Předměty

Zbraně netradiční a exotické Hodnocení: Kvalita

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 12

Skupina: Zbraně

Popis:

Slovo úvodem

Jak tak občas brouzdám internetem, zarazilo mne, že se téměř nikdo nepokusil popsat zbraně, které nejsou v základních pravidlech. Sem tam se objevila katana, občas bič, a jednou jsem narazil i na spáry. Ale ostatní zbraně jsem nenašel. Možná i proto, že nejsou až tak známé. Proto se pokusím tyto zbraně přiblížit a pravidlově popsat. Pro ilustraci jsem se rozhodl dát sem i obrázky všech těchto zbraní.

Meče a meči podobné zbraně

Meče jsou odjakživa považovány za zbraně těch „důležitých“. Je tomu tak proto, protože jsou oproti ostatním zbraním poměrně náročné na výrobu. To se odráží na jejich ceně, a proto jsou meče až na výjimky zbraněmi bohatých. Vládcové, aristokracie, královské vojsko. A samozřejmě, dobrodruhové. Nicméně meče jsou taky zbraní velice účinnou, a proto jsou v různých obměnách a variantách rozšířeny takřka po celém světě.

Kord

Jednoruční zbraň určená k bodání. Má úzkou, rovnou, přibližně 90 coulů dlouhou čepel.

Ilustrační obrázek

Šamšír

Šamšír je hodně podobný šavli, ale nemá koš chránící ruku. Čepel se zahýbá blíže k jílci a celkově je tato zbraň zahnutější než šavle. Hrot vybíhá do špice, ostřejší než má šavle. Ostří je pouze po jedné straně. Čepel je cca 90 coulů dlouhá.

Ilustrační obrázek

Kilidž

Zbraň podobná scimitaru, ale čepel se od jílce rozšiřuje. Čepel je broušená pouze na jedné straně. Přibližně v poslední čtvrtině je čepel zbroušená na obou stranách a vytváří tak falešné ostří. Čepel má délku 85 coulů.

Ilustrační obrázek

Yatagan

Yatagan sečná zbraň s ostřím po jedné straně čepele. Čepel je mírně esovitě zahnutá na opačnou stranu než scimitar. První zahnutí je přibližně v první třetině zbraně, druhé pak těsně u špice. Čepel má 60 coulů.

Ilustrační obrázek

Katana

Orientální sečná zbraň, čepel je mírně rovnoměrně zahnutá, broušená pouze po jedné straně. Je dlouhá asi 70 - 90 coulů a velice ostrá. Berte prosím v úvahu že cena je nastavená podle mého světa. Za 80 zlatých je tam rolník schopný vyžít klidně i rok.

Ilustrační obrázek

Ninja - to

Zbraň velice podobná kataně, jen je kratší a s rovnou čepelí.

Ilustrační obrázek

Wakizashi

Wakizashi je v podstatě zmenšená katana. Délka čepele se pohybuje okolo 40 coulů.

Ilustrační obrázek

No - Dachi

Masivní obouruční zbraň, vzhledem připomíná katanu. Postava při boji s ní ztrácí iniciativu, resp má postih -2 v RSS. Čepel je délky 165 až 178 coulů.

Ilustrační obrázek


Jméno typ SZ ÚTČ OZ délka váha cena
Wakizashi 1/L 3 0 -2 1 7 mn 20 zl
Kord 1/L 4 -1 -2 1 15 mn 15 zl
Yatagan 1/L 4 -2 0 1 18 mn 22 zl
Ninja - to 1/L 4 +2 -1 1 27 mn 25 zl
Šamšír 1/S 4 +1 +1 1 35 mn 20 zl
Kilidž 1/S 4 +2 0 1 35 mn 20 zl
Katana 1/S 5 +3 0 1 20 mn 70 zl
No - Dachi 2/T 6 +3 -1 1-2 90 mn 80 zl

Pozn. 1 - jednoruční;2 - obouruční; L/S/T - lehká/střední/těžká

Ostatní

Sarrisa

Sarrisa je v podstatě prodloužená píka. Měří 6 - 8 sáhů, a proto je využívána spíše jako armádní zbraň, než jako osobní zbraň jednotlivce. Postava při boji s ní ztrácí iniciativu, resp má postih -2 v RSS.

Ilustrační obrázek

Naginata

Jde o obouruční dřevcovou zbraň. Na násadě je připojena tenká dlouhá čepel. Ostří je pouze na jedné straně. Naginata je bodno - sečná zbraň.

Ilustrační obrázek - kliknutím zobrazíte plnou velikost

Glaive

Jedná se o krátkou širokou čepel na dlouhé násadě. Čepel se mírně zahýbá, a směrem od jílce rozšiřuje. Těsně u konce se zůží v hrot. Broušená jen po jedné straně.

Ilustrační obrázek

Čakram

Jedná se o kruhové ostří o průměru 20 až 30 coulů. Uprostřed je otvor a samotná čepel je silná od 7 do 14 coulů.

