Zloděj

Škrcení strunou Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 27

Při přípravě tohoto příspěvku jsem narazil na dva roky starý zelgarisův příspěvek "Škrcení". Protože jsem se svého nápadu nechtěl vzdát a také proto, že jsem celý systém pojal jinak, než zelgaris, rozhodl jsem se tento příspěvek přecijen napsat Níže popsaný systém proto berte jako alternativu k jistě výbornému příspěvku zelgarisovu.
Jak uvidíte, zaměřil jsem se na věc, kterou zelgaris zmínil jen okrajově-na škrcení strunou nebo podobným předmětem. Škrcení jako takové jsem nerozebíral, protože předpokládám, že zloděj raději použije strunu, než aby se s někým pral a snažil se ho uškrtit holým rukama.

Škrcení strunou je ideální způsob tiché likvidace protivníka-nezůstává po něm krev jako po dýce a je spolehlivější než jed.

Škrcení strunou je speciální zlodějský útok a pokud ho chce zloděj provést musí mít-celkem pochopitelně-vhodnou strunu. Většina zlodějů používá ocelové struny dlouhé 50-60 coulů, které jsou na obou koncích upraveny tak, aby se daly lépe držet. Taková struna-je-li vhodně dimenzována(tj. má přiměřenou sílu)-má při útoku pravděpodobnost přetržení 2%. Tuto pravděpodobnost může PJ upravit v závislosti na okolnostech (únavě materiálu, síle oběti atp.). Pro útok lze samozřejmě použít i jiné předměty, než strunu: například provaz, řetěz, šál, řemen… Pro ty však platí jistá omezení:

1. provaz: základní pravděpodobnost přetržení je mezi 40-15% procenty (v závislosti na síle provazu, jeho kvalitě atp.) a doba škrcení se prodlužuje o 2-5 kol (v závislosti na síle provazu-čím silnější provaz, tím déle to trvá)
2.řetěz: přetrhne se jen při hodu 00-pravděpodobnost se dále neupravuje (snad jen, pokud by šlo o velmi tenký řetěz nebo řetízek). Pravděpodobnost úspěšného útoku klesá o 5-10% (zloděje může prozradit chrastění řetězu).
3.šál: jako u provazu
4.řemen: nemůže se přetrhnout (jen hod 00), úprava možná opět jen při výrazně tenkém řemenu. Doba škrcení se prodlužuje o 2-5 kol, v závislosti na síle řemene)

Hod k% na přetržení se provádí každé kolo škrcení.

Vlastní škrcení se skládá ze dvou částí-"začátku" a "průběhu". "Začátek" je hod k%, který ověřuje, zda se zloději podařilo oběť překvapit (škrcení strunou je možné jen zezadu) a přehodit jí smyčku kolem krku. Shrnují to tyto tabulky:

Pravděpodobnost úspěchu škrcení strunou
Úroveň zkušenosti 1 2 3 4 5 Závisí na
Pravěpodobnost úspěchu 10 13 16 19 22 1Roz+1Obr
 
Od 6. úrovně se nerozlišuje mezi lupičem a siccem:
Úroveň zkušenosti 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Pravěpodobnost úspěchu 26 30 35 39 45 52 60 68 75 85 91
 
Úroveň zkušenosti 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Pravěpodobnost úspěchu 96 102 107 113 118 124 129 135 141 147 152
 
Úroveň zkušenosti 28 29 30 31 32 33 34 35 36  
Pravěpodobnost úspěchu 158 163 169 174 180 185 190 195 199  

Při neúspěchu v hodu k% se zloději nepodařilo oběť zachytit, přichází o svou akci a dalším kole automaticky ztrácí iniciativu.

Pokud však uspěje počítá se toto kolo jako první kolo škrcení (bez dalšího ověřování hodem proti pasti, viz. níže) se všemi neblahými důsledky pro oběť.

