Kouzelnická Kouzla

Spektator **Specto** Hodnocení: Geniální

Autor:
Přidáno:
Hlasovalo: 17

Skupina: Časoprostorová magie

Dosah:

Vyvolání: 3 kola

Popis:

Jméno kouzla: Spektator Kouzelná slova: Specto Magenergie: 5 magů za kolo Past: Není Dosah: 0 Rozsah: Kouzelník Vyvolání: 3 kola Trvání: Dle dodané magenergie

Popis kouzla

Kouzelník se při seslání Spektatora naoko zamyslí, zavře oči a znehybní. Po pár vteřinách znovu otevře oči, jako by se nic nedělo, jen jeho pohled je o něco jasnější. Krátká meditace? Kdepak, důvodem jeho "záseku" je malý výlet mimo čas a prostor v podobě ducha - diváka; Spektatora. Jakmile kouzelník sešle toto kouzlo, čas v jeho okolí se "zastaví" a on sám může nyní opustit v podobě energetické entity (připomíná neviděné) své tělo, aby v tomto nehybném světě letěl, kam se mu zachce. Po skončení kouzla si kouzelník plně vybavuje vše, co v podobě Spektatora zaznamenal.

V podobě Spektatora vnímá pouze zrakem, o sluch, čich, hmat a chuť přichází. Je nehmotný a neviditelný a může se v prostoru pohybovat libovolným směrem skrze všechny možné překážky. Stává se tedy ideálním průzkumníkem na krátké vzdálenosti, který projde skrze dveře, zdi i osoby, přičemž není možné ho jakkoliv zaznamenat. Jedinou nevýhodou Spektatora je, že se (v poměru k délce trvání kouzla) pohybuje velmi pomalu, a to sice rychlostí 3 sáhy za kolo.


Rozšiřující pravidla

Tato rozšiřující pravidla jsou nepovinná:

Požadavky na zvládnutí kouzla

Spektator je na provedení poměrně náročné kouzlo, tudíž k jeho úplnému zvládnutí třeba znát i jiná kouzla. Konkrétně je potřeba znát tři kouzla z oboru ČP (časoprostorové) magie, dvě kouzla z oboru PO (poznávací) magie a navíc jedno konkrétní kouzlo; Oko z PPP.

Zaznamenatelný kontakt

Projde-li během svého průzkumu Spektator skrz živou (a hmotnou) bytost s Int větší než 1, je tu šance (50 + 10 x Int)%, že po skončení trvání kouzla si tato bytost uvědomí přítomnost neviditelné a nehmotné entity, která skrze ni prošla. To způsobí větší ostražitost dané bytosti a smaže případné bonusy za překvapení.

Zvýšený postřeh

V podobě Spektatora se kouzelník soustředí pouze na vnímání svého okolí a jeho zrak tak funguje až dvakrát lépe. To se projeví zdvojnásobením jeho postřehů na objekty i mechanismy, stejně jako ve snížení pastí souvisejících s postřehem a vnímáním až na polovinu.

Pravidlo návratu

Podle tohoto pravidla se musí Spektator do konce trvání kouzla vrátit do těla kouzelníka, jinak tento upadne do bezvědomí. Spektator se do něj může vrátit potom, co se tak stane (a navíc se po skončení kouzla pohybuje daleko větší rychlostí, až 300 sáhů za kolo), ale z bezvědomí se kouzelník i tak probere až po 1K6 hodinách. Toto pravidlo je žádoucí zvláště tehdy, pokud trváte na logice věci, tedy že informace nasbírané Spektatorem se musí do kouzelníkovy mysli nějak dostat. Je to ale také jistá forma vyvážení pro ty, kterým přijde Spektator příliš levný/silný.

Neprůchodné bariéry

Je možné hrát s bariérami, kterými Spektator nemůže projít. Můžou to být různé magické bariéry, stěny ze speciálních materiálů (zlato, platina, olovo) nebo okraje míst s vysokou koncentrací magenergie.

Vazba na kouzelníka

Toto pravidlo určuje, že Spektator se nemůže od kouzelníka vzdálit na více než 15 sáhů (~ vzdálenost dle úvahy PJ-e), i kdyby se tento Spektator teoreticky stihl vzdálit mnohem dál.

Vidění ve tmě

Jednoduché rozšiřující pravidlo, které umožňuje vidět Spektatorovi stejně dobře za světla i bez něj.

Vidění neviditelných a neviděných

Pokud je Spektator seslán za dvojnásobný počet magů (10 za kolo), vidí kouzelník jeho očima nejen vše běžně viditelné, ale i neviditelné, zneviditelněné a neviděné tvory a objekty.