Ilustrační obrázek


Jméno typ SZ ÚTČ OZ délka váha cena
Glaive 2/S 5 +2 0 1-2 55 mn 25 zl
Naginata 2/S 6 +1 +1 1-2 55 mn 32 zl
Sarrisa 2/T 6 +1 -2 3-4 90 mn 4zl

Jméno typ SZ ÚTČ malý střední velký váha cena
Čakram vrhací/s 4 +2 5 10 15 17 mn 20 zl

Zbraně „speciální“

Jedná se o neobvyklé zbraně, se kterými jde dělat více věcí než „jen“ bojovat. K jejich základnímu zvládnutí je obvykle potřeba výcvik a k mistrovství potom hodně praxe. I u jednoduchého pilla je potřeba jistý um a dovednost, aby se pillum při zásahu správně ohlo. Bojovat se jimi dá sice i bez výcviku, ale s určitýmy postihy (viz tabulka na konci článku) a nikdy se postava nenaučí zvláštní „manévry“ se zbraní, pokud výcvikem neprojde. Samozřejmě že pokud postavy pocházejí z prostředí, kde jsou tyto zbraně běžné, je možné, že mají nějaký ten výcvik za sebou.

Vrhací dýka

Na rozdíl od normální dýky je tato určená jen a pouze k vrhání. Je menší a nemá jílec. Místo něj bývá občas druhá čepel. Výhodou je jejich vyváženost a velikost, díky které se dají velice snadno ukrýt. Navíc je možno upevnit je do speciálních pásů, které se pak dají přidělat pod svrchní oděv. Pokud postava s dýkami v tomto pásu získá alespoň 1000 Zk za zabité nestvůry, je schopná házet dýky levou i pravou rukou nezávisle na sobě (+1 útok za kolo nebo +6 k iniciativě v RSS) a vytažení a vržení dýky jí trvá pouze jednu akci. Těmito dýkami není možná obrana zbraní (resp OZ -3).

Ilustrační obrázek

Bumerang

Bumerang je dřevěná vrhací zbraň, používaná především k lovu, ale dá se poměrně dobře použít k boji. Oproti klasickým vrhacím zbraním má totiž několik výhod. Jednak se díky svému tvaru vrací zpět ke svému majiteli (a je to opravdu dáno jeho zvláštním tvarem a nikoli nějakou magií), ovšem samozřejmě pouze za předpokladu, že nezasáhl cíl a má kolem sebe dostatek místa. Na jeho chycení je ale nutné vynaložit jednu akci (jeden útok v ZSS)

Další jeho „schopností“ je poměrně velká síla úderu. Pokud bumerang zasáhne živou bytost do místa, kde není chráněná alespoň koženou zbrojí, je velká šance, že jí zlomí nějakou kost. Tato možnost je pastí: odl ~ (zranění/2) ~ nic/zlomení.

Ilustrační obrázek


Jméno typ SZ ÚTČ malý střední velký váha cena
Dýka vrhací vrhací/L 3 -2 3 6 9 3 mn 3 zl
Bumerang vrhací/S 3 0 6 12 18 15 mn 5 zl

Pillum

Vrhací oštěp s dlouhým tenkým hrotem. Je vyrobeno tak, aby se hrot po zásahu ohnul. Z toho vyplývá, že jednou vržené pillum je nutno před dalším použitím nutno narovnat (u kováře). Nicméně pokud je zasažen štít, tak je až do konce boje nepoužitelný, protože vytáhnout pillum je otázkou až několika minut. Pokud je zasažen živý tvor, má až do konce souboje postih -1 na ÚČ a OČ. Pillum se nedá použít pro boj tváří v tvář

Ilustrační obrázek



Pillum - vrhací střední
SZ ÚTČ malý střední velký váha cena
5 +4 7 15 27 20 mn 18 zl

Kusarigama

Kusarigama se skládá ze tří částí. Specíální rovné kosy (násada cca 50cm dlouhá, na konci je kolmo připevněná srpovitá čepel), pevného řetězu a těžkého závaží na jeho druhém konci. Možností jak s Kusarigamou bojovat je několik. Mezi ty základní patří útok kosou nebo údery pomocí závaží. Pokud je závaží roztočené zvyšuje se jeho útočnost do prvního zásahu o +2. Roztočení závaží trvá jednu akci (jeden útok za kolo). Také je možné roztočené závaží přímo vrhnout proti protivníkovi (trvá 1 kolo, resp dvě akce v RSS, první akci házím, v druhé přitahuji závaží zpět). Kromě těchto způsobů přímého boje má kusarigama ještě několik dalších schopností.

První z nich je obmotání a vytržení zbraně. Závaží se roztočí a bočním útokem na zbraň (tzn tak aby závaží nezasáhlo protivníka ale prolétlo mezi ním a zbraní) se obmotá řetěz kolem protivníkovy zbaně. Poté je možné jednoduchým trhnutím řetězu zbraň protivníkovi vytrhnout. Obmotání je past obr ~ (obr protivníka + 7/5/3*) ~ nic/omotání a vytržení je past sil ~ (sil protivníka + 3) ~ nic/vytrhnutí. Tento manévr trvá jedno kolo, resp. dvě po sobě jdoucí akce v RSS.

