Nerubianské světlo
Autor: | Nathaka |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 17 |
Skupina: Ostatní
Magenergie: 1
Suroviny: 1
Základ: 1 mn drcených pavouků, půl flakónku vody a 2 mn listí (či trávy) na 5 mn
Trvání: 2 měsíce
Výroba: 1 směna
Popis:
Nerubianské světlo není ani tak předmět, jako spíš látka, hmota, tvarem a konzistencí připomínající sliz či želé. Je to nicméně látka neprůhledná, neforemná a beztvará, nejčastěji modrošedé, zelenošedé či červenošedé barvy. Hmota je o něco pevnější než sliz, takže i když nedrží tvar jako pevné látky, není tekutá. Důležitá vlastnost látky je, že naprosto perfektně drží pohromadě, jen celkem velká mechanická síla dokáže hroudu této hmoty rozdělit (nožem lze rozdělit velice snadno, něco jako trochu zatuhlejší plastelína). Neméně důležitou vlastností látky je, že se téměř okamžitě přilepí na jakýkoliv pevný povrch (bez potíží se ale dá kdykoliv odlepit) krom kovů a živé tkáně (kůže, srst). A konečně nejdůležitější vlastností hmoty je, že svítí (ačkoliv principem je světlo spíše luminiscenční) - nerubianské světlo se tedy využívá k osvětlení.
Hmota nerubianského světla reaguje na různé stavy: Při působení tepla (oheň) se rozteče jako plastelína, smrdí a je nevratně nepoužitelná. Při mrznutí ztuhne, přestane svítit, ale po rozmrznutí je opět použitelná. Je nerozpustná v kyselinách, jedech, apod.
Světlo
Řekne-li se "jedno Nerubianské světlo", myslí se tím hrudka o hmotnosti 5 mn. Tato hrudka bude mít v běžném stavu velikost jako tenisový míček. Světlo z takové hrudky se dá bez potíží označit za podobné (až téměř stejné) svíčce - má jen o kapku větší sytost a intenzitu a o něco menší dosah (poloviční dosah pochodně - tři sáhy). V závislosti na příměsích (započítáno v surovinách) se pak mění barva světla (a celé hmoty) - dosáhnout se dá modré, červené, zelené, žluté a bílé. Stejně tak se dá změnou příměsí dosáhnout toho, že sytost a intenzita ještě stoupnou, opět ale na úkor dosahu světla, pak se nerubianské světlo blíží nám známému neonu.
Jakmile je pohromadě větší množství nerubianského světla, je intenzita a sytost světla kumulativní - 10 mn nerubianského světla ~ dvě svíčky těsně vedle sebe. Dosah světla nicméně neroste větším množstvím hmoty tak rychle, hrudky je třeba dobře rozmístit. Dobrého osvětlení i při malém množství nerubianského světla dosáhnete ale také tak, že hmotu vytvarujete do úzkých pruhů a nalepíte je na zeď (atd.) podélně.
Světlo není magické.
Výroba
V míse se smísí drcení pavouci s vodou. Přidávají se alchymistické suroviny (na kterých je závislá barva hmoty a světla) a čerstvá rostlinná hmota s chlorofylem (listy, tráva). Zatímco se pod mísou rozdělá oheň, přidáme špetku magenergie a důkladně promícháváme. Za jednu směnu je hotovo, nyní se celá hmota nechá půl hodiny tuhnout.
Využití
Očividné. Krom základního využití je tu možnost vytváření efektních světelných obrazců na stěnách či stropech, signalizace (šíp s trochou nerubianského světla), svítící nápisy - většinou stačí hmotu správně vytvarovat.
Výhody nerubianského světla oproti svíčkám či lucernám: Vydrží déle svítit, nemusí se hlídat, nehrozí požár, světlo nemihotá, nezhasne, neuhasí se vodou, lépe se rozmisťuje, snadněji se s ním manipuluje a rychleji se připravuje. Snadno dosáhneme mnoha odstínů barev, vytvoříme lepší atmosféru v interiérech. Nevýhodou je pochopitelně relativně vysoká cena a v některých světech i vzácnost.
Příklad: Kráčím si jeskyní, pochodeň v ruce, leč najednou mi upadne a zhasne. Než bych našel pochodeň a ve tmě ji dokázal zapálit, sáhnu do báglu a utrhnu kus nerubianského světla. Můžu ho držet v ruce, švihnout s ním o stěnu, nebo ho přilepit na pochodeň. Na pochodni mi nerubianské světlo nezhasne, ani když upadne nebo se namočí.
Orientační cena: 22 zl. za 10 mn.