Vlastní fáze "průběh" trvá pět kol (to, že uškrtit člověka trvá pět kol je jen teorie, kterou jsem v praxi neověřoval, ale připadá mi to spravedlivé z hlediska soubojového systému. Pokud máte někdo jiné poznatky, uvítám připomínky), ke kterým se ještě přičítá bonus (odčítá postih) oběti za odolnost (škrcení ale trvá vždy nejméně dvě kola). V každém kole přichází oběť o poměrnou část svých stínových životů (tj. pokud má škrcení trvat 5 kol, ztrácí v každém kole 1/5)-samozřejmě se zřetelem na výše zmíněné opravy podle škrtícího nástroje, a navíc o jeden život skutečný. Ztratí-li všechny stínové životy, oběť umírá (stínové životy jsou v tomto případě jen pomocnou jednotkou).

Na začátku každého kola "průběhu" si zloděj hází proti pasti: Roz+Rozdíl Sil~5 škrcení pokračuje/oběť se uvolnila. Při neúspěchu si hází ještě k% na přetržení nástroje-základní pravděpodobnost přetržení jako normálně+bonus oběti za Sílu (ale vždy nejméně +1). Pokud se nástroj nepřetrhne, může se zloděj následně pokusit o opětovné zachycení oběti dle "Tabulky pravděpodobnosti úspěchu škrcení strunou" s postihem -(35%+bonus za Sílu oběti (ale vždy nejméně -1%)). Pokud uspěje, je oběť opětovně zachycena a pokračuje škrcení (fáze "průběh"). Tentokrát se jí ale životy odečítají až od následujícího kola.

Pozn.: má-li oběť na krku část zbroje (např. kroužkovou kapuci), neztrácí každé kolo onen skutečný život a navíc se doba škrcení prodlužuje o tolik kol, kolik je KZ. Oděv nemá na škrcení žádný vliv.

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Po vysvětlení v diskuzi hodnotím zpracování jako dobré. Výborným nápadem je použití ROZ ve zlodějské dovednosti. Nelíbí se mi, že je tato schopnost přístupná lupiči, tím zasahuje do domény sicca, který má své zabití. Osobně bych tuto schopnost dal jen siccovi od 6té a ještě bych všechna procenta v tabulce dělil 2 (připadá mi to moc silné).

Proč není zohledněna možnost pokusit se přeříznout (jakožto oběť) škrtící nástroj (třeba řetěž těžko, ale takový šátek, lanko, ....). Taková dýka by k tomu byla ideální, s tím, že můžeš i (hodně) zasáhnout sebe.

Alcator mě vynadal, že hodnotím, napřed (tudíž nedávám možnost odpovědět), takže nechávám autorovi prostor k vyjádření :o)


 Uživatel úrovně 8

Alcator: útoky škrceného jsou problém, který se tu rozebíral poměrně často. Předpokládám, že jsi diskusi četl, takže to víš. Nicméně oceňuji, že jsi do toho vnesl jakési souvislejší řešení a kvalitně to zpracoval.

I tak zůstává moje odpověď stejná. Vycházím z premisy, že oběť se bude snažit primárně uvolnit škrtidlo (tzn, nebude jednat chladnokrevně). Mám to nicméně jenom okoukané z filmů. Kdyby´s někdy někoho tímto způsobem zabil, dej mi vědět. Milerád udělám verzi 1.1


 Uživatel úrovně 3

Úplně chybí rozebrání toho, jak oběť bodá svojí dýkou do lupiče, který jí vlaje na zádech.

Při zaškrcení krčních tepen ztrácí člověk vědomí obvykle během 15 až 20 vteřin, tedy dvou kol. Ano, je to drsné, ale musíte si zároveň uvědomit, že Vlastní postava, kterou někdo začne škrtit, bude pravděpodobně dělat toto (uvědomte si, že má 2 kola (20 sekund), tedy řekněme 3 akce, protože o jednu přijde v důsledku překvapení):
1. akce (nic - překvapení)
2. akce: Zahození čehokoliv, co nese, a vytažení dýky.
3. akce: Bodnutí do boku zloděje
4. akce: Bodnutí do boku zloděje

(Samozřejmě, že postavy s bonusem k iniciativě mohou mít v druhém kole akcí víc).

