Dovednosti

Logistika (+ mechanismus Hodnocení: Průměr

Obtížnost: Střední

Ověřování: viz níže

Totální úspěch: viz níže

Úspěch: viz níže

Neúspěch: viz níže

Fatální neúspěch: viz níže

Popis:

Máme hlad. Železná zásoba je nedotknutelná... A kromě toho jsme jí včera snědli. Kdokoliv čtete tyto stránky, chtěl bych vás upozornit, až budete plánovat nějakou podobnou výpravu, aby se vám nestalo to co teď nám. Totiž když jsem ty zásoby na cestu sem přesně propočítával, pořád jsem si říkal "Až to sečteš, nesmíš zapomenout to znásobit dvěma." A v tom fofru, jak jsme balili, všichni na mě pořád mluvili... jsem na to zapoměl. Vypočtený to bylo správně, akorát v tom falírovalo to násobení...

- Poslední zápis v deníku polární expedice.

Tato dovednost představuje schopnost postavy na základě dostupných zdrojů a informací odhadnout, kolik čeho bude nutné si s sebou vzít na nadcházející výpravu. To zahrnuje určení potřebného množství jídla a pití, analýzu schopností družiny využívat přírodní zdroje (lovecká dovednost, dostupnost zdrojů pitné vody...), sestavení vhodného jídelníčku a výběr vhodných potravin (váha vs. výživná hodnota vs. životnost), sepsání seznamu věcí běžné denní potřeby... V některých případech se může jednat i o výběr vhodné cesty a způsobu přepravy, není-li volba vysloveně jasná.

Účelem pravidlového zpracování této dovednosti je zjednodušit přípravnou fázi a vyhnout se situacím typu "PJ: To nemáš, neříkal jsi, že si to s sebou bereš - Hráč: Na něco takového by moje postava přece nezapoměla".

PRVNÍ MOŽNOST POUŽITÍ DOVEDNOSTI "LOGISTIKA":

Tento postup je určený k použití před výpravou, a udává obecnou charakteristiku připravenosti výpravy.

TÚ:

- Postavy mají na cestě dostatek zásob i v případě nějaké neplánované situace většího-než-malého významu, nechybí jim žádné předměty běžné denní potřeby nebo osobního pohodlí, disponují oblečením perfektně vhodným pro danou situaci, etc.

Ú:

- Postavy mají na cestě dostatek zásob i v případě neplánované situace malého významu, kromě nezbytně nutného vybavení s sebou mají i pár věcí pro osobní pohodlí.

N:

- Postavy s sebou mají právě tolik zásob, aby do cíle dorazily pokud jim nic nezkříží plány. Mají s sebou pouze ty nejnutnější věci, osobní pohodlí přišlo zkrátka. Součástí vybavení je několik zbytečností. Oblečení postav je dostačující, avšak podle okolností způsobuje drobná nepohodlí (teplo, chladno, nepohodlná obuv...)

FN:

- Postavy s sebou nemají dost zásob, zjistí se, že chybí alespoň jedna důležitá součást vybavení, nesou s sebou nadmíru zbytečných věcí...

V nejobecnějším případě výsledek odpovídá výše uvedeným úspěchovým hodnotám. Je třeba upozornit na fakt, že uvedený výčet není souhrnem všech výsledků - mohou se projevit pouze některé, stejně tak se jich však může projevit i více.

Neúspěch při použití této dovednosti například při výběru potravinových zásob může znamenat několik věcí: Postava si s sebou může zabalit jídla příliš málo. Nebo si zabalí jídla dost, ale nevhodný výběr způsobí, že se část zásob někde během cesty zkazí. Nebo si naopak zabalí jídla víc než je nutné a potom se bude muset vyrovnávat s větší zátěží.

EDIT 26.7.2011, 22:18 - Dovednost lze též pojmout spíše jako "plánovací dovednost", tudíž výsledkem by byla informace, kolik čeho si s sebou postava má na danou výpravu vzít, a záleží jenom na postavě, jestli bude schopná daný seznam věcí obstarat.

DRUHÁ MOŽNOST POUŽITÍ DOVEDNOSTI "LOGISTIKA":

Tento způsob je postavený na inventářní položce, které budeme říkat "nejrůznější vybavení" - ta může mít prakticky jakoukoliv hmotnost a jakoukoliv hodnotu (hráč může například říct "kupuju nejrůznější vybavení o hmotnosti 100 mincí a hodnotě 10 zlatých").

