
- Dílo je psané na pomezí mezi vtipností a herní využitelností. Pro obojí přitom nabízí jen něco - pro vtipně založené hráče to má nápad a je to vhodně prokládané citáty ze známé reklamy, pro ty seriozní hráče už to bohužel nabízí jen možnost schovat se ve sněhu, a to za poměrně komplikovaných jak herních, tak mimoherních mechanismů.
- Souhlasím, že hratelnost tohoto pláště není příliš dobrá. Zvlášť mechanismus špinění mi připadá zbytečný - nebo alespoň zbytečně komplikovaný, ale stejně tak ono opakované louhování je celkem otrava. Myslím si zkrátka, že hráči si vymyslí lepší způsoby, jak se skrýt (nejen) na sněhu. (Jsou líní s tímto dílem hrát.)
- Pro mě je velkou chybou ve zpracování absence pořádného a shrnujícího úvodu, jak už taky bylo zmíněno. Já věděl, k čemu plášť je, protože jsem to jednak viděl v Dílně, jednak jsem si okamžitě vzpomněl na tu reklamu. Ale každé dílo by mělo hned v začátku obsahovat většinu podstatných informací a dál je jen rozvádět.
- Bohužel má dílo pouze málo kladů. Je sice gramaticky čisté, má originální a vtipný nápad, nemá žádné protipravidlové chyby a je víceméně hratelné, ale co dál? Já si bohužel myslím, že dvojka je k tomuto dílu tak akorát, i když jsem se zasmál a předmět jako takový sám o sobě se mi líbí.

Zkrátka, nebudu k hodnocení přistupovat tak, že budu dílu strhávat hvězdy podle chyb, to je kravina. Dám dílu tolik hvězd, kolik si zaslouží. Omlouvám se, pokud jsem tě, Křečku, nějak zklamal, ale teď to vidím na ty dvě hvězdy.


 Uživatel úrovně 8

Já jsem říkal, že dílo nemá (pro mě) uspokojivou pravidlovou konstrukci a že by se běžné situace (ne nějaké ojedinělosti typu "Když v pátek třináctého vykročím směrem k východu..."), které z používání díla vyplývají, dají řešit pouze přes RP.

Navrhoval jsem řešení, které by z pláště udělalo něco jako "maskáče" - v zasněženém terénu možnost použít něco jako zlodějovo "schování ve stínu"...

Mno, alespoň že teď je tam dodána formulka "hex alespoň ze třetiny pokryt sněhem/ledem/námrazou".

Pořád se mi to příliš nezdá, je však možné, že jsem jen zaujatý. Vzdávám se hlasování a dávám možnost ostatním rozhodnout o kvalitách tohoto díla.


 Uživatel úrovně 8

P.S.:
3) Proč je mezní úrovní pro výrobu 5? Proč nepoužít mnohem pravidlovější úroveň alchymisty 6? (detail - nezahrnuji do hodnocení)

Sféra: 4


 Uživatel úrovně 0

Zdravím

Ačkoliv v podstatě v hodnocení předmětu (především zmatečnosti) s Folcem souhlasím, musím mít poznámku k jeho bodům:
1) Ačkoliv všechny rituálně vyráběné předměty v PPZ mají magenergii nižší, než je třeba pro styk s dotyčnou sférou, je toto snížení bez jakéhokoliv viditelného systému (pohybuje se od - 2,5 do -43 magů na sféru) a stejně tak suroviny jsou víceméně určovány náhodně (od 10zl do 426zl). Žádná souvislot není ani v součtu chybějících magů a potřebných surovin. Myslím, že tedy nelze rozumně požadovat jakákoliv pravidla (vyjma přiměřenosti) pro výrobu rituálním způsobem.

6) Zde je jasná snaha o nepochopení ze strany redaktora - a to by podle mě rozhodně být nemělo. Autor jasně vyjádřil myšlenku, že plášť prostě funguje, pokkud postava stojí na ledu či sněhu - vč. zpracování "pravidlově" - tedy pokud stojí na daném hexu takovém a takovém.
Zde jde podle mě o hrubou chybu redaktora - v hledání chyb tam, kde nejsou.

Jinak je pravda, že je to dost nepřehledné, počítání bodů nehratelné (a především nesystémové z hlediska kouzelných předmětů PPZ).
S pozdravem
T.


 Uživatel úrovně 8

Děkuji za schválení.

1) Tak se, s prominutím, jukni do pravidel, trvalé předměty mají magenergii podle sféry, ze které pochází. Není to uplně přesně sféra*50, ale přibližně ano. (sféra 2 - 70-90 magů, sféra 6 - 280 magů)
Ano, surovin bývá více, ale také záleží jak u jakého předmětu.