Další možností je obmotání protivníka a jeho následné stažení na zem. Probíhá obdobně jako vytržení zbraně, ale s tím rozdílem, že se snažíme o obmotání a strhnutí celého protivníka. Obmotání: obr ~ (obr nepřítele + 3) ~ nic/obmotání a strhnutí: sil ~ 4/5/6** ~ nic/strhnutí. Není možné takto strhnout protivníka o velikosti větší než C.

Navíc je možné za určitých podmínek použít tzv. zpětný úder. Pokud je na osobu bojující s kusarigamou veden útok tupou drtivou zbraní, múže se pokusit bránit místo kosou řetězem s OZ 0. Nastaví řetěz do rány a ztlumí náraz nepřítelovy zbraně postupným přibližováním rukou. V ideálním připadě (tzn pokud se útoku ubránil) skončí tento pohyb tak, že protivníkova zbraň je omotána řetězem a obránce má pěsti svírající řetěz těsně u sebe. V příštím momentě trhne obrnánce pěstmi od sebe, čímž díky řetězu vymrští nepřitelovu zbraň zpět proti němu samému a způsobí mu sranění za (sil + SZ odmrštěné zbraně). Tento manévr je možný použít jen jednou za dvě kola a obránce má příští obranu postih -1, nejpozději ale v příštím kole.

Vytržení zbraně se postava naučí po získání 500 ZK s Kusarigamou, stažení protivníka po získání 750ZK s kusarigamou a zpětný úder po získání 1000 ZK. Podmínkou je samozřejmě výcvik v boji s touto zbraní.

* lehká/střední/těžká
** velikost A/B/C

Ilustrační obrázek




Kusarigama - obouruční střední cena - 30 zl váha - 40 mn
Část SZ ÚTČ OZ délka malý střední velký
kosa 4 -1 +1 1 -- -- --
závaží 3 +2 -1 1-2 -- -- --
závaží - vrh 4 +1 -- -- 2 3 4

Lano s bodcem

Jedná se o pevné 8 -10 sáhů dlouhé lano s železným bodcem. Ten je k lanu připojen pomocí krátkého řetězu. Útok touto zbraní probíhá celkem jednoduše, konec lana s hrotem se roztočí a vrhne proti protivníkovi. Po zásahu je hrot vytrhnut z protivníkova těla a přitažen zpátky k útočníkovi. Celý útok i s přitažením trvá jedno kolo nebo dvě akce v RSS.

Existuje ovšem i varianta se zpětnými háčky. Toto provedení zbraně je velice nebezpečné a žádný slušný válečník (hraničář atd...) jí nepoužije. Tento typ má bonus +2 k ÚTČ a při přitažení je hrot vytrhnut i s kusy masa protivníka což způsobí zranění za dalších 1k10 Žvt. Navíc, pokud bylo vytržením nepříteli způsobeno zranění za alespoň 7Žvt je tento navíc stržen k zemi. Tato varianta má ale i své nevýhody. Pokud je takto zasažena postava s kroužkovým nebo lepším brněním, zasekne se hrot uvnitř těla (právě díky kovovému brnění) a nejde přitáhnout.

Při každé úspěšné obraně zbraní je cca 5 % - 20% šance na přetržení (přeseknutí) lana. Přesné číslo závisí na zbrani a síle útoku.

Ilustrační obrázek


Lano s bodcem - vrhací lehká
SZ ÚTČ malý střední velký váha cena
3 +2 6 8 10 20 mn 10 zl

Kladivo nebes

Navzdory svému názvu se nejedná o kladivo v našem slova smyslu. Kladivo nebes tvoří dvě záváží ve tvaru oblé krychle (krychle s oblými hranami) spojené pevným lanem. Na závaží bývá obvykle vyobrazen mytologický či jakýkoli jiný symbol.

Mezi základní způsoby boje patří údery jedním nebo dvěma závažími a jejich vrh. Platí, že pokud útočník věnoval alespoň jednu akci roztáčení zbraně, má k prvnímu útoku tváří v tvář bonus +2 k ÚTČ. Pokud chce závaží vrhnout, musí ho mít roztočené. Po vrhnutí musí závaží opět přitáhnout což ho stojí jednu akci.

Při každé úspěšné obraně zbraní je cca 5 % - 20% šance na přetržení (přeseknutí) lana. Přesné číslo závisí na zbrani a síle útoku.

Kromě základních útoků lze s touto zbraní provést i několik speciálních manévrů. První tři jsou shodné se speciálnímy útoky kusarigamy a platí pro ně i stejná pravidla co se týče získávání těchto schopností, ale u zpětného úderu se navíc lano nesmí při obraně přetrhnout.

Čtvrtým manévrem je takzvaný závěs. Postava omotá lano pomocí jednoho závaží okolo tyče či výstupku a zhoupne se po něm. Poté lano uvolní a přitáhne. Omotání i jeho následné uvolnění je past obr ~ 7 ~ úspěch/nic. (nebezpečnost může PJ libovolně upravit podle okolností a zkušeností dotyčného).

