Lektvar hibernace
Autor: | sicco |
---|---|
Přidáno: | |
Hlasovalo: | 26 |
Skupina: Lektvary
Magenergie: 12
Suroviny: 190
Základ: Jablečná šťáva
Nalezení: 1 x 80%
Trvání: 4 měsíce
Výroba: 6 směn
Nebezpečnost: nic
Síla: nic
Barva/chuť/zápach: 25/100/10
Popis:
Vzhled
Lektvar hibernace je kyselý blankytný lektvar se slabou vůní ovoce. Součástí lektvaru je mimo jiné slabá verze kurare (právě tato látka zpomaluje některé metabolické procesy).
Vlastnosti
Po vypití tohoto lektvaru upadne postava velmi rychle do velmi hlubokého spánku. Rychlost „upadnutí do spánku“ je stupeň odolnosti – 1k10 směn.
Příklad: Barbar Jacque vypil Lektvar hibernace, protože se pro nový úkol hodlal maskovat smrtí. Má odolnost 19 a na 1k10 mu padlo 6. Do hibernačního spánku upadne po 13 směnách.
Pokud by byl výsledek s hodem záporný, počítej výsledek jako 1 (postava upadne do spánku po 1 směně). Postava začíná být jednu směnu před spánkem velmi unavená a malátná. Pro všechny situace, které mohou nastat počítej postavu v tomto stavu za úplně vyčerpanou.
Postavě ve spánku se zpomalí se jí metabolismus, sníží tělní teplota- prostě začne hibernovat.
Po čtyřech měsících (za normálních okolností) se probudí s maximálním počtem životů, bez jakékoli únavy, bez všech nemoci které měla, a které by se vyléčili 30 denním klidem na lůžku a po dobu hibernace postava nezestárla. Životy, které si postava léčí se obnovují 10 životů za den a postava si tak může léčit i životy o které přišla i v hibernaci dříve (výjimka níže). Postava neleží úplně nehnutě, aby jí nevznikaly přílišné přeleženiny. Občas se „převalí“ na druhý bok.
Jestliže je postavě vpraven do těla nějaký jed, reakce jsou 20x pomalejší než je běžné. Pokud hibernovaná postava onemocní, vše se řídí podle pravidel (virus/bakterie se šíří nornálně a bílé krvinky jsou v krvi všude).
Pokud je na tuto postavu sesláno jakékoli kouzlo, neprobudí se, ale jinak má normální účinek- Uzdrav lehká zranění léčí, modrý blesk ubírá životy. U lektvarů (které do postavy dostanou těžko) platí totéž.
O hibernovanou postavu se nemusí nikdo starat, ale ta se nesmí ocitnout v prostředí s teplotou pod 0°C. Pokud se tak stane, postava ztrácí jeden život za hodinu do doby než je přenesena do tepla, nebo dokud nezemře. Postavě, která mrazem ztratila životy, se v teple léčí rychlostí, která odpovídá °C nad nulou za hodinu. Pokud se hibernovaná postava ocitne v místě, kde je teplota nad 50°C, začíná se dehydratovat. V takovém stavu ztrácí 1 život za 3 směny, které si neobnoví. Po probuzení je může vyléčit tím, že svému tělu dodá tekutiny, ve stavu hibernace je nevyléčí. Tělo má po dobu hibernace cca 25°C, je proto hůře zjistitelné infraviděním. Postavě, která se probere nehrozí ochabnutí svalstva, lektvar je tak uzpůsoben. Ze stavu hibernace je jediná možnost předčasného probuzení- použití Masti bdělosti.
Přidáno:
Přečteno: 0
Hlasovalo: 26
Autor: sicco
Diskuze
Na úvod: Tvor pod vlivem hibernace je nehybný, mělce dýchá a je na dotyk chladný, jako prostředí.
1) Co je mi známo, Kurare v reálném zvěte blokuje přenos vzruchů nervy, proto se oběť jedu (často opice) udusí + pustí větve a spadne na zem.
2) Velmi rychle: popis vhodný pro upadnutí do spánku během několika kol, nikoli směn!
3) Dobré by bylo doplnit nebezpečnost pasti jedu, pro případ, kdy tento lektvar někdo vypil neúmyslně nebo chtěl účinkům lektvaru odolat.
4) V reálné hibernaci je teplota těla stejná, jako teplota okolí, vždy však několik stunů nad nulou. Ztráty tělesného tepla tak klesnou na minimum, avšak existují, proto by tvor v mrazu neměl strácet životy, ale měl by se vyčerpávat tempem cca 1 bod únavy / hodina a pak a) probudit a zahřát se pohybem, doplnit živiny jídlem (pokud je k dizpozici) b) zemřít vyčerpáním.
5) léčba, jedy, nemoci: zpomalený metabolizmus = zpomalená regenerace (1 život / měsíc)! Viry se množí za pomoci metabolizmu buňky, proto by virová nákaza měla pokračovat VELICE pomalu. Bakterie mají vlastní metabolizmus, avšak závislý na teplotě okolí (viz funkce ledničky), proto by infekce měla postupovat pomaleji, v závislosti na teplotě okolí. Jed se šíří v závislosti na krevním oběhu, proto jed bude účinkovat v místě vstupu do těla. Pokud se jedná o nějaký jed, který způsobuje nekrózu (rozpad tkáně), tkáň se rozpadne pouze na jednom místě, na místě vstupu a nedojde k rozsevu poškození po těle (poranění bude cca poloviční). Jedy způsobující ochrnutí nebudou účinkovat téměř vůbec, neboť celé tělo se nachází v jakémsi ochrnutí (doba účinku jedu se pouze protáhne, úměrně zpomalení metabolizmu, cca 100x - téma k odborné diskuzi).
6) Hibernovaný se automaticky probouzí při zvýšení teploty na úroveň, která mu dovoluje běžou existenci. Zpomalení metabolizmu ve vedru je opakem hibernace a nazývá se estivace či aestivace. Také se probouzí po poranění.
7) Mast bdělosti byla z tohoto článku odnata a autor byl poštou požádán o její vložení do systému, aby mohla být schválena a hodnocena zvlášť.
závěr: zajímavý příspěvek s potenciálem, který autor bohužel nevyužil. Spíše než hibernace se zde jedná o Lektvar kómadu / bezvědomí.
(Jó, takový neprobuditelný drak v hibernaci ...)