2) Strhující úvod? Máš hned první větu : ))))
Moje máma je super! Dala mi kouzelný plášť, který mě udělá neviditelným.

3) proč ne? to je jako chyba? :D v pravidlech (ppz) najdeš sféry 1,2,4,5,6... proč nemají sféru 3???
Prostě jsem to tak určil, přišel mi plášť složitý pro nezkušeného alchymistu, který nemusí být zvyklý na pracování s takovým množstvím magenergie, popř. tak zhuštěné.

5) Teď nevím přesně na co narážíš, jakou definici. Prosím : )

6) Pozor! Nemusí to být jen boty, v textu píšu (!) "svými chodidly (botami; musí však být nějakým způsobem s podkladem spojena)" tedy bosou nohou, botami, ponožkami, rukavicemi, nožkavicemi, sandály, velkou vrstvou chlupů.... čímkoli, nesmí však levitovat, musí být se zmíněným podkladem něčím v kontaktu.

7) Ano, je to nešťastně řešené, nemusí to však být takový vopruz... stačí si pamatovat počet kol používání (což může značit i hráč, PJ nemusí bejt takovej zlej revizor, resp. neměl by hrát s hráči, kteří by ho podváděli.) a poškození lze shrnout až jindy, jelikož démon poškození kontroluje jednou denně. (v době dovytvoření pláště, jak je v textu řečeno, tedy pokud alchymista Bumbác plášť dolouhoval v 5 ráno, bude démon kontrolovat každou hodinu pátou.)

8) členění textu jsem nedával takový zřetel, aby bylo naprosto dokonalé, vzhledem k délce díla... zas tak nelogický mi to nepřišlo, i když chápu, že pro ne-autora to může být matoucí : (

S UnknowneM jsem se hádal především o "Na díle bych pochválil krytí jen těch částí těla, které jsou kryty pláštěm. Plášť je tak více RP záležitostí", proč je to zrovna plášť a proč sníh, když to může být prsten sesílající neviditelnost mnohem jednodušším způsobem.


 Uživatel úrovně 5


1) Magenergie u rituálně (tj. bez astronu a styku se sférou) bývá o něco menší než 50 * pořadové číslo sféry. A naopak suroviny jsou v cene v řádu stovek zlatých (detail).

2) Chybí něco jako shrnující úvod, kde bychom se dověděli vše potřebné. Není moc ideální, když se čtenář dovídá, co vlastně plášť umí až na konci díla, protože při čtení se nemá pořádně čeho chytit a pak musí číst zbytečně text 2x, aby jej plně mohl ocenit (detail).

3) Proč je mezní úrovní pro výrobu 5? Proč nepoužít mnohem pravidlovější úroveň alchymisty 6? (detail - nezahrnuji do hodnocení)

4) Popis výroby chválím, avšak příště by to mohlo být něco zajímavějšího než louhovat v magenergii a surovinách. Nějaký podrobnější popis, jak magenergie je surovinami usměrňována by dle mého barvitosti popisu jen prospěl (detail)

5) Proč se výroba povede, jen pokud se nejedná o plášť, ale třeba o pončo? Doporučoval bych omezovat spíše jen funkčností základu, nikoli špatně odvoditelnou definicí (detail).

6) Aktivace pláště je nešťastná. Boty nejsou součástí pláště, tudíž nevidím jediný důvod, proč spouštěčem „neviditelnosti“ je dotyk bot o led či sníh. Co když tvor boty nemá? Co když boty má v báglu, kde jsou obaleny sněhem? Jak vidíš, zbytečně vyvstává mnoho otázek a nelogičností (hrubá chyba).

7) Značit si 120 životů, které se odepisují takřka po jednom, považuji za zbytečnost, zbytečné papírování a zdržování hry. Taktéž nutnost řešit ušpinění beru jako zbytečnou buzeraci, dle mého PJ má na starost důležitejší věci, než určovat, kolik které ušpinění bude stát bodů ušpinění. Zde nejvíce se projevila slabina díla – nevhodná uspořádanost. Prvně se dovídáme o šmouhách, poté o rituálu navrácení síly a nakonec o tom, jak se body počítají. Velmi matoucí. (chyba).


Na díle bych pochválil krytí jen těch částí těla, které jsou kryty pláštěm. Plášť je tak více RP záležitostí než jen prosté vyčaruj a pak si dělej, co chceš. Na druhou stranu se mi nelíbí zpracování, které podporuje nelogičnosti, malou přehlednost a špatné členění díla.

Dobrý nápad, ale pokulhávající zpracování. Dílo mohlo být mnohem kvalitnější, škoda, trochu dát více píle a možná poslouchat rádce v MS (nevím detaily, možná se pletu) a dílo by mohlo být mnohem lepší.

**