Dovednosti

Broušení Hodnocení: Průměr

Obtížnost: Lehká

Ověřování: Každé broušení

Totální úspěch: Předmět (tedy jakoukoli sečnou zbraň, nože, sekery, meče atd...) se povedlo nabrousit výtečně, dokud se neotupí, bude mít bonus +1 k útočnosti (pokud má například dobře nabroušený bonus +1, teď bude bonus +2).

Úspěch: Předmět se povedl nabrousit celkem dobře, dokud se neotupí, bude mít bonus /viz. níže/.

Neúspěch: Neúspěch: Při broušení předmětu se postava řízla do ruky (zranění za 1k4 životů, pozor na tepny!) a hází si proti pasti Obr~6~útočnost -1/útočnost -2. /viz. níže/

Fatální neúspěch: Fatální neúspěch: Při broušení předmětu vse postava ošklivě pořezala (zranění za 1k6 +1 životů), zde už je větší pravděpodobnost řízutí se do tepny - uváží PJ) a hází si proti pasti Obr~6~útočnost -3.

Popis:

Broušení je běžná dovednost, kterou se postavy mohou naučit u každého kováře.

Stupně nabroušení zbraně

Pokud je zbraň nabroušená, bude mít větší útočnost než dosud. Tím pádem budeme předpokládat, že útočnost popsaná v tabulkách DrD je taková, když je zbraň průměrně, dobře, nebo velice dobře nabroušená. Musíme si tedy rozdělit stupně nabroušení předmětu.

1) Velice dobře nabroušený předmět - +2 út. - potřeba je TÚ.
2) Dobře nabroušený předmět - základní hodnota út. - základní číslo v tabulkách. - potřeba Ú
3) Průměrně nabroušený předmět -1 út. -Ú, nebo N při hodu; pokud se pohybuje mezi hranicí hodu - tj. -1, 0, +1 od hranice
4) Špatně nabroušený předmět - -2 út. - N při broušení
5) Velice špatně nabroušený předmět -3 út. - FN při broušení
Pozn.: Vesničtí kováři dokáží nabrousit zbraň povětšinou dobře, i když ti nezkušení někdy i průměrně. Najdou se ale samozřejmě i takoví, co dokáží zbraň nabrousit velice dobře, ve městech je toto většiou pravidlem.

Přebroušení

Pokud se postava pokouší přebrousit špatně nabroušený předmět (což je samozřejmě možné), má při broušení špatně nabroušeného předmětu postih -1 k hodu proti pasti a postih -2 při broušení velice špatně nabroušeného předmětu.

Délka broušení

Délka broušení závisí na délce zbraně:
Nože, tesáky, dýky a jim podobně dlouhé předměty trvá nabrousit 6 kol.
Sekery a jim podobně dlouhé předměty (nezapomeňte, že zde záleží na velikosti ostří, ne zbraně!) se brousí také 6 kol - dvoubřitvé sekery samozřejmě 12 kol (2x 6 kol).
Šavle a jiné předměty dlouhé jako meče (ovšem pouze jednobřitvé) se brousí 30 kol.
Pro meče délkyi 1 platí doba broušení 60 kol a pro obouruční meče (délka 1-2) je to 1 směna.

Dvě zbraně

A co se stane, když mám dvě šavle?

Dvě šavle (jedná se pouze o příklad, toto platí i pro ostatní zbraně, které mám 2 současně) mají út. -2. Když obě šavle dobře nabrousím, bude út.0, pokud je nabrousím obě dvě velice dobře, bude út +2. V případě, že jednu nabrousím dobře a druhou špatně, nebudeme rozlišovat jakou šavlí zrovna udeřím a útočnost zůstane -3. Pokud mi ovšem jednu šavli někdo ukradne (nebo jí ztratím atd...) musí se PJ rozhodnout, o jakou šavli jsem přišel, aby byla následná útočnost jedné šavle správná (bonus, nebo postih zůstává).

Otupění zbraně

Zde se jedná spíše o pravidlo, nicméně je mou povinností o tom napsat, jelikož kdyby se zbraně nikdy neotupily, nemuseli by se vůbec brousit.

Zbraň se časem sama otupí, není tomu možno zabránit. Abychom si však určili dobu za jakou se zbraň otupí (a na jaký stupeň), musíme si udělat přehled.