Ilustrační obrázek


Kladivo nebes - obouruční střední cena - 12 zl váha - 30 mn
Část SZ ÚTČ OZ délka malý střední velký
závaží 5 +1 -1 2 -- -- --
obě závaží* 3 +3 0 1 -- -- --
závaží - vrh 4 +1 -- -- 4 6 8

* Aby se postava naučila používat obě závaží naráz, musí kromě výcvyku postoupit s kladivem alespoň o dvě úrovně.

Trojdílná tyč

Tato zbraň se skládá z tří okovaných dřevěných tyčí a dvou 10cm řetězů, kterými jsou tyče spojené. V idealním případě by každá ze tří tyčí měla být dlouhá stejně jako paže toho kdo tuto zbraň používá.

Existují tři základní styly boje s touto zbraní. Při prvním postava drží na pevno prostřední a jednu krajní část tyče a zbývající částí útočí. Druhý způsob se od prvního liší tím, že postava drží oběma rukama prostřední část tyče a oběma krajníma útočí. Tento způsob dává větší zranění, ale hůře se při něm brání. A při posledním způsobu postava drží oba krajní konce. Tento způsob je především obranný.

První styl: Pokud postava bojuje tímto způsobem, má výhodu proti protivníkovi se štítem. Takovému protivníku se štít nezapočítává do OČ, protože volná část tyče se bez větších problémů dostane za něj. Navíc je možné provést kruhový útok. Po úspěšném útoku postava pustí prostřední část tyče, opíše tyčí nad hlavou kruh a okamžitě znovu zaútočí na protivníka. Toto je možno opakovat dokavaď není postava zraněna nebo se protivník úspěšně neubrání. Při kruhovém útoku má postava bonus +2 k ÚTČ a má o jeden útok za kolo víc, ale nemůže se bránit zbraní.

Druhý styl: Tento způsob boje nedává postavě žádné specifické výhody, kromě možnosti použít vířivý útok. Postava pomocí prostřední části velkou rychlostí roztočí tyč před sebou. Tento útok snižuje postavě ÚČ a ÚTČ o 1 ale postava jedním útokem zaútočí na všechny protivníky v dosahu, kteří k ní stojí čelem. Tento útok může trvat dokavaď není popstava zraněna ale nejvýše tři kola v kuse. Pak musí postava alespoň dvě kola bojovat normálně.

Třetí styl: Postava může nečekaně vymrštit prostřední část tyče protivníkovi do obličeje. To probíhá jako normální útok, ale protivník si nepočítá štít a brnění si počítá pouze pokuď má helmu. Zranění způsobené tímto útokem je pouze stínové a jestliže je útok úspěšný, je protivník příští kolo mírně dezorientován (-1 k ÚČ a OČ)

Ilustrační obrázek



Trojdílná tyč - obouruční lehká cena - 1 zl váha - 25 mn
styl SZ ÚTČ OZ délka
první 4 0 0 1-2
druhý 3 +2 -1 1
třetí 2 -2 +2 1

Tonfa

Tonfa je v podstatě krátká tyč s kolmým úchopem ve třech čtvrtinách (tzn. tvar velice podobný policejnímu pendreku). Tonfu je možno držet dvěma způsoby, a to tak, že delší část buď chrání předloktí, nebo vyčnívá před pěst a útočí(dále jen obraný úchop a útočný úchop). Tonfu ja samozřejmě možno používat samostatně, ale mnohem lepší vlastnosti mají tonfy dvě. Jejich výhoda je v možnosti velice rychle měnit jejich úchop. Zkušené postavě (tzn. té která s Tonfou nazbírala alespoň 1000 ZK) stačí na výměnu úchopu místo jednoho kola pouze jedna akce (nebo jeden útok za kolo v ZSS).

Ilustrační obrázek


Tonfa - jednoruční lehká cena - 5 zl váha - 15 mn
úchop SZ ÚTČ OZ délka
obranný 2 -1 +1 1
útočný 4 0 0 1
Dvě tonfy - obouruční střední
O/O 3 0 +2 1
U/U 6 +2 -1 1-2
U/O 4 +1 +1 1

Zákeřná čepel

Jedná se o ostře broušenou 30 coulů dlouhou čepel, upevněnou ve speciálním vysunovacím mechanizmu. Tento mechanizmus je upevněn na ruce čepelí dolu a skryt v oděvu. Vysunutí této čepele je otázkou okamžiku. Postava prudce škubne rukou směrem od těla, čepel se vysune a zajistí ve vysunuté poloze. Je možno čepel vysunout zároveň s útokem. Nicméně umístění této čepele neumožňuje příliš efektivní obranu.

Postava, která útočí touto čepelí ze zadu, zraní nepřítele za dvojnásobek obvyklého zranění. (Je li útočníkem zloděj násobí se jeho probodnutí ze zálohy číslem X+1, kde X je standartní zlodějův násobitel.)

Ilustrační obrázek


Zákeřná čepel - jednoruční lehká
SZ ÚTČ OZ délka váha cena
4 +3 -2 1 20 mn 30 zl

Postihy pro netradiční zbraně

Jelikož jsou tyto zbraně až na pár výjimek v oblasti kde se vyskytují postavy neobvyklé (v mém světě, může to být klidně naopak, ty klasiké z pravidel můžou být zvláštností, a tyto budou na každém rohu), mají postavy v jejich používání zpočátku jisté nevýhody. Ty jsou přehledně shrnuty v následující tabulce. Tyto nevýhody lze samozřejmě zmírnit či odstranit výcvikem.

