Dovednosti

Lov zvěře Hodnocení: Kvalita

Obtížnost: Střední

Ověřování: Při ohlášení lovu

Totální úspěch: Lovci se podařilo během 3 - 12 (K10+2) směn najít a ulovit lepší kořist, než původně hledal.

Úspěch: Lovci se během 6 - 15 (K10+5) směn podařilo ulovit zamýšlenou nebo srovnatelnou kořist.

Neúspěch: Lovci se nepodařilo ulovit nic a ztratil 6 - 15 (K10+5) směn, NEBO ulovil v tomto čase jen chabou náhradu původní kořisti.

Fatální neúspěch: Při lovu nastaly komplikace. Viz Popis.

Popis:

Dovednost Lov zvěře kompletně nahrazuje komplikovanou mechaniku lovu v pravidlech. Náplní této dovednosti je jak vystopování zvěře, tak i její dostižení a následné skolení. Pod lov zvěře se ale dá zahrnout i použití loveckých pastí, které se často zpracovává samostatně (dle mého také zbytečně). To vše pak zastřešuje jediný hod.

Lov je omezen na suchozemské tvory a dá se provádět jen v přírodě - nejčastěji v lesích. Proto je Lov zvěře oddělen od jinak podobného Rybaření. Lov zvěře je proti Rybaření o stupeň těžší, především protože má širší záběr a umožňuje lovit rozmanitější kořist. Druhým a neméně podstatným důvodem pro větší obtížnost je také to, že past na Lov zvěře se snáze ovlivňuje, obvykle ve prospěch lovce.

Trvání loveckého pokusu se samozřejmě různí, ale orientační hody v tabulce úspěchu nejsou nutností. Ve většině případů ani nehraje roli, jak dlouho lov trval, natož s přesností na směny.

I když je technicky vzato možné ulovit zvíře i holýma rukama, ve většině případů se používají buď zbraně, zejména kuše, luky a oštěpy, anebo pasti. Kvalita těchto a dalších pomůcek se pochopitelně promítne ve výši pasti. Je dobré zmínit, že za improvizované vybavení se považují i jinak kvalitní zbraně, které se ale k lovu vůbec nehodí (byť představa válečníka lovícího lišky s řemdihem je docela zábavná).

Lov zvěře umožňuje hledané zvíře najít a chytit živé, aby tak kompletně nahradilo původní mechaniku pro lov. I to se ale nemile odrazí ve výši pasti.

Průběh lovu z hlediska mechaniky

Pokud se postava rozhodne něco ulovit, pak je důležité, aby zahlásila, jaké zvíře hledá. Zvolená kořist má totiž zásadní vliv na výslednou past. Při lovu zajíců, lišek a srn se pohybuje kolem základní výše, ale za vlka, divočáka nebo třeba medvěda už jsou vysoké postihy. Právě podle zvolené kořisti se určují i případné úspěchy a neúspěchy, takže pokud lovec zahlásí lov na ježky, těžko se mu podaří (byť i při totálním úspěchu) ulovit medvěda. Obecně by se mělo postupovat podle tabulky lovené zvěře asi tak, že při úspěchu uloví lovec to, co zamýšlel, při totálním úspěchu zvíře o stupeň výše v tabulce, při neúspěchu pak buď nic, anebo zvíře o dva stupně níž v tabulce.

Jakmile lovec vyhlásí hon na nějakou zvěř, určí se past a provede se hod. Kolik oprav vezmete v potaz, je na vás, nicméně oprava podle lovené zvěře a oprava za použití pastí by se měly přičíst vždy. Následují tabulky.


Tabulka oprav podle lovené zvěře
Malí nebo neobratní živočichovéJežci, hlodavci, veverky, bažanti -1
Trochu větší nebo obratnější zvěřZajíci, lišky, vysoká, gazely, hadi +1
Větší a nebezpečnější zvěřVlci, divočáci, hyeny +3 až +5
Obzvláště velká a nebezpečná zvěřMedvědi, lvi a tygři, hrochové a nosorožci +6 až +9
Obrovské a nebezpečné bestieLesní trollové, baziliškové, mamuti +10 až +12
Ti, kteří obvykle loví dobrodruhyDraci nebo wyverny +14 až +20
Zvěř je v daném prostředí vzácná: +2 až +4
Zvěř se v daném okolí vyskytuje: +0
Zvěře je hojnost, v daném okolí se vyskytuje běžně: -2