VD - 8 bo
D - 7/6 bo
P - 5/4 bo
Š - 3/2/1 bo
VŠ - 0 bo

Písmena znamenají současný stav nabroušení zbraně, čísla za nimi body ostrosti. Vidíme že zbraň nabroušená velice dobře je pouze ta s 8 bo. A teď k tomu, jak a kolik bo se ubírá.

a) Seknutí do kroužkové zbroje Sil~5~-1bo/nic. Zde si všimněte, že čím má postava větší sílu, tím větší pravděpodobnost na poškození zbraně je. Při TÚ zbraň přijde o 2 bo, při FN se nic nestane

b) Seknutí do plátové/rytířské zbroje Sil~8~-1bo/nic. Při TÚ zbraň přijde o 3 bo, při FN se nic nestane.

c) Seknutí do skály/kamene a dalších podobných velice tvrdých materiálů: Sil~10~-3bo/-1bo. Při TÚ zbraň přijde o 4 bo, při FN o žádný bo.

Předpokládám při tom, že postava sekla do objektu celou svou silou (do skály například když se takový barbar válečník pořádně naštve a místo kopance do pařezu si vylije zlost na skále, která uvěznila jeho přítele). Je už jen na PJ, jestli tato pravidla bude využívat, nebo si je upraví.

Podmínky pro broušení

Nastává jiná situace když postavě k broušení poskytne nástroje a dílnu kovář a když si musí vystačit v přírodě s kamenem a horským potokem. Proto když má klid a čas (je ve vesnici, má potřebné nástroje), tak nemá žádný postih na broušení. Pokud je ovšem někde v přírodě a musí si vystačit s ryze přírodními surovinami, bude broušení trvat 2x déle (za materiály) a o 10 kol více (za podmínky ve kterých postava brousí, což ovšem nenní podmínkou). Jenže pokud si sebou postava vezme věci na broušení (15 mn) a při dobrodružství narazí na opuštěnou chatrč, žádný postih se jí počítat nebude.

Postava se také může pokusit nabrousit předmět rychleji (o jednu třetinu, zaokr. nahoru), ale potom bude past o 4 vyšší.



Na závěr bych chtěl dodat, že PJ si může libovolně upravovat různá čísla a pasti při broušení - toto dílko je myšleno zejména jako inspirace. Zkrátka další dovednost, která se běžně i v našem světě využívá, nicméně ještě nebyla popsána i když je to každodenní záležitost, kterou by rozhodně neměly svazovat určitá pravidla.

Tak, doufám že sem to pěkně vybrousil...

Diskuze

 Uživatel úrovně 0

Podľa mňa je tento príspevok nevyvážený (bonus +2??? to je trochu moc), aj keď sa mi páči nápad s otupovaním zbraní, takže to vidím na 3*-4* Hmmm......... keby si dal nejaký ten príbeh na začiatok.......... takže 3*


 Uživatel úrovně 0

příspěvek na mě velký dojem neudělal... mám víceméně jednu zásadní poznámku: úpravy o +-3 stupně útočnosti pouhým nabroušením zbraně je, dle mého soudu, příliš velký zásah do systému, kde i +1 může hrát velkou roli, i když se jedná "pouze" o útočnost... navíc v reálu každá zbraň chce něco jiného a je velký rozdíl mezi nenabroušená naostro a tupá... ocenit se dá snaha o komplexní zpracování, ale i tady se autor pustil až bezhlavě do "čehokoli navíc, co to ozvláštní"...


 Uživatel úrovně 0

Takže, jestli jsem to dobře pochopil, zbraň, která se prodává s útoč -1 (např. dlouhý meč), prodávána nadroušená dobře, a za pár minut cičení s brouske z ní můžu udělat útoč +1, což bz nejen s démonem ani nešlo, ale navíc by to vyžadovalo démona z druhé svéry, tzn 100 mg tzn asi 800zl + práce a cestovní výlohy. A to se vyplatí...


 Uživatel úrovně 3

Připomínám, že za snížení útočnosti o 1 stupeň autoři považují to, když se na ostří udělá zub (tedy se kus odlomí či uhne či zklepe apod.)...


 Uživatel úrovně 8

Bohužel, příspěvek se mi moc nelíbí. Zaprvé si podle mě autor neuvědomuje vnitřní mechanismy DrD (je fakt, že já je stále objevuji), zadruhé je to složité a nevyvážené.