Tato položka funguje následujícím způsobem: V okamžiku, kdy postavu napadne, že by se jí něco hodilo, použije tuto dovednost a podle toho zjistí, nachází-li se daný předmět skutečně mezi "nejrůznějším vybavením". Potom je nutné tento předmět specificky napsat na seznam vybavení a hmotnost a cenu "nejrůznějšího vybavení" odpovídajícím způsobem snížit. Pokud by tyto dva parametry odpovídajícím způsobem snížit nešly, potom se daný předmět v tomto vybavení nacházet nemůže.

Z technických důvodů považujeme veškeré "nejrůznější vybavení" za legálně získané. (o nelegálně získaném se blíže zmíníme později).

TÚ:

- Předmět je součástí "Nejrůznějšího vybavení", jeho kvalita je nadstandardní. Hmotnost a cena "Nejrůznějšího vybavení" se snižuje normálním způsobem.

Ú:

- Předmět je součástí "Nejrůznějšího vybavení", jeho kvalita je standardní. Hmotnost a cena "Nejrůznějšího vybavení" se snižuje normálním způsobem.

N:

- Předmět není součástí "Nejrůznějšího vybavení". Hmotnost a cena "Nejrůznějšího vybavení" se nemění, pouze už není možné pátrat po tomto předmětu.

FN:

- Předmět je sice součástí vybavení, je však velice podřadné kvality a prakticky nepoužitelný k požadovanému účelu. Hmotnost a cena "Nejrůznějšího vybavení" se snižuje normálním způsobem.

Pozn.: Je možné vlastnit pouze jedno "Nejrůznější vybavení". Pokud postava neuspěje, dané nejrůznější vybavení daný předmět prostě neobsahuje (zatímco v případě ostatních případů může obsahovat i více než jeden exemplář). Takový předmět je možné znovu hledat teprve tehdy, když postava svoje "Nejrůznější vybavení" rozšíří nákupem dalšího "Nejrůznějšího vybavení".

POZN.: VARIANTY "NEJRŮZNĚJŠÍHO VYBAVENÍ"

"Nejrůznější vybavení" může mít několik variant s různými situačními efekty.

Př.1: Nejrůznější kradené věci

- Postava může prohlásit, že si chce obstarat "nejrůznější kradené věci". Zde je důležité zmínit, že v tomto případě počítají pouze drobné předměty zcizitelné pomocí "Vybírání kapes" s výjimkou peněz.

- Dále je třeba zmínit pravidlovou stránku obstarávání těchto věcí: "Nejrůznější kradené věci" si lze obstarat pouze tehdy, je-li přípustné použít "vybírání kapes" stylem "Ráno vstanu, jdu do města, když to jde, vybírám kapsy, když mě nechytí, večer se vrátím, a chci vědět, jak jsem dopadl" - v tomto případě by si zloděj hodil na použití svojí schopnosti jen jednou, a PJ by potom podle okolností určil, kolik čeho by si v jednotlivých úspěchových případech mohl zloděj odnést domů (zloděj by ještě mohl upřesnit, jestli ho zajímají spíše peníze, nebo předměty) a potom by zlodějovi řekl třeba "nakradl jsi 20 mincí věcí v hodnotě 6 zlatých".

- Nadále se s těmito "Nejrůznějšími kradenými věcmi" zachází stejně jako s legálně nabytými "nejrůznějšími věcmi". Lze je však rovněž použít i proti postavě - dejme tomu, že zloděje zadrží stráž na základě nějakého podezření. Po prohlídce u něj najdou jeho lup. Zloděj samozřejmě prohlásí, že všechno je jeho. Avšak pokud by stráž měla k dispozici nějaký seznam kradených věcí a na něm třeba "Vzácný stříbrný rodinný prsten" i s popisem, tu by si zloděj házel proti nějaké pasti, aby se zjistilo, jestli při svém "průběžném okrádání" neukradl náhodou i právě tento prsten.