Nyní by se to mělo řešit podle zranění, které zloděj utrpěl (v daném kole), a to takto:
Škrcený si hodí proti pasti. Past je:
Způsobené zranění ~ 10 ~ (Úspěch: Zloděj přestane škrtit a odskočí pryč)/(Neúspěch: Zloděj škrtí dál).
Totální úspěch navíc znamená, že zloděj upustil škrtidlo a v následujícím kole není schopen bojovat (může se pouze pohybovat - drží si rozbodaný bok a snaží se přežít)
Fatální neúspěch pak znamená, že škrcený se, během zuřivého zmítání, poranil o škrtidlo na krku (struna prořízla krční tepnu atd.) a je příslušně zraněný.

U struny by mělo uškrcení trvat 2 kola (možná tedy s nějakým bonusem za Odolnost, třeba Odl/2, zaokrouhleno dolů). U provazu by to mohlo být až 5 kol (viz oběšenci, kterým lano nezlomilo vaz).


-- Alcator


 Uživatel úrovně 0

Jo mně se to líbý 4*


 Uživatel úrovně 8

Igi:
ad1: u vás existuje nějaké standardizované zlodějské načení, které je k zakoupení v OBI nebo Baumaxu?
ad6: zpamatování jsem přeskočil. Předpokládám, že zloděje instinktivně a tak nějak živočišně odvrhne a zaútočí. Že tělo bojující o život zmobilizuje rezervy....


 Uživatel úrovně 5

Syrus: Vystihol si presne nekumulovanie povolaní v DrD... Ale k veci:
1) Píšeš teda o strune, ktorú na to zlodej používa... patrí do normálneho zlodejského náčinia? Alebo si ju má zlodej zaobstarať?
2) Páči sa mi to rozlíšenie rôznych spôsobov a predmetov na škrtenie...
3) Pri hode na pravdepodobnosť, či sa podarí zlodejovi postavu začať škrtiť by som ešte poznamenal, že ak o zlodejovi postava nevie, zvýši sa o dosť pravdepodobnosť...
4) Páči sa mi použitie stínových životov ako pomocnú jednotku, ale určite by som postave ubral trochu viac, ako len pár životov, aspoň nejaké tie stínové, ktoré sa normálne prejavia až po 1 smene vo forme štvrtinového zranenia, lebo také pritlačenie ohryzku je dosť nepríjemné aj po skončení škrtenia a navyše sa môže pri škrtení strunou aj spraviť rana alebo aspoň nejaké podliatiny (čo sú z môjho pohľadu stínové životy)...
5) Páči sa mi to predĺženie, keď na sebe má obeť brnenie, ale chcem ťa vidieť, ako by si uškrtil niekoho v rytierskom brnení. Skrátka by som ešte doplnil poznámku, že pri tomto type to proste nejde...
6) Koľko sa obeť spamätáva zo škrtenia? Lebo určite by sa spamätávať mala a v takom stave by tiež mala mať postihy k niektorým vlastnostiam alebo schopnostiam. Napísanie tohto by príspevku určite tiež neuškodilo...
7) A... páči sa mi použitie Roz+Obr v tabuľke, lebo naozaj by malo závisieť aj od skúsenosti obete...

Zhrnutím... je to pekný nápad, dobre spracovaný, niektoré z tých mojich poznámok sú vlastne iba detajli, ale niečo z toho tam naozaj chýba a preto ti dám 4*...

S úctou Igi.


 Uživatel úrovně 0

Syrus: Souhlas. V DrD to takto vymezené je, pokud se to někomu zdá nelogické (je to nelogické) má hrát jiné systémy.


 Uživatel úrovně 8

Raiser:
napsat to pro jiné postavy? To je filozofický problém... Jistě, i válečník může vybírat kapsy, i kouzelník může stopovat...
Jenomže já to beru tak, že určitá povolání mají své specifické schopnosti a šmitec. to by si pak každý mohl dělat, co by chtěl a PJ bvy se z toho zbláznil. Ne ne ne!
Předpokládám, že třeba válečník nebo kouzelník by tu situaci řešil jinak. Prostě by neškrtil.


 Uživatel úrovně 0

Zdá se mi to lehounce silnější, než by mělo. Jinak skvělé, nejlepší příspěvek v této rubrice za... no za dlouho :-)


 Uživatel úrovně 0

jak nesnášíš zloděje????