1) Každý válečník si po večerech brousí zbraň, popřípadě ji občas natře olejem, prostě se o ni stará. Kdyby to tak nebylo, tak vaše družinky chodí po světě s rezavými a tupými zbraněmi. V pravidlech nic takového není? Samozřejmě že ne! Vždyť celá pravidla se snaží o jednoduchost, aby se hráči bavili pobíjením těch zlých skřetů, zachraňováním nevinných vesničanů, sháněním živé vody a kdo-ví čím dalším, ne tím, jak si brousí zbraň, jak platí daně, jak na většině výprav chytí nějakou nemoc, nemrtví či krysí kousnutí je nakazí morem, zásoby se jim zkazí.... ano s tím vším by se muselo počítat, jakmile by se chtělo hrát realisticky a vše si hlídat. Když už by někdo chtěl takovou dovednost zavést, tak by zaprvé všechny útočnosti u zbraní museli standardně klesnout (přečtěte si pravidla pro PJ, rady pro to, když chtějí postavy zvýšit základní vlastnosti tréninkem - je tam psáno, že pokud by to mělo být možné pravidlově po určité době bez následků si vlastnost zvýšit, tak by se museli jejich základy při tvorbě postav snížit - tohle je podobná situace), zadruhé by se musela daleko více vyvážit, už zvýšení úč o 1 je docela silné, stejně tak snížení, z dlouhodobého hlediska.

2) 1 kolo s 1 útokem není 1 rána - trvá několik sekund a během toho provedou soupeři několik úderů a krytů, nicméně pro potřeby pravidel a zase z vnitřních mechanismů DrD je to omezeno na 1 útok, pro schopné bojovníky se to zvyšuje (což ale neznamená, že by najednou byli 2x rychlejší, jen to znamená, že bojově vyspěli a už dokáží efektivněji bojovat a promýšlet své útoky tak, aby častěji skončili v soupeři než v jeho krytu). To nastiňuje i další problém, zbraně se netupí jen zásahem, ale tím když kryjí, nebo jsou vykryty - jak tohle chcete postihnout? Jiné než nějaké univerzální pravidlo - 1 hod po boji nevidím jako reálné, ani jako hratelné.

3) co zbraně s démony. Teď nevím, jestli nebudu plácat, ale aby mohla být zbraň zničena, musí být v ní démon uspán - zničení je jen vyšším stupněm otupení. Nicméně i naopak - broušení - to by také nemělo jít. Protože to by člověk brousil, až by získal nanometr široký plátek, který by se ale díky démonovi nezlomil - no a máte ultimátní zbraň, ekvivalent lightsabru od Jedijů....

4) pokud se podíváme na pravidla vyrážení/ničení dveří - tak sekera je sečně-drtivá, narozdíl od meče. To znamená, že její síla není jen v ostrosti. To by se také mělo postihnout.

Celkem za přínos světu je to příspěvek na 0-1*, ale dávám **, neboť cítím, že mnoho z těch prvků, co jsou vytýkány, jsou pro začínající družiny skryté a stejně je neovlivní, pro vyspělejší jasné a ta ho nevyužije. Určitě se ale objeví tací, kterým se bude příspěvek líbit a kteří ocení posílení své katany 12/16/3, se kterou usekávají dračí hlavy jak po másle...


 Uživatel úrovně 5

Lidáčkové moji milí. Proberte se prosím, nedávejte příspěvku hodně hvězdiček jen kvůli tomu, že je to silné a že by se vám to líbilo mít ve hře. (tím neosočuji nikoho konkrétního).

Jak řekl Mavev, dovednosti nejsou od toho, aby někomu zvedaly nebo snižovaly útočnost, k tomu rozhodně ne a už vůbec ne o tak markantní hodnotu.

Co kdyby si nějaký horník nebo zedník vylepšoval kamenou palici? Dělal by si na ní bodáčky, aby byla silnější - zvedla by se jí útočnost... od toho ta dovednost také není a přitom by to teoreticky šlo stejně dobře.