Vnímání aury

V podobě Spektatora vnímá kouzelník aury všech živých tvorů. Aury mají různé barvy a tvary, podle kterých může kouzelník snadno odhadnout charakter, náladu a úmysly daných tvorů a osob. (Aury jsou věcí složitější a jistě stojí za širší rozvedení, doufám nicméně, že pro účely použití kouzla to stačí takto.)

Historie a příklady

Původ kouzla

Spektator je původem vojenské a špionážní kouzlo. Obdobně jako zbraně vyvíjené vládními tajnými službami v našem světě, vznikl Spektator účelně a po dlouhém, ilumináty dotovaném výzkumu. Všichni významní špioni, agenti a vůbec lidé operující v utajení touto cestou získávají vybavení, kouzla i výcvik, tudíž jsou vždy o něco napřed. Nejinak tomu bylo i se Spektatorem a než se kouzlo rozšířilo i mimo tyto uživatele, dokázalo nemálo lidí pořádně překvapit. Dnes už je Spektator známější, přesto je to kouzlo nepříliš rozšířené. Je poměrně náročné se k němu dostat a zvládnout ho (což doporučuji zohlednit ve hře například omezením od určité úrovně či těmi správnými konexemi).

Příklad využití č. I

Agent Zelené armády, kouzelník s vojenským výcvikem Jociel, má za úkol infiltrovat tábor Žluté armády. Podaří se mu do něj dostat v bedně se zásobami, do které se dostal několik mil od tábora. Když vůz se zásobami zastaví a zvuky kolem se uklidní, čeká Jociel nějakou chvíli, načež se rozhodne vyslat do prostoru Spektatora, aby prozkoumal terén. Použije pět magů, protože se potřebuje pouze rozhlédnout. Jako Spektator pronikne skrz stěny bedny i skrz stěny vozu přímo do prostoru tábora. Tam se pozorně rozhlédne, všimne si, že vůz nikdo nehlídá, stejně jako toho, že nejbližší stráž stojí až patnáct sáhů od vozu. Je tedy bezpečné se z bedny potichu (nejspíš za užití dalších maskovacích kouzel) dostat a odběhnout od vozu nikým nepozorován.

Příklad využití č. II

Jociel se vrátil z úspěšné mise v táboře Žluté armády a přes den naplánoval s velitelem úderných oddílů Zelené armády lstivý útok. Jociel totiž zjistil, že do tábora Žlutých vede podzemní cesta. V počtu několika málo mužů tak budou schopni dostat se do tábora nepozorovaně a zneškodnit všechny velící důstojníky Žlutých dříve, než si toho kdokoliv všimne. Vojáky bez důstojníků už snadno donutí ke kapitulaci a snad i dezerci. Podzemní chodbou se skutečně do tábora dostanou a brzy se nachází před vstupem do velitelského stanu, kde se zrovna důstojníci radí o dalším postupu. Nyní je opět řada na Jocielovi, aby pronikl dovnitř jako Spektator a sdělil veliteli útoku pozice všech vojáků uvnitř. Jakmile tak učiní, padnou rozkazy a všechny, kdo se nachází uvnitř stanu, velmi rychle pobijí.

Dodatky a poděkování

- V této části dodatků se chci věnovat podrobněji tomu, jak vlastně kouzlo funguje. Ono totiž nejde o pravé zastavení času, jako spíš o pokroucení časoprostoru, kdy kouzelník ve velmi krátkém čase vyšle do prostoru extrémně rychle se pohybujícího Spektatora, který vnímá vše kolem sebe a co zaznamená, kouzelníkovi po skončení trvání kouzla předá. Čili ve skutečnosti celé kouzlo trvá jen několik málo mikrosekund, během kterých neuvěřitelně rychlý Spektator proletí prostorem. Jenomže na něco takového není stavěn ani kouzelník, ani pravidla. Právě proto se kouzelníkovi zdá, že svět kolem se zastavil a že Spektator se vlastně pohybuje celkem pomalu. A právě proto se účinek kouzla a jeho cena počítají na základě kol, která kouzlo jakoby "vsune" do běžného chodu času.

- Kouzlo Spektator lze zaklínat do předmětů alchymistickou cestou. Předměty umožňující sesílat Spektator i nekouzelníkům jsou velmi oblíbené (a drahé). Také je třeba uvést, že kouzlo Spektator se může bez problémů naučit i mág, pokud zná všechna potřebná kouzla.

- Pokud si nedovedete představit, co Spektator vidí, když se právě nachází pod zemí či uprostřed zdi, vězte, že nic. Respektive vidí přesně to, co má "před očima", tedy kámen. Protože je ale kámen přímo před bodem jeho zrakového vnímání a protože v tomto prostoru není žádné světlo, vidí Spektator tmu. Něco použitelného vidí teprve v momentě, kdy se jeho "oči" dostanou na hranici zdi s volným prostorem.