Postih k SZ a ÚTČ


povolání / počet bojů 10 20 30 40 50
válečník -1 0 0 0 0
hraničář -2 -1 0 0 0
zloděj -3 -2 -1 0 0
alchymista -3 -3 -2 -1 0
kouzelník -3 -3 -2 -1 0

Pozn. jedná se o nepovinné pravidlo. Kdo jej nechce, ať ho nepoužívá.

Dodatky

Chtěl bych upozornit na fakt, že různé zbraně mají v různých kulturách odlišné názvy, proto pokud vám mnou popisovaná zbraň připomína do puntíku zbraň s úplně jiným názvem, může se docela dobře jednat o jednu a tutéž zbraň. Například Glaive by se vám mohla jevit velice podobná zbrani, která se schovává pod názvem Guan-Dao, nicméně není tomu tak, Glaive a Guan-Dao jsou pouze rozdílné názvy jediné zbraně.

Rád bych také poděkoval Ithildurovi a Folcwinovi, protože to byli především oni, kdo mě navedli tím správným (alespoň tedy doufám) směrem. Díky jim. Doufám že se vám budou zbraně líbit.

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 12

Autor:

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Sorry, ale můj střejda je Zbrojíř neboli teď kovář. a u šamšíru to máš hned špatně, šamšír je jinak kovaný, je to šavle, která se používá z obou stran, a to co tam máš neni šamšír ale řecká zbraň, která byla schopna rozseknout člověka do půlu od hlavy dolu. kilidž co tam máš je Scimitar, to vím stopro protože jsem Templář který scimitar používá, brousený by měl býti jen na jedné straně a na obou akorát špice. Kilidž má být ostrý jen na zahnuté straně zbraně a v podst. se s ním podřeřává. Sarrisa, je kopí, které používaly řecké kmeny do "falang" přes které nikdo neprojde, stříbrné jednotky řeckých měst používaly Sarrisy i v šesti řadách.


 Uživatel úrovně 5

Pioma - Zajisté, právě v tom se mi líbí zahlé zbraně - lépe projdou doseknutím masem. A ano, patrně más pravdu, při stáhnutí protisečně zahlá čepel z druhé strany řeže taktéž do masa.

Demonic - poníženě se ti omlouvám. "Ženská" a "zmenšená" katana je SAKRA VELKY ROZDIL. Ostatně, to proč jsem to zmiňoval v mém příspěvku bylo proto, aby ses vyvaroval takových formulací, které ses samozřejmě nedopustil:) No, ale i tak to můžeme brát jako poučení pro příště a usmát se nad tím:)
A co se toho čísla týče, byl to jen návrh ;)



ZBRANĚ SPECIÁLNÍ
Vrhací dýka. Tady se mi líbí hlavně vyváženost, kterou prezentuješ postihem na obranu a zároveň možnost vrhat 2 najednou (pravá levá), na druhou stranu nechápu –2 út. Nechal bych tam tu 0 jako u dýky normální.
Bumerang - past na lámání je vskutku k ničemu. To ostatně řekl už Folč. Navíc bych zde uplatnil i výcvik k chytání bumerangu, mě ostatně to nikdy nešlo a zapíchl se mi do země, zmetek:)
Pilum – trochu mi asi uniklo, kde je zachyceno pravidlově to ohýbání. A hlavně k čemu to je, takto to vypadá, že je to jen zbraň k zahození, nic víc.
Co se kosy týče, ten vrhl, nikde není napsáno jak je řetěz dlouhý, mohu tak uvažovat pouze pomocí dostřelu zbraně, tedy 4 sáhy. Každopádně, takto zbraň je zajímavá, ale chybí mi u ní zohlednění boje kosou, přeci jenom má hluboce zahlou čepel a tak i přes kryt zbraní se dá nepřítel poranit atd.
Lano s bodcem
- říkáš vrhnout, to znamená házet jako s oštěpem, či koulí. To ale moc daleko nedoletí. Spíše bych to viděl jako roztočení a pak povolení a tím, že budeme doufat na zabodnutí do tkáně.
- Co se kroužkovky týče, ta by se ještě prorvat zpětně dala, ale celá se roztrhá (nějakou past na sílu pro útočníka)
- Při představě draka se stovkami životů, kterému ubereš 7 (což je pro něj plácnutí přez nožičku) a on kvůli tomu spadne, tak se usmívám. Toto řešení je špatné ,ale nápad je dobrý. Chtělo by to dát třeba zranění 2*úroveň cíle. Ale nápad se cení:)
Trojdílná tyč je již zpracována a tak by mne zajímalo jak dopadne tahle verze.
Každopádně chybí délka tyčí
První styl – každý blbec se štítem ví, že musí vykrýt poslední část, nikoli prostřední, tedy tyč se za štít neotočí. A pokud na tomto trváš, do OĆ at se štít počítá, ale ať je zranění o 1 život větší. Protože štítem se bránit muže ale v případě zranění mu už nepomůže. Ohledně kružníého útoku, nevím, proč má bonus +2k UC, protože víceméně útočí naslepo protočením.
Druhý styl – „Tento útok snižuje postavě ÚČ a ÚTČ o 1“ co to je za zkratky?
Třetí styl – tak to si vážně nedovedu představit. Jako dovedu, ale nedovedu si představit úspěch, účel a výhodu. Proč by si nemohl počítat štít? Navíc při tomto útoku je dost velké nebezpečí na vyražení útočníkovi zbraně.
Navíc, pouhý uzoučký klacík by neměl mít út. +2
Tonfa je zajímavá, ale opět nesouhlasím s velkou útočností.
Zákeřná čepel Je zajímavá, a nemám nic co k ní říci. Dokonce i cena je vysoká, moc vysoká – což se mi líbí, protože se patrně jedná o hodinářskou práci.