Ono by mi to nevadilo, kdyby to bylo na kuchyňské nože, kosy atp. S ostřejším nástrojem by se poté dalo např. rychleji posekat pole, rychleji vykostit kance - co já vím, prostě by to jen ušetřilo čas a tím i peníze. Ale bylo by to dle mého rozhodně lepší, než zvedat útočnost.
Zde je to o to horší, že autor na mnou popsané způsoby použití ostřejšího předmětu naprosto zapomněl.
Nehledě na to, že je to naprosté shození zbraní, které nelze nabrousit. Pokud se ovšem na těžkém kyji nedají brousit hřeby.

Jak by k tomu přišlo např. alchymistovo zubaté ostří?

1) Aby pomocí této "schopnosti" alchymista nabrousil dýku, tak na to musí nehorázně snížit sílu zbraně - aby se to vyrovnalo.

2) Dokážete si představit nabroušené zubaté ostří, které má útočnost +5 ? Dýka se stejnou útočností jako těžký kyj! To je naprostá hloupost.

Zranění při neúspěších - takový totální neúspěch, který tě zraní za 2-7 životů, to by také mnoho městských brousířů nemuselo přežít ani výcvik ve své profesi. Prostě by se hodně nešikovně fikli, padla by 6... no, který elfský vesničan má 7 životů při životaschopnosti 1 a odolností, kterou elfové povětšinou mívají?
No, rozhodně by tam měla být poznámka o tom, že se dotyčný nemůže takto zabít.

Doba broušení - výrazně bych rozdělil dobu broušení např. šavle a širokého meče - tedy zbraně, které jednu musíš brousit z obou stran a druhou jen z jedné.

Na příspěvku se mi dále nelíbí, že zavádí do hry další pravidlo, které se stane povinné pro všechny, navíc ještě tak brutálním stylem, jakým to máš popsané. To by si někdo z družiny chtěl vzít broušení, Pj by mu to povolil, přistoupil na nová pravidla a ostatní by mu asi pěkně poděkovali za to, že kvůli tomu budou muset užívat tupé zbraně. On řekne: "Neva, tak vám je nabrousím" , ale opak se stane pravdou a ještě jim to zhorší.
Zde nejde o pravidla - zde jde o to, jakou atmosféru v družině asi takovéto pravidlo může vyvolat a i to je důležité.

Ocenil bych pravidla pro nějaké příruční brousky a podobné serepetičky - obdobně, jako zlodějské náčiní by pak mohlo být i náčiní brousířů.

Prvotní past na úspěch mohla být rovněž upravována dle toho, kolik se uživatel dovednosti rozhodne dát času na broušení.
Např. jsi mohl uvést, že pokud ho tlačí čas, pak se může rozhodnout nabrousit předmět rychleji s tím, že past (tím pádem i šance na zničení čepele) bude vyšší a stejně tak i opačně, past se mohla snižovat za pomalé a precizní broušení.

Co se stane, pokud bude postava v průběhu broušení vyrušena? (tím nemyslím poklepání na rameno, ale něco, kdy se dotyčný opravdu hodně lekne) Nějaká past na to, zda se řízne (nebo něco podobného).





Celkově: dovednost je sice rozepsána do úžasných detailů, ale samotný prazáklad je dle mého chybný.
Nápad je fajn, jeho užití s ohledem na herní mechanismy a vyváženost už zas tolik ne.

Celý příspěvek by se mi také více líbil tak trochu opačně. Byl by to doplněk k pravidlům, který popisuje opotřebení zbraně, jehož součástí by byla dovednost na obnovení původního stavu. Ono už jen to, že dle tohoto příspěvku vám kovář prodá nenaostřený nůž atp. Také by bylo logičtější to, že se dýce může snížit útočnost a pak ji můžeme zase vrátit, ale to, že z dýky uděláme zbraň, která má větší útočnost než obouruční meč, to mi přijde nemožné.