- Dumáte-li nad tvarem Spektatora, řekněme, že vašim představám je ponechána volnost. Může jít o neviditelné humanoida připomínající tělo, o chumel energie či o pouhý bod v prostoru, do kterého Spektator soustředí své zrakové vjemy.

- Chcete-li plně pochopit fungování Spektatora a na základě textového popisu vám to nejde, zkuste v některé FPS PC hře přejít do módu Spectacor (někdy Spectate). Umí to většina multiplayerových stříleček, například Quake či Unreal Tournament. V tomto módu se můžete libovolně pohybovat po mapě, procházet zdmi a sledovat dění hry jako divák (divák, latinsky spectator). Téhož docílíte, když při hraní Oblivionu do konzole naťukáte: "TCL".

- A na závěr poděkování: Mnohokrát děkuji za ochotu pomoci všem lidem, kteří se v Dílně kouzlem prokousali a pomohli mi ho zlepšit. Těmi lidmi jsou Hamster, Shadowmage a Sidon. Děkuji!

Přidáno:

Přečteno: 0

Hlasovalo: 17

Diskuze

 Uživatel úrovně 8

Autorovi a všem ostatním, kteří se cítili být mými slovy dotčeni, se velmi omlouám za své předchozí negativní vystupování vůči tomuto příspěvku, můj objektivní úsudek byl zamlžen dočasným emotivním vypětím "kdybych na to přišel já a dřív, ušetřilo by mi to spoustu trablů".

Dnes už jsem schopen přistoupit k dílu objektivně, proto jasně a zřetelně říkám, že podle mě na této koncepci nepovinných nástaveb není nic špatného. Pokud bych se předtím nevzdal hlasování, nejspíš bych teď váhal mezi 4* a 5*.


 Uživatel úrovně 0

deshi: Spíše bych řekl, že ty jsi nepřesvědčil, že si zaslouží méně.

Tvé výtky se zakládají na tvé neschopnosti přečíst text, neopodstatněném osobním výkladu "herních mechanismů", který zde vyžaduješ a odvozuješ z něj další chyby a snad i požadavku na sepsání díla v tvém stylu (viz kritika koncepce a odkaz na jiné dílo).

Pokud chceš obhájit své hodnocení, prosím, ale nezabředávejme opět do diskuse o chybách díla.

Ač jsi svůj názor na mě vyjádřil dosti nelichotivý, stále ti dávám šanci zamyslet se nad sebou. Neopovrhuj tou šancí, někteří jiní by ti ji už nedali.


 Uživatel úrovně 0

Moc pěkné kouzlo.Hodnotím za pět a nelituji toho.Čtu jen některá dílo, a zrovna tohle mě zaujalo už svým názvem (návštěvník divadla?), takže jsem byl zvědavý.Mně stačí úvodní tři odstavce a jsem spokojený.Ty další slouží pro zpestření a rozšíření...
...Takže nevidím důvod, proč do díla neustále rýpat.Hnidopichové.


 Uživatel úrovně 0

Nathaka Warrior
Vzhledem k tomu, že redaktor smazal můj poslední příspěvek do diskuse, nebudu již pokračovat. V případě zájmu se mi ozvi do pošty. Dílo bych hodnotil za 3, nebylo mi umožněno, abys mě přesvědčil, že si zaslouží více.

S úctou deshi


 Uživatel úrovně 0

Diskuse promazána, v diskusi se má diskutovat, což myslím není slovo vyjadřující zdejší "ukazování" názorů - o výměnu zjevně nešlo.

deshi - rep. za ignoraci mojí výzvy, spam a neuvěřitelné hnidopišství vyčítající autorovi, proč použil zrovna tuhle konkrétní formulaci.

UnknowN: Zde již také bylo řečeno víc než dost, další diskuse ohledně tvého pohledu na věc by byla ryze kontraproduktivní. Což by měli vzít na vědomí všichni.


 Uživatel úrovně 8

Problém UnknownA asi bude ten, že si myslí to svoje Zombie by nemohl říkat "Je to proti pravidlům", protože onen sporný bod by byl v nepovinných pravidlech. ale pevně věřím (a alespoň u mě to tak je, když už jsem tu diskuzi (nejspíš) započal), že tomu tak skutečně není...
Pokud jsem Nathakův systém pochopil správně, tak v povinNých pravidlech je pouze to, co by mělo jít okamžitě zapojit do (téměř) každého světa, v nepovinných to, na co někdo třeba nehraje nebo mu to přijde zbytečné a komplikující...