Tabulka oprav podle povoláníTabulka oprav podle okolností
Hraničář nebo Chodec:-3Tvora chce lovec lapit živého:+6
Druid*:-1 až -4Žádné vybavení:+6
Alchymista, Válečník, Zloděj nebo Sicco:+0Improvizované vybavení:+2
Lupič, Pyrofor - s pastí (a bez):-2 (0)Použité zbraně:+0 až -3
Kouzelník, Theurg:+1Použité pasti:+0 až -7
To jsou ale cool tabulky, co? *Jsou světy, kde druidové zvířata neloví a tudíž zapomenou umění lovu jako takového. Mohou ale lovit pro obživu, pravidlově jsou skvělí v boji se zvířaty a mohou s nimi komunikovat. Čili ve hvozdu by mohli zazářit, ale jinde excelovat nebudou. Rozhodnout musí PJ.Magie (lektvary a kouzla):Závisí na typu
Špatné počasí (špatná viditelnost, bouře):+1 až +4
Neschůdný terén (hustý les až bažiny):+1 až +4
Přehledný a rovný terén:-1

Příklad: Nezkušený lovec a hraničář Anarion (Lov zvěře na stupni špatně) se rozhodne porozhlédnout se kolem tábora po nějakých zajících či liškách. Past je 8 (základní) + 1 (trochu větší nebo obratnější zvěř) - 3 (hraničář) + 0 (obyčejný krátký luk) = 6. Čili povést se mu to může, ale bůhvíjaké zázraky se kolem jeho lovu nedějí, což lovení na stupni špatně odpovídá. Padne mu pětka, ale po přičtení bonusu za Obr +2 se mu přece jen podaří nějakou tu lišku najít a zabít.

Fatální neúspěch, komplikace při lovu

Při fatálním neúspěchu se při lovu vyskytnou komplikace. Tyto komplikace mohou být různého typu a já osobně doporučuji využít jich především pro ozvláštnění hry a potrápení hráčů s nějakým novým problémem. Co všechno může nastat, ukazuje následný výpis (který však určitě není kompletní a slouží toliko k inspiraci):

- Lovec se ztratí a ostatní ho musí najít.
- Lovce překvapí silnější zvíře, než jaké hledal, a začne klasický souboj.
- Lovec se při lovu zraní za 1K6 životů a musí se okamžitě vrátit.
- Lovec při lovu nachladne nebo jinak onemocní.
- Lovec narazí na konkurenčního lovce, který mu jeho kořist vyfoukne.
- Lovce přepadne skupina lesních skřetů nebo jiných tvorů ne zrovna vhodných k lovu.
- Lovec skolí velké zvíře, ale to ho při střetu zalehne a lovec se bez pomoci nehne.
- Lovec nevědomě překročí hranice nebo vstoupí do nepřístupné oblasti, čímž vyvolá střet se strážnými či pohraničníky.
- Lovec při lovu ztratí některý ze svých předmětů.
- A při úplně největší smůle... Lovec se chytí do vlastní pasti.

Doslov a poděkování

Jak bylo řečeno, dovednost Lov zvěře má zcela nahradit příliš komplikovanou samostojnou mechaniku lovu a chytání zvířat, která je v pravidlech rozpracována, neboť nevidím důvod, proč by lov neměl být dovednost jako každá jiná. Zastřešuje všechny druhy lovu, včetně líčení loveckých pastí, pod jednu dovednost a jediný hod. (Nicméně všimněte si, že Lupičovo líčení pastí mu dává v této dovednosti výhodu a nikterak neomezuje jiné použití pastí, třeba vůči lidem nebo k obraně majetku.)

Kdo na Dovednosti nehraje, tomu samozřejmě Lov zvěře nic nepřinese, ale tak je to s většinou dovedností, které jsou zkrátka tak postavené. Naproti tomu ostatním hráčům může přinést kýžené zjednodušení. Tak či onak, občas si na lov hodit ničemu neuškodí a díky této Dovednosti alespoň není tak těžké vymyslet, jak probíhal a jak dopadl.

