Alchymistické Předměty

Ondolie Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 41

Skupina: Ostatní

Základ: -

Trvání: -

Výroba: -

Popis:

Ondolie

Popis:

Tato rostlina je 20 - 40 coulů vysoká. Má mnoho drobných lístků vyrůstajících z rozvětveného stonku. Na konci stonku jsou modré kvítky, které se po odkvětu změní v bobule stejné barvy a velikosti. Kvete každý rok v pátém měsíci. Bobulí bývá 1k6. Pomocí bobulí se samozřejmě rostlinka rozmnožuje. V každé jsou také obsaženy 1 - 2 magy.

Výskyt:

V polích magického působení - II. pásmo (jinde hyne na nedostatek magenergie). Mírný pás.

Použité části:

Bobule, jejich šťáva (0,0005 čtvrtky).

Sklizeň:

7. - 8. měsíc.

Hmotnost:

1 mn. / 100 ks

Nalezení:

1 x 75% (nalezení keříku, když hledá v magickém poli)

Účinek:

Šťáva z plodů těchto bobulí je velice nebezpečná a jedovatá. Člověku (myšleno člověk, elf, skřet…) stačí potřísnění z jednoho plodu a už může dojít k intoxikaci. Při potřísnění se po 5-ti kolech hází past na Odl - 7 - nic / zkamenění. Při průniku jedu do krevního oběhu se past zvyšuje na 9 a účinek přichází již po 3 kolech. Pokud nějaká postava bobuli sní, nemá prakticky šanci. Past je 12 a účinek se projeví do 2 směn. Šťáva se často používá na otrávené šípy, šipky a oštěpy. Na jeden šíp (šipku) postačí 1 bobule, na široký meč 4 atp. dle úvahy PJ. Kapalina ze zbraně steče za 1 směnu. Při požití šťávy v jakékoliv podobě se počítá past jako při potřísnění. Pokud se podá dvojnásobná dávka (snězení 2 bobulí, dvě zranění jedem), tak se past vždy zvyšuje o 1/3 ze základu (čtyřnásobná dávka = dvojnásobná past). Stejně tak se past i snižuje (1/3 původní dávky = snížení o 2/3). Je proto patrné, že čtvrtinové a nižší množství dávky již není nebezpečné. Zkamenění lze odstranit patřičným hraničářským kouzlem apod.

Zařazení jedu:

Jedná se o jed přírodní, magický. Magenergií v něm obsaženou je proto deformovaný. Zranitelnost je "H".

Mechanismus a popis účinku:

Při potřísnění se v druhém kole postavě zdá, že jí znecitlivělo potřísněné místo. Ve třetím kole začíná tuhnout a postava ho již nemůže ovládat, jedná-li se například o prst, nebo jazyk. Ve čtvrtém kole zasažené místo ztvrdne v kámen a zšedne. Do konce pátého kola se kámen rozšiřuje rovnoměrně rychle od zasaženého místa po celém povrchu těla a zároveň i do útrob. Díky tomu, že tento proces je docela pomalý, tak jsou oběti často spatřeny v dosti krkolomných pozicích s děsivými výrazy v obličeji. Po průniku do krve se v prvním kole postavě zdá, že jí v okolí rány nějak nastává tlak (je to tlak v krevním řečišti). V druhém kole již jed rozšíří impuls po celém těle a postavě se zdá, že na ní něco velice tlačí. V posledním kole pak naráz (asi za 2 sekundy) ztuhne v kámen. Při snězení záleží velice na podmínkách. Musí se vzít v ohled, co již bylo v žaludku, jestli mela postava hlad, jestli to hodně zapila atp. Jsou různé aspekty, které mohou účinek uspíšit i zpomalit. Nejdéle však do dvou směn stěna bobule praskne a v tu chvíli začne v jednom kole postavě žaludek těžknout. V dalším kole se dostaví bolest břicha (tlak na střeva a jiné vnitřnosti) a ve třetím kole začne postava kamenět zevnitř a nakonec se to projeví i navenek. Při žádném kamenění nedojde k jakémukoliv poškození a pokud je potom postava odkameněna, tak na ní samostatný zkameňující postup nezanechal žádné následky.