 Uživatel úrovně 8

Poslyšte, už na to nemám náladu. Svůj názor jsem tu prezentoval. Teď momentálně se mi prostě styl tohohle příspěvku nelíbí, protože jde proti nečemu, co je ve mě buď hluboce zakořeněno, nebo co je součástí mého podvědomí a co třeba nedokážu přesně vysvětlit. Teď nemá smysl mě přesvědčovat. Dejte mi čas, možná tomu časem přijdu na chuť.


 Uživatel úrovně 0

Unknown:
Promiň ale zkoušel jsi někdy zakomponovat práce z tohohle serveru, ta rádoby vyrovnané, čtivé, pravidlově ošetřené práce, zkoušel jsi je někdy zapojit do hry? Ono to totiž není reálně možné, každý PJ si nakonec stejně dělá pravidla, kouzla, předměty a podobné věci sám. Osobně z tohoto příspěvku dokážu využít jen první dva odstavce... jenže TO je ten problém serveru. Každý tu už hraje na umění ale na užitečnost se kašle.
Nathaka ukázal, že se dá vše udělat jednoduše, a svými "nepovinnými pravidly" navíc jasně naznačil, že variabilita nápadu je veliká, což určitě využijí ti, do budou příspěvek chtít použít. Osobně bych si stále ještě přál trochu jinou formu, ale tohle se jí zatím blíží.
Jdi si zkusit nějakou pětihvězdičkovou komplexní práci zakomponovat do hry... brzy zjistíš, že hvězdičky nezaručují užitek. A já myslím, že především na užitek by se tu mělo hrát.


 Uživatel úrovně 8

Ej uchněm... Víte co, možná mě prostě jenom štve, že jsem se celé ty roky snažil psát příspěvky v konečné podobě, a přitom stačilo, abych půlku každého z nich šoupl do pomyslných tagů <nepovinné pravidlo></nepovinné pravidlo> a všichni by z toho byli strašně odvázaní. Zombie by nemohl říkat "Je to proti pravidlům", protože onen sporný bod by byl v nepovinných pravidlech. Kritiky bych mohl poslat do háje, pokud by se jim něco nelíbilo, protože bych měl k dispozici kouzelnou formulku "nepovinné pravidlo". Buďto by byl sporný bod v nepovinném pravidle, potom by stačilo říct "Tak tohle nepovinné pravidlo nepoužívejte.", nebo by naopak v nepovinných pravidlech nebyl, a v tom případě bych řekl "Použijte k vyvážení nepovinná pravidla.". V Moudré Sově bych se nemusel rozhodovat které návrhy do díla přidat a které ne, protože bych všechny mohl nacpat pod hlavičku nepovinných pravidel. Nemusel bych si lámat hlavu s rozsahem díla a pod základní myšlenku nafrkat tuny nápadů, které by řešily tu to, tu ono, a všichni by mi aplaudovali, protože je to až nechutně jednoduché vyřešení věčného lábusu "Když budu myslet na všechno, bude dílo na 100 stránek" - ano, takhle se dá myslet na všechno, dílo se dá natáhnout na sto stránek, dá se zamýšlet nad kdejakou pitomostí, a nikomu to nebude vadit, protože to všechno by byla ta podělaná nepovinná pravidla.

Asi je ve mě prostě zakořeněný názor, že nejlepší autor je ten, kdo dokáže vymyslet nejlepší kombinaci čtivosti, hratelnosti, použitelnosti, vyváženosti a rozsahu, která se bude zamlouvat co nejvíce lidem, ne ten, kdo vymyslí nejvíce rozšiřujících pravidel, které tyhle aspekty ošetří za něj.


 Uživatel úrovně 0

Co se stylu psaní týče...

Dám všechno povině. UnknowN mi potom napíše, že dílo je moc dlouhé, protože on si bere z díla beztak jenom nápad.

Napíšu krátké dílo a zbytek dám nepovinně. UnknowN mě potom přesvědčuje o mých pocitech a vzdávání se zodpovědnosti.

UnknowN: Jaké dílo by se tobě vůbec líbilo? Copak dílo musí být nedotažené, abys ho ocenil?

Nepovinnost je jediný způsob, jak "uspokojit" všechny, protože sebelepší autor nemůže ustát názory všech. On totiž žádný koridor, který by procházel názorovými poli všech, neexistuje. Nelze napsat universálně správné, pevně dané pravidlo.

UnknowN: Hráč A preferuje jednoduchost, hráč B reálnost. Jak bez použití nepovinných pravidel jim vyjdeš oběma vstříc?

Pokud nechce čtenář přemýšlet, ať použije pravidla prostě všechna... dokud se tedy nepovinná pravidla vzájemně nevylučují, nevidím v tom problém.