 Uživatel úrovně 5

Tak další dovednost, vrhnem se na ni a uvidíme, co a jak…

1) Tak zásadně nesouhlasím s obtížností., broušení rozhodně není lehké. Každý typ zbraně se musí brousit jinak. Máš různé druhy ostří, různé typy špiček atd… já bych obtížnost viděl tak na střední…
2) K úspěchům a neúspěchům se budu vracet v průběhu celé kritiky. Takže je zatím vynechám….
3) Páni učit se brousit od kováře, je dle mého na pováženou, ano uznávám kovář to musí umět, když ková meče, ale nemůže se rovnat s brusičem(či jak se nazývá ten člověk co brousí nože atd.)
4) Nechám-li si nabrousit halapartnu, která je nyní nabroušena dobře a brusič/kovář mi ji nabrousí na velmi dobře vzroste její útočnost o 2. Takže moje halapartna bude nyní mít tyto parametry : 4/+8/+2. Což je dle mého dosti smrtelné, i ta jednička je poměrně zásadní. Každý bonus k útoku či k obraně je zásadní, mě se všeobecně nelíbí tyto dovednosti, co ti zlepšují útok a obranu. Ale budiž…
5) K poznámce, proč by nemohl venkovský kovář nabrousit předmět velmi dobře. Je jediný v okolí, lidé za ním chodí aby jim nabrousil nože na vaření, kosy, různé jiné zemědělské nástroje, takže si myslím že na tom bude mnohem lépe než nějáký městský, který dělá meče, pro smetánku a ta je používá na okrasu.
6) Délka broušení, no nevím jestli je to šťastný způsob, je takhle kategorizovat. Například tesák, bych rozhodně dal do stejné skupiny jako jednoroční meče, jelikož se jim délkou své čepele vyrovná. Taky tam nějak neřešíš, kopí, halapartny a trojzubce…
7) Otupění zbraně, tento odstavec je dle mého v podstatě zbytečný. Myslím že v pravidlech je psáno, že boj ať je jakkoliv dlouhý (nepočítáme bitvy armád) trvá vždy jednu směnu a po jeho skončení následuje další směna, během které postavy odpočívají, ovazují si rány a přebrušují zbraně.
8) Dále tento odstavec otupění zbraně je strašný, pokud bych vzal svýho válečníka, tak jsem po jednom kole bitvy se sarkomem otupil svůj meč tak nehorázně, že je to jen kus železa a nic víc. A zapomínáš na šupinovou zbroj ta je taky ze železa…




Pár, mnoho, slov na závěr. Nečetl jsem kritiky ostatní, jsem v časovém presu, tak mě prosím omluvte. Ale tato dovednost mi vskutku přijde jako naprosto zbytečná. Jednak jak už jsem řekl výše, broušení zbraně probíhá vždy po každém boji, jak už jsem řekl výše, tedy aspoň u nás v družince ano. Pak je to strašně levný, za pár bodíků, si zvedneš útok o 1-2, teda udělené zranění si zvedneš. A pak pokud bych se řídil těmito pravidly, které si uved, musel by každý srdnatý bojovník či lapka po každém kole brousit své zbraně aby k něčemu byli, nebo jich nosit dvacet a střídat je. No a pak ty strašný čísla…fuj…
Moje hodnocení je za dobrý nápad, dobrou inspiraci, za mizernou využitelnost a nedotažený zpracování…

Měl jsi to líp vybrousit…


 Uživatel úrovně 5

Tohle je dovednost, kterou bych mým hráčům nepovolila... za málo bodů příliš muziky - zatímco alchymistům musí platit za vylepšení parametrů zbraně těžké prachy, tady na to stačí pár bodů lehké dovednosti.

Nemluvě o tom, že by se mi postavy uházeli k smrti (nudou).

Krom toho, že si myslím, že jak válečník tak hraničář (zejména pak chodec sesvým mečem) umí brousit své zbraně, a zloděj své dýky... něco se předce musí učit při postupu na vyšší úroveň.


 Uživatel úrovně 3

Mám velké výhrady k tomu "Potřeba je totálního úspěchu" či třeba "když je hod na hranici (-1 - +1 kolem hranice úspěchu)" - to jsou těžce nesystémové postupy. Stejně tak je naprosto herně nepoužitelné tupení zbraní: Představa, že po každém seku (a že jich šermíř za jedno kolo zvládne!) budu házet na Sílu a někde stranou si počítat, kolikrát jsem přehodil a kolikrát ne, je nesmyslná, to se z Dračího Doupěte stává hra "kostky".

Navrhoval bych následující úpravy:

1. body ostrosti: Každou hodnotu vynásobit x10; má-li předmět víc bodů ostrosti, než je určitá mezní hodnota, spadá do vyšší třídy (tzn. velmi dobře nabroušený předmět = 71 - 80 bodů ostrosti).