Bobule jako potrava:

Ano, některá zvířata mohou tyto bobule jíst. Záleží na PJ, ale mělo by se jednat o zvířata z magickeho pole, nebo zvířata nějak s polem spjatá, aby byla odolná jedu. I někteří ptáci se jimi můžou živit. Fantazii ponechám na Vás. Stává se ale občas, že neznalé zvíře bobule okusí a to se pak naskytne družině podivná podívaná, když je někde v lese (u magického zřídla o kterém nevědí) zkamenělá srnka. Také se již jednomu alchymistovi naskytl žalostný pohled na jeho keřík Ondolie, který si pečlivě pěstoval ve svém osobním zřídle, když ho spatřil celý ozobaný a okolo se povalovali zkamenělí ptáci.

Uchování a skladování:

Pokud se bobule rozmačká (např. za účelem pomazání zbraně), tak šťáva vydrží cca 6 - 12 hodin, pak se zkazí (únik magenergie) a již neúčinkuje. Bobulky (pokud se nepoškodí kožovitá slupka) lze uchovávat asi 1 týden, jinak ztrácejí na účinku - opět z důvodu úniku magenergie. Zakonzervovat se dá šťáva z bobulí dvěma způsoby:

  • Alchymista přidáním 1 magu a 1zl surovin zaručí konzervaci ve vzduchotěsném flakónku na 1 rok. Toto lze kumulovat. Šťáva má sytě žlutou barvu a lehce nahořklou chuť (80/30/00).

  • Dále lze jed vymacerovat (účinná látka se dostane z bobule do kapaliny) do čistého lihu v poměru minimálně 20 bobulí na 1 čtvrtku. Uzavřený v láhvi bude mít tento nažloutlý roztok, který má nahořklou alkoholovou chuť a zápach jako ethanol (40/90/40) trvanlivost cca 3 - 18 let. Když se zkazí, tak se tekutina zbarví dohněda, ještě více zhořkne a bude zapáchat hnilobou (85/95/65). Jedna čtvrtka tohoto lihového extraktu bude odpovídat 10 dávkám. Před použitím se zpravidla zakoncentrovává volným odpařením na 1/10.

  • A nakonec tu máme nejjednodušší uchování - ve vodě. Šťáva je s vodou nemísitelná (ještě se k tomu vrátím) a má vyšší hustotu. Za normálních podmínek proto klesá na dno flakónku. V otevřené nádobě vydrží asi měsíc, pak se voda začne kazit a to neblaze působí i na šťávu. V uzavřené nádobě, kde je minimum vzduchu (flakónek naplněný až k hrdlu) vydrží cca 4 - 10 měsíců, dle kvality vody (destilovaná je lepší) a podmínek skladování. Vrátím se ještě k mísitelnosti. Jeden zkušený alchymista při studii tohoto jedu zjistil, že při zahřátí na teplotu okolo 50°C se vodná a "šťávová" fáze spojí a celý roztok se odbarví. Chuť, barvu i zápach má tento roztok stejný, jako voda. Jev lze ale pozorovat pouze do objemových poměrů 1:3 (šťáva:voda). Zmíněný alchymista již tenkrát navrhl využití v otrávených horkých nápojích (čaj, káva), ale zároveň varoval nad maximální možnou teplotou.

    Obecně se jed uchovává ve skle. Pokud se zakonzervovává tak malé množství, jako je šťáva magenergicky, tak se jed plní zpravidla do malé ampulky, nebo do pipety, jejíž konec se poté zataví (pozor na teplotu).

    Manipulace:

    Jelikož je kapalina obsažená v bobulích extrátě nebezpečná, tak se při manipulaci zpravidla používají rukavice a ochranné pomůcky.