Ilustraci jsem si stáhl na DeviantArtu a následně drasticky upravil pro své potřeby - vypadá jak z RPG adventury z devadesátých let, že? Za vyjádření k dílu děkuji Ascelle, Dakeyrasovi, Ivrinovi a kameraskovi. Čtenářům patří díky za přečtení a přeji příjemnou hru. -N.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 11

Diskuze

 Uživatel úrovně 5

Donutil jsi mě dílo přečíst ještě jednou a abych pravdu řekl, přestává se mi čím dál tím víc líbit .).

- Zmínku, že není možné lovit něco co lovec není schopen ani zranit jsem nenašel. Pravděpodobně tam je, ale je chybou že to není neěkde na začátku.
- Jsem si spočítal, že zloděj je mnohem lepší lovec než hraničář. Běžný hraničář nemá Obr více než 1, zpravidla má 0. I horší zloděj má obratnost +3, běžně +4. Což maže hraničářův bonus do lovu. Zloděj pak má více profibodů a tak může za stejné levely vyšší znalost dovednosti (ohodnotil bych to bonusem tak 1). Tedy pokud zloděj dá aspoň nějakou snahu o pasti, tak je na tom mnohem lépe než hraničář.
- Lov na směny nemá moc smysl řešit. Smysl má lov na hodiny. Chybý závislost velikosti zvěře na trvání. Malou zvěř uloví za 2-3 směny (jednu směnu stopuje aby zjistil trasy, další kolo nebo směnu rozmisťuje oka a ráno pak směnu vybírá oka). Velká se bude muset stopovat několik směn, pak přiblížení 1-2 směny a následný samotný lov a návrat).
- Dovednost sice zjednodušuje lov jako takový, ale problém s hledáním ČeNů v pravidlech zůstává. Určování získaných ČeNů kdy výsledné čeny jsou přímo výsledkem hodu mi přijde lepší - hráč/PJ ať si popíše, co vlastně za jídlo sehnal (u neúspěchu to budou borůvky co uživí sotva jednoho člověka, u úspěchu klidn i větší zvíře, a při TÚ klidně macík, který zasytí družinu i na pár dní dopředu.

Abych nebyl chápán jako prudič. Dovednost stále považuji za velký přínos pro DrD, která si 4,5* rozhodně zaslouží.


 Uživatel úrovně 8

Folcwine: To je nesmysl. Příklad použití tam je a u všech oprav jsem tak konkrétní, jak jen to jde. Jenže jsou prostě opravy, které lze určit jen rozsahem, protože je to variabilní. Leda bys po mně chtěl, abych tabulku oprav udělal ještě zvlášť pro různé typy zbraní, zvlášť pro všechna možná počasí a zvlášť pro všechny druhy a kvalitativní skupiny pastí. Už takhle tabulka oprav svým rozsahem a konkrétností dalece převyšuje standardy DrD, které je stavěné na tom, že opravy se především odhadují (a podle mě je to dobře, protože je tam prostor pro disputaci mezi PJ-em a hráčem).

Munchkinismus počítá s podporou PJ-e. Když budeš přemýšlet logicky (jak v diskuzi padlo) a nepovolíš použití dovednosti tam, kde by měl lovec potíže tu zvěř vůbec v boji zranit, natož porazit, tak je to v pohodě.

Survival je taky možnost, ale mně přijde, že lov živé zvěře a sběr potravy se od sebe liší natolik, že je dobré mít dvě různé dovednosti. Aspoň pak nelze říct, že je to moc univerzální a mělo by to být těžší.


 Uživatel úrovně 5

Osobně jsem podle pravidel pro lov u hraničáře moc nehrál, přišli mi takové zbytečně složité a zdlouhavé. Takže náhradu stránky zbytečných pravidel něčím jednoduším využívající stávající mechaniky uvítal. Osobně jsem lov jako PJ nechával řešit hodem na stopování (jak rychle se něco podaří najít) a potom jedním hodem na útok vs obrana (zda a kolik se toho podařilo ulovit). S tímto dílem jsem spokojen, většinu problémů aspoń nastiňuje jak řešit. ale jak už je Nathakovým zvykem, nedává konkrétní příklady a místo toho u mnoha oprav jen mlží. Dílo není jednoznačné a zase PJ musí něco vymýšlet a pamatovat/vést si jak to nastavil posledně.