Poděkování za rady v MS patří UnknowNovi, Tobšovi, Legarovi, gallóglachovi, Shadowmagovi, PinHeadovi. Dále se k dílu vyjádřili Firefanatic, Samurai a Ithildur.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 17
Autor: Nathaka
Diskuze
NW:
k té teplotě, maš pravdu ;) oheň tam je :) - ale v tom případě by se melo chvíli počkat než pochodeň vyhladne - ale to je na postavách, jestli si to nechaj roztéc, to neni tva starost ;)
a to mrznuti - no jasny, zakladni surovina je voda ;) ale napsane to tam byt mohlo - ale vez, ze tohle to hodnoceni neovlivnilo :)
Folcwine: To datum si tam píšu schválně. Je nenápadné a malinké, nech mi ho tam, prosím. :-) (Je to datum odeslání ke schválení. Přijde mi, že občas mohlo být zajímavé ho srovnat s datem schválení. Na to mám určitě právo. :-))
***
Folcwine: Em, jejda. Na slohové nedostatky si nikdo nestěžoval. Měl jsem (asi) mylný dojem, že je to v pořádku. :B
Takže co se týče protiřečení si, uveď, prosím, jiný příklad, protože na ruku se to nelepí. Přečti si inkriminovanou pasáž znovu: "...že se téměř okamžitě přilepí na jakýkoliv pevný povrch - bez potíží se ale dá kdykoliv odlepit - krom kovů a živé tkáně (kůže, srst)." Lepí se na vše kromě (!) kovů a živé tkáně, pomlčka tu přece funguje jako závorka. Potom taky nechápu, proč v úvodu píšeš, že je sloh jednoduchý a dobře pochopitelný, když ti pak vadí některé obraty - to si protiřešíč ty, ne já v díle :-P. (Které další obraty by to byly?) Přitom ten jeden příklad, cos uvedl, mi připadá naprosto jasný. Uděláš proužky jak z plastelíny. ^^ Kdyžtak řekni, co je na tom obratu špatně...
Dodatkem už jen, že si dávám s každým dílem práce dost, problémem je spíš ten fakt, že moje konečné verze někomu připadají méně pochopitelné než ty rozpracované. Mám chronickou složitost vyjadřování.
Co se trvalejších či více svítících modifikací týče, je to prosté - trvalejší neexistují (- Jejich absenci nemůžeš brát jako chybu, ale v tvé kritice to tak vyznívá. -) a více svítivosti a jiné barvy se poté odvozují z použitých surovin - jednoduché, prosté, mně vyhovující, co ti na tom vadí? Nechápu, k čemu by ti byla zbytečná tabulka navíc, která ti diktuje, co musíš sehnat, abys získal tuhle a tuhle barvu.
Vykrádání Warcraftu? Pro Warcraft by to měla být spíš pocta. :-) (Nerubiani jsou v mém světě prostě velcí pavouci - viz základ. Ale stejně je to hloupost, hádat se o jména.)
Dva a více základů: V MS jsem byl upozorněn na to (původně byl jeden), že pravidlově není problém mít základů víc a některé lektvary to tak mají. Já to tak mám taky, protože je to logičtější.
Ještě ti dopošlu zbytek odpovědi poštou...
***
Samurai:
Slohové chyby: Kde? Pořád žádné nevidím... :-)
Teplo: Mohly být stupně, ale je tam příklad (oheň), takže přibližně teplotu máš. No a u mrznutí už je to dané - mrzne vždycky, když je pod nulou. :-)
Ovlivnění barvy: Pro jednoduchost to není zmíněné, protože si nedovedu představit, že by na to někdo hrál. Řekneš "Chci to modré", tak to máš modré, protože se stejně nic pravidlového nezmění a zaplatíš stejně.
***
UnknowN: Nemám tušení, co je Rychlost průzkumu. Ale řekl bych, že neonem se dá svítit pořád dobře. ;)
***
Octopus, PinHead: Díky za názory.
***
Takže k těm chybám slohovým, co všichni vytýkáte: Našel jsem jeden sporný bod (plus UnknowNem zmíněný pozůstatek předchozí verze), a tím je použití pomlček místo závorky. Když si zmíněnou pasáž přečtete znovu s tím, že to mezi pomlčkami je dodatek, tak to okamžitě pochopíte.
Další formální nedostatky už jste ale nezmínili, takže pokud tam jsou další, sem s nimi.
Taky jsem se doslechl, že jsem zapomněl zmínit Samuraie jako dalšího z lidí, co mi pomáhali. Dycky se mi to stane :(, tak se mu omlouvám a děkuji mu dodatčně.
Díky všem za kritiku a nashle u dalšího díla.
zdravím,
nápad se mi líbí, je to foremný zdroj světla, za který si dost dobrodruhů rádo připlatí... určitě hp použiji...
dílo má pár chyb po straně slohové, ale to není problém pro zručného pj, aby si to upravil...