    Stálost:

    V jakékoliv podobě, kromě magického konzervátu tento jed nesnese vysoké teploty a již při zahřátí na cca 60°C na dvě kola ztrácí účinek. Magicky konzervovaný vydrží teploty do 80°C. V nízkých teplotách se vede o něco lépe a snese teploty do -10°C, pak zamrzá. Jako magický konzervát snese -15°C, alkoholový extrakt až -80°C a vodné uchování je pouze do 0°C. Lehce kyselé prostředí mu nevadí, ale silné kyseliny ho ničí.

    Protijed:

    Jediným dosud známým protijedem je žluč Huňáče modrého, která vcelku úspěšně eliminuje účinky. Při potřísnění kůže se musí zasažené místo potřít alespoň 0,01 čtvrtkou žluči na jednu dávku jedu. Past se díky tomu sníží na 2. Pokud není podán dostatek, tak se sníží o tolik na co stačí. Při vniknutí do krevního oběhu se musí postupovat obezřetně. Vpravíme do krevního oběhu cca 0,001 čtvrtky žluči/ dávku jedu, ovšem pozor! Má to vedlejší účinky past na Odl - 4 - 1-3/ 2-7 životů. Past se tímto sníží na 5. Poslední případ je nejjednodušší. Postava musí vypít alespoň 0,1 čtvrtku/ dávku jedu. Pokud se nepozvrací - past na Odl - 5 - 1-3 životy/ zvracení, tak má vyhráno, protože žluč úplně eliminuje bobule a nemusí si házet proti pasti. Pokud postava bude chtít bobule vyzvracet, tak je zde pravděpodobnost, že se jejich natrávená slupka poškodí a dojde k intoxikaci potřísněním. Po šesti kolech se tato pravděpodobnost za každých dalších šest kol zvyšuje z 0 vždy o pět procent. Huňáčova žluč je velice odporná, tmavě modrá hustá kapalina, páchnoucí zkaženým masem (95/80/80). Vystupuje jako slabý jed (viz výše). Z jednoho dospělého jedince dokáže hraničář či alchymista získat 0,5 čtvrtky žluči. Díky autokonzervaci pomocí vlastní obsažené magenergii (10 - 20 magů) se nekazí a vydrží neomezeně dlouho. Samozřejmě pokud tuto magenergii alchymista oddestiluje, tak žluč ztrácí své účinky.

    Námět na dobrodružství:

    Alchymista se najme družinu, aby mu donesla keřík, nebo bobule. Družina narazí na podivnou paseku, kde je několik zkamenělých zvířat okolo zvláštního keříku. Skupinu napadne domorodec a někoho poraní a ten zkamení. Zbytek družiny ho musí ochránit a přivést zpět k životu. Nějaký hodnostář ve městě zkameněl a je na družině, aby vypátrala proč. Dalo by se jich vymyslet i více…

    Závěr:

    Žluč huňáče jsem si vymyslel. V pravidlech je uvedeno, že zdrojem magenergie jsou játra. Nechám to na každém PJ zvlášť, ať si určí, který že živočich bude obsahovat protijed a v jaké formě, nebo jestli vůbec nějaký protijed existovat bude. Pro hráče Asterionu doporučuji tuto vlastnost přidat nějaké myšlenkové bytosti, jelikož huňáči se na Asterionu nevyskytují. Mnoho zábavy při hře s touto rostlinou přeje Megahu.

  • Přidáno:

    Přečteno: 0

    Hlasovalo: 41

    Autor:

    Diskuze

     Uživatel úrovně 0

    Megahu: no jo, ja jsem si to myslel. Clovek z oboru se hnedle pozna...