Závěrem bych chtěl autorovi poblahopřát za další podařené dílo. Našlo se v něm několik chyb, ale kde se nenajdou. Zbraně jsou prostředím, kde každý má jiné zkušenosti (pokud vůbec nějaké) a každý na zbraně nahlíží jinak. Každopádně z tohoto díla si odnesu do svého světa vrhací dýky, zákeřnou čepel a kilidž.

Kdybych měl sesmolit celkový dojem, dílo na mne zapůsobilo dobře, obrázky potěšili. Ovšem radil bych aby příště měli obrázky stejné velikosti (slešpoň na šířku), nerozbíjí to pak „umělecký dojem“, který pak může narušit vnímání celku.
Ale rozhodně toto dílo je povedené a já se těším na další (budou, žejo, řekni že ano :))


 Uživatel úrovně 0

No, väčšina chýb tu už bola vypísaná, tak prejdem rovno k tomu, čo som tu ešte nepočul... ale najprv by som rád povedal, že parametre sú naozaj... ani nie diskutabilné, skôr rovno nesprávne. Chce to trochu cviku a citu a ono to potom pôjde aj samo, ale pre začiatok sa sám seba spýtaj: "Kryje toto lepšie ako široký meč? A kryje lepšie ako dve dýky?" Takýmto postupom ti vyjde omnoho menej nelogických čísel.

Kord: Nepatrí sem. Nie, naozaj, odkedy je kord exotický? Navyše kordy sa začali používať až v dobe, keď boli na ústupe brnenia kvôli palným zbraniam, kordom toho veľa proti šupinovej zbroji veľa nezmôžeš, a už vôbec nie proti krúžkovici (ak je to stredoveká a nie rímsky lorica hamata) alebo dokonca plátovke...

Sarissa: Nemá čo hľadať spracovaná ako zbraň pre postavy, na normálny boj je absolútne nepoužiteľná a aj do armády sa nedá využiť, pokiaľ nie je oddiel špeciálne vycvičený na formáciu macedónskej falangy. V súboji armád takémuto oddielu dáva obrovskú výhodu (sám som to spracoval, sarissy robia oddiel spredu skoro nepreraziteľným a dávajú bonus proti nájazdu a navyše, pokiaľ aj nepriateľ prerazí BS, má falanga jeden hod na zničenie "zadarmo"), ale mimo neho je použitie sarissy čistá samovražda.

Bumerang: Keď má lámať kosti, dal by som mu aspoň zápornú útočnosť.

Pilum: na ten potenciál je toho málo, chcelo by to rozviesť prípady, ktoré môžu nastať pri zásahu...

Kusarigama: Ten obrázok je asi vtip. Reťaz má asi dva metre (má mať 4 až 6) a na rúćke je... chránič? Proste kus kovu, ktorý zabraňuje zmene úchytu a vrhnutiu kosy (kosa sa naozaj aj hádzala, aj keď len takýto štýl vyučovala tuším len jedna škola a nebol až tak účinný).

Lano s bodcom a kladivo nebies mali dosť často namiesto lana reťaz, aj keď to bolo tak 50 na 50 (prenosnosť vs. nemožnosť preseknutia).

Postihy s tréningom: nejde o tak bezprecedentnú vec, niečo podobné je aj na Asterione pri perilonských ostriach.

Celkovo ale ide o dobrý prehľad zbraní, váhal som medzi 3 a 4, ale na OHyZDu to ešte nie je, takže silné tri.

S pozdravom,
Alden Nahlilairon


 Uživatel úrovně 0

Samurai: Ženská katana? Pokud vím, tenhle pojem v díle nemám.. nebo je to reakce na někoho jiného?

Co se OZ u sarrisy týče.. no OZ jsem uvažoval pouze na délku kroku proto, že až na výjimky není zbraň, která by na délku 3 dokázala zaútočit (a když, tak je to zase podobná dřevcová zbraň, které se pomocí sarrisy špatně brání) a na délku 4 už neznám žádnou, proto mi přišlo tak nějak zbytečné tu OZ dávat dvakrát.

Jinak díky za komentář

S pozdravem
Demonic - The Lonely Wanderer


 Uživatel úrovně 0

Samurai: U jataganu je to podobné jako s khukri, prohnutí a délka je uzpůsobena pro větší zranění při stahování zbraně, takže ne jenom, že pritivníka sekneš do paže při útoku, ale při stahování ruky zpět a k dalšímu nápřahu si z něj můžeš i torošku ukrojit...