Př.2: Nejrůznější cennosti

- Aby si PJ ušetřil práci při vymýšlení pokladů, může postavám dát "nejrůznější cennosti". Pokud by to postavy chtěli prostě jenom prodat na nejbližším vhodném místě, ušetří to velmi mnoho času. Pokud by je zajímala nějaká konkrétnější položka (pochopitelně ne taková, která by měla nějaký příběhový dopad - takže třeba "perlový náhrdelník"), může PJ od oka určit nějaké číslo, a pokud ho postavy přehodí třeba svou k10, tak se daná věc v pokladu nachází a postup se opakuje.

Autor:

Přidáno:

Hlasovalo: 9

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Zásoby do neviditelné torny se shromažďují od úrovně druhé či třetí :). Přece by se sstím kouzelník natahal, a co teprve přítelíček, který nosí takovou tornu druhou.

Ten šrot co zmiňuje Folcwine mimochodem přesně odpovídá pyroforským pasťovým surovinám.

V díle tedy celkově vidím jistý malý nápad, a to hlavně přídavný v druhé části. Zpracování je sice přehledné ale z diskuze dosti vyplívá, že mizerné. Pravidlovost je tu jakš takš dodržena, ovšem u logistiky i nejrůznějšího vybavení chybí zásadní pravidlová čísla. Použitelnost je díky těmto chybám v tomto stavu spíše záporná.


 Uživatel úrovně 8

No tak pozor, představovat si tu první část zas až takhle konkrétně - že se jedná čistě o plánování pro dobrodružnou výpravu - to by byla myslím chyba. I když je fakt, že za to můžu já, když jsem zrovna takovýhle příklad zvolil pro své dílo a o ničem jiném jsem se nezmínil.

Takže: Dovednost lze totiž pojmout jako logistiku se vším všudy. Tedy ne jen a pouze logistickou stránku dobrodružných výprav, ale třeba i zásobování armád, naplánování dopravy materiálu na stavbu hradu... Prostě to že je ta dovednost nějak napsaná ještě nemusí znamenat, že "Co není dovoleno je zakázáno".

Vážně jsem na to měl myslet už při psaní díla - zvláště vzhledem k tomu, že jsem si říkal že by bylo dobře dovednosti pojmout tak, aby se daly použít co nejvíce způsoby a přitom si zachovaly svou specifičnost...

(Třeba onehdy jsem měl nápad s tím, že by dovednost "vaření" mohla napomáhat detekci jedů v jídle, neboť zkušenosti s vařením s sebou nesou i zkušenosti s chutí všelijakých ingrediencí).


 Uživatel úrovně 5

Jsou tu 2 různé dovednosti, tak já je rozeberu po jedné.

První použití logistiky
Hra na hrdiny je od toho si ji zahrát. Pokud budeme zavádět logistiky, tak za chvíli můžeme zavést dovednosti "dungeon crawl", "detektivní vyšetřování" apod. a z hru na hrdiny "povýšit" z hraní postavy na hody kostkou.

Zrovna logistika je jednoduchá činnost, kterou by měli být hráči schopni vyřešit. Při výpočtu zásob na cestování ze znalosti spotřeby jídla a vody na den stačí přenásobit počtem dnů cesty (+ něco přihodit navíc) a počtem cestovatelů. Jestli by i takto primitivní práci hráči potřebovali nahrazovat hodem na dovednost, tak to potom netuším, zda vůbec ještě má smysl s nimi hrát hru na hrdiny.

Význam by to mohlo mít při hře na vyšších úrovních, kdy se postavy nechtějí ptákovinami jako logistika zabývat. Ale při takových hrách zase není pro postavy problém mít v báglu kilo lembasu, který uživý 10 členou družinu po jeden rok. A undinu zakletou v měchu, ve které je vody jako v Eufratu a Tigrisu dohromady. Na vyšších úrovních se řekne bereme zásoby za 50 zlatých do neviditelné torny, tak aby to vyšlo, PJ kývne a dál se to neřeší.

Takže tato část dovednosti nejen že hru neobohatí, ale navíc ji ochudí, tedy na stupnici by to byli cca 1 až 2 záporné hvězdičky.