     Uživatel úrovně 0

    T.: Dekuji za hodnoceni.
    ad 1 - Kvetina se vetsinou nesazi, protoze magickych poli neni zas tolik a jinde hyne, aly kdyby ji chtel nejaky alchymista vysadit, tak by se mel poradit s nejakym znamym botanikem. Nerozumim moc kvetinam, ale diky tomu, ze se daji bobule sklidit do 8. mesice, tak se potom kazi a magenergie z nich odchazi. Takze nekdy v 9., maimalne 10. mesici opadavaji a mohou se uchytit do zeme. Takze bych to asi videl se sazenim v tuto dobu, ale aby to bylo logicke tak fakt nevim. Rekneme ze u teto rostliny to tak chodi.

    ad 2 - jsou drobne, asi coul v prumeru, takze asi vrani oko. NIjak jsem si to neprevadel, ale myslim, ze 50g by 100 bobuli mohlo mit. Vychazi to 0,5 g na jednu. Mno, asi to je malo. Chtel jsem hlavne vyjadrit, ze to je male mnozstvi.

    ad 3 - Jde o predstavu. Nechci nekomu neco vnucovat, ale ja si predstavuju tuhnuti, ktere postupuje zevnitr a kdyz vystoupi na povrch a postava zsedne, tak se teprve vse obrati v kamen, takze to je postupny, rekl bych spojity prechod. Ne tak, ze zaludek se obrati v kamen, pak streva a srdce a nakonec kuze.... Ale prenechme to fantazii.

    ad 5 - To zalezi na povrchu vyparovani. U flakonku vydrzi, pokud zrovna nebude na slunci, ale na pekaci asi tezko. V sudu (5 hl) asi taky vydrzi. Jinak se da i doplnovat, ale to uz se tezko odhadne, kdy se voda skazi...

    Saladin: Dik. No nazev vznikl jednoduse. Myslim, ze jsem nekde cetl, nebo slysel nazev rostliny s koncem "-olie" a tak jsem si k tomu vymyslel zbytek, aby to trochu vyslovitelne znelo. Je to ciste vymyslene. ;o)

    Alberto: Dekuji, diky Tobe jsem ji dodelal a dal ji sem.

    irook: Nahodou tretim rokem...

    Zdar Megahu


     Uživatel úrovně 0

    krasne zpracovana bylinka (nebo presneji plody), vse velmi pekne a jasne vysvetleno. Ehm, Megahu, nestudujes nahodou chemii?


     Uživatel úrovně 0

    Ja som sa o tejto bylinke už s Megahuom rozprával a nemám jej vlastne čo vytknúť. (Škoda len že on tej mojej čo vytknúť mal). Ale úplne svojvoľne dávam 5* za asi najkvalitnejšie spracovanú bylinu na servery.

    Alberto


     Uživatel úrovně 0

    Promyšlený a originální, co víc si přát?


     Uživatel úrovně 0

    hmmhmmhmm, já tomu snad nemám ani co vytknout. Škoda. (Ne, je to opravdu pěkně popsaný, stylový,věcný, přestože trochu moc strohý, možná, ale to nemusí být od věci - účel zůstal splněn.)

    Terátore, myslím, že tady nejde o květinu, jako spíš o její plody, proto info o květině nepovažuji za stěžejní a nevyžaduji ho, přestože podobně jako tobě by mi nevadilo, kdyby to tam bylo. Mno, aspoň to není zbytečně dlouhé.

    Megahu, smím se zeptat, z čeho vznikl název oné rostliny? Jen by mě to zajímalo, ádný další důvod.

    S.


     Uživatel úrovně 0

    Hmm, po dlouhé době opět nějaká ta flóra a dokonce i velmi dobře zapracovaná.

    1. - Mohlo by býti uvedeno, který měsíc se ona květina sází, kvete sice pouze pátý měsíc v roce, ale je možno ji sklízet až do osmého.
    2. - hmm, pochybuji, že váha sta bobulí, bude takto malá, nejni bohužel uvedena velikost - borůvka, či vraní oko ?
    3. - zkamenění zevnitř, zajímavé - řekl bych i smrtelné.
    4. - je to sice silnější jedík, ale na druhou stranu je to magická bylinka, pasti se mi tedy zdají odpovídající.
    5. - také se mi nezdá, že by voda v otevřené nádobě vydržela celý měsíc.

    Celkově hodně dobře zapracovaná rostlinka, promyšlená, silná, zajímavé účinky a spojení se žlučí modrého huňáče.

    Terry