 Uživatel úrovně 5

Zdravím,
Tedy, nové a exotické zbraně. Již jsme měl něco dočinění v MS, jsem tedy zvědav, jak se to posunulo.

1) Meče a podobné:
Ženská katana. Formulace, za které by tě feministky zabili :-P
Co se té tabulky týče, je strašně nepřehledná, už jen z důvodu toho ,že zbraně jsou v ní přeházeny oproti textu. Navíc v ní vidím nesrovnalosti:
Kilidž a šasmir – vzhledem k tvaru čepele bych řekl, že šasmir by měl mít +2 a kilidž +1 (tedy obráceně)
Katana by možná měla mít OZ –1. Právě kvůli potřebě specificky krýt útoky, musí se krýt vnitřní stranou, či odseky a přehazem čepele protivníka. Proč? Čepel je natolik speciální, že by se ostří mohlo nalomit, ztupit a na takové zbrani zabrušovat zuby – zvláště když tam toho materiálu není tolik je problém
Jatagan mi přijde nevyvážený (směrem dolů). Když s ním člověk zasáhne, znamená to ,že s jednoruční zbraní zraní cca za +2 životy zbraní, což je u meče dosti málo. Ta zahlá čepel má svůj důvod a páni exotičtí domorodci vědí proč to tak je (já teda ne a hlava mi to nebere, podle mého to bude pro průchod čepele masem spíš problém, ale zase to může být bonus na sekání kostí :))
Ninja to – tady nechápu +2út. Čepel je rovná, takže to nebude rozdíl oproti jedoručnímu krátkému meči, teda +0.
Pokud někomu vadí charakteristika bodná / sečná / tupá, tak ať se podívá na obrázky, navíc mečoidní typy jsou vždy ostré bodnosečné.
2) Ostatní zbraně:
Sarrisa, u té mi přijde sporná ta obrana. Je jasné, že když se k protivníkovi dostaneme na krok, je jednoduše v pytli. Ovšem zde bych se nebál dát 2 OZ. 1) na délku zbraně +2 a na délku kroku –2 (jak más ty). Tohle jako chybu neberu, spíše „návrh“. Možná by se tady dal dát dosahový bonus při boji armád, ale v tom se sám neorientuji, třeba by se dalo napsat, že zraňuje o jeden hex dříve? (fakt jen teorie)
U naginaty mi chybí délka zbraně (teda ta v coulech) a tak si nedovedu představit boj s ní. Jinak proti číslům nic nemám.
U čakramu si nejsem jist +2út. Když už tak 0, řekl bych.

Tak, teď upaluju do školy, na ostatní zbraně se podívám po návratu. Zatím jsem vcelku spokojen.


 Uživatel úrovně 8

Tento výčet zbraní mě zaujal především díky obrázkům. Je to tak - je jen málo rubrikových děl, u kterých byky použity obrázky - nebo jich je alespoň menšina. Jak se říká: Obrázek vydá za tisíc slov. Co se určení sečná/bodná/tupá týče, tam je to jesné alespoň podle obrázku a popisu, takže to snad ani není třeb vypisovat a co se parametrů týče, tak tam je vždycky prostor pro dodatečné manévrování...


 Uživatel úrovně 0

Nejsem osoba na dlouhé řeči, takže krátce.

-Dílo je pěkné, opět není popis delší než je nutné
-Grafické doplnění nahrazující popis zbraní je pro mě osobně lepší než-li sebelepší popis
-Tento výpis exotických zbraní značně zlehčí tvorbu "exotického" vybavení..

Jen tak dál...


 Uživatel úrovně 0

Tradičně se zdržuji hlasování a pouze se vyjádřím ohledně jistých věcí, které mi nesedí, nebo bych prostě chtěl dodat svou trošku.

Začnu-li u mečových zbraní, myslím, že už několikrát bylo probíráno, že rapír, kord a jim podobné sečné zbraně by neobstály proti třetí ráně ve střetu s protivníkem třímající oboruční meč. Jsou na finesu a vhodné tak akorát pro šílené šermíře na vysokých úrovních. SZ nic moc, bonusová út a to je tak všechno. Kord je jen slabší široký, šamšír zbroušená šavle a kilidž zase zesílená. Jatagan něco mezi dlouhou dýkou a tesákem. Docela vítám katanu, wakizashi, ninja-to a no-dachi. Bohužel postrádám tanto a ostatní japonské a čínské sečné, meči podobné zbraně. Čísla mi příjdou velmi zavádějicí stejně jako zařazení do jednotlivých tříd.

U tyčových zbraní mi příjde sarrisa úplně zcestná, normální člověk by s tím nebojoval, pokud není uveda pouze pro PJ a tady by měla být v podobě již vybavené pěchotní jednotky. Spíše by se hodilo bambusové kopí, které je pružné a v rukou zkušeného bojovníka velmi nebezpečné. Kromě naginaty a Glaive se dá najít ještě kopa dalších dlouhých(dřevcových) zbraní jako kama, katakama, masa-kari, ju-monji yari, tetsu-bo menp magamaki, případně klasická metr-a-půl dlouhá bo tyč, která je celokovová.