Druhá část logistiky již nějakou použitelnost má. Dá se předpokládat, že postavy ví i něco co neví hráči, takže postavy si prostě nezapomenou vzít louč do podzení, ikdyž si hráč prostě nevzpomene nebo tuto skutečnost přehlídne. V poslední zerafelově hře se vědělo, že nás dříve nebo později zajmou a proto si kouzelník do neviditelné torny nacpal všelijaké kraviny, ale na lucernu a olej se prostě zapomnělo a byl z toho naprosto zbytečný zásek ve hře. Osobně bych to povolil i bez dovednosti. Když hráč řekne, že jeho postava má u sebe malý "šrot" v pdobě hřebíků, připínáčků, sponek, drátků, provázků tak to stačí, nemusí říkat přesně kolik čeho má, ale stačí říct cenu toho štrotu a jeho váhu. Podobně tak může mít psací a kreslící potřeby, knihu popisující nějaký obor atp.

Osobně sice nevidím nutnost zpracovánat takovouto systematiku jako dovednost, ale věřím, že mnoha uživatelům dílo může hru zpříjemnit (ulehčit o zytečnou byrokracii výpisu konkrétních položek šrotu), tedy tuto část dovednosti bych hodnotil za 3,5*


 Uživatel úrovně 8

No, obdoba surovin pro obecné věci (kterážto analogie mě mimochodem vůbec nenapadla) se mi do toho vetřela vlastně až sekundárně. Primárně to opravdu měla být dovednost, která má nahradit přípravu detailního seznamu věcí, které si s sebou postavy chtějí vzít (Beru si s sebou jídlo na týden - No dobře ale jaké jídlo? - Já nevim, nějakej chleba, kus masa, trochu zeleniny - Spoustu se ti toho ale zkazí - Tak co já vím? Třeba nějaký křížaly nebo něco...)

V zásadě potom také umožňuje hru na vodu a jídlo bez nutnosti průběžného sledování zásob (čárkování).

Je fakt že použitelnost je dost situační a využije se asi jenom ve hrách, kde by se mělo hodně cestovat, ať už na souši nebo na moři.

Jinak pokud jde o kradené věci...

Původně jsem o tom přemýšlel nějak takhle:

"Postava může prohlásit, že daný předmět v jejím "nejrůznějším vybavení" ukradla. V tom případě si musí ještě hodit na "vybírání kapes" a úspěšnost závisí na obou těchto hodech."

...Ale pak jsem dostal ten nápad s tím, že by se to mohlo dát použít proti postavám, což by ale fungovalo jen tehdy, kdyby kradené věci byly evidované zvlášť...

Ale stejně se mi to líbí. Zase jednou jsem dostal rubrikový nápad a bylo fajn si zase připomenout ten supr pocit když je nadšení stačí na víc, než jenom na krátké péjépéčko... Kdo ví, možná se mi povede se znovunadchnout pro svého Barda, který už je nějaký ten pátek na malinách...


 Uživatel úrovně 0

Nějak nevím, k čemu to vlastně všechno je...
Trošku to chápu jako snahu zavést obdobu surovin i pro obecné věci. Ale to šlo určitě udělat i jednodušeji. A hlavně neomezovat jestli tam něco je či není - prostě zavést že postava si může nakoupit "různé vybavení", standardní hmotnost vybavení na 1zl a pak vždy jen odčítat cenu a váhu potřebného předmětu (hřeben, motouz, zrcátko, nožík, skleněná kulička, nožička od brýlí...) - to je celkově použitelný nápad na zjednodušení hry. Jeho zakomponování do dovednosti to ovšem komplikuje.
Nejrůznější kradené věci považuji za zbytečnou komplikaci, nejrůznější cennosti je zajímavý nápad, ovšem měly by mít zásadně jiný poměr cena/váha. Určitě by se dali zakomponovat do siccovských sítí.
Dovednost logistika jako taková mi příjde hloupá - buď cci hrát na vodu a jídlo a/nebo nosnost a tyto věci řeším, nebo nechci.
Dovednost - "odhadnout kolik jídla a vody a dalšího vybavení bude potřeba na cestu" - zni pro některé styly hry použitelně, ale určitě by k napsání nemusela být takto roztahaná.
Přidávám bod za Cimmermana, ale jinak s honocením zatím počkám.


 Uživatel úrovně 8

No, tak o tomhle bych řekl tolik, že původně mělo být výsledkem pouze "předmět tam je / předmět tam není". Chyběl mi však TÚ a FN. Tak jsem si vymyslel nadstandard a podstandard.