2. Postup broušení: Postup broušení bych úplně překopal, a to takto: Brusič si hodí proti pasti na Dovednost (tzn. čím lépe dovednost umí, tím snazší bude přehodit ji A O TO VÍC ji přehodi), a rozdíl mezi jeho hodem a nebezpečností udává, kolik bodů ostrosti předmětu přibude (pokud podhodil, tak naopak ubude). Broušení lze kdykoliv opakovat, takže teoreticky i ten, kdo past vždy přehodí jen o 1 bod, je nakonec schopen po třeba 50 pokusech zbraň nabrousit zcela dokonale.

3. Co se tupení zbraně při boji týče: Zamysleme se, co vlastně vyjadřují jednotlivé údaje v hodu na útok a na obranu:
Hod na útok = Síla Zbraně + Sil + náhoda
Síla zbraně vyjadřuje, jak snadno se s ní manipuluje, jak velký má dosah, jak obtížné je jí uskočit.
Hod na obranu = Kvalita Zbroje + Obr + Obrana Zbraně + náhoda
Obratnost je faktor "uhnutí" útoku, Obrana Zbraně a Kvalita Zbroje pak představují "zblokování rány".
Útok tedy musí nejprve překonat schopnost obránce uhýbat, pak musí překonat obranu jeho zbraně a zbroje.

Ke zranění dochází, pokud Útok je větší než KZ + OZ + Úhyb (+ náhoda).
K "řinčení zbraní" dochází, pokud je Útok větší než Úhyb + náhoda. Jinak řečeno, pokud Útoku k úspěchu stačilo méně, než je součet KZ + OZ, byl útok zblokován, obránci se nepodařilo "uskočit". Právě v této fázi dochází k největšímu tupení zbraní, zatímco tupení zbraně při úspěšném zásahu je mnohem menší.

Proto bych navrhoval:
- Při úspěšném útoku, má-li obránce zbroj, která je alespoň částečně kovová, ztrácí útočníkova zbraň 1 bo.
- Při neúspěšném útoku, jestliže je ovšem Hod na útok větší než součet obráncova hodu na obranu (náhoda) a jeho bonusu za obratnost, ztrácí útočníkova zbraň tolik bo, kolik "chybělo" (viz příklad).
- Při neúspěšném útoku, kdy je hod na útok menší než obráncova schopnost "uhnout" (náhoda + Obr), se zbraň netupí.

Příklad:

Útočník: SZ = 6, Sil = +3
Obránce: KZ = 7 (včetně štítu), OZ = 2, Obr = +3.

První útok:
Obránce hodil: 6+4, tzn. jeho "úhybný manévr" má kvalitu 10+3 (za obratnost) = 13. Obranné Číslo je 22
Útočník hodil: 2 (tzn. ÚČ = 11.
11 < 13, tudíž útočník promáchl - zbraň není ztupena.

Druhý útok:
Obránce hodil: 4 (úhybný manévr tedy 4+3 = 7, OČ = 16
Útočník hodil: 5, tzn. ÚČ = 14
7 < 14 < 16 (úhyb < ÚČ < OČ), tzn. obránce zblokoval útok zbraněmi, štítem a brněním. Rozdíl OČ - ÚČ je 2, tzn. útočníkův meč ztrácí 2 bo

Třetí útok:
Obránce hodil 1 (úhyb = 4, OČ = 13)
Útočník hodil 6+1, tzn. ÚČ = 16
16 > 13, tzn. úspěšný zásah. zbraň ztratí 1 bo.

Pak by to mohlo fungovat.


 Uživatel úrovně 4

Jako nápad je to velmi dobré. Jen hody po každém zásahu se mi poněkud nelíbí, ptotože by to znamenalo o jeden hod při každém útoku a obraně navíc.

K ostrosti zbraní musím jen dodat že třeba u mečů se nebrousilo celé ostří ale jen první třetina což v tomto případě poněkud snižuje riziko otipení. Stejně tak třeba sekera je hodně pádná zbraň i jako docela tupá.

A teď tedy hodnocení. začínám na průměru tedy 3.
Nápad se mi zdá velmi dobrý a rozhodně je to upozornění na něco co se až příliš zanedbává, proto tedy +1.
Je to pěkně a přehledně napsané i když některé věci bych trošku rozvedl, ale zas na druhou stranu v jednoduchosti je síla a tím by se to jen zesložitěo. Nevidím důvod tomuto dílku nedat body i za to jak je to napsáno tedy daší +1.
A výsledek je jasný tedy 5.