Vrhací dýky, proč ne. Vrhací jehlice, kdepak jsou pro sličné vražedkyně. Šakram bych nechal princezně bojovnici, Xeně a kdyby přece jen někdo chtěl takovou věc, nachystám mu mastnou past na obratnost, jestli náhodou nepříjde o prsty při chytání. Bumerangu bych ale věřil ten fakt s lámání kostí, případně narušení jejich struktury, podmínkou by ale musela být zbroj s KZ 3 a méně. Další vrhací zbraně by taky neuškodily.

Pilum je kapitola sama o sobě. Kdo se aspoň trošku zajímá o Řím a jeho dějiny, tak ví, že se jedná o nejpoužívanější pěchotní zbraň, která se používala jako primární v kombinaci se štítem. Jednalo se o krátké kopí s těžkým prodlouženým kovovým hrotem s rozšířenou špicí. Tento hrot byl dlouhý max asi 50 čísel a to ze dvou jednoduchých důvodů. Pokud byl hozen, dálka nebyla nijak efektivní, ale kinetická energie většinou srazila nepřítele k zemi a pronikla hluboko do těla. Druhý důvod délky hrotu je ten, že při proražení štítu byla možnost, že hrot zasáhne i tělo, tedy obránce již nadále nebude schopen používat jednu ruku(tu se štítem). Jelikož je pilum střední vrhací, většinou si legionáři nesli jedno až tři v ruce se štítem a jako druhou zbraň měli slavný gladius... (což je to samé jako krátký meč, ačkoliv jinak zbroušený, kovaný a s jinou rukojetí a záštitou...)

Hybridní zbraně kusarigama, lano s bodcem a kladivo nebes jsou pro mě příliš zmateně popsané. U kosičky a závaží mi chybí délka řetězu(na českém území je v knihkupectví k dostání Usagi Yojimbo, ve kterém je těchto zbraní používáno hojně), protože předpokládám, že s tak krátkou verzí jako na obrázku by šlo stěží někomu na jeden metr obmotat byť jedno zápěstí. Tak tři čtyři metry by měly být lepší. Evropskou variantou by mohl být vraní zobák a koule řemdihu spojené řetězem. Výsledek by byl podobný.

Lano s bodcem by mohl být klidně i řetěz s bodcem, aby jeho přeseknutí nebylo tak lehké. Navíc "s bodcem" by se dalo nahradit "se závažím," které by mohlo nabývat různých tvarů, čímž by se měnila SZ případně útočnost. Samozžejmě s tvarem závaží na konci lana je třeba počítat s kvalitou zbroje, její strukturou a materiálu, z jakého je vytvořena. Pokud by měl na sobě obránce zbroj s KZ 7, musel by být rozdíl obrany a útoku být větší než KZ, aby zbroj prorazil, v jiném případě utrží obránce pouze stínové zranění....

Nebeské kladivo mi v samotné závěru jen podtrhává myšlenku, že byly zavedeny zbraně právě z východních zemí, navíc je používali jen mnichové, samurajové nebo ninjové, tedy nutnost výcviku je podložena tímto faktem. K tomu bych snad jen dodal, že šakram, pillum a bumerang jsou v tomto příspěvku úplný odskok, rušivý element, jako když při přednášce o Rusku najednou začnete mluvit o Africe.

Způsob boje posaný u trojdílné tyče mi příjde jako popis kabaretního triku, který má protivníka zabít smíchy, než dobře mířenou ranou. Stejně tak u pendreků nevidím důvod, proč by změna úchytu měla trvat tak dlouho, když jde jen o přetočení o 180°.

Zápěstní čepel je převzatá, řekl bych, z Assassin's creed, pokud se nepletu a to i s obrázkem. Dokonce ani není uvedeno, proč figurantovi chybí prsteníček. Inu tuto věc bych úplně vynechal a zpracoval ji spíše jako jedinečnou zbraň, která si zaslouží vlastní příspěvek, případně vytvořit komplexní dílo - "zbraně do rukávu" nebo tak něco...

Kdybych to shrnul:
-příjde mi to dlouhé, zvláště kvůli obrázkům
-příliš mnoho zdrojů místo jednotnosti, je to prostě kupa zbraní na hromadě, vyberte si sami
-popisy jsou nedostatečné, buď příliš krátké, nebo příliš dlouhé, čím delší, tím zmatenější a tedy horší než krátké

- všechny zde zmíněné zbraně si může PJ vytvořit sám tím, že někde přidá nebo ubere číslo, protože v základu je použita šavle, dlouhý a široký meč a kopí

Zhrzený PJ


 Uživatel úrovně 4

Až na to, co zmínil Folcwine, proti zpracování nic nemám. Jsem navíc velmi rád za převedení exotických zbraní do hry, je to na dobré úrovni a dolaďují to celé povedené obrázky.
Pár zbraní jsem dokonce ani neznal takže jsem se dílkem i poučil.
Pěkná práce, dávám 4 hvězdy.