Octopus
V podstatě souhlasím se Samuraiem... Relativně dobře zpracovaný nápad, obsahující jen velmi málo drobných chybek a nedokonalých formulací... Zmínky o svíčkách bych eliminoval úplně. Drobný problém bych viděl ve větě:
"Stejně tak se dá změnou příměsí dosáhnout toho, že sytost a intenzita ještě stoupnou, opět ale na úkor dosahu světla, pak se nerubianské světlo blíží nám známému neonu."
Intenzita: Projeví se to nějak na kvalitě osvětlení? (například v souvislosti s "rychlostí průzkumu" - viz PPZ v1.6 eA str.80)
"opět ale na úkor dosahu světla" - tohle je podle mě pozůstatek dílnové verze - v příspěvku nikde předtím není zmínka o jakýchkoliv vlivech na snižovaní dosahu světla, takže je tato věta vlastně nesmyslně postavená. Horší je, že žádná zmínka o snižování dosahu světla není ani ve zbytku textu - chybí prostě zmínka typu "o kolik - o tolik" nebo "kolikrát - tolikrát".
Mno, ale kolem a kolem, 4* si to určitě zaslouží.
5*
Není co řešit, výborně použitelné.
Už jsem se vyjadřoval a s Nathakou polemizoval na ICQ, ale teď po přečtení Folcwinovi kritiky se mi rýsuje pár nedostatků - ale spíše slohových.
Ted mi jde hlavně o to že z úvodního textu mi moc nevyplívá, jestli se na kůži a kov přilepí velmi kvalitně, nebo naopak nepřilepí vůbec. Ale to jako velký problém nevidím - nic co by PJ z fleku nevymyslel že?
Další věci jsou již technické:
Hned v dalším odstavci (který vidím poprvé :)) se píše, že při teple se roztéká a v zimě tuhne - kolik je to cca stupňů?
Výroba - není tam napsáno které přísady ovlivňují tu barvu. Víc pavouků = modrá?, víc listí zelená? - ale tohle je spíš rejpnutí. Ikdyž je fakt, že některé alchymisty by to mohlo zajímat.
Chyby nejsou dle mého soudu děsuplné a pro dílo vražedné. Navíc je to psáno srozumitelně (až na ten jeden bod) a nestrávil sem u toho cely den čtením. Použití je jasné, moji alchymisté mají další bod v nabídce ;)
To je asi tak vše co mi tam vadí - ale nijak vážně - 4*
Prvně bych se trochu pozastavil nad provedením: - autor používá jednoduchý dobře pochopitelný sloh, popisy jsou dostatečně stručné, aby si čtenář mohl Nerubianské světlo (dále jen NS) představit (a zároveň se nad zdlouhavým čtením nenudil) - některé věty si tak trochu protiřečí (na jednu stranu se velmi dobře lepí na kůži a kov, na druhou stranu v příkladu je popsáno bezproblémové přilepení NS na pochodeň holou rukou) - některé slovní obraty jsou velmi neohrabané (např. „…, že hmotu vytvarujete do úzkých pruhů a nalepíte je na zeď (atd.) podélně.“), je poznat, že autor není zkušený pisatel nebo si s dílem nedal zrovna mnoho práce (resp. nepožádal nikoho o korekturu – dle počtu uvedených rádců bych neřekl, že by autor nedal dílu dostatek času) - je uvedeno vše, co bych si od podobného díla představoval, popis vzhledu, vlastností a chování a jako bonus je popis využití (hodnotím jako plus, nemálokrát se setkávám s dílem, které je sice perfektně provedeno, ale použitelnost je mizivá) - jména by bylo dobré používat vlastní a nevykrádat Warcraft - pro ještě vyšší hodnocení by mohlo být rozepsáno, jak vytvořit trvalejší světlo nebo jasnější světlo a více rozepsána modifikace barev Pravidlové poznámky: - je zvykem uvádět pouze jeden základ (ten nejdůležitější) a místo toho dávat více surovin (neberu za chybu) - s ohledem na cenu jiných lektvarů (jako LRK, l. mlhoviny atp.) se mi zdá cena tohoto výtvoru odpovídající, snad by mohlo být použito více surovin, alespoň pět za „kus“ (neberu za chybu) Jednoduché a i přes několik slohových zádrhelů se jedná o zajímavé a hlavně použitelné dílo: ***
Dílo přišlo do čekárny již otagované, proto jsem se rozhodl jej schválit přednostně před díly neotagovanými. I do budoucna budu přednostně schvalovat díla správně otagovaná před díly neotagovanými nebo neúplně či špatně otagovanými. Autorovi jsem v textu opravil 2-3 nejvíce do očí bijící překlepy (jako další odměnu za otagování díla) a smazal datum (protože v hlavičce server automaticky generuje datum a čas schválení. Pokud se autorovi nějaký zásah do jeho díla nelíbí, nechť mě kontaktuje a já inkriminovanou pasáž vrátím do původního stavu.