Ale dejme tomu tedy příklad:

Kilo masa.
Nadstandard = krásně libové
Standard = Jedna nebo dvě flaksy
Podstandard = Samá flaksa

Ačkoliv kvalita je jiná, je docela slušná šance, že u řezníka byste zaplatili stejně. Rozdíl spočíva v tom, jak dobře víte kde nakupovat, jak se vyznáte v odhadování kvality zboží, jak se umíte dohodnout případným prodejcem... což představuje právě tahle dovednost.

Při TÚ má postava třeba zrovna štěstí na nějakou výhodnou nabídku, při FN má zrovna smůlu, a koupí předmět těsně před vypršením minimální doby trvanlivosti... Kdyby to hráč odehrál, může si takovéhle věci ohlídat, ale že je líný a nechce se o to starat, tak se o to za něj postará dovednost, ale pak si samozřejmě nemá na co stěžovat ;-)


 Uživatel úrovně 0

Zajímal by mne nějaký příklad nadstandardu standardu a šuntu, které stojí stejně. Nepředpokládám, že v případě TÚ by postava vytáhla dražší předmět než při Ú.


 Uživatel úrovně 8

Tak první verze je prostě taková obecnější, když se nechceme zabývat tím co konkrétně postavám chybí nebo nechybí na nějaké delší cestě. Můžou se od ní odvíjet třeba takové věci, jako jestli si postavy můžou nebo nemůžou dovolit jít bezpečnější ale delší oklikou, nebo kdy bude třeba vážně řešit nedostatek jídla, aniž by se nějak muselo řešit to věčné "škrtání čenů", na které - jak se traduje - stejně všichni zapomínají. Takhle PJ už na začátku díky jednomu hodu ví, jak na tom postavy se zásobama jsou a události během cesty může podle toho náležitě upravit.

Akorát to bohužel neřeší KOLIK toho vlastně postavy s sebou musejí vzít, jestli si to mohou dovolit a jestli to unesou...

Ačkoliv mě napadá, že to by se dalo jednoduše vyřešit tím, že by to v tom případě byla prostě "plánovací dovednost". Tzn. podle úspěchu / neúspěchu by PJ řekl kolik by si toho s sebou postavy MĚLY vzít, ABY to na cestu stačilo, a postavy by se teprve potom staraly, jestli to dají dohromady nebo ne - což se my nyní jeví jako nejlepší řešení.

V případě úspěchu budou vědět, že na tak dlouhou cestu budou potřebovat nějaké tažné zvíře nebo nosiče, v případě neúspěchu si budou myslet, že vše potřebné unesou samy a pak najednou v půlce cesty zjistí, že nemají co jíst apod.

Nu a pokud jde o to autorství...

...tak nevím, jestli mám věci uvádět na pravou míru... Jak se zdá, můj žertík zatím úspěšně zmátl nejednu hlavu :-D


 Uživatel úrovně 8

Mně byl UnknowNův autorsko-redaktorský vtípek hnedle jasný, protože už jsem ho tady viděl v podání Saladina v Galerii a následně jsem ho sám předvedl u kouzel. I když, pravda, teprve UnknowN zkritizoval vlastní dílo jako schvalující redaktor. :-)


 Uživatel úrovně 5

tohle dílo mi připomnělo díl ze Sebranky :D i trošku můj návrh na způsob léčení u obránce, kdy jsem navrhl použití brašny z rozličným felčarským vybavením převedeným na hodnotu zlatých a pak léčení zpoplatněno zlatými a neřeší se tak jestli tam jsou obvazy, nebo nitě, nebo jié věci na léčení.
Mohl bych tak taky říct, že nemůžu hlasovat ze stejného důvodu jako UnknowN, ale naopak si myslím že bych hlasovat měl. Počet hvězd je přece odrazem toho jak se to líbí a myslím ,že proto by Unknown hlasovat měl, i když pokud to jde by se měl zdržet redaktorského hlasování a použít "uživatelské" a i když ne, tak myslím, že by hlasovat měl. Jen nevím jak s tím autorstvím, když je uveden jako autor, ale prohlašuje, že autor není.

a k dílu:
první verze se mě až tolik nelíbí, jako právě ta druhá i když obě mají své klady a zápory, jednou z nich, je že se nedají dobře kombinovat spolu, a u té první pak i to, že by se muselo počítat se zpětným odpočtem zlatých, protože třeba díky TÚ by se mohlo stát, že postavy toho spotřebují víc než předtím utratili, ale onen úspěch se bude odvolávat na to, že to vlastně mají a tak šup peníze dolů...