Zpracování dovednosti je dobré, až na několik drobností:
Nemá smysl lovit něco podle dovednosti, co je schopno útok opětovat nebo co nejde třemi šípy zabít. Tabulku bych končil u divočáka. Munchkin by mohl chtít tuto dovednost použít na lov nebezpečnějších tvorů - sice jsem to nepočítal, ale mám dojem že by hraničář který všechny body dal do lovu byl schopen lovit na první úrovni medvědy bez šance na FN. Nemám nic proti lovu medvěda na 1. úrovni, mám jen proti lovu medvěda bez hráčské invence jen pomocí hodů kostek. Nepočítal jsem v to použití pastí a zbraní, to by asi podle pasti padl i ten troll či jiné velké bestie.

DnD na to má taky dovednost - survival. Ani se neřeší zda se loví nebo trhají bobule - prostě to jen určí zda postava našla něco k snědku nebo ne.
Podle mého není problém pracovat s velmi obecnou dovedností. ale tato dovednost by měla být implicitně znevýhodněna proti tomu, když si to hráč bude chtít odehrát. Příklad:
Postavy jdou divočinou a chtějí si něco najít k snědku, aby si šetřili zásoby - hodí si a podle hodu se určí kolik času stráví hledáním postravy a jak moc je to zdrží.
Pokud ale postavy chtějí se předzásobit v omezeném čase, tak to chce podrobněji odehrát. Toto řešení by mimo jiné vyřešilo Killmanovy výtky. Tedy ještě jednou žádný lov draků, to je prostě ptákovina, které se lidi chytnou. A já se jim nedivím.


 Uživatel úrovně 8

Promiň Nathako, už to dělám zase.

Není mým cílem zpochybňovat tvůj názor na kvalitu tvého díla, pouze vyslovit názor svůj - což jsem učinil. Máš plné právo s mým názorem nesouhlasit, ale pokud bys ho chtěl zpochybňovat a následně slyšet, co si myslím o tvých argumentech (doufaje, že třeba svůj názor změním), tak počítej s tím, že si tady zase budeme povídat stejně, jako u Expulzních Krystalů, což si myslím, že není tak úplně žádoucí.


 Uživatel úrovně 8

Andokajn: Však je lovena obtížně. Musíš mít tuhle dovednost na sakra velkém stupni a ideálně si i pomoct pastmi a vybavením, abys mohl spolehlivě lovit něco většího než srnu.


 Uživatel úrovně 0

myšlenka možná dobrá, ale osobně s takovouto dovedností zatím nesouhlasím... a moc se mi nelíbí že se touto dovedností dají lovit i medědi a vlky a vyšší, protože mi to příjde, že takováto zvěř by měla být relativně obtížně lovena... naopak bych tuto doveednost určitě použil při lovu králíků, lišek apod.

vzdávám se hlasování, protože se mi to jako dovednost moc nelíbí, ale příjde mi to dobře zpracované... a jelikož nechci kazit hodnocení a ztrhávat za nápad, který ve svém jádru může být dobrý, jen já ho v současné době neoceňuji, tak se hlasování vzdám


 Uživatel úrovně 8

UnknowN: Já jen podotknu, že většina suchozemských tvorů se loví stejně - vystopuješ je a pokusíš se je zabít - zatímco rybaření na udici a rybaření na velrybářské lodi jsou úplně rozdílné věci. Krom toho je, jak jsem už řekl, ta možnost pokusit se lovit třeba draky jen nadstavbová a natolik okrajová, že mě začíná trochu štvát, jak moc se tomu všichni věnují a rýpají se v tom.
Smrt lovce hrozí i při této dovednosti, a sice skrze fatální neúspěch.
Případy, kdy zvíře je silnější než lovec, bych řešil finálním soubojem se zvířetem, i kdyby lovci padl úspěch... Stačí nehrát tu dovednost bezmyšlenkovitě, ale používat ji k tomu, k čemu je určena - k ulehčení hry.


 Uživatel úrovně 8

- V zásadě říkám jen tolik, že lov se v RPG dá řešit různými mechanikami, přičemž to, jaká mechanika se pro lov toho kterého zvířete hodí víc, záleží na příběhové důležitosti buď zvířete samotného, nebo lovu jako takového - přitom zhruba platí, že čím nižší důležitost, tím méně hodů (a případně RP snahy ze strany hráčů) by to mělo zahrnovat.

- Mechanika lovu popsaná v PPP mi přijde očividně určená pro jednorázové situace - pro chvíle, kdy má být lov "Výzvou" kterou si buď pro postavy nachystal PJ, nebo kterou se postavy samy rozhodly podstoupit. Oproti tomu mechanika dovednosti je podle mého naopak dělaná pro situace, kdy o žádnou "Výzvu" jít nemá. Nejde mi tedy o rozdíl mezi mechanismovým a RP řešením lovu, ale o rozdíl mezi dvěma mechanismovými.

- "Výzvu představující" zvířata mají jedno společné - při jejich lovu je velmi reálnou možností smrt samotného lovce (roztrhání vlky, sežrání medvědem, rozdupání nosorožcem, zpopelnění drakem). Dovednost řešící jejich lov potom toto musí zohledňovat. Nicméně to, co by nám pak vzniklo, by byl mechanismus založený na jediném hodu, který by představoval pro postavu šanci, že se třeba z lovu medvědů už nevrátí.

- Celé je to navíc komplikované tím, že velikost "Výzvy", jakou zvířata představují, záleží do značné míry na úrovni postavy a dostupném vybavení, kdežto dovednost na úrovni postavy závisí pouze volně. Může tedy vzniknout situace, kdy postava bude mít výnamě větší šanci ulovit jedno a to samé zvíře s použitím jednoho dovednostního hodu, než kdyby nasadila zkušeného stopaře a sama se zvíře pokusila ulovit "bojovým způsobem".

- Nakonec bych chtěl říct už jen tolik, že tato dovednost na mě působí asi stejným dojmem, jakoby někdo vzal pravidlové "Rybaření" a začal v jeho rámci řešit velrybářské výpravy a možnost ulovit krakena.


 Uživatel úrovně 0

kamerask: Dovednost stopování mám také - beru, že hraničářova dovednost od povolání je efektivnější a snáze se jí učí - ale je fakt, že není důvod aby se stopovat nenaučil kdokoli, když chce.

Nathaka: Ano, to že tahle dovednost nahradí hraničáře, to byla nadsázka a docela veliká, nicméně u některých hráčů bych se toho i bál :D

Jen jsem chtěl předestřít v čem spatřuji nevýhodu takhle komplexních dovedností a proč se jim snažím osobně vyhýbat.

A jinak si vážně myslím, že jako střední je takováto dovednost příliš levná, u mě je střední dovednost samotné stopování.


 Uživatel úrovně 8

KILLMAN: Lov zvěře není nic tak komplexního. Najít a ulovit zvíře. Čím pozdější fáze hry, tím víc oceníš, že máš na to dovednost.
Rozhodně přeháníš, když tvrdíš, že dovednost Lov zvěře nahradí hraničáře. Zaprvé hraničář tuto dovednost ovládne suverénně nejlépe, zadruhé toho snad umí mnohem víc než jen stopovat (potažmo líčit pasti, což ale pravidlově dělá lupič).
Kromě toho není až tak problémem dovednosti jako takové, že kdo umí vystopovat zvěř při lovu, ten umí i stopovat lidi. Už původním pravidlům se dá vytknout, že zatímco o lovení zvěře se může pokusit kdokoliv, tak lidi může stopovat jen hraničář (ostatní se o to sice pokusit mohou, ale brutální postihy jim to de facto znemožňují). A vyřešit tuhle komplexitu by vydalo na mnohem víc než jednu dvě dovednosti, to by vyžadovalo kompletní překopání pravidel, přerozdělení schopností i dovedností, případně řešení vzájemného ovlivňování dovedností a schopností (lov zvěře umožňuje použít při lovu pasti jen tomu, kdo má zároveň dovednost líčení pastí, a stopovat zvěř se podaří daleko lépe tomu, kdo má zároveň dovednost stopování?).
Pořád platí, že tato dovednost poslouží pro případy, kdy chceš jedním hodem ověřit, jestli si družina nalovila něco k večeři, naprosto perfektně. A kdyby byla těžší, tak už